Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* ti G. VAN HAARLEM Jr. DOOR ERMUUM Accountant - Belasting-Adviseur Hotel P. Verwiel Waalwijk. ÜITG AVE: WAALWIJKSCHE STOOMERÜ ilKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdreaECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. Zaterdag 11 December ten 9'/2 uur kwam de raad dezer gemeente in vol tallige zitting bijeen. Voorzitter, de Edelachtb. heer Van Gils, Burgemeester. (Abusievelijk werd ons medegedeeld, dat de vergadering om half elf zou beginnen waardoor onze verslaggever een uur te laat ter vergadering kwam Zeer tot onze spijt zullen wij dus met een niet volledig verslag moeten volstaan.) Toen wij ter vergadering kwamen was reeds geruimen tijd aan de orde punt 3. Een schrijven van het raads lid Norbart inzake wijziging art. 5 der Havenbelasting. De heer Norbart zegt, dat het zijne bedoeling is, om art. 5 der verorde ning op de havenbelasting weer levend te doen maken. De Voorzitter geeft in overweging om, alvorens een besluit te nemen eerst in overleg te treden met den havenpachter. Norbart. Dat is niet aan de orde. Laat ons nou eens een oogenblik ge zond redeneeren. Ik heb geen om schreven wijziging voorgesteld. De redactie van art 5, laat ik heelemaal aan den raad over. Voorzitter. Maar er kan toch geen bezwaar zijn om eerst eens met den havenpachter te spreken. Wij moeten niet vergeten, dat we een contract hebben met den pachter. Dit contract kunnen wij niet zonder meer verbre ken. Als we 't willen wijzigen, moeten we ook 't oordeel van den pachter vragen. Segeren. Dat is volkomen juist. Wanneer de havenpachter zich met hand en tand aan het contract houdt dan kunnen wij er niets aan doen en zouden we nog twee jaar moeten wachten. Norbart. Waarachtig niet (Het debat wordt nu zeer levendig. Doordat zich een zestal leden tegelijk in het debat werpen is de discussie moeilijk te volgen. De Voorzitter Iaat gedurig den hamer waarschuwend op het groene laken klinken). Voorzitter. We kunnen er nog lang en breed over praten maar daar schie ten we niets mee op, we zullen tot een besluit moeten komen. De heer v. d. Sluis vindt het zeer onbillijk, dat schepen die bij v. Beek voor reparatie aanleggen geen haven geld zouden betalen. De heer Norbart merkt op, dat de heer v. d. Sluis den havenpachter in bescherming neemt ten koste der ge meente. Voorzitter. Wij .zijn een andere mee ning toegedaan. Maar d'r zijn nu twee voorstellen. B. en W willen eerst overleg en de heer Norbart wil direct wijziging van art. 5. Mocht het voor stel van den heer Norbart worden aangenomen dan rijst nog de vraag of het zal worden goedgekeurd. Norbart. Dat kunnen we afwachten. Wijziging van art. 5 is toch in het belang van middenstand en industrie. v. d. Sluis. Wat verstaat U onder industrie Norbart. Dat is niet aan de orde. v. d. Sluis. Wel. Als U over indu strie spreekt moet U er ook een de- finitie van kunnen geven. Norbart. Dat heeft er niets mee te maken. Van der Sluis. Maar ik begrijp U welEn weet ook wat 't fundament is van Uw voorstel, nl. algeheele bevoordeeling van industrie en mid denstand. Dat is niet eerlijk ten opzichte van anderen. Een eenvoudig smid of timmerman mogen we hier geenszins uitsluiten. De Voorzitter brengt nogmaals zijn voorstel naar voren. Norbart. Ik mag zeker wel even wijzen op een soortgelijke kwestie als voor drie jaren. Toen werd er ook een commissie benoemd die met den havenmeester overleg pleegde. De besprekingen hadden toen een gunstig gevolg. Voor den raad werden toen twee wegen geopend. Maar toen 't er op aan kwam bleven de voor stellen liggen Er gebeurde toen niets. Dit was voor sommigen een schade. Nu er weer zoo'n commissie van overleg zal komen, zult 't mij wel niet kwalijk nemen dal ik hiervan niets verwacht. v. d. Reijdt. Op iedere havenver ordening vait critiek uit te oefenen. Voorzitter. Ik sluit de diseussie. Met het oog op de risico zal ik eerst het voorstel v. d. Sluis (om overleg te plegen en tijdelijke vrijstelling te verleenen) in stemming brengen, als zijnde het vérstrekkendst. Norbart. Ja, om zoo spoedig moge lijk de gemeentekas te plunderen. v. d. Sluis. Dat zal zoo'n vaart niet loopen. Maar breng Uw voorstel eerst in stemming. Voorzitter. Daar heb ik niets op tegen. Het voorstel van den heer Norbart wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De redactie van Art. 5 zal nog nader worden vastgesteld. 4. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur van Drimmelen (vacature Stijnis) en van Made wegens periodieke aftreding van Avontuur. De voordracht luidt: 1. C. de Lint. 2. J. Stijnis. De heer Stijnis wordt gekozen met 9 stemmen tegen 2 op den heer van Lint. De heer Avontuur wordt herkozen als lid van 't Burg. Armbest. v. Made. 5. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim (vacature Stijnis). Aangezien er nog geen voordracht is opgemaakt wordt dit punt aange houden tot eene volgende vergadering. 6. Benoeming stembureaux. Norbart. In principe ben ik er tegen, dat leden van den raad zitting hebben in een stembureau. Dit werkt belemmerend op de vrije stemming. Wanneer men komt stemmen en men ziet daar een oud lid van den raad zitten dan werkt dit suggereerend. De gem-secretaris merkt op, dat op grond van de Kieswet de voorzitter van een stembureau moet gekozen worden uit het midden van den raad. Hierna kan de heer Norbart er zich mede vereenigen dat 't concept van B. en W. ongewijzigd wordt aange nomen. In een vacature wordt door den heer v. d Sluis voorzien. Eenige af- en overschrijvingen wer den goedgevonden. Eveneens werd goedgevonden de wijziging van de bouwverordening in zake vaststelling straatnamen en rooi lijnen. Adressen. a. Van het Bestuur der Geitenfok- vereeniging „St. Bernardus" om eene jaarlijksche subsidie. Als eerste bijdrage vraagt men f 50. en vports een vaste subsidie van f 25. Voorzitter. We voelen er veel voor om iets geven. Gezien echter de be zuiniging, stellen wij U voor om de vereeniging een jaarlijksche subsidie te geven van f 10. De heer Lichtvoet pleit er voor om f 25 te geven. v. d. Sluis. Dit is ook geen abnor maal bedrag, Wordt overeenkomstig voorstel Licht voet besloten. b. Van het Bestuur der afd. Breda van de R K Reclasseeringsvereeniging om een jaarlijksche subsidie van f 5. Wordt ingewilligd. c. Van de Sint Nicolaasvereeniging om een tegemoetkoming van f 50. Voorzitter. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, 'n dergelijke vereeniging moet ge steund worden door vrijwillige giften. Diepstraten. Ik heb altijd gemeend dat Sinterklaas alleen voor de kleine kinderen kwam. Maar dit jaar zag ik St. Nicolaas bij ons in de straat alleen aandacht schenken aan meiden van een jaar of twintig. Naar een heele boel kleine kinderen die er bij stonden keek ie niet om. (gelach). Voorzitter. Dat was niet netjes van St. Nicolaas. Norbart. Ik zou het jammer vinden indien bij weigering van dit verzoek de vereeniging zou worden ontbonden. Laten wij dan in elk geval een klein bewijs van erkenning geven. Besloten wordt het volgende jaar aan de vereeniging een bijdrage te geven van f 10. Vervolgens wordt besloten weder om voor den tijd van twee jaten vrij stelling te vragen voor de verplichting tot het geven van vrije- en orde oefeningen. Rondvraag. Lichtvoet. De fietspaden zijn heel goed in orde gebracht, maar ik zag nu toch gaarne dat er borden werden geplaatst. Het is mij n.l. gebleken, dat er ook al paarden en koeien en ploe gen over heen gaan. Als dat zoo door gaat, krijgen we over een paar maan den weer adressen om verbetering van het rijwielpad, Voorzitter. Indien we er borden zouden plaatsen met het opschrift .Rijwielpad", dan moeten ze ook vol doen aan de Motor- en