Herdenking wijlen Wethouder Gragtmans en wijlen Raadslid Surig. No. 10. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1927. 50e Jaargang. DERDE BLAD. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk op Vrijdag 28 Januari 1927 des namiddags 7 uur ten raadhuize. t Voorzitter de edelachtb. heer E. Moo- nen. Afwezig met kennisgeving van ver hindering wegens ziekte Wethouder Eibers alsmede de heer Jac. Oomens, terwijl er twee vacatures zijn. De vaststelling der notulen wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Aan de orde: I. Gedachtenis aan het overlijden van Wethouder J. Gragtmans en het lid H. A. W. Surig De voorzitter verheft zich van zijn zetel en spreekt als volgt: In de eerste vergadering van het vorig jaar, nu een jaar geleden, mocht ik mijne wenschen vertolken voor Uw welzijn en dat voor Uwe gezinnen en hoewel betreurende dat twee onzer, onverwachts aan de hunnen ontrukt, thans op het appèl ontbreken, meen ik toch mijn heilwenschen den levenden niet te mogen onthouden. Moge Gods zegen U en de Uwen het nieuw ingetreden jaar blijven begeleiden. Droefheid vervulde ons, teen ons de treurmare bereikte, dat de Heer Surig in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag de eeuwige rust was ingegaan, zonder dat een enkel symptoom zijn plotseling, geheel on verwacht verscheiden deed vermoeden. De Heer Surig heeft slechts korten tijd deel uitgemaakt van Uwen Raad; niettemin heeft hij zich doen kennen als een man, wien de behartiging van zijn mandaat volle ernst was en die zich met veel toewijding gaf aan de belangen, welke hij vertegen woordigde. Al betreuren wij zijn heengaan als lid van den Raad, grooter verlies betee- kent zijn dood voor zijn gezin, waarin hij nog zoo moeilijk kon worden gemist Zijne nagedachtenis zal bij ons blijven voortleven door de wijze, waarop hij de openbare zaak heeft gediend. Nog was de indruk van het onverwachts overlijden van den Heer Surig niet vervaagd, toen een nieuwe jobstijding ons bereikte. Ondanks aller hoopvolle verwachting op een langzaam voortschrijdend herstel werd ook Wethouder Gragtmans door den onverbid- delijken dood getroffen en uit den kring zijner familie en uit ons midden weggerukt. Wethouder Gragtmans is lid van den Raad dezer gemeente geweest van het einde van 1887 af, dus nagenoeg 40 jaren, waarvan hij er bijna 30 deel heeft uitgemaakt van het College van Burgemeester en Wethouders. Het is overbocig in bijzonderheden te schetsen wat de overledene in die 40 jaren voor de gemeente is geweest, en welk aan deel hij heeft gehad in hare ontwikking. Ik moge volstaan er U aan te herinneren dat Wethouder Gragtmans in een leidinggevende en verantwoordelijke functie zich vol toe wijding en met de hem eigen helderheid van inzicht heeft gegeven aan de belangen der gemeenschap in een periode, dat Waal wijk van een kleine gemeente is uitgegroeid tot een industrie-gemeente van beteekenis. In de vele belangrijke beslissingen in dat groot aantal jaren genomen, heeft hij zijn inzichten doen gelden, inzichten, getoetst aan de eischen door hem zelf als deugdelijk aan het leven gesteld. In het tijdvak, waarin Wethouder Gragt mans op verschillend gebied zijn krachten aan de belangen der gemeenschap heeft gewijd, heeft zich het proces voltrokken dat de maatschappelijke samenleving zoozeer heeft vervormd en waarin de patriarchale verhoudingen, waaraan een vorig geslacht was gehecht, werden verstoordin deze periode viel ook het ingrijpen van den wet gever tot leniging der sociale nooden. Dit proces zal zich wellicht hebben vol trokken, zonder dat meerderen onzer daaraan bijzondere aandacht hebben geschonken, mede ook omdat de grootste strijd al ge streden was vóór dat onze belangstelling daarheen werd getrokken. Den overledene heeft dit proces echter niet onberoerd gelaten, hij heeft midden in dien strijd gestaan hij heeft mede gestreden al was het ook in de verdediging. De overledene was een bijzonder mensch, althans in dien zin dat zijne levensopvatting ui niet onbelangrijke mate afweek van die, welke men heden als norm zou mogen aannemen. Sober van aanleg en eenvoudig, was hij streng voor zich zelf en daarbij gehecht aan toestanden en verhoudingen, zooals hij die in zijn jeugd had gekend en op het behoud waarvan zijne opvoeding was gericht geweesthierdoor werd een gemoeds gesteldheid geschapen die, geleid en gedreven door een groote mate van karaktervastheid, noodzakelijkerwijze op al zijne handelingen en besluiten, zoowel in zijn privaat als openbaar leven, haar stempel moest drukken t. w. het stempel van eenvoud en ouder- wetsche degelijkheid. De talrijke vraagstukken, waarvoor het gemeentebestuur in dit merkwaardig tijdperk werd geplaatst, zijn mede door zijn adviezen tot oplossing gebracht en waar deze niet zelden een onvermijdelijk gevolg waren van de zich snel baanbrekende evolutie op maatschappelijk en sociaal gebied, behoeft het geen verwondering te wekken, dat wethouder Gragtmans meermalen geroepen werd zijne medewerkingteverleenen,wanneer zulks tegen zijne beginselen indruischte. Overweegt men dat alles en legt men bij de beoordeeling van zijn beleid als raadslid en wethouder als maatstaf aan zijn rotsvast geloof in de deugdelijkheid zijner beginselen, dan zal niet alleen de critiek, waar