DE ECHO ÏAN HET ZUIDEN Bijna Bij Scheren „KERKKLOKJE". No. 3. Zaterdag 8 Januari '27. 49e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Januari '27. Liedertafel „Oefening en Vermaak Maandag 10 januari a.s. zal in de zaal „Musis Sacrum" het tweede reeds lang verwachte winterconcert der Liedertafel „Oefening en Vermaak" worden aangeboden. Het bestuur dezer vereeniging is ditmaal weer zoo geiukkig geweest, een der mooiste sopranen hier te lande, voor die gelegenheid te kunnen engageeren m.n. Mevr. Lotti Muskens-Sleurs, die direct na haar optreden te Waalwijk naar Parijs zal vertrekken om aldaar als gast in de groote Opera mede te werkendat spreekt meer dan boekdeelen. Door het Mannenkoor zal dien avond in zijn geheel worden uitge voerd, het groote en machtige toon werk „Columbus", een werk met grootsche koren en vele prachtige solo's en duo's. De partij van Filippa (de vrouw van Columbus) zal in dit koor vervuld worden door Mevr. Lotti Muskens-Sleurs, die van Columbus door den Heer Tom Burmanje en die van Rodrigo door den Heer Jos. de Bont, terwijl de begeleiding van dit werk is toevertrouwd aan het volledige en gunstig bekende strijkorkest van den Akker. Ook het overige van het programma houdt veel moois in zich en lijkt het ons onnoodig een ieder nog aan te sporen dit gebeuren op muzikaal ge bied mede te maken. Alleen de per sonen die nogal eens graag schermen met „ik heb geen tijd daarvoor", zouden wij nog willen aanraden dit idee te laten varen. Dat de Liedertafel in staat is om ons te laten genieten, heeft de Waal- wijksche Radioavond bewezen, ook zij en haar Gemengd Koor hebben toen uit alle deelen des lands hulde be tuigingen mogen ontvangen. Wij verwachten dus Maandag alle muziekliefhebbers in „Musis Sacrum" •waar een waar muziek-festijn gegeven zal worden. Kynologen- Vereeniging Waalwijk en Omstreken. Heden Vrijdagavond houdt boven genoemde vereeniging eene algemeene leden-vergadering in Hotel Gerris. waarbij de leden ten dringendste wor den opgeroepen. Aan de orde is gesteld lo. Verkiezing van een nieuw Bestuurslid. 2o. Bespreking Tentoonstelling Litteraire Avonden. Doordat een der sprekers is uitge vallen is het vervolg van 't winter programma thans als volgt saamgesteld. Vrijdag 14 Januari a.s. Cyriel Ver- schaeve te Alverighem. De Physionomie van St. Franciscus van Assisië. Vrijdag 4 Februari a.s., Dr. Pol de Mont, Letterkundige en oud Conser vator van het Kon. Museum te Ant- werpen, Pieter Breugel den Oude (met lichtbeelden). Vrijdag 18 Februari as, Felix Timmermans te Lier. Kerstmis en St. Franciscus ven Assisië. Vrijdag 4 Maart a.sDrs. Gerard van Imbeeck te Waalwijk. De Geest der Gothiek in de Kathedralen en Mysteriespelen (met lichtbeelden). Wij wenschen thans reeds speciaal de aandacht te vragen voor de eerste lezing op 14 Januari a.s. van den grooten Vlaming Cyriel Verschaeve, waarap wij nader terugkomen. Heden herdacht mej. Clasina Treffers, werkzaam bij de N.V. v/h. Jos. Groenen, haar 40-jarig jubileum als stikster. Zij werd op het kantoor namens de directie toegesproken en gehuldigd voor haar 40-jarige trouwe plichtsbetrachting, terwijl haar als be wijs van .waardeering een prachtig souvenir werd aangeboden. Namens het kantoor- enstikkerijpersoneel werd zij met bloemen gehuldigd. 