RilMili POL DE MONT PIETER BREUGEL den oude. Vrijdag 4 Februari a.s. 's avonds s uur No. 10. Wóensdag 2 Febr. 1927. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 1 Februari '27. De boomen langs den Parallelweg. Naar wij vernemen is de beslissing van de Staatsspoorwegen terzake het rooien der boomen langs den Parallel weg. met het oog op den onbewaakten overweg aan de Putsteeg, thans af gekomen. Zooals men weet moesten eerst de boomen over een afstand van 500 M gerooid worden, dus zouden ongeveer alle nieuw aangeplante boomen op dezen wandelweg moeten vervallen. Door de activiteit van ons gemeente bestuur is thans een veel gunstiger resultaat verkregen, de krachtige actie heeft hier dus succes gehad. Er moe ten nl. op den weg Putsteeg—Sta tionsstraat van de Zuidelijke rij 10 boomen worden verwijderd bij den overweg Putstraat, de rest kan blijven staan, terwijl in de richting Baardwijk slechts 6 boomen aan de Zuidzijde van den weg moeten worden opge ruimd. Pol de Mont over Pieter Breugel den Oude. Zoo staan we dan weer aan den vooravond der volgende lezing onzer met zoo'n bizondere zorg samenge stelde reeks en het is voor ons comité een treurige plicht deze inleiding te moeten beginnen met een klacht over de middelmatige belangstelling van ons publiek. Het is wel niet zeer aanmoedigend voor ons comité, dat zeer kieskeurig is in de keuze zijner lezers, dat het beste tracht te bieden wat hierin te bereiken is en dat de financieele lasten en risico die aan de onderneming verbonden zijn, zoo moedig op zich neemt, dat 't publiek deze pogingen zoo weinig schijnt te waardeeren. We hopen dan toch dat ditmaal, nu de bekende Antwerpsche dichter en kunstcriticus, Pol de Mont, ons over Pieter Breugel zal komen spre ken, de zaal van het Hotel Verwiel weer eens gevuld zal zijn tot in alle hoeken, zooals we dat de vorige jaren bij onze lezingen gewend waren. Me dunkt, de redenen liggen ditmaal wel zeer voor de hand, om eens in grooten getale te komen luisteren hoe Pol de Mont ons de figüur van Pieter Breu gel zal verklaren en voor ons de meesterwerken van dien schilder op het witte doek zal doen leven met hun geweldige visie van de natuur en het leven, vol wondere evenemen ten en typische details, die ons mis schien tot nog toe ten eenenmale ont gingen. Hij zal ons Breugel doen be grijpen, zooals Huib Luns ons bin nenleidde in de nooit-vermoede diep ten van Rembrandts werk. Bizonder voor Waalwijk is het toch wel belangwekkend om eens wat nader te komen staan bij dien Pieter Breugel, waarover de geheele Nederlandsche kunstwereld en journalistiek in October van het vorige jaar in zoo'n geest driftige beroering was, en waartoe de stoot toch van ons Waalwijk was uit gegaan. Niemand nu, zal ons beter kunnen invoeren in Pieter Breugels levenssfeer en genialen arbeid dan de heer Pol de Mont, die als dichter van ouden naam en als conservator van een der beste musea van Europa, zich het zieleleven van Pieter Breugel even als de uiterlijke schoonheid van zijn werk geheel heeft eigen gemaakt. G. v. I. R. K. Vrouwenvereeniging Si. Antoniusparochie. Zondag 1.1. had in het schoollokaal der Eerw. Zusters de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeni- ging, waarbij tegenwoordig was de ZeerEerw. heer pastoor Kuijpers. Door de penningmeesteresse werd daarbij het volgende jaarverslag uit gebracht Inkomsten, In kas 1 Jan. 1926 f Aan contributie ontvangen f Van donateurs en begunstigers f Aan liefdadigheidsgiften f Totaal f 115.48 Uitgaven. Aan kamerhuur voor de vergaderingen f 2.50 Aan uitzetten kraamvrouwen f 52.22 Aan melk, eieren en vleesch kraamvrouwen f 16 06 Idem aan kostwinners f 12.84 Kerstgave aan 8 gezinnen f 16 40 Voor 2 H. Missen f ll 00 13.10 37.50 60 00 4.88 Totaal f 111.02 Op 1 Jan. 1927 in kas f 4.46 De j 1. gehouden collecte heeft opgebracht f45. Het aantal leden en donateurs