DE ECHO VAM HET ZUIDEN- FLO IRA-BIOSCOPE. HENMY en CRTO MERKS „Pelro De Zeeroovsr" Schitterend Bi]-programma. ZONDAG 6 FEBRUARI ALS VARIÉTÉ Prijzen f 0.30, f 0.60, f L- GIJ MOET No. 11. Zaterdag 5 Febr. '27, 50e Jrg, DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Februari '27. Stemming v. d. Prov. Staten in de P K. Kiesvereeniging. Zondag 6 Februari a.s. zal de stemming voor de groslijst in de R.K. Kiesverenigingen in den Kies kring Heusden voor leden der Prov. Staten plaats hebben. Voor Waalwijk •van 12—2 en van 3-5 uur. De Groote Straat stemt ln het Bonds- gebouw; alles ten Zuiden daarvan, b.v. Stationsstraat, Mr. v. Coothstraat. Putstraat enz., in de Openb. School; St. Antonius-parochie in de Bewaar school v.m. Baardwijk in het Patro naatsgebouw; v m. Besoijen in het Gymnastieklokaal der Bijz. R.K, Jon gensschool Het hoofdstembureau is gevestigd in het Bondsgebouw, waar na afloop dè totale telling plaats heeft, ook van den geheelen kieskring. leder lid brengt drie stemmen uit en ook niet meer of niet minder, anders is het biljet ongeldig. Men make dus het stipje voor 3 namen rood, niet meer en niet minder. leder lid vindt al die bijzonderheden op de oproeping die hij heeft thuis ontvangen en beijvere zich ook be slist te gaan stemmen en anderen daartoe aan te zetten, zoowel vrouwen als mannen. Men mag er zich terdege rekening van geven dat van deze stemming alles afhangt voor de samen stelling van de lijst. Over de stemming zelf zullen wij zeer kort zijn lo. De candidaten toch, die daar voor gesteld zijn, kunnen allen den toets der critiek glansrijk doorstaan 2o. De beide aftredenden hebben hun sporen op uitnemende wijze ver diend. 3o. Mogen wij vertrouwen dat de kiezers en kiezeressen van Waalwijk allen zullen opkomen en beslist één hunner drie stemmen uit zullen bren gen op den candidaat onzer R K. Kies-- vereeniging, den edelachtb. heer E. Moonen, burgemeester van Waalwijk Overweegt daarbij dat bij de a s. officieele stemming de katholieke kiezers het in de hand hebben drie candidaten van hun lijst gekozen te krijgen evenals vroeger. Koninginnefeest. Zooals bekend heeft de burgemeester dezer gemeente, onlangs een schrijven oericht aan H H Werkgevers de arbeidersorganisaties enz. om hunne medewerking te verzoeken tot viering van den verjaardag van H. M de Koningin op den dag zelve. Behou dens enkele uitzonderingen is men den burgemeester ten deze welwillend toegemoet getreden. Enkele hoofden van bedrijven echter met een uitge breid personeel, hebben hun steun aan dit plan onthouden, zoodat van eene algemeene viering geen sprake zijn kan. Onder deze omstandigheden heeft de burgemeester tot zijn spijt gemeend zich van verdere stappen ten deze te moeten onthouden. Handel en Nijverheid, houdende mededeeling der goedkeuring van de begrooting 1927 uitgetrokken subsidies. Adres der Kamers van Breda, 's Hertogenbosch. Maastricht en Til burg gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in zake de weigering der goedkeuring van de besluiten dier Kamers tot het ver- leenen van subsidie aan de Vereeni ging voor Actieve Handelspolitiek. Mededeeling van het Hoofdbestuur der Posterijen naar aanleiding van 13 December 1926, dat geen aanleiding wordt gevonden tot het wijzigen der plaatsing der bussen (bijbussen) te Waalwijk. Verkooping. Bij de gisteren door notaris Jansen het kanton Waalwijk naar het kanton Breda. Dienst jubileum A.s. Dinsdag 8 Februari zal Jan v. d. Wiel den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de Posterijen in functie trad. In 1902 nl. werd hij a!s hulpbode en hulpbestellei voor Besoijen aangesteld om alleen bij ziekte en verlof van personeel in functie te treden, totdat hij in 1919 een vaste aanstelling als hulpbesteller op den den voet van besteller kreeg, waardoor hij voor dezelfde salarisregeling als 't vaste personeel in aanmerking kwam Het zal den plichtsgetrouwen jubilaris die zoo'n reeks van jaren zoowel in Besoijen als Waalwijk voor eeniedei de brenger is geweest van goede e n HOOFDNUMMER: Spannende avonturenfilm ln 6 acten. dein Waalwijk zoo goed bekende en gevierde Gezusters met hun pracht repertoire. 