ÖE tGHDVAN HEI ZUIDtN. Onberispelijk haar. I t Xo 0. Woensdag 19 Jan. 1927, 49c Jrg- TWEEDE BLAD. WETHOUDER GRAGTMANS Onze gemeente wordt de laatste jaren wel zwaar beproefd in zijne verdienstelijke burgers, door 't verlies van degenen onder haar eerste man nen die of wel rasechte Waalwijkers waren of die door hun uitingen of prestaties op verschillend gebied in 't belang van Waalwijk in een reeks van jaren, zich dien eeretitel hebben waardig getoond. Verschillende hunner zagen wij ons door den dood ontvallen, anderen gingen door welke omstandigheden dan ook, naar elders. Thans wederom treurt onze gemeen schap bij de lijkbaar van den geachten oudsten wethouder, een reus gelijk, maar nu nog plotseling neergeveld. De heer Jacobus Gragtmans toch is Maandagavond in den ouderdom van 73 jaren plotseling overleden. Reeds maanden was de heer Gragtmans sukkelend, maar gelukkig was. zooals wij mededeelden, zijn toestand de laatste weken zeer vooruitgaande, zoo zelfs dat hij Maandagmorgen een auto tochtje door zijne gemeente maakte, om alles na zoo'n lange pauze weer eens in oogenschouw te nemen. Des avonds ten ongeveer half zes zat hij aan z'n maaltijd en plotseling, zonder de minste benauwdheid of wat ook, trad de dood in. De droefheid zijner geachte familie, die hem na zooveel goede zorgen beter waande, laat zich oegrijpen. Met den heer Jac. Gragtmans is, zooals we hierboven reeds aangaven, wederom een onzer meest verdienste lijke burgers heengegaan, een werker in hart en nieren. Hij toch had z'n verdiensten op algemeen terrein, niet voor dit of dat alleen, neen, hij had deze voor kerk en maatschappij, voor gemeente en industrie. De heer jac. Gragtmans was lid van 't Kerkbestuur der parochie van St. Jan sinds 1911, waar zijne wel doordachte adviezen op hoogen prijs werden gesteld onder zijn medebe- stuur kwam onze prachtige nieuwe kerk tot stand hij werd 6 October 1869 (op 17-jarigen leeftijd) lid der St. Vincentiusvereeniging, werd in 1915 opvolger van den heer Jud, Timmer mans-van Turenhout als vice-president en was sedert Juli 1920 haren ijveri- gen voorzitter, als hoedanig hij den heer J. M. Ie Blanc opvolgde. Toen hij 11 September 1921 onder zeer vele blijken van belangstelling z'n gouden jubileum als Vincentiaan vierde,schonk Z. H. den Paus hem de onderscheiding .Pro Ecclesia et Pontifice". Hoevele duizenden armen heeft hij in die jaren niet bezocht en hulpe geboden, wat hij ook in alle beschei denheid in z'n particuliere leven zoo gaarne deed. Wij kunnen hier nog bijvoegen dat de heer Gragtmans langen tijd voor zitter is geweest van het R.K. Huis- vestings Comité Kring Langstraat en voor de Oostenrijksche kinderen zeer veel heeft gedaan. De Oostenrijksche regeering erkende zijne verdiensten door hem toe te kennen de zilveren medaille van het Roode Kruis van Oostenrijk. Ook voor de openbare zaak in onze plaats zal zelden iemand een schooner staat van dienst kunnen presenteeren. De overledene toch werd 2 November 1887 voor de eerste maal gekozen tot lid van den gemeenteraad (wat hij dus bijna 40 jaren geweest is), terwijl hij in 1897 wethouder Th. A Hoffmans als zoodanig opvolgde (alzoo bijna 30 jaren). Al dien tijd was de heer Gragtmans de energieke voorzitter der Gascommissie (later Licht- en Water bedrijven) voor welker belangen hij steeds op de bres stond en welke hem zeer dierbaar waren, tevens directeur der Brandweer, in welker moderne reorganisatie hij krachtig de hapd heeft gehad, en voorts was hij Jid Tn het ColleBe "an Zeilers. Onder de groote werken die tijdens zijn wethouderschap tot stand kwamen noemen wij het stichten van het Tee' kenschoolgebouw met Boterbal, de uitbreiding der O. L. School en Gem. Ulo School, het leggen van de tram door de gemeente, waarvan hij een groot voorstander was, de aanleg van de Mr. van Coothstraat in 1910 (hij was