be- droeg 1 Jan. 17. Dank werd gebracht aan bestuur r en leden voor het vele goede dat zij in het afgeloopen jaar voor de ver- eeniging hebben gedaan. Twente-radio-avond. Binnenkort zal de H. D. O. een Twente-avond uitzenden. De redactie van de .Nieuwe Hengelosche Cou rant" verzoekt ons het verzoek lot de luisteraars te richten, hunne bevinding i over dezen avond te willen mededee- len aan de Radio redactie van de Nieuwe Hengelosche Courant te Hengelo. Verkoopingen. De verkooping van het huis van J. van Diem bij den Watertoren alhier, waarvan gisteren de toeslag zou plaats hebben, is niet doorgegaan. Het gisteravond in 't café van den heer Alb. Kemperman door Notaris Jansen verkochte perceel weiland in de le Zeine, groot 58.80 Are, toebe- hoorende aan mej. Joha.'van Well, is in eigendom overgegaan aan den heer Frans Mombers voor een bedrag van f 2430. Het onlangs publiek geveilde en opgehouden heerenhuis aan het Hoekeinde met twee arbeiderswoningen in de Nieuwstraat van den heerE. W. Klijberg-Pernot, is thans onderhands verkocht aan den heer Arnoud Ver- wiel alhier. Abattoir. De boring van een artesische bron ten behoeve van 't gemeentelijk abattoir alhier, is opgedragen aan den heer Henri Verhoeven te Drunen. Deze bron moet leveren 40 000 L. minimum per uur. Waalwijks Revue Gezelschap. Zaterdag j 1. vergaderde het Waal wijks Revue Gezelschap „Onderling Kunstgenot" in Hotel Gerris. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en de notulen waren goedge keurd, werd overgegaan tot behande ling van verschillende punten, waar van de Waalwijksche kermis het mid delpunt vormde. Besloten werd om zooals reeds meerdere jaren de ge woonte is geweest, den laatsten Zon dag der kermis wederom een groot matinée te geven, daartoe aangemoe digd door het overweldigend succes van andere jaren. Hiervoor heeft het gezelschap een prachtig werk op 't oog. waarvoor het dan ook geen moeite en kosten zal ontzien om dit in zijn bezit te krijgen. Een werk dat op zeer hoog peil staat en voor Waalwijk nog geheel nieuw is. Hierop komen wij ter gelegenertijd nog terug Wij hopen dat .Onderling Kunstgenot" in haar pogen zal slagen, opdat zij de Waalwijksche kermis, de traditie getrouw, op waardige wijze zal sluiten. Jubileum. De huldiging van den heer C. van den Meijdenberg, die gedurende 50 jaren onafgebroken werkend lid der Liedertafel „Oefening en Vermaak" is geweest, zal plaats hebben op Zater dag 12 Februari a.s. in de zaal Musis Sacrum. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Januari 1927 ingelegd f84.336.74, terugbetaald f 59.136.37. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 12345. R. K. Kiesvereeniging. Het comité uit v.m. Baardwijk van de R K. Kiesvereeniging heeft een schrijven gericht aan het bestuur der R.K. Kiesvereeniging te Waalwijk, waarin het zegt met belangstelling het concept-reglement in ons blad te hebben gelezen. Het verwondert het comité echter dat daaronder niet zijn gepubliceerd de voorstellen door de groep Baardwijk ingediend, waartoe was besloten. Het vertrouwt dat tot spoedige publicatie zal worden overgegaan. Naar wij van bestuurszijde vernemen is het de bedoeling beslist tot publi catie der voorstellen Baardwijk over te gaan. Een samenloop van omstan digheden, o a. ziekte van den voor zitter e.a. was oorzaak dat zulks tot dusverre nog niet geschiedde. In elk geval kan 't spoedig tegemoet gezien worden. Geslaagd. Na te Amsterdam met vrucht de cursussen aan de bekende „Pere- boom's Vakschool voor coupeurs en coupeuses" te hebben doorloopen, legde de heer Jan Vermeer alhier, aan genoemde vakschool met goed gevolg het examen af voor heeren en dameskleeding. ZIEKENFONDS R. K. WERKLIEDENVEREENIGING. Een splitsing van het bestaande fonds door stichting van een zoogenaamd Geneeskundigfonds. In den R. K. Gildenbond werd Maan dagavond de algemeene jaarvergade- ring