IE ECHO VAN NET ZUIDEN. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te hou den op Vrijdag 17 December a. s. des namiddags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2 Voorstel tot driejaarlijksche ver rekening van de aan de bijzondere scholen uitgekeerde vergoeding inge volge art. 101 der Lager Onderwijs wet. 3. Voorstel tot/ wijziging der ge- meentebegrooting 1926. 4. Voorstel tot het vaststellen van den prijs voor den grond aan het St. Antoniusplein. 5. Voorstel tot nadere vaststelling van den huurprijs %van de woning Grootestraat nr. 114, afkomstig van H. M. van Erp. 6. Benoeming van a. de leden der commissie tot wering van schoolverzuim, (periodieke aftre ding);. b. de leden der commissie van bijstand voor de gemeente licht en waterleidingbedrijven c. de leden der commissie van bij stand voor het gemeente woningbe drijf. Bij de gehouden aanbesteding van het uitbreiden van het buizennet der waterleiding werd ingeschreven als volgt Industr. Maatschappij „Mabeg" te Utrecht f20.600 fa. C. d. Ruijter te Giessendam f 20.470 N V. Ned. Gasmeterfabriek George Wilson f21.800 J. v. Duren te Hardinxveld f20.860 fa. Visser en Smit te Papendrecht f22.165 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund, zijnde de fa. C. de Ruijter te Giessendam. Door tot nog toe onbekende oorzaak (vermoedelijk kortsluiting) ontstond Maandagmiddag te circa half twee brand in een houten gebouwtje staande naast het woonhuis en fabriek van den heer Klerx van Herpt. Toen men den brand gewaar .werd had het vuur reeds te veel om zich heen gegrepen, dan dat aan blusschen met eigen middelen nog te denken viel. Telefonisch werd de brandweer ge waarschuwd, die spoedig met de motorspuit arriveerde. Het vuur vond in den inventaris, die voor een groot gedeelte uit den wintervoorraad hout en andere brandstoffen-materiaal be stond, gretig voedsel en met moeite kon men het zich daarin bevindende klein vee, motor, rijwielen, e a. in veiligheid brengen. Het gebouwtje brandde geheel af, terwijl ,ook de verbrande inventaris een flinke waarde vertegenwoordigde. De schade wordt, zij het dan ook niet geheel door verzekering op beurs polis gedekt. Door den gunstigen wind en het optreden der brandweer kon de.brand tot dit houten gebouwtje beperkt biij- venen bekwam de ,belendndee fabriek alsmede het woonhuis geen schade. R. K. Kiesvereeniging Gisterenavond vergaderde het bestuur van de R K. Kiesvereeniging, ter nadere bespreking van de door de club uit Baardwijk in de laatste alge meene vergadering naar voren ge brachte grieven en voorgestelde wijzi gingen. Een zestal heeren uit Baardwijk waren mede tegenwoordig. Een breedvoerige gedachtenwisseling had over de diverse punten plaats. Over een punt, nl. propaganda clubs werd volledige overeenstemming be reikt. Het plan tot indiening van afzonderlijke parochieele lijsten werd door Baardwijk losgelaten, toen door het bestuur een andere wijze van ver kiezing werd voorgesteld. Over dit princiepe werd men het eens, terwijl over de details de meeningen nog uiteenliepen. Over het eerste punt van Baardwijk, nl. dat bestuursleden van de kiesvereeniging niet verkiesbaar mogen zijn voor be noeming van Gemeenteraad, Prov. Staten of Tweede Kamer lid, werd geen overeenstemming bereftt. Besloten werd dat Baardwijk zijn afgeronde voorstellen spoedig schrifte lijk bij het bestuur zal indienen. Hierover zal dan nog een bestuurs vergadering gehouden worden, om daarna de voorstellen van Baardwijk al of niet begeleid met een praeadvies van het bestuur, in een algemeene ledenvergadering, te brengen. Aan dit lichaam is dan de beslissing. Hondententoonstelling. In de Maandagavond gehouden alge- rneene vergadering van de Kynologen- vereeniging „Waalwijk en Omstreken" werd besloten eene 2e Eendaagsche Hondententoonstelling te Waalwijk te organiseeren en wel op Zondag 13 Maart a.s. in de zaal „Musis Sacrum". Tot