S Co. Griep Abdijsiroop Week-Revue. FEUILLETON GEMEENTERAAD. TWEEDE BLAD. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 29 Dec. 1926 des nam 3 uur. Voorzitter de edelachtb. heer Meijer, burgemeester. Bij de opening door den Voorzitter zijn afwezig de heeren Middelkoop, Zwart en Kerst, van wien de heer Middelkoop met kennisgeving. 1. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld 2. Ingekomen stukken, mededee- lingen, enz. De Voorzitter deelt mede, dat het jaarlijksche kasonderzoek bij den gem ontvanger heeft plaats gehad, waarbij alles in orde. werd bevonden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van Ged. Staten waarin goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot wijziging der gem. begrooting 1926. wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van het Burg. Armbestuur 4 te Capelie om bij de Boerenleenbank een geldleening aan te gaan van f5000, waarvoor de gemeente borg zal moeten zijn. Verheijden. Hebben ze dat geld nou werkelijk noodig Of is het maar alleen om kasgeld te plaatsen? Voorzitter. Dat vermelden ze niet. 't Zal vermoedelijk zijn om tijdig alle betalingen te kunnen doen. Ik denk dat ze daarvan een rekening courant willen openen. Verheijden. Voor zoover ik 't kan overzien, is men meer vuor dan achter en daarom kan ik er mij niet mee vereenigen. Hebben ze geld te veel laten ze 't dan plaatsen bij de giro Verder wil ik er niets over zeggen. De heer v. Willigenburg zegt, dat 't openen van een rekening courant bij de Boerenleenbank in het belang en in 't voordeel is van het Arm bestuur. Michael. Wat is het voorstel van B. en W? Voorzitter. Wij hebben geen be zwaar en zijn voor inwilliging van het verzoek. Verheijden. Maar ik niet. Oerlemans De Boerenleenbank vraagt voor elke leening borgschap Verheijden. De vraag is, zijn ze mei betalingen voor of achter? En is het dan beslist noodig Ik kan me be grijpen, dat men niet al het geld in het huis wil hebben, maar laat men 't dan plaatsen bij de giro Als er geld noodig is, dan is er dunkt me ook nog wel een andere weg te vinden Zooals gezegdik ben er tegen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 1, nl. de heer Verheijden. 3. Goedkeuring begrooting Burg. Armbestuur Sprang voor 1927. B. en W. stellen voor deze'begroo ting, die in ontvangst en uitgaaf aan geeft een bedrag van f4202, goed te keuren. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur te Capelie (perio dieke aftreding). De voordracht luidtJ. Hnijsman (aftredend) en J A. Verheijden. Verheijden. Alvorens tot stemming over te gaan, wensch ik de navol gende opmerking te maken. Toen ik bij de plaats gehad hebbende branden van woningen van het groot Arm bestuur te Capelie aandrong op nieuw bouw aan de Zandschel, werd mij dit door dit college kwalijk genomen. En wat ziet men nu gebeuren? Om be volkingsmateriaal te verkrijgen voor de pas geopende Bijzondere School in de Heistraat, bouwt men nu twee woningen voor twee armlastige ge zinnen, die vóór dien van God of gebod hoorden. Indien wij in Amster dam woonden zouden wij reeds van eene Diaconieschool spreken. Ik vraag dan ook in gemoede moet op zoo'n manier deze nieuwe school bevolkt worden? Het is meer dan misselijk en de gevolgen kunnen niet uitblijven dat steeds minder kap talen getesteerd worden voor dergelijke instellingen, die voor politieke doe einden misbruikt worden. De heer Huijsman werd herkozen met 6 stemmen, 1 blanco en l van onwaarde. 5. Benoeming van een lid van he Burg. Armbestuur te Sprang. Het aftredend lid J. L. v. Santen werd met algemeene stemmen her kozen. 6. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (periodieke aftreding). Het aftredend lid E. Colet werd met algemeene stemmen herbenoemd 7. Benoeming van leden der Com missie tot wering van schoolverzuim (periodieke aftreding). Alle aftredende leden werden her benoemd, zijnde de heeren E. Colet J Holst, J. Oerlemans, A. v. d. Hoe ven en W M. Dalmaijer. 8. Onderhandsche verhuring van het voormalig schoolhuis te Sprang B en W. stellen voor wederom het huis te verhuren aan C. Gouw. voor een huurprijs van f 250. per jaar. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 8a. Bespreking inzake eervol ont slag van overtollige onderwijzers der openbare school aan de Nieuwstraat Over dit punt gaat de raad in ge heime zitting. Bij de heropening brengt de voor zitter aan de orde het voorstel om aan mej. Brinkman eervol ontslag te ver leenen als onderwijzeres aan de open bare school aan de Nieuwstraat. Dit voorstel wordt aangenomen met 7—1 Tegen stemde de heer Michael 9. Mededeelingen. De Voorzitter zegt, dat men voor 1927 wederom twee havenmeesters moet aanwijzen. Voorts deelt spreker mede dat de Capelsche en de Labbe gatsche haven hebben opgebrach respectievelijk f 573 175 en f 935.90 De heeren v d. Linden en A. Gouda werden met algemeene stemmen we derom tot havenmeesters herbenoemd Rondvraag De heer Michael vraagt of in de heffing van havengeld geen betere verhouding kan worden gebracht. Als een schipper hier een kleine lading op' opneemt moet hij voor de volle ton- belasting van het schip betalen. Neemt hij nu een eind verder wederom een kleine lading bij dan moet hij nog maals 't volle pond betalen. Dat is volgens spr. niet redelijk. Oerlemans. 't Is overeenkomstig de verordening. Maar dat zou te onder vangen zijn indien men betaalde over eenkomstig 't gewicht van een lading. Van der Hoeven. Da's moeilijk uit te maken. Rijken. Ja, want ieder zal in zijn eigen belang rekenen. Oerlemans. Zooals ik reeds zei is het bezwaar te ondervangen door te betalen voor de Ie laden vracht. Maar ik geef toe dat dit moeilijk te bepa len is. De heer Michael wijst er nogmaals op, dat zoo de verordening ook niet goed is, want nu moet men twee maa de volle vracht betalen. Oerlemans. D'r zit iets onbillijks in de verordening. Voor de kleinste klei nigheid die de schippers laden moeten ze nu de volle vracht betalen. Kunnen B. en W. dit niet eens nader over wegen. De Voorzitter zegt zulks toe. Dan wenscht spr. allen een goed uiteinde en een voorspoedig en ge lukkig nieuwjaar. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. HEUSDEN. Openbare Raadsvergadering te Heus den 29 Dec. De Raad was voltallig. Na de opening werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den Heer F. S. M. Schreuder, inhou dende de aanneming zijner herbenoe ming tot Lid der plaatselijke Commis sie van toezicht op het onderwijs met dank voor het in hem gestelde ver trouwen. Voorts: Proces-verbaal van kasop neming bij den Gemeente-Ontvanger en den Administrateur van het vleesch- keuringsbedrijf, waarbij gebleken was, dat alles in ordi was. Ook nog een besluit van Gec. Staten, waarbij de Gem. Begrooting van 1927 werd goed gekeurd. E. e. a. werd voor kennis geving aangenomen. Verzoekschrift van 't bestuur van „Het Wit Gele Krais om subsidie. Na voorlezing stelde de Voorzitter voor afwijzend te beschikken met het oog op de gem. financiën. Het lid Ruitinga stelde den Voor?.i*er de vraag, of hij mogelijk wist, of „Het Groene Kruis ook om subsidie zou aankloppen. Hierop kon de Voorzitter zoo goed als zeker ontkennend antwoorden, daar deze vereeniging hier ter plaatse reeds een subsidie van een instelling geniet Voorstel van B. en W tot openbare verkooping van oude schoolbanken. De Voorzitter licht toe, dat het voor de Gemeente het be«t is, de oude banken der Op. Lag. School van de hand te doen, wat werd goedgevon den. Medegedeeld werd, dat die ver kooping dan eerstdaags zal plaats hebben. