iïïclfii het H. E. C. - w. S. c. -aw Morgen de belangrijkste wedstrijd I van het seizoen No. 9. Zaterdag 29 Jan. '27, 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 Januari '27. Waalwijks Belang Het bestuur van Waalwijks Belang heeft de algemeene jaarvergadering bepaald op Maandag 21 Februari a.s. Besloten werd een adres te richten aan de Staatsspoorwegen te Utrecht om een rechtstreeksche autobus-ver binding te verkrijgen vanaf Gonnchem over Dussen, Meeuwen, Eethen, Drongelen, Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen, Rijen en niet zooals gepro jecteerd, als beginpunt Eethen,waar dan de reizigers van de richting Gorinchem- Dussen eventueel zouden moeten overstappen voor de richting Waalwijk en voorts aan dezelfde maatschappij een adres te richten inzake de beplan ting met boomen langs den Parallel weg, die zou moeten verdwijnen met 't oog op den onbewaakten overweg. Een adres zal verzonden worden aan den Minister van Landbouw inzake het houden van de Centrale-Hengsten- keuring in onze gemeente (zie verslag vergadering in ons vorig nummer). Voorts kwamen nog in behandeling verschillende zaken, die -in voorbe reiding zijn voor de a.s. algemeene vergadering. Volksmatinée. Door eene vergissing bleef in ons nummer van 11. Woensdag eenige mededeeling achterwege betreffende het Matinée onzer Liedertafel, waarop zoo schitterende wijze een reprise werd gegeven van het groote koor werk „Columbus" van Zöllner, en waarmee de Liedertafel op zoo uitne mende wijze het groote publiek in staat stelde te genieten van de bijzon dere prestaties van koor en solisten in dit hoogstaande werk. Waar wij reeds vroeger dit groot- sche nummer bespraken mogen we volstaan met te zeggen, dat het koor uitnemend zong en 't solisten-trio de Vries—Burmanje—de Bont een over weldigend succes had. Mej Co. de Vries vervulde op bijzondere wijze den zwaren en moeilijken rol van Felipa en gaf daarvan een zeer kunst zinnige vertolking. Wij brengen haar daarvoor gaarne hulde, naast de heeren Burmanje en de Bont. Een speciaal woord van lof komt den heer Jan Princen toe, die het ge heel op zeer verdienstelijke wijze be geleid heeft, evenals den heer Jac. Sars, die zich zooveel opofferingen heeft getroost om zijn koor zoover te bren gen en die hier meer 'n duidelijk blijk gaf van zijn technisch kunnen. Het talrijke aandachtige publiek heeft zeer veel genoten. Lezing Pater Roappe v. d. Voort. Voor een niet zeer talrijk maar aandachtig gehoor gaf Woensdag avond de ZeerEerw. Pater Rouppe v. d. Voort van de Abdij Grimberghen een lezing met lichtbeelden voor den R K Vrouwenbond over de rol der Christelijke Vrouw. God heeft, zoo ving de Eerw. spreker aan, aan elk schepsel iets gegeven waarmede het zijn bijzonder nut kan doen. Hij gaf daartoe den man een helder verstand en groote lichaamskracht, maar de vrouw schonk hij een gave, die dit alles overtrof n.l. een gevoelig hart. De man leeft nooit zoo'n rijk gevoelsleven als de vrouw en juist omdat de vrouw is aangewezen voor de plaats in den hulselijken kring heeft God haar een hart gegeven, dat een oceaan van liefde kan bevatten. Wanneer dat hart evenwel niet ge leid wordt door den Kath Godsdienst en bestuurd naar Christelijke beginselen kan het worden een hart vol haat en nijd. De Godsdienst maakt van de vrouw een wezen dat hoog staat boven de mannen. Hij maakt van de vrouw een moeder. Achtereenvolgens behandelde de Eerw. spreker, de rol der Christe lijke vrouw als echtgenoote, als moeder, als religieuse en als jonge dochter in de wereld. Wat moet de vrouw zijn voor haar echtgenoot De vrouw