leden van het Tentoonstellings comité werden gekozen de heeren Arnoud Verwiel, H. Driessen, W. Broek, Jan Behrens en Jos. Pulles. Zooals wii bereids mededeelden heeft de Raad van Beheer reeds toe stemming gegeven om deze tentoon stelling te houden. Het bestuur kon mededeelen dat het vereischte garantie-bedrag, dat bij den 40e Jrg- Raad van Beheer moet worden gestort, aanwezig was Ingekomen was een schrijven van den penningmeester, den heer P. Letscherl, dat hij zijn ontslag nam als bestuurslid der vereeniging. Biljart match Zaterdagavond had in Hotel Verwiel een return malch plaats tusschen de Waalwijksche Biljartclub en Hotel Verwiel. Het was een zeer geanimeerde, vriendschappelijke wedstrijd, waarbij uitstekende partijen te zien gege ven werden, zoodat zoowel de deel nemers, als leden en toeschou wers eeh zeer genotvolle avond hebben ge had, wat njet 't minst zijn oorzaak vond in de prettige stemming die er heerschte en waarop de respectieve voorzitters terecht wezen. De uitslag was als volgt: Waalwijksche Biljartclub L. Hesselbert Fr. Slaats H. Klijn J. Slaats Fr.- Schoelitz I. Klerks 94 86 79 72 100 100 Totaal 531 Biljartclub „Hotel Verwiel" G. van Loon 100 Th, v Mierlo 100 W. Broek 100 C. Verwiel 100 A. Krieck 85 Th.v.d.Sanden 60 545 de uitnoodiging gehoor te hebben ge geven om voor de schoenmakers in Baardwijk een propaganda vergadering te houden. Temeer, omdat het in de huidige dagen zoo noodig is, dat de geest onder de arbeiders weer eens wakker wordt geroepen. Na 1922 heeft er onder vele R. K. Ar beiders een grootc onverschilligheid postgevat. We hebben een tijd gekend, dat de Roomsche arbeiders enthousiast opkwamen. Nu moeten we aanzien, dat men bij bosjes de vakvereeniging ver laat. Waar zit dat in'? Is de vakvereen. dan plotseling zooveel slechter gewor den. Heeft de Vereen, in het verleden niets gedaan? Of is de vakbond nu overbodig? Neen. Dezevvragen zijn bij de ongeorganiseerden nog niet tot op lossing gekomen. Maar hel verleden heeft toch geleerd, dat we tegenover de 1 Vakvereen. niet onverschillig mogen staan! En toch is er overal een grootc lauwheid te be speuren. De vakvereen. van heden lijkt niet meer de energieke opofferingsge zinde vereen, van voor 25 jaren. Meent men soms dat het liberalisme heeft afgedaan? Misschien wel op po litiek, maar dan toch nog geenszins op cconomisch-terrein. 't Schijnt nu, of we weer de toestanden van vóór 1911 zul len krijgen. Een bijzondere band tus- Zoodat Hotel Verwiel heeft gewon- sfhen werkgever en werknemer bestaat nen met 14 punten. I haast niet meer. Oveï de industrie zal - De „W. G. V." haeft hare jaar-1ik m,aai' "icl sl'«,licn. anders wórdt lijksche winteruitvoering bepaald op munhcer üenteneer weer boos. zooals Maandag 17 Januari 1927. 1 "nlanSs 111 hel n0- van de Schoemn- Daar deze weder zal gegeven worden in het ge bouw van den R K. Gildenbond, is het Bestuur der Turnvereeniging zeer actief geweest met het vastleggen van den datum. Vorig jaar toch was de uitvoering teruggeschoven tot medio Februari en kon niet anders dan op 'n Woensdag plaats vinden. Om dergelijke onaan genaamheden te ontgaan, die achteraf gezien van nadeeligen invloed waren op het bezoek, is reeds vroeg van ge dachten gewisseld met het Bestuur van den Gildenbond. Onze oudste turnvereeniging heeft als altijd weer alles in het werk gesteld om de uitvoering zoo schitte rend mogelijk te doen zijn. Niet alleen door te zorgen voor goede muziek en het engageeren van een specialiteits gezelschap op turngebied en in acro batiek, doch tevens door ijverig en onafgebroken oefenen der werkende leden, alsmede door steeds afwisse lende, keurige oefeningen in te stu deeren, waarbij kracht en behendig heid om den voorrang dingen. In eene volgende oplaag zullen we op een en ander eenigszins uitvoeriger terug komen. Door de algemeene verghdering der harmonie „St. Jan" Zondag j.l. ge houden werd de Z Eerw. heer v. Erp, pastoor der St. Clemensparochie om zijn vele verdiensten voor deze har monie tot eere-voorzitter benoemd. Maandagavond hield het Comité van de Bazar voor het Groene Kruis alhier de slot vergadering. Uit het ver slag van de penningmeesteres bleek dat het batig saldo bedraagt f 2070, welk bedrag voor het Wijkgebouw zal worden bestemd.