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van eervol ontslag aan Mej. E Knoop als onderwijzeres aan de school voor Mulo wegens opheffing der be trekking. De Voorzitter deelde mede dat B. en W. dit voorstel terugnamen. Machtiging van B. en W. tot het houden van de jaarlijksche openb. ver huringen. verpachtingen, etc. van Ge meentewege. Hiertegen had niemand bezwaar. Rondvraag. Het lid Ruitinga klaagde over de slechte verlichting van een gedeelte van het Wilhelminaplein en de Herptsche Poort, terwijl hij toch meende, dat daar lantaarns stonden. De Voorzitter wees op de reeds hooge uitgaven voor de verlichting der stad en meende o a. dat de lantaarn in de Herptsche straat AKKER's voldoende de Poort verlichtte. Het lid F. Verhoeven deelde mede, dat het al- daar helsch donker kon zijn, waarna het lid Ruitinga zei, dat de lantaarn aan de Waterpoort heel dikwijls niet brandt, wat zeer bezwaarlijk is voor de lui, die naar het overzetveer moeten. Na nog eenige bespreking zegde de Voorzitter toe, de zaak in het Dag Bestuur te zullen bespreken en dan later mogelijk met een voorstel tot verbetering te zullen komen. Hierna werd de vergadering gesloten daar niemand iets meer had mede te deelen. Binnenland. De natuur heeft dit jaar voor een ongewone Kerstverrassing gezorgd door in een paar dagen tijds een ijs- dek over de wateren te tooveren, zoo- dat duizenden zich aan het geliefde sportvermaak van het schaatsenrijden konden overgeven. Ongewoon was deze gebeurtenis, omdat we in de laatste jaren zoo goed als geen echte vrieskoude meer gekend hebben en verrassend, omdat niemand in hei beetje vriezen vóór de Kerstdagen een serieuze aankondiging van naderende ijspret heeft gezien. De temperatuur echter is ai spoedig weer gestegen, maar niet zonder droeve sporen des doods als herinnering aan zijn kortstondig bezoek na te laten heeft de vorst afscheid genomende berichlen daaromtrent in de dagbladen bevatten een indrukwekkende reeks, vergroot nog door de ongevallen, welke een gevolg waren van de zware mist, die een deel van ons land in duister nis hulde. Het Kerstfeest is een Kerk- en fa miliefeest. hetgeen wil zeggen, dat kerk en huis de plaatsen zijn, welker inti miteit ze geëigend maakt voor de vie ring van het stemmingsvolle Kerst gebeuren. In de laatste jaren sluipen allerlei nieuwigheden binnen, die het karakter van het feest vaak sterk wij- zigen. In de groote steden is er een neiging tot uitgaan op die dagen ont staan en als compromis tusschen vroegere gewoonten en moderne nei gingen, ziet men de café's en andere ontspanningsgelegenheden met allerlei Kerst-attributen- dennenboomen, hulst en rood licht-opgetuigd en speelt het strijkje, terwijl de gasten hun bittertje consumeeren. op sentimenteel slepende wijze van „Stille nacht, heilige nacht", 't Lijkt ons nog al profaan. Van onze Oosterburen hebben we afgekeken, hoe een versierde en ver lichte dennenboom een stemmingsvolle sfeer in de huiskamer kan brengen, maar het gedoe v^n cadeautjes-geverlj hadden we misschien beter niet kun nen importeeren, omdat laatstbedoeld gebruik al gauw tot hoofdzaak uitgroeit en het feest geheel van karakter doet veranderen. Wij hebben bovendien „onzen" Sinterklaas en twee feesten in één maand, die beide tot het geven van cadeaux verplichten, gaan uit boven