DE ECHO VAN IET ZIKOEN. Visitekaartjes Ëoon Timen. No. 98. Zaterdag 11 Dec. 1926. 49e Jrg, DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 December 1020. Lezing kapelaan Bijnen. Zooals te verwachten was heeft de 2e ontwikkelingsavond van de R. K. Werklieden-vereeniging een talrijk pu bliek getrokken, waartoe natuurlijk het feit dat de zoo geachte oud-adviseur kapelaan Bijnen zou optreden wel de hoofdaanleiding zal zijn geweest. Niettemin hebben de belangwek kende onderwerpen die behandeld zijn, de schitterende serie lichtbeelden waarmede alles werd verduidelijkt en de onderhoudende toelichting daarbij gegeven, die groote belangstelling ten volle verdiend. Het is ongetwijfeld een der schoonste, interessantste en leer zaamste avonden geweestdie door de R. K. Werkl, Ver. georganiseerd zijn. en h t moet kap. Bijnen wel een groote vol doening schenken uit die groote be langstelling, uit de ovatie als het ware die hem bij het binnentreden der zaal door het publiek gebracht werd en uit het onbedaarlijk applaus na zijn lezing te constateeren hoe hij bij het Waalwijk- sche publiek bijzonder bij de leden der R K. Werkl. Ver. in dankbare her innering voortleeft en hoe verlangend men ishem weer in zijn midden te zien. Mede om den persoon van den spreker, waarin zoovelen onzer lezers belangstellen en evenzeer om de be langrijkheid van de door hem behan delde onderwerpen willen wij trachten hier, zij het dan ook uiterst beknopt, eenige indrukken weer te geven van de reis door kapelaan Bijnen dezen zomer gemaakt naar de gebieden in Noord—Frankrijk waar de oorlog het hevigst heeft gewoed en naar Geneve in Zwitserland waar o.m. de zetel van den Volkenbond is gevestigd. Nog slechts weinige jaren ligt die rampzalige oorlog achter ons en hoe weinig wordt door de hedendaagsche wereld er nog aan gedacht wat hij over de wereld heeft gebracht. Met eenige ontstellende cijfers gaf spr. ons hiervan een idee; niet min der dan 9 millioen menschen zijn er van 1914 tot 1918 gesneuveld, terwijl er 30 millioen zijn gewond. De kosten hebben hel enorme be drag van 600 000 000 000 gulden be dragen,wat meer is dan hetgeheele ge heele geschatte vermogen van Enge land, Frankrijk, Duitschland, Oosten rijk—Hongarije en Italië te samen vóór den oorlog Na deze ontstellende bijzonderheden als inleiding besprak spr. de steden Reims en Verdun, die wel het meest uit den oorlog bekend zijn. Reims is een zeer oude stad met een uiterst merkwaardige geschiedenis en met zoowel uit politiek als commer- cieël oogpunt zeer gunstige ligging In tal van oorlogen heeft deze stad even als nu een groote rol gespeeld Be kend is zij vooral uit de kerkelijke en algemeene geschiedenis door de Aarts bisschoppen die er zetelden en die de koningen van Frankrijk zalfden, door Jeanne d'Arc, die de sleutels der stad aan den Koning overhandigde en uit den oorlog van 1870 toen de Duit •schers haar veroverd hebben. Een opva lend feit is dat de Duit •schers in den laatsten oorlog in 1914 op denzelfden dag (n.l. op den 4en Sept.) de stad Reims weer hebben bezet. 