Dienstbode, Dienstbode. Kippenliok m\ ren. een ponden Brosje, Eenige Vlugge jongens JACOBS TÏÏL TE KOOP Verloren.: VLO EI-C ART ONS m NET MEISJE xoo goed als nieuw men kwam eenvoudig niet op de ge dachte, of het niet mogelijk zou zijn anderen een pieizier te doen met het geen men zelf kon missen. Wat heeft men in Den Haag nu le maken met de besognes van een Drenlschen boer! Het thans uitgebrachte rapport, dat er tos adviseert om het Haagsche stads vuil geregeld naar onvruchtbare gron den in Drenthe te laten voeren, is daarom wel degelijk een gelukkig tijds verschijnsel. Er wordt samenwerking gezocht, het enge standpunt van eigen belang wordt verlaten en nagegaan wordt, hoe men elkaar van dienst kan zijn. Den Haag zal wordt het voor stel aangenomen het stadsvuil be schikbaar stellen, de spoorwegen berekenen speciale tarieven en de Drentsche boeren maken dorre gronden tot vruchtbare velden. Niemand heeft tenslotte nadeel en hetresultaatis.dat men thans scheppen gaat. waar vtoeger vernietigd werd en vele handen voor nu en in de toekomst werk vinden. Buitenland. Uit het buitenland zijn het niet alle vredesboodschappen, die ons rond Kerstmis gewerden. Is het in Europa al vrij rustig, daar buiten roert en gist het en wordt de oorlogstrom geroerd, niet het minst ten gevolge van den naijver van Euro- peesche mogendheden, die elkaar hun invloed in vreemde streken misgunnen. In China woedt de burgerkrijg heftig voort; het nationalisme is er opgewekt dooreen felle anti Engelsche compagne. Door zoete broodjes te bakken met de nieuwe machthebbers in Zuid-China, tracht Engeland de woede der Chinee- zen naar andere banen te leiden en misschien zal de sluwe Engelsche diplomatie daarin slagen. Andere lan den. in het bijzonder Frankrijk, hebben al te kennen gegeven niet accoord te kunnen gaan met de groote conces sies, die "Engeland aan China zou willen doen De Engelsche staatslieden zullen wel niet rouwig zijn om dat verzet, maar ze spelen intusschen voor de Chineezen de „brave luidjes" en der Chineezen gram zal vermoedelijk wel sterk versmelten. In Zuid Arabië woedt of dreigt een oorlog tusschen de staten Assir Yemen, de eerste staat wordt beinvloed door Engeland en de tweede door Italië Tenslotte zijn het de twee Europeesche mogendheden, die elkaar bekampen, maar zij bedienen zich van de in- landsche volkeren om voor hen de kastanjers uit het vuur te halen. De burgeroorlog in Nicaragua, een der midden-Amerikaansche republie ken, waar een strijd woedt tusschen conservatieven en liberalen. die oor log is er eigenlijk ook al weer en tusschen twee andere partijen, die el- kaars invloed in midden Amerika niet dulden kunnenhet zijn de Ver- eenigde Staten, die de partij der con servatieven in Nicaragua gekozen heb ben, d.w z de conservatieven voor zich laten vechten en Mexico, dat de libe ralen steunt. Troepen der Vereen. Sta ten zijn ln Nicaragua geland en hebben zich zelfs reeds inden strijd gemengd. Toch heet Nicaragua een onafhanke lijke republiek Meer in overeenstemming met de Kerstgedachte was het besluit van den Franschen president tot begenadiging van de Duitschers. die in het bezette gebied door een Franschen krijgsraad tot zware gevangenisstraffen veroor deelddes daags vóór Kerstmis zijn ze in vrijheid gesteld. De zaak was deze. Eenige