miwimsme MACHINE BRIEFKAARTEN SI00NQRUKKEHI3 IITIII Ï1ELEI Backin ren Bakpoeder PUIMCAKE Marktberichten. 443e Staatloterij. Pluimvee - rubriek. Dr Oetker's De cultuur dezer Oostersche kinde ren is een geheel andere behandeling gaan vereischen; wie dacht er vroeger aan, om in November, December en Ja nuari Chrysanthemums te stekken? Dat was in April en Mei meende men vroeg genoeg! Voor het kweeken van Chrysanthe mums heeft men stekken noodig en aan deze mag men hooge eischcn stellen. Zij moeten kort en gedrongen een zes tal centimeters lang zijn. Zooals men weet ontwikkelen deze stekken aan den voet der uitgebloeide planten en zal men begrijpen dat de jonge scheuten, die zich tijdens het bloeien in de kamer hebben ontwikkeld, niet geschikt zijn, omdat ze te ijl en niet krachtig genoeg zijn. WASPIK. Gisteren werd de landbou wer P. door een auto aangereden. De bestuurder, wien geen schuld trof, wilde hem thuis brengen. P. achtte dit on noodig en vervolgde zijn weg tot den landbouwer G., waar geestelijke en geneeskundige hulp noodig werden geoordeeld. Vermoedelijk had hij een hersenschudding bekomen. Met het feest van Driekoningen zal flier een bloempjesdag worden georganiseerd door het „W.G.K.", om gelden bijeen te brengen tot stichting van een fonds voor uitzending van Noord-Brabantsche tubercuiose-lijders naar Sanatoria. De stichting gaat uit van het Provinciale Groene Kruis en de diocesane federaties van 't„W G K in de Bisdommen 's Bosch cn Breda Op Zondag 16 Januari zal het „W.G.K." zijne algemeene jaarverga dering houden, waarbij de secretaris penningmeester het jaarverslag zal uitbrengen. Als spreker zal optreden de ZeerEerw. Pater Flavianus, (orde Capuc.). In eene gisteren gehouden leden vergadering der Stoomzuivelfabriek „Nooit Gedacht", Raamsdonk-Waspik werd met 153 stemmen tot voorzitter herkozen de Heer J. C Schoenmakers te Raamsdonk en tot bestuurslid de Heer Joach. de Bont, eveneens te Raamsdonk met 183 stemmen. Tevens werd besloten tot den aankoop van eene nieuwe stoommachine. WIJ LEVEREN: NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 10 Dec. 192G. Donderdag werd door de politie een autovracht bus „de Waveem" in be slag genomen, daar het mecanisme in zoo'n slechten staat verkeerde, dat het rijden met den wagen het verkeer van den weg in gevaar bracht. De Hoenderclub „Kaatsheuvel", maakt Zondag 19 December een excur sie naar de groote Jubileumtentoon stelling van Orthinophilia te Utrecht. Zondag a.s. geeft de Kon. Erk. Harmonie „Apollo" armenconcert. Al sinds van oud a waren de armenconcer- ten onzer Harmonieën de best bezochte uitvoeringen van 't geheele jaar, niet alleen om de qualiteit der muziek en de andere nummers van 't. programma, doch omdat de burgerij het zich ten plicht rekende het werk door de Har monieën opofferend ten bate van de armen verricht, loyaal te waardeeren door een drukke opkomst. De mildda digheid van Kaatsheuvel heeft zich nog op geen enkel gebied verloochend en zal ook thans weer schitteren. Het be stuur van Apollo heeft voor een attrac tief programma gezorgd. Onder de har monienummers treffen we mede de bes te aan van 't repertoire van Apollo. De heeren W. Berzeveld, A. van Dongen en G. Wooning zullen eeuige duo's en solo zangnummers geven, terwijl de heer C. de Bondt zal trachten de ge zelligheid met zijn humoristische scè nes te verhoogen. Mej. G. M. in 't klooster „Bethle hem" alhier wonend, had het ongeluk dezer dagen van de Je trede van een trap te vallen, met het gevolg dat op 't achterhoofd een groot gezwel ont stond. Donderdagavond vond de dokter het noodig haar de laatste H. H. Sac ramenten te doen toedienen.' (OUD EN NIEUW FORMAAT) MET EN ZONDER DOORSLAG MET GOM- STROOK VOOR ADRES HOOGACHTEND VRAAGT MONSTERS EN OFFERTE. 