19 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Marius van Loon in dienst trad als letterzetter bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, alhier. Dit is in korten tijd reeds het vierde zilveren jubileum dat hier wordt gevierd. Woensdagavond gaf de heer A. C. van der Heijden alhier in de studio der H. D. O. te Hilversum zijn frag menten uit „Lief en Leed uit de Vogelenwereld" door hem zelf ver- vaardigd. Zijne verhandeling was zeer duide- ,!e .vo,8en en zeer interessant, J,e' minst zijne inleiding. Duizenden hebben op deze wijze kennis gemaakt met het belangrijke werk van den heer v. d. Heijden op het gebied der vogelbescherming. Alleen is 't jammer dat onze gevierde redenaar, die ook in 't zeggen der verzen aangenaam was te volgen, zich tot eenige brok stukken moest behelpen uit dit werk dat litterair en paedagogisch zeer hoog staat, zooals ook mannen van naam op dit terrein onomwonden ver klaren. Hulde aan dezen bijzonderen Waalwijker Handelsreizigers. De R.K. Handelsreizigersvereeniging „St. Jan Baptist", afd. Langstraat, houdt eene algemeene vergadering op Zaterdag 8 |anuari, des avonds ten 8 uur in 't café van den heer A. van Vugt, Burg. v. d. Klokkenlaan, alhier. 500 abonné's namen deel aan den Kerstwedstrijd van het Een bewijs door hoevelen dit gelezen wordt en welk een waarde eene adver tentie hierin heeft. Een eisch van f 5000 der Arbeiders organisaties in de Lederindustrie tegen den Ned. R.KBond van Schoenfabrikanten. In een artikel onder 't hoofd „De Kermistent" deelt de heer Denteneer in de „Schoenindustrie" mede, dat de Arbeiders organisaties in de schoen industrie (de R K en de Chr. Bond) ondanks de volkomen overeenstemming die inmiddels met betrekking tot de Kindertoeslagregeling was bereikttoch nog bij den Kantonrechter te Waal wijk tegen den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten den eisch hebben ingesteld tot betaling van eene schade vergoeding van f 5000, omdat de kin dertoeslag werd uitbetaald rechtstreeks door de patroons en niet meer, zooals vroeger en zooals in 't collectieve con tract stond, via het Kindertoeslagfonds. De Redacteur van dat blad noemt deze handelwijze „eene belachelijke en spotverwekkende vertooning van de arbeiders leiders, een vertooning waarmede zij aan den dag brengen hunne verregaande verwatenheid en verwaandheid", een clownerie enz. enz. 1 De zaak diende Vrijdag voor den Kantonrechter te Waalwijk. Geen der organisaties had een ver tegenwoordiger gezonden, zoodat de behandeling van deze procedure door den Kantonrechter werd uitgesteld tot 21 Jan. a.s. Belasting op vermakelijkheden. Dat de verordening op de heffing van belasting op vermakelijkheden onze gemeente geen windeieren heeft gelegd, wordt ons duidelijk als we weten, dat over 1926 aan beiasting op vermakelijkheden is ingekomen een bedrag van f 5803,595. Gezien 't aantal inwoners is dit een groot bedrag. Sedert genoemde verordening in het leven werd geroepen, Augustus 1917, is reeds in totaal aan belasting ge heven een bedrag van f 41870.265. Woensdagavond vierde de Kaart club „de Vroolijke Rikkers" gevestigd in het café van den heer F. Mahieu, haar eerste feestelijke bijeenkomst. Toen om ruim 7 uur alle leden aanwezig waren, opende de tijdelijke voorzitter de heer Ant. van Assen de bijeenkomst, en sprak er zijn genoe gen over uit dat steeds zoo'n pretti ge geest onder de leden heerschte en hij hoopte dat dit zeo zou mogen blijven