De „Zilveren Vloei". SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk alhier des v.m. 9.30 en des nam. 5.30 uur op te treden Prof Hony van Kampen. Voor de kinderen der Zondag- schoolvereenigingen van de Ned. Herv. Kerk en van de Geref. Kerk zal a s. Dinsdagavond Kerstfeest gehouden worden resp. in de Ned. Herv. en Geref. Kerk. VRIJH.-CAPELLE. Maandag 13 en Dinsdag 14 Dec. j.l. gaf de Gemengde Zangvereeniging „De Heidebloem" met de daaraan verbonden tooneelvereeni ging. onder leiding van haar kranigen directeur, den heer van der Kolk uit v.m. Besoijen, haar eerste winter- uitvoering in een overvolle zaal van den heer J. Treffers alhier. De zangnummers werden zonder onderscheid voortreffelijk uitgevoerd. Ook de tooneelstukken vielen bijzon der in den smaak van het publiek, wat telkens bleek uit het langdurig applaus Den directeur komt allen lof toe, daar hij deze vereeniging in korten tijd tot zoo'n groote prestatie heeft gebracht. De manschappen der Kon. Mare chaussee te Kaatsheuvel, die de orde zoowel binnen als buiten de zaal wisten te bewaren, een warm woord van dank. CAPELLE. Woensdagavond j.l. en Donderdagavond d.a.v. gaf de Gem. Zangvereen. „'t Rozenknopje" alhier in de zaal van den heer L. F. van Dongen een tweetal uitvoeringen, die uitmuntend geslaagd mogen heeten. Nadat, bij afwezigheid van den voor zitter den heer W. G. Treffers, de 2e voorzitter de heer M. A. Verheij- den, de aanwezigen had welkom ge- heeten, werd onder leiding van den heer N. Snijers. directeur der vereeni ging, mei de afwerking van het wel verzorgde programma begonnen. De verschillende zangnummers, waaronder een zestal voor het geheele koor, een paar gemengde dubbel kwartetten en een tweetal solo's voor tenor, werden zeer verdienstelijk uitgevoerd en moch ten dan ook een welverdiend applaus Inoogsten. De ter afwisseling gegeven voor drachten en het blijspel in 1 bedrijf, werden goed vertolkt en hadden de lachspieren der aanwezigen dan ook herhaaldelijk in beweging. Ongeveer 12 uur, toen het laatste nummer van het programma was afgewerkt, keerde ieder dan ook hoogst voldaan huis waarts. Bij de gehouden verkiezing van den kerkeraad der Geref Kerk alhier werden de heeren H. Metzke en R van Drongelen gekozen tot ouderling en diaken. A s. Zondag des nam. half drie zal voor de Ned Herv. Gem. alhier optreden Ds. Anker uit 'sGravemoer. Benoemd tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. a/d. Loonschendijk de heer J Haverhals. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned Herv. Kerk a/d. Loonschen dijk optreden Ds van der Vlught uit Drunen. WASPIK. Vooral met het oog op de werklieden, die op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen, de kerk niet konden bezoeken, zal a.s Zondag na de H. Mis van half negen, nog maals gelegenheid worden gegeven den Jubilé-aflaat te verdienen. De ZeerEerw. Pater Gijsman, die Zaterdag 18 Dec. de terugreis naar zijn Missiegebied aanvaardt, zal na een bezoek gebracht te hebben aan Z. H. den Paus, te Genua aan boord gaan van het s s. Rembrandt, om van daaruit de zeereis te maken tot Madras. De groententeelt neemt hier steeds grootere afmetingen aan. Voor den heer C. Gijsman is een flink warenhuis in aanbouw, het eerste van dien aard in deze gemeente. RAAMSDONK. Vrouw C. D. slipte Woensdagmiddag met haar fiets in de Kerkstraat, waardoor zij zoo onge lukkig viel, dat haar arm brak. In 't gezin van M. de Ruijter op het Veer heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Woensdag werden in den oven voor de verwarming van de kerk van den H. Bavo, de vuren aangelegd en proef gestookt. Met genoegen consta teerde men, dat alles naar eisch ging. In betrekkelijk korten tijd stond de oven, waarin verschillende vuurlageu boven elkander liggen die onderling weer circulatie hebben, van binnen witgloeiend. De kerk is dan ook, ondanks de geweldige koepelruimte waarin de heete lucht direct opstijgt, uitstekend te verwarmen. Zoolang de kou niet te fel wordt, doet men het met één ovenzitten we in 't hartje van den winter dan