OE ECHO VIN HET ZUIOEIi. CYRIEL VERSCHAEVE ISIS". Je Groot-Mi on do Kelner". VRIJDAG 14 JANUARI d«S» 's avoiM,s 8 uur De beroemde acteur ADOLPHE MÈNJOU tabletten TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Januari '27. Kynologen Vereeniging. In de Vrijdagavond gehouden alge- meene vergadering der Kynologen- Vereeniging Waalwijk en Omstreken, werd na breedvoerige discussie definitief besloten dit jaar geen ten toonstelling te houden, hoewel in de vorige algemeene vergadering in princiep daartoe reeds een besluit genomen was en waartoe door den Raad van Beheer reeds toestemming was verleend n.l. tusschen 1 en 15 Maart, zoodat Waalwijk de eerste tentoonstelling zou hebben gehouden. De bezwaren, vooral van administra tieven aard, bleken van dien aard, dat besloten werd deze tentoonstelling, die een vorig maal zulk een bijzonder succes geweest is, tot een volgend jaar te verschuiven. Wij hopen dat de vereeniging dan van de aangeboden kans zal gebruik maken, waar juist eene tentoonstelling voor de hondenliefhebbers en vooral ook voor het kweeken van liefhebbers, voor de bevordering der kynologie in 'talgeneen van 'tgrootste belang is, maar niet minder voor de vereeniging zelf en 't behoud daarvan in de toekomst. Besloten werd voorts aan de leden prijswinnaars op de a.s. tentoonstelling te 's Bosch nog speciale prijzen uit de kas der vereening toe te staan. Tot lid van 't bestuur inplaats van den heer P. J. Letschert werd ge kozen de heer Arnoud Verwie!, die deze benoeming aanvaardde. De ver deeling der functies- zal nader ge schieden. Cyriel Verschaeve genoemd de „Zeemeeuwe", werd geboren te Ardaye (W. VI in 1874. Terecht geldt Verschaeve als een der grootste moderne figuren in Vlaanderen en om zijn veelzijdige ont wikkeling en om zijne persoonlijke kunst. Hij is musicus, beeldhouwer, dichter, dramaturg en kriticus, In zijn reeks werken „Uren Bewon dering voor Qroote Kunstwerken" geeft hij ons diepgaande beschouwingen over allerlei kunstgewrochten van uiteenloopenden aard (uit 60 koppen onzer letterkunde). Voor Verschaeve is kritiek in eerste instantie: liefde, die begrijpen wil en juichen moet om den blij cpged.men schat, bereid, met kwistige hand er uit meê te deelen Het is hem te doen, om door te dringen tot de scheppende ontroering van den kunstenaar; 't kunstwerk te toetsen aan de emotie, die het ingaf, dezer waarde en diepte te peilen, aan te voelen wat er in het kunstwerk waar is; wat er. ten slotte in leeft van den kunstenaar zijn eigen diep- innigste psyche. Bij Verschaeve is niets klein; in 't gezelschap der grooten uit alle eeuwen is hij groot gegroeid of liever.... om dat hij zelf een wereld vol ideeën en gevoelens in de ziel omdraagt, heeft hij 't bijzijn der grootsten gezocht en er zich thuis gevoeld. Een groote ziel is een ziel vol liefde, en liefde erkent alleen haar ge lijken. Hoe machtig hebben de reuzenge stalten van „Michel Angelo's Profeten Verschaeve aangegrepen wanneer hij zegt: Weer ben ik onder 't gewelf der Sistina getreden, 't Weegt op mij. 'k Zag het herhaalde malen, bekend is 't; en toch voel ik telkens ontzag en benauwdheid mij eerder feller klemmen dan loslaten. Michel Angelo heeft zijn ziel aan dit gewelf uitgespannen ais een don derwolk 'k zie ze daar hangen ge- vaartig, geweldig, donker. Ligt het daar aan dat ikdereusach tige profeten-gestalten her en der aan zien moet Zij lijken dondertorens, en beuren aan al de kimmen der kapel hun dreigende onweerskoppen in de hoogte". Tusschen die profeten en Verschaeve wordt het een titanisch geworstel. 