later aandeelhouder der Bouwgrond Maatschappij), de stichting der Rijksvakschool 1910-19(1), de werken tot verbetering der haven (1915—1916), de oprichiing van het Gem. Electriciteitsbedrijt (1919), de overname van het Waterleidingbedrijf (1919), de verschillende uitbreidingen der gasfabriek, de geheele gemeente lijke woningbouw, de samenvoeging der gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, de aankoop van bouw hoeven op Roestelberg en Fellenoord voor werkverschsffing enz. Met enkele andere belangstellenden maakte hij door de vorming van een garantiefonds de stichting der R.K. Handelsschool mogelijk en voorts trad hij meermalenen voor langen tijd op als waarnemend burgemeester, welke func tie hij op zeer bijzondere en prettige wijze waarnam. Aan bovengenoemde belangrijke aan gelegenheden en nog zooveel meer. wij doen slechts een greep, heeft hij krachtdadig meegewerkt, daar golden zijne goed overwogen adviezen, steu nend op helder inzicht en jarenlange ondervinding, als te zijn van zeer groote importantie Geen vergadering van B. en W. geen vergadering van den raad, noch van de gascommissie was hem te veel, steeds was hij present. Het is geen ijdel woord, als we zeggen, dat de raad maar vooral 't college van B. en W. veel, zeer veel in dezen col lega verliezen. Laat ons nu met een enkel woord wijzen op hetgeen de heer Gragtmans gedaan heeft voor de industrie, spe ciaal de lederindustrie. In 1875 volgde hij zijnen vader, den heer Norbertus Gragtmans op in de oude zoolleer looierij. gevestigd in 't huis met den Ossenkop (thans bewoond door de familie vanBladel), een der oudste zaken op dit gebied in ons land. In 1887 werd het bedrijf overgebracht achter het van den heer Dr. de Haan gekochte pand nabij de Haven. De heer Gragtmans, die steeds de veilingen te Aptwerpen en elders be zocht en bekend stond als een der beste huiden- en leerkenners van ons land, begreep de teekenen des tijds en was ook hier de pionier en stichtte in 1899 met z'n zwager den heer H Wiesman, de eerste vache lederfabriek Gragtmans Wiesman, die gerug steund door vakkennis en energie weldra over ons land en ver daar buiten een goede klank had en wel ker fabrikaat ook thans nog tot een der beste in den lande wordt gerekend. Eerst 't vorig jaar trok de heer Gragtmans zich uit zaken terug en werd opgevolgd door zijn zoon den heer Norbert Gragtmans, al wil dit niet zeggen, dat z'n belangstelling voor* de zaak veiflauwde. Lange jaren was d§ heer Gragtmans voorzitter van de Waalwijksche Looiersvereeni- ging, die een der meest beteekenende maar tevens meest gezellige was op dit gebied. Wij weten niet of wij volledig zijn geweest in de opsomming van dat gene wat deze groote burger ver dienstelijks gedaan heeft voor kerk, gemeente en maatschappij. Maar wel weten wij, dat deze korte opsomming voldoende is om voor eenieder duide lijk te demonstreeren, welk een recht geaard en verdienstelijk man met den heer Gragtmans is ten grave gedaald, aan wiens nagedachtenis wij dan ook hier namens Waalwijk hartelijk dank en hulde brengen en in welk onbaat zuchtig en welbesteed leven de familie kracht vinden moge om dezen slag met sterkte te dragen, overtuigd als wij mogen zijn dat de Looner van goed en kwaad ook deze verdiensten naar z'n waarde zal hebben geschal, f Hij ruste in vrede, f L)e beschuldigingen legen den Elshoutschen burgemeester. In verband met de aantijging tegen den burgemeester van Elshout (gemeen te Oudheusden) door een artikel In het .Dagblad van Noord Brabant", over genomen door verschillende bladen, al leen op mededeeling van wethouder L. van Herpt, werd Vrijdag op verzoek van de leden van den Raad een spoed- eischende vergadering gehouden. Alle leden waren daarbij tegenwoordig. Na bespreking in geheime zitting werd door het lid M. Klijn de volgende motie ingediend. De Raad der