I Omnibussen 2 371 Vrachtwagens 15 539 Tankautomobielen 160 Tractors 619 Takelautomobielen 3 Aanhangwagens 500 In „l'Echo des Sports" vonden wij het vogende lijstje van het aantal rijwielen in verschillende landen: Frankrijk 6.000.000 1 op 6 inw. Engeland 6 000 000 1 op 6 inw. Italië 2.850 000 1 op 17 inw. Nederland 2 000.000 1 op 3 inw. D.marken 1.350 000 1 op 3 inw. België 1.000 000 1 op 7 inw. Zwitserld. 630 000 1 op 6 inw. Duitschland missen we in het over zicht. Verder hebben Tsjecho Slowakije 150 000, Hongarije 30.000, Zweden 21.600, Bulgarije 7500, Portugal 2300, Roemenië 2400. Turkije 2300, Litauen 2100, Letland 824 en Griekenland 350 rijwielen. Men meldt aan het Volk Wat zeker niet velen weten, is, dat in de nieuwe Motor- en Rijwielwet is vastgelegd dat alle personen, die na 1 Mei 1924 een rijbewijs ontvingen, thans ook nog proeven van bekwaam heid zullen moeten afleggen, willen zij dit bewijs behouden. Alleen voor de provincie Noord-Holland zullen aldus niet minder dan 19 000 examens moe ten worden afgenomen. De algemeene maatregel van bestuur gaat thans rond bij deskundigen om advies. Naar we van bevoegde zijde vernemen, moet het in de bedoeling liggen der regee ring, den datum van inwerking treden vast te stellen op 1 Mei a s. Voor het afnemen der examens zal het land in districten worden verdeeld, waarvoor deskundigen door aanvragers van rijbewijzen en door hen, die van 1 Mei 1924 daarvan reeds in het bezit zijn, na overlegging van een genees kundige verklaring, proeven van be kwaamheid zullen moeten worden afgelegd. Provinciale Stalen van Noordbrabant. Verschenen zijn de rapporten der afdeelingen ten aanzien der voorstellen van Ged. Staten. Geadviseerd wordt tot goedkeuring van het subsidie voor de R K. Politie vakschool te 's Hertogenbosch. De groote meerderheid in eene der afdeelingen wenscht dat de examen eischen zullen worden verzwaard, teneinde aldus den grooten toevloed van leerlingen eenigermate te temperen hetwelk noodig wordt geoordeeld om teleurstellingen te voorkomen, daar bij vacatures bij de politie telkens blijkt, dat het aantal sollicitanten in het bezit van het politiediploma zóó groot is, dat velen hunner nimmer eene betrekking zullen kunnen be machtigen. De comm. van Rapp. gevoelt wel voor dit denkbeeld, indien de besturen der politiescholen te 's Bosch en te Hilversum met elkander in overleg treden, teneinde de exameneischen zooveel mogelijk uniform te hebben. In een der afdeelingen werd gepleit voor eene goede en doelmatige op leiding van verkeersagenten. Geadviseerd wordt tot het toekennen van het subsidie voor bestrijding der zuigelingensterfte door bakeropleiding en oprichting van consultatiebureaux ten platten lande. In alle afdeelingen werd, ofschoon overigens de gevoelens nogal uiteen liepen, het voorstel van Ged. Staten om zijn stichting door de overgroote meerderheid der leden van harte toe gejuicht. Immers, al is in den laatsten tijd in verschillende gemeenten dit sterftecijfer onder de zuigelingen ge lukkig verminderd, erkend moet wor- den dat in vele Brabantsche gemeen- ten dit sterftecijfel nog verontrustend hoog is en boven het normale, zoodat met de bestrijding daarvan een groot provinciaal belang gediend wordt. Verscheidene leden zijn van oordeel dat door een rondschrijven aan de gemeentebesturen nog eens de aan dacht moet gevestigd worden op het groote belang voor onze provincie, gelegen in de krachtige bestrijding der zuigelingensterfte, wat tot meer medewerking van die zijde in de naaste toekomst zou kunnen leiden. Nopens provincialen steun voor werk verschaffing kan de minderheid der comm. van Rapp. zich niet vereenigen