'Bij Rembrandt heeft Verschaeve vooral getroffende groote stilte in zijn werk. „Geen vrede of rust maar bewe gingloosheid en stilte een stilte door 't strak spannen van alle levenspieren bekomen". Uit de schatten van eigen bewon dering deelt hij meê, totdat ook alle anderen aan schoonheids weelde rijk geworden zijn. (Joris Eeckhout's Litteraire Pro fielen.) Nooit hebben de kunstenaars onder de reuzen van den geest er één meer gevierd dan den armen bedelaar, die niets zijn eigendom noemde en niets wilde bezittenden heiligen Francis- cus van Assisië. Ook de geniaal en rijk aangelegde Cyriel Verschaeve kon, in dit Jubel jaar van den Umbrischen Vader Fran- ciscus niet over hem zwijgen en schreef ons, toen wij hem vroegen hier een voordracht te komen geven, dat hij met een groote voorliefde wilde UIT ALVERINGHEM in de Zaal van HOTEL VERWIEL, een causerie houden over I! Plaatsbespreking en kaartverkoop vanaf heden bij WED. TH. PULLES. Sigarenmagazijn. Telef. 116. 37654 ENTREE 11.25. Streng verboden te rooken. spreken over „Het Hovenierken Gods" zooals Timmermans St. Franciscus noemt. Waar Verschaeve door vele oorzaken o.a. gezondheidstoestand de meeste aanvragen om voordrachten te geven moet afwijzen, mogen wij wel aanne men dat hij Waalwijk bepaald op den kalender zijner bijzondere sympathiën genoteerd heeft en zal hij ons, metxde weelde van zijn woord, zijn fijn-critisch ontledingsvermogen en zingend zeg- het schoonste leven van den gen, ter bewondering minnestreel Gods, komen voorhouden. Wij mogen dus wel verwachten, dat ons zaaltje a.s. Vrijdagavond gevuld zal worden. Concert Liedertafel. Het groot Januari-concert der Lieder- tafel mag onder zeer vele opzichten uitmuntend geslaagd heeten. In weerwil van het feit, dat de ook hier heerschen- de griep velen thuis hield, was de zaal flink bezet. Het programma werd geopend met „Landerkennung" van Grieg, gevolgd door het fraaie „Geuzenvendel" van Theo v. Wamel, welke beide uit- nemend vertolkt werden. Daarna kregen wij van de gevierde soliste, Mevrouw Muskens-Sleurs, te hooren eene Aria uit „Butterfly" van Puccini, waarin de artiste alle gelegenheid vond hare gaven en talenten ten volle te ont plooien. Het daverend applaus van het opgetogen publiek was ten volle verdiend. Ook het gemengd koor der Liedertafel liet zich in „Ellen", be nevens in „Droome vrouw kom", beide van Oilman, vanzijnr beste zijde kennen, al kwam het ons voor dat de executanten in eerstgenoemd nummer iets gestegen waren. Voor de uitvoering echter niets dan lof. Het drietal liederen van Max Vredenburg, een Hollandsch Componist die thans zijn studie in Parijs voortzet, moesten, gezongen door een sopraan als Mevr. Muskens-Sleurs wel in den eraaak vallen, ai hadden wij voor ons liever een andere keuze gezien. De koren „Der Fremdenlegionair" van Wengert, èenigszins een eigenaardige, modern aandoende toonzetting, kon ons zeer goed bevallen en werd fijn genuanceerd vertolkt, terwijl de „Kuiper" van Cools een waardig slot voor de eerste afdeeling van het programma vormde. De tweede acte werd geheel inge nomen door „Columbus" van Zöllner, dal aan koor, solisten en begeleiding zware eischen stelt. Deze laatste ook wat de piano betreft was bij het strijk- ensemble der alom bekende heeren van den Akker aan uitmuntende handen toevertrouwd. De solisten, Mevrouw Muskens, Tom Burmanje en Jos de Bont wed ijverden met de koren om aan het