moet zijn gezellin van den man. Zij toch is niet gevormd uit het hoofd van den man, dus moet niet boven hem staan Evenmin is zij gemaakt uit de voeten van den man, zij moet dus zijn slavin niet zijn. De vrouw is gevormd uit de zijde van den man. zij moet dus zijn ge zellin zijn en in alle levensomstandig heden naast hem staan. Zij moet zijn zijn steun en raadgeefster opdat zij in gevallen waar verstand en kracht soms niets vermogen haar gevoelig hart kan laten spreken. De vrouw is tevens in staat om van het huisgezin een oord van vrede en geluk, om van een huis een thuis te maken. De moeder moet van jongs af haar kinderen opvoeden in een gods dienstige sfeer. Ze moet hen leeren beminnen, God en den evennaaste en haar heilige moederliefde moet zij storten in het hart dergenen die haar door God zijn toevertrouwd. Zij moet hen leeren de handjes vouwen en wanneer dan dat reine kindermondje voor de eerste maal Gods naam stamelt, o, dan ziet God met welgevallen neer op die moeder,, die zoo goed haar zware levenstaak beseft. Goede huisgezinnen met plichtbe- trachtende moeders zijn heden ten dage even zeer noodig als vereeni- gingen, want de grootste kwalen van onzen modernen tijd worden toege schreven aan het ontbreken van op- voedkrachtige huisgezinnen. Spreker wraakte de opvattingen aan dezen tijd, omtrent de positie der vrouw, de sportmanie die ook onder de vrouwen veel voortgang maakt, de vrees voor het herhaaldelijk moeder schap, de danswoede, de zedelooze mode, die onder de mannen en jonge lingen zooveel onheil aanricht. Op zeer aangrijpende wijze schetste hij verder de opofferende, alles weg schenkende moederliefde, waarvan René de Clerq zoo treffend zingt: Wie zou voor ons^kinderke derven. Het laatste kruimelke brood, Wie zou er, wie zou er voor sterven, En lachen op kind en de dood, Kleine, kleine moederke alleen, enz. Onder de pauze deelde de Zeer Eerw. heer Pastoor mede, dat voor de twee bestuursvacatures geencandi- datenlijsten waren ingediend en de aftredende leden, zijnde de Dames Moonen en Mombers zijn herbenoemd. Na de pauze behandelde de Eerw. Pater den religieuzen staat. De religieuzen worden vaak be schouwd als menschen die tot niets nuttig zijn in de maatschappij, vooral wordt dit gezegd van de beschouwende orden, maar niemand weet hoeveel door hen wordt gebeden voor het algemeen welzijn der menschheid, terwijl zij door hun gebed reeds zoo menigen ramp van de zondige wereld hebben afgewend en zoo vaak gunsten voor haar hebben verkregen. Hoeveel nut doen ook de klooster lingen niet voor de verpleging der zieken, verzorging van ouden en gebrekkigen, terwijf zij vaak naast lichamelijken tevens nog geestelijken troost achterlaten. Ook voor den missionnaris zijn de religieuzen, de missiezusters, onmisbaar, want waar hem vaak den toegang ontzegd wordt is het weer de vrouw, die door haar gevoelig hart zich toegang kan ver schaffen. Voor het jonge meisje in de wereld is tevens een groote taak weggelegd; vooral op charitatief gebied kan het meisje in dezen stand veel nut doen. Spr. haalde een voorbeeld aan van een meisje, dat in den jongsten grooten oorlog aan het vaderland door spion- nage vaak groote diensten heeft be- wezen en tenslotte door de Duitschers werd gefusileerd Dit zijn echter zeld zame voorbeelden van heldenmoed en dergelijke posten kan nu eenmaal niet iedereen bekleeden. Spreker stelde ons vervolgens Maria ten voorbeeld, de meest ideale vrouw die ooit geleefd heeft, wier voorbeeld wij in alles kunnen navolgen en wier hulp wij steeds moeten inroepen. Aan het slot van zijn heerlijke lezing welke