gemeente Oudheusden „In zijne vergadering van 14!an. 1927; „Overwegende, dat door wethouder „L. van Herpt de naam van 's Raads „geachten voorzitter en burgemeester .op lasterlijke en geraffineerde wijze „in de Raadsvergadering van 30 Dec. „1926 (waarbij de burgemeester we- „gens ziekte niet aanwezig kon zijn) „en later door eenzijdig verslag door .hem aan de pers verstrekt, op de „meest schandelijke en lage manier „voor heel het land door het slijk .heeft gesleurd en daardoor de nood- zakelijke samenwerking onmogelijk „heeft gemaakt, verzoekt hem dringend „onmiddelijk als wethouder ontslag te .nemen." Nadat dit voorstel voldoende werd gesteund, werd het zonder discussie aangenomen met alleen de stem van wethouder van Grevenbroek tegen. (Wethouder van Grevenbroek is een oom van wethouder van Herpt), R.K. Statenkieskring Heusden. Te 's Hertogenbosch werd Zaterdag middag een vergadering gehouden van den Statenkieskring Heusden. De vergadering werd geopend door den penningmeester, den heer van Heesbeen, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den plotseling der vereeniging ontvallen voorzitter, den heer Surig uit Waalwijk Bij het punt verkiezing van een voorzitter, werd het algemeen van be- lang geacht, dat zoo mogelijk de voor zitter dezelfde woonplaats heeft als de secretaris, n.l. Waalwijk. Als zoodanig werd de heer Math. v. Loon te Waal wijk, gekozen, terwijl tot vice-voor- zitter de heer W. Eibers, eveneens te Waalwijk werd benoemd. Een bespreking van het huishoude lijk reglement en de regeling uit hoe veel leden het kringbestuur zal bestaan, werd aangehouden tot na de Prov. Staten verkiezingen. De vergadering besloot geen advies te geven betreffende de candidaten bij loting werd de groslijst als volgt samengesteld: 1. Mr. H. Loeff. burge meester, Drunen; 2. G. R. v. d. Ven burgemeester, Vlijmen; 3. J.M.Smits burgemeester, Alem 4. Ch van Herpt landbouwer te Herpt; 5 E Moonen burgemeester te Waalwijk en 6. Mr P. H. Loeff te 's Bosch. Na uitvoerige gedachtenwisseüng werd besloten dat bij de stemming elk lid 3 stemmen zal uitbrengen. De heer M. van Loon, nieuw be noemd voorzitter, werd gekozen als afgevaardigde in de bondsvergadering van den rijkskieskring 's-Boscb; mede gedeeld werd dat momenteel in den R K. Statenkieskring Heusden 6112 kiezers georganiseerd zijn. Ned. Bond van Leerhandelaren. De Nederlandsche Bond van Leder- nandelaren in druk bezochte ver gadering bijeen in hotel „De Roode Leeuw" te Amsterdam, gehoord de besprekingen inzake aansluiting bij 't door den Neder- landschen Bond van Schoenmakers opgerichte Ledercontrolestalion, gezien de houding der Looierso.ga- nisaties in dezen, van oordeel dat de Lederhandelaren individuceel de risico van het niet door hen gelooide product o; mogelijk op zich kunnen nemen, besluit zijne leden te adviseeren zich voorloopig van aansluiiing afzijdig te houden, verzoekt de Nederlandsche Dagblad pers beleefd deze motie te willen pu- bliceeren, en gaat over tot de orde van den dag. Uitbreiding Spoorweg-emplacement alh. Ten einde het lossen en laden van goederen te vergemakkelijken en prac- tischer te maken met beirekking tot de ligging van de goederenloods," ligt het in de bedoeling der Spoorweg directie om op het Station-emplace ment een verbinding tot stand te brengen van het hoofdspoor naar de lijn gelegen voor de goederenloods. Indien de gedachte plannen zullen worden uitgevoerd vloeit hier nood zakelijkerwijze uit voort dat het per rongedeelte voor het hoofdgebouw in meer Oostelijke richting zal moeten worden gebracht. Bekroond. De beide kwartetten uit onze har monie „St. Crispijn" die Zondag 1 1. deelnamen aan het solisten- en kwar tetten-concours van de harmonie „de Volharding" te Steenbergen, hebben zeer groot succes gehad enden naam van Waalwijk hoog gehouden. Beide kwartelten behaalden n 