geniale toonwerk een uitvoering te geven, het stuk geheel waardig. Het werk, dat behoudens enkele kleine vlekjes, geheel naar wensch vertolkt werd, maakte op de talrijke aan wezigen wederom een diepen indruk. De warme ovatie aan het slot den uitvoerenden gebracht, was dan ook onder alle opzichten volkomen ver diend. Bij het einde bracht de Voorzitter koor. solisten, begeleiding en vooral den kranigen directeur, den heer Jac. Sars, een warme hulde voor hun muzi kale prestatie, en tevens een woord van warmen dank aan allen, die door lidmaatschap, plaatsing van adver tenties in het programmaboekje, de vereeniging niet alleen moreel, doch ook financieel steunden. Een geanimeerd bal sloot 't concert, dat gewis nog lang bij het auditorium in aangename herinnering zal blijven. Fa. W. Timmermans Zonen. Naar wij vernemen is bij akte van 30 December 1926 de heer Jud. Timmermans Phzn. opgenomen als lid der firma W. Timmermans Zonen, kassiers alhier. Wethouder Gragtmans. Met genoegen vernemen wij dat de toestand van wethouder Gragtmans thans vooruitgaande is. Cursus-avond. De derde cursus avond, die morgen avond in het gebouw der R.K. Werk- liedenvereeniging zal worden gegeven door den ZeerEerw. pater Seraphinius O.C. uit Tilburg over „St. Franciscus en zijn werk" zal niet opgeluisterd worden zooals eerst aangekondigd door een zangers-kwartet, maar door de twee kwartetten uit de harmonie „St. Crispijn", die a.s. Zondag deel nemen aan concours te Steenbergen. Verkiezing Prov. Staten. In den Prov. Statenkieskring Heus- den zijn door de R.K. Kiezers-organi satie officieel candidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heeren Mr. P. H. Loeff te 's Bosch (aftr.). G. R v. d. Ven, Burgemeester. Vlijmen, (aftr.), E. Moonen, Burgemeester, Waalwijk, Mr. H. Loeff, Burgemeester, Drunen, J. M. Smtts, Burgemeester, Alem, Chr. van Herpt, Landbouwer, Herpt. De Voorzitter van den N.C.B., afdeeling Waalwijk, de heer H. Klijn is tevens benoemd tot Voorzitter van de Onderlinge Brandverzekering. Naar wij vernemen heeft de heer |os. Loeff, landbouwer alhier, thans besloten de benoeming tot lid van den gemeenteraad, als opvolger van den heer Surig, aan te nemen. komt Zondag in de FLORA-BIOSCOOP in Schitterend spel. Onderlinge Veeverzekering Gisterenavond vergaderde in café Ketels alhier de Onderlinge Veever zekering. De opkomst was zeer goed. Te ruim acht uur opende de voor zitter, de heer Henri Hoffmans, de vergadering en heette allen welkom. De notulen der vorige vergadering konden na voorlezing aller goedkeuring wegdragen. Vervolgens doet de voorzitter reke ning en verantwoording over 1926, waaruit blijkt dat er op 1 Jan. 1926 een batig saldo was van f 329.22. De ontvangsten over 1926 bedroegen f 2317.16. Totaal In 1926 werd uitgegeven f Zoodat er nog in kas is f 2646.38. 1989.42. i j 656 96. Hierna uttugx de voorzitter de kwes tie Pullens ter sprake. Het Bestuur was van meening dat Pullens niet tijdig z'n koe had aange geven, waarom men besloot P. 15 op het uit te keeren bedrag te korten° Pullens is toen bij den voorzitter geweest en heeft deze kwestie eens nader belicht, waarna spr. tot de over tuiging kwam dat 't niet redelijk was om P. te korten. Bij onderzoek is spr. ook gebleken, dat P, de toedracht der zaak precies had verteld zooals ze zich heeft toegedragen. Pullens heeft heele- maal overeenkomstig reglementairvoor- schrift gehandeld. Het Bestuur heeft zijn conclusies alleen getrokken uit de mededeelingen van den