tot bloei der vereeniging. Verder wenschte hij de leden een genoeglijke avond. Daarop deelde de Voorzitter mede dat besloten was, eerst een wedstrijd te houden, waarvoor een viertal prij zen werden beschikbaar gesteld. Al vorens hiermede aan te vangen had hij nog eene bijzondere mededeeling. Zooals n.l. in het Lotustijdschrift was vermeld, komt de vereeniging bij den gehouden wedstrijd „Wie ben ik", voor 2 prijzen in aanmerking nl. een van f 50 en een van f 25 gulden. Dat deze mededeeling met gejuich werd begroet laat zich begrijpen, en weerklonk dikwijls het „Wie ben ik" hoera Daarna werd begonnen met den kaartwedstrijd. De uitslag was als volgt: le prijs M. Leenheers, 2de pr. Ant. van Assen, 3de pr. Corn. v. d. Meij- denberg, 4de pr. Ant. Pennings. Deze uitslag werd met gejuich be groet Verder werd de avond met zang en voordrachten doorgebracht. Er heerschte een recht gezellige stem ming. Om circa 11 uur vereenigden de leden zich aan een heerlijk maal waar- voor mej. Mahieu—Schambergen alle lof toekomt en waarbij zij getoond heeft de kookkunst wel te verstaan. Nog werd met algemeene stemmen tot definitief Voorzitter benoemd de heer C. v. d. Meijdenberg, die beloofde alles in het werk te zullen stellen om de vereeniging tot groei te brengen en deelde verder mede, dat wanneer de prijzen der „Lotus" waren ingeko men, hierover eene nadere beslissing zou worden genomen. De „Vroolijke Rikkers" kunnen met genoegen op dezen eersten feestavond terugzien. Tuberculose- bestrijding. Morgen, Zondag 9 Januarizal van wege de Tuberculose-Commissie Waalwijk een bloempjesverkoopdag worden gehouden voor het provinciaal verpleegfonds. Dit fonds is speciaal bestemd voor Noord Brabantsche tu berculose patiënten. Wij vertrouwen, dat ieder zooveel mogelijk zal willen meehelpen om dit fonds, hetwelk onder de uitnemende leiding van Dr. Kooien te Schijndel slaat, zoo krach tig mogelijk te maken, zoodat vele Noord-Brabantsche patiënten, die reeds lang op uitzending naar een Sanato rium wachten, kunnen worden gehol pen. Bekroond. Op den grooten nationalen humoris ten-wedstrijd te Gemert uitgeschreven door de R. K. Tooneelvereenigtng „Macropedius" en gehouden op 26 December en 2 Januari behaalde de heer H. van Engelen alhier, onder zware concurrentie den 2en prijs met de voordracht „Kinderspel en Bi jart- spel" tnet 114 punten (1ste pr. 116 punten) en met „De Liefdesverklaring van Jan Stoffel" behaalde hij met 174 stemmen den publieksprijs. Hij is thans 40 maal bekroond, waaronder 22 eerste en eere-prijzen. De „Ter-Apelen Zaad-Centrale" te Ter-Apel zond ons een brochure over het aanwenden en de werking van Kopersulfaat voor de ontsmetting van granen. Voor belanghebbende landbouwers wordt deze nuttige brochure door voornoemde Zaad-Centrale op aan vrage gratis toegezonden. DRUNEN. Op 16 Januari geeft de harmonie „De Volharding" hare tweede winteruitvoering met medewerking van het bekende duo Gebrs. Lips uit Ze venbergen. Naar wij vernemen zal op 13 Januari de strafzaak worden behandeld tegen H. v. M., welke eenigen tijd ge leden een roofoverval pleegde in het postkantoor. Zes getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Loop der bevolking in 1926. 