Q[ ECHO HU HET «EÜ In GRIEP-tijd. Akker's Abdijsiroop. Voorkom dat de griep Uorttol Pluimveeteelt. Voor Huis en Hof. No. 5. Zaterdag 15 Jan. 1927. 50o Ji'g- TWEEDE BLAD. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's gezon den worden aan „De Combinatie", Westersingel 27 A, Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. Voorjaar. Voor den kippenhouder is het voor jaarsseizoen weer aangebrokende hoenders vieren de lente altijd heel vroeg in het jaar, een eigenschap, die door haar meesters op hoogen prijs gesteld wordt, omdat ze zich uit in het produceeren van veel eieren. De jonge kippen, die in het vorige seizoen wat laat geboren werden en daarom de zoo zeer gewenschte win- tereieren niet leverden, óf die zulks nalieten om de fouten van haar meester in zake huisvesting en voedering, zij verkondigen thans door een levendig gekakel, dat ze „aan of tegen den leg" zijn en zelfs de overjarige hoenders, die eenige maanden een welverdiende rust genoten, hervatten nu haar pro ductieve bezigheden. Zoo..,, moet het tenminste zijn. Wie de geschetste resultaten nog niet bereiken kon, behoort eens ernstig te onderzoeken, in hoeverre hij zelf óf zijn dieren daaraan debet zijn, want vast staat, dat er ergens iets aan man- keert. Is de verzorging in gebreke gebleven, dan zal het vaak een fout in de huisvesting zijn. Dieren, die den winter in te vochtige, te kleine, te donkere of in onreine hokken heb ben doorgebracht, verloren zooveel van haar weerstandsvermogen, dat ze voorloopig nog geen gevolg kunnen geven aan de stem der natuur, die in haar de voortplantingsdriften wekt en ze naar het legnest drijft. Zulke hoen ders zijn door de grove nalatigheid van haar verzorger vaak ten prooi gevallen aan een of andere kwaal, die verwaarloosde hoenders steeds be dreigt, als tuberculose of een chro nischen vorm van diphteritus. Ze zullen dan nimmer meer voordeel opleveren en besmetten haar omgeving. Heeft de kippenhouder zich in dit opzicht iets te verwijten, dan is het 't best, dat hij het voorjaar gebruikt om zijn methoden eens radicaal te wijzigen, de oude hoenderstapel op te ruimen, heel die hokken-krotterij af tc breken en liefst in de kachel op te stoken, den grond te ververschen en een nieuwe, ruime hoenderstal te bouwen naar de aanwijzingen, die we reeds meermalen in deze rubriek gaven en nog geven zullen. En in Maart of April koopt of fokt hij dan een nieuw koppel kuikens, geboren uit eieren, welke van raszuivere, op den leg ge controleerde dieren afkomstig zijn. Mogelijk is ook, dat de kippen op zich zelve heel goed zijn en ook de gelijk gehuisvest waren, maar dat een ondoelmatige voedering gedurende de wintermaanden ze belet om nu den leg aan te vangen. Veel menschen zijn er nog maar niet vanaf te brengen om de kippen des winters uitsluitend of in hoofdzaak met mais te voeren. Ze zijn dan gezellige dikkertjes blozend voor zoover een kip blozen kan- van gezondheid en in uitstekende conditie voorde soeppot. Maïs zet n.l. veel vet aan en een vette kip legt niet of weinig. Zulke dieren zijn weer eerst tot een behoorlijke productie te brengen, wanneer we ze enkele weken héél schraaltjes, b.v. niets dan een handje haver per dag, gevoederd heb ben, ze vervolgens een krachtig, ei- witrijk ochtendvoer hebben voorgezet en ze in den vervolge alle maïs hebben onthouden, Niet altijd natuurlijk is de onpro- ductiviteit der hoenders aan haar ver zorgers te wijten. Zelfs al zijn de kippen van erkende goede afstamming, dan nog kunnen