veearts. Op grond van een en ander stelt spr. voor om aan Pullens alsnog het te weinig betaalde, zijnde f31.50, uit te keeren. Hiermede geeft de vergadering alge meene instemming. De voorzitter merkt nog op, het niet goed te keuren dat door een bestuurslid aan Pullens het advies werd gegeven, om nog eenige dagen te wachten al vorens naar den veearts te gaan. Uit het overzicht van onzen finan- tieelen toestand, aldus spr., is ge bleken, dat we er op vooruit zijn gegaan. in 1926 hebben we totaal voor 15 dieren moeten uitkeeren. Het Bestuur heeft gemeend 't schat- tersgeld met f 4.-r te moeten verhoogen en alzoo te brengen op f 10.— en het salaris van den Secretaris te brengen van f25.op f30. Algemeene insjemming. Hierna kwam'aan de orde de ver kiezing van twee Bestuursleden,wegens periodieke aftreding van H. Hoffmans en F. van Baal. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd. Als laatste punt der agenda kwam aan de orde de henoeming van twee schatters. De aftredende schatters J. van Dalen en F. van den Broek werden met groote meerderheid van stemmen her benoemd. Bij de rondvraag werd door een lid de opmerking gemaakt, dat over het algemeen de beesten te laag geschat zijn. De Voorzitter en de meerderheid der vergadering ontkent zulks. Boven dien is er herschatting mogelijk. Tot slot deelt de voorzitter mede, dat er zijn ingeschreven 242 koeien en 101 hokkelingen voor een totaal bedrag van f 64585.— Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. De opbrengst der collecte voor 4uberculose-bestrijding 1 l.Zondagalhier gehouden bedraagt f 143.30. Mej. K. legde Zaterdagmorgen een poitemonnaie met 18 gulden en een paar handschoenen op een der schrijf tafels in de vestibule van het post kantoor en deed haar verdere zaken aan het loket af. Een oogenblik daarna bemerkte zij dat portemonnaie en handschoenen waren verdwenen. Zij spoedde zich oogenblikkelijk naar het politie bureau en na ongeveer een half uur tijd mocht het den hoofdagent Hoeben met den brigadier der rijksveldwacht de Ridder gelukken den dader zekeren F. v. d. B. uit Sprang-Capelie aan te houden op wien de portemonnaie met geld en de handschoenen werden be vonden en die bekende dezen diefstal te hebben gepleegd. v. d. B. is aangehouden en na ver hoor wederom op vrije voeten gesteld. Ten postkantore alhier en bij de daaronder ressorteerende hulppost kantoren is over de eerste helft der maand December ingelegd f 17.846 94, over de tweede helft f 27 044 80 en terugbetaald over de eerste helft f 25 075,08, over de tweede helft f 35 938.36. Het laatste boekje droeg het num mer 12274. Het „Dbld. v. Noordbr." te Breda, dat tegenwoordig nogal aan sensatie berichten doet getuige o.a. kortelings het bericht omtrent de zware mishandeling van een kind door twee onderwijzeressen wat later tot heel kleine proporties moest worden teruggebracht heeft thans weer onder sprekende hoofdjes een ge ruchtmakend bericht omtrent „nalatig heden in het beheer te Elshout". Wij zullen er op 't oogenblik nog weinig van zeggen, alleen willen wij er de aandacht op vestigen dat uit het bericht duidelijk spreekt de absoluut eenzijdige en tendentieuze voorlichting van een der wethouders, die nog eens praatjes van vroeger op haalt, „oude koeien", die toen vanwege hei Provinciaal Bestuur werden onder zocht en onwaar bleken te zijn of tot proporties van onbeduidendheid moesten worden teruggebracht. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag houdt de Werkmansbond zijn eerste verga dering in het Nieuwjaar. Dhr. J. Tigchelaar werd gekozen tot Diaken der Herv. Kerk. GEERTRUIDENBERG. Gedurende I926passeerden derolburg alhier 24037 schepen, met een inhoud van 2435587 ton. Zondag 11. gaf de R.K. Meisjes- bond alhier, een uitvoering, waarbij werd opgevoerd het tooneelstuk „Het arme Kerstekindje". Het stuk werd goed gespeeld en de kleeding was heel aardig. De bijval was dan ook zeer groot. Op een Zondag 11. te 12 uur in hotel C. Stal gehouden vergadering is opgericht, eene biljart- en kaartclub onder den naam van B K C. Tot be stuursleden werden gekozen, de heeren A. v. Ardenne, P. de Jong, P. v. Alp hen, A. Muiders en C. Stal. De eerste dag van hel nationaal humoristen concours in hotel Jansen is buitengewoon goed geslaagd. Te half acht opent de Voorzitter, de heer Bouwens, voor een volle zaal den wed strijd. De humoristen werkten zeer tot genoegen van 't publiek en er heerschte een echt gezellige stemming. De be haalde punten zijn als volgt: Solo'sA. v. Griendt te Waalwijk 43, H. v. Engelen te Waalwijk 48Duo's A. v. d. Griendt v. Engelen 42; Solo's B. J. Paans. Capelle 27H. Kieboom, R'Veer42; E. Spoor, G'Berg 38Duo's B. Bouwens Boelaars, R'Veer 45 Paans-Verschoor, Capelle 36. Op de Dinsdag jl. gehouden ver gadering der R.K. Kiesvereeniging werd de heer G. der Bont tot voorzitter gekozen. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHAR DT'S UW HOEST en VERKOUDHEID Agenda: 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Behandeling ingekomen stukken. 4. Verslag gehouden Kieskringver gadering te Heusden. 5. Stemming volgorde groslijst Cand. Prov. Staten. 6. Onderwerp door den heer M. v. d. Hoven Czn. 7. Eventueele vraagpunten. 8. Sluiting. Zaterdagavond omstreeks half zes ontstond brand in het huis be woond door P. N. en W. B. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met een straal op de water leiding het vuur zoodanig te beperken dat het voorste gedeelte van het huis, bewoond door W. B., kon worden behouden, hoewel de inboedel veel waterschade heeft geleden. Van den inboedel van P. N. kon nagenoeg niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Alhier is het aantal gevallen van griep zeer hoog. Een 25 leer lingen der Chr. School zijn wegens ziekte absent. Over het algemeen draagt de ziekte gelukkig geen kwaad aardig karakter. Maandagavond werd in het Geref. Kerkgebouw alhier de aange kondigde uitvoering gegeven door de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" lammer, kon door ziekte van een 10-tal leden, waaronder een tweetal solisten, het programma niet in z'n geheel worden afgewerkt en kon de Kerstcantate niet gezongen worden. Desniettegenstaande mag wor den gezegd dat de uitvoering over 't geheel genomen goed geslaagd is. Het begin, Ps. 98 1, koraal, was o.i. niet zeer goedwel het minst van den heelen avond. „Lentenacht", koor van P. Zanen, en „Morgenzang', koor van P. Wierts, werden zeer goed vertolkt, alsook Ps. 8, groot koor met solo's, dames koor en orgel, werd uitstekend ge zongen, hoewei te merken was dat de verschillende partijen niet naar evenredigheid waren bezet. „Kerstnacht", sopraan-solo van P. Zanen en „Op 't Kerkhof", sopraan solo van A. Spoel, werden door mej. M. v. d. Hoven Cd. op schitterende wijze ten gehoore gebracht; vooral „Kerstnacht" werd met gevoel ge zongen en liet de uitspraak ook niets te wenschen over. Deze soliste be schikt over eene heldere, klankvolle stem en mag tot de beste krachten der vereeniging