1 Januari 1926 1644 m. 1528 vr. 3172 Geboren 34 53 87 Vestiging 58 54 112 1736 1635 3371 Overleden 17 14 31 Vertrokken 76 75 151 1643 1546" 3189 Huwelijken 11. Levenloos geboren 1 m. en 1 vr. Zondag geeft de tooneelvereen. van het Jongenspatronaat een uitvoe ring te Beesd. SPRANG-CAPELLE. (V.in. Sprang). De Chr. Gem. Zangvereen. „Looft den Heer" alhier, hoopt Maandag 10 Januari a.s. des avonds 8 uur eene uitvoering te geven in het Geref. Kerk gebouw. Het programma ziet er welverzorgd uit en bevat een 9-tal nummers, waar onder een tweetal sopraansolo's, n.l. „Kerstnacht" van A. Adam en „Op 't Kerkhof" van A. Spoel. Verder Psalm 8, groot koor met solo's, dameskoor en orgel, van F. Pijlman en een Kerst cantate met sopraan- en tenorsolo's en orgel van F. Pijlman. Tevens wordt gezongen het concoursnummer „Mor genzang", van P. Wierts. Het belooft alzoo een mooie avond te worden. Gezien de vele en ijverige repetities der vereeniging onder leiding van haren directeur, den heer J. Nelis van Waalwijk, durven wij voorspellen dat er Maandagavond goede zang te hooren is en dat onze hooge verwach tingen van dezen avond niet zullen worden beschaamd. Wij raden dan ook eenieder aan deze uitvoering te gaan bijwonen. Het orgel zal worden bespeeld door den heer Jo Verhoeven te Drunen. (Zie programma's). As. Zondag des voorm. 9 30 uur en des nam. 6 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Snoek. WASPIK. In onze gemeente komen verschillende gevallen van influenza voor, echter niet van ernstigen aard. Met enkele dagen te bed blijven loopt het gewoonlijk af. Bij de N. V. de Scheepsbouw- werven v.h. P. en A. Ruijtenberg, waar tot heden verlenging was verleend om te werken, is de 8-urige werkdag weer ingevoerd. Vandaag worden hier bloempjes verkocht, waai van de opbrengst zal worden afgedragen aan het hoofdbe stuur van het W G K. te 'sBosch.dat met het Provinciale Groene Kruis en bet WGK. in het bisdom Breda zal samenwerken om tot de stichting te komen van een fonds vooruitzending van Noordbrabantsche tuberculoselij ders naar sanatoria. De opbrengst zal later worden bekend gemaakt. Omdat meer dan 10.000 Noordbra bantsche tuberculoselijders wachten op uitzending, is dit liefdewerk ten zeerste aan te bevelen. RAAMSDONKSVEER. Voorde Herv. Gem. treedt Zondagmiddag om half drie op Ds. v. d. Anker; des morgens is er op 't Dorp leesdienst. De verhuring van zitplaatsen in de Herv. Kerk op 't Veer bracht ruim f 240.— minder op dan het vorig jaar. Gedurende December werd aan 't postkantoor alhier ingelegd f 20137,63 en terugbetaald f 15636.88. GEERTRUIDENBERG. De R K.Kies vereniging zal 10 Januari as. een groote vergadering houden in het ge bouw der R.K. Vereeniging. De R.K. Meisjesbond zal Zondag 9 Januari een uitvoering geven in het Vereenigingsgebouw. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk „Het arme Kerstekindje". Na afloop hiervan zullen nog eenige voordrachtjes en gymnas tische oefeningen worden gegeven. De toegang is alleen voor dames. In de Ger. Kerk zal Zondag a.s. optreden de heer Tom uit Hilversum. ST. JOACH1MSMOER. Zondag 6 Januari was door het bestuur der Kies vereniging een spoedeischende ver gadering uitgeschreven. Toch was er veel belangstelling voor deze bijeen komst. De eerste mededeeling van het bestuur betrof de erkenning derafdee ling door de Staten- en Rijkskieskring- organisatie te Tilburg. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing werd het voorloopig bestuur tot definitief bestuur gekozen. Als afgevaardigde voor de vergade ring van de Statenkieskringorganisatie te Tilburg op Zaterdag 8 Januari werd gekozen E. Verhelst. als plaatsvervan ger C. Heijkant. Op een volgende vergadering zullen behandeld worden de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen, waarop nu reeds de aandacht der aanwezigen ge vestigd werd. MADE. Op de weegbrug te Drimme len zijn in't afgeloopen jaar 1,300,000 K.G. bieten en ruim 900,000 voor andere zaken en voor die van den Houi 500,000 K.G. bieten en 1,900,000 voor andere zaken gewogen. Wegens ontstentenis van Ds. Mudde en zijn echtgenoote zal er tij delijk geen catechesatie noch Zondags school worden gehouden en zullen de preekdiensten door een predikant van elders worden vervuld. Zondag a.s. om 5 uur zal in het café van J. Broeken een vergadering worden gehouden van de vereeniging tot instandhouding van 't Varkensfonds. In een zaal van het Liefdegesticht zal Zondag des nam. 5 uur de R. K. Werkliedenvereeniging een algemeene vergadering houden, waarbij 2 spre kers zullen optreden, o. m. de heer Sassen uit Geertruidenberg. Aan den heer J. van den Heuvel, aannemer te Made, is gegund het ma ken van een aarden baan ten behoeve der bochtafsluiting op den rijksweg Wychen naar Grave voor f25460. De burgemeester van Made c a. brengt ter algemeene kennis dat op 10 Januari des nam. 2uur een bui tengewone raadsvergadering zal wor den gehouden ter huldiging van den heer Simonis, wegens zijn zilveren ambtsjubileum. MADE. Zondag 9 Jan. Ned. Herv. kerk te Drimmelen des voorm. 10 uur Ds. Vinck, Ned. Herv. kerk te Made des nam. 2.30 u. Ds. Vinck. DUSSEN. Dezer dagen had 'n zoontje van den heer v. Wijk het ongeluk met zijn hand zoodanig bekneld te geraken tusschen een vlaschmachine, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. ALMKERK. Dezer dagen kreeg de Heer D. 's avonds terwijl hij zich naar zijn woning begaf, onverwachts een klap met,een stuk ijzer op zijn hoofd van een zekeren P., met het gevolg dat eerstgenoemde hevig bloedend thuis kwam. Naar wij vernemen heeft de politie deze zaak in handen. A.s. Zondag hoopt Ds. Röth Herv. pred. alleen in den voormiddag voor zijne gemeente op te treden, terwijl voor de Geref. kerk hoopt voor te gaan des v.m. 9 30 en des nam. 2 uur cand. Homp van Ruinerwold. Ingezonden Mededeelingen. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der hold, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tnbe 80 et. PUROL CAPELLE. In (le Ned. Herv. Kerk aan den Loonsclieudijk /.al a.s. Zondag des nam. 2 uur optreden Ds. Louwe Kooijmans uit Waalwijk. Gedurende de maand Dec. 192G werden ter secretarie v. den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 28 runde ren, 78 varkens en 12 geiten. De Herv. Jongelingsvereeniging „Imanuël" alhier, hoopt Maandag 17 Jan. a.s. haar tweede jaarvergadering te houden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, alwaar de begunsti gers vrijen toegang hebben. De leiding berust dien avond bij den voorzitter, den heer M. Kommers, onderwijzer aan de Chr. school te Raamsilonks- veer. Behalve verschillende voor drachten zullen een viertal opstellen gedaan worden. De heer J. Kommers Jzu., ge diplomeerd hoefsmid alhier, is tegen 14 Maart a.s opgeroepen, teneinde een proef af te leggen ter beoordeeling van zijn bekwaamheid als hoefsmid. Op 12 en 19 dezer des nam. 3 uur zal in de O. L. School aan