er wel een paar onder loopen, die slechte legkracht als indi- vidueele eigenschap bezitten. En soms komt het ook voor, dat hoenders, die het eerste jaar een volkomen bevredi gende productie gaven, al haar krach ten daarmee verbruikt blijken te hebben en ons in het tweede jaar volkomen teleurstellen. Wie vainest controle toepast, kent zulke beesten natuurlijk al gauw, maar moeilijker is de onderkenning voor degenen, die slechts de totaal-productie v. h. koppel nagaan. Welnu, houdt ze in deze weken eens in het oog, de kippen, die men nooit hoort „praten" die nog met een onfrissche kam rond oopen en die men nimmer op de legnesten ziet. Als ze gezond zijn en nu nog niét leggen of den leg heel spoedig aan vangen, dan kunt U er van op aan, dat het kippen zijn, die alles bijeen een hoogst onbevredigende jaarpro ductie geven en daarom het aanhouden niet waard zijnintegendeel, zulke kippen drukken het winstcijfer. In het voorjaar moeten voor zulke dieren spoedig meer productieve plaatsver vangsters gekweekt worden. Wie in het komende voorjaar van eigen hoenders wil fokken, behoort de dieren daarvoor thans bijeen te gaan zoeken. Wij veronderstellen, dat onze lezers thans wel zooveel begrip hebben van pluimveeteelt, dat ze weten, dat niet ieder ei, afkomstig^van een kip, waarbij een haan geloopen heeft, een geschikt broedei is. Óp die manier zouden we nooit vooruit gaan, want slechte legkracht en vatbaarheid voor ziekten en kwalen zijn eigenschappen, die zich heel makkelijk vererven. Hoenders van een foktoom moeten le. Van één ras zijn. 2e. Uit alleen één-jarige of alleen overjarige dieren zijn samengesteld, terwijl dan bij één jarige hennen een overjarige haan wordt geplaatst en bij overjarige hennen een jonge haan. 3e. Goed uitgegroeide, levendige dieren zijn. 4e. Blijk gegeven hebben goede eierenlegsters te zijn. 5e. Niet aan eenige ernstige ziekte als tuberculose, snot. diphteritus. pok ken e d. geleden hebben. 6e. Normaal gevormde eieren leggen. Hoenders, die in dezen winter den leg tijdig begonnen zijn, zullen de beste eierenproducenten blijken. Vragenbus. A. J. B. heeft een Orpington, die reeds broedsch is, vraagt, of dat iets bijzonders is en of we meenen, dat die reeds blijven zitten, als haar eieren worden gegeven. Antw. Iets bijzonders is het niet. Zware rassen worden ook des winters wel broedsch, vooral als de dieren in den winter behoorlijk gelegd hebben. Zoo'n kip kan wel een stel eieren uit broeden, maar we raden het U niet aan, want 't geeft aanleiding tot aller lei ellende. De jonge kuikens zouden geboren worden in een tijd. dat ze onmogelijk tegen te groote kou en te veel nattigheid te beschermen zouden zijn. J. de Gr. heeft des morgens geen gelegenheid om den kippen ochtend voer klaar te maken en te verstrekken. Hij vraagt, wat hij ze nu het best in de plaats daarvan zou kunnen geven Antw. Ochtendvoer is eigenlijk een onjuiste benaming; spreek liever van meelvoer. Het is een veel gebezigde gewoonte om dat voer des ochtends te geven, maar noodig is zulks niet. Geef des morgens b.v. wat graan en in het middaguur het meelvoer. „Klaar maken" is eveneens onnoodig; de meeste hoenderhouders verstrekken het voer tegenwoordig droog. Als U het meelvoer in een z.g. droogvoeder- bak doet, dan behoeft U zich des morgens niets van de voedering aan te trekken; de dieren nemen dan haar portie wel tot zich. Andere vragenstellers per brief en kaart beantwoord. Door ziekte is er in de laatste weken eenige vertraging in de afdoening geweest. Verzoeke beleefd eventueele vragen, die niet beantwoord mochten zijn, even te herhalen. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt9 s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De bloementuin. In den bloementuin kan nog niet geregeld gewerkt worden, hoewel in 't laatst der maand reeds vele voor bereidende maatregelen moeten zijn getroffen. Bij gunstig weer gaan wij door met het snoeien van boomen en heesters. Nadat de takken in bossen gebonden en verwijderd zijn, worden fijne kapspaanders en ander afval weggeharkt, waarna de grond ondiep wordt omgespit. Ook de grond tus- schen de vaste planten in den bodem wordt losgemaakt en met oud blad. vermengd met goed verteerde koemest, gedekt, welke later wordt onderge werkt. Grasbanden en de kanten van paden en gazon worden afgestoken, ledige perken en rabatten bemest en gespit, waardoor alles er weer pretti ger uit gaat zien. Spoedig zullen de eerste lenteboden hare kopjes omhoog steken en het voorjaar inluidende tuin mag er dan niet meer verwaar loosd uitzienvan ergernis zou het hubsche Sneeuwlokje vergeten te klingelen en van schaamte zich tus- schen de grassprietjes blijven ver schuilen. Overjaarsche aardhoopen worden omgezet, nieuwe aangelegd, bladaarde die voor het gebruik gereed is wordt gezeefd, waardoor stukken hout, stee- nen, enz., verwijderd worden. Bloem potten en zaaipannen worden schoon gemaakt, teneinde gereed te zijn als de tijd van verplanten en zaaien daar is. Op dagen dat niet in den tuin ge werkt kan worden is binnenshuis ook genoeg voor te bereiden. Gereedschap pen als spaden, harken, schoffels, enz. worden nagezien en in orde gemaakt bloemstokken op maat gesneden, eti ketten beschilderd of indien mogelijk, reeds beschreven. Eigen gewonnen zaad wordt uit de omhulsels verwijderd, gezuiverd en dan in doosjes of zakjes bewaard waarop de naam duidelijk vermeld staat. Aan de hand van de, een vorigen zomer gemaakte, aanteekeningen over mooie bloemsoorten die wij in andere tuinen zagen, en de grootte van onzen tuin en den inhoud van onze beurs in aanmerking nemende, doen wij een keuze uit de toegezonden prijscouran ten om zoo spoedig mogelijk te be stellen. Onze kweekers zijn thans in hunne kweekerijen nog niet met werk overladen, zoodat de orders nu met de meeste zorg kunnen worden uit gevoerd. wat, naarmate de werkzaam heden toenemen en de kweekers tegen den zaaitijd in den regel met orders worden overstelpt, uitteraard niet zoo nauwgezet kan geschieden als zij zelf ook wel zouden wenschen. Bovendien ligt het voor de hand, dat het beste zaad het eerst wordt afgeleverd, zoo dat de latere bestellers het mindere krijgen. Tenslotte nog een waarschuwing welke de volle aandacht verdient, be stel bij een vertrouwden handelaar of kweeker, indien mogelijk uit Uw om- geving. Door de malaise der laatste jaren zijn velen met zaadteelt begon- nen, terwijl zij niet de minste vakken nis bezitten. Indien men zijn zaden betrekt van hen die in de praktijk bewezen hebben het vertrouwen waardig te zijn, is hierbij niet alleen Uw eigen beursen tuin, doch ook de correcte zaadhandel ten zeerste gebaat. In den moestuin. Wanneer dit onder de oogen van lezeressen of lezers komt, heeft de jaarswisseling reeds plaats gehad en heeft de zon haar laagste standpunt reeds achter den rug, waarmede de drukke tijd voor den tuinbouwer als het ware wordt aangekondigd. En of schoon het langer worden der dagen nog al eens met strenge nachten ge paard gaat