Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. P 11 Co. ier. li G. VAN HAARLEM Jr. Accountant Belasting-Adviseur Hotel P. Verwiel FEUILLETON Waalwijk. DOOR EEWVRIMG 49e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. Openb. vergadering v. d. Raad der gem. Raamsdonk op Zaterdag 18 De cember '26 des nam. zes uur. Voorzitter. De Edelachtb. heer Burge meester Moons. Bij de opening der vergadering zijn afwezig de heeren :P. A van Dongen, Lankhuizen en van Dongen-Torman. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld 1. Ingekomen stukken, mededeelin- gen, enz. Ingekomen is oa. a. procesverbaal van kasopname van den Vleeschkeurigsdienst b. idem van het Gemeentelijk Elec- triciteilsbedrijt Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. verzoek van de R.K. Reclassee- ringsvereeniging te Breda, om een subsidie van f 5.—. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Conform voor stel wordt besloten. d. verzoek van de Landbouwver. om een subsidie van f 100,—. Overeenkomstig voorstel Burg. en Weth. wordt tot inwilliging van dit verzoek besloten. e. Verzoek van Van Zwol om resti- butie van het door hem tengevolge de drankwet te veel betaalde vergunnings recht. Burg. en Weth. stellen voor de ge vraagde terugbetaling te geven. Aldus wordt besloten. 2 Voorstel van Burg. en Weth. tot overname gedeelte sloot op het Fort te Raamsdonksveer. M. a. s. aangenomen. 3. Ontwerp-verordening tot wijziging van de Markt-verordening. Voorzitter. In verband met de ook in deze gem. heerschende danswoede, meenen Burg. en Weth. dat 't tijd is hieraan wat meer paal en perk te stellen. Wij hebben daarom een ver ordening ontworpen, waarin o.m. de bepaling is opgenomen, dat het ver- m, boden is, kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren zonder geleide in dans gelegenheden toe te laten, terwijl personen verkeerende in staat van dronkenschap, bij een openbare dans gelegenheid zullen moeten worden geweerd. Van Woerden. Ik ben Burg. en Weth. natuurlijk zeer dankbaar voor deze beperking, maar zou de Raad hier nog niet wat verder kunnen gaan 't Zijn toch nog maar kinderen van 16 jaar en om die dan al in de gelegenheid te stellen alleen een dansgelegenheid te bezoeken Zouden wij de j»rens niet verder kunnen trekken en b.v. stellen op 18 jaren. Voorzitter, (schertsend). Men zou er kwaad om worden, indien men hoorde, dat U personen van 15 a 16 jaren nog kinderen vond! (hilariteit) Maar Burg. en Weth. voelen heel veel voor uw idee. Wij hebben ons bij de leeftijds bepaling gehouden aan de hand van de Bioscoopwet. Van Woerden. Goed. Maar nu de groote steden ons reeds voorgaan om zooveel mogelijk de danswoede te temperen, mogen wij toch ook wel meegaan. Ik zou zeggen, we kunnen den leeftijdsgrens wel stellen op 18 jaar en u geeft me eenige hoop, dat ook andere leden hiermede zullen instem men. Voorzitter. Maak er gerust een voor- stel van, ik zal u niet tegenwerken. Zijlmans. Ik kan wel met uw voor stel meegaan, al geloof ik, dat het veel tegenstand zal ondervinden. Aangezien het voorstel van v. Woer den niet door meerdere leden gesteund wordt, kan de Voorzitter het niet in stemming brengen. Het voorstel van Burg. en Weth wordt m. a. s. aangenomen. 4. Ontwerp-verordening tot wijziging der verkeersverordening. De wijziging betreft o.m, deze punten 1. het verbod om bij een ander in deuren, ramen of portieken te gaan staan. 2. het verbod om bij openbare con certen hinderlijk geraas te maken. 3. het verbod om in een bepaald tijdvak kippen los te laten. De Jong. Ik ben u dankbaar voor deze regeling vooral wat betreft het verbod om bij concerten geraas te maken. Voorzitter. Voorts is het nog verbo den, om het verkeer te belemmeren door in' groepjes op kruispunten van straten te staan. Voorts is men gehou den om heggen en afrasteringen langs den openbaren weg behoorlijk te onderhouden. Netten. Men mag aan den openbaren weg toch geen afrastering van prikkel draad maken Voorzitter. Neen, dat mag niet voor volgens de provinciale verordening. M a. s. wordt de ontwerp-verordening goedgekeurd. 