Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BICCELAAR* tb I 4 I S Co, De Trouw van den Bankier, Acconntanlskanloor H. VERHOEF. k« FEUILLETON DOOR. ER.WUNG NUMMER 11. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1927. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon Nof 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Gisterenavond vergaderde de raad dezer gemeente onder leiding van wethouder v. Helvoirt. Afwezig was de heer Prinsen. De waarnemende voorzitter opende de vergadering met den Christeiijken groet en bracht den raad in kennis met een schrijven van den Burgemees ter dezer gemeente dhr. v. d. Ven. De Burgemeester deelt hierin mede, op medisch advies een rustkuur te moeten doen. Hij zal zich nog wel met de gewone dagelijksche leiding kunnen belasten, maar tot het bijwonen en leiden van vergaderingen voelt hij zich nog niet in staat. Dit schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. a. een schrijven van den heer A.J Hekspoor dat hij zijne benoeming als lid der Commissie tot Toezicht en wering van schoolverzuim aanneemt b. een provinciaal schrijven waarbi het gemeentebestuur in kennis wordt gesteld met de samenstelling der Commissie tot behoud en bevordering van natuurschoon c. eenige goedkeuringsbesluiten d. verslag van verrichte werkzaam heden der gemeentelijke vroedvrouw waaruit blijkt, dat de kindersterfte tus schen 1920—'24 bedroeg pl.m. 15'/2 pCt., in 1925 daalde tot 8 33 pCt. en 1926 tot 6 07 pCt. In totaal werden in het afgeloopen 3765 huisbezoeken gedaan. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Dan brengt de voorzitter ter tafe een pas ingekomen schrijven van den R.K. Bond van Houtbewerkers en Meubelmakers ,St. Antonius van Padua", om een steunregeling voor de uitgetrokken werkloozen van dezen Bond. OF Voorzitter. Dit schrijven is gisteren avond eerst ingekomen zoodat B. en W. nog geen gelegenheid hebben ge had over dit punt te adviseeren, en wij U voorstellen dit stuk te stellen in handen van B. en W. om advies. v. Sprang. Zou hierdoor dan de eigenlijke afdoening niet te lang duren Ik geloof dat voor sommige werkloo zen dan een steunregeling te laat zou komen. Als er nood is, en dat is hier 't geval, dan moet onmiddellijk ge holpen worden. Indien men nog langer wacht, zullen sommige gezinnen vee gebrek lijden, en dat moeten we toch voorkomen. Voorzitter. We willen eerst een conferentie met het Bestuur van den Bond, zooals trouwens ook door het Bestuur wordt gevraagd. v. Sprang. Daar kan ik mij we mee vereenjgen mits het hoofdbestuur onmiddellijk hiermee in kennis wordt gesteld en behoeftige kostwinners direct worden geholpen. v. d. Griendt. Ja dat is zeernoodig dat de groote gezinnen het eerst ge holpen worden. Voorzitter. We zullen deze zaak me den meesten spoed behandelen. Hiermede kan de raad zich veree nigen. De Secretaris leest hierna voor de nota van aanmerkingen van Ged. Sta ten op de gem.-begrooling 1927. De aanmerkingen zijn slechts van admi nistratieven aard, waaraan intusschen ook reeds tegemoet is gekomen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 2. Benoeming lid School-commissie. Het aftredend lid dhr. L. van Halder, werd m.a.s. herbenoemd. 3. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur. De Voorzitter zegt, dat het de ge woonte is, dat door B. en W. een voordracht wordt opgemaakt. B. en W. dragen nu voor 1. A. Mommersteeg (aftredend). 2. J. v. d. Udenhouf. De heer v. d. Udenhout werd be noemd met 8 stemmen tegen 2 op den heer Mommersteeg. 4. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangende leden van het Stem bureau. Tot leden werden benoemd de af tredende heeren W. van Helvoirt en G. van Heesbeen. De stemming voor de plaatsvervan gende leden was zeer uiteenloopend. Na stemming, herstemming en tusschen stemming werden benoemd de heeren P. van Buul en L. v. Griendt. Telefoon No 156, WAALWIJK. BELAST ZICH MET: HET OPMAKEN VAN BALANSEN HET INRICHTEN EN CONTROLEEREN VAN BOEKHOU DINGEN e. d. 37323 HET BEHANDELEN VAN BELASTINGZAKEN. BILLIJKE CONDITIES. 5. Benoeming van 4 leden van de schattingscommissie voor de Rijksin komsten-belasting wegens periodieke aftreding van de heeren P. van Buul, M. de Vaan Nzn., G. van Sprang en J. van Engelen Hzn. De eerste stemming had tot resul taat P. van Buul 8 stemmen, G. van Heesbeen 1 en Daelmans 1. Voor het 2e lid was een herstem ming en tusschenstemming noodig. Ten slotte werd de heer A. v. d. Meerendonk benoemd met 8 stemmen tegen 2 op den heer de Vaan. Als 3e lid werd gekozen de heer van Sprang met 6 stemmen tegen 3 op den heer A. van Hcst en 1 blanco. Na een stemming, herstemming en tusschenstemming voor een 4e lid staakten de stemmen 5—5 tusschen van Engelen en J. van Vlijmen. Het lot had nu te beslissen, met tot resul taat dat de heer van Engelen werd be noemd. 6. Verzoek van de Federatie van het Wit—Gele Kruis om subsidie, met voorstel van B en W. De vereeniging vraagt een subsidie van b v. f 10 f 25, Voorzitter. B. en W. stellen voor af wijzend te beschikken omdat de plaat selijke afd. van het Wit—Gele Kruis en eveneens de afd. Haarsteeg, vol doende door de gem. worden gesteund. v. d. Griendt. Als bewijs van waar deering voor het werk van het Wit— Gele Kruis zou ik willen voorstellen om f 10 te geven. Voorzitter. Maakt U er een voorstel van v. d. Griendt. Ja. v. Wagenberg. Ik wil uw voorstel een pakje Douuje Egberts Echte Friesche Heerenbaai,, hoort ge meer en meer in goede zaken j wel steunen. In stemming gebracht wordt het voorstel v. d. Griendt aangenomen met 8—2. Tegen stemden de heeren van Buul en Daelmans. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van boomen langs den Stationsweg en de Peperstraat. De Voorzitter deelt mede, dat op advies van het Staalsboschbeheer hak- rijpe boomen kunnen worden verkocht en wel 18 Canadaboomen in de Pe perstraat en 13 Iepenboomen aan den Stationsweg. 50e JAARGANG. Waahpsclif ni Langstraalsclif Courant, Dit blad verschflnt WOENSDAG ENZATERDAÖ. Abonnementprös per 3 maanden ƒ1.25. Franco per post door bet geheel© rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. JMJs der Advertentl6n 20 cent per regel; minimum ƒ1.50. BJJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentlBn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In on* bezit *tjn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' 29) Hy liet geen zoon na, maar twee meisjes, waarvan de eene onderwijzeres te Ai is, en de andere met een kleinhandelaar In Or- gon getrouwd is. Zijn weduwe leeft strikt genomen van de milddadigheid van een ba rer bloedverwanten, de vrouw van een ry ken bankier te Parijs. In het arrondisse ment Arles kent men niemand, die den naam Lagors draagt. Dat is alles, eindigde de heer Verdu- ret, vindt gy het genoeg of niet? Mijnheer, ik weet niet of ik waak of droom. Dat begryp ik. Maar wie zou Raoul dan zijn, vroeg hy nadenkend. Dat weet ik niet. Openlyk gezegd, is liet moeilijker te ontdekken, wie hy wel is, dan wie liy niet is. Eén man kan ons op het spoor helpen, die die zou zich wel in acht nemen, iets te zeggen. Gij bedoelt zeker den heer de Clama- ran? J uist. I Ik heb altijd een afkeer van dien man gehad, zei Prosper. Hè, als wy dien eens ontmaskeren konden. Ik heb al eenige aanwijzingen, ant woordde de heer Verduret, die uw vader jQf die de familie de Glameran goed kentze zijn zeer vaag, maar ik verwacht nog betere. i Wat heeft myn vader u gezegd? Niets