Pt EEHfl Mil pe Watcrldditig 25 jaar. BELANGRIJK BERICHT! A.s. Zaterdag 11 December begint onze clroote Confectie-Opruiming. J. VAN WELL-v. DOORMALEN, Grooteslr. 207, Waalwijk. Voor Huis cn Hol. Alle nog voorradige MANTELS, KINDERMANTELS, JAPONNEN, DAMES- en HINDERHOEDEN. HEEREN- en JONGENSJASSEN, JEKKERS, worden voor spotgoedkoope prijzen opgeruimd. Nö. 98. Zaterdag 11 Dec. 1926. -19e Jrg, TWEEDE BLAD. In ceil onzer vorige nummers hebben we medegedeeld dat onze waterleiding lieden 25 jaar bestaat. Wij achten het 1 niet onaardig hier te laten volgen, het verslag dat 25 jaar geleden, in 't num mer van 15 Dec. 1901, door ons werd geschreven over de opening van dit voor onze plaats zoo belangrijk bedrijf. In een volgend nummer hopen, wij eeni- ge beschouwingen te wijden aan de totstandkoming dezer waterleiding, enz. PLECHTIGE OPENING der. WATERLEIDING. Wij hebben hem geleidelijk zien wor den. den slanken toren, die zich zoo fier en statig achter onze gemeente verheft en de gebouwen aan zijn voet zijn ons niet vreemd. Groot was onze belang stelling in de vorderingen van liet j werk, en trotsch mogen wij nu wijzen op onze waterleiding, waarvan de ge- 1 bouwen een waar sieraad zijn voor Waalwijk. In korten tijd is hier een werk tot stand gebracht, schoon van vormen en hecht van constructie, en wie laatstleden Dinsdag getuige was van de plechtige opening, moet beken- j nen, dat de sympathie der inwoners van Waalwijk en aangrenzende ge^ meenten, voor deze nieuwe stichting zeer groot is. i j Want hoezeer de scherpe Westen- j wind zich dien Dinsdagmiddag ook in spande, om het weder zoo onaangenaam I mogelijk te maken, hij kon niet verhin- deren, dat een groot aantal belang- j stellenden zich allengs op de terreinen der Maatschappij vereenigde, daartoe door ondernemers en commissarissen uitgenoodigd. Reeds in de verte zag men boven op den toren de vlag wijd uit wapperen, hoorde men haar vroolijk slaan in den wind en alras trokken de smaakvolle versieringen aan de brug en langs het zorgen en moeite der ondernemers ruimschoots moge beloonen. „Mijne Heeien", zoo besloot hij, „met de wen- schen, die ik zooeven heb geuit, ver klaar ik de waterleiding geopend!'' Een ruk aan de kraan, en onder toe juiching der aanwezigen zette de zware machine zich stampend en dreunend in beweging. Een oogenblik later zond eene op het Marktplein geïmproviseer de fontein haar heldere, forsche straal hoog de lucht in en deed alzoo den ge- ineentenaren kond van liet heugelijk feit, dat daarginds had plaats gegre pen. Inmiddels betuigde Dr. Lodder den Burgemeester zijn welgemeenden dank voor zijne welwillendheid en voor de belangstelling, die hij toonde in hun werk. Vervolgens schetste hij in enkele woorden het groote gemak en het groo- te nut van een waterleiding. Hij be schouwde de zaak voornamelijk uit hy giënisch oogpunt en haalde eenige tref fende voorbeelden aan, waaruit bleek, dat goed water een voorbehoedmiddel is niet alleen tegen epidemische ziek ten. zooals typhus en cholera, maar ook tegen niet-epidemische. En uit een nauwkeurig bacteriologisch onderzoek is gebleken, dat het water der Waal- wijksche leiding een der beste zal zijn. Hij eindigde met den wensch, dat hunne onderneming zou strekken tot vooruitgang en bloei en tot bevorde ring der gezondheid in Waalwijk, Be- soijen en Baardwijk! Nu werd den aanwezigen door de on dernemers een glas champagne geof freerd in sierlijke, expres voor deze ge legenheid vervaardigde glaasjes, waar op zeer fijn de toren en gebouwen dei- waterleiding waren geëtst, terwijl iedereen werd verzocht zijn glas als aandenken aan dezen dag met zich naar huis te nemen. Onder dit gedeelte der plechtigheid, dat voorwaar niet den kortsten tijd in beslag1 nam, lieten onze beide harmoni- en, welke buiten waren opgesteld 0111 de feestelijkheid op te luisteren, beur telings een populair lied of een opge- wekten niarsch hooien en verdienden zeer zeker den dank, die hun door een der commissarissen werd gebracht, met bijvoeging, dat hij hen gaarne in staat stelde, den dag verder prettig door te vooruit met U78 leden. Het totale ledental van het R. K. Werkliedenverbond steeg van 111.160 tot 111 329 De mailbooten van de maatschap pij Zeeland zullen te beginnen op 1 januari, in plaats van naar Folkestone, naar Harwich varen. Roomsch Katholieke Reclasseerings- vereeniging. 