- Een bijzonder mooi resultaat, waar mee het actieve comité en bestuur wel mag worden gelukgewenscht. Op de Pluimveetentoonstelling te Ammerzoden gehouden op Zaterdag en Zondag j 1. heeft de heer W. van Heesch, alhier met zijn door hem gefokte Barnevelders zeldzame suc cessen behaald. Met 5 inzendingen wist hij n.l. niet minder dan 8 prijzen te behalen. Daar onder kwamen niet minder dan 3 eere- prijzen voor en wel een voor de mooiste hen oud, een voor 't hoogst aantal punten en eenvoor 't mooiste trio. Wel een bewijs dat zijn fokkerij B't Nuthoen" op hoog peil staat. We namen er eens een kijkje en waren een en al bewondering over de per fecte ruime en hygiënische huisvesting van zijn hoenderstapel. Kosten noch moeite schijnen hier gespaard om de verzorging en huisvesting aan de hoogste eischen te laten voldoen en dat een en ander niet zonder succes blijft, bewijzen de vele bekroningen door hem behaald en de goede naam die zijn fokkerij onder de pluimvee houders reeds heeft gevestigd. We kunnen elkeen aanraden eens een be zoek aan zijn inrichting te brengen. Naar wij vernemen heeft ook de heer J. B. Verwiel, die eveneens aan de Pluimveetentoonstelling te Ammer zoden deelnam, aldaar, veel succes gehad met twee inzendingen door hem zelf gefókte Maleiers wist hij op 4 prijzen beslag te leggen, waaronder 2 eereprijzen n.l, voor den mooisten haan en voor de mooiste hen. VERGADERING R. K. LEDERBEWERKERSBOND „ST. WILLIBRORDUS". Gisterenavond werd in het Patro naatsgebouw te Baardwijk een propa- ganda-vergadering gehouden van de afd. Baardwijk van den R. K. Lederbe werkershond „St. WillibiT>rdus". I)e opkomst was slechts matig. Daar de Voorzitter nog niet aanwezig was opende de Secretaris de heer M. van Bijnen de vergadering met den Chris tel ij ken groet en gaf vervolgens het woord aan den Bondsvoorzitter P. J. Kleijs, die een rede hield, waarvan hier een kort overzicht volgt. Spr. zegt met zeer veel genoegen aan onlangs" dustrie. Duizenden werklooze arbei ders nemen werk aan tegen een onbil lijk loon, waarom? Noodgedwongen om iets van den honger te kunnen stil len. Hel kapitaal heeft gewetenlooze in dividuen gemaakt en de tegenwoordige industrie maakt den persoonlijken werkman overbodig. De toestand is treurig gesteld momenteel. Waar zijn nu de mannen dio we hier noodig heb ben? We hebben destijds kunnen lezen, dat de patroonsbond zijn zilveren ju- bilé vierde tegelijk met het overlijden van den hond. Met de verdwijning van den Patroonsbond verdween, ook het collectief contract. We waren toen ge noodzaakt de arbeiders op te roepen voor individueele contracten. Toen de voormalige secretaris van den Bond in de gaten kreeg dat er per soonlijke arbeidscontracten werden in gezonden is mijnheer Denteneer aan 't rekenen geslagen en zei dat wij arbei ders een loonsverhooging vroegen van anderhalf millioen gulden, 't Is om er kippenvel van te krijgen. Wij arbei ders en anderhalf millioen! dat zijn twee dingen die onvereenighaar zijn. Ik geloof, dat toen mijnheer Denteneer tot dit cijfer was gekomen er zelf kip penvel van kreeg. Maar mijnheer D. is er ver naast.We hebben hem in ons blad gelegenheid gegeven om ons dat eens duidelijk uit te rekenen, maar daar ging hij niet op in. Wel schreef hij in de Schoenindustrie een tweetal artike len, maar die de zaak niet ophelderden. We wachten dus nog op .een ant woord. De toestand is zoodanig dat de vak vereen. toch heusch niet overbodig is. Hoeveel patroons zijn Cr niet die „vergeten" om het minimum Toon uit te