Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. G. VAN HAARLEM Jr. FROSPER DE11Ï Co. De trouw van den Bankier. Accountant - Belasting-Adviseur Hotel P. Verwlel Waalwijk. FEÜILLETOM IDQOR ERWaiKa NUMMER 6. WOENSDAG- 19 JANUARI 1927. 50e JAARGAI UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No.. 38. Telegr.-AdresECHO. is IEDEREN VRIJDAG van 10 uur voorm. lot en met 4'/a uur 's nam. te consulteeren in DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. De wijziging der drankwet. De verplichte splitsing van den verkoop in tappen en slijten wordt omgezet in een facultatieve. De voor gemeenten boven zeker zielenaantal verplichte splitsing heeft practisch meer last dan voordeel gegeven. Het toe zicht op de naleving van de voor schriften voor tappen en voor slijten is niet gemakkelijkafdoende contróle tegen slijten door tappers en omge keerd zou voor de politie een krachts inspanning vorderen, waarvan het nut niet zou opwegen tegen de lasten en de moeite. Door de wijziging in 1925 zijn voor de logementsvergunningen, scherpe bepalingen tot stand gekomen. De werking daarvan, die aanvankelijk gunstig is, moet worden afgewacht. Het nuttig effect zal evenwel worden verhoogd door de heffing van een matig jaarlijksch vergunningsrecht ten bate van 's rijks kas. Door dat recht wordt eensdeels een logementsvergun ning minder begeerlijk voor wie haar slechts voor een zekeren schijn verlangt en worden anderdeels de kosten, die de behandeling van de logementsver gunning voor den rijksdienst veroor zaakt door noodzakelijk inspectie-on derzoek ter plaatse vergoed. De vervanging van den vergunning houder wordt geregeld. De bepaling van art. 24, dat de vergunning uit sluitend geldt voor den persoon des verzoekers sluit uit, dat een ander voor eigen rekening het bedrijf voor den vergunninghouder uitoefent; een derde mag alleen op naam en voor risico van den vergunninghouder han- delen. De practijk heeft met behulp van schijn-contracten zich weten los te maken van het wettelijk voorschrift De meeste vervangers handelen op eigen naam en risico, maar zijn door schijncontracten gevrijwaard tegen ver volging. Het persoonlijk karakter van de vergunning is voor het doel van de wet onmisbaar omdatle. de ver gunning, bleef zij voortbestaan naden dood van den vergunninghouder, be stendig en een Vermogensobject zou worden2e. niet ieder kan worden toegelaten tot de uitoefening van het bedrijf. Deze twee motieven komen evenwel cok tot hun recht, indien den vergunninghouder wordt toegestaan gedurende zijn leven het bedrijf te laten uitoefenen, door dat te verpach ten aan een derde, die voldoet aan de eischen, die aan den vergunning houder gesteld worden. Wanneer de wet zal toelaten, dat beide partijen een eerlijk contract van vervanging, van verpachting van een zaak aangaan, moet het aan belanghebbenden wor- den overgelaten hoe zij hun verhou dingen willen regelen. De overbrenging der vergunning naar een ander huis zal ook in den loop van een vergunningsjaar kunnen geschieden. Zonder schade voor de werking der wet kan de mogelijkheid worden ge opend, dat een vergunning op de weduwe van den houder wordt over geschreven, mits dit geschiede vóór 1 Mei en zij voldoet aan de eischen Alle verkoop van alcoholhoudenden niet sterken drank, wordt gebonden aan. een verlof, ook voor gebruik elders. Voor bier is de grens, waarbinnen verlof noodig is, 10 Liter, waardoor omvat wordt de verkoop bij fleschjes. voor gebruik op straat, voor wijn 5 liter. De verloven worden gebonden aan een maximum, dat gelijk is aan het maximum der vergunnningen. Voorgesteld is de heffing van een verlofsrecht van f 10 De gemeente moet de helft hiervan aan het rijk afdragen. Voorschriften zijn opgenomen met betrekking tot plaatselijke keuze. Het wetsontwerp wijkt op twee pun ten af van het voorstel Rutgers, Dat voorstel omvatte ook de vergunningen, verleend voor 1904 voor welker ver vallen een schadeloosstelling onver mijdelijk was. Met het oog op den toestand van 's lands financiën en de vele, zeker niet minder dringende be hoeften, die onvervuld moeten blijven, is afgezien van het vervallen dier ver gunningen. Het voorstel-Rutgers omvatte ook de sociëteits- en logementsvergunningen. Het