16 Dec. 1916 16 Dec. 1926. Gedurende tien jaar reeds wordt door de leden der Roomsch Katholieke Reclasseeringsvereeniging een werk van Barmhartigheid verricht„Gevan genen verlossen". Deze werkers helpen de ongelukki- gen ztch vrij te maken van hun mis dadig leven, zij helpen hen zich vrij te maken uit de zondenbanden waarin zij zoo nauw gesloten zijn, zij helpen hen om zich weer als goede Katholie ken in de Maatschappij op te heffen. Helaas! Door velen wordt dit Gode- behagelijk werk nog vaak verkeerd begrepen, zij zijn onbekend met de oorzaken van den val dezer ongeluk- kigen. „Hij die zonder zonde is, werpe het eerst den steen" heeft eens ons aller Meester gezegd. Spreekt dus nooit lichtvaardig Uw oordeel uit over gevan genen, hebt medelijden met hen! Zij zijn zoo menigmaal het slachtoffer van omstandigheden dia hen ten val brach ten, zij moeten geholpen worden, zij zijn te zwak om zelfstandig te kunnen kampen tegen de verleidingen en bekoringen die hen bedreigen. Helpt daarom de stoere werkers der Roomsch Katholieke Reclasseerings vereeniging, die in stilte zooveel goeds tot stand brengen, opdat zij met dat werk kunnen doorgaan. Steunt hen door mede te werken tot verkrijgen van werkgelegenheid voor de te reclas- seeren personen. Steunt door met Uw jaarlijksche bijdragen de steeds grooter wordende onkosten der Vereeniging te verlichten. Nu de vereeniging haar tweede lus trum viert hoopt zij een lang beoogd doel te kunnen bereiken. „Het oprich ten van een eigen landkolonie". Dat voor de oprichting van een landkolo nie veel geld noodig is behoeft geen betoog. Gij hulpvaardige Roomsch Katholieken zendt Uw gift aan het VALSCHE AANGIFTE? Stond terecht E. de H. wed. H. van G. te Herpt, beklaagd ter zake: dat z\j op 4 Augustus 1926 te Hedikhuizen bij den wachtmeester der Marechaussee «1. Rooms mondeling aangifte heeft ge daan dat zij door J. Fitters zou zijn mishandeld, terwijl zij wist dat dat feit niet gepleegd was. Vanwege het O. M. zijn drie getuigen gedagvaard. De getuigen hadden J. Fitters wel gezien, dcoh konden niet verklaren dat Fitters wèl geslagen had. Ze zijn niet altijd naar hem blijven kijken, doch gingen huns weegs. Verdachte hield vol dat zij een stomp in 't gezicht heeft gehad. Ze wil de gaan zien wat hij daar in den tuin deed en kreeg toen den slag. Wegens gebrek aan bewijs eischte het O. M. vrijspraak. VREESEL1JKE MISHANDELING OP ZIJN STIEFKIND. Voor (le Bossche rechtbank verscheen H. J. M. P.. klerk. 2(5 jaar,' te Den Bosch, be klaagd ter zake «lat hij zfjn stiefkind, Willy II., 2 jaar oud, met geweid heeft geslagen en gestompt en bloedend verwond, zulks 11a met kalm overleg zijn plan te hebben beraamd. Verdachte was met een jon gé weduwe ge trouwd, die uit het eerste huwelijk een kind je had. W. H. voormeld. Het huwelijk van verdachte was niet gelukkig. Voor den rechter-commissaris en de po litie heeft verdachte bekend, dat hij het kind meermalen door knijpen en slagen mishan delde. Het kindje deed altijd bang en angstig als liet hen» zag. Voor de rechtbank kwam verdachte op die verklaringen terug en beweerde, dat hy het kindje te voren niets had misdaan. Volgens verklaring van verdachte voor de rechtbank, kwam hi) in den avond van 4 April uit de kerk thuis. De vrouw was weg en zat vermoedelijk weer in Café „Noord- Brabant". liet kind lag In zyn bedje en was alleen lu huis. Iiy heeft toen het kind mis handeld, zoolang tot het stil bleef liggen. Toen is hy naar zyn vrouw gegaan in voor meld café aan de Markt. Ze zag dat hij bloed aan de kleeren had en