5. Ontwerp verordening, regelende wijze van afkondiging der verordenin gen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Voorzitter. Tot nu toe werden onze verordeningen altijd publiek afgelezen, maar dat is een wassen neus, want er komt nooit iemand naar luisteren. Trouwens in bijna alle gemeenten heeft men deze wijze van publiceering reeds lang afgeschaft. Burg. en Weth hebben daarom besloten voortaan alle nieuwe verordeningen schriftelijk in 't aanplakbord bekend te maken. De Raad kan zich met de voorge stelde wijziging volkomen vereenigen. Voorzitter. Punt 6 (ontwerp-veror dening tot wijziging der verordening op de heffing eener belasting op ver is IEDEREN VRIJDAG van 10 uur voorm. tot en met 47a uur 's nam. te consulteeren in makelijkheden) kunnen wij nog niet behandelen, aangezien we nog niet alle gewenschte inlichtingen van andere gemeenten hebben. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot ntrekking verordeningen betretfende de openbare lagere scholen, Overeenkomstig concept Burg. en Weth. wordt besloten. 8. Ontwerp—besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1926 Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. 9. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op de gem. begroo ting van 1927. De Voorzitter zegt dat de aanmer- cingen slechts van administratieven aard zijn. c 10 Benoeming lid in de School commissie, wegens periodieke aftre ding van den heer J. M. Tigchelaar. De heer Tigchelaar werd herbe noemd. 11. Benoeming lid Burg. Arm bestuur wegens periodieke aftreding van den heer Jos. Kuijsters. De heer Kuijsters werd herkozen. 12. Benoeming van de leden der Commissie van Fabricatie, wegens periodieke aftreding der heeren P. A van Dongen, C. H. van Rijn en J. C. Schoenmakers. Alle aftredende leden werden her benoemd. 13. Benoeming leden der Licht- commissie, wegens periodieke aftre ding der heeren J. P. van Dongen- Torman, J. C. Schoenmakers en J. P. Zijlmans. Alle leden werden herbenoemd. De Voorzitter doet vervolgens eenige mededeelingen inzake reclames straat- belasting. B. en W. durven niet recht te zeggen, dit of dat perceel is vrij daar de verordening zeer rekbaar is en verschillend kan worden uitgelegd B. en W. meenen dat er een groot aantal reclamanten vrijstelling van belasting zou moeten worden gegeven, in verband waarmede zij voorstellen alle aanslagen in te trekken en, te beginnen in 1928, op alle ongebouwde eigendommen een extra heffing te doen van 10 pCt. De finantieele resultaten zullen dan wel niet zoo goed zijn. maar men krijgt dan een zuivere zaak en wordt van een massa werk ontheven. De jong. Ik was 't de vorige keer niet met U eens om alle aanslagen zoo maar in te trekken, want dan zouden we een heel mal figuur ge maakt hebben. Maar nu is het natuur lijk anders gesteld nu we 10 pCt. gaan heffen. Voorzitter. Ja, laten we maar eerlijk bekennen, dat we toen een fout heb ben begaan met onze aanslagen. De Jong. 't Was toen natuurlijk minder prettig om zulks te bekennen. Daar komt men niet zoo gemakkelijk toe. Rondvraag. Van Woerden. Ik heb het vorig jaar al verzocht om verbetering van de Groensteeg. Dezer dagen heb ik de Groensteeg weer eens in oogen- schouw genomen, maar 't ziet er beslist treurig uit. De steeg is veel te smal. Mag ik aandringen op een spoedige voorziening in den nood toestand van de Groensteeg De Jong. Van Woerden maait me daar juist 't gras voor de voeten weg. De toestand van de Groensteeg wordt ook werk lijk onhoudbaar. P'r wonen nu enkele neringdoenden, maar 't is voor die menschen beslist ondoenlijk om er met een wagentje door te komen. Zijlmans. |a, de toestand is er zeer desolaat. Voorzitter. Dat is zoo. Maar we moeten niet vergeten dat de Groen steeg eigenlijk maar een voetpad is, NUMMER 101. WOENSDAG 22 DECEMBER 1926. Echo van het Zuiden, Waalvijksflic en liaiijjstraatscbe Courant Dit blad verschjjnt WOENSDAGENZATERDAG. AbonnementprtJs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rjjk ƒ1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. Pry s der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur In on* bezit zyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. RAAMSDONK van „DE ECHO VAN EET ZEIDEN OF Hy was dus niet weinig verwonderd, toen hy den kassier niet vasten, zekeren tred en opgeheven lioofd zag binnenkomen. Welnu, vroeg liy, hebt u nagedacht? Daar ik niet schuldig ben, mynheer, had ik over