de Nieuw- straat te Capelle de gelegenheid wor den opengesteld tot kostelooze koe pokinenting en herinenting. Door de duiven vereeniging „de Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. de Wed. A. v, d. Haart alhier, werd op Nieuwjaarsdag een postdui- vententoonstelling gehouden, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Een 100-tal duiven, verdeeld over 0 afdeelingen, waren tentoongesteld. De keuring dezer duiven geschiedde dooi de heeren M. v. (1. Ven, en H. de Laat uit Vlijmen, die zich, van hun lang niet gemakkelijke taak, op uitstekende wijze gekweten hebben. Aan de duiven der volgende heeren werd door hen een prijs toegekend. le Afd., Oude Doffers: A., Zwart, le prijs, A. Versteeg, 2e prijs en een Z. E.V., P. Nieuwenhuizen, E.V, 2e Afd., Oude Duiven: A. Zwart, le prijs, J. van der Schans, 2e prijs en een ZEV, H. van Campen, 3e prijs, A. Versteeg, EV. 3e Afd., Jonge Doffers: L. de Rooij. le prijs, A. Versteeg, 2e prijs, J. Ver hagen, 3e en 6e prijs, J. v. d. Schans 4e pr., een ZEV en een EV, A. Zwart 5e prijs. 4e Afd., Jonge Duiven: L. de Rooij, le en 2e prijs, H. van Campen 3e prijs, A. Versteegli 4e prijs, J. v. d. Schans ZEV, A van Moergestel E.V. 5e Afd., Jonge Doffers: A. v Moer gestel le prijs, J.-Zwart 2e prijs, J. Verhagen ZEV, L. de Rooij, E.V. 6e Afd., Jonge Duiven: H. v. Cam pen le prijs, J. Versteeg 2e prijs, A. Zwart ZEV, L. de Rooij E.V. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier zal a.s. Zondag des nam. half drie uur optreden Ds. van der Vlugt uit Drunen. In de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier werd in Dec. 1926 ingelegd ƒ3536,84 en terugbe taald 2765,19. Aantal inlagen be droeg 48, dat der terugbetalingen 35. Onze dorpsgenoot J. Paans, zal op Maandag 10 Jan. e.k. deelnemen aan het te Geertruidenberg in Hotel Jansen te houden Nationaal Humo ristenconcours. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kaatsheuvel, 7 Januari '27. - Zondag 9 Januari voor de dames en 16 Jan. voor de heeren, geeft de Tooneelclub van ons Patronaat een tooneeluitvoering. Opgevoerd zal wor den het beroemde tooneelspel „Brancomier", dat reeds 25 jaren geleden alhier met zoo'n enorm succes gespeeld werd door de destijds be staande tooneelclub „Olympia". We weten echter zeker dat de opvoering thans eveneens af zal zijn. De vorige uitvoering, ongeveer 9 maanden gele den, spreekt er ons nog borg voor. Re gie, decor, rol verdeel ing enz., alles is met de meest nauwlettende attentie verzorgd. Liefhebbers van tooneel kun nen Zondag genieten. Zondagavond eindigt het Kegel- concours van „Houdt de Plank". Er is de laatste feestdagen duchtig ge worpen, zoodat in den stand nog ver schillende wijzigingen gekomen zijn, zoowel wat de A als B baan betreft. Ongetwijfeld zal er echter Zaterdag en Zondag nog veel gebruik gemaakt worden van de banen, die beide dagen tot 11 uur 's avonds geopend zijn. Dezer dagen vertoonde men ons een levende vlinder (de kleine vos) in het Loonsche Hoekje in het vrije veld gevangen. Een vroeg beeld van de ko mende lente? Wederom zijn in de Schoolstraat thans aan de Westzijde twee bouw plaatsen verkocht, zoodat binnen kor ten tijd de geheele Schoolstraat zal be bouwd zijn. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 8 Jan. 1927. Door den Raad is aan H. M. de

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9