gehouden van het Ziekenfonds der R. K. Werkliedenvereeniging alhier. Gezien 't aantal leden van liet Zie kenfonds mocht, de belangstelling voor deze vergadering niet overgroot ge noemd worden. De opkomst gaf echter geen reden tot klagen, de zaal was vrij goed bezet. Voorzitter Leijtens opende de verga dering met den christelijken groet. Spr. heet allen hartelijk welkom in het bijzonder den Weleerw. heer Ka pelaan Beekmans, den heer Hendriks, Kringvrijgestelde v. d. Bosschen Dio- cesanen Werkliedenbond. Aangezien dit de .eerste vergadering in het nieuwe jaar is, wenscht de Voor zitter allen een voorspoedig en geluk kig nieuwjaar. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onder dankzeg ging ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. Jaarverslag. Aan het belangrijke en uitvoerige jaarverslag van den secretaris ontlee- nen wij het volgende: hoopt dat hij in vereeniging inet den secretaris zal blijven voortwerken tot groei en bloei van het fonds (applaus). Verslag controleurs omtrent onder zoek boeken en bescheiden. De heer A. van Drunen deelt namens de controleurs mede, dat alle boeken en bescheiden in orde bevonden zijn. Verkiezing van drie Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren N. van Hoof en J. Leijtens en Mej. Elis. Hombergen. De Voorzitter zegt, dat van de gezon den candidatenlijsten geen enkele is ingezonden, waardoor men te kennen heeft gegeven, dat alle aftredende leden zijn herbenoemd. Spr. dankt voor dit vertrouwen, en geeft de verzekering, dat het Bestuur, niets ongedaan zal laten om het Zie kenfonds hooger op te voeren, (appl.). Verkiezing van een Bestuurs-raads- lid wegens periodieke aftreding van den heer F. J. Weber. De Voorzitter stelt voor den heer Weber bij acclamatie her te benoemen, (applaus). Mededeeling. De voorzitter zegt, dat de mededee ling betreft een kleine wijziging in art. 18 van het reglement. Naar oordeel van het Bestuur zijn in art. 18 twee fouten. De tweede alinea van art. 18 wordt als volgt gewijzigd: te lezen staat: „Om in aanmerking te kunnen komen voor bestuurslid wordt vereischt, dat men z&l UIT ANTWERPEN Letterkundige en oud Conservator van het Kon. Museum van Schoone Kunsten te Antwerpen in de zaal van HOTEL VERWIEL een causerie houden over MET LICHTBEELDEN.^ Kaartenverkoop en plaatsbespreking vanaf heden bij de WED. TH. PULLES, Sigarenmagazijn, GROOTESTRAAT, Tel. 116 37761 ENTRÉE f 1,25. Streng verboden te rooken. De Voorzitter maakt zich tot tolk der geheele vergadering als hij een har telijk woord van dank brengt aan den Secretaris voor diens prachtig en uit gebreid jaarverslag. Spr. hoopte dat de werkzaamheden van den Secretaris 't volgend jaar aanmerkelijk minder zul len zijn geworden en de leden in die richting medewerken. Dan wenscht de Voorzitter, dat de heer Weber nog vele jaren de functie van Secretaris zal blij ven vervullen (applaus). Verslag van den penningmeester over het 2e halfjaar 1926. Uit dit verslag blijkt: dat de inkomsten bedragen 3808,94 en de uitgaven 2084,56 Alzoo een batig slot van Op 1 Juli '26 was'in kas 1724,38 6870,76 Zoodat 1 Jan. '27 in kas was 8595,14 De inkomsten Van het Steun fonds bedroegen 852,80 en de uitgaven 928,03 Alzoo een nadeelig saldo van 75,23 Op 1 Juli '26 was in Kas 1989,60 In mindering nadeelig slot 75,23 Zoodat 1 Jan. '27 in kas was 1914,37 Het totaal bezit bedroeg op 1 Januari '27 10509,51. Naar aanleiding van dit verslag vraagt het lid Brouwer hoe t' komt, dat er zoo'n klein bedrag voor rente geboekt staat. Voorzitter. Ge hebt gehoord dat van de kerk is ingekomen aan rente 12, Maar dit is maar over een paar maan den. De volgende rente vervalt in Juni. Zoo krijgen we ook van de Volksbank de eerste rente in het lste halfjaar. De heer Brouwer neemt met deze verklaring genoegen. De Voorzitter dankt hierna den pen ningmeester voor 't goede beheer en lid is