13 September waren de Fran schen er echter weer meester. Ont zettend heeft de schoone stad van het oorlogsgeweld te lijden gehad. Niet minder dan 2200 huizen werden er verwoest en niet alleen vielen er vele duizenden dooden onder de strijders doch ook 282 burgers vonden er den dood onder het vijandelijk bombarde ment. Ook de beroemde kathedraal, een der schoonste kerken der wereld, een der zeven wereldwonderen genoemd is voor een groot gedeelte vernield Wij krijgen door eenige zeer fraaie lichtbeelden met toelichting eenig idee van deze monumentale kathedraa waaraan ruim 200 jaar is gebouwd (van 1211 tot 1428) en die uitmunt om haar schoonheid door eenvoud en fraai harmonisch geheel. Ze is niet minder dan 149.'7 meter lang. Hon derden projectielen hebben de Duit schers er op afgevuurd en het is be droevend de aangebrachte verwoesting te zien. De geheele omgeving van Rheims herinnert aan den gruwelijken oorlog. Overal ziet men oorlogsgraven, waar vaak tienduizend kruisen even zoovele graven van gevallenen aanwijzen en waar bijna evenveel onbekend gebleven gesneuvelden met duizenden in één massagraf bijeen liggen. Overal ziet men ook monumenten ter eere van de gevallenen. Van Verdun zijn de bijzonderheden nog gruwelijker. Deze stad, die even eens een zeer oude en merkwaardige stukken, geschiedenis heeft, is vooral een type Alles verkeert van een vestingstad, met een bijzonder sterke citadel. Vele malen is zij het brandpunt van een strijd geweest en ook in dezen oorlog heett men Verdun de scharnier van den oorlog" ge noemd. Men spreekt niet ten onrechte van „de hel van Verdun" waar o. a. ook de kroonprins van Duitschland zoo taai zijn fortuin beproefd heeften honderd-duizenden den dood hebben gevonden. De gangen van de Citadel moesten tijdens de beschieting niet minder dan 11000 soldaten en burgers herbergen. Van de 32 forten die Verdun omringen zijn er slechts 4 door de Duitschers veroverd kunnen worden, en met welke offers dat gepaard ging kan men zich voorstellen als men hoort dat in de pikdonkere gangen van één fort eens 6 dagen aanéén is gevochten, terwijl de mitraileurs maar regelmatig hun moordend werk voort zetten en men in het duister er maar op los schoot en stak. Eu zoo 'nfort ging dan soms 4 of 5 maal in andere handen over, waarbij zich steeds weer hetzelfde bloedbad herhaalde. Hoeveel honderd duizenden er gevallen zijn, kan men nagaafi als men weet dat men er 300 000 lijken van onbekenden heeft gevonden. Van geheele regimenten die aan den strijd deelnamen sneuvelden 95°/q Beestachtig was vooral 't vechten van de zwarte troepen, die zoo wreed en bloeddorstig hun vijanden om brachten. De lichtbeelden gaven een idee van het verschrikkelijke van een loopgraven oorlog, van de manier waarop door mijnen en projectielen de soldaten bij honderden mede de lucht werden ingeblazen. Veel is er reeds van de verwoesting hersteld, doch er zijn plaatsen die niet meer worden opgebouwd, die geheel van den aardb< dem zijn verdwenen. Na aldus vóór de pauze een afschrik wekkend beeld van den gruwelijken oorlog te hebben getoond, liet de Eerw. spreker ons na de pauze een reisje medemaken naar „'t land van den vrede" naar Zwitserland, speciaal naar de volkerenbondsstad Geneve. Geneve is een zeer schoone stad met 140.000 inwoners, gelegen aan de Rhone en aan het bekende Blauwe- Meer van Geneve. Men vindt er prach tige straten, parken, wandelwegen, bruggen, monumenten, enz., o.a ook het groote „Monument der Hervor ming". Geneve is immers de stad der Hervorming, waar Calvijn gewoond heeft. Het meest is Geneve op het oogenblik echter bekend als zetel van den Volkenbond. Spr. geeft over dit instituut, dat in 1918 bij Verdrag van Versailles is ingesteld, een uitvoerige en zeer leer rijke beschouwing, over de gedachte die er aan ten grondslag ligt, over de werking er van, over de fouten die het aankleven, over de daaronder ressorteerende neven instellingen, enz De Volkenbond steil zich in liet