hetgeen op een normaal huishoud budget voor zulke posten verantwoord kan worden. We zouden er daarom goed aan doen om het eenvoudig karakter der Kerstmis-viering te bewaren, er geen dolle Sinterklaasboel van te maken, nóch de Kerstdagen te bezigen als uitgaansdagen. Integendeel, Kerstmis moet blijven het familiefeest'bij uit nemendheid, waarop de huisgezinnen, die door 's levens loop wijd uiteen gespat zijn, weer zooveel mogelijk onder het ouderdak worden hereenigd. De menschen hebben elkaar zóó noodig in het leven, dat het werkelijk jammer zou zijn, als we de goede gelegenheden gingen verzuimen om weer eens te hereenigen, wat van nature tesamen behoort. Als er een beetje meer broedermin op de aarde was. zou ze er vermoe delijk heel wat beter aan toe zijn. Dat dachten we nog, toen we het rapport lazen van de commissie, die op advies van de regeering en in opdracht van het gemeentebestuur van 's Hage de kwestie van verwijdering of vernieti ging van hel stadsvuil heeft onder zocht. Wat of die kwestie met broe dermin Ie maken heeft? Oppervlakkig bezien, niet veel Maar feit is. dat de groote massa's vuil uit de steden jarenlang vernietigd of on gebruikt gelaten zijn, terwijl elders in ons land tal van menschen naar het bezit er van smachten, ten einde hun dorren grond te kunnen cultiveeren en 'ot vruchtbaarheid te brengen. En de stad onthield den boeren wel niet met opzet datgene, wat ze verlangden, maar No. 1. Zaterdag 1 Januari 1927. 50e Jrg. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". OF 19) Maar dat is een laakbare onvoorzich tigheid. een dwaasheid, men lokt u in een val. Dat doet er niet toe. antwoordde Nina, ik ben te ongelukkig om nog Iets te vree zen. en zonder meer te willen aanhooren, vertrok zij. Zij was nog niet op straat of Fauverlot was reeds uit zyn schuilhoek teruggekomen. De zachtaardige agent was doodsbleek van woede. Alle duivels, riep hy. wat is dar hier voor orde. waar vreemde mensehen naar boven loopen, als in een openbaar huis. Zijn vrouw beefde van top tot teen en wist niet te antwoorden. Wie heeft er ooit zoo iets beleefd, ver volgde by. Er is een besteller gekomen en niemand heeft, hem gezien. Hoe heeft hy' dat klaar gespeeld zoo maar naar boven te gaan. Ah, daar steekt wat achter. Dn gy een verstandige vrouw, zyt dom genoeg, om 1 niemje van het reudez-vous terug te wil len houden. Maar... maar... iio»„at' hebt ge dan niet begrepen, dat ik a a na moot gaan. om te zien wat zfl voor nbfr I! lrgt; Gauw' helP dat zy my niet kan herkennen. middefevo,?°genbUk -7'ag Fa "verlot er door i van een pruik en zwaren baard ge heel onherkenbaar uit. Ilij had een kiel overgegooid en geleek op die werklieden, die werk zoeken, en God danken geen werk te vinden. Toen hy klaar was, vroeg zyn vrouw, als altyd gedienstig: Hebt ge je kaart? Ja. ja, laat dien brief aan dien mfln heer de Clameran op de post gooien en pas op, en zonder meer te hooren, dat zyn vrouw hem goed succes toeriep, ylde liy de straat Nina was hem wel 8 il 10 minuten vooi, maar die zou hy wel inhalen. Hy holde in stormpas over den weg, dien zy had moeten nomen en haalde hnar op het midden van de Font de Change in. Zy liep besluiteloos, dan gauw, dan lang zaam, zooals iemand loopt die ongeduldig is, om op tijd te komen, en te vroeg van huis is gegaan en nu de leegen tyd zoekt door te brengen. Zy liep de plaats Cliatelet twee of drie maal rond. bestudeerde de aanplakbiljetten der comedies, zette, zich op een bank in het wachthuisje van den omnibus en bleef daar zitten. Een minuut later trad Fauverlot binnen, maar daar hy vreesde dat Nina hem, niet