betalen! Op dit laatste hadden we gedurig een patroon gewezen en steeds bleef hij nog in gebreke. Kwamen we nu op zijn kantoor, dan was 't eerste wat-ie zei: „Nou heb ik toch waarach tig Zaterdag weer vergelen om het mi nimumloon uit te betalen". Dat „ver geet" men dood-eenvoudig. Wij zijn dus niet, zooals de heer Denteneer zegt, overbodig gewórden. Wij zijn er om de heeren zoo nu en dan eens 't geheugen wat op te frisschen. In de leerlooierij ziet het er ook niet rooskleurig uit. Zoo kennen we plaat sen waar een huisvdaer met acht kin deren een weekloon heeft van 14,Wat daar thuis geg-sUm wordt weet ik niet, maar ik geloof .gras met water. Waarom dan nog lange r onver schillig gebleven? We leven toch niet in een Eldorado, 't Is weer zoover dat de gehuwde vrouw naar de fabriek gaat om 't tekort van het loon van den man aan te vullen. Dit alles is de schuld van een godsdienstloos kapita lisme, maar ook voor een deel van de arbeiders zelf. De Patroons passen langs sHivve ba nen loonsverlaging toe. Men laegiint te klagen over slapte, je wordt naar huis .gestuurd, maar overeen maand kun je weer beginnen, maarvoor veel minder loon. Waar onze vakvereen. plaatselijk sterk is, hebben we 'gunstige contracten weten af te sluiten. Zoo b.v. in het Brouwersbedrijf waar een ongeschoolde arbeider een weekloon geniet van 32 gulden. I)e drie patroonshonden zijn veree- nigt tot écn Bond. Waar moet dat heen als wij daar slap 'tegenover blijven staan? Als wij niet vaster in het zadel gaan zitten, ztillen we eenvoudigweg worden afgemaakt. 't Wordt ook tijd dat er voor den arbeider een goede pensioenregeling komt. Spr. citeert eeoi voorbeeld uit Tilburg, waar een werkman, na 47 ja ren aan één zaak gewerkt te hebben werd prijs gegeven aan de publieke liefdadigheid. De transportarbeiders aan den Helmondsche boot beleven 't vandaag weer, dat ze 1057a uur per week werken. Vervolgens wijst spr. op het vele goede dat de vakvereen. needs tot stand heeft weten te brengen, zooals een so ciale wetgeving. De klacht dat de contributie te hoog is gaat niet op. Als er geen contributie meer af kan, dan wordt het toch wel hoog tijd, dat de loonen eens worden herzien. We hebben noodig een krach tige Katholieke actie. De jeugd van heden voelt niets voor vakorganisatie, alleen voor sport en rooken. De patroons doen hiermede hun voordeel. Spr. toont aan op welke gronden de internationale winsteconomie is geba seerd. Het arbeidersvraagstuk wordt eiken dag moeilijker. Maar men zou tot algeheele oplossing komen indien men handelde overeenkomstig de „Rerum Novarum van Paus Leo XIII z.g. Spr. besloot zijn toegejuichte rede met een krachtige opwekking tot pro paganda. Vervolgens stelde de heer Kleijs de gelegenheid open om van gedachten te wisselen. Uit de vergadering gaan stemmen, dat het vertrouwen in den Bond ge schokt is. Dan klaagt men over slech te uitkcering hij werkloosheid. Zoo stond men ook destijds voor het feit dat er geen geld meer in kas was, ter wijl er 14 dagen van te voren gezegd was geworden: och er is nog genoeg in onze weerstandskas. De Voorzitter der Standsorganisatie, de heer J. v. d. Hoven licht een en an der nog nader toe, hoe van rijkswege de contributie der leden wercf verhoogd en deze hoogere contributie niet dooi de leden maar uit de weerstandskas, was betaald. Dat was een groote fout. Spr. hoopt echter, dat men nu niet in den sloot zal blijven zitten maar alles zal aanwenden om weer een bloeiende vakvereen. te krijgen (applaus). De heer, Kleijs dankt den vorigen spr. voor deze opheldering. De contributie is niet te hoog zegt spr. De vakvereen. kan groote conflicten hebben meege maakt, maar er staat ons een nog groo- lere strijd te wachten. Men zegt niet te kunnen betalen, maar het moét er afgeknepen worden. Dal hen ik met u eens, zegt spr., we betalen van een te kort om erger te voorkomen. Wc offe ren om ons gezin in