met het oordeel van Ged. Staten om thans reeds te beslissen, dat de pro vincie geen subsidie meer zal ver- strekken ter bestrijding der werkloos- heid als het daarvoor bestemd bedrag van f200.000 zal zijn uitgeput. De geheele commissie is er echter voor dat zoolang de werkloosheid nog voort duurt, de provincie de werkverruiming zal bevorderen, De C. v. P. der gemeente Nlj megen waarschuwt tegen personen, die oplichting trachten te plegen door middel van een circulaire, welke zij aan woningen afgeven en waarop zij antwoord komen halen, teneinde toilet zeep en schrijfpapier te verkoopeu. Die circulaire luidt: Onderlinge Bond van Werklooze Kantoorbedienden. MM. Met beleefd verzoek komen eenige Werklooze Kantoorbedienden, allen reeds geruimen tijd zonder werk en vaders van groote gezinnen, ten einde raad tot UEd. of U hen in den zwaren strijd om het bestaan slechts voor een enkele keer zoudt willen steunen door het koopen van een doos toiletzeep. 3 stuks 70 cent. 1 stuk 25 cent. Ook bieden wij UEd. aan een couvert Dames- of Heeren Post, 20 stuks f0 25, alles prima kwaliteit en tegen winkelprijs. Ook van U Mevrouw, die nooit iets aan de deur koopt, hopen wij een gunstig antwoord. Daar onbevoegden ook antwoord kunnen komen halen op dit biljet wat reeds voorgekomen is, verzoeken wij U beleefd naar de controle-kaart te vragen, waarvan elk onzer is voorzien. Gedachtig aan het spreekwoord, die zich zelve helpt is waard geholpen te worden, vragen wij beleefd Uwe medewerking. Bondv. Werkl. Kantoorbedienden. P S. Op dit biljet komt een onzer U persoonlijk bezoeken. Beleefd ver zocht dit biljet terug te geven. Het is gebleken, dat hier bedrog in het spel is. Overneming van dit bericht in de nieuwsbladen wordt verzocht. De Burgemeester van Wierden geeft ieder, die aangezocht wordt om als agent of vertegenwoordiger op te treden voor of aan wien geldelijke voorschotten worden aangeboden, door de Onderlinge Crediet Verschaf fing (O.CV) te 'sGravenhage, in zijn eigen belang in overweging zich eerst tot hem te wenden om inlichtingen alvorens met genoemde onderneming eenige relaties aan te knoopen. Overneming in de nieuwsbladen is gewenscht. DRUNEN. Zondagavond gaf de har monie der Jongenscongregatie een wel geslaagd concert. De belangstelling was bevredigend. Onder de uitgevoer de nummers noemen wijLe Calif de Bagdad, Ouverture de Boieldieu, Fan- taisie sur l'opera de Somnambule, de Bellinni, Trés Jolie de Waldteufel, die, niettegenstaande hunne moeilijkheid, correct werden uitgevoerd. Wij brengen gaarne een woord van lof aan den ijverigen directeur en de ijvervolle muzikanten, die telkens blij ken geven van vorderingen in de toon kunst. Het eerste groot Winterconcert door onze harmonie „De Volharding" gegeven in de zaal bij den heer Th. Elshout, mag in elk opzicht zeer goed geslaagd heeten. De zaal was goed be zet, wel een bewijs dat de uitvoering der harmonie „De Volharding" zich in een blijvende belangstelling mag ver heugen. Met Vers la Lumière, Marsch van H. L. Blankenburg werd de avond ingezet. Daarna werd door den Presi dent, den heer L. Sikkers, een korte toespraak gehouden, waarin hij zijne voldoening te kennen gaf over de tal rijke opkomst. De harmonie bracht daarna de Ouv. Symphonique van H. Maquet, en Fidelio, Fantaisie brillante sur l'opera van L. v. Beethoven ten ge- hoore, welke op sublieme wijze werden uitgevoerd. Wij zijn er ook van overtuigd, dat dit koor onder eminente leiding van den directeur A. van Huiten, het met ijverige studie nog ver zal brengen. Het humoristisch gedeelte van de gebr. Lips was keurig in orde; zij hebben geducht op de lachspieren der aanwe