37506 Voetbal. De meest spannende ontmoeting van 't seizoen Kaatsheuvel—W.S.C. Het terrein in prachtconditie. Zoo 't weer niet verandert ook van dien kant alle medewerking, de spelers in goeden vorm bezield met ééne gedachte wij kunnen en moeten winnen. De wedstrijd van Zondag j.l is een goede voorbereiding geweest. Met hetzelfde elan, met hetzelfde samenspel moet ook van W.SC. gewonnen worden. Of zou Kaatsheuvel niet vermogen wat Baard wijk gelukt is Gaan we wiskundige berekeningen maken, dan is de over winning reeds geboekt, doch we doen wijzer wel af te wachten en Zondag zoo sterk mogelijk op te trekken naar den Horst om de onzen in den strijd aan te moedigen. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 11 Dec. 1926. In plaats van den HeerJ. de Kok, die zijn benoeming tot notabel der Ned. Herv. Gemeente niet heeft aan genomen, is gekozen de Heer Ant. van Rijswijk. De schooljeugd had Woensdag een gezellig avondje. Nadat ze om half vijf in Concordia bijeengekomen was, trad voor haar op Mevr. Ant. van Dijk en wist haar ruim een paar uren aller aangenaamst bezig te houden met v rtellingen en prettige versjes, waar bij de kinderen zelf mochten mee zingen. Deze vonden het dan ook be paald jamnier, toen het einde der bijeenkomst werd aangekondigd. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 11 Dec. Witte Bioscoop, ,De Maharadja", 8 uur. Zaterdagavond 9 uur repetitie Mannenkoor Liedertafel Vermaak". .Oefening en nr'^o Zondag 12 Dec. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 Dec. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak", Mannen koor. 12'/4 uur. Zondag 12 Dec Flora Bioscoop, Speel niet met vuur (Manhandled)", en 8'/i uur. Zondag 12 Dec. Witte Bioscoop, „De Maharadja", 6 en 8'/a uur. Maandag Pianocursus Waalwijksche Muziekschool. Maandagavond 8'/a uur. Algemeene vergadering der Kynologen-vereeniging in Hotel Gerris. Dinsdag 7'/a uur. Propaganda ver- gadering van de afdeeling Baardwijk van den R.K. Lederbewerkersbond „St. Willibrordus" in het Patronaats gebouw. Spreker de heer P. j Kleijs, voorzitter van den bond. Dinsdagavond 8'/4 uur. Repetitie Waalwijks Gemengde Zangvereeniging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. Woensdag Vioolcursus Waalwijksche Muziekschool. Woensdag 8 uur. Groote uitvoering door het Waalwijks Symphonie— Gezelschap, Musis Sacrum. Waalwijk, 10 Dec '26. Eieren 712 ct. Varkens f 8—f 11. 's Hertogenbosch, 7 Dec. 1926. Op de markt van heden waren aangevoerd 1238 stuks. 65 stuks kalveren. 808 stuks hoornvee. 312 biggen. 17 zeugen. 36 schapen—lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 240—f 375 p. st. Kalfvaarzen van f 220—f 310 p. st. Magere ossen en koeien van f 125—f 185 Vette ossen en koeien van f 0.47 p p le kw Vette ossen en koeien van f 0.41 p p2ekw Pinken van f 90—f 150 per stuk. Zeugen van f 70—f 100 per stuk. Biggen van f 12- 18 per stuk. Biggen van f 1.50—f2 00 per week. Schapen van f 17—f 25 per stuk. i. Lammeren van f 14—f 20 p. stuk. Handel vetvee traag, overigens redelijk. Eierveiling Amsterdam. Gehouden op 6 Dec. en 9 Dec. '36. Kipeieren: Hoogste prijs f 13.— Middel prijs f 12 50— Laagste prijs f 7.— Eendeierenf 8.f 8 25. Koelhuiseieren f 0.00—f 0 00. Buitenlandsche eiren f 0.00 Totaal aanvoer 43 000 stuks. Handel vlug. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Johannes Hubertus zoon van J. J. van Heeswij k en G. M. Ber- kelmans. Judith Johanna Huberdina dochter van J. M. Vrijhoeven en L. J. J. Peters. Adrianus Franciscus zoon van J. F. van der Hoven en H. C. Kerk hof. Henricus Theodorus zoon van N. W. Swinkels en A. van Es. Ge- rardus Lambertus zoon van P. P. Brokken en F. Verhoeven. Henriet ta Gerarda Maria Alphonsa dochter v. H. H. de Kort en H. G. Wengels. Jo hanna Margaretha Maria dochter van J. M. van Hilst en Ida Elshout. Huwelijksaangiften: Matthijs Johan nes Faro 26 j. en Eeltje Bambacht 23 j. Overleden: Johannes Lommers, we duwnaar van Gijsbertina van Bijnen 66 j. Johanna van Loon, wed. van Laurenz Lucas van Bavel 60 j. Ingekomen personen: Hendrik Cor- nelis Pullens en gez. Mr. v. Coothstr. 24e, van Den Haag. Jacobus Opper man en gezin, Laageinde 72b, van Dru- nen. Louisa Maria Korteman, Minis ter Loeffstraat 48, van Rotterdam. Vertrokken personen: Henrica Joh. Spithoven naar Tilburg. Guilielmus Johannes Pierre naar Rotterdam. Petronella J. Wilmont en Ferdinandus J. Wilmont naar Den Bosch. Corne- lis Fischer en Geertruida Gijsbertha Fi scher naar Rotterdam. Antonius Cornelius Trimbach en gezin naar Til burg. 2e klasse 3e lijst. Trekking 8 December. Prijs van f5000: 1307 150015099 400: 5543 7515 12541 200: 9092 18732 „100: 14460 16641 1. N. E. te W. Kalkpooten bij kippen van nog slechts 6 maanden oud komt bijna nooit voor. Het ver schijnsel wordt bijna alleen geconsta teerd bij overjarige dieren. De kalk- pootenmijt, die onder de pootschub- ben huist, produceert door uitschei ding en transpiratie stoffen, die zich ophoopen en de verdikkingen vormen die wij kalkpooten noemen. Hertshoorn olie is de beste remedie, doch 't is in den winter als onze hokken veel gesloten zijn haast niet te gebruiken, daar het ontzettendstinkt. U kan de dieren ook behandelen met petro leum. Om de drie dagen de pooten tot de veeren eenige seconden ender dompelen in petroleum. Een dun laagje groene zeep daarna er op ge smeerd en met een harde borstel kan U er alles afwrijven. M'n excuus voor 't lange wachten. TUERLINGS. (Alle stukken deze rubriek betreffende, te zenden aanOom Wim „De Echo" Waalwijk). Lieve Nichtjes en Neefjes. Ziezoo! het St.Nicolaasfeesthebben we alweer achter ons. ik hoop, dat de goede Kindervriend geen mijner vriendjes iets te kort heeft gedaan. Sint Nicolaas is er geloof ik wel een weinig schuld aan, dat er nog niet meer oplossingen zijn binnenge komen voor onzen wedstrijd. Jullie hebt 't natuurlijk te druk met je nieuwe geschenken. Nou, die pret gun ik mijn vriendjes oprecht. Over het algemeen zijn de ingeko- men oplossingen heel goed, zoodat er geloot moest worden. Anders was dit echter met de opstelien. De redactie van „De Echo" was zoo vriendelijk om het werk van mijn vriendjes te beoordeelen. En zie hier de ge lukkigen le prijs Albertus B., Waalwijk. 2e pr. Toosje v. Mersbergen, Sprang. Proficiat! Tot ziens. oom wim. CORRESPONDENTIE. Mercurius Goede vriend, hoe gaat het Pythagoras schreef voor mij een fragment over uit je werk, waarvoor ik met zeer veel genoegen hier een plaatsje beschikbaar stel Ik schuif m'n stoel een eindje opkom naast me zittenook uit het kleine kan iets schoons groeien. Ik raad je ernstig aan, probeer je jongensboek af te krij gen. Indien noodig en mogelijk, wil ik je gaarne helpen met raad en daad. Schrijf me eens. Komen met Nieuw jaar alle oud- en nieuwe- studenten weer voor een dagje bij elkaar? Ver geet ook niet Tacitus in Rotterdam aan te schrijven