stand te houden. Dat de werkloosheidsuitkeering slech ter is geworden ligt niet aan het hoofd bestuur, noch aan Minister Aalberse, maar in hoofdzaak aan de arbeiders zelf. Toen we de arbeiders noodig had den verlieten ze het werkloozenfonds. Spr. geeft toe dat er fouten gemaakt zijn. Wie maakt er echter geen fouten? Daarvoor zijn we menschen. Wc moe ten echter probeeren, alles zoo goed mogelijk te doen. De maatschappij is zick.cn de vak beweging is hier de aangewezen dok ter om te helpen. Laat men dus weer met nieuwen moed beginnen. Vervolgens bespreekt spr. de te voe ren propaganda en geeft aan hoe men huisbezoek zal moeten doen. Voorz. W. Buis verklaarde zich gaar ne tot huisbezoek bereid. Te ongeveer kwart over tien eindigde de heër Kleijs de besprekingen met een opwekking om zooveel mogelijk de ongeorganiseerden in de vakvereen. te brengen. Voorz. Buis dankte hierna den spr. en- sloot de vergadering met den chr. groet. Zaterdagmiddag werd door de afdeeling van den Europeeschen Werk meestersbond in Hotel Verwiel eene vergadering gehouden, waarin de heer Koch uit Gilze eene lezing hield over „deGoodyear-Welt-fabrikatie."Met ver schillende werkstukken werd het be sprokene practisch toegelicht. Een en ander ontlokte eene zeer nuttige en geanimeerde gedachtenwisseling. De vergadering besloot verder om op 2 Januari a s. te Tilburg een ge zamenlijke Kerstfeestviering te organi seeren. De bijeenkomst, die druk bezocht was. had een zeer leerzaam en ge zellig verloop. De vereeniging van studenten aan de Rijksvakschool alhier, genaamd „Fidelitas", hield Zaterdagavond in Hotel Verwiel eene feestelijke bijeen komst. Aangezien de studenten met de Kerstvacantie naar hunne „heimat" gaan en thuis dus het Kerstfeest vieren, besloot men hier te voren een geza menlijk feestje te organiseeren. Het is er zeer gezellig naar toe ge- gaan. De St. Nicolaas heeft er nog een bezoek gebracht, er is lustig gezongen en geklonken en er bleken heel wat goede humoristen onder de bezoekers te schuilen. Te vroeg kwam zoodoende met het sluitingsuur het einde van de pret. Bij zekeren V. aan 't Hoekeinde werd j.l. Zaterdagmiddag door de politie en het personeel van het water- leidingsbedrijf geconstateerd, dat door middel van een slang en een opening in den muur door zijn buurman v.d. B. frauduleus water werd betrokken. D$ politie stelt een nader onder zoek in. Hedenmorgen ontstond ten huize van den heer A. Versteijnen, Groote straat een schoorsteenbrand, die door de bewoners met eenige emmers water kon worden gebluscht. Het bureau van den Burgerlijken Stand alhier verzoekt ons de inge zetenen er op te wijzen dat ver huizingen in de gemeenle binnen 14 dagen ten gemeentehuize moeten worden bekend gemaakt. Het vonnis van het Kantonge recht Waal wijk tegen den heer E. v. T., alhier, inzake overtreding der politie verordening voor wat betreft het bouwen van privaten bij woningen, werd dezer dagen door de Rcchtbark té 's Bosch bevestigd. Onze plaatsgenoot den heer J. v. d. Griend! behaalde op de 1.1. Zon dag gehouden Humoristen concours te Geertruidenberg den 2en prijs. De heer Brokken behaalde den 3en prijs en 2en publieksprijs. Naar wij vernemen hebben B en W. voor den Waalwijkschen Radio avond vrijstelling van stedelijke belas ting verleend, daarbij overwegende dat met dezen avond uit een oogpunt van reclame een algemeen gemeentebelang wordt gediend. DRUNEN. Terwijl het \2llr\ai\g priesterfeest van kapelaan Goosens reeds Maandag 6 December in huise- lijken kring was gevierd, had j.l: Maandag de herdenking plaats in de zaal der Meisjescongregatie. De Eerw. Zusters en meisjes hadden een feest avond georganiseerd om den Eerw. heer kapelaan Goosens, Directeur der Congregatie, op plechtige wijze te huldigen. Toen allen in de zaal bijeen waren, kwamen de ZeerEerw. heer Pastoor Goosens, de Eerw. heer kape laan de Vocht met den jubilaris, om hun