zigen weten te werken. Voor de pres taties der gebr. Lips mag wel een bij zonder woord van lof gebracht wor den. Veel bijval oogstten onze duettisten L. van Wezel, piston en M. van der Putten, trombone, met hun duet: „Duo Concertant" van L. Canivez en de heer G. Elshout als solist. Vooral mogen wij niet vergeten te noemen den jongenheer Joh. Verhoe ven Hzn., die zich hedenavond weer bekwaam toonde op zijn instrument. Royaal mocht de jongenheer Verhoe ven in het hartelijk applaus telkens deelen. Na afloop nam de president, de heer L. Sikkers het woord, en bracht op de eerste plaats een woord van lof aan de muzikanten en niet 't minst aan den eminenten directeur, den hr. A. v. Huiten, die met onvermoeiden ijver en ambitie de harmonie heeft opge voerd. Tot slot dankte spr. allen, die tot het welslagen van den avond heb ben meegewerkt en hoopte dat allen hun moreelen en finanjtieelen steun zullen blijven geven. Vervolgens wer den de prijzen uitgedeeld aan de solis ten, welke zij behaalden te Loonop- zand. Hij huldigde hen nogmaals, en sprak den wensch uit, dat deze eere- prijzen een aanmoediging mogen zijn om steeds met ijver en ambitie te blij ven voortgaan op den ingeslagen weg. Daarna werden door de heeren Hooy- maier en L. Sikkers de prijzen en di ploma's uitgereikt, welke dankbaar aanvaard werden. De gebr. Lips gaven tot slot nog een extra nummer van Gerritje de Lache bek, hetwelk de scheidende menigte deed schaterlachen. De gebr. Lips dankten de leden der harmonie en hoopten nog meermalen hier in Dru- nen een gezelligen avond te geven. Thans breekt het potverteeren en feestvieren weer aan. 1.1. Zaterdag de pot-vereeniging „Krasnapolsky", Vrij dag a.s. de bijenhoudersvereeniging St. Ambrosius bij H. Pulles-de Wit. A.s. Donderdag de handboogschutterij van het Jongenspatronaat, met onderling concours. NIEUWKUIK. Blinden-uitvoering. De Eerw. Frater Aurelius, Directeur van het St. Henricus Blindengesticht te Grave, berichtte, dat zijn muziek kunstenaars op Woensdag 26 Jan. a.s. in ons dorp eenige liefdadigheidscon certen zullen komen geven. De uitvoe ring voor Dames zal zijn van 2 tot 4'/2 uur, daarna zal in het Liefdehuis St. Gertrudis aan de muzikanten een een voudige maaltijd worden aangeboden waarna zij ten 6 uur voor de Heeren zullen optreden, telkens in het Bonds- gebouw. De entree is gesteld op min stens 50 cents, wijl liefdadigheid en hulp in het bouwen van een beter te huis mede-oorzaken zijn, dat de Blin den hier en daar uitvoeringen geven. De concerten worden afgewisseld door demonstratie van het Blinden-onder- wijs; hoe zij kunnen lezen en schrij ven, hoe zij verbluffende kennis van aardrijkskunde opdoen, enz. Program ma's zullen worden gedrukt en gratis aan alle huizen worden verspreid; deze dienen tot uitnoodiging, want het is te hopen, dat geen enkel huisgezin ach terwege blijft, nu zij, die den grooten schat missen, welke wij voor geen geld ter wereld zouden willen verliezen, het licht der oogen, tot ons komen om hulp en steun, voor hun bestaan en voor hun armoedig gesticht. Waarschijnlijk bestaat iedere uitvoering uit 4 num mers harmonie^ en 4 nummers strijk orkest; hoe klankvol, accuraat en ont roerend de uitvoering dezer 35 licht- verstoken kunstenaars is, kunnen onze Koristen getuigen, die reeds eenige hunner prestaties hebben beluisterd in Grave.