90, 60en 30 ct. Marktberichten. en 2 maal 3. Armenconcert. Het Armen-concert van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" belooft dit jaar iets extra's te worden. Het biedt een schitterend programma vol varia tie. De heeren Gebrs. Lips te Zeven- bergschen Hoek zijn als Humoristen geëngageerd. We laten om het goede doel hut ge heel programma volgen: 1. Feldlager, Marsch, Latan. 2. L'Aurore, Ouverture couronnée Clement. 3. Grande Valse de Concert, Govaert. 4. Romance, de Rondt. (Solo voor Baryton, door den heer G. Wooning). 5. 't Gaat niet zoo d'eerste keer, Komische scène door dhr. Lips. 6. Een klein misverstand. 7. Artevclde en zijn zoon, Komisch duet door de heeren J. Tuerlings en L. d. Rooij. 8. Serenade, Tocelli. (Door den heer G. Wooning). 9. Le Calif de Bagdad, Boieldieu. (Kwartet voor drie Clarinetten en Sax.-tenor, de heeren M. Kleijn, C. Kolsteren, k. van Gulik en J. Vloemans). 10. De nieuwe dienstbode. (Komisch duet.) 11. Reveries, v. Piano, Tschaikowski. (de heer A. van Amelsfoort Jr.) 12. Egmond en Hoorn. (duo door C. v. Dongen en W. Berzeveld). 13. Klantjes van de- Diaconie, (Komisch duet.) 14. Fantaisie sur l'Opera „Macbeth", Verdi. 15. Het nieuwe Kamerlid voor Bob- bersdorp, (Komisch Duet). 16. Gerritje de Lachbek (Kom. scène). Ingezonden Mededeelingen. der parochie van den H. Antonius te Waalwijk. 12'/2 jaar pastoor op 19 September, Zeereerw heer dr. P. le Blanc, geb. te Waalwijk. 12'/2 jaar pastoor te Tilburg, parochie 't Ooirke. KERKNIEUWS. Drie van de vier in ons land ver toevende Chineesche Bisschoppen, n.l. mgr. Tch'en, mgr. Hou en mgr. Souen zijn Woensdagmiddag te 's Hertogen bosch aangekomen, waar zij op het station mede namens den bisschop van 's Hertogenbosch, mgr. A F. Die pen werden verwelkomd door mgr. C Prinsen. Mgr. Souen dankte in het Latijn voor de ontvangst. Nadat de hoogwaardigheidsbekleeders zich in het bisschoppelijk paleis met de liturgische gewaden hadden bekleed, had in de Kathedraal de pontificale ontvangst door mgr. Diepen plaats. Vervolgens werd de kerk bezichtigd. Des avonds werd in het Concertge bouw een feestvergadering gehouden. Hier werd het woord gevoerd door pater Raaijmakers, mgr. Hermus, mgr. Diepen en een der Chineesche bis schoppen. Ook was aanwezig mgr. Tchao, die des middags een bezoek had gebracht aan mgr. Schrijnen, bis schop van Roermond. In de gisteravond te 's Hertegen- bosch gehouden bijeenkomst heeft mgr Prinsen namensde missievereenigingen aan de Chineesche bisschoppen een gift van f6000 aangeboden en mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogen bosch, een gift van f 15 000, bijeenge bracht door het priester comité en be doeld als een fonds ter leniging van de rampen, welke de missies onlangs hebben getroffen Mgr. Tchao, een der Chineesche bisschoppen, heeft hiervoor dank ge zegd. De Chineesche bisschoppen zullen Dinsdag een bezoek brengen aan mgr. Hopmans, bisschop van Breda. Zij zul len 's avonds half acht in den St. Josefkring gehuldigd worden door de katholieken van het bisdom Breda. Mgr. Van Oers, vicaris-generaal van het bisdom, zal hun het welkom toe roepen. De Bredasche jeugd zal een Chineesch lied zingen en hun een bloemenhulde aanbieden. Priester-Jubilea in 1927. Hieronder volgt een lijst der priester jubilea in deze streek, of van in deze streek geborenen, in 1927. 