wordt ook de tweede opgestookt. Om zoo weinig mogelijk warmte te verspelen, wordt achter in de kerk, waar de buiten deuren geregeld tegen elkaar open- staan, nog een tochtportaal aange bracht. GEERTRUIDENBERG. In de Geref Kerk huopt a s. Zondag op te treden Ds. Ruijs uit Dinteloord. Tevens toe diening' van het Avondmaal. Tot bestuursleden der R.K. Kies- vereeniging alhier werden gekozen de heeren Mol, Jac. Waalwijk, W. Mul ders, W. v. d. Loo, G du Pont, Verwijmeren en M. de Jong. Naar we vernemen zal er door de sociëteit «De Vriendenschaar", ge vestigd in Hotel Jansen alhier, in de maand Januari 1927 een groote humo risten-wedstrijd worden gehouden voor solo's en duetten. Woensdag 22 Dec..as. zal voor het Nut van het Algemeen, afdeeling Geertruidenberg, optreden Mr. J J. Fock. Deze voordrachtavond, welke gehouden wordt in de groote zaal van Hotel Centraal alhier, zal onge twijfeld veel belangstelling trekken. EETHEN Openbare vergadering van den raad der gemeente Eethen, op Dinsdag 21 Dec. 1926 des v.m. ten half elf. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Commissie tot we ring van Schoolverzuim. 3. Benoeming leden Burgerlijk Arm bestuur. 4. Voorstel tot openbaren verkoop grond a. d. Doeverensche Steeg. 5. Voorstel tot onderhandschen verkoop grond aan de Groene Steeg. 6. Voorstel tot verhuring van '/io H.A. grond a. d. Groene Steeg. 7. Voorstel tot wijziging gemeente- begrooting voor 1926. 8 Voorstel tot goedkeuring reke ningen Burgerl. Armbesturen 1925. 9. Voorstel tot verleening voor schot i. z. de Landarbeiderswet. MADE. De groentenkoopman V. te Drimmelen werd door een vrachtauto aangereden. Zijn wagen bekwam averij en de groenten werden over den weg geslingerd. De bestuurder der auto was bereid de schade te vergoeden. VerbeteringDs. Vinck uit Drimmelen zal a.s Zondag niet in zijn eigen gemeente voorgaan, doch wel des v.m. 10 uur te Geertruiden berg. terwijl Ds. Bosch uit Geertrui denberg des v.m. 10 uur te Drimmelen zal voorgaan. Zondag j 1. hield de ZeerEerw. pater Gijsman, die voor de tweede maal naar zijn Missie (Aartsbisdom Madras) vertrekt, een predikatie in de drie H. Missen. De collecte bracht op f 160. Woensdag hield de afd. West hoek van den R.K.V.B. een vergade ring die door 13 leden werd bezocht. Als voorzitter werd gekozen de heer Eggeraad te Langeweg, terwijl tot bestuurslid werd benoemd de heer v. Schendel te Zevenbergen. De heer C v. d. Pias te Made hield een rede over de taalmethode „In Nieuwe Richting" door Alberts en Martens De schipper J. v. Dongen had bij het verlaten van zijn schip het ongeluk te vallen waardoor hij een pols brak. Na door een dokter te Moerdijk te zijn verbonden, heeft hij zich alhier onder geneeskundige be handeling gesteld. NIEUWS UIT HEUSDEnT Heusden, 17 Dec. 1926. Vrijdagavond om half acht komt de Raad in openbare vergadering bijeen. De te behandelen punten zijn Notulen, ingekomen stukken, reke ningen en begrootingen der Godshui zen, resp. over 1925 en '27benoe ming van een regent der Godshuizen wegens periodieke aftreding van den 4eer Hub. Verhoeven benoeming van een lid der comm. van toezicht op het Onderwijs wegens gewone aftreding van den Heer F. Schreuder; verzoek van F. Jonker tot het verkrijgen in erfpacht van een stuk gemeente-grond tegenover het door hem aangekochte luis; nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gem. begrooting voor 1927. In de vergadering van de R.K. Fanfare werd na voorlezing der jongste notulen rapport uitgebracht over het finantieel beheer van den secr.-pen- ningm., voor welk nauwgezet beheer dezen functionaris lof werd gebracht. Besloten word de R.K. Tooneelveree- niging op 26 Dec. bij gelegenheid van haar 2e decennium te gaan huldigen en tevens door huisbezoek te trachten donateurs aan te werven, waarvoor aangewezen werden de heeren C Smits en J van der Staak. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kaatsheuvel, 16 Dec. 1926. Tot, lid van de Kamer van Koop handel, Afdeeling Grootbedrijf, is bij enkele candidaatsteiling benoemd de heer Chr. Vesters. De heer V., lid der firma Vesters en Roestenberg, -oud hoofdbestuurslid en commissie-lid van den R. K. Schoenfabrikantenbond, be stuurslid van de plaatselijke R. K. Schoenfabrikantenvereeniging, tevens bestuurslid der Vereeniging „Kaats heuvels Belang", zal ongetwijfeld de be langen onzer plaats op waardige ma nier weten te behartigen. Hij is steeds een voorvechter, waar het geldt do be langen van industrie en gemeente voor te staan en beschikt over een gezond oordeel, een helderen blik en een onpar tijdige uitspraak. Onze belangen zijn in zijne handen veilig. Om de Kegelsport ter plaatse aan te moedigen, geeft de Kegelclub „Houdt de Plank", wederom een plaatselijk Kegelconcours voor kegelaars en niet- kegelaars uit Kaatsheuvel. Zaterdag avond 18 December wordt het concours met muziek geopend. „Houdt de Plank" zal ongetwijfeld wederom een goed ge- organiseerden wedstrijd houden. Voor een mooie collectie prijzen en een goede regeling staat de naam der jonge ke gelclub borg. Donderdag 16 ^December werd in het eerste pand der Verl. Hoofdstr. een nieuwe winkel geopend, filiaal der Noord-Brabantsche Winkelvereenigiug. De winkel met twee groote vitrines ziet er keurig uit en mag een aanwinst ge noemd worden voor onzen winkelstand. Groote sorteering, qualiteit en scherpe concurrentie zijn het devies, waarmede de nieuwe zaak zal pogen het publiek te winnen. Op den 2en Kerstdag viert onze H. Familie haar jaarlijksch feest. Op dien dag zullen 45 nieuwe leden hunne opdracht doen en het ledental alzoo gestegen zijn tot over de 800. Tevens vieren 2 leden hun diamanten, 2 hun gouden en 23 hun zilveren jubelfeest. Mét een algemeene H. Communie wordt de dag ingezet. Na den middag is het plechtige vergadering. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd .gedurende dê maand November 1926 ingelegd 13.334.54, terugbetaald 17212,44. Uitgegeven werden 8 nieu we boekjes. GEMENGD NIEUWS. Blijkens een telegram uit Oslo telde de bemanning van het Noorsche stoomschip Balholm, dat bij IJsland met man en muis is vergaan, veertien koppen. Er waren ook enkele IJsiand- sche passagiers aan boord, die even eens zijn omgekomen. Donderdag had te Deurne nabij het kasteel, waar de Aa loopt, een zeer ernstig ongeluk plaats. Twee kinderen speelden aan den watermolen, toen zij eensklaps door dè as .van den molen werden gegrepen en mee rondgeslin gerd. Zij werden tusschen muur en as als het ware verpletterd. De as bevindt zich op een afstand van slechts lOc.M. van den muur, de kinderen werden er tusschen door gewrongen met het gevolg, dat armen en beenen der klei nen op verschillende plaatses gebroken en de hoofdjes platgedrukt werden. De vader van een der kinderen snelde ter hulp. Ook hij werd door de wen telende as gegrepen, doch hij wist zich los te rukken; slechts werd hem een pand van den jas gescheurd. De toe stand van den man laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Gelukkig had de bewoonster van den watermolen haar tegenwoordigheid van geest behouden. Zij zette onmid- delijk de sluisdeuren dicht, waardoor de molen tot stilstand werd gebracht. Men had nu gelegenheid de ongeluk kige kinderen, die afgrijselijk verminkt waren, te verlossen. Dr. Wiegersma, die het eerst ter plaatse was, heeft de kleintjes verbon den; hij vreesde voor beider leven. Te zes uur hedenavomd is een der ongelukkigen, het kind van W. van Bakel—Wijnhoven, aan de bekomen verwondingen overleden. Het andere kind, van Th.vanDeur- sen, verkeert in stervensgevaar. Beide kinderen zijn acht jaar. Men begrijpt de smart der ouders zij zijn troosteloos onder dezen slag. Heel Deurne is onder den indruk van deze ramp. De watermolen had jaren lang stil gelegen en was na restauratie heden voor 't eerst weer in werking gesteld met het gemelde noodlottige gevolg. Volgens de laatste berichten zijn bij de ontploffing te St. Auban 23 personen om het leven gekomen, ter wijl te vreezen is, dat nog meer arbei ders aan hun verwondingen zullen be zwijken. De „Times" verneemt uit Toronto, dat een hevige sneeuwstorm