1. den eersten prijs. De jury bestaande uit de heeren M. C v. d. Rovaart, hoofdredacteur van de „Muziekbode" te Amsterdam, J. G. van Herwaarden toonkunstenaar te Rotterdam en Govert Dorrenboom. toonkunstenaar Breda. Het kwartet bestaande uiidehee en J Klein solo clar., N v. Gorkum leclar., de Vaan 2e clar en J. de Graauw Saxophoon tenor. behaalde met „Le Calif de Bagdad" van Boieldieu, den eersten prijs met 166 punten. De jury zegt daarvan „Veel goeds in samenspel. In hoofdzaak een zeer mooie pres tatie. De solo clar. heeft een lieve, mooie toon in het piano. Er wordt goed op de teekens gelet Goede tempi. Stemming gaat goed, behoudens een paar kleine storingen. Overigens heel goed, heeren, vooral het samenspel, daar is op gestudeerd." Het kwartet bestaande uit de heeren Jos. Korthout (piston), G. Couwen- berg (piston), jac Didden (bariton) en C. Didden (tuba), behaalde met „Le Heraut" van Cristophe den eersten prijs met 159 punten. De jury schrijft in haar rapport o.m. „Erwordt goed gewerkt, vooral het „samenspel is goed, dat klopt als een „bus. Blijf zoo onder goede leiding „voortgaan, heeren. Vooral zin voor „het schoone in de muziek houden. „'n Compliment aan den jongen „directeur, die goed heeft ingestudeerd „en zijn spelers goed leidt." Ter repetitie van de Harmonie kwam een deputatie van het bestuur van de R. K. Werkliedenvereniging, die bij monde van den heer Fr. Smolders, bestuur, directeur en leden geluk- wenschte met de schitterende bekro ningen die een dubbeltal kwartetten van het corps op het muziek concours te Steenbergen 1.1. Zondag had weten te behalen. Hij sprak de hoop uit dat dit een aansporing zoude zijn, tot vorming van meerdere kwartetten vooral onder de jongere muzikanten, omdat daardoor leering en scholing zeker in hooge mate werden bevor derd. Liedertafel Oefening en Vermaak De Liedertafel „Oefening en Ver maak" gaat steeds door met het geven van schitterende concerten en mati- née's Zondag 23 Jan. a s. zal zij het pu bliek wederom een grootsch Volks- matirée aanbieden, waarop zij geheel en met eigen solisten zal uitvoeren het machtige toonwerk „Columbus" van Heinr. Zöllner. Hierin zal de partij van Filippa (de vrouw van Columbus vervuld worden door Mej, C. ee Vries, die van Co lumbus, door den heer TomBurmanje en die van Rodrigo door den heer Jos de Bont. Het is een toonwerk van bijna on gekende grootheid, waarvan elk een genieten kan, en dat onwillekeurig bij iederen hoorder een gevoel van kracht, willen, kunnen en levensblijheid wak ker roept, kortom het belooft een morgen van hoogstaand kunstgenot en heerlijk genieten te worden. Onnoodig lijkt het haast een ieder nog aan te sporen dit Matirée te be zoeken en veel minder nog, omdona teur dezer keurige vereeniging te worden, welk laatste voor den ge- regelden bezoeker nog een groot finantieel voordeel in zich houdt, ter wijl men de Liedertafel steunt ln haar streven het publiek steeds iets goeds en moois aan te bieden. Stent de Liedertafel „Oefening en Vermaak" moreel en financieel, opdat zij in 1927 grootsche dingen kan doen. Zilveren jubileum. Heden herdacht de heer Mariusvan Loon, den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad als letterzetter in onze drukkerij. Des morgens werd de jubilaris ten kantore ontvangen en daar omgeven door het geheele personeel in hartelijke woorden toegesproken door z'n pa troon, den heer Jan Tlelen. Hij wees erop dat dit in korte jaren reeds het vierde zilveren jubilem was, dat in zijne zaak werd gevierd, sprak zijne groote waardeering uit voor 't werk van„den jubilaris dieo hij schetste als een ijverig, behulpzaam werkman, met een prettig karakter, en wien hij als blijk van waardeering en tevreden heid een mooi souvenir en een ge schenk onder enveloppe aanbood. Bij monde van den heer Frans Smolders, werd de jubilaris namens 't personeel