van een der hij de R.K. Werk liedenvereeniging aangesloten gilden, minstens één jaar lid van het Zieken fonds en 21 jaar is". Hierbij moei nog gelezen worden: „en loontrekkend ar beider moet zijn". De laatste alinea komt heelemaal te vervallen. De heer Fr. Smolders wijst er nog op, dat men door bijvoeging van „en loon trekkend arbeider moet zijn" eenigs- zins in strijd komt met art. 2, omdat er volgens spr. uitzonderings gevallen zijn, hebben alle leden bij aanneming van dit art. niet meer gelijke rechten. De Voorzitter zegt, dat een en ander in hoofdzaak geldt de oude leden die voor eigen rekening werken. De reglementswijziging werd hierna aangenomen. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, geeft de Voorzitter het woord aan den heer Hendriks. De heer Hendriks zegt, eigenlijk te zijn gekomen om te luisteren en wel in hoofdzaak hierom, omdat het Zieken fonds een Commissie in het leven heeft geroepen ter bestudeering van de mo gelijkheid tot oprichting van een z.g. doktersfonds. f De werkzaamheden van genoemde commissie en het Bestuur zijn echter nog niet klaar. Spr. had daarom ver wacht, dat een en ander hier ter sprake zou zijn gebracht. Nu dit echter niet het geval is, wil spr. er zelf iets van zeggen. Het Ziekenfonds van Waalwijk, zegt spr. heeft mijne groote bewondering. Maar zooals het met alle aardsche din gen gaat, niets is volmaakt. Ook aan het ziekenfonds kleven fouten. Het is n.l. in de praktijk gebleken, dat het wenschelijk is, om naast het Zieken fonds, dat de gewone uitkeeringen doet, een z.g. doktersfonds te hebben. Een doktersfonds is in Waalwijk hard noodig. In dit fonds kunnen alleen loontrek kende arbeiders worden ondergebracht, en niet alleen het hoofd van het gezin maar ook de vrouw en de kinderen. Te meer waar gebleken is, dat vrouw en kinderen meer ziektedagen door brengen dan de man. De praktijk leert, dat de arbeiders te lang wachten om de hulp van een geneeskundige in te roepen. Dit is ook wel eenigszins be grijpelijk omdat naar den dokter gaan, 't zelfde is als een aanslag op de beurs van den arbeider. Het lange wachten heeft echter tengevolge, dat door pa- tienten onnoodig en te lang wordt ge leden. De medici klaagt nooit dat de hulp te vroeg wordt ingeroepen maar wel te laat. Daarbij komt dan nog, dat de medische hulp dikwijls op een zoo danig tijdstip wordt ingeroepen, dat menschelijker wijze gesproken, geen hulp meer mogelijk is. De publieke opinie staat dan onmiddellijk klaar: dokter kwam te laat of deed 't niet goed. Maar de schuld is niet bij den dokter maar bij de menschcn zelf. Zoo zou er menig menschenleven gered kun nen worden indien tijdig de hulp van den dokter werd ingeroepen. 't Behoeft zeker geen uitvoerig be toog, dat daarom een doktersfonds on misbaar is. De contributie zal dan wel een wijziging moeten ondergaan en voor de kinderen lager en voor de ouderen hooger gesteld worden. Hoe hoog de contributie echter wordt kan nog niet worden gezegd. Dat hangt van den verzekerde af, of hij bij eventueele ziekte de hulp wenscht van den huis dokter, en/of specialisten en/of vroed vrouw. 't Is echter belangrijk om in de premie de verloskundige hulp te be trekken. Naar schatting zal de gemid delde totale gezinspremie 40 a 45 cent stemt a s. Zondag in elk geval uw Burgemeester. De belang rijkste plaats der Langstraat en het geheele Westen mag toch wel een vertegenwoordiger hebben. Mannen en vrouwen komt allen beslist op. Er staan groote belangen op bet spel. per week bedragen. Tot slot wijst spr. op andere plaat sen waar reeds een z.g. geneeskundig fonds bestaal, en ten zeerste wordt ge waardeerd. De Voorzitter dankt den heer Hen driks en hoopt, dat alle leden een krachtige propaganda zullen maken, om te komen tot één groote gezinsver zekering. Rondvraag. De heer van Iersel vraagt of het niet wenschelijk is, de gelegenheid te ope nen