% Op Zondag 23 Januari a.s. is het voor onze H. Familie feest. Alsdan zul len verschillende leden hun 60- en 50- jarig jubilé herdenken. Des morgens zal een H. Mis werden opgedragen, waaronder door de leden een algemee ne H. Communie plaats heeft. Des na middags zal in het Bondsgebouw een plechtige feestvergadering worden ge houden, ter huldiging der jubilarissen. Als blijvend aandenken is, behalve van de jubilarissen, ook van de gansche H. Familie, sectiesgewijze (12 in getal) een foto gemaakt. Dinsdagavond werd in het Bonds gebouw alhier door den heer Balk een lichtbeeldenvoorstelling gegeven voor de leden van den Boerenbond en Jon gen boerenstand over Kali-Syndicaat. Het was voor onze boeren een belang rijken en leerzamen avond. Allen keer den ten hoogste voldaan huiswaarts. 's-BOSCH. In onderling overleg met het Gemeentebestuur van 's-Hertogen- bosch en het bestuur van de slagers- patroonsvereeniging te 's-Hertogen- bosch is opgericht eene vereeniging, welke zich ten doel stelt: het beharti gen van de belangen der Bossche Vee markt en het organiseeren van Paasch- vee-tentoonstellingen. Besloten is in 1927 de Paaschvee- tentoonstelling te houden op Woens dag 6 April a.s. Gezien de ruime subsidie, welke door de gemeente is toegekend en de belangstelling der Bossche burgerij, van welke zich reeds een groot aantal als lid der vereeniging aanmeldden, belooft deze tentoonstelling wederom succesvol te worden. Voor alle afdeelingen zullen flinke prijzen beschikbaar worden gesteld. Het secretariaat van het Tentoon- stellings-Comité is gevestigd aan het Gemeente-Slachthuis te 's-Bosch. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Onder enorme deelneming werd j.l. Zaterdagmiddag op de begraaf plaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen mejuffrouw Adriana van Baardwijk, die tengevolge van een auto-ongeval op Nieuwjaarsdag vorige week Dinsdagavond in het Ziekenhuis te 's-Bosch overleed. De droeve lijkstoet werd voorafge gaan door de directie en het geheele personeel van het atelier der firma Vroom Dreesman te 's-Bosch, alwaar Mej v. B. sinds een vijftal jaren is werkzaam geweest; een zestal prach tige kransen, als laatsten groet van directie, personeel van het atelier en van haar verloofde, werden medege dragen in den stoet. De belangstelling op de begraaf plaats was zeer groot en staande rond om de geopende groeve, konden velen hun tranen niet bedwingen. Nadat de kist, welke gedeeltelijk door vrien dinnen van de overledene op het kerk hof was gedragen, in de groeve was neergelaten, nam Ds. Louwe Kooymans uit' Waalwijk, consulent bij de Ned. Herv. Kerk alhier, het woord en zeide o. m.: Wij staan met weemoed rondom de geopende groeve, niet omdat deze doode nog zoo jong was, maar meer om de wijze waarop dit jonge leven werd afgesneden. Deze geopende groeve roept ons allen toe dat er maar een schrede is tusschen ons en den dood. Waarom moest zij van hare familie en verloofde worden weggenomen? Waarom moest zij reeds zoo jong ster ven? Dat zijn vragen waarop wij geen antwoord kunnen geven. Spr. geeft hierop het antwoord, naar aanleiding van hetgeen Jezus tot Zijne Apostelen sprak (1 Joh. 13): Wat ik doe, dat weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan." Moeten ook wij niet zeggen: wij weten niet waarom God zoo'n droefheid geeft in het hart van ouders en familie? En nu komt de Hei land en zegt: „Wat Ik doe, weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen ver staan". Wij gelooven niet aan noodlot en toeval. Wat is gebeurd op Nieuwjaars dag is geen noodlot of toeval. Dit alles is geschied onder de bestiering Gods. En nu komt het troostwoord tot ons: „Gij zult het na dezen verstaan". Boven de sterren, daar zal het eens lichten; daar worden eenmaal alle raadsels vervuld en dan zal het „Waarom?" worden opgelost. Wij treuren niet als die geen hoop hebben. Mocht zij haar Heiland gevonden hebben in haar le ven, dan treuren wij niet, dan benijden