gecomplimenteerd, we gens ongesteldheid van den meester- knécht. Hij wees op de prettige samen werking en bood hem een paar pracb: tige leunstoelen aan. De jubilaris werd voorts in de ge legenheid gesteld den dag in huiselij- ken kring gezellig door te brengen, terwijl het personeel des avonds ten zijnen huize werd genoot. Ook anderzijds mocht hij blijken van belangstelling ondervinden. Marius van Loon is tevens de ijverige en behulpzame controleur der Witte Bioscoop, als hoedanig hij algemeen bekend en gewaardeerd wordt. Naar wij vernemen zal de heer C. v. d. Meijdenberg op Dinsdag 8 Februari as. zijn 50 jarig lidmaat schap der Liedertafel „Oefening en Vermaak" herdenken. Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag j.I. hield bovengenoemde vereeniging eene algemeene ledenver gadering in café Fr. van Eethen. De aftredende bestuursleden de heeren W. v. d. Mee 2e voorz., Chr. Thijssen 2e directeur en J. Thijssen bibliotheekcaris, werden bij acclamatie herkozen. Er waren voorts een viertal niéuwe leden in voordracht die allen met algemeene stemmen werden aangeno men. De Liedertafel is den laatsten tijd met verschillende jonge krachten versterkt, wat haar ongetwijfeld ten goede zal komen. Verder werd, nadat diverse huis houdelijke zaken waren afgehandeld, mededeeling gedaan van hetgeen betreffende voorbereiding van het fes tival door de commissie was verricht, en waaruit bleek dat alles wordt in het werk gesteld om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te vieren. De hier toe aangezochte personen uit de ge meente zullen spoedig tot eene bijeen komst met het festival—comité en het liedertafelbestuur worden uitgenoodigd teneinde de omvangrijke voorberei dende werkzaamheden mede te helpen verlichten. Zondag j.I. gaf het Waalwijks Revue Gezelschap „Onderling Kunst genot" zijn aangekondigde medewer king bij. het groot concert der harmo- nie „Concordia" teLoonopzand, waar mede het gezelschap groot succes had. Voor bijzonderheden zie men be richten onder Loonopzand. Gemeenteraad, Als lid van den gemeenteraad wordt wijlen de heer Jac Gragtmans, opge volgd door den heer J. C. Spapens, schoenfabrikant alhier. Biljarten. Het „Nieuwsblad van het Zuiden" te Tilburg schrijft over den kampioens match het volgende Donderdag 13 Jan. is het kampioen schap verspeeld voor de eerste afdee- ling. Het kampioenschap is behaald door den heer B van Engelen, lid van „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer J. Kemperman Waalwijk, ln de demi-finale Kwamen uit de heeren P. van Beurden 96-B van Engelen 200, J. Segers 200—P. v. d. Loo 165, zoodat in de finale uitkwamen de heer B. van Engelen—J. Segers, daar deze partij gezet moest worden op 150 ca ramboles wegens den korten tijd die nog overbleef om afgespeeld te kun nen worden. De heer van Engelen heeft een spel laten zien, waar hij zich zelf in overtroffen heeft. Hij overrom pelde zijn tegenstander indirect door zijn groot en breed spel. In de partij P. van Beurden—B. van Engelen scoorde van Engelen van het begin met één serie van 56. Van Beurden was finaal uit vorm, groo tendeels door het carrotspel wat hij kreeg, terwijl hij daarentegen veel goed spel voor zijn tegenstander liet liggen, waar van Engelen dan ook wel van profiteerde en zijn tegenstander op 96 liet staan. De partij J. Segers—P. v. d. Loo stond op een zeer laag peil. De heer Segers kon dan ook deze partij makkelijk winnen met een ach terstand van 165 voor den heer v. d. Lod. in deze partij valt niets noemens waardig te zeggen, dan dat alle twee de spelers zeer slecht hebben ge speeld. De heer v .d. Loo wilde zijn positiespel te ver gaan zoeken, waar door hij dan ook taalde. Thans de finale. De partij B. van Engelen 150—J. Segers 91.' Hier was thans de groote spanning wie of wel het kampioenschap in de wacht zou sleepen. Van Engelen