ging toen naar huis, waar zij het kind stil vond liggen, ba dend in bloed. (Het met bloed doordrenkte beddegoed was als bewijs van overtuiging in de recht zaal aanwezig). President.Te hebt. volgens je eigen ver klaringen met voorbedachten rade gehan deld. Je hebt, toen het kind op de wande ling eens in den wagen zat, toch ook gezegd: Uydt het maar van den walmuur af. Verdachte: Dat was maar voor de grap. PresidentVreemde grappen Je hebt ver klaard, dat je het kindje wilde dooden. liet Het O. M. nam requisitoir. Spr. wyst op de ongunstige verhouding van verdachte, die eerst alles bekende en nu draait, en ontkent dat hy te voren het plan beraamd had tot zyn misdi-yf. Verdachte heeft beestachtig gehandeld. Iiy wist dat de vrouw niet thuis zou zyn en dat ze het kind alleen liet. Iiy nam toen de gelegenheid waar om eens mede te doen uit komen, dat de moeder by haar kind be hoort te zyn, maar niet in de kroeg. Iiy zegt zelf, dat hy moe was van 't slaan en zyn handen er py» van deden. Daarom nam hy een schoen't Is zoo intens gemeen, dat ik de stukken niet zonder groote verontwaardi ging lezen kan. Op grond echter van de verklaringen van dokter Casparie zal spr. '11 meer clementairen eisch stellen dan verdachte felteiyk voor zyn lx estachtige handeling toekomt. De eisch luidde 12 maanden gevangenis straf. I)e verdediger, Mr. 10. van Zinnie.i-Berg- nianu, Den Bosch, vond zich voor e-ui zehl- .yium moeilyke zaak geplaatst en had inede- lyden met de fatsoenlyke nette familie van verdachte. Verdachte had diep berou.v ce liac!'en zyn vrouw op zyn knieën vergiffenis gevraagd. Met zyn verwaandheid «11 hoog moed en al zyn getob biyft verdachte toch een groote beklagenswaardige stakker. Laat onder toezicht dér reclasseering verdachte gelegenheid zyn gezin te redden en zich zelf op te richten. Ook op verzoek der brave ou ders van verdachte vraagt pleiter voorwaar delijke veroordeeling voor zyn cliënt. 1 itspraak 23 December a.s. HAGEN PLANTEN. Onder de heestergewassen die 's win ters hun bladen verliezen, maar voor het maken van hagen als geknipt zijn, verdienen het meeste aanbeveling de Meidoorn, de Beuk, de Haagbcuk en de Liguster. Deze soorten zijn sterk, groeien vrij snel en geven bij oordeel kundige behandeling mooie dichte ha gen. Als plantmateriaal nemen we jong plantsoen z.g. „veeren" van 3 4 jaren. We kunnen die zelf wel aankweeken, maar in de meeste gevallen zal het aan beveling verdienen deze heesters hij een boomkweeker te bestellen. Iedere kweeker zal ze kunnen leveren; alleen lette men er op goed vertakte planten le ontvangen, zooveel te eerder is onze haag dicht en gevuld. Aleer we tot 't planten overgaan, ma ken wc den grond ter plaatse waar de haag zal komen goed los, ongeveer ter breedte van 60 c.M. en tot gelijke diepte. Verder brengen we den noodigen mest pad naar de machinekamer de aan dacht. Ook liet uitwendige was in feest- dosclibloemen tusschen en achter de machinen, vlaggedoek langs muren en gebinten en wat hoofdzaak is, vele op gewekte gezichten! Daar waren aan wezig. behalve de directeuren en com missarissen der onderneming, de Bur gemeesters van Waalwijk en Besoijen, het. meerendeel der gemeenteraadsle den dezer plaatsen, eenige leden der Kamer van Koophandel, (wier presi dent, zooals ons later ter oore kwam, van zijn voornemen tot bijwonen dei- plechtigheid wegens een lichte onge steldheid, had moeten afzien),' enkele officieren der schutterij, benevens een groot aantal notabelen. Een korten tijd verliep, waarin hekenden elkaar be groetten en onbekenden werden voorge steld, toen nam Dr. Lodder uit Oud- Beijerland, president-commissaris der Maatschappij, het woord en riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, hen dankend voor de zoo talrijke op komst, waardoor zij liet bewijs lever den volkomen te sympatliiseeren met liet streven der ondernemers en groot belang le stellen in deze nieuwe stich ting. Vervolgens verzocht hij den Bur gemeester