voor onze bijeen komst. Voor een voordracht kun je op me rekenen. Veel succes. Dag Albertus B. Je bent de gelukkige AlbertusIk vind het fijn voor jou, mijn vriend 1 Volgende week zal ik jou verhaaltje plaatsen. De stevige vijf. Toosje van MersbergenSprang Wat is Fortuna jou gunstig geweest 1 Geluk er mee. Ik vernam dat je Maandag avond aan 't bureau bent geweest en naar mij hebt gevraagd. Dat vind ik heel lief van je, maar Oom Wim is daar niet te vinden. Vrijdagnamiddagskom ik alleen even op de drukkerij om naar ons hoekje om te zien, anders ben ik altijd thuis. Kom je het boek aan het kantoor halen of zal ik het sturen In elk geval zal ik het met een bood schap voor jou op het kantoor klaar leggen Schrijf me dan later eens hoe je het boek vindt. Dag Toosje 1 Vele groeten, ook voor vader en moeder! PJ p» (Fragment uit een eerlang te verschijnen jongensboek van Henry Hoftijzer.) 't Was Zaterdagmiddag en mooi weer buiten. De jongens van school, Jan Hakman, Johan Itink, GerritStreu- vels, Huibert van de Molenkamp en Willem Meijerman, hadden samen af gesproken om wat te gaan roeien. Bij de Molenkamp zouden ze bij elkaar komen. Dat was tenminste hun gewone verzamelpunt; 't sprak dus vanzelf. De boerderij „De Molenkamp" lag aan de vaart. Daar was zóóveel wat de jongens tot spelen lokte, dat er geen Zaterdag voorbijging of ze kwa men daar bij elkaar. Soms gingen ze op 't water roeien en een andere keer speelden ze op 't land. Niet zelden was de oude molen, die slechts zelden meer gebruikt werd en toebehoorde aan Huiberts vader, het middelpunt van hun spel. Nu eens moest de molen een groot koopvaardijschip voorstellen dat naar Indië voer; de kop van de molen was dan de mast, terwijl één van de jongens een zakdoek bond aan een lange stok, die dan de vlag moest voorstellen, die Van de mast wap perde. De houten kamraden vormden samen het tuig van het schip, waar langs de matrozen naar boven klom men. En menige zeeslag werd van déaruit geleverd tegen de lastige zee- roovers. Dan weer moest dezelfde molen een oude vesting voorstellen, een sterke burcht, zooals de jongens daar van gelezen hadden uit den tijd der Denen en Noormannen. Boven in den molen stond de toren wachter en zoodra hij in den omtrek onraad bemerkte, blies hij op de trompet, waarna alle soldaten in de burcht te wapen snelden om het slot te verdedigen tegen de aanvallers. Zoo vlogen de Zaterdagmiddagen voor de jongens om, en ze bemerkten het niet eerder totdat, eerst vaag, maar dan al dichter en dichter, de duisternis kwam hangen over het veld. Dezen middag wilden ze gaan roeien. Niet in het kanaal, dét was te gevaarlijk met het oog op de pas- seerende booten, maar in de breede binnenslooten, die door de weilanden lagen. Twee bootjes hadden de jongens tot hun beschikking. Het zou een vloot zijn, een échle vloot. De bootjes werden nu „schepen" genoemd. Jan Hakman was reeds benoemd tot admiraal. Lang hadden de jongens getwist over den naam der vloot. Sómmigen wilden ze den naam van „De Onoverwinnelijke" geven, maar Willem Meijerman merkte op, dat de „Onoverwinnelijke Vloot" van de Spanjaarden was, en Span- jolen wilden ze niet zijn. Dan maar liever„Zilveren Vloot die was van de Hollanders, en Hol landers wilden ze zijn, geen Span jolen Met een luid hoera staken de sche pen van wal, en terwijl ze langzaam in de slooten dreven, zong de geheele bemanning uit volle borst: Heb je (wel gehoord) van de „zilveren vloot" De zilveren vloot van Spanje? Die had er veel Spaansche matten aan boord En appeltjes van Oranje