voor de leden om zich reeds in be ginsel voor het doktersfonds te laten inschrijven. De heer Smolders meent dit te moe ten afraden. Men zal eerst met een af gerond plan ter vergadering moeten komen. De heer Hendriks is eenzelfde oor deel toegedaan. De taak der studie commissie is ook nog niet ten einde. Bovendien mag men er wel op rekenen dat gezinsverzekering omvat het be grip: verzekering van het geheele ge zin. Döcli men zal dit heter kunnen be- oordeelcn, als het concept-reglement gereed is. De heer Scliambergen vraagt of het mogelijk is over een maand een extra ledenvergadering te beleggen, speciaal ter bespreking van het doktersfonds. De Voorzitter antwoordt, dat het Be stuur eerst deze kwestie met de studie commissie zal moeten bespreken. Onder dankzegging sloot d<j Voor zitter hierna de vergadering met den christelijken groet. R. K. WERKMEESTERSBOND ST. JOANNES DE DOOPER. De afdeeling Waalwijk van bovenge- noemden bond hield Maandagavond ecne propaganda-vergadering in den R K. Gildenbond. Door den voorzitter den heer v. Vugt werd de vergadering op de gebruikelij ke wijze geopend, waarbij hij tevens zijn beste wenschen voor 1927 uitsprak voor de leden en voor den Bond. De spreker van dezen avond, de lieer Ter Horst hoofdbestuurder van dezen Rond, hierna het woord nemende, wil op de eerste plaats een antwoord ge ven op de vraag: „Waarom georgani seerd Eigenlijk moest die vraag in den te- genwoordigen tijd overbodig klinken doch ais men om zich heen het groote aantal ongeorganiseerden ziet, dan blijkt het niet overbodig, maar nood zakelijk te zijn om steeds op het onmis bare van de organisatie te Wijzen. Om antwoord te geven op bovenge noemde vraag kan men niet beter doen dan het verleden te laten spreken. Dan nog eens terugdenken aan die tij den dat men een 14 tot 16-urigen ar beidstijd had, dat men door de z.g „kinderexploitatie" kinderen van 7 en 8 jaar den ganschen dag niet alleen doch ook hij avond en nacht zag wer ken en dat zelfs de vrouw meestentijds voor het bedrijf van den werkgever werd te werk gesteld. Toen op het gebied van huisvesting allertreurigste toestanden heerschten en de gedwongen winkelnering hoogtij vierde. In die tijden toen er een dergelijke verschrikkelijke verhouding bestond tusschen werkgever en werknemer toen het liberalisme zoover zijn macht had ontplooid dat het individu geen éigen rechten meer had, zelfs niet in eigen familie, riep Z. H. Paus Leo XIII de mannen op tot organisatie. En al zou de organisatie op het oogenblik niets meer kunnen bereiken, dan zou alleen het behouden van heigeen onze voorgangers reeds verkregen hebben haar bestaan noodzakelijk maken. Is dus door het voorgaande reeds een duidelijk antwoord gegeven op de vraag: „Waarom georganiseerd?", de organisatie is ook een eisch van den tegen woord igen tijd mot zijn moderne groot-industrie, die van het individu slechts een afhankelijk onderdeel van een groote machinerie maakt. De tijd dat men steunen kon op eigen kracht en kunnen is voorhijin samenwerking moet men kracht zoeken. Wanneer de werkgevers, ook de grootste en mach tigste bij elkaar steun zoeken en zich aaneen sluiten, hoeveel te meer moet dan de werknemer, die toch veel afhan kelijker is, zijn steun in de organisatie zoeken om mede een hetere verhou ding tusschen kapitaal en arbeid in te voeren. Dan komt spreker tot zijn tweede vraag: „Waarom Roomsch georgani seerd?" Om hierop te antwoorden dient men eerst de oorzaken te zoeken die tot de verkeerde verhoudingen tusschen ka pitaal en arbeid geleid hebben. Het liberalisme heeft voor de Christelijke beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde nimmer oor gehad; het wilde zakelijke kwesties slechts zake lijk oplossen zonder zich door hoogere opvattingen te laten leiden. Het socia lisme en communisme dat eveneens strijd tegen de bestaande verhoudingen, eischt