nietsl nn te denken. Zoo, zeide hij, de gevangenis schijnt geen goede raadsman voor u geweest te zijn. IJ hebt vergeten, dat hy, die op toegevend heid der rechters aanspraak maakt, voor al les oprechtheid en berouw moet toonen. Mynheer antwoordde Prosper, ik heb noch toegevendheid, noch genade noodig. De rechter kon een spytige beweging niet weerhouden. Hy zweeg even en hernam toen plotseling Wat zoudt u my antwoorden, als ik zou zeggen, wat er van die 350.000 francs geworden is? Prosper boog treurig het hoofd. Als men dat wist, antwoordde hy een voudig, zou ik vry zyn en niet hier. Dit gewoine middel werd door de rechters vaak met succes aangewend. Maar hier, by een beschuldigde, die zoo vast in zyn schoe nen stond, had liy weinig kans van slagen. Hy had het op goed geluk af gewaagd. Dus, vervolgde hy, u blyft hy uw eerste systeem. Gy houdt vol uw chef te beschul digen Hem of ieder ander. r— Pardon, hem alleen,' want hy alleen wist. het woord. Had hy er eenigj belang hy, zichzelf .te bestelen. Ik heb er over nagedacht, mijnheer, maar weet er geen reden voor te vinden. Welnu, zei de rechter op strengen toon, ik zal u zeggen, welk belang u er by hadt, hem te bestelen. De rechter sprak als iemand, die volkomen zeker van zyn zaak was, maar die zeker heid was slechts schynbaar. Hy had gedacht een verpletterden gevangene te kunnen tref fen, en was geheel uit het veld geslagen, toen hy hem zoo kalm zag en vast besloten zich te verdedigen. Wilt u mij zeggen, begon hy op strengen toon, hoeveel u sedert een jaar hebt uitge geven Prosper behoefde noch na te denken, noch te rekenen. Ja, mynheer, zei hy zoiiider aarzelen. De omstandigheden w^aren van dien aard, dat ik orde op myn wanorde heb gesteld, ik heb ongeveer 50.000 francs uitgegeven. En waar hebt gy die vandaan gehaald? en eerste, mynheer, bezat ik 12.000 frs. die ik van myn moeder geërfd had. Ik heb by mynheer Fauvel 14.000 francs, n.l. myn salaris en myn: aandeel in de winst, ontvan gen. Ik won pngeveer 8.000 francs aan de beurs. De rest heb ik geleend, ik ben ze nog schuldig, maar kan ze betalen, daar er nog 15.000 francs voor my by mynheer Fauvel liggen. Die rekeniug was precies, gemakkelyk na te gaanhij moest waarheid spreken. Wie leende u dat geld? De heer Raoul de Lagors. Die getuige, die den dag van den diefstal vertrokken was, kon dus niet verhoerd wor den. en de rechter was dus genoodzaakt zich met Prospers verklaringen tevreden te stellen. Het zy zoo, sprak hy, ik zal' op dat punt niet doorgaan. Zeg my, waarom u, te gen de orders van uw chef in, het geld den vorigen dag reeds hebt laten halen en niet op den vervaldag zelf. Dat deed ik, omdat de heer; De Clame- ran my gezegd had, dat het hem zeer aan genaam zou zyn en dat het zelfs noodzake- lyk was, dat hy het geld vroeg in den mor gen had; hy kan liet getuigen, indien u hem laat roepen. Buitendien dacht ik, dat ik dien dag laat op het kantoor zou komen. Is die mynheer De Clameran een vriend van.u? Neen, ik voel voor hem zelfs een soort van onverklaarbaren afkeer, maar hy is zeer intiem met mijn vriend, den heer de Lagors. De rechter dacht eenigen tyd na, dien de griffier zich ten nutte maakte om Prospers antwoorden op te scliryven. Iiy vroeg zich af. welk tooneel er tussclien vader en zoon ha'd moeten plaats vinden, om Prosper zoo te doen veranderen. Iets anders, hernam de rechter, hoie bracht u den avond, waarop de diefstal plaats had, door. Nadat ik om vijf uur het kantoor ver laten had, ging ik met den trein naar Vesi- net, waar zich het lniitenverbiyf van myn heer Raoul de Lngors bevindt. Ik bracht hem 1500 francs, waaroim hy my verzocht had en die ik, daar hy afwezig was, by zyn In diende achterliet. Heeft men u gezegd, dat mynheer de Lagors op reis ging? i Neen, mynlieer, ik weet niet eens, dat hy niet in Parys is. Uitstekend. En wat hebt gy daarna ge daan? Ik ben naar Parys teruggekeerd en heb met een myner vrienden in een restaurant op den boulevard gedineerd. En toen? Gy zwygt, hernam mynheer Patrigent, dan zal ik u z ggen, hoe u uw tyd doorbracht Gy zyt naar uw huis in de rue Chaptal ge gaan, hebt u gekleed en naar een; dier vrou wen begeven, die zichzelf artistén op dra matisch gebied noemen, maar die het too neel onteeren, waarop