maanden geleden was een Fransche onder lui tenant (2e luitenant bij ons) des avonds „uit" geweest en had op straat wat woorden gekregen met Duitsche bur gers. De verhouding werd onaange naam, de burgers drongen wat op, maar ofschoon bedoelde onder luite nant volstrekt niet in ernstig gevaar verkeerde, zooals ook aanwezige Fransche militairen getuigden, schoot hij twee Duitschers neer. De krijgs raad, voor welker de dader. Rouzier geheeten, terecht stond, nam tot zelf verdediging aan en sprak dus den beklaagde vrij, doch veroordeelde eenige Duitschers, die bij het relletje betrokken waren geweest, tot zware gevangenisstraffen. Natuurlijk was de verontwaardiging in heel Duitschland groot en werd de geest ernstig bedreigd, die na het ver standige werk Ie Locarno. Thotry en Genéve over het land gevaren was. Het Is ongetwijfeld een verdienste van de Fransche regeering. dat ze dien geest behouden heeft, door een on middellijke annestie aan de veroordeel den, wat op de openbare meening in Duitschland een kalmeerende uitwer king heeft gehad. De dood van Japan's keizer, dien we blijkens ons vorig overzicht, reeds verwachtten, zal van weinig of geen invloed op de nationale politiek van Japan zijn of op de internationale ver houdingen. omdat re?ds sinds vijf jaar het eigenlijke bestunr aan den kroon- prins was overgedragen. De overledene was de 2l2e keizer van Japan en al maakt ook Japan een politieke en sociale evolutie door, die zich niet zonder horten en stooten voltrekt, b.v. dit overlijden is toch weer eens duidelijk gebleken, hoe diepe vereering het Japansche volk nog voor het keizerschap en den persoon des keizer heeft. Millioenen onderdanen hebben voor het paleis, waarin de keizer stervende was, liggen bidden en toen zijn stoffelijk overschot de hoofdstad werd inge voerd, lagen de menschendrommen geknield op de straten, werd geen woord gesproken en verbrak slechts het geschut der oorlogsschepen de indrukwekkende stilte. M. M. Wij hebben ontvangen eene schitterende collectie Engelsche en Amerikaansche VOOR RECLAME-DOELEINDEN. Wij zullen U gaarne onze pracht-collectie toonen. Aanbevelend, WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOOI T1ELEN De Waalwijksche Brandweer, die 5 Januari a.s. jubileert (30-jaiig bestaan) (Alle stukken, deze rubriek betreffende te zenden aan Oom Wim, ,J)e Echo", Waalwijk.) Lieve Nichtjes en Neefjes. Ziezoo, de strijd is gestreden, For- tuna heeft beslist en ik wed dat jullie met brandende nieuwsgierigheid naar den uitslag van onzen raadselwed strijd uitzien. Laat ik eerst al mijn trouwe vrienden en vriendinnetjes, groot en klein, stevig de hand druk ken Lieve nichtjes en neefjes, ik be dank jullie allerhartelijkst voor de groote deelname aan onzen wedstrijd Oom Wim heeft hier een stapel brie ven voor zich liggen en weet haast niet hoe zich door dien berg van copie heen te worstelen. Maar ik beloofde immers dat ik nog heden den uitslag zou bekend maken. Ik stel mijn vrienden niet gaarne teleur en omdat ik zoo uiterst tevreden ben over de inzendingen, heb ik er maar een stuk van mijn nachtrust aan gegeven, alleen om aan de gespannen verwachtingen van mijn nichtjes en neefjes te kunnen voldoen. Zooals ik reeds zei ben ik over 't aantal inzendingen zeer goed tevreden. Toch zou ik enkele nichtjes