blijk van belangstelling te toonen. Door de meisjes werden verschillende liederen, onder leiding van den heer L. Kogels, uitgevoerd. Opgevoerd werd het schoone stuk „Het Misoffer", dat op waardige wijze werd vertolkt, en waarvoor wij de dames gaarne een woord van hulde brengen. Nog werd een mooi blijspel uitge voerd, 't welk het publiek deed scha terlachen. Door de Congreganisten werd den jubilaris een cadeau aangeboden, het welk Z.Eerw. dankbaar aanvaardde. Hij gaf blijk van zijne waardeering door een woord van dank te brengen voor alles wat de leden voor hem geweest zijn, alsmede voor het prach tige cadeau.Hij sprak den wensch uit dat de Congreganisten, die tijdens dit feest wel veel voor hem zullen gebeden hebben, dit zullen blijven doen en gaf tevens een korte over weging over het Misoffer en de be- teekenis, waarbij hij allen aanspoor de dit H. Misoffer dikwijls bij te wonen, om alzoo met den priester het offer op te dragen om daardoor het offer nog aangenamer te maken aan God en Hem te mogen behagen. Bidt veel voor de priesters, zoo zeide hij. dat gij altijd goede priesters moogt behouden. Daarna werd door de zangeressen gezongen „Lang zal hij leven", het welk daarna door allen werd her haald. Nog enkele oogenblikken bleef men gezellig bijeen, waarna ieder zeer voldaan huiswaarts keerden. De con greganisten hebben haar directeur op bijzonder waardige wijze gehuldigd en kunnen met genoegen op dit feest terugzien. Zooals reeds gemeld zou de heer Boesnach Zondagmiddag en ook des avonds een lucht-acrobatische voorstelling geven, welke dan ook goed geslaagd is. Een groot getal belangstellenden verdrong zich bij de fabriek van den heer Van Riel, al waar de voorstelling zou plaats heb ben. Allen waren vol belangstelling. Hij verrichtte met een stel ringen toeren in de lucht, zoo sterk, dat de beste acrobaat ze op den platten grond niet verbeteren kan. Dan hing hij met zijn tanden aan een toestel tusschen hemel en aarde, terwijl hij zich onder- tusschen met zijn handen van zijn kleeren ontdeed. Onder ademlooze stilte van het met angst toeziende publiek, werden nog verschillende toeren gemaakt met handen en voeten zwevend door de lucht en verschillende acrobatische toeren uitvdbrend iri de trapéze. Velen durfden bijna niet op zien naar den waaghals, die z'n werk deed of er geen gevaar bestond. Een daverend applaus viel hem dan tel kens na ieder nummer ten deel. Het laatste -was het z.g. „Vliegnummer". Er was een draad gespannen aan een hoogen boom van bijna 25 M. hoog, waarlangs de acrobaat hangend met zijn tanden aan een toestel, hetwelk des avonds electrlsch verlicht was, naar beneden gleed. Wij hopen dat hij met den verkoop zijner kaarten zijn waagstukken beloond heeft gezien en wenschen hem een spoedig tot weerziens toe. De Missienaaikring gaf zooals wij meldden een groote tentoonstelling welke goed geslaagd is. Tevens werd een collecte gehouden door de Eerw Paters, welker resultaat Zondag morgen door de Z Eerw. heer pastoor 1 h. Goosens op den preekstoel werd afgekondigd en wel als volgt - de collecte en andere giften hadden op gebracht de som van f250, welk de Paters hebben mede genomen en welk besteed zal worden voor steun aan de jongens die voor priester stu- deeren in Tilburg en om hiervan in de behoeften te voorzien voor de jongens uit Drunen die willen stu- deeren De tentoonstelling van den Missienaaikring_ heeft een zuivere winst van f550 opgebracht, Welk voor Drunen zeer veel is. De ZEerw heer Pastoor bracht allen hiervoor hartelijk dank, waardoor de Missie daadwerkelijk is gesteund Hij sprak den wensch uit dat allen met dezelfde liefde als thans de Missie zulLen blijven steunen, om te voldoen aan hetgeen God heeft gezegd nl.: wat gij aan den minste der mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan, waarmede gij hier de arme heidenen steunt en helpt tot hunne bekeering. Later zult