tegenstaande zyn vermomming zou herken nen, ging hy aan den anderen kant van het huisje in de schaduw zitten. Een zonderlinge ontmoetingsplaats, dacht hy. het meisje in het oog houdend, maar wie kan haar op dit rendez-vous genoodigd heb ben Ik zie aan de nieuwsgierigheid die uit haar oogen spreekt, en aan haar oogenschyn- ïyke ongerustheid, dat zy zelf niet weet op Wie zy wacht. Het wachthuisje was vol volk. Iedere mi nuut riep een jongen de bestemming van den vertrekkenden omnibus af. Een menigte menschen gingen" in en uit, die uit- of instapten, of van wagen verwis selden. By iedere nieuw binnenkomende overviel Nina een huivering en Fauverlot dacht: Zou hy 't/.yn? Eindelyk, toen de klok op het stadhuis negen uur sloeg, kwam er een man binnen, die zonder een nummer te nemen r ebt op Nina aanstapte, lia_ar groette en naast haar plaats nam. Het was een man van middel matige grootte, met dikke, rossige bakke baarden en een vuurrood gezicht. Zy'n klee- ding, als die van een welgesteld koopman, en verder was er niets byzonders aan op te merken. Fauverlot verslond liem met de oogen, en hy dacht: - Waar ik u ook zal ontmoeten, mynheer, zal ik je herkennen en vanavond volg ik u overal, om te weten wie gy zyt. Ongelukkigerwyze kon hy, hoe goed hy ook luisterde, niets van het onderhoud tus- schen den heer en Nina verstaan. Het eenige wat hy kon doen, was door hun gebaren spel en gelaatsuitdrukkingen, opmaken waarover zy spraken. Toen die heer haar gegroet had, scheen Nina zoo verwonderd te zyn. dat het duide- ïyk bleek, dat zy hem Toor het eerst, zag en toen hij, na plaats genomen te hebben, eenige woorden tot haar gesproken had, was zy met een beweging van schrik opge sprongen. zy scheen te willen vluchten, maar een enkel woord scheen voldoende haar te bellaren. En naarmate de heer voortging met spreken, verried baar houding nog al tyd zekeren angst. Zy maakte eene afwe rende beweging maar scheen zich, nadat haar een goede raad gegeven werd. te on derwerpen. Een oogenblik scheen zy te wee- nen. maar dadeiyk daarop verhelderde een glimlach haar gelaat. Eindeiyk stak zy de hand op. alsof zy een eed deed. Fauverlot knarsetandde van woedde. Gek, die ik ben, zei hy tot\ zichzelf, om zoo ver weg te gaan zitten. Hy dacht er juist ever, hoe hy zonder arg waan te wekken, dichterby kon schuiven, toen de heer opstond. Nina zyn arm aan bood, dien deze zonder verdere plichtple gingen aannam en zy zich verwijderden. Zy schenen het samen zoo druk te hebben, dat Fauverlot er hoegenaamd geen gevaar in zag, ze op korten afstand te volgen, een voorzichtige maatregel, want het was stamp vol op den boulevard. Daar zag hy de twee oversteken en in een rytuig stappen. Heeriyk, dacht Fhuverlot. ik heb ze beet. nu behoef ik mtj niet te haasten. Terwijl de koetsier zyn leidsels scheen te bevestigen, haalde Fauverlot diep adem, en toen het rytuig wegreed, was hy er in drie sprongen achter, besloten om het tot aan het eind der wereld te volgen. Het rytuig reed den boulevard Sebastopol De ervaring heeft geleerd dat de verzachtende, slijmoplossende en genezende werking van Akker'a Abdijsiroop bijzonder geschikt is ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. zuiverend, verzachtend, genezend. .Alom veikrijgbaar in kokera van 230 graat 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 op, en tnmeiyk vlug. maar voor Fauverlot, die niet voor niet de Eekhoorn genoemd werd,, beteekende dat weinig. De ellebogen in de zyden. voorzichtig met zyn adem om gaande, hield by het lang vol. Juist, toen hy op den. boulevard Saint De nis kwam, was by toch een weinig