geheel met een keurige serie lichtbeelden was verlucht gaf spr. ook enkele mooie foto's van de monumen tale kerk van St. Jan Baptist met het portret van den stichter, den Zeer Eerw. heer Pastoor van Riel, wat door de aanwezigen zeer werd ge apprecieerd. Pater Rouppe v. d. Voort tot weer ziens gebied van Bengalen, waar hij zelf is werkzaam geweest. Bengalen alleen telt 29 millioen heidenen en 250.000 katholieken, terwijl 200 priesters er werkzaam zijn. De hoofdstad Calcut ta telt 1.200.000 inwoners, waarvan slechts zeer weinigen tot het Katho liek geloof bekeerd zijn. Een dergelijke moderne havenstad leent zich al zeer slecht voor bekeeringswerk. Hoe diep het heidendom in die menschen heeft wortel geschoten en waartoe hun af godendienst soms voert, werd ons door vele héldere beelden verduide lijkt. Hoeveel goden er onder die hei denen wel vereerd worden is zeer moeilijk na te gaan, doch spr. meende hun aantal op wel 33.000.000 te moe ten schatten! Men treft'er prachtig beeldhouwwerk van vóór 1500 jaar en ouder, een bewijs dat in ocr-oude tijden ter plaatse reeds een hooge cul tuur bestond. Hun tempels zijn won deren van beeldhouwkunst. Sommige zalen in zoo'n tempel mag men niet binnengaan; een bordje met: „Ver boden toegang voor Mohamedanen, honden en Europeanen" zegt u dit. Dat men Europeanen minder dan hqpden telt, vloeit voort uit hun gods dienst, die de zielsverhuizingsleer ver kondigt en aanneemt, dat iedereen na zijn dood in een anderen vorm, vooral in een of ander dier, weer op aarde vertoeven zal. De Europeanen zijn heiligschenners omdat zij niet evenals die Hindoes een vereering voor dieren koesteren. Een koe is wel het heiligste dier, doch geen enkel ander dier zul len zij kwaad doen, zelfs geen slang, al sterven er jaarlijks ook 20.000 men schen aan slangenbeten. Zij meenen dat zich de ziel van een hunner bloed verwanten bijv. in zoo'n dier bevindt. Men heeft er verder heilige wateren, hoornen, rotsen, enz. Het is een voor recht in hun oog te sterven met bij voorbeeld een koestaart in de hand. Ónmenschelijk zijn de hoeteplegingen die sommige Hindoes, hetzij uit gods dienstwaanzin of om de aandacht op zich te vestigen en vereerd te worden, zich opleggen. Dat fanatisme gaat soms zoo ver, dat men zich bij een processie door een zwaren wagen, waarop een afgodsbeeld, laat te pletter rijden. Waar in Calcutta het bekeerings werk niet veel vordert, bepaalt de mis sie zich daar in hoofdzaak tot het ge ven van onderwijs, waardoor het Ka tholicisme er een eereplaats onder de intellectueele heidenen gaat innemen. De massa-bekeeringen moet men zoeken in de binnenlanden, waar de eenvoudige, landbouwende bevolking in grooten getale tot de Katholieke Kerk is toegetreden en men reeds vele inlandsche priesters en zusters tc'.t, die een onmi^baren stciui zijn voor het missiewerk. Een mooie- film, afgestaan door de paters van Mill-Hill, deed ons met het dagelijksch leven, niet de primitieve hulpmiddelen, met de kerkelijke feesten, enz. kennis maken. Vooral het kinderlijke, innige geloof van die be keerlingen was ontroerend, terwijl de moeilijkheden, waarmede de missio narissen door de uitgestrektheid dei- parochies te kampen hebben, aan een ieder duidelijk werden. Een parochie omvatte soms 80 ver uiteenliggende dorpen! We kregen een beeld ook van hel sociale werk door de missionarissen verricht en van de verzorging der ver- stooten kindertjes door de Zusters. Bij eenige beelden van Z. H. den MT ATTENTIE! Denkt er aan U op te geven voor de in Februari aanvangende CUR SUSSEN voor: Spaansch - Fransch - Stenografie in het Nederl., Fransch, Duitsch en Engelscb - Typen. AanmeldingVan 's Maandags tot en met Vrijdags tusschen 12'/2 en 2 uur GROOTESTRAAT No. 306, WAALWIJK (ingang in den dam.) J SMARIUS, Cursusleider, gediplom. Leeraar Handelscorrespondentie en Stenografie. 