60 jaar priester op 15 Juni, de Hoogeerw. heer Mgr. A. J. N. Ver meulen, geb. te Waspik, deken en pastoor te Horssen. 40 jaar priester op 4 Juni, de Z Eerw. heer J. M. van Roessel, geb. te Waal wijk, pastoor te Winssen de H.Eerw. heer Mgr. J. H. M Völker, geb. te Veghel pastoor te Kaatsheuvel. 25 jaar priester op 24 Mei, Zeer Eerw. heer A. C. de Bont. geb. te Waspik, pastoor te Oerle; ZeerEerw. heer P. Th. Goossen, geb. te Deurne, pastoor te DrunenZeerEerw. heer J. F. C. M. Lombarts, geb. te Loon op Zand, pastoor te Biest-Houtakker ZeerEerw. heer W. L. A. M Timmer man, geb. te 's-Bosch, pastoor te Herpt. 12'/2 jaar priester op 29 November, Weleerw. heer P. A. J. M. van Heijst, geb. te Baardwijk, kapelaan te'Veghel Weleerw. heer T. J. C. de Kiljn, geb. te Raamsdonksveer, kapelaan te Eindhoven (H. Lambertus); Weleerw. heer J. J. Pulles, geb. te Elshout, kapelaan te Leeuwen (Boven); Wel eerw. heer H. J. A. Schoenmakers, geb. te Raamsdonk, leeraar Doof stommen-Instituut St. Michiels Gestel Weleerw. heer J. H. Verschure, geb. te Raamsdonk, kapelaan te Tilburg (Hasselt). 25 jaar pastoor op 28 April. Zeer eerw. heer A.*J. Kuijpers, geb. te Oisterwijk, stichter en 25 jaar pastoor INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur Alhoewel het r.iet mijn plan was Een belangstellend Toeschouwer nog maals te antwoorden, voel ik me toch verplicht dit wel te doen. Ik schreef indertijd „Niet boos worden; kalm blij ven Niet spreken (schelden) van schildknaap en jongen. Niet met on waarheden voor den dag komen eer lijk blijven !a Dat hij zich aan die fouten schuldig maakte, heb ik hem bewezen. Thans verwijt hij mij dat ik dergelijke uitdrukkingen, welke ik in hem afkeurde, gebruikte, omdat ik in mijn laatste stuk schreef „zeer onge lukkig verweer; om alles heen draai en, zulk gedraai". Ik zal Toeschouwer duidelijk trachten te maken waarom ik deze uitdrukkingen gebruikte. In mijn eerste stuk schreef ik o.a. „Wil be langstellend toeschouwer met de onder- teekening te kennen geven dat hij geen belastingbetaler is" en verder „het ver. wekt alleen de denkbeelden zou belang stellend toeschouwer in contact staan met het gemeente—het schoolbestuur of beiden". Belangstellend toeschouwer herhaalde deze zinsneden met dien verstande, dat deze als volgt verdraaid werden„Belastingbetaler zegt dat ik geen belastingbetaler ben, hij denkt dat ik raadslid ben of lid van het school bestuur of van beiden". Ongelukkig noem ik zijn verweer, omdat hij bijna alle Vragen uit mijn schrijven herhaalde zonder daarop rechtstreeks antwoord te geven. Een belangstellend toeschouwer ik raad U aan, wanneer gij geen antwoord wilt geven, doe dan ook zoo onzinnig niet om de vragen te herhalen en vooral niet op zoo'n wijze. Ondertee- ken anders met Uw naam. Of durft gij dat om de een of andere reden niet Of ik iets wil dienen? Ja zeker; ik schreef reeds eerder „Mijn ondertee- kening zegt de rest". Dat gij het niet voelt, dat de belasting hier hoog ge noeg is, is niet mijn schuld Mijn heer de Redacteur, ik betuig U mijn hartelijken dank en ik wensch (over deze aangelegenheid) U niet meer lastig te vallen. EEN BELASTINGBETALER. VOETBALSPORT. WAALWIJK. QUICK. Na een gedwongen rustperiode welke wel wat lang was, staat voor de Quickers weer een zware partij op het programma vcor Zondag 2 Januari De blauw-witten zullen dan hun be kende concurrenten, de Gudokkers in Tilburg gaan