en neefjes op het hart willen drukkenprobeer een volgende maal iets mooier te schrijven. Enkele oplossingen getuig den van slordigheid zoowel papier als schrift zagen er alles behalve keurig uit. Dat is niet netjesDenk erom mijn vriendjes, dat slordigheid niet bevorderlijk is, zoowel voor je zedelijke als voor je maatschappelijke ontwikkeling. Wanneer jullie eenmaal zoover zijt gekomen dat je een positie hebt, zult ge spoedig ondervinden wat ordelijkheid en netheid vermogen. Slechts een paar inzendingen waren geheel zonder fouten In afd. A. zijn de ingevulde diernamen zeer uiteen loopend. Daar er echter verschillende namen kunnen worden ingevuld, zal ik hier eenige speling toelaten. Een beeld dat niet tegenstrijdig was, reken de ik tot de goede oplossingen. In afd. B. werd door velen Raadsel No. V niet goed begrepen en door zien. Bijna alle nichtjes en neefjes hadden bij de oplossingen hun wensch ge voegd wat voor 'n soort boek men wilde hebben. Zooveel mogelijk heb ik met deze wenschen rekening ge houden. Verschillende moet ik echter zelf wijzigen. Maar ik ben er zeker van dat ik bij de keuze van een boek in eenieders geest handelde. Bij een wedstrijd kunnen natuurlijk niet alle strijders met een overwinning uit het strijdperk treden Dan zou het immers geen kamp zijn hé! Zoo ook hier. Maar ik hoop toch ernstig dat zij, die geen prijs bemachtigden zich hierdoor niet zullen laten ontmoedigen en een volgende maal evengoed van de partij zullen zijn. Wie weet of Vrouwe Fortuna de kansen dan niet keert. De gelukkigen van harte profi ciat. Ik hoop dat gij allen trouw ons hoekje zult volgen, waarbij ik in deze een beroep doe op de medewerking van de ouders van al mijn nichtjes en neefjes. Ik zal het bijzonder waar- deeren, zoo ik geregeld iets van mijn vriendjes hoor. JuHil weten, een vers of opstel, mits eijen werk, is van harte welkom. La;t ons aan 't eind van dit jaar 't vaste/oomemen maken om gezamenlijk te werken aan ons hoekje. Ik heb vo<r as zomer vele schoone plannen <oor mijn trouwe lezersschaar, maar (ie slechts dan te vervullen zijn indier ik op jullie aller medewerking kan rekenen. En nu mijne vriendjes werech ik jullie allen een zalig uiteinde en een gelukkig begin. Uw aller OOM WIM. CORRESPONDENTIE. Wout Blokhuis. Daar had ik ook bijna geschreven Mijnheeru. Maar Wout. wat klinkl dat koudNoem me maar gerust Oom Wim hoor! Ge zijt nu immers ook een vriend en neef van me geworden. Offer dus voortaan niet meer stijïdeftig aan de conventie en noem me „Oom Wim", dat klinkt dichtbij en warm. Je oplossingen zijn goed. Wat ik van je tooneelstukje denk? Heusch niet kwaad, WoitAls er plaats ruimte Is zal ik het t.z t. plaatsen. Wil je misschien eens probeeren of je het conflict in je stuk niet wat minder goedkoop kunt oplossen Pro beer het eens, ik wed dat 't gaat met een beetje moeite. Krijg ik meer pennevruchten van jou? Dag Wout! Cor van Oostrum Maar Cor, ik had gedacht dat je een beetje plender waart in 't oplossen van raadsels. Zooals je kunt vergelijken heb je no. 1 en 5 niet goed. Dat verhaaltje van je is heusch aardig. Is het wer kelijk uit eigen pen? Of steken er hier en daar vreemde veeren tusschen Denk er aan, dat mag niet. Zooiets noemt men plagiaat. Christ Klerkx. Dat is nou nog eens keurig werk van je, Christiaan Heb