gun-tigs. Ilier zyn de inlichtin gen overigens: Louis de Clamaran, geboren op het kasteel de Glameran, by Tarascon. Hy liad een ouderen broeder, met name Gaston. In 1842 was deze, tengevolge van een stryd, waarby liy liet ongeluk had een man te dooden en een andere ernstig te verwon den, genoodzaakt zijn vaderland te verla ten. Het was een oprechte, openhartige jongen, van wien iedereen hield. Louis daarentegen, had onuitstaanbare hoeda nigheden en was algeméén gehaat. Na den dood van zyn vader kwam Louis naar Parys en verslond daar in minder dan twee jaar niet alleen zijn vaderlijk erfdeel, maar ook dat van zyn uitgeweken broeder. Geruineerd, met schulden overladen werd Louis de Glameran soldaat en gedroeg zich zoo slecht in zyn regiment, dat hy naar de strafafdeeling gezonden werd. I5y zyn ontslag uit den dienst verliest men hem uit het oogalles wat men weet is, dat hij in Engeland en Duitschland woonde, waar liy in een valsche speelzaak betrokken was. In 1865 vinden wy liem in Pai-ys terug. Hy was doodarm, leefde in de slechtste ge zelschappen en leefde steeds te midden van schurken en gemeene vrouwen. Hy had de schandeiyksfe zaken op zyn geweten, toen hem opeens de terugkeer van zyn broeder in Frankryk ter oore kwam, die in Mexico een groot fortuin had verworven. Maar daar hy nog jong en een werkzaam leven gewend was, kocht hy in de nabyheid van O^oron een yzersmeltery, waar hy nu zes maanden geleden, in de armen van zyn broeder stierf. Die dood verschafte onzen Glameran een groot vermogen en den titel van markies. Prosper dacht na. Nadat hy den heer Verduret 24 uur had gadegeslagen, begon hy zich in diens wyze van werken te ver diepen en evenals deze, trachtte hy de fei ten aaneen te schakelen en de omstandig heden tot min of meer waarschyniyke ver moedens om te werken. Uit wat gy my daar zegt, zei hy ein- deiyk, maak ik op, dat de heer de Glame ran. de onze wel te verstaan, in de diepste armoede verkeerde. loen ik hem voor het eerst by den lieer Fauvel ontmoette. Waarschyniyk. En kort daarop kwam Lagors te Pa- rys? Juist. En ongeveer een maand daarnn heeft Madeleine my verstooten. Zoo, riep de lieer Verduret, gy wordt knap en begint langzamerhand te begrypen. Hy zweeg toen hy zag dat iemand liet koffiehuis binnenkwam. Het was een huisknecht niet gladgestre ken liaar, die er netjes uitzag en zyn zwarte bakkebaarden ft la Bergami droeg; liy had liooge kaplaarzen, een gele rybroek en een rood en zwart gestreept wambuis aan. Na zicli vluchtig en zeker overtuigd te hebben, dat er niemand in de nabyheid was, ging hy snel naar het tafeltje waai de lieer Verduret zat. Welnu, Joseph Dubois? vroeg deze. O patroon, spreek er my niet van, liet is me een baantje Prosper hield al zyn aandacht op dien sieriyken knecht gevestigd, liet scheen hem, dat hy dat gezicht kende, dat hy die leven dige oogen reeds vroeger luid gezien, maar waar dan on onder welke omstandigheden? Hy zoclit en zocht, maar vond het niet. Intusschen was Joseph Dubois aan een ander tafeltje gaan zitten en bestelde iets te drinken. Om te b°ginnen, mynlieer, moet ik u zeggen, dat het lang niet altyd prettig is, kamerdienaar hy niynher de Glameran te zyn. Ter zake. Beklaag je morgen. Goed. Gisteren is mynlieer tegen twee uur te voet uitgegaan en natuuriyk heb ik hem gevolgd. Weet gy waar hy heen ging? Wat een grap! Hy ging naar den. „Aartsengel", naar het rendez vous van het dametje. Eu daar hebben ze hem gezegd, dat zy weg was, en toen? Toen? Nu hy was er niets mee in zyn schik. Hy is vliegende gauw naar zyn hotel teruggegaan, waar mynheer Raoul de Lagors op hem wachtte, maar, razen en vloeken dat hy deedRaoul vroeg, wat er gebeurd was, dat hy zoo woedend was. Niets, antwoordde