buiten adem en voelde hy een lichte pyn in de zy, toen het rytuig de straat Faubourg Saint Martin insloeg. Maar Fauverlot, die al gedurende 8 jaar op het plaveisel van Parys kwajongensstre ken uithaalde, wist wel een redmiddel. Iiy pakte de 'veeren van het rijtuig beet, trok zich daaraan op en hield zich handig daar aan vast. zy'n beonen op de as der achter wielen steunend. Wel was hy niet op zyn gemak, maar hy liep nu geen gevaar meer, het rytuig uit liet oog te verliezen. Ziezoo, lachte hy in zyn valschen baard, ryd er nu maar van door, koetsier. Deze deed liet inderdaad en in galop reed "U togen de, tamelyk steile helling der straat Faubourg Saint Martin op. Eindeiyk, op de plaats der oude barrière, hield liet rytuig voor een huis stilde koetsier kwam van den bok en ging naar binnen. De geheime agent verliet zyn ongemak- keiyke plaats, en om een hoekje van een huls staande, wachtte by. om den heer en Nina tc zien uitstappen en hen dan te vol gen. Maar na \-yf minuten Waren zy nog niet uitgestapt. wat doen zy toch? dacht hy. Voorzichtig kwam hy nader. O, teleur stelling! Het rytuig was leeg. Het. was of hem een stroom yskoud water over den rug gegoten werdby bleef op de plaats staan, alsof hy in een pilaar veranderd was. Toen hy zicli na eenige seconden her stelde, riep hy woedendVoor den gek gehouden, beet genomenDaar zullen zy voor boeten! In een oogwenk overdacht zy'n vlugge geest, wat er al of niet gebeurd kon zyn. Waarschijnlijk, sprak hy in zichzelf, zyn zy door het eene portier in het rytuig gestapt en door liet andere er uit gegaan, een gewoon redmiddel. Maar door dat te gebruiken, bewezen z.y achtervolging te vreezen. En als zy bang zyn achtervolgd te worden, ls hun geweten niet gerust. Iiy onderbrak zijn alleenspraak met het plan den koetsier te ondervragen, die er zeker meer van moest weten. Deze was echter zeer slecht geluimd en weigerde iets te zeggen. Hy dreigde zelfs met zyn zweep, zoodat Fauverlot liet ge raden vond zich terug te trekken. Alm, zei hy. die koetsier is zeker iu het geheim ingewyd. Wat nu te doen? Hfi had geen idee meer. Treurig wandelde hy naar de quat Saint Michel terug eu schelde om half twaalf aan zyn deur. Is het kleintje terug? vroeg hy eerst. Neen. maar hier zyn twee pakken, die voor haar gebracht /.yn. Driftig en handig opende Fauverlot de ze. zy bevatten drie japonnen, een paar grove laarzen en eenige zeer eenvou dige rokken en mutsen. De agent slaakte een kreet van teleur stelling. Zoo, zoo. zei hy', nu gaat zy zich ver mommen, ik wordt er niet meer wys uit Tijdens /.yn wandeling naar huis had Fauverlot by zichzelf overlegd, /.yn vrouw niets van /.yn mislukten tocht te zeggen, maar toen hy thuis was en voor een nieuw raadsel kwam te staan, vervloog zyn trots en verhaalde hy alles, hoe /.yn hoop byna verwezenlijkt was, en ook /.yue teleurstel ling. Man en vrouw bleven daarna nog eeul- gen tyd over dat geval spreken, terwyi /,y de zaak van alle kanten beschouwden, om een oplossing te vinden. Zy wilden, zich niet te lied begeven voordat Nina thuis was, van wie de vrouw eenige ophelderingen hoopte te kry'gen. Maar zou zy terugkomen? Dat was de vraag. zy begonnen er reeds aan te twijfelen, toen er tegen één uur gescheld werd. Fauverlot begaf zich dadeiyk naar het naast gelegen kamertje en zyn vrouw was alzoo alleen, toen Nina binnentrad. Zyt gy daar elndeiyk, kind, riep zy uit, gelukkig dat er niets met u gebeurd is. Ik verkeerde in doodsangst. Ik dank u voor uw belangstelling, juffrouw, antwoordde Nina, is er niets voor my gebracht? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5