heeft gewoed in West—Canada. De telegraaf- en telefoonverbindingen zijn gestoord. In de streek van Eemouton zouden verscheidene dooden zijn. Een B.T.A. telegram uit St. Quen- tin meldt d d. gisteren Tusschen Tresnoy en St. Quentin had hedenmorgen een botsing plaats tusschen twee goederentreinen, Er zijn 2 dooden en 5 gewonden, allen Franschen. Alle stukken, deze rubriek betreffende te zenden aan Oom Wim, ,J)e Echo", Waalwijk.) Lieve Nichtjes en Neefjes, Nu moet ik jullie dan toch eerst eens even wat nieuws vertellen. De Uitgever van „De Echolieeft aan Oom Wim een groote partij schitterende boek werken cadeau gegeven van allerlei soort. Boeken om van te watertanden. En weet jullie nou wat ik hiermee doen zal? Luister eens! Al die schoone boe ken stel ik nu ter beschikking van mijn lieve vriendjes en vriendinnen, aan de trouwe lezers van ons hoekje. Nou, wat zeggen jullie hiervan? Maar je begrijpt dat ik nu niet luk raak met al dat moois ga gooien. Neen, dat gaat natuurlijk niet. Niets voor niets, d'r zal eerst voor gewerkt moe ten worden. Maar ge behoeft er heuscli niet zoo hard voor te ploeteren, om een stel prachtige boeken te bemachti gen; jullie behoeven slechts een luttel aantal raadsels op te lossen en... klaar is Kees. In ons Kerstnummer zullen wij onzen grooten raadselwedstrijd openen. Wie de beste oplossingen stuurt, heeft natuurlijk ook de meeste kans. Volgende week laat ik hier een titellijstje afdrukken van de te win nen boeken. En dan aan 't werk jon gens! Spoor ook uw vriendjes aan, want hoe grooter de strijd, des te groo ter ook de overwinning. Uw aller OOM WIM. (Voor de jeugd.) NACHTELIJKE AVONTUREN VAN OZA, DEN KABOUTER, door Oom Wim. IV. Weer, is een dag voorbij en uitgerust als Oza is, gaat hij met opgerichten hoofde en vluggen stap en met iets in het oog, waaruit moed en vastberaden heid spreekt, den trap op en staat on der den bekenden eik, eer op gindschen toren twaalf slagen uitgestooten zijn door de nachtelijke stilte. Hij staat en wacht. Hij wacht op het konijntje van gis teravond. Op dat ondeugende paardje dat hem zoo alleen liet aan de groote, woeste zee. Hij wacht... maar het konijntje blijft uit. Zou de lieve Boschfee hem dan niet komen helpen. Ze beloofde nog wel zijn moedertje te zullen zijn. Ha! daar komt ze aangezweefd; ja, ja, hij ziet ze duidelijk nader komen. Van blijdschap klapt Oza in de handen. Ben je zoo blij, dat ik er weer ben, mijn ventje? Zou ik niet? Ik was al bang dat u me vergeten had. Een Fee vergeet niets, mijn jon gen! Onthoud dit nu eens voor altijd; als ik zeg: ik zal als een moeder oyer je waken, dan... ben ik er ook, als je mij roept of noodig hebt. Heerlijk, dat te liooren. Nu ben ik niet bang meer! Nu weet ik, dat ik weer bij moeder thuis zal komen, hoe ver of ik ook wezen zou. Juist Oza, zoo is het. En nu zal ik zorgen, da^ een ander paardje je van nacht meeneemt en brengt, waar nog nooit een kabouter een voet zette. En de Fee klapt drie keer injle han den en zie... daar komt een Vos nader gesprongen en legt zich voor de voeten van zijn gebiedster en kijkt haar aan met zijn slimme oogjes, alsof hij zeggen wilde „wat verlangt u van mij, lieve meesteres?" En nu zegt de Boschfee met een zacht zilveren stemmetje: „ga met Oza door het woud en verder nog, ga waar de boomen vol vruchten en de tuinen vol bloemen staan en de boer nog rust op zijn harde leger." Stijg op Oza en vertrouw op mij. En Oza stijgt op dep rug van zijn paard en daar gaat het voort. Oza juicht van plezier. Dat is pas rijden! De rug van den Vos is breed en zijn pels is heel zacht. Oza voelt er zich recht op thuis. En dan... wat rijdt de Vos regelmatig door en zoo vlug. Haast al te vlug. Oza heeft bijna geen tijd om rond te zien. Ze komen buiten het bosch. Links af gaat het nu in de richting van het dorp, dat als verscholen ligt tusschen de groene boomen. Ons vosje kent den weg. Hij volgt den straatweg niet. Voort gaat het door akkers en weiden, waar paarden en koeien, en schapen rustig liggen te slapenvoort gaat het, tot daar in de verte