gij door God rijkelijk be- loond worden. Door het zangkoor „St. Cecilia" zal met Kerstmis een prachtig Kerst- Oratorium worden uitgevoerd, wat zooals gewoonlijk zeker veel'zang- en muziekliefhebbers en belangstel lenden zal trekken. Dezer dagen is door de Comm. Venn. Van Rid Co. onderhands aanbesteed het aanleggen eener kracht en lichtleiding met benoodigde moto ren voor hare fabriek en kantoren. Laagste inschrijver was de firma Molenbrugge, aan wie het werk is opgedragen. In de zaal der Meisjes-Congre gatie werd Dinsdagavond een licht beeldenavond gehouden voor de leden der R. K. Werkliedenvereeniging en genoodigden. De opkomst was goed, en velen hebben kunnen genieten van de schoone lezirg die de WelEeerw. heer kapelaan Goosens hield. Op zeer bevattelijke wijze verklaarde de gewijde redenaar de lichtbeelden welke op het doek werden gebracht over Lourdes en omgeving. Bij het begin zagen wij de woning van Soubirous, welk armoedig was maar waar de bewoners toch steeds tevre den waren. Daar werd Bernadette opgevoed, de uitverkorene, aan wie de Onbevlekte Moeder-Maagd is ver schenen. Duidelijk zagen wij de grot van Lourdes, alwaar de verschijning heeft plaats gehad. Vervolgens besprak Z.Eerw., vanaf de verschijning tot heden, hoe Lourdes werd bezocht door talrijke zieken en gezonden van heinde en verre om te bidden om genezing. Wij zagen in prachtige beelden de verschillende bezienswaar digheden, als de groote Basiliek, de groote sneeuwburg waar altijd sneeuw te zien is, de groote Gave in de Cavarnie, alwaar vorigen zomer ook nog een auto in de diepte is gestort met vele inzittenden, meest Hollanders. Steeds wordt daar nog voor hen ge beden. Onder de slachtoffers waren er die tevoren den spot met de bedevaart gedreven hadden. Lourdes is thans een groote bede vaartplaats, hetgeen wij zagen aan de vele en groote processies; wij zagen verschillende standbeelden, oa van den H. Michael, van den H. Lucas, den patroon der geneeskunde en een geschenk der geneesheeren van Lour- des, de groote bronnen waarin velen zich baden en het water drinken, de Baseliek van binnen en van buiten, de trekkende processies, enz. Vervol gens besprak Z.Eerw. nog wat hij zelf had gezien, daar hij dit jaar naar Lourdes is geweest en ons dus veel kon mededeelen van de vele plaatsen welke hij had bezocht, zoodat wij met onze gedachten steeds tot Lourdes werden aangetrokken, om ons in den geest te laten zien dat Maria altijd genade verleent aan allen die er haar om vragen. Daarom, zegt spr., moeten wij doen als Bernadette, die steeds in haar armoede bleef bidden. Later, nadat kerk en kapel gebouwd waren, is Bernadette in een klooster gegaan en heeft vele jaren als Zuster van Liefde zich aan de verpleging van zieken gewijd, tot ze na een lange en geduldig gedragen ziekte is gestorven. Deze interessante lezing, welke met groote belangstelling werd gevolgd, heeft allen hoogst voldaan. De Voorzitter, de heer J. J. Dalmaijer opende de vergadering op gebruikelijke wijze en heette in zijn openingswoord de aanwezige hartelijk welkom. Hij wees op de zegeningen welke de Vereen, in haar 18 jarig bestaan heeft mogen ontvangen en spoorde aan tot medewerking van het schoone doel 't welk Patrimonium beoogt De Secr. bracht zijn jaarverslag uit, waarin hij wees op den groei van Pa trimonium in zijn bijna 50 jarig bestaan en de Afd. Sprang, waarvan men bij de oprichting voor 18 jaren niet had kunnen voorspellen, dat haar een zoo lang leven gegeven zou zijn. De Secr. moest in zijn verslag wijzen op het slechte vergaderingbezoek en wekte tot trouwer bezoek der vergaderin- No. 00. Woensdag 35 Dec. 192G. SPRANGCAPJjJLLE. (Voorm. Sprang). J.l. Zaterdagavond kwam de Afd.Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patri monium" in de zaal van den Chr. Volks- bond, in 18e jaarvergadering bijeen.

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 5