is er misschien van tui nieren op den vrijen grond vooreerst nog geen sprake en zijn we op voor- bereidende werkzaamheden aangewen zen. Hieronder behoort in de eerste plaats het inspecteeren van onzen overgeschoten zaadvoorraad of dit zaad al of niet kiemkrachtig is en nog voor uitzaaien in aanmerking kan komen. Met het oog op het feit, dat er ten gevolge van de abnormale omstandig heden die we hebben doorgemaakt, nog al wat minwaardig zaad verhan deld is geworden en zeker verhandeld zal worden stellen we onze eischen aan de kiemkracht van ons oud zaad betrekkelijk hoog en wachten we ons er voor, ons met dit zaad tevreden te stellen. Ook -wachten we ons over schotje, door nieuw zaad heen te mengen. Dit laatste is in de meeste gevallen de oorzaak van een zeer on gelijk opkomen, wat door een ongelijk gewas gevolgd wordt. Wanneer we een bepaald aantal zaden van dezelfde soort op ëen voch tig gemaakt en vochtig gehouden fla nellen lapje uitleggen en dit donker houden en aan een kamertemperatuur blootstellen is gemakkelijk en voor den amateur voldoende te zien of de zaden nog kiemkrachtig zijn. RECHTSZAKEN. UIT DE BOSSCHE RECHTBANK. De inval in het postkantoor te Drunen. Voor de rechtbang had zich te ver antwoorden H. F. van Meerendonk', 21 jaar, chauffeur, vroeger te Tilburg, thans gedetineerd, beklaagd terzake: dat hij in den avond van 12 Nov. '26, te Drunen, waar hij vroeger gewerkt heeft, vermomd het hulppostkantoor is binnengekomen en er ten nadeele van den Staat, onder bedreiging tegen de beambten, een bedrag heeft ontvreemd groot 11S.Verdachte deed den diefstal vergezeld gaan van bedreiging met geweld, hield een met scherp ge laden revolver op het personeel gericht en zeide: „Vlug! Waar is het geld? Vlug, vooruit of ik schiet Terwijl hij aan het personeel drei gend gebiedend gelastte de handen om hoog te houden en geld aan te wijzen, nam hij vervolgens het bedrag en ver liet achteruit loopend, steeds het vuur wapen op de beambten gericht, het kantoor. Ook wegens diefstal van het rijwiel, waarmede verdachte zich uit de voe ten had gemaakt, moest hij terecht staan. Vanwege het O. M. waren 6 getuigen gedagvaard. Verdediger was Jhr. Mr. C. van Nis pen tol Sevenaar, Den Bosch. De rechtbank was samengesteld als volgt: Jhr. Mr. van Meeuwen, presi dent, Mr. W. Umniels en Mr. Manders, rechters, Jhr. Mr. de Kuyper, griffier, terwijl het O. M. werd waargenomen door Mr. Vermeulen. Verdachte is een jong mensch met niet ongunstig uiterlijk en van zeer fatsoenlijke familie. Verdachte bekende. Hij was van Ant. werpen gekomen en moest geld hebben. Vroeger had hij in Drunen aan de schoenmakersschool gewerkt, dus wist er zoo wat den weg. Tevoren had hij zich gewapend en van een rooden zak doek voorzien, om zich onkenbaar te maken. Zijn inval geschiedde als bij dagvaarding omschreven. Alles wat hem ten laste werd gelegd bekende ver dachte en vulde het zelfs door zijn eigen verhaal omstandig aan. Hij had den beambte W. Verhagen, die bij de trommel stond, terzijde geduwd en daarna het geld weggenomen. Buiten stond een fiets met licht op. Verdachte nam ze en vluchtte een gedeelte van den weg, smeet daarna de fiets weg en liet; zich na nog een eind langs een zij weg geloopen te hebben, over het water zetten, nam te Heusden een huurauto en liet zich verder naar Gorinchem brengen, llij was niet voornemens ge weest die fiets te nemen, maar 't viel hem nu toevallig zoo gemakkelijk er een eindweegs mee weg te komen. Hij droeg ook touw bij