bekampen. Beide teams begonnen de competitie zeer ver dienstelijk doch gingen allengs slechter spelen, zoodat zij thans beide tot de lagere regionen zijn afgezakt. Voor beide elftallen zal deze ontmoeting zeer belangrijk zijn, doch voor onze blauw-witten wel het meest. We willen dan ook hopen dat zij zich zonder den steun van Jari van Lier tot het uiterste zullen inspannen om te halen wat er le halen is. We achten echter de bewoners van de Rauwbraken momenteel alleszins in staat de onzen de twee punten te ontnemen, wat niet wegneemt dat de Quickers tegen deze Tilburgers gewoonlijk den besten wed strijd spelen. Men kan er dan ook op rekenen dat het een flinke spannende partij zal worden en we willen de Quick-voorhoede eens ernstig den raad geven voor doel flink door te zetten en niet te treuzelen met schieten, willen zij althans een enkele maal v. Huigevoort passeeren. De geheele supportersvereeniging zal de reis medemaken en spelers en supporters zullen de reis maken per tram welke om 12.28 aan de Markt vertrekt. Voor de goede orde zorgen allen dus om ruim twaalf uur aan de Markt te zijn. Quickers tracht 1927 eens mooi in te zetten. Het 2de elftal speelt uit tegen HEC 2. Eveneens een lastige ontmoeting waarin zij alles zullen moeten doen om ten tweeden male over de geelhemden te zegevieren. Met spanning zien we dus beide wedstrijden tegemoet. W.S.C. Zondag a s. 2 Januari zullen weder alle drie de Elftallen van WSC moeten spelen en is vooral de wedstrijd van het 1ste elftal de meest belangrijke. Dit zal n.l. Oranje—Wit op eigen terrein in Tilburg moeten gaan bekam pen een moeilijke en zware strijd derhalve. Na een wijfelend begin, wist deze Tilburgsche vereeniglng zich in diverse opeenvolgende overwinningen bij het leidend peleton te voegen en geldt momenteel vooreen der sterkste ploegen dezer afdeeling, een elftal, dat bekend staat om zijn geweldig wer ken en dat van géén opgeven weet. Zullen wij de WSC-spelers nog moeten wijzen op het enorme belang hetwelk er Zondag met den wedstrijd tegen Oranje—Wit gemoeid is? Zij zullen hiervan zelf toch wel overtuigd zijn. Een kleine kans om eenig resul taat te behalen op het grillige Oranje- Wit-terrein bestaat er, doch slechts dan, wanneer er door allen energiek en tot de laatste seconde gezwoegd wordt. Laten de spelers vooral dit laatste terdege ter harte nemen. Met spanning wordt in onze plaats de uitslag van bovenstaande ontmoeting tegemoet gezien. Vele aanhangers zullen de spelers vergezellen en zal met den tram ge reisd worden, welke circa 12.15 vanaf de Markt alhier vertrekt. Het tweede ellftal speelt thuis tegen BW uit den Bosch. De reserves zul len zich toch ditmaal niet laten ver rassen Willen zij zich aan het hoofd der afdeeling blijven handhaven, dan zal in ieder geval morgen moeten ge wonnen worden. Tenslotte gaat het derde Elftal den strijd aanbinden tegen de Bossche Boys II op het ierrein in Deuteren. JULIANA. Voor Zondag a.s. is de belangrijke competitiewedstrijd JulianaH. E. C. vastgesteld. Aangezien H. E. C. mo menteel de eerste plaats bezet, wordt een zeer spannenden wedstrijd tege moet gezien. Onze geelzwarten zullen trachten revanche te nemen, voor de in bet begin der competitie onverdiend geleden nederlaag. Geven a.s. Zondag onze geel-zwarten zich geheel, dan zal H. E. C. een zware wedstrijd te wach ten staan. Aangezien dit de eenige wed