Rijwielwet. Dan zouden er b.v. ook geen voet gangers meer gebruik van mogen maken. We zullen 't daarom wat ruimer moeten opvatten. Als de weg slecht is zullen de hondenkarren ook van het fietspad gebruik moeten maken. Ik zal de politie echter opdracht geven om scherp toe te zien dat er geen paarden en koeien over trekken. De heer v. d. Sluis wijst op den slechten toestand van den weg naar Drimmelen. De Voorzit er zegt hierin spoedige verbetering toe. De heer Verbeek vraagt eenige inlichtingen over terugbetaalde grond belasting. Voorzitter. Dat zijn reclames die bij den Raad van Beroep in Tilburg aanhangig waren gemaakt. Verbeek. En ik informeerde er des tijds naar en toen zei U dat er geen reclames waren. Voorzitter. Dat kan ik onmogelijk gezegd hebben, want deze reclames zijn niet van vandaag of gisteren maar reeds van voor drie jaar. De heer Norbart oppert de moge- lijkheid om aan de hand van de uit spraken te Tilburg, ook restitutie te verleenen aan hen die niet recla meerden. v. d Reijdt. Aan de hand van de uitspraken van den raad van Beroep kunnen wij niet gaan generaliseeren. Norbart. Ik zou niet weten waarom niet. Maar waarom zijn de beslissingen van den Raad van Beroep niet vroeger bekend gemaakt in den raad. Voorzitter. Dat is niet noodig. Hierna sloot de Voorzitter de dis- cussie. is IEDEREN VRIJDAG van 10 uur voorm. tot en met 4'/2 uur 's nam. te consulteeren in Verbeek. Waarom zijn de masten voor de electriciteit buiten onze ge meente gemaakt Voorzitter. U hebt destijds zelf toe gestemd dat ze in onze gemeente niet te vervaardigen waren. Verbeek. Dat model toch wel. De Voorzitter blijft bij z'n gezegde. De heer Verbeek merkt nog op dat er kinderen in de palen klimmen, en wijst voorts op het gevaar hiervan. De Voorzitter zegt nog dezen mid dag te zullen zien wat er tegen te doen is. Lichtvoet. Waarom is er dit jaar geen draaimolen geweest. Voorzitter. De inschrijver is niet opgekomen. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. BINNENLAND. De heer H. Verstraaten, lid der Prov. Staten van Gelderland heeft vier vragen tot Ged. Staten gericht ver band houdende met den zeer slechten toestand, waarin de belangrijke inter communale verkeersweg Nijmegen Druten—Tielsche Veer sedert geruimen verkeert. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan. heeft gisteren bij de opening van het nieuwe gebouw der Coöperatieve eiermijn, te Roermond de volgende rede gehouden Toen ik. korten tijd geleden, het voorrecht had binnen de grenzen van dit gewest te vertoeven, werd mij van verschillende zijden de vraag gedaan of tk de opening van het nieuwe ge bouw der Coöperatieve Roermondsche Eiermijn zou willen bijwonen, In gewone gevallen pleegt men op dergelijke uitnoodigingen met eenige verplicntende woorden te antwoorden en zich alle vijheid voor te behouden, maar hier dacht ik onmiddellijk „dat doe ik". Immers in Limburg gevoel ik mij zeer op mijn gemak, als was ik niemand minder dan de ook door mij zoo hoog vereerde gewezen Minis ler-President Ruys de Beercnbrouyck, Limburger van geboorte tot in hart en nieren. Daarbij komt dat ik door jaren lange samenwerking met hem, mij heb kunnen overtuigen, dat de Lim burgsche gemoedelijkheid slecht door een eigenschap wordt overtroffen en dat is door het Limburgsche organi satie-vermogen. Een schooner voorbeeld daarvan dan de aanleiding tot deze plechtig heid valt bezwaarlijk bij te brengen. De cijfers getuigen het. Toen men mij die de eerste maal voorlegde, dacht ik aan een dichter der Oudheid, den goeden Homerus. Van dezen verhaait men, dat hij, ondanks al zijn groote eigenschappen, ook wel eens sliep. Welnu, ikmeende.dat de hoofdambte naar, die mij deze cijfers bracht en die altijd waardig en paraat is, ditmaal het illustere voorbeeld van Homerus gevolgd had. Immers een omzet, van eieren in de mijn over 1904 van 26.000, die