wetsontwerp gaat niet verder dan de wet gaat, die deze beide soorten van vergunningen niet onder art. 4, tweede lid, 3°, heeft begrepen. Waar schadevergoeding is uitgesloten, moet aan deze lijnen worden vastgehouden. Tenslotte valt te overwegen of de plaatselijke keuze ook zal gelden voor de bierhuizen. Waar de geest des volks wellicht rijp is voor een beslissing over vergunningsinrichtingen, is het voorzichtig, eerst de ervaring daarmede en met het verlofsmaximum af te wachten. Het maximum van het vergunnings recht is verhoogd op f 40, wegens de veranderde waarde van het geld Verboden wordt sterken drank of zwak alcoholischen drank te verkoo pen terwijl in de localiteit gelegenheid wordt gegeven tot dansen. Er zijn met name in de steden, verschillende ge- legenheden, waar de moderne dansen en alcohol samenwerken in een zeer bedenkelijke richting. Over het dansen wordt hier niet geoordeeld maar het is zaak den verderflijken wederkeerfgen invloed van dansen en alcohol te breken. De -verkoop van wijn en bier in allerlei winkels, speciaal in groenten- en kruidenierswinkels wordt geweerd. Er schuilt een niet gering gevaar in verkoop, zelfs opdringen aan het pu bliek van allerlei alcoholica in gelegen heden, die daarvoor tot voor korten tijd niet gebezigd werden en waarin jong en oud publiek voor gansch andere doeleinden moet komen. Boven- dien wordt aldus een concurrentie aangedaan aan verlofhouders die aan allerlei wettelijke verplichtingen moeten voldoen. - De bekende liberale staatsman mr. Samuel van Houten wordt 17 Februari 90 jaar. Er is een comité gevormd, dat beoogt, hem dien dag een hulde blijk aan te bieden. Men zendt de volgende motie De hfdeeling Amsterdam van de R.K. Volkspartij, in vergadering bijeen, gehoord de uiteenzettingen van het bestuur over de gevoerde besprekingen tusschen de Volkspartij en de Staats partij overwegende, dat de opgelegde geheimhouding nopens dit onderhoud niet door de R.K. Volkspartij is ge schonden overwegende, dat de R K. pers door haar artikelen Naar de Een heid enz. de meening in den lande heeft opgewekt, als zouden de onder handelingen over het bekende rapport der R.K. Volkspartij inzake de motie ven, die tot toenadering zouden kunnen leiden, in een vergevorderd stadium verkeeren; deelt het publiek mee, dat berichten als bovengenoemd geheel uit de lucht gegrepen zijn en slechts ten doel kunnen hebben, de R.K. kie zers in den waan te brengen, als zoude de R.K. Volkspartij van plan zijn, zich spoedig op te lossen in de Staatspartij. Het Tweede Kamerlid Deckers heeft den minister van koloniën de volgende vragen gesteld Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen van het leger bestuur in Nederlandsch-lndië aan den Nederlandsch-Indischen R. K. onder- officiersbond .St. Ignatius", waaruit blijkt, dat door het legerbestuur het concubinaat in de kazernes nog wordt toegelaten? Is de minister bereid, maatregelen te nemen om te bevorderen, dat dit concubinaat ten spoedigste wordt ver verboden De rijksmiddelen hebben in Dec. f 39.232.000 opgebracht, dat is f 13,000 minder dan over December 1925. Over het geheele jaar 1926 was de opbrengst der gewone bronnen van Inkomsten 485,251,350 gulden tegen f 464,076.700 in 1925 of ruim t 25.174,600 meer. Ten opzichte van de raming was er een voordeelig ver schil van f 31,055,000. In het afgeloopen jaar heeft de rijwielbelasting opgebracht f 6,635,634 tegen f 6,486,195 in 1925. De raming voor 1926 was 6 millioen. Het totaal aantal motor- en aan hangwagens in ons land bedroeg volgens een omstreeks October van het vorig jaar gehouden telling 48.491. Hiervan waren Personenautomobielen 29.130 Ziekenautomobielen 69 De Echo van bet Zuiden Waalwpsclie en Langstrnntscbe Oourani Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. AbonnementprtJs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 124) Ontbreekt u dan alle moed? vervolgde manheer de Lagors, waarom wanhopen? Op onzen leeftijd Is het nog vroeg genoeg', zijn leven nog eens te beginnen. Ge hebt toch nog vrienden? Ik ben gekomen om u te zeggen: Reken op my, ik ben rijk, ge kunt over de helft van mijn vermogen beschikken. Prosper was voor dat, met zulk een edelen eenvoud gedane aanbod, zeer