strijd is voor Waalwijk en omgeving, wordt bij deze plaatselijke ontmoeting een groote belangstelling verwacht. Het publiek wordt er bij.deze aan her innerd dat de wedstrijd om 2 uur aan vangt. Juliana II speelt om 12 uur voor de competitie le Klasse B. V. B. tegen Bossche Boys I. R. W. B. Het nieuwe jaar zal R. W. B. inzet ten met een uitwedstrijd te Geertrui- denberg tegen Good-Luck. We ver trouwen dat alle spelers al hun krach ten zullen inspannen om 1927 met een goed resultaat te beginnen. Vertrek spelers en supporters half 12 per trein station Waalwijk. Men reist collectief en zeer voordeelig, zoodat we veel sup porters verwachten. R. W. B. 2Heusden, 2 uur, terrein R. W. B. als dit ten minste bespeel baar is. R. W. B. Wedstrijden voor Januari. 9 Januari BerkdijkR. W. B. 16 Januari W. S. G.—R. W. B. 23 Januari R W. B.—H. E. C. 30 Januari BaardwijkR. W. B. HEUSDEN. Juliana gaat Zondag naar Besoijen om een competitie-wedstrijd te spelen tegen R. W. B. II aldaar. GEERTRUIDENBERG. Good Luck I. Good-Luck I krijgt R. W. B. I op be zoek. Ilet is aan R. W. B. nog niet ge lukt om van de onderste plaats af te komén. Zij zullen dus ongetwijfeld al hun krachten inspannen. Opgepast dus Good-Luck. Good Luck II. Good-Luck II speelt tegen Geertrui- denberg II. Dit zaj^een zware strijd worden.. Het Good-Luck elftal speelt technisch iets beter, maar Geertruiden- berg met wat meer enthousiasme. Daar Good-Luck II terrein-voordeel heeft, is een gelijk spel 't meest waarschijnlijk. In verband met den wedstrijd Good- LuckR. W; B. heeft deze ontmoeting plaats te 12 uur. Korfbal. Onze Korfbalclub B. L. E. I., zal op Nieuwjaarsdag, haar kracht gaan me ten met den kampioen van West-Bra bant B. K. C. te Breda. Daar B. L. E. I. den laatsten tijd weer in goeden vorm is, zal het een zeer spannenden strijd worden. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonetta Cornelia Maria d. v. P van Giersbergen en M. M. Steen hof f. Hendrikus Sebastianus Jo- sephus z. v. Pieter Paulus Maas en S. A. P. van der Pennen. Maria Hen- drika Johanna, d. v. E. G. Verhoeven en E. M. Janssen. Henriette Johanna Maria d. v. J. L. Couwenberg en C. M. Kroot. Overleden: F. E. J. Dalleu, 11 jaren. Hcrmanus Wilhelmus Pullens, echtgen. van M. H. Robben, 41 j. Pbilippus Jacobus van Ecten, 62 j. we duwnaar van W. Maas. Huwelijks aangiften: A. J. A. van den Broek 26 jaar en J. M. van Muile- kom, 26 j. Gehuwd: Matthijs Johannes Faro 26 j. en Eelt je Bambacht, 23 j. Ingekomen personen: A. H. Hens Grootestraat 355, van Vught. W. Th. v. Ravenstein, Chrispijnstraat 57 van Tilburg. N. Th. C. Jansen en gezin Markt 10 van Oisterwijk. J. C. M. Vermeer, Laageinde 113 van Huissen. A. de Groot, Laageinde 81a, van Schijndel. E. Steitz, Min. Loeffstr. 20 van Elzenbach. A. A. Beekmans Bes. Steeg 52, van 's-Bosch. B. G. J. Hamburg, Grootestr. 230 van 's-Bosch. A. Broermijn en gezin St. Ant. straat 110 van Drunen. A. E. Pulles, Groo testraat 235 van Vlijmen. Vertrokken personen: M. H. F. Evers naar 's-Bosch. W. A. P. M. Laporte, naar 's Bosch. Burgerlijke Stand van Made. Geboren: Wilhelmina G. M. d. v. Cor- nelis L. Nollen en Antoine M. Markx. Wilhelmina d. v. Cornelis v. Oister- hout en Maria Goosens. Anlonia M. d. v. E. de Wijs en Adriana Broeken. Hendrica C. d. v. Cornelis v. Dongen en Petr. M. Stoop. Lucas z. v. Cor nelis Ligthart en Adr. Verhagen. He lena d. v. Johannes v. Bragt en Maria C. Broeken. Godefridus z. v. Petrus v. Gils en Adr. Pauwels. Elisabeth J. Ph. d. v. Wilhelmus Gleis en Joh. Ver hoeven. Wilhelmina d. v. Adriaan Ansems en Corn. Rosenberg. Sebas- tianis C. z. v. Willebrordus Staal en Clasina Stevens. Overleden: Maria van Opstal 59 j. Johanna P. v. Renen 40 j. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 1 Jan. Witte Bioscoop, „De Tante van Charlie", 6 en 8'/2 uur. Zaterdag 1 Jan Flora Bioscoop. „Paria's der Maatschappij", (met variété), 6 en 8'/i uur. Zondag 2 Jan. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 2 Jan. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak", Mannen koor. 12 uur. Zondag 2 Jan. Flora Bioscoop, „Een vrouw van de wereld", (met variété) 6 en 8'/2 uur. Zondag 7 uur. Tooneeluitvoering den R.K. Gildenbond. Maandag Pianocursus Waalwijksche Muziekschool. Maandag 8'/2 uur. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Man nenkoor. Dinsdag 8'/a uur. Repetitie Tavenu. Dinsdagavond 8*/2 uur. Repetitie Waalwijks Gemengde Zangvereeniging voor dames en heeren, Hotel Verwiel. Woensdag Vioolcursus Waalwijksche Muziekschool. 's BOSCH. Concertgebouw. Zondag 2 Jan. 7'/2 uur. Opera comique „De Klokken van Corneville". Waalwijk, 30 Dec. '26. Eieren 6—8 ct. Varkens f 8—f 11. GEMENGD NIEUWS» Te Parijs is een nieuwe bende „carambouilleurs" gearresteerd. „Carambouille" is een vorm van oplichting waarbij de individuen, zich door verschillende fabrikanten en grossiers op crediet allerlei goede ren laten leveren, betaalbaar over 1, 2, ja 3 maanden zelfs. Wanneer de wissels worden aange boden, worden deze eenvoudig niet gehonoreerd. Natuurlijk zijn de gele verde goederen inmiddels tegen prijzen, ver beneden de gangbare noteeringen, van de hand gedaan. De leider der ditmaal gearresteerde bende is een zekere Tellier, die reeds een jaar geleden in hechtenis werd genomen wegens oplichting, doch voorloopig op vrije voeten was gesteld wegens ziekte. Nauwelijks uit de gevangenis ont slagen, zocht hij een aantal medeplich tigen op, en vormde een nieuwe bende, met de hulp waarvan hij het „caram bouille-beroep" weer voortzette. Hij richtte drie groote zaken te Parijs op, resp. „Caves de France", „France et Exportation" (deze zaak heeft niets gemeen met de onderneming France- Exportation) en „Société de Vente h Crédit de l'Union des Fabricants de France" geheeten. Deze laatste affaire was grootscheeps aangepakt Het gebouw, waarin ze was ondergebracht, er één van 66.000 francs met 14 vertrekken, een directeurska mer en een prachtig gemeubileerde bestuurszaal. Er waren vier directeuren één voor de afdeeling „kleeding" één voor de „metaalwaren", één voor „kruideniers waren" en één voor „blikwaren"- De maatschappij had minstens 60 man personeel en was uitstekend geor ganiseerd. De eene maatschappij gaf een andere medeplichtige" onderneming als re- f'erentie op wanneer leveranciers aan de credietwaardigheid der cliente mochten twijfelen. De oplichterijen, door de bende gepleegd, beloopen het slordige bedrag van 10 millioen francs. Parol bij Winterhanden en Wintervoeten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). EEN KERSTVERTELLING. (Vervolg.) Maar dat is het ergste niet geweest. Ja ren hei» ik mijn brood gegeten onder vreem den. het harde brood van den huurling, het brood dat Sophie nu eet. Zij wilde niet anders. Ik