gerekend worden. Een woord van dank aan den be kwamen directer den heer J Nelis uit Waalwijk, onder wiens eminente lei ding deze jonge vereeniging steeds excelsior gaat, is voorzeker niet mis plaatst. De belangstelling was jammer ge noeg niet bijzonder groot. MADE. Mien verneemt, (lat een (lezer nachten is ingebroken bij den heer C. van Nieuwstraat alhier. Doordat de bewoners gerucht vernamen en opston den namen de inbrekers de vlucht. Ten postkantore alhier en de drie daaronder ressorteerende hulpkantoren werd bij den postcheque en girodienst gedurende de maand December gestort 110.G20.46 en uitbetaald wegens chequé's 43,668,99. Bij de Rijkspostspaarbank is gedu rende dê maand December ingelegd 19,459,15 en terugbetaald 13,074,51. De landbouwer O. kreeg een klein wondje aan zijn hand, die daarop zeer opzwol. De geneesheer constateerde bloedvergiftiging en achtte overbren ging naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda noodzakelijk. Zondag j.l. werd een vergadering gehouden van de R.K. Kiesvereeniging. Met enkele wijzigingen, aangebracht door een daartoe ingestelde commissie, werd het huishoudelijk reglement aan genomen. Het oude bestuur werd herkozen, plus de heeren P. Jansen en J. Vermeulen in de plaats van de heeren M. Siino- 11 is en H. van Oosterhout. Als afgevaardigden voor de Hoofd bestuursvergadering werden benoemd (1e heeren Laarakker en J. Segeren als leden en de heeren C. Norbart en J. Vermeulen als plaatsvervangers. Als candidaten voor de Prov. Staten werden benoemd de heeren F. v. d. Reijt als lid en A. van Beek als plaatsverv. De contributie over 1927 werd op 20 cent per lid gesteld. MADE—DRIMMELEN. Huldiging M. Simonis ter gelegenheid van zijn kwart eeuw jubilé als gemeente ambtenaar. Maandagnamiddag te half drie uur werd uitvoering gegeven aan het door den raad dezer gemeente in de vorige vergadering genomen besluit om den heer M. Simonis te huldigen ter ge legenheid van zijn 25-jarige ambts vervulling. In een buitengewone algemeene ver gadering kwam de Raad hiervoor bij een in de smaakvol versierde raadszaal. Als de geachte jubilaris, zijn familie en den leden van den raad hebben plaats genomen, wordt het eerst door den Edelachtbaren heer Burgemeester het huldigingswoord gesproken, Met een zeer groot genoegen zegt spr. deze vergadering teopenen, waar door men immers in de gelegenheid zal zijn een der hoofdambtenaren te huldigen, den heer M. Simonis, ge meente-ontvanger, tevens le ambtenaar ■ter secretarie welke functie hij op 2 Januari j.l. gedurende 25 jaren in deze gemeente met trouw en jjver heeft vervuld. Van deze functies is die van gem. ontvanger, omredenen van financieelen aard wel de belangrijkste. Want als zoodanig heeft de heer Simonis de zorg voor de ontvangsten en uitgaven der gemeente. De huidige rekening geeft in verge lijk met die van voor 25 jaren een verschil aan van f 115.000 Hieruit blijkt dus dat zijn taak aanmerkelijk uitgebreider en vanzelfsprekend veel gewichtiger is geworden. Mijnheer de gemeente-ontvanger, een groote voldoening is het heden voor Ual dien tijd Uwe betrekking met met groote nauwkeurigheid en strikte ■No 4. Woensdag 12 Januari 1927. 50e Jrg. ■I I IIIIIMW—IIMII IlIHMIHIIillllH—■IIBIIIIIHIIII genezen B'jApolh.en Drogfsten.1 SPRANGCAPELLE. (Voonn. Sprang). Vergadering der A R. Kiesvereeniging „Sprang" op Donderdag 13 Januari 1927 des avonds 7 uur in de zaal van den Chr. Volksbond.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5