kort samengevat ten doel om door geregelde samenwerking der naties de mogelijkheid te openen om mid delen te vinden tot oplossing van geschillen door overleg en arbitrage Hij tracht regelingen te treffen op het gebied van Internationaal recht, van ontwapening, van vrij economisch verkeer, en andere stoffelijke en eco nomische belangen. Men kent uit de geschiedenis reeds 3 methodes om den vrede te bevesti gen: le de imperialistische methode (een vrede dus door geweld en ver overing opgelegd, bekend van de Romeinsche keizers en de Napoleons) 2e de coalitische methode (de z g gewapende vrede, waarvan o.a. de Triple Alliantie tusschen Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië een beeld gaf) en 3e de erkenning van een zedelijk oppergezag (waarvan men in 1215 een voorbeeld zag toen Paus Innocentius 111 in de kerkvergadering door koningen en kerkvorsten was omringd die hem allen als zedelijk opperhoofd erkenden). Dat een statenbond mogelijk is zien we in de Ver. Staten van Amerika, in Zwitserland dat vroeger verschillende staatjes - telde en ook in Duitschland dat tot één groot keizerrijk is samen gevoegd. Het feit dat in de Euro- peesche staten 49 pCt. van de belas ting-opbrengst door leger- en vloot- uitgaven wordt verslonden, deed mede den drang naar een blijvenden vrede ontstaan. De bond omvat thans 56 staten met 1.389.500.000 inwoners. De 7 landen die er nog buiten staan hebben 290.500.000 inwoners. In September is ook Duitschland toegetreden, nadat in Locarno de weg daartoe geëffend was. Het volkenbonds instituut omvat de algemeene vergadering, de raad (be staande uit 5 permanente en 9 niet permanente zetels, waaronder ook Nederland), het secretariaat, het bureau van den Arbeid (met aan het hoofd Mgr. Nolens), het permanente hof van Internationale justitie (gevestigd in 's Hage) en tal van commissies voor technische en economische vraag- nog in een begin stadium en hoezeer het streven van den bond is toe te juichen, kleven hem toch ook groote fouten aan. De grootste is wel dat men den Paus, dien grooten vrede vorst die steeds zoo voor den vrede en verzoening geijverd heeft, heeft geweerd. Het door den aus ontworpen plan wordt wel in hoofdtrekken uitgevoerd, en de afwij kingen daarvan blijken even zoovele outen, doch hemzelf erkent men niet.1 Verder is een groote fout het ontbre ken van twee machtige staten, nl. Rusland met zijn 134 millioen inwo ners en Amerika, dat van de bevolking van den aardbodem, doch de helft van het wereldkapitaal bezit. Men zou ook zooals het bureau van den Arbeid, ook een bureau van het Onderwijs kunnen krijgen, waardoor men misschien internationaal invloed op den inhoud van het onderwijs zal gaan uitoefenen en men begrijpt welke gevaren daaraan voor de Katholieken verbonden zijn als de Paus blijft bui tengesloten en de Vrijmetselarij er den hoofdtoon heeft. Tijdsgebrek belet den Eerw. spr. nog verder op een en ander in te gaan. Hij eindigt met eenieder aan te sporen de vredes-idee overal te pro pageeTen, in scholen, in organisaties, enz., en vooral door gebed, voor het behoud van den vrede te ijveren. Dan krijgen we nog een schitterende serie lichtbeelden van de prachtige Zwitsersche steden als Geneve, Lau sanne. Montreux, enz., van de kwistige, geweldige natuur, van het schoone berglandschap met zijn sneeuw en wondermooie panorama's. Een schier onbedaarlijk applaus be wees hoe alle aanwezigen dien avond hadden genoten en hoe dankbaar ze den spreker waren voor het gebodene. Vermelden we hier nog dat de heer Jos. de Bondt met een paar mooie solo's die zeer verdienstelijk werden uitgevoerd vóór de lezing en onder de pauze den avond mede heeft opge luisterd daarbij geaccompagneerd aan de piano door mej. Knepflé v. lersel. Door den geestelijk adviseur den Wel- Eerw Heer Beekmans, die de bijeen komst ook met een kort inleidend en welkomstwoord geopend had, werd de vergadering met een dankwoord aan spreker, publiek, solist en pianiste gesloten. Ingezonden Mededeelingen. Verstopping Mifnhardts Laxeertabletten. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent Ky nologen. De algemeene vergadering der Kynologen-Vereeniging „Waalwijk en Omstreken" zal gehouden worden op Maandag 13 Dec. as. des avonds ten 8'/2 uur, speciaal om te bespreken het houden van eene tentoonstelling in Maart a.s. Waar zulk een belangrijk punt voor •de vereeniging op de agenda staat, twijfelen wij er niet aan of alle leden zullen tegenwoordig zijn, wat om tal van redenen ook noodzakelijk is. Waalwijks Symfonie gezelschap A s. Woensdag hoopt Waalwijks Symphonie gezelschap een groot con cert te geven in „Musis Sacrum", Uitgevoerd zullen worden werken van Beethoven, Mozart e. a. Iedereen die de verrichtingen van dit sympathieke gezelschap volgt, zal er prijs op stellen bij deze uitvoering tegenwoordig te zijn. Het is werkelijk voorbeeldig met welk een ijver dit gezelschap oefent en daardoor steeds voortschrijdt op de baan, die het zich voorstelt te bewandelen, hoe deze symfonie steeds stijgt.zoowel kwalitatief als kwantitatief, hoe dit gezelschap steeds bereid is zijne medewerking aan andere uitvoeringen te verleenen. Om al deze redenen, maar niet minder om te .genieten van de vorderingen op instrumentaal gebied, die werkelijk gelijken tred houden met de groote ambitie die deze vereeniging kenmerkt, zal een overvolle zaal zeer zeker haar deel zijn a s. Woensdag. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Pluimvee- tentoonstelling. Voor de op handen zijnde pluimvee tentoonstelling alhier, bestaat groote belangstelling. Reeds werden een groot aantal pujzen beschikbaar gesteld en meent men in totaal op pl.m 250 eere prijzen te kunnen rekenen. Onder de vele eere prijzen bevinden .zich o.a. reeds een achttal bekers, vele gouden en zilveren medailles, kunst voorwerpen, voorts nog tal van nuttige en practische artikelen de pluimvee houderij betreffende. Op deze tentoon stelling komen we t.z.t. uitvoerig terug. Gasfabriek. Naar wij vernemen worden door de gascommissie en B. en W. plannen overwogen tot ingrijpende vernieuwin gen aan de gasfabriek. De vernieuwin gen zouden in hoofdzaak betreffen de stokerij, waarvan het ovenblok de tijd van normalen levensduur reeds met eenige jaren heeft overschreden. Nieuwe naamlooze vennootschap. N V. Stoomschoenfabriek voorheen Firma Wed P. Eisen en Zonen te Veldhoven. Oprichters: M. Eisen, H J. Eisen en J H. Eisen, schoenfa brikanten te Veldhoven. Doel: het voortzetten der zaken, tot op heden gedreven onder de firma Wed. P. Eisen en Zonen, zijnde de fabricage van schoenwerk, de aan- en verkoop daar van, alsmede den handel in leder en fournituren, het deelnemen in onder nemingen, die een zelfde of een soort gelijk doel beoogen en voorts al het geen met een en ander in den ruimsten zin verband houdt. Duur: tot 30 September 1956. Kapitaal f 100 000 verdeeld in 200 aandeelen aan toonder van f500, waarvan 70 aandeelen bij de oprichters zijn geplaatst. Bestuur een of meer directeuren, al of niet onder toezicht van ten hoogste 5 com missarissen. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de oprichters M. Eisen en H. J. Eisen voornoemd, en tot commissarissen de oplichter I H. Eisen voornoemd, de heer A W. M. van Engelen te Leende en mevr. J. Kerkhofs, weduwe van den heer H, van der Steen te Oirschot. Kolonel Mommers te 's-Bosch, de bekende en geachte stationscom mandant te Lage Zwaiuwe gedurende de mobilisatie-jaren, wordt morgen 70 jaar, welk feit niet onopgemerkt vooibij zal gaan, zooals we elders lazen. Door het bestuur van de R K. Kiezersorganisatie in denRijkskieskring 's-Hertogenbosch, wordt er per adver tentie, ook in ons blad de aandacht op gevestigd, dat men voor 1-Januari a s. als lid tot de organisatie moet zijn toegetreden, wil men aan de eerstvol gende Provinciale Statenverkiezingen kunnen deelnemen. In verband hiermede is het van belang dat iedereen weet, wie op de kiezers lijst voor 1927 behoort voor te komen. Iedereen die vóór 15 Mei 25 jaar wordt en 12 maanden in de Prov. Noord Brabant woonachtig is, komt als kiezer voor de Prov. Staten in aan merking. Voor den gemeenteraad moet men eveneens een jaar in de gemeente gehuisvest zijn. Dus elke R.K. kiezeres en kiezer, die aan bovengenoemde eischen vol doet, kan en behoort ook lid van de R K. Kiesvereeniging te zijn. Zaterdagavond werd in de zaal van het café „de Lindeboom" een feestavond aangeboden door den heer P. van Daelen en den heer C. van Sibille, aan de beide vereenigingen „Ons Onderling Genoegen" en de' Spaarvereeniging „V. O. O." met nog enkele genoodigden. Door den heer B de Ptffer, voor zitter der Tooneelvereeniging „0.0 G werd namens allen een cadeau aan geboden aan den heer van Daelen voor het vele wat hij voor de ver eenigingen heeft gedaan en niet het minst voor het Tooneelgezelschap. Spr. wenschte den heer van Daelen en diens Echtgenoote nog een langen gelukkig leven toe Daarna sprak in denzelfden geest de heer M. Merkx, voorzitter der Spaarvereeniging „V.O O." en wees er op dat de heer van Daelen een vader was van de vereenigingen en hen met raad en daad steeds heeft bijgestaan, waarvoor hij hem dan ook dank bracht namens de vereeniging, de hoop uitsprekende dat de nieuwe kastelein in denzelfden geest werk zaam zou blijven. Daarna bood hij den heer van Sibille een prachtigen lijst aan waarop de namen v n Bestuur en Leden in sierlijke lettersa geplaatst zijn. Dan kwam de beurt aan den heer van Daelen, die in hartelijke woorden dank bracht voor het cadeau, maar zeker niet minder aan de vereenigingen waarmee hij zooveel jaren met ge noegen heeft kunnen samenwerken, waar de aangenaamste geest altijd heerschte bij uitvoeringen zoowel als bij feestavonden. Hij hoopte dan ook dat diezelfde geest zou blijven bij zijn opvolger, wien hij ook het beste succes toewenschte. Den heer van Sibille het woord nemer de dankte op de eerste plaats voor de sympathieke woorden van den heer van Daelen en de beide voor zitters der vereenigingen en bracht vervolgens nog extra dank voor het cadeau hem aangeboden, waarin hi een bewijs zag dat de vereenigingen hem genegen waren en zegde toe zijn beste krachten te geven om zoo veel mogelijk zijn voorganger op te volgen. Nadat nog een enkel woord ge sproken was door een der genoodigden werd de eerewijn aangeboden en weldra klonk in koor „Lang zullen ze leven". De heer de Peffer. die als ceremoni meester fungeerde, heeft zich van zijn in de grootste verscheiden heid van qualiteit, model en prijs. Bestellingen worden aan genomen Sprang: J. GENUïT. Vrijh