o.m. gelijkheid, doch de Katho lieke organisatie wil wel klassen er kennen maar eischt recht en billijk heid en toepassing van de christelijke opvattingen van naastenliefde en recht- aardigheid. Tot welk een toestand men komt, als men deze christelijke be ginselen niet doet gelden, leert ons Rusland waar men wel een andere ver houding heeft geschapen, doch waar nu het individu nog meer geknecht wordl. daar slechts het „recht van de macht" geldt. Niet alleen de geestelijke doch ook de stoffelijke belangen worden juist door dit. R.K. beginsel het beste behar tigd. Spr. schetst dan met eenige voorbeel den hoe het groot kapitaal tracht alle macht in handen te krijgen. Een kartel van metaalbedrijven nam een besluit waardoor duizenden arbeiders geheel onnoodig werden ontslagen. Niet uw direct, die ge voor den eigenaar houdt is uw patroon, doch diegene die veelal over U beschiet is de kapitalist die achter de schermen zit, die de zaak fi nanciert. Onlangs werd nog hekend hoe een bankier commissaris was van 67 bedrijven! Waar het kapitaal zich zoo machtig tracht te maken, moeten toch zeker de werknemers zich sterk aaneensluiten. Medezeggingschap is nog niet be reikt, maar hoeveel wat onbereikbaar leek, heeft men niet zien gebeuren? De katholieke organisatie moet te vens een dam opwerpen tegen het steeds groeiende socialisme. Denkt niet te gemakkelijk dat het zoo'n vaart niet zal loopen. Ziet naar Mexico waar nog geen 50 pCt. niet-katholiekcn de meer derheid kan knechten in zijn gods dienst. Spreker hoopt dat de georganiseer- den uit dit alles de noodzakelijkheid en den plicht van Roomsche organisatie zullen aanvoelen en door dit ook naar buiten te doen blijken, zullen zij méde- werken dat men in Waalwijk spoedig het oveégroote deel der werkmeesters in den Bond georganiseerd vindt, (ap plaus). Nadat de voorzitter den spreker had dank gebracht en de hoop had uitge sproken dat zijn woorden hunne uit werking niet zouden missen, nam de Eerw. Adviseur kapelaan Sanders het woord die aan het heldere betoog van den lieer Ter Horst niet veel meer be hoefde toe te voegen. Hij is geschrok ken van de mededeeling, dat het aantal leden van de vereeniging hier gemak kelijk verdubbeld kan worden. Spreker zoekt naar de oorzaak van het niet toe treden tot de organisatie en moet tot de slotsom komen dat het weinig mede leven met de vereeniging door de leden zelf, wat zijn invloed naar buiten niet mist, een der hoofdoorzaken is, waar in naar hij hoopt verbetering zal ko men. Dat zoowel onze geestelijke als stoffelijke belangen huiten de katho lieke organisatie groot gevaar loopen, heeft de spreker van dezen avond dui delijk aangetoond. Nadat nog eenige huishoudelijke za ken waren besproken en niemand meer het woord verlangde sloot de voorzit ter met een woord van dank aan spre ker, adviseur, aanwezigen en de pers, met den christelijken groet deze verga dering. St. Franciscusspel. Na een triomftocht in Tilburg, Eind hoven, Helmond.'s Hertogenbosch en Dongen komen de Tilburgsche Terli tiarissen alhier het St. Franciscusspel opvoeren. We vermelden dat dit stuk in Tilburg reeds 8 maal voor stamp- volle zalen is opgevoerd en nog meerdere malen zal moeten worden opgevoerd. De spelers zijn allen Tilburgers die reeds geruimen tijd tooneelspelen er zijn er verschillende bij van 20 jaar en meer. Het is dus vanzelfsprekend dat ook dillettanten wel iets op dit gebied kunnen bereiken. In bovenstaande plaatsen waren de zalen tjokvol en het succes enorm. Ofschoon ook wel critiek is uitge oefend de meeste couranten hebben het stuk en het spel toegejuicht. Wij willen even de „Maasbode" aan het woord laten die schreef toen het stuk voor de eerste maal ten tooneele kwam Maandagavond had voor een over druk bezette zaal de eerste opvoering plaats die bewezen heeft dat moeite noch kosten zijn gespaard om dit sterk ontroerende, geestelijk