heb haar genoeg gewaarschuwd. Maar zy dacht eveneens als ik op dién leeftijd. Liever hard brood, me.ar zelf ge wonnen. dan geteerd op kosten van vader, die net zijne toch wel op kan hm. Er liggen nog rekeningen in het laad je en liet jaar is haast om. Maar met Januari ver schijnt er weer een kwartaal. Als de uit gever nu ook maar eens over de brug kwam. Ilij zegt dat de tweede druk zoo goed als uitverkocht is. Dus die leelyke recensie heeft toch geen kwaad gedaan. Poef! Een baas van een rookwolk. Mijn heer Swart dacht aan de leelyke recensie, die hem in elk geval op dit oogenblik geen goed deed. Hij gromde zelfs zooiets tusscben de tanden als van „ezels" en „botterikken". En dan moest bet wel erg zijn als bij dat deed, ook maar in zijn eigen. Daar nam zijn gelaat opeens een bijzon dere plooi aan. Het kreeg de uitdrukking van iemand, die zich iets heel liefs voor den geest1 roept en daarbij iets heel droe vigs. Daareven reeds scheen er zoo wat in zijn oogen te hebben geschemerd, terwijl hij den naam van Sophie noemde, zyn eeni ge dochter. Maar thans stond het schreien licm bepaald nader dan het lachen. Wat had zy er toch slag van gehad om te maken dat hy er zich overheen zette, als zijn werk eens onbillyk werd beoordeeld, zy, die eenmaal zyn schat, zyn goede engel, zijn alles was geweest! Hij was laat ge trouwd, maar toen dan ook scheen zijn le ven eerst recht goed te beginnen. Als by thuis kwam van het gymnasium, als zyn privaatlessen waren afgeloopeu, vond hü haar, die hem zat op te wachten, alto<,s even bly, altoos even vriendelijk. Terwyl hij zijn boeken schreef, hield zij hom ge zelschap en nooit werd het haar to buit in den nacht, al mocht zy vaak uren lang geen woord spreken, want 't waren inge wikkelde vraagstukken, die hU zocht-"bp te lossen, en de minste stoornis kon de uit komst doen falendoch zoo dikwijls als hy opkeek van zyn arbeid, rustte zyn oog in een liefhebbenden, aanmoedigenden blik. Eu toen de prijsvraag af was, en hij las het werk aan haar voor, och, zij kon er onmogelyk iets van vatten, maar hy deed het ook voor zichzelf, en zij hield vol, dat de mooiste roman niet mooier kon zijn, en dat wist zy stellig en zeker, hy zou be kroond worden. Dn hij wérd bekroond, maar onder een voorwaarde, waaraan by zich niet kou onderwerpen, zoodat de be looning en een goed" deel van den roem liem ontgingen. Toen was hy bitter geweest, doch zy had hem gekust en gezegd dat hij haar nog honderdmaal liever was geworden omdat hij zich zoo ferm gehouden en niet toegegeven had, en als ditt waar was, dan moest zy hem wel terdege liefhebben, want wie had vroeger al liever voor hem kunnen zyn dan zy Halleluja!" i Ja, HallelujaToen had hy onder al zyn verdriet ook zoo kunnen zingen, doch het zou dan toch maar van korten duur zyn ge weest, dat gezang!" De pyp ging uit den mond. Hel hoofd van mynheer Swart boog zich. Hy door leefde nog eens het verschrikkelykste uur van zyn leven. Daar stond hy weer by het sterfbed van zyn vrouwtje. Zy keek hem nog eens aan, zy drukte hem nog eens de hand. alsof zy liem bedanken wilde; en toen ging zy heen, den weg op naar' het raadselachtig land, van waar niemand we derkeert. „Vrede op aarde, in menschen een welbe hagenruischte het aan gene z.yde van don muur. „Gy liegt!" riep mynheer Swart hardop. Hij was van zyn stoel gerezen, maar het leek wel of liy schrikte van