CapelleA. THIELEN. J. GOUDA. Capelle: A. SCHULLER. Waspik: A v.VELTHOVEN. DussenA. v. d. SCHEER. Vlijmen: M HERMAN. Kaatsheuvel A. v. d. WEE COOLS. taak weten te kwijten op een wijze, die niet te overtreffen is, want schier geen minuut ging verloren en ieder werkte mee door zang en voordracht. Het uur van scheiden was dan ook te vlug aangebroken, maar toch gingen allen zeer voldaan huiswaarts. Nog zij vermeld dat „O O.G." een nieuw drama in studie heeft dat binnenkort zal opgevoerd worden. As Zondag 12 December houdt de Postduiven-vereeniging „DeLucht- verkenners" eene onderlinge Tentoon- stelling in de bovenzaal van het café W. Pullens ('t Vosje), waarvoor reeds verschillende eere-prijzen zijn aange boden. UITSLAG SINT NICOLAAS WEDSTRIJD. Het was lang geen kwaad idee van de R.K. Middenstandsvereeniging, om door middel van een bijzonderen wed strijd. rond Sint Nicolaas, de aandacht te vestigen op Waalwijks nering doenden. Deze wijze van reclame heeft ongetwijfeld goede resultaten te boe ken gegeven. Immers, wilde bet publiek zooveel mogelijk kans hebben om een prijs te bemachtigen, dan was men noodzakelijkerwijze gedwongen om al le etalages in Waalwijk te bezichtigen. Daarbij moest men zijn oogen goed openzetten en een helderen kop houden, want wie er gedachtenloos langs de etalages slenterde, maakte ook al heel weinig kans. Dit zal men ongetwijfeld Donderdag avond hebben ondervonden, toen de uitslag van den wedstrijd in „Musis Sacrum" werd bekend gemaakt. Be grijpelijkerwijze was hierbij een groote belangstelling, vooral als men weet dat er in totaal niet minder dan 1135 deel nemers (en neemsters) waren. Voor dezen wedstrijd waren 121 prij zen beschikbaar gesteld en voor den a ad sel wed strijd voor de jeugd 29 prij zen. re ruim- 8 uur verscheen een agent van politie met een gesloten couvert. In tegenwoordigheid van Bestuur én belangstellenden werd de enveloppe geopend en las men het te raden ge geven cijfer voor. Dit luidde: 56985. Vervolgens ging men tot de prijsuit- deeling over. Voor eventueele prijswin- ners deel en wij nog mede, dat de nog niet afgehaalde prijzen bij de firma G. Verkade, alhier, zijn te bekomen. Hieronder geven wij den volledigen uitslag: of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met EERE-PRIJZEN. le Nelly Verster, White Star. 2e L. W. Schambergen,. Kist sigaren. De overige pry zen werden behaald als volgt Corry Verster, Handwerktafeltje. Jeanne van Heescli, Vos. Oornell Hamers, Kist sigaren. (J. Lombnrts-van Host. Kist sigaren. A. de Leeuw, Wollen deken. Jans de Leeuw, Koffiemolen. J. A. v. d. Ven, Kist sigaren. H. Klerks, Heusden, Kist sigaren. C. J. Verhulst Jr., Taart. H. Hulsman, Doos zakdoeken. Frans Janson, Toiletstel Kristal. M. Mutsaers, Vaas. Mej. B. Schambergen, Kist sigaren. CJ. Horsten, Manequin. Anna van Meeuwen, Sigaren. J. Kamp, Dussen, Doos Borstplaat. A. Schambergen, Worst. Joh. van Zutphen, Worst. A. Treffers. Worst. Jan Feineman, Worst. F. van Monster. Worst. J. Smulders, Worst. Marius Adriaansen. Worst. Jos. Kletfsen, Worst. C. Soeters, Worst. E. M. Goedhart, Klokje. I'. Klerks, Flesch Champagne. Cli. .T. Klerks, Witte Port. Fien van lersel, Samoa Jacq. Kamp, Dussen, Boerenjongens. Louis v. d. Heuvel, Boerenjongens. M. Klerks-TIeleman, Scbeerstel. A. van Drunen. Jasbeschermer. Maria van Zeist, Sprang, Likeurstel. J. Schambergen, Rookstel. Corn. v. d. Hoven, Sprang, Petroleumlamp. Gys Muskes, Fluitketel. Jo van Heeseh. Fietsmand.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 9