drama te vertol ken met al zijn innerlijke suggestieve schoonheid. Maandenlang is gerepeteerd onder de aanmoedigende leiding van Pater Seraphinus en de knappe regie van den Heer J. Verbunt. Buitengewoon veel werk heeft men gemaakt van de costumeering en de decors en zoo kon dit wat te uitvoe rig maar met zorg geënsceneerde too- neelspel de toeschouwers voor uren lang geboeid houden. We zullen niet in detailbespreking treden. We vermelden slechts dat in dit stuk het gfcnsche leven van den Poverello ten tooneele wordt gebracht. Men doorleeft in dit spel al de stem mingen der geestelijke verheffing en voelt in zich groeien de bewondering voor den Heiligen bedelaar die een wereld voor zich wist te winnen door zich te onthechten aan alles. Dit geestelijk spel dat naast zijn goede momenten ook zijn gebreken vertoont, heeft de menigte gesticht doordat de vertolkers zich hadden inge- leeft in hunne rollen en zich geheel gaven. Het spel had voorzeker up and downs maar als geheel was het een zeer te prijzen vertooning die de toeschouwers inderdaad nader heeft gebracht tot den Heilige van Assisië." Langstraatsche Biljartbond. Door het bestuur der biljart-ver- eeniging „Hotel Gerris" alhier is aan eenige biljart-vereenigingen hun mee- Met genoegen kan het Bestuur op liet afgeloo pen jaar 1920 terugzien; ten eerste omdat liet een jubeljaar was vanwege het 25-jarig bestaan, van liet Ziekenfonds, hetgeen dan ook op plechtige en waardige wijze is herdacht in de maand Mei van •lil jaar; ten tweede, omdat het afgeloopen jaar vele goede vruchten heeft voortgebracht, zoowel op persoonlijk als financieel gebied. erd ons in den loop van het jaar een krachtige steunpilaar ontnomen in den persoon van onzen oud-Adviseur, den weleerw. heer L. Bijnen, van wege overplaatsing, door de goede zorgen der Ker kelijke Overheid werd in dit tekort wederom spoe dig voorzien in den persoon van onzen Adviseur den weleerw. lieer Beekmans, dien wij bij deze nogmaals een hartelijk welkom in ons midden toe roepen, en waarbij wij de hoop uitspreken dat wij nog vele jaren de vruchten van Z. E. mede werking mogen smaken. Omtrent het financieele gedeelte zij U het volgen de medegedeeld: Wat het Ziekenfonds betreft bedroegen de in komsten 7.718,10 en de uitgaven 5.161.27, zoo dat er een batig saldo viel te boeken van circa 2.286,83. (Aldus een mooi saldo). Wat het fonds „Hulp in Nood" betreft, bedroe gen de inkomsten 1.749.22 en de uitgav. 1.572,03, zoodat er een batig saldo viel te boeken van 177.19. Hierbij zij even opgemerkt, dat inzake dit fonds over het lste halfjaar een batig saldo werd geboekt van 252,42. doch vanwege een onderlig saldo van 75,23 over het 2de halfjaar, aldus met dit bedrag verminderde. Ter nader onderzoek of behandeling werden vier leden verwezen naar het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht, waarvoor in totaal werd betaald 247,70, waarvan terug ontvangen van de betrokken leden 66,50: In spoedeischcnde gevallen werden 2 leden ver wezen naar de Kliniek van het Wit-Gele Kruis alhier, waarvoor werd betaald 85,00. Voor specialistisch onderzoek en behandeling werden 37 uitkeoringen verstrekt tot een totaal be drag van 172,45. Voor tandheelkundige behandeling werden 37 uitkreringen verstrekt tot een totaal bedrag van 69,00. Uit de kas van het Ziekenfonds werden 339 uit- kceringen verstrekt tot een totaal bedrng van 3.164,40. Uit de kas van het fonds „Hulp in Nood" wer den 217 ultkeeringen verstrekt tot een totaal be drag van 1.572,03. Voor consultaties enz. bij H.H. Doctoren Inci ter plaatse werd door onze leden gebruik gemaakt voor een totaal bedrag van 623,70. Van de apotheek hier ter plaatse werd 715 mnal door onze leden gebruik gemaakt voor een totaal bedrag van 485,21. Voor keuring van 40 nieuwe leden door Dr. van Seters te Drunen werd aan de betrokkenen betaald 30.00. Van