zich, doch verklaar de niet de bedoeling te hebben gehad iemand te binden of ander geweld te gebruiken. Op de vraag, waarom verdachte het land was uitgegaan, verhaalde hij van zijn moeilijkheden tengevolge van een misdrijf te Tilburg en zag zich genood zaakt er van door te gaan om van alles af Ie zijn. De president wees er verdachte op, dat er maar zelden dergelijk zeer mis drijf voor de rechtbank komt. Verdachte beaamde die brutaliteit; eerst later was hij meer tot bezinning gekomen van wat hij had durven onder, nemen. Getuige J. Brok, kantoorhouder te Drunen, verklaarde op zijn kantoor aanwezig te zijn geweest, toen er ge klopt werd. Getuige meende dat het een der Eerw. Broeders was, die de post als steeds kwam afhalen. Hij deed dus open en stond toen voor den boef, die een zakdoek over het ge zicht gebonden hield en een pet diep over de oogen droeg. Getuige en het personeel werden onmiddellijk dreigend en door het steeds opgeheven vuurwa pen in bedwang gehouden, zicli niet te verzetten, en zoo sloeg verdachte zijn slag. Van het vuurwapen kon getuige slechts den loop zien. Nadat de boef vertrokken was, heeft het personeel on middellijk politie gewaarschuwd. Getuige J. W. Luypen, beambte ten kantore, had de deur geopend, toen er geklopt werd. Deze getuige was wegens ongesteldheid verhinderd voor de recht bank te komen verklareh. Getuige W. Verhagen, beambte, was ook op het kantoor aanwezig, toen, naar allen meenden, er door een broe der geklopt werd. Getuige Was zoo ge weldig op het verschijnen van den boef geschrokken, dat hij weinig weet van wat er gebeurde. Wel heeft hij duide lijk den bandiet gezien en hem hooren zeggen„De handen op, of ik schiet." Het rijwiel, waarmede verdachte vluchtte, was van getuige Luypen. ,,'k Heb nog nooit zóó iets meege maakt, aldus get. Verhagen, die blijk baar nog onder den indruk was van het ontzettende moment tijdens den over val. Getnige Staelenberg, wapenhande laar te Den Bosch, als deskundige ge hoord, deed vérklaringen over het vuur. wapen door verdachte gebezigd. Het was van Belgisch fabrikaat. De Opper wachtmeester J. C. Pleys, commandant der Marechausseé te Waalwijk, deed een verhaal over het onderzoek in de zaak. De wachtemees- ter Eikenaar evenzoo. Beiden hadden 't spoor van verdachte gevolgd, de fiets gevonden, waarmede verdachte gevlucht was en dit rijwiel in beslag genomen. Toen hij gearresteerd was, heeft verdachte zich in het arrestantenlokaal te Drunen er over uitgelaten, dat de onderneming hem slecht gelukt was. „Als ik weer zoo iets doe", had hij ge zegd, „dan zal ik het anders aanleg gen en dan hebben ze me niet meer zoo licht." Het O. M. requisitoir nemende, rele veerde het verloop van het misdrijf en wees op de ongehoorde brutaliteit in den tijd van een paar minuten ver toond. Door de consternatie van wat zich daar in eenige oogenblikken had afgespeeld, duurde het wat langer al vorens de politie gewaarschuwd was, al geschiedde dit ook vlug. Verdachte heeft van die oogenblikken gebruik kunnen maken voor de vlucht. Drunen geraakte in onrust en opschudding. Daarom komt aan de activiteit der ma- rechausseé's alle hulde toe voor de wij ze, waarop alle politiemannen zich hebben gehaast om den dief te achter halen, wat ook spoedig gelukte en waardoor de rust in dorp en omgeving terugkeerde. Ook aan den directeur van het kan tor te Drunen met zijn personeel komt een woord van lof toe voor de wijze waarop zij hebben getracht ten spoe digste den indringer op de hielen te doen zitten. Verdachte is nimmer ver oordeeld, maar deze eerste daad waar door hij met. de justitie in aanraking kwam, is zeer brutaal. Hij kwam im mers uitsluitend naar Nederland te rug, om in een goed overlegd plan te stelen. Thans, nog meer dan anders, onmiddellijk Uw dikke keel, Uw hoestje, Uw beginnende verkoudheid verzorgen met Het O. M. eischte ZEVEN JAAR gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. (Beweging in de rechtzaal). Als verdediger trad op Jhr.