37732 LEZING PATER DUMOULIN. Evenals met zijn vroegere lezingen heeft Pater Dumoulin j.l. Donderdag op den ontwikkelingsavond van de R. K. Werkliedenvereeniging met zijn schoone lezing over Indië, toegelicht met fraaie heldere beelden en interes sante filmen weer een zeer talrijk en aandachtig gehoor getrokken en mag hij ongetwijfeld het doel van een der gelijke lezing n.l. het wekken van be langstelling, waardeering en liefde voor het grootsclie Missiewerk, volko men bereikt achten. Want het kan niet anders of zoo'n helder vlot betoog als waarmee Pater Dumoulin die interessante, vaak ont stellende bijzonderheden over Indië aan zijn gehoor weet mede te deelen, alles met lichtbeelden en filmen verduide lijkt, moet indruk maken op eenieder; moet elkeen beter het bezit van het ware geloof doen waardeeren, moet medelijden wekken met de 317 millioen heidenen die Britsch-Indië telt; moet bewondering wekken voor het werk der missionarissen en missiezusters en moet eenieder aansporen blijmoe dig met zijn offer van gebed en aal moezen de Missie te steunen. In 't eerste deel gaf spr. ons een idee van den omvang van het heiden dom, van de wijze waarop vooral de Hindoes hi(n godsdienst u^toefehen, van hun schitterende tempels, van hun fanatieke geloofsuitingen, hun zeden en gewoonten, enz. Speciaal behandelde hij het missie- Paus, het Vaticaan en de aldaar ge houden Missietentoonstelling had spr. gelegenheid om den wensch over te brengen van den Missie-Paus Pius XI door Z. H. persoonlijk aan hem te kennen gegeven, dat n.l. onder alle Katholieken de liefde voor de Missie zou opbloeien en allen door gebed en aalmoezen deze zouden steunen. Een schier onbedaarlijk applaus van het dankbare publiek bewees, dat het gesprokene en vertoonde een die pen indruk op allen gemaakt had. Kapelaan Beekmans sprak een har telijk dankwoord tot den Eerw. spre ker, tot den heer J. de Bont, die de pauze met eenige mofte tenor-soli had opgeluisterd, begeleid door den jongenheer Knepflé, tot de Directie der Witte Bioscoop voor het gratis afstaan van het film-toestel en tot de talrijke aanwezigen, in de hoop, ze een volgende maal allen weer present te zien. Nogmaals vestigen wij er de aan dacht op, dat onzen Waal wij kschen oud-missionaris Pater Dumoulin a.s. Maandagavond in het Patrctnaatsge- bouw te v.m. Baardwijk eveneens een lezing met lichtbeelden over de missie in Indië,zal houden, waarbij het, naar wij verwachten, evenals Donderdag, niet aan belangstelling ontbreken zal. Bekroond. Op het groote humoristenconcours tc Gilze heeft het duo Brokken—van der Velden met „Stakkers" en met „De Kiezentrekker en zijn slachtoffer" en lsten juryprijs behaald. De heer van der Velden behaalde in de solo's [met „Ik gao 't waogen" en met „Hannes op zoek naar een vrouw" den eersten prijs de heer Brokken verwierf met „Terug van de Geheel onthouders-vergadering" en met „Han nes op de Kermis" den 2den prijs. Een mooi succes Geslaagd. Voor het in December j.l. te Arnhem gehouden examen voor Fransche Handelscorrespondentie vanwege„Mer- curius" slaagde de Heer C v d. Pol te Goirle. Deze candidaat legde dus met goed gevolg de examens af èn voor de Ver. van ^Leeraren in de Handelswetenschappen, èn voor de Federatie van Handels- en Kantoor bedienden vereenigingen „Mercurius". Zijn opleiding ontving hij van den Heer J. Smarius, Waalwijk. Kamer van Koophandel. Donderdag 10 Febr. a.s. des nam. 3 uur zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ten gemeente huize eene vergadering houden. Verkooping. Op de Dinsdag In café „'t Vosje" ten overstaan van Notaris A. Schaap gehouden veiling van 4 woningen aan de Putstraat en Nieuwstraat alhier, voor de erven Wed. L van Bavel, zijn deze aangekocht als volgt: Koop 1 door L Slaats voor f 3500.