je dat briefje heusch zelf getypt Nou, dat is mooi hoorHoe oud ben je, Christ? Dat heb je vergeten om in je brief op te geven. Zal ik eens raden? Nou dan, 15 jaar. Niet goed? Dan weet ik 't niet. Als je oud genoeg bent ga je zeker vader in z'n bedrijf helpen, hé! Dat is een mooi vak. Veel succes! Jo en Nico Witlox Jullie inzendin gen in dank ontvangen. Wie en wat is Jo? Een jongen of een meisje? Dat kan ik niet aan je schrift zien, JoDat verhaaltje van Pater Bernard en z'n twee vriendjes heb ik gelezen Maar dat heb je toch niet zelf ge maakt, Joke!? Ik geloof dat de Zuster er wel meer van weet, is het niet Denk eraan, ik vraag eigen werk. Dag jongens! Kinderen Van Dongen, Sprang. Jullie doen dapper mee hoor 1 Kijk maar eens of er één een prijs heeft; Dag jongens. Veel groeten thuis. Geertje Wagemakers, Capelle. Maar Geertje, heb je dan de vorige keer niet aandachtig ons hoekje gelezen Natuurlijk ben je niet te oud. Dat zei ik immers reeds eerder. Ik heb hier inzendingen van jongelui van 20 jaar en ouder. Hartelijk welkom in ons hoekje, Geert! Was er den moed bijna uit Och kom, doorzetten hoor. Ik reken voortaan op je medewerking. Stuur me eens een opstel of versje. Zul je? Dag Geertje. Gelukkig Nieuw jaar. Marie en Mien Muskes. Ik vind het fijn dat jullie ook van de partij zijn. Zullen jullie voortaan Oom Wim niet vergeten? Terwijl ik dit schrijf weet ik nog niet of een Uwer een prijs heeft. Kijk maar eens uit. Veel succes Cor Maas, Rotterdam. Zoo, jij doet dus ook nog mee vanuit Rotterdam. Dat is dapper van je, Cor. Ik dank je voor je hartelijk briefje en de vele goede wenschen. Cor, de stevige vijf. een zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar; ook voor thuis. Als ik gezond blijf kom ik je het volgend jaar in Rotterdam opzoeken. Wat zul len we dan een pret hebben, Cor! Schrijf me nog eens. Marie de Rooij. Zoo Marietje, jij wou graag een dik boek 1 Afwachten höor 1 De oplossingen zijn bijna goed. No. 5 is er echter naast. Vergelijk zelf maar. 't Opstel heb ik gelezen, maar ik vrees dat 't niet heelemaal eigen vinding is van Marie. Schrijf me dit eens. Toosje en Trijntje v. Mersbergen. Ik twijfeld geen oogenblik of mijn vriendjes uit Sprang zouden ook dit maal weer van de partij zijn Hartelijk dank voor jullie goede wenschen. M'n nichtjes en de fam. van Mers bergen wensch ik eveneens een ge lukkig uiteinde en een voorspoedig nieuwjaar. Nu moet ik toch eerst mijn groote bewondering te kennen geven voor jullie keurige inzendingen, 's Jongens, wat kunnen jullie mooi schrijven Papier en schrift ziet er zoo helder en frisch uit. Gaan jullie zoo door mijn vriendjes, blijft netjes en zinde lijk in alles. Wat ik hier zeg geldt eveneens voor de vriendjes Treffers uit Sprang. Ook zij onderscheiden zich bij de vele inzendingen door een mooi schrift. De oplossingen van Trijntje zijn goed op.... één na. No. 5 heb je niet goed begrepen, Trijntje. Dag jongens S. en Clasientje v. Vulpen. Daar komen we nog zoowaar op 't nip pertje een paar nieuwe nichtjes aan gesprongen. Welkom, welkom 1 Jou oplossingen zijn goed Clasientje, en netjes geschreven op een keurig vel papier. Zoo mag ik het zien hoor Maar wie is S. Sybilla? (bij ons zou den ze Sippie zeggen) Als ik op jou stevige kantoorhand moet afgaan S, dan zou ik zeggendat is 