gevoelig. Dank u, Itaoul, zei hij met bewogen stem. dank u. Helaas, al het geld der wereld zou mij op het oogenblik tot niets dienen. Waarom niet? Wat zijn uw plannen? Zoudt ge in Parijs willen blijven? Ik weet het niet. Ik heb geen plannen. Ik kan niet denken. Ik zei het u reeds, hernam Raoul leven dig, ge moet uw leven opnieuw beginnen. Verontschuldig mijn oprechtheid, maar die ontstaat uit mijn vriendschap voor u, het is toch onmogelijk voor u in Parijs te blijven, zoolang die geheimzinnige diefstal niet op gehelderd is. En als die nooit opgehelderd wordt? Reden te meer voor u,"om u te doen vergeten. Luister eens, een uur geleden sprak ik nog met Clameran over u. Ge beoor deelt hem verkeerd, want hij houdt zeer veel van u. Hij zei: Als ik in Prospers plaats was, zou ik alles verkoopen. Ik zou naar Amerika gaan en daar mijn geluk beproeven en zon terugkomen om met mflu millioenen hen te verpletteren, die my verdacht hebben. Die raad bracht Prospers trots in opstand. Hy maakte echter geen enkele tegenwerping, want de woorden van dien onbekende, die hem beluisterde, schoten hem te binnen. Welnu? vroeg Raoul. 1 Ik zal er over nadenken, mompelde de kassier, ik zal zien, ik zou wel eens willen weten hoe mynheer Fauvel er over denkt. Mfln oom? Ge weet toch, dat wjj op gespannen voet leven, sedert ik zijn voorstel afsloeg, om by hem op het kantoor te komen. Sedert een maand was ik niet by hein in huis. maar ik heb wel berichten omtrent hein ontvangen. Door wien? Door uw beschermeling, den jongen Cavaillon. Mijn oom schijnt sinds dien dief stal nog meer van de wfls af te zijn, dan gij. Men ziet hem nauwelijks op het kantoor, men zou zeggen, dat hij van, een vreeselijke ziekte herstellende is. En mevrouw Fauvel? en de kas sier aarzelde eveu. en mejuffrouw Made leine? O, zei Raoul op lossen toon. mijn tante is even vroom als altijd, zij laat missen voor den schuldige lezen. Wat mijn mooie en koude nicht betreft, die houdt zich niet met zulke kleinigheden bezig, zy beeft het veel te druk met toebereidselen voor het hal masqué, dat de heeren Yandidier overmorgen zullen geven. Een barer vriendinnen heeft mij verteld, dat zij een genie van 'n naaister ontdekt heeft, die een costuum voor haar maakt als eere-daine van Catharina de Medecis; het moet een wonderwerk worden. Het Is zeker dat een vreeselijke smart, die onze gedachten verdoofd, tevens een soort van ongevoeligheid met zich brengt. Prosper, die reeds zooveel geleden had, werd door dien laatsten slag geheel verpletterd. Madeleine, mompelde hij. Madeleine. Mijnheer de Lagors, die van die ontroe ring niets scheen te bemerken, was intus schen opgestaan. Ik moet u verlaten, waarde Prosper, Zaterdag zal ik de dames op het bal zien en zal ik u weer nieuws van hen kunnen brengen. Tot dien tyd moed gehouden, en denk er aan, wat er ook gèbeure moge, op my kunt: gy rekenen. Voor dat. hy wegging gaf hy zyn vriend nogmaals de hand. Hy was zeker reeds op straat, toen Prosper, bleek, onbeweeglijk en verpletterd, nog op dezelfde plaats stond. De stem van mynheer Verduret maakte een einde aan zyn sombere overpeinzingen. Dat zyn nu uw vrienden, zei deze. Ja, antwoordde Prosper met bitterheid, en toch bood by my zyn halve vermogen aan, zooals u hoorde. Mynheer Verduret trok medelijdend zijn schouders op., Wat beteekent dat voor hem, zei hij, waarom bood hy u zyn geheele vermogen niet aan? Zulke aanbiedingen neemt men toch niet aan. En toch ben ik overtuigd, dat die mooie man gaarne tien mooie bil jetten van' 100 francs zou geven, als hy wist dat de oceaan tusschen hem en u was. Hé, mynheer, en waarom? Wie weet, misschien wel om dezelfde redenen, dat hy u heeft doen opmerken, dat hy sinds een maand niet meer by zyn oom aan huis komt. Maar dat is waar, mynlieer, dat weet ik zeker. Natuurlijk, antwoordde mynheer Ver duret spottend, maar ga| u nu, als het u be lieft. aankleeden, dan zullen wij samen een visite by mynheer Fauvel gaan brengen. Dat voorstel bracht Prosper in opstand. Nooit, riep hij woedend uit, neen, nooit zou ik het kunnen verdragen, dien ellende ling te zien. Die weerstand verwonderde mynlieer Ver duret niet. Ik begrijp u, zei hy, en ik kan dat ver ontschuldigen, maar hoop toch, dat gy op dat