in 1926 tot ongeveer 124 millioen zou zijn gestegen, kwam mij al te fabelachtig voor. En eerst na zijn herhaalde verzekering, dat dit cijfer juist is, durf ik het als waar aanne men. Welk een welvaart deze verkoop in de gansche streek verspreidt, is over duidelijk. Immers de voor geleerden zoo epineuse quaestie, wat het eerst is geschapen, de kip of het ei, is voor u geen vraag. Er zijn tallooze eieren te verkoopen, welnu, dan zijn er ook de noodige kippen, welker teelt den boeren in den verren omtrek een bijverdienste brengt, die voor velen zeker heel wat meer beteekent dan een matige toeslag op hun inkomen. Het mag onwaarschijnlijk heeten, maar het verraadt in elk geval een onbegrensd vertrouwen in het expan sievermogen van Limburg, indien ik den wensch uitspreek, dat als wij over wie weet hoeveel jaren weer in Roermond vereenigd zijn, het getal miilioenen eieren tot milliarden zal zijn aangegroeid. Met dien wensch verklaar ik het nieuwe gebouw van de coöperatieve Roermondsche eiermijn te zijn ge opend. De Nederlandsche Marine houdt 't record voor de langste ongeconvooi- eerde reis met een onderzeeboot. De reis door het Suezkanaaal is ruim 9000 zeemijl lang en duurt on geveer 2'/a maand, terwijl de grootste afstand van haven tot haven ruim 2000 mijl bedraagt, waartegenover door het Panama kanaal moest v/orden afgelegd bijna 20.000 mijl, waarvoor 6'/2 maand werd noodig geacht, terwijl èn in den Atlantischen Oceaan èn in den Stillen Oceaan, beide een traject van 3500 mijl, zonder tusschenhaven zou moeten worden afgelegd. Een totale afstand van bijna den omtrek van den evenaar, welke 61.600 zeemijl bedraagt. De bemanning bestond uit vier offi cieren en 27 onderofficieren en man schappen. De uitreis werd van Nieuwediep op 27 Mei j I. aangevangen. In den Atlan- uschen Oceaan werden aangedaan Fayal (Azuren) en Las Palmas (Kana rische eilanden), waarna een oversteek van ruim 3300 mijl in 20 dagen naar Curasao volgde, waar de boot op 8 Juli aankwam. Vandaar werd naar het Panamakanaal gestoomd. De K. Xlll was de eerste vreemde onderzeeboot, welke op eigen kracht dit kanaal passeerde. Hier werden aan gedaan Colon en Panama, waarna de reis vervolgd werd via Mazatlan in Mexico naar San Francisco, waar men op 24 Aug. aankwam. Vandaar begon de groote oversteek over den Stillen Oceaan, eerst van San Francisco naar Honoloeloe over 2000 zeemijl, daarna van Honoloeloe naar Gyam (een van de Marianne eilanden) -Het langste traject van 3300 zeemijlen in 19 dagen. Over Yap (een van de Palau eilan den ten noordeq van Nieuw Guinea) voerde de reis naar Manilla, vanwaar naar Ambon werd gekoerst, waar de boot op 24 November aankwam. Daarmede was Ned -Indië bereikt, maar ten behoeve van de slingerwaarnemin gen, welke ook overigens voor een groot deel de keuze der route hadden beinvloed, werden verder nog Banda en Bima (op Soembawa) aangedaan, zoodat de groote reis eerst op lo December een einde nam. Het Drentsche Veenkind. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de Propaganda-Commissie van het Landelijk Comité' fusie van Onderwij zerscorporaties en Vereenigingen voor Gezondheidskolonies van alle gezin ten, een schrijven doen toekomen, waarbij H M. mededeelt met belang stelling kennis te hebben genomen van den heilzamen arbeid der Vereeni ging, terwijl H. M. tevens een belang rijke gift beschikbaar heeft gesteld. Bovendien is een gift ingekomen van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. NUMMER 99. WOENSDAG 15 DECEMBER 1926. lie ïlcho van het Zuiden, IVaalwijksdse ri Laigslraatsrkr Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG, AbonnementpriJs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentifin 20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regeL Bij contract flink rabat. Ad verten tiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1