— Koop 2 door J. v. Nooijen (namens Jos. Schambergen) voor f 1880. Koop 3 door Am. v. Loon voor f2660 - Koop 4 door J. Klerx (namens Kin deren Verhoeven) voor f 2050. Candidaatstelling. De candidatenlijst van den Vrijheids bond in de kieskringen Heusden en 's Hertogenbosch voor de as. ver kiezingen voor de Provinciale Staten van Noordbrabant luidt als volgt: 1. Mr. C. W. v. Ommeren, Heusden, (aftredend lid). 2. W. G de Waard, Werkendam. 3. L. J H. de Leijer, 's Bosch 4 D. de Roon, Capelle. 5. K. v. d. Velden, Wijk. 6 J. Snoek, Nieuwendijk. 7. J. L, G. Kingmans, Woudrichem. 8. E. Boll, Genderen. 9 C. H. Schaap, Rijswijk. 10. J v. Campen, Drongelen. 11 P. Dekker Ozn., Sleeuwijk. 12. H. Glerum, Werkendam. In de overige 7 kieskringen van Noordbrabant komt op alle lijsten als No. 1 voor het zittend Statenlid Mr. van Ommeren, terwijl de kieskringen voor de overige plaatsen door de Centrale, die j.l. Zaterdag te Breda vergaderde, geheel zijn vrijgelaten. Aanbesteding. Bij de Donderdagmiddag in Café Govaerts gehouden aanbesteding voor het bouwen van een veekoekenfabriek met machinekamer aan de Haven alhier, voor rekening van de fa. Gebr Teurlings alhier, werd ingeschreven als volgt: A. Vugts-v. Riel, 's Bosch f 7200 den Teuling, Waalwijk f 6152 j. v. d. Meijs, f 6356 J. Nieuwenhuijzen, Sprang-Cap. f 7645 H. Vroomans. Vught f 7140 fac Blijlevens. G'bërg f 6467 G van Dongen, R'donk f 7652 C. Michaël, Vrijh -Cap. f 6793 C Timmermans. Sprang f 6247< Gebr. Dupont, G'berg f 7288 Z. Treffers en Zn, Waalwijk f 6700 J. Scholt, f 6840 J Ligtvoet. Oosterhout f 6479 C. v. d. Steen, Made f 6495 P. Michaël, Kaatsheuvel f 7710 J. Blankers, Nieuwkuijk f 6238 W. van Heesch, Waalwijk f 7597 Kooien, f 7300 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Woensdag 2 Februari a s. hoopt voor de Afd. Waalwijk van den Chr. Fabrieks en Transportarbeiders als spreker op te treden de heer Stapel kamp. met het onderwerp „Beslaans- moeilijkheden". De vergadering zal plaats hebben in een der vergaderlokalen der Chr. Bewaarschool, Besoijensche steeg, des avonds 7'/2 uur. Festival Tot Bloei der Toonkunst. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het comité uit de Liedertafel dat het in Juni a s. te houden festival voorbereidt, is o.m. besloten om a s. Dinsdagavond de daartoe aangeschreven personen uit de gemeente ter vergadering op te roepen teneinde het bestaande comité uit te breiden en verschillende com missies te vormen, om zoodoende met aller medewerking ook uit de inwo ners, een waardige viering van het 40-jarig bestaan mogelijk te maken. De plannen voor het te houden festival zijn thans in hoofdlijnen vast gesteld en zullen de definitieve uit— noodigingen en reglementen binnen kort aan alle zustervereenigingen ver zonden worden. Zilveren-jubileum. Door de heeren G. Proveniers en N-Proveniers, respectievelijk als werkmeester en fabrieksarbeider werk zaam bij de N.V. Stoomschoenfabriek „Hollandia" alhier, werd deze week het feit herdacht dat zij 25 jaren in genoemd bedrijf werkzaam waren. Zij werden bij die gelegenheid op het privé kantoor namens de directie door den heer Jos Klijberg toegesproken en ontvingen als blijk van waardeering voor hunne trouwe dienstvervulling een geschenk onder couvert. Rijwieldiefstal. Toen zekere L. Woensdagavond het rijwiel van zijn broer voor de woning van L. in de Stationsstraat even onbeheerd liet staan werd dit ontvreemd. Van den dief nog geen spoor. Op pad Dezer dagen werd de minder-jarige K. van hier, die de ouderlijke woning ontvlucht was, te Rotterdam door de gemeente-politic opgepakt en naar Waalwijk teruggebracht. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden nSt. Franciscus van Assisie". Deze bond verspreidt dezer dagen een propagandanummer, waarin ver schillende belangrijke artikelen zijn opgenomen. Deze geven zeer juist aan de argu menten voor de organisatie der be dienden op Katholieken grondslag en bewijzen aan de hand van verschillende resultaten het bestaansrecht. Wij kunnen lezing daarvan dan ook zeer aanbevelen. Belastingwezen. Bij Koninklijk besluit van 26 Jan. is met ingang van 1 Mei a.s. de ge meente Sprang-Capelle afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Kaatsheuvel en gevoegd bij het ontvangkantoor dierzelfde middelen te Waalwijk, Commissie van Advies der Rijksschool. Hedenmiddag ten 2 uur vergaderde in 't gebouw der Rijksvakschool alhier voor de eerste maal de nieuw be noemde commissie van Advies der Rijksvakschool alhier. Namens den Minister werd de commissie met eenige hartelijke woor den geïnstalleerd door den voorzitter, den heer J. L. van Gijn, waarna de werkzaamheden dier commissie een aanvang namen. Kruisboog-tourtiooi. De stand van het tournooi van het Kruisbooggezelschap „De Eendracht" in café A. van Berkel is thans als volgt le Zestallen. Eendr. „Rozenjacht", Vlijmen 95 94 „Batavieren", Nieuwkuik 69 71 „O. O. G.", Waalwijk 85 89 „Concordia" 66 80 2e Zestallen. „Nooit Gedacht", Waalwijk 75 79 „Batavieren", Nieuwkuik 61 92 „Rozenjacht", Vlijmen 91 91 „Nooit Gedacht", Waalwijk 64 87 Hoogste 2de-zestalschutter Koensen, Vlijmen 19. Personeele prijzen. Koensen, Vlijmen 23. W. v. d. Ven, Nieuwkuik 22. v. d. Ven, Vlijmen 21. v. d. Lee, Vlijmen 21. Weg Waalwijk—Drongelen. Naar aanleiding van 't bericht in de Prov. Ct., dat door de goede zorgen van 't Gemeentebestuur onder leiding van den heer G. van Huiten een asphaltweg zal worden aangelegd, kunnen wij mededeelen dat daarvan bij 't gemeentebestuur, noch elders iets bekend isalleen zal deze weg in het a.s. seizoen een teerbehandeling ondergaan zooals dat geschied is in de St. Crispijnstraat, Parallelweg enz. en welke proeven uitnemend hebben voldaan. Ongeval. Een student der Vakschool alhier, woonachtig in hotel Verwiel had aldaar dezer dagen 't ongeluk zijn rechterhand zoodanig te verwonden dat een vier tal vingers zeer ernstig werden ge kwetst. Na door Dr. Langemeijer voorloopig verbonden te zijn, moest hij zich in 't Groot-Ziekenhuis te 's Bosch verder laten behandelen. Past op uw poes Herhaaldelijk komt het voor dat op zekeren dag de poes spoorloos ver dwenen is. Dat men in die gevallen met jagers op dakhazen te doen heeft is weer eens duidelijk gebleken. Dezer dagen vond men n.l. in een weiland alhier 3 fatten-kadavers van de huid ontdaan. Men zij gewaarschuwd. In- en Export van Schoenen. In December 1926 werden ingevoerd 194.509 paar schoenen ad f 367.254 tegen 197.177 paar ad f 355.421 in December 1925; de uitvoer in Dec. '26 bedroeg 29.189 paar a f 144.829 tegen 34.043 paar ad f153.123 in Dec. 1925; in 1926 werden in totaal inge voerd 3.120.151 paar tegen 2.925.637 in 1925 en uitgevoerd 338.908 paar in 1926 tegen 310.343 in 1925.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9