wij haar. Een roepstem komt tot ons allen: Bereid uw huis, want gij zult sterven. O, hoe vreesdijk, wanneer wij eens in onze zonden moesten wegge nomen worden. Laat uw leven zijn met Christus, want dan is het sterven ge win. Hierna neemt de vertegenwoordiger der fa. V. en D. het woord, die zegt dat op hem den plicht rust, namens Direc tie en personeel van het atelier, de laatste eer te brengen aan Adriana van Baardwijk, die sinds Juni 1921 bij de fa. is werkzaam geweest, zonder dat er ooit iets op haar werk is aan te mer ken geweest. De directie heeft spr. nog meegedeeld, dat zij een der beste werk krachten der fa. was. Het is voor de ouders zeer droevig, zegt spr. hun dochter aan God de Heere te moeten afstaan, maar voor ons, die haar van nabij keilden, is de slag ook zwaar. Toen het bericht van haar overlijden op ons atelier bekend werd, waren al len als verpletterd. Namens de Directie legt spr. een krans op de baar en spreekt een laatsten groet tot de over ledene: „Rust zacht, Adriana, vaarwel, wij zullen en wij kunnen u nooit ver geten; rust zacht, vaarwel". Ds. Louwe Kooymans neemt dan nogmaals het woord om namens de diep bedroefde familie een woord van dank te richten tot allen, voor de deel neming. Wij kunnen begrijpen, aldus de eerw. spr., wat er omgaat in het hart van den vader en den ver- de, en begrijpen dat zij niet in staat zijn hun dank te brengen. En dat moe ten wij toch doen. Dank in de eerste plaats aan God, die dit leven heeft ge geven. Het heeft slechts kort geduurd; toch is het een leven geweest van liefde voor haar ouders, enz. De eerw. spr. brengt namens de familie dank aan de ingezetenen van Sprang, die zooveel belangstelling hebben betoond. In 't bijzonder brengt hij dank aan den heer vertegenwoordiger der fa. Vr. en D. en alle vriendinnen van de overledene en verzoekt den dank over te brengen aan de firma Vr. en D. Zich nog eenmaal tot de overledene richtend, zegt Ds. Louwe Kooymans: Eenmaal zal tot haar komen de roep stem: „Ontwaakt!" Zij zal ook op staan. Moge het zijn tot heerlijkheid Gods. Dan gaat Ds. Louwe Kooymans voor in gebed, waarin hij de bedroefde fa milie aan God opdraagt. Dat God hen moge sterken. De afd. Sprang van het Nederl. Werkl.-Verb. „Patrimonium" kwam j.l. Zaterdagavond in vergadering bij een in de zaal van den Chr. Volksbond. De opkomst was groot. Na de opening door den voorzitter, den heer J. J. Dal- maijer, leest de secr. de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Aan de orde was: Bespreking dok tersfonds. De voorzitter licht dit punt nader toe. De doktoren Waardenburg alhier en Hueber en De Both van Kaatsheuvel zullen een z.g. „Bosch" oprichten, die ten doel stelt den leden bij ziekte vrije doktersbehandeling te geven. De con tributie zal bedragen: Gezin (vader en moeder met alle kinderen beneden 16 jaar) 46 cent. Man en vrouw 36 cent. Gezinsleden boven 16 jaar 18 cent. Kostgangers 18 cent. Om lid te kunnen worden mag een gezinshoofd niet meer inkomen heb ben dan 35.en een kostganger 25.— Hiervoor wordt verstrekt: Genees kundige en heelkundige behandeling met verbandstoffen. Geen verloskun dige behandeling (alsdan wordt 5. verstrekt). Specialistische hulp, wan neer zulks noodig wordt geacht, Klini sche hulp (operatie vrij, zonder ver bandstoffen en zonder verblijfkosten in een ziekeninrichting). Consults zijn niet vrij. Personen met chronische kwalen worden niet aangenomen. Hierover ontspon zich een breed voerige gedachtenwisseling. De verga dering was unaniem van meening dat de contributie te hoog is. De secretaris deelde nog mede, dat arbeidersgezin nen, welke geen lid worden, door <le heeren doktoren