van Waalwijk te willen over gaan tot de plechtige opening der Wa terleiding. De Burgemeester verklaarde zich zeer vereerd door deze uitnoodiging en bracht op de allereerste plaats een warm woord van hulde aan onderne mers, aan commissarissen en aan allen, die met zoo groote vlijt en energie aan de tot standkoming dezer stichting hadden meegewerkt. Hij noemde het verder eene aangename taak, omdat hij niet alleen voor handel en industrie, maar ook voor de volksgezondheid veel goeds van eene waterleiding als deze verwacht en uitte den wensch, dat zij moge strekken tot belang van Waal wijk en omstreken, maar tevens de l brengen. En dit deden zij Hiermede was de plechtigheid op de terreinen zelf afgeloopen, doch niet het feest. Want al zeer spoedig ver- eenigden de genoodigden zich, weder in Hotel Verwiel aan een gezamelijken discli, waarbij het zeer gezellig toeging, iets, waartoe de opgewekte toon der aanzittenden en het keurige menu zeer zeker het hunne bijdroegen. Lang werd er dan ook getafeld en menig woord ge wijd en menig glas gedronken op den bloei onzer nieuwe Waterleiding Wij voor ons beschouwen deze on derneming als een groote aanwinst voor onze nijvere gemeente en omstre ken. Bij verschillende gelegenheden, zoo dikwijls wij een bezoek aan de ter reinen gebracht hadden en onze lezers op de hoogte stelden van de vorderin gen. der werkzaamheden, hebben wij de groote voordeden ervan opgesomd. Op liet gebied van nijverheid en industrie, op 't gebied van volksgezondheid en dan ook niet minder op oeconomisch gebied, want de meeste brandassurantieën ver- leenen aan eigenaars wier huizen aan de waterleiding zijn aangesloten, eene aanzienlijke korting op de premie en dan het groote gemak voor eenieder in de aansluiting gelegen. De voordeden zijn zoo legio dat liet ons te ver zou voeren ze allen op te sommen, maar wij begroeten daarom nogmaals deze nieuwe stichting met groote ingenomenheid en durven haar het beste succes voorspellen. BINNENLAND. De Volkskr. meldt: In het derde kwartaal ging het totaal ledental der bij het Verbond aangesloten Vakbon den vooruit van 96.870 tot 97.469. We hadden hier dus een zuivere winst van 599 leden. Het ledental der Diocesane Bonden klom van 86 212 tot 87 390, ging dus Hoofdbestuur der Vereeniging, Verwer- straat 30. Den Bosch, opdat zij tot stand kan brengen, hetgeen door neu trale Reclasseeringsinslellingen reeds is bereikt. Wij Katholieken moeten onze eigen menschen te werk kunnen stellen 'op een Roomsch Katholieke landkolonie. Wendt U desgewenscht tot het Hoofdbestuur dat steeds bereid isU alle gevraagde inlichtingen, omtrent het werken der Vereeniging en het stichten van een landkolonie uitvoerig te geven. Gij zult dan vernemen dat velen, zeer velen die ten val waren gekomen, gereclasseerd zijn en weer uitmuntende Katholieken zijn gewor denZelfs zijn er onder hen die op hun beuH medewerken aan het mooie reclasseeringswerk. De raad der gemeente Vechel besloot thans ook tot het bouwen van een abattoir. RECHTSZAKEN. EEN BLOEDIG KERMISGESCHENK. Terecht stond I). de B. 26 jaar arbei der te Sprang-Capelle, beklaagd ter zake, dat hij op 18 Juli 1926 te Waal wijk opzettelijk mishandelend G. Ha- velaar geweldadig heèft geschopt, ge slagen gestompt en hem daardoor pijn lijk heeft getroffen, terwijl hij voorts Havelaar met een mes of scherp voor werp heeft gesneden, gestoken en ge slagen en daardoor bloedend verwond. 