- Mr. C. Van Nispen tot Sevenaar, Den Bosch. Pleiter was van oordeel dat verdach te leed aan romantische fantasie- Al dus was ook de meening van verdach- te's oom, 'n geestelijke hier in de buurt. Ja, in dat klooster heeft verdachte óók gestolen! onderbrak de president. Dat wist ik niet, aldus de verdediger. Pleiter hield het er voor, dat ver dachte met zijn romantische natuur, niet volkomen toerekenbaar is en ver zocht aan de rechtbank een psichi- atrisch onderzoek, door den zenuwarts, dr. Casparie te Den Bosch. Verdachte ondervraagd, schreide en verzekerde dat hij niemand eenig let sel had willen doen. Hij bedreigde al leen maar, om den diefstal mogelijk te maken. Maar je revolver was scherp geladen, aldus de president, een seconde zelfs van zenuwachtigheid had het wapen kunnen doen afgaan en de grootste on gelukken hadden er onherstelbaar het gevolg van kunnen zijn. 't Was een on gehoord brutaal en verschrikkelijk stuk, dat je daar uithaalde! Verdachte jeremieerde, dat hij nog nooit iemand eenig kwaad had gedaan en liij geen andere opzet heeft gehad, dan zich uit geldverlegenheid te red den door diefstal. De uitspraak werd bepaald op 27 Ja nuari a.s. Zoowel van de zijde der pers als op de publieke tribune was voor deze strafzaak zeer veel belangstelling. GEMENGD NIEUWS. De bisschop van Tabasco, die als secretaris fungeert van alle Katho lieke bisschoppen van Mexico, en vijf andere bisschoppen werden^ heden gearresteerd. Naar uit Brussel wordt gemeld is door de Belgische regeering in be ginsel tot de opheffing van de sedert den vorigen zomer bestaande vreemde, lingenbelasting besloten. Het koninklijk besluit ten deze zal dezer dagen ver schijnen. Naar het Utr. Dgbl verneemt, zullen de bankbiljetten van f40 en f60 mettertijd vervallen, en nog een nieuw biljet van f50 worden ingevoerd. Hiermee in verband staat de invoe ring van biljetten van f20. „De reis naar Amerika thans onder ieders bereik" is de titel van een pasverschenen brochure van de Holland—Amerika Lijn, waarin zij de voordeelen van haar verleden jaar ingestelde toeristen derde klasse uit eenzet en een paar programma's voor „trips" naar de Nieuwe Wereld geeft. Vrijdagochtend ontdekte men in het Hongaarsche plaatsje Adony aan den Donau, dat de waard van een herberg aan de rivier vermoord was. Men vond hem op zijn bed. badend in zijn bloed, met ingeslagen hersen- pan. Zijn vrouw en het 15 jarig dienst meisje waren nergens te vinden. Ten slotte vond men haar op zolder, de vrouw ook met ingeslagen schedel, evenals haar man reeds overleden, het dienstmeisje met twee gapende won den aan het hoofd, doch nog levend. Men droeg het meisje naar de binnen plaats, waar de doktoren haar verbon den. Na eenige oogenblikken kreeg zij even het bewustzijn terug. Zij sloeg de oogen op en meteen riep zij, terwijl zij een man in zijn Zondagsche pak aanwees: „Daar staat de moorde naar." Steirer, zoo heette de man, bleef van schrik aan den bodem genageld

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5