besluit terugkomt. Evenals ik mynheer de Lagors wenschte te zien, wil Ik ook myn lieer Fauvel zien, het moet, begrypt ge? Zyt gy op dat punt zoo zwak, dat ge u geen vyf minuten bedwingen kunt? Ik zal my als een bloedverwant van u voorstellen, gy be hoeft geen woord te spreken. Als het dan bepaalt moet, zei Prosper, als u het wilt. Ja, ik wil het. Kom, een beetje zeker heid eu zelfvertrouwen. Ga u gauw wat op knappen. Het is al laat en ik heb honger; wy zullen onderweg ergens dejeuueeren en kunnen dan alles bespreken. Prosper was juist in zyn slaapkamer, toen er weer gebeld werd. De heer Verduret ging open doen. Het was de concierge, die een vry groot couvert in de hand hield. Hier, zei hy, is een brief, die vanmorgen voor den heer Bertomy gebracht is. Ik was zoo verrast, toen ik hein zag terugkomen, dat ik aan den, brief niet meer gedacht heb. Een vreemde brief, hé mynheer? Ja, het was inderdaad een vreemde brief. Het adres was niet geschreven maar bestond uit drukletters, die uit een of ander boek of couvert geknipt en opgeplakt waren. Hoe, riep de heer Verduret, wat is dat? En zich tot den portier wendend, zei hy ga even zitten, ik kom dadelijk terug. Hy liet den portier in de eetkamer en ging naar de zaal, waarvan hy de deur sloot. Hy vond, er Prosper, die de bel, evenals de stem van den portier gehoord had en vroeg wat er gaande was. Dat heeft men voor u gebracht, zei de heer Verduret. En zonder verdere plichtplegingen brak hy het couvert open. Er vfelen 10 bankbiljetten van 100 francs uit. Prosper was vuurrood geworden. Wat beteekent dat? zei hy. Dat zullen we zien, antwoordde de heer Verduret, hier Is een briefje. Dat briefje, was evenals het adres, uit gedrukte letters en woorden samengesteld. Het was kort maar duideiyk „Waarde Prosper, een vriend, die van uw vreeseiyken toestand op de hoogte is, stuurt u een ondersteuning, zy komt uit een hart, dat weet wel «alles met u mede gele den heeft. Vertrek, verlaat Frankrijk, gy zyt jong, de toekomst staat voor u open. Vertrek, en moge dat geld u geluk aanbren gen". Onder het lezen van die woorden, groeide Prospers woede steeds aan, want hy kon zich van dien brief niet de minste gedachten vormen en dacht dat hy zyn verstand ver loor. E*ös der AdvertentiBn 20 cent per regelminimum 1.60. By contract flink rabat Reclames 40 cent per regel. Ad ver tent! Sn moeten Woensdag en Vry dag des morgens om utterly k 9 uur in ona bezit zyn. Iedereen wil my van hier weghebben, riep hy uit, dat is dus een samenzwering. De heer Verduret lachte met zelfvoldoe ning. Eindeiyk dus gaan uw oogen open en begint gy te begrijpen, zei hy. Ja my» jon gen, er zyn menschen die u haten, voor het kwaad dat zy u deden. Er zijn menschen, voor wie uw verbiyf in I'arys een aanhoudend gevaar zou zyn en die u tot iederen prys willen verwyderen. Maar wie zyn die menschen, zeg liet my. mynheer. Zeg my. wie het waagt, my geld te zenden. De vriend van den ouden heer Bertomy boog het hoofd en antwoordde: Als ik dat wist, waarde Prosper, zou myn taak geëindigd zyn, want dan zou ik weten wie den diefstal heeft gepleegd, waar van gy beschuldigd wordt. Maar wy zullen ze zoeken. Eindeiyk hel) ik een aanwyzing in handen, die vroeg of laat een zeker bewys kan worden. Ik had tot nu toe slechts min of meer waarschijniyke vermoetlens, nu heb ik een bewys, dat ik my niet vergiste. Ik liep in het donker, nu hel) ik een lantaarn, die my voorlichten kan. De heer Verduret, die er als een gewoon handelsreiziger uitzag, sloeg, wanneer hy het noodig vond, dien gebiedenden t.oon aan, die op zwakke karakters indruk maakt en zieke hoofden beheerscht. Prosper werd onder het aanhooren gerus ter en voelde den moed terugkeeren. Het is nu zaak, vervolgde de heer Ver duret. om. van die onvoorzichtigheid van uw vyanden party te trekken. Laten wy begin nen den portier te ondervragen. Hy opende de deur en riepS Hei daar, kom als je blieft eens boven. De portier, een door en door beleefd man, naderde met de pet in de band, en was zeer verwonderd over de vrijheid, die de vreemde heer zich veroorloofde. Wie heeft u dezen brief overhandigd? vroeg hy. Een besteller, die zeide, dat hy vooruit betaald was. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1