't Geschiedde na de kermisviering in den nacht en langs een stillen weg. Als getuigen werden gehoord G. Ha- velaar; P. B. Haverhals en J. Verhagen, allen uit Sprang-Capelle. Uit het getuigenverhoor kwam het wettig en overtuigend bewijs niet \est te staan, dies restte het O. M. slechts vrijspraak te eischen. Havelaar die een civiele vordering tol schadevergoeding wilde instellen, zit dus met zijn bloedig kermisgeschenk wèl te kijken. was bang, nis het. je maar zag. Zegt (lat niets? Verdachte ontkende te voren liet plan te hebben beraamd. Iiy bad zich geërgerd, om dat de vrouw alweer uit was en wreekte het op het kind. President: Je bent links, nietwaar? Met je linkerhand heb je het kind op liet hoofdje en op het zitvlak geslagen, zoolang tot. je er moe van werd? Verdachte: Ik wits moe. PresidentWas je in de kerk moe gewor den? Je handen deden pyn van 't slaan en daarom lieh je de punt van een schoen vast genomen en met den liak zoolang op het kind geranseld tot het stil bleef liggen. Toen hen je naar je vrouw gegaan in 'tcafé. Besef je nu hoe beestachtig je hebt gehan deld? Het kind is toch het kind van de vrouw waar je mee getrouwd bent? Wat 'n gemeene daad. Er komen hier Goddank maar weinig zulke gruwelyke zaken voor de recht bank. 't Is yseiyk om de stukken te lezen! Laat volwassenen vechten en met messen steken, dat is vreeselyk, maar nog niet ^oo ontzettend als de onmenscheiyke mishande ling op een hulpeloos klein kind, dat je niets misdaan heeft Getuige dokter Mettrop, Den Bosch, heeft, deskundige hulp aan het kindje verleend. Getuige bevond, dat het aan het hoofdje twee groote wonden had met scherpe randen. Het kindje werd opgenomen in het Groot- Zioken-Gasthuis. De wonden bleken niet doodelyk te zyn. Getuige M. de Bruin, monteur, was hy zyn schoonmoeder, toen daar de vrouw van ver dachte aan kwam met de boodschap dat er iets vreeseiyks was gebeurd. Getuige is mee gegaan naar liet huis van verdachte en zag daar liet kindje geheel bebloed? 't Was nog suf. Toen getuige nader aan liet kind vroeg: „Wie heeft het gedaan?" gaf liet ten ant woord „Papa." Getuige rechercheur Copier heeft liet lied je van het kindje aangetroffen geheel met bloed bevlekt. Het bloed was hoog tegen den muur opgespat, bewys, (lat (le slagen met kracht waren toegebracht. Ook had verdach- le bloed aan zfo'n kleeren. Getuige dokter Casparie, zenuwarts, Den Bosch, had in opdracht van den rechter commissaris een psichiatrisch onderzoek in gesteld naar de geestvermogens van verdach te. Verdachte heeft gebrekkig ontwikkelde verstandeiyke vermogens en is behept met verwaandheid en zelfoverschatting. Getuige acht den verdachte toerekenbaar voor zyn misdryf, doch liy is wel in mindere mate aansprakeiyk dan gewone misdadigers. aan en werken dien goed door den grond. Dan planten we de heesters op een onderlingen afstand van plm. 30 c.M. en laten verder de haag voorloo- pig aan haar lot over. Den eersten zo mer worden de planten dus niet ge snoeid maar laat men ze rustig groeien. I Pas het daaropvolgende voorjaar wordt de haag terug gesneden of geknipt tot op 30 50 c.M. hoogte, alnaar de plan ten zwakker of sterker vertakt zijn. Veelal snijdt men de haag te hoog in; men is te ongeduldig en verlangt in een paar jaar een hooge, goedgevulde haag. Dit nu gaat niet samen. Allereerst moet men een goeden grondslag leggen en dien verkrijgt men door de planten laag terug te snijden. Dan dwingt men de planten zich reeds vlak hij den grond le vertakken en wanneer men nu telken jaren de jonge scheuten we der op plm. 10 c.M. boven het oude hout inknipt, zal men wel niet in een paar jaar de haag op de bestemde hoogte kunnen brengen, maar anderzijds zal zij van heneden tot boven dicht en ge vuld zijn. En dit is hij een haag toch het voornaamste. Dat men tevens niet mag vergeten ook de zijtakken telkens be hoorlijk in te knippen ligt voor de hand. Behalve in het voorjaar worden de hagen ook in den loop van den zo mer nog eens geknipt. Daardoor wor den de jonge scheuten gedwongen op nieuw zich te vertakken en maakt men de haag dichter; ook staat het netjes. Op deze wijze behandeld zullen de hagen voorzeker ahn haar doel beant woorden. DE CULTUUR VAN CHRYSANTHEMUMS. Wanneer wij in het najaar of in den winter praten over Chrysanthemums, begrijpt dadelijk iedereen dat de Chry santhemum indicum bedoeld wordt, die thans, begin December, nog zulke mooie en kleurrijke bloemen te zien geeft.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5