't loopend schrift van een energiek jongmensch Maar daarnaast ontdek ik fijne krul letjes, die alleen een meisjeshand zoo kan maken. Hoe het ook zij, ik reken je voortaan tot mijn vaste nichtjes. Stuurt me eens een opstel of vers. (Volgende week ga ik door met het beantwoorden van brieven.) Oplossing raadsels. A. (voor de kleinen van 8—13 jaar.) No I. Hierbij verwijs ik naar de opmerking in mijn inleiding. No. II. Ka doe de Ia toe. No. III. Een half dubbeltje heeft geen waarde, dus heb ik liever 34 halve stuivers. No. IV. Zouden jullie ook niet denken dat er geen enkel vogeltje meer bleef zitten Natuurlijk hé No. V. De ontbrekende rijmwoord- jes zijnmee, dee, gedwee, midden, lezen, waarachtig, haar, baas. B. (Voor de grooten.) No. I. Lepel. No. II. Wageningen, hoepel, ring, Rijn. No. III. Roermond. No. IV. De schaduw. No. V. Dit raadsel werd voor bijna allen een struikelblok. Onder de drie goede oplossingen is ook die van Wout Blokhuis. Luister maar: daar 1 H.A. een oppervlaktemaat is en de haas nooit oppervlaktematen loopen kan, loopt hij dus geen H.A. Waar er meerdere goede oplossin gen waren, moest er dus worden geloot. En nu de gelukkigen. Afd. A. lepr Bastiaan Wagemakers, Nieuw- straat 406. Capelle. 2e pr. Clasientje v. Vulpen, Besoijen- sche Steeg 20. Waalwijk. 3e pr. Francis Hamburg, Grootestr., Waalwijk. 4e pr. Pietje Treffers, Sprang 377. 5e (troostprijs) Cor Maas, Agniese- straat 91 b, Rotterdam. Afd. B. le pr. Wout Blokhuis, Waalwijk. 2e pr Johanna Dalmaijer, Dorps straat 296, Sprang. 3e::pr. A. Verster, Grootestr. Waal wijk. 4e pr. Piet van Nieuwsladt, Hoofd straat B 429, Kaatsheuvel. 5e pr. Christ Klerx, Grootestraat Waalwijk. 6e (troostprijs) Nico Witlox, Besoijen- sche Steeg 71, Waalwijk. De boeken kunnen aan 't bureau van dit blad worden afgehaald. Prijzen buiten deze gemeente gevallen zullen desgewenscht worden toegezonden. ADVERTENTIëN. Gevraagd voor direct of later EEN MEISJE dat netjes en helder kan werken in klein gezin. Wasch buitenshuis Koken geen vereischte. Liefst boven 18 jaar. Z. g. g. o. a. t. m. Adres: Mevr. HOFSTEDE, O. Nassaulaan 4 's Bosch. 37608 Spoedig gevraagd voor Den Haag tegen hoog loon een flinke Goed kunnende koken en werken. Van goede getuigen voorzien. AdresDr. LANGEME1JER 37611 Waalwijk. Wegens huwelijk gevraagd tegen 1 of 15 Mei een net.te Mevr. VAN LOON-GRAGTMANS Waalwijk, Grootestraat 280. 37607 Biedt zich aan'; 19 jaar oud. P. G. Bp. k. k. en n. w., tegen 1 Febr. Van beste get. voorzien. 37609 A. VAN DRONGELEN, Grootesiraat B. 54 Drunen TE KOOP wegens verhuizing een goed onderhouden 37606 AdresAntoniusstraat 15. gedurende het ijsvermaak te Capelle model hoefijzer met steentjes. Tegen goede belooning terug te bezorgen aan het Bureau van dit blad. 37618 GEVRAAGD voor de snijderij. 37613 Fai A. cn J. DE KORT. Muziekhandel Grootestraat 117 W A A L W IJ K. GRAMAPHOONS. PATHÉFOONS- PLATEN EN ONDERDEELEN. Reparaties vakkundig. Ook verkrijgbaar: Tabak, Sigaren en Sigaretten. 37612 Een groote partij planken, kraaldeelen, Amerik. grenen vloerplanken, eiken vloer- ribben. eikenplanken (wagen schot) afkomstig van kerk banken. 37589 Alles afkomstig van dehouten R K. Noodkerk te Waalwijk en op het werk aldaar te bekomen. V Voor de Jeold

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6