was wederom schitterend op dreef, hij heeft ook in deze partij getoond, wat of hij waard is, hij heeft zijn tegenstanders niet veel kans gegeven, hij haalde het kampioen schap binnen met een serie van 59 tot slot. De heer van Engelen heeft een groot, breed en forsch spel, het is een speler zonder zenuwen en heeft de partijen schitterend gewonnen Eere wien eere toekomt. Bravo van Engelen met uw behaald succes. Vervolgens sprak de heer Alph Adriaensen, de leider dezer match wedstrijden een woord van hulde tot den kampioen met zijn benaald suc ces. Ook dankte hij allen voor hun volle medewerking dezer matchwed strijden der le afd. Nog een woord van dank bracht hij aan de supporters die ook in deze hun volle belangstel ling hebben getoond. Biljart—match. Hedenavond zal in Hotel Genis een revanchebiljart—wedstrijd gespeeld worden tusschen de vereenigingen „Hotel Gerris" en „Hakabe". De vorige maal bleef de vereeni ging „Hotel Gerris" met enkele pun ten winnaar, doch is de mogelijkheid niet uitgesloten dat „Hakabe" ditmaal als overwinnaar uit den strijd zal treden. Daar beide vereenigingen zullen trachten een zoo goed mogelijk succes te behalen, kan men van spannende wedstrijden verzekerd zijn. Wij raden daarom de biljart-lief hebbers aan tot bijwonen der wed strijden. N. V. Kon. Stoomschoenenjabriek A. H. v Schijndel te Waalwijk. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, heeft de Kon.Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel te Waal wijk, die in juli 1926 op hare prefe rente aandeelen 7 pCt. en in Novem ber j.I. nogmaals 3 pCt. uitkeerde, zulke gunstige resultaten over het jaar 1926 behaald, dat op hare preferente aandeelen, het resteerende dividend ad 4 pCt. plus 6 pCt. over 1926, dus in totaal 10 pCt. zal kunnen worden uitgekeerd. Voorts wordt overwogen uit de winst van 1926 ook eene uitkeering te doen plaats hebben op de gewone aandeehn. De stand van zaken bij deze fabriek doet verwachten dat ook over 1927 alleszins gunstige resultaten zullen worden behaald. Bekroond. Op den Nationalen wedstrijd in komische solo's en duetten, gehouden te Geertruldenberg op 10 en 17 Jan. in Hotel lansen en uitgeschreven door de Sociëteit „De Vriendenkring" be haalde de heer H. van Engelen alhier in de afd. A eerste en tweede prijs winnaars met de voordracht „Meeren- berg en Medemblik" den eersten prijs met lof der jury met 48 punten (maximum aantal punten 50). Verder behaalde in diezelfde afd. de heef: J. v. d. Griendt alhier deri 2en prijs met 43 punten met de voordracht „Ik goa 't woagen", de heer P. Brokken alhier den 3en prijs met 40 punten met de voordracht „Terug van de geheelonthoudersver gadering" en de heer C v. d Velden uit Kaatsheuvel den 5en prijs met 29 punten met de voordracht» In Memoriam". In de afd. duetten afd. A behaalden de heeren H. v. Engelen en J v. d. Griendt den lsten prijs met42 punten met hef duet „Samenzweerders" en in dezelfde afd. delheeren P. Brokken en C. v. d. Velden den 3en prijs met het duet „Stakkers" met 38 punten. Op het Dinsdag gehouden examen te Den Haag slaagde met gunstig gevolg o.m. Mej. Nelly v. d. Vvater voor coupeuse, welke hare op leiding genoot bij Mej. Corrij v. d. Griendt Coupeuse-Leerares alhier. Wit—GeleKruis zal op woensdag 9 Februari zijn jaarverga dering houden. Alsdan moeten een iwceial vacatures in het bestuur wor den aangevuld, nl. die door het ont- slagnemen van den voorzitter den heer K^Witlox en van den heer J, de Graaff. - Op het politiebureau alhier zijn up Donderdag 20 Januari 1927 des namiddags van 4 tot 6 uur inlichtingen ie öekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: een pmiemonnaie met inhoud, een lorgnet in etui, boventuig voor kinder schoen, een handbeschermer, een zilve ren rozenkrans in etui, een kinder- scnorije, een heerendas en dames- nandschoen, een grijze