zich- zelven. Dat grove bitse woord: tegen wien? Neen, niet maar tegen buurman Kiliaan En dan, terwyl hy dacht aan het verlies van haar, die hem zoo teeder, zoo vroom, ja zoo vroom en zoo heilig had liefgehad! Hy ging weer zitten; hy dwong zich op nieuw te peinzen over haar goedheid voor hemdoch onwillekeurig dwaalden zyn gedachten af naar de dagen en jaren, die gevolgd waren op haar henengaan. Welk een onderscheidVreugdeloosNeen, toch niet. Allengs tenminste was er weer schemerlicht gekomen in de duisternis, en op het laatst (hy zou wel slecht moeten zyn om liet niet te erkennen), op het laatst had liij zich dikwyis weer gelukkig gevoeld. Zij had hem een dochtertje achtergelaten, voorwerp eerst van veelvuldige en lang niet altoos aangename bemoeiing, doch naar mate hot. kind tegen verwachting opgroeide en zich ontwikkelde, overvloediger bron van huiseiyk genot. Had de zuster, die de zorg der opvoeding met hem deelde, maar altoos één weg met hem willen gaan, of althans had zy maar beter de kunst ver staan om aan te vullen wat er, niet onmo gelyk, aan zyn manier van doen ontbroken hadDoch wy laten nu een oogen blik mijnheer Swart aan zyn eigen bespie gelingen over en beproeven ons een minder een zy dig oordeel te vormen, dan waartoe wy misschien geraken zoyden, als wy enkel den loop van zyn overpeinzingen bleven vol gen. Want hy was wel een knap wiskun stenaar, doch dat kon hem niet beletten, sommige dingen slechts van zyn standpunt uit te beschouwen en daarby komt, dat hy nu vooral niet in de rechte stemming was (mogelijk hebt ge dat. ook al opgemerkt) oin de zaken onpartydig te bezien. Leonie, in de wandeling Lenemie (en deze prozaisclie omzetting van een oorspronkeiyk bevalligen naam was zeer eigenaardig). Leonie was dan onder den druk der om standigheden een Lenemie geworden; op 't stuk van huishouden vry wat practisclier dan haar oudere broer, die ten spyt van a en b2 steeds een l»y zonderen aanleg toonde, om zich door zyn gevoel te laten overheerschen. Dit wil niet zeggen, dat de zuster óök niet gevoelig was. Ze leed zelfs aan vlagen van groote prikkelbaarheid. By name kon zy niet best uitstaan, dat iemand haar de wet wilde stellen in huis, en was zoo iemand een slordige meid, wat nogal eens scheen voor te komen, dan vooral had" zij een krachtdadige wyze van haar aandoeningen lucht te geven. Doch toegestemd moet wor den (en wy hebben gehoord, dat haar broer dit op zekere hoogte ook deed), als zy min der by de hand was geweest en. zy had den bedroefden weduwnaar stil zyn gang laten gaan. dan zou het niet alleen met zyn fi nanciën nog ongunstiger gestaan hebben, dan het nu al doen kon. doch en het is de vraag of hy dit wel genoeg.begreep het had óek kunnen gebeuren, dat er van de kleine Sophie niet veel terecht was ge komen. Om iets te noemen, misschien was deze al dadelyk in de mazelen gebleven, als tante Lenemie het consigne van den dokter niet zoo onverbiddeiyic bad gehand haafd; en zeker zou het kind op den een of anderen Sinterklaasmorgen de maag voor goed hebben bedorven, als tante niet ge zorgd had voor een trommel met een slot er op, waarvan zy den sleutel hield cn waaruit maanden later nog, en op het laatst zelfs schimmelige overblyfselen te voor- scliyn werden gebracht van al het lekkers, waaronder papa zyn lieveling begraven had. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 10