zy zich ver toonen naar juffrouw Wilson. Ja, mynheer, dat is waar. Wordt er bij die juffrouw Wilson hoog gespeeld. Tusschenbeide. Overigens bezocht gy zulke gezelschap pen dikwyls. Was u niet in een leelyke ge sehiedenis betrokken, die plaats vond by een juffrouw Crescenci genaamd? Dat wil zeggen, dat ik als getuige moest voorkomen, omdat ik by een diefstal aanwezig was. Ja, het spel leidt tot diefstal, en gy hebt by juffrouw Wilson .baccaret gespeeld en 1800 francs verloren. Pardon, mynlieer. slechts 1000 francs. liet is mogeiyk. en hebt gy 's morgens 1000 francs betaald? Ja, mynlieer. Overigens waren er den dag (lat gy in hechtenis werd genomen, nog 500 francs in uw secretarie en had gy nog 4000 francs in uw portemonnaie; dus had gy binnen 24 uur 4500 francs in kas. Prosper werd niet verlegen, maar was ten zeerste verwonderd. Daar hy zelf geen besef had over welke middelen tot. onderzoek do Parysclie politie beschikt,, vroeg hy zichzelf af, hoe de rechter in zulk een korten tyd zoo op de hoogte van alles was. Gy zyt g&ed ingeUcht, mynlieer, zeide hy eindelijk. Waar vandaan had u dan dat geld. als n toch den vorigen dag geen geld in kas hadt, om een kleine rekening te voldoen? Mynlieer, ik verkocht dien dag, door middel van een wisselagent eenige, my toe- hehoorende effecten, ongeveer ter waarde van 3000 francs, ik nam 2000 francs op myn salaris vooruit uit de kas. Ik heb niets te verbergen. Klanrblijkelyk wist de anngeklaagde op alles een antwoord. Indien gy niets te verbergen hebt, wat beteekent dat briefje en hy toonde liet hom «int ge een uwer collega's op geheim zinnige wyze toegeworpen hebt? Die beschuldiging miste zyn uitslag niet. Prosper sloeg de oogen neer. Ik dacht, stamelde hy, ik wilde... Gy wildot uw beminde verbergen. .Ta. mynlieer. dat is zoo. Ik weet dat, als iemand van diefstal beschuldigd wordt, iedere zwakhid uit zyn leven hem ten laste kan worden gelegd. Dat wil zeggen, dat. gy begrepen hebt, dat de tegenwoordigheid van een vrouw ten uwent. uw zaak veel kwaad deed. Mynheer, ik ben jong... Genoeg, de justitie kan voorbygaande afdwalingen vergeven, maar kan zulke ver houdingen niet verontschuldigen. Mynlieer... Gy weet tocli zeker wie die vrouw is? Toon ik haar leerde kennen, was juf frouw Gispy onder wyzeres..Zy is in Oporto geboren en met een Portugeesche familie naar Franki-yk gekomen. De rechter van instructie haalde zyne schouders op. i Zy lieet niet Gispy, zei hyzy is nooit ondorwyzeres geweest en is geen Portu geesche. Prosper wilde tegenspreken, maar de rechter legde hem het stilzwygen op. Iiy doorbladerde een menigte stukken, die voor hem lagen en zei toen O, hier heb ik het, luister; Palmyre Chocareille, dochter van .Tncq. Ohocareille, bedienaar der begrafenissen en van Caroline Piedient. zyn vrouw, werd in 1840 te Parijs geboren. De aangeklaagde maakte een ongeduldige beweging. Iiy begreep niet, dat de rechter hem wilde toonen (lat niets aan de waak zaamheid der politie óntging. Op twaalfjarigen leeftyd, vervolgde de rechter, werd Palmyre Ohoicarollle in de leer gedaan l>y een schoenfabrikant en bleef daar tot haar zestiende jaar. Van het vol gende jaar ontbraken de inlichtingen. Op zeven tien jarigen leeftyd trad zy als dienst meid in dienst l»y het echtpaar Dombas, krui denier in de rue Saint Denis en bleef daar drie maanden. In datzelfde jaar 1857, had zy acht of tien diensten. In 1858 bad zy ge noeg van het dienen en werd winkeljuffrouw in een waaierwinkel in de passagti Choiseul. Onder liet lezen sloeg hy Prosper gade en zocht op zyn gelaat den indruk te lezen, dien zyn onthullingen maakten. Op het eind van 1858, vervolgde hy. kwam zy in dienst hy een mevrouw Nunes, met wie zy naar Lissabon vertrok. Hoe lang zij (laar bleef en wat zy daar deed vernielden de rapporten niet. Zeker is, dat zy in 1861 weer in Parys terugkwam, en er door het gerecht tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, voor diefstal. Uit Por tugal bracht zy den naam Nina Gispy mee. Maar mynheer, waagde Prosper te zeggen, ik verzeker u Ja, ik begryp het, die historie is niet zoo romantisch, als die zy u vertelde, maar deze heeft de verdienste van waar te zyn. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1926 | | pagina 1