deze meent zich te moeten uiten, milder worden en van grooter waardeering getuigen, maar dan zal bovendien datgene, in de totstand - koming waarvan hij zijn aandeel heeft gehad maar niettemin inging tegen zijn overtuiging, het karakter krijgen van een offer, zich zelf opgelegd om tegemoet te komen aan de door hem niet gedeelde meening van zijne medebestuurderen. En wanneer de geschied schrijver uit het archief dezer gemeente de gegevens zal putten om na te speuren de feiten en omstandigheden, die de ontwikkeling dezer gemeente hebben begeleid, dan zal wellicht blijken dat de rem, door den over ledene dikwe/f aangelegd, waar het snel voortschrijden der nieuwere begrippen op allerlei gebied het volgen of ingrijpen van het gemeentebestuur eischte, is geweest tot heil der gemeenschap, wier belangen hij had te vertegenwoordigen en naar zijn beste weten te verdedigen en aan welke taak hij zich van ganscher harte gaf: Ik heb mij tot deze karakterontleding laten verleiden om wille van de groote verdiensten van den overledene voor Waalwijk. Hij heeft er recht op, dat zijn nagedachtenis niet worde vertroebeld door verkeerde gevolg trekkingente gereeder nog voelde ik mij genoopt enkele zijner karaktertrekken te belichten, omdat hij in den omgang, buiten den kring van zijne familie en goede ken nissen, ietwat stug was waardoor indrukken gewekt zouden kunnen worden, welke aller minst bedoeld waren. Hij is ons onverwachts ontvallen zijn spoedig verscheiden werd niet voorzien door hem zelf, noch door zijne familie en aller minst door ons. Tijdens zijne ongesteldheid vroeg hij mij of het niet wenschelijk was, zijne wethoudersfunctie neer te leggen, zulks omdat hij een voorgevoel had, dat de ver mogens hem zouden ontbreken om die taak naar behooren te blijven vervullen. Mijn raad om zijn herstel af te wachten en eerst daarna te beslissen schonk hem verlichting en tevens voldoening, want zoo voegde hij mij toe: „Het zou mij nu zoo zwaar zijn gevallen". Het heeft echter niet zoo mogen zijnde dood heeft ook hem verrast. Zijn leven en zijn sterven mogen ons ten voorbeeld zijn. Zijn leven door de groote toewijding waarmede hij zich gedurende 40 jaren aan de belangen der gemeenschap heeft gewijd en door de liefde, waarmede hij zonder uiterlijk vertoon de aangelegen heden van anderen heeft behartigd. Zijn sterven moge er ons aan herinneren, datook wij onvoorbereid opgeroepen kunnen worden om rekenschap af te leggen van onze daden. De herinnering aan de prettige wijze, waarop wij de vraagstukken dezer gemeente behandelden, zal mij steeds levendig blijven ik zal den overledene blijven gedenken als een trouw vriend, die mij altijd op welwil lende wijze tegemoet trad, terwijl zijn groote verdiensten voor deze gemeente mij voor oogen zullen blijven staan en voor mij een prikkel zullen vormen om te trachten, zijn voetspoor te drukken. Hierna vraagt de lieer P. Ver wiel hel woord en spreekt als volgt: M. de V., geachte medeleden. Na het memoriam van onzen ge- achten Voorzitter, gewijd aan de na gedachtenis van Wethouder Gragtmans zij het mij vergund ook enkele woor den te wijden aan den dierbaren over ledene, die ik steeds heb hooggeacht, en welke achting, met de jaren, dat ik met hem deel mocht uitmaken de zer vergadering, steeds geklommen is. Want de heer Gragtmans was een man van rijpe ondervinding, een man van diepe overtuiging, een man van vasten wil, een man van goeden raad. Dit kunnen getuigen degenen die met hem hebben saamgewerkt, dit zouden kun nen getuigen de burgemeesters, die hij heeft geïnstalleerd en die veel te dan ken hadden aan zijne voorlichting. De vele jaren dat Waalwijks bur gerij hem afvaardigde tol dezen Raad, omvatten een heel stuk van Waalwijks geschiedenis, en in Waalwijks voor uitgang en ontwikkeling, waaraan hij zoo ruim deelhad, zal dit geslacht hem eene eereplaats uit dankbaarheid in ruimen. Hij was de man dien het wel en wee van Waalwijk en diens ingezete nen, van zijne industrie, zijne toe komst zeer na aan het hart lag, hij was een volbloed Waalwijker, een hoogstaand burger. Onbaatzuchtig heeft hij zich steeds gegeven aan de plichten, die de Ge meente hem had opgelegd en met noeste vlijt aan hare belangen zich gewijd, met de groote liefde die hij had voor zijne geboorteplaats. In hem is heengegaan een eminent ingezetene, een buitengewoon ver dienstelijk Raadslid, wiens nagedach tenis wij rn hooge eer zullen houden. Hij ruste in vrede. II. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden J. A. Loeff en A. van Gent, en beslissing omtrent hunne toelating. Tot leden der Commissie van Onder zoek worden aangewezen de heeren Smolders, v. d. Geld en de Graaff. Na o-nderzoek deelt de Commissie bij monde van den heer Smolders me de de stukken in orde te hebben be vonden en dat tot toelating kan wor den geadviseerd, waartegen geen der overige raadsleden bezwaar maakt, noch stemming verlangd. Voorzitter. Zooals onder de agenda is medegedeeld zal over 14 dagen we derom een raadsvergadering worden gehouden. Ik heb deze agenda vrij wil len houden van zakelijke onderwerpen om haar zooveel mogelijk het karakter van een herdenking der overledenen te doen behouden. De voornaamste zaken ;Cho van Geneeateraifl Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7