deze personen werden 39 goedgekeurd en 1 afgekeurd. (Niet aanneembaar). Van boeten wegens vergadering-verzuim werd in het afgeloopen jaar ontvangen 30,60; gespecifi ceerd over de twee gehouden verplichte vergade ringen, geeft aldus een gemiddelde aan van 150 niet ter vergadering komende leden. Laat het deze wegblijvers gezegd zijn, dat het ook hun plicht is de vergaderingen bij te wonen om te aanhooren den stand van zalven en de werkwijze hunner in stelling, en te toonen dat zij medeleven met het ook door hen daargestelde bestuur. Dank zij liet actief optreden van het bestuur werd in het afgeloopen jaar een bedrag van 85,62 achterhaald aan oude contributieschuld. Wat betreft het ledental zij U het volgende me degedeeld Het aantal nieuwe leden bedroeg 39; het aantal afgeschreven leden bedroeg 23, waarvan wegens overlijden 4, wegens huwelijk 3, wegens vertrek 8, wegens vrijwillige uittreding 5, wegens invalidi teit 1 en wegens royement 2, zoodat liet ledental is toegenomen met 16 en aldus op 31 December 1926 bedroeg 170. 16 leden werden in klassen verhoogd en 21 leden werden in klassen verlaagd, hetgeen voor bel bestuur vele extra werkzaamheden niet zich bracht, doch dank zij de medewerking van hier omtrent aangeschreven en bezochte personen voor evenlueele inlichtingen omtrent verdiensten van vermoedelijk te hoog verzekerden, heeft liet bestuur In deze reeds goede resultaten bereikt, l.aat dit alsnog een waarschuwing zijn voor hen die nog te hoog verzekerd zijn. Het aantal gehouden Algemeene Vergaderingen heiiep 2; het aantal gehouden Bestuursvergade ringen heiiep 36. Verder werden nog gehouden: 2 commissie-Vergaderingen, 2 gecombineerde vergaderingen met het Bestuur der R.K. Werk liedenvereeniging; 2 met bet bestuur van bet Wit-Gele Kruis en 1 met het Bestuur van R. K. Bouwvakpatroons. Het aantal gehouden confe renties met H. H. Doctoren beliep 8. Alles bijeengenomen hebben deze vergaderin gen en conferenties tot een goed resultaat of wel tot een stap in de goede richting geleid. Eenige aangelegenheden moeten nog nader onder liet oog worden gezien. Vanwege de Kliniek van het Wit-Gele Kruis alhier was voorloopig alvast het resultaat, dat de kosten van vislte's voor leilen van het Ziekenfonds niet 1,werden verminderd en aldus gebracht werden, op 2, per visite. Verschillende correspondenties zijn in het af geloopen jaar gevoerdo.a.met liet Gemeente bestuur van Waalwijk, inzake een interruni- pcerend schrijven aan genoemd bestuur van een onzer leden omtrent het doen en laten van het Ziekenfonds en zijn bestuur, waarop afdoende is geantwoord; met St. Antonius-Gasthuis te Utrecht, Rijks kliniek te Utrecht, Groot-Zickcngasthuis te 's-Bosch, Dr. v. Moorscl te 's Boscli, Dr„ Langemeijer, Dr. Swecns en Mevr. Dr. Gimbrèro-Aghina alhier, inzake bij hen destijds onder behandeling zijnde leden van het Ziekenfonds ofwel omtrent bij hen te betalen rekeningen, welke allen tot tevreden heid van het bestuur leidden; met verschillende heeren werkgevers inzake verdiensten van bij hen werkende leden van liet Ziekenfonds; en met verschillende leden omtrent ontstane mec- nlngs ver schillen inzake Reglementair getroffen maatregelen. Het aantal aangeschreven leden inzake ach terstallige contributie bedroeg 113, waarvan 26 leden nog een extra schrijven moest worden toegezonden. Een en ander is ten zeerste te be treuren, doch laat ons hopen, dat het in de toe komst niet meer noodlg zal zijn, dan bespaart men het bestuur vele onaangename en onnoodige werkzaamheden. Een woord van dank zij hier gebracht aan de leden voor liet verstrekken van een gift van 50,00 aan liet Watersnood-comité voor de door dezen ramp getroffenen en voor liet verlecncn van een gift van 25,00 aan het Wit-Gele Kruis- comité bij gelegenheid van liet 124-jarig bestaan dezer vereeniging.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5