ceintuur voor damesmantel. Een boodschappenzak, een gouden oorring, een bril in eiui, een schroe- vendraaier, een motorhandschoen. Men maakt er ons van verschillende zijden opmerkzaam op dat in de lijst van bekroningen op de Tweede Nat. Pluimveetentoonsteliig, welke wij in ons. vorig nummer in z'n geheel hebben gepubliceerd en welke wij hadden ontleend aan den catalogus, de ver melding van de winnaars der eere- prijzen bij de Hoenders achterweee bleef. Zoo blijkt o.a. de heer W. v. Heesch alhier naast de vermelde bekroningen nog enkele eere-prijzen te hebben behaald, n.l. voor de mooiste Barne velder hen (oud), voor den mooisten Culumbia Wyandotte haan (jong), voor de mooiste Columbia Wyandotie hen (oud), voor de mooiste Columbia Wyandotte hen (jong), alsmede een grooten beker voor de grootste inzen ding der Tentoonstelling. Uitvoering W. G. V. De groote jaarlijksche uitvoering der R.K. Waalw. Gymn. Ver. is wederom een heerlijke demonstratie geweest van wat met volhardende oefening onder bezielende leiding is te bereiken mei betrekking tot het aankweeken van kracht en behendigheid door middel van de mooiste alter sporten de fcym- nastiek. Zoo'n uitvoering is een dotl treffend propaganda middel voor deze- edele sport die, jammer genoeg, niei die algemeene belangstelling en waar deering ondervindt, waarop zij recht heeft. En toch kon die propaganda nog zooveel nuttiger effect hebben als onder de bezoekers van deze uitvoering diegenen, die hiervoor op de eerste plaats in aanmerking komen n.l. on<.j jongemannen, wat beter vertegen woordigd waren. Want wie trelt mm gewoonlijk op dergelijke uitvoeringen Een groot aantal oud-turners die niet graag zoo'n gelegenheid zouden laten voorbijgaan om met kennersblik de verrichtingen der jongeren in de hun zoo geliefde spoit gade te slaan, waarbij dan bij hen weer die oude geestdrift wakker wordt; voorts vele huidige beoefenaars der gymnastiek die met spanning de prestaties van hun turn- makkers komen volgenverder talrijke hier vertoevende buitenlanders, voor-* al Duitschers, die beter dan wij hier kennen, waardeeren en beoefenen de zoo nuttige en heilzame gymnastiek. De bezoekers zijn dus zoo goed als allen personen met enthousiasme voor deze sport, maar juist hen, die nog niet die waardeering voor haar hebben, zou het bijwonen van een dergelijke uitvoering gunstiger beoordeeling en waardeering bijbrengen, doch zooals gezegd, die waren weer slecht ver tegenwoordigd. Door den Voorzitter der W. G. V. werd de avond met een kort welkomst woord geopend, waarna de Eerw. geestelijke Adviseur kapelaan Sanders in eene toespraak vooral op het R.K. beginsel in de sportbeweging de aan dacht vestigde. Nadat de turners met hun vaandel door een pittigen opmarsch op de lus tige tonen van v. d. Akker's strijk orkest aan het publiek waren voor gesteld voerden een 12-tal van hen op onberispelijke wijz^ een keurige en zeer ingewikkelde figuurmarsch uit, waarna we met steeds stijgende span ning de verrichtigen aan het paard volgden. Zoowel het toestel werken als de verschillende sprongen getuigden van kracht en lenigheid en oogstten veel bijval. Dan maakten we kennis met de „Spartanen"-ploeg, van wie we vorig jaar reeds zulke sterke staaltjes van spierkracht, durf en behendigheid ha - den gezien en die ons in het nummer „Parterre-acrobatiek" wederom in be wondering bracht door de vele stoute stukjes die meer op het werk van specialisten uit variete's geleken dan op dat van een groep turners uit een gymnastiek-vereeniging. Hun salto- Ingezonden Mededeelingen. Neem eiken ochtend slechts een weinig Purol, wrijf het eersteven tusschen de beide handei i en strijk het dan door de haren. Het haar wordt dadelijk zachter, glanzend, wat don- kerder getint en blijft den geheelen dag onberispelijk. V

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5