zullen worden be schouwd tot den Middenstand te be- hooren, wat betreft de kosten voor vi- sie's, enz. Zeer duidelijk gaf de verga dering hare afkeuring hierover te ken nen, waar de contributie voor zeer ve len te hoog is en keurde zij dezen „dwang" van heeren doktoren ten sterkste af. Hierna kwam aan de orde: Bespre king jaarfeest. Op voorstel van het bestuur werd besloten op Dinsdag 25 Jan. a.s. eene feestvergadering te houden. De rege- lings-commissie werd hiervoor be noemd. Een viertal ingezetenen hadden zich aangemeld lid der afdeeling te willen worden. De heer C. Klootwijk sloot de bijeen komst met dankgebed. YRIJH.-CAPELLE. Voor 't examen dubbel boekhouden slaagde de lieer P. B. Zijlmans, alhier. Omtrent den inbraak in de con sistoriekamer der Gei et" Kerk aan het Bruggetje, deelt men ons mede, dat de Jongelingsvereeniging om circa 7 uur dit lokaal heeft verlaten. De koster, Hein Glavimans, ging zooals gewoon lijk om ca. 9 uur sluiten en kwam tot de ontdekking dat de kast der kerk, voorzien van een Lipsslot, was open gebroken. Men had een lat, vermoede lijk met een pook er afgewrongen en zoodoende de deur kunrtSiï openen. Een zak met ƒ30 it ƒ40 weid medege nomen. In ieder geval moec(cn) de da dels) zeer goed' op de hoogte van den toestand geweest zijn, daar er in het lokaal drie kasten stonden en juist die met het geld werd aangegrepen. Reeds meerdere malen werd geld ver mist. Eerst werd een busje van het or gel geledigd, inhoudende pl.m. f 10. Vervolgens kort geleden liet busje Waarin zich gelden bevonden voor het aflossingsfonds voor een orgel, door de verschillende vereenigingen gekocht, in houdende plm. 15. Men denkt steeds met dezelfde persoon(en) te doen te hebben. De politie, hoewel buitenge woon actief optredend, heeft nog geen spoor van de(n) dief(ven) kunnen ont dekken. De uitvoering der Christelijke- Zangvereeniging „Hallelujah", die 26 Januari 1927 in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zou worden ge; geven, is afgelast. De oorzaak hiervan zou, naar onze zegsman meedeelt zijn, dat alleen „bij volle maan" daartoe verlof wordt gegeven en „Manus" om dezen tijd te laat om het hoekje komt kijken1 CAPELLE. Op Woensdag 26 Janu ari, des nam. 3 uur, zal in de O. L. school in de Kom alhier gelegenheid zijn tot kostelooze koepokinenting. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zal op Maandag 24 de zer des avonds 7 uur, zijn jaarvergade ring houden in het repetitielokaal. De agenda luidt: 1 Opening, 2 Jaarversla gen, 3 Rekening en verantwoording van den penningmeester, 4 Bestuurs verkiezing en 5 Rondvraag en sluiting.. WASPIK. Zaterdagavond werd in de- zaal bij den heer H. van Iersel-Montens eene buitengewone filmvoorstelling ge geven. Vertoond werd de alom bekende film „De Ontbladerde Roos", of „Het Offer der Kleine H. Theresia", een rol prent van ontroerende» schoonheid. RAAMSDONK. Op Zondag 23 Jan. a.s. geeft de Vrouwenbond een uitvoe ring in het Henricusgebouw op het Veer. Waarschijnlijk komt hier 30 de zer de Franciscusfilm. In de op het laatst van de vorige week gehouden bestuursvergadering van den eierenbond werd besloten om na enkele weken de jaarvergadering te houden en daarvoor een spreker uit te noodigen, om het een en ander over de pluimveeteelt te zeggen. Van de autobus Geertruideuberg 's Gravemoer brak gistermiddag aan de vooras een moer, met het gevolg dat een wiel er vandoor ging. Daar de wagen maar kalm-aan reed en de chauffeur, die even tevoren aan de stuurinrichting merkte, dat er iets niet in orde was, er direct de rem op had, liep alles met 'n flinke botsing af

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2