de eerste boerderij zichtbaar wordt, het doel van den tocht naar het schijnt. Boemdaar ligt Oza. De vos sluipt weg; ziet behoedzaam rond, wipt dan plots door een kleine opening in de schuur en komt weer even snel met een kip in den bek naar buiten. Hij vlucht met zijn buit naar het bosch, waar jonge vosjes wachten, die ook niet van een kippenboutje af- keerig zijn, maar integendeel moeder vos met 'n lekker hapje verwachten. En Oza! Hij trippelt heen en weer, maar ziet van zijn paard geen spoor meer. Wat zal hij doen? Even rond kuieren langs hof en tuin en erf en al les zien w at op te merken valt... Maar Oza wordt moe van het loopen en moe van het zien en verlangt naar huis, te meer daar weldra de nieuwe morgen rijzen zal. De haan heeft al gekraaid en er begint reeds leven te komen in het dorp. En verlangt mijn baasje nog niet naar huis terug? Gelukkig dat u er bent, lieve Fee! Ik begon al een beetje ongerust te wor den, want u weet wel, vóór de zon op komt moeten wij aardmannen tehuis zijn. Ik weet het Oza, ik weet het. En daarom haastte ik me om jou een hand. je te helpen. Maar de weg is zoo verHoe zul len we op tijd kunnen zijn. Laat dat gerust aan mij over! Komwe zullen vliegen door de lucht, als een vogel zoo vlug en dan zijn we, vóór het zonnetje de bloempjes open kust, weer thuis en zal de wachter der Kabouterstad mijn vriendje niet bui tensluiten. En zie! De brave Fee haalt haar too- verstokje voor den dag en slaat onder het uitspreken van vreemde woorden, die zij alleen kent en verstaat, twee keer op het neusje van Oza en daar is vriend Oza weg. Maar in .zijn plaats staat nu een zwaluw, die de vleugels reeds uitslaat en zich dan snel in de lucht werpt en naast de Fee in een korten tijd neerstrijkt onder den eik, waarvoor deze tocht weer was begon nen. Wordt vervolgd. (Fragment uit een eerlang te verschijnen jongensboek van Henry Hoftijzer.) II. Toen die pret uit was, ging het op onderzoek uit. Als échte onderzoekers baanden zich de jongens een weg door alleilei struikgewas heen rechtuit, al verder en verder. En zoo ging het berg op, berg af, heuvel op, heuvel af, tot ze eindelijk kwamen voor een snelvlietend beekje, dat zich rustig kabbelend door een lage geul in het bosch voortslingerde. Het water was als glas zoo helder, men kon den zandigen bodem duide lijk zien. Hier werd even „halt" gehouden. Het weer wasondertusschenbroeiend warm geworden. Zoolang ze op het water waren geweest hadden ze er niets van bemerkt, maar hier in het bosch en beschut tegen elk wind- koeltje, dreef hun 't zweet in straaltjes van 't voorhoofd. Gerrit Streuvels stelde voor om te gaan baden. Goed Maar men zou even wachten, want ze waren nat bezweet. „Maar we hebben geen badbroeken!" bezwaarde |an Hakman. Jammer! Niemand had er aan ge dacht die mee te nemen. „Kunnen we niet iets anders be denken, pootje baden of zoo iets?" opperde Willem Mijerman. „Dat is goed werk voor kleine kinderen, maar daar hebben wij niks aan", meende Huibert. Johan Itink wist er raad op. „Wat dan? Allen keken Johan nieuwsgierig aan. „We gaan in onze onderbroeken baden „Maar dan zijn ze nat!" riepen de overigen. „En dan laten we ze in de zon weer drogen", vulde Johan aan, „zoo lang kunnen we dan hier wel ra votten". „Ja maar.... kunnen ze wel zoo gauw weer droog zijn aarzelde Huibert nog. „Och komMalligheid 't Gaat bestzei Gerrit Streuvels en meteen had hij zijn jas al uitgetrokken. Spoedig lagen de vijf knapen in het frissche water te spartelen. Jammer dat het niet diep was; het reikte nauwlijks tot de knieën. Maar wat hinderde het ook Stoeiend en plassend en elkander met water gooiend, hadden ze de grootst moge lijke pret. Nu eens renden ze door het water, zoodat de druppels naar alle kanten uitspatten, dan weer duwden ze elkan ders koppen onder water tot ze al proestend weer boven kwamen kijken. „Jammer dat het hier niet diep genoeg is om te zwemmen", merkte Gerrit Streuvels op. „Hoor hem eensHij meent dat ie Voor de RAADSEL-WEDSTRIJ D. Mi

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 6