hy, niete, dan dat zy er van door is, dat men niet weet, waar zy is, dat zij ons ontsnapt is. Toeni schenen zy beiden zeer hoos en ongerust te zyn. Weet zy dan iets ernstigs? heeft La gors gevraagd. Zy weet niets anders, dan wat ik u vertelde, antwoordde Glameranmaar als iemand die een goeden neus heeft, dat wei nig hoort, is het genoeg hem op het spoor der waarheid te brengen. Mynheer Verduret glimlachte als iemand die zyn redenen had, die vrees van myn lieer de Clameran naar waarde te kunnen schatten. Nu, zei hy, weet ge, dat; uw heer niet geheel van schranderheid ontbloot is. En daarnn? Hierop werd liet Lagors' groen en geel voor de oogen en hy riep: Het is zoo ernstig, dat wy dat schepsel uit den weg moeten ruimen. Jawel; myn lieer de Clameran begint daarop te lachen en haalt zyn schouders op: Ezel, zei hy, gy begrypt toeh, dat men, als men met zoo een vrouw te doen heeft, zyn maatregelen neemt, om langs administratieven weg van haar af te komen. By die gedachte begon nen heiden harteiyk te lachen. Dat geloof ik ook wel, zei mynheer Verduret. het idee Is uitstekend, maar liet ongeluk i« dat het te laat Is, om liet uit te voeren. Dat weinige, waarvoor Gin ma- ra n vreesde, is al aan een goed kantoor gekomen. Daar ik echter niet wil, dat deze twee schurken myn plan verhinderen, zal ik myn maatregelen nemen en een informa tiebureau waarschuwen. Dat heb ik al gedaan, patroon, zei Jo seph vrooiyk. Met koortsachtige nieuwsgierigheid had Prosper naar dat rapport geluisterd, waar van ieder woord een nieuw licht op de ge beurtenissen wierp. II y geloofde nu het fragment uit Nina's brief ook te begrypen. Die Raoul, die hy zoo vertrouwd had, kon niet anders dan een ellendeling zyn. Duizend kleinigheden, die hy vroeger niet opgemerkt had, vielen hem nu in en hy begreep niet, hoe liy zoo verblind was ge weest. Joseph ging intusschen voort: Giste l-en na het eten heeft mijnheer zich opge schikt als eon bruidegom. Ik heb hem ge- schoren, gefriseerd en daarop is hy in zyn rytuig gestapt en ik heb hem naar Fauvel in de rue de Provence gereden. Wat, riep Prosper uit, na de beledi gingen. die by op den dag van den diefstal uitsprak, durft hy daar nog komen? Ja, mynheer, hy heeft die brutaliteit gehad en is er zelfs den geheelen avond gebleven, tot myn groote ergernis, want ik ben op den bok kletsnat geworden. Hoe zag hy er uit, toen hy er vandaan kwam? vroeg de heer Verduret. Minder tevreden, dan toen hy ging. Toen paard en rytuig op stal stonden, ben ik hem caan vragen of er nog iets van zyn dienst was, ik vond zyn kamer gesloten. Is dat alles? Van gisteren, ja patroon. Vanmorgen is hy laat opgestaan, nog al even slecht gemutst. Tegen twaalf uur is Raoul geko men, ook al woedend. Dadelyk begonnen zy te twisten, maar op een maniereen sjouwer had er over gebloosd. Opeens pakte Clameran bemi aan en schudde hem als een boompje. Ik dacht dat hy hem zou wurgen. Maar Raoul. die ook niet. van vandaag of giste ren is, trok een mooi puntig mes uit zyn zak en toen is de ander bang geworden, heeft hom losgelaten en bedaarde. Maar wat zeiden zy? Ja, daar zit de knoop, zei Joseph treu rig. Die schurken hebben Elngelsch gespro ken. zoodat ik er niets van iiegrepen heb. Maar ik ben er1 zeker van, dat ze over geld gevochten hebben. Hoe weet gy dat? Omdat ik van de tentoonstelling weet, wat geld in alle Europeesche talen is en dat zy dat woord ieder oogenblik gebruik ten. De heer Verduret fronste de wenkbrau wen en hield met halfluide stem een al leenspraak en Prosper, die hem gadesloeg, vroeg zich af, of hy door nadenken dien twist niet zou kunnen ontcyferen, waar van de heteekenis aan den knecht ontsnapt was. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1