I Piet Hein, Piet Hein, Piet Hein, zijn naam is klein, Zijn daden bennen groot (bis): Die heeft gewonnen de Zilveren Vloot, (bis) Toen 't lied uit was begon Hendrik te lachen. „Waarom lach je toch?" vroeg Jan Hakman nieuwsgierig. „Omdat je 't allemaal glad mis hebt!" antwoordde Huibert, de jon gens nog even wijs latend. „Wat hebben we dan mis?" vroe gen allen tegelijk. „De zilveren vloot was ook van de Spanjaarden „Da's niet waarl" „Wel waarl" „De zilveren vloot was van Piet Hein en dat was een Hollander eerste klas," verzekerde Jan Hakman. „Zoo nèt zong je immers, dat Piet Hein de zilveren vloot overwonnen had, hij kan toch zijn eigen vloot niet overwinnen. Daarvoor moest ze toch van de Spanjaarden zijn." Ja, dat was waar ook 1 Daaraan hadden ze niet gedacht. Maar wat hinderde het ook; „De zilveren vloot" was een mooie naam. Nogmaals klonk een luid hoera voor de „Zilveren Vloot". Toen beval de admiraal door te roeien. Heel gewichtig nam deze zoo nu en dan den kijker, een oude glazen jampot, voor de oogen om te zien of er ook schepen in de nabijheid kwa men. Want op zee moet men opalies voorbedacht zijnmen kan door zee- roovers en dergelijke overvallen wor den. De wijde zee werd gevormd door de uitgestrekte weilanden en het lange gras. dat zachtkens deinde onder den wind verbeelde de hooge golven. Statig voer de „Zilveren Vloot" over de zee. Na een uurtje werden de matrozen moedaarom vroegen ze den admi raal of er nog geen land in 't zicht was. En jaIn de verte zag men door den kijker 't landhet was een dicht bosch, aanmerkelijk hooger lig gend dan de weilanden. Daar in de nabijheid gekomen, bemerkte men dat de vloot niet lan den kon. Al zwemmende door het lange gras (dat was immers de zee) bereikte men behouden het land. De jongens waren nu in het„Lüne- veldsche Bosch" gekomen, liggend op heuvelachtig terrein. Ze waren uitgelaten van pret. Men klom in de hooge boomen om, zoo heette het, van de nieuw ontdekte wereld eens poolshoogte te nemen. Willem Meijerman zat met armen en beenen zwaaiend boven in een forschen eikeboom en met beide han den voor den mond toeterde hij het „Wilhelmus", zoodat de echo het luid in de verte weergalmde. Wordt vervolgd. NACHTELIJKE AVONTUREN VAN OZA, DEN KABOUTER, door Oom Wim. III. Hij ziet de badkoetsjes en de ten ten en de badstoelen maar hij ziet geen kinderen pootje baden of groote inenschen zwemmen en stoeien in het water als de kleinen in het zand; hij ziet de vlaggen niet wapperen op de toppen der torens dier kasteelen, waarop de vloed van den dag tever geefs zijn kracht ter vernieling aan- (Wordt vervolgd.) Voor de lengd. met rozijnen naar Oetker 'ssRecept, gebakk. m. een door Dr. Oetker op wetenschappelijke!, grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Alen gaat onmiddellijk tot bakken over, hei deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet. zooals gist. aan bederf onderhevig. 80 gr. boterca. 0.25 2 eieren„0.12 150 gr. suikerca. 0.07 250 gr tarwebloem0.08 l/a pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 s liter room ca. 0.20 150 gram rozijnen0.18 150 gr. krenten0.12 l/a citroen 0.03 f 1.09 Bereiding: Men roere de boter tot room, voege suiker, eieren, geraspte citroenschil, het gezeefde en met Backin vermengde meel en de room toe, dan rozijnenen krenten. Vul een in» gevetten vorm met dit deeg en bak de cake bij middelmatige hitte ruim 1 uui. O Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een «ratis»receptenboekje toezenden.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6