37793 Explicatie van den Heer BURMANJE. ATTENTIE! SENe'n'PRIVAAT! F««ViS°r dC bi"nenkort aanvangende CURSUS- PK1VAATLESSEN voorSpaansch - Fransch - strnn. grade ln het Nederl.,Fransch, Duttsch en Engelsch - Typen. Aanmelding: Van 'sMaandags tot en met Vrijdags tusschen 19Pn 2 uur GROOTESTRAAT No. 306, WAALWIJK (ingang in den dlm.) J. SMARIUS, Cursusleider, gediplom. Leeraar Handelscorrespondentie en Stenografie. 37788 nietverzuimenZaterdag en Zondag te gaan zien het groote meester- werk der U. F. A. 37784 in de WITTE BIOSCOOP. Kamer van Koophandel. Aan de agenda der vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te houden te Waalwijk ten Raadhuize op Donderdag 10 Februari 1927 des namiddags ten drie ure. ontleenen wij het volgende: Kort overzicht van den economischen toestand van het district der Kamer over het afgeloopen jaar door den Voorziiter. Verkiezing van een algemeenen Voorzitter door de Kamer en van Voorzitters van leder der beide af- deelingen der Kamer. Verkiezing van de volgende com missies a. Commissie voor het Handelsre gister AftredendF. J. van der Reydt, H. Verheyen en B. J. Hoevenaar. Vacature M A. van Beurden. b. Commissie voor Verkeersbelangen. Aftredend: P. A. van Dongen, A. de Haan en J. B. de Lange. c. Commiseie voor het Jaarverslag. AftredendP. J. Elemans, G. van Loon en A I. J. Smits. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige vergade ring is gegeven. Bespreking van het voornemen van de directie der Posterijen om de Post en Telegraafkantoren te Made en Geer- truldenberg om te zetten in hulp kantoren. Schrijven van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage omtrent de inrichting van de statistiek van voortbrenging en verbruik voor de schoenindustrie. Schrijven van den Ministervan Arbeid, in het café van den heer Adr. van den Broek gehouden toeslag van 2 wonin gen in de St. Antoniusparochie, eigen dom van den heer P. van den Broek, zijn deze aangeloopen en aangehouden. Ned Tooneelgezelschap. A.s. Vrijdagavond zal in de Concert zaal Musis Sacrum optreden het Ned. Tooneelgezelschap van Amsterdam met het successtuk Paljas. Dit gezelschap staat onder artistieke leiding van den heer Willy Veltman, die tevens de rol van Paljas vervult, terwijl als gast in de rol van Made leine optreedt Mej. De La Mar. Gezien het succes, dat dit gezel schap op zijn tournee in verschillende groote plaatsen, o.a. Den Bosch en Tilburg, ten deel valt, twijfelen wij er niet aan of ook hier zal voor de liefhebbers van goed tooneel a.s. Vrijdag veel te genieten zijn. Vanaf heden kunnen reeds plaatsen besproken worden in Hotel Gerris. Arbeiders-organisaties contra den R. K. Bond van Schoenfabrikanten. Laatste uitstel. Vrijdag kwam voor het Kantonge recht alhier wederom in behandeling de bekende eisch van de Arbeiders organisaties in de schoenindustrie aan den R.K. Bond van Schoenfabri kanten in liquidatie om betaling eener boete ad f5000. Van de zijde van den fabrikanten- bond werd wederom uitstel verzocht. De kantonrechter willigde dit ver zoek in met de mededeeling; „dat dit zoo niet kon blijven duren en dit 't laatste uitstel is, wat verleend wordt. Op 18 Febr. zal deze zaak dus definitief worden afgedaan. Algem. vergadering Wit-Gele Kruis. As. Woensdag zal de algemeene jaarvergadering worden gehouden van het Wit Gele Kruis. De vergaderingen van het WitGele Kruis genieten meestal een lauwe belangstelling, wat zeer te betreuren is. Een ideale vereeniging als het Wit Gele Kruis heeft toch werkelijk alle recht op belangstelling. We drin gen er ernstig op aan de vergadering van Woensdag te bezoeken, leder lid moet op de hoogte zijn van de werk zaamheden in den boezem der ver eeniging. Daarom allen Woensdag avond ter vergadering. Rechtsgebied en zetels kantongerechten. Ingediend is een nota van wijzigin gen op het wetsontwerp tot vaststel ling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, behoorende tot het gerechtshof te 's Hertogenbosch en houdende wette lijke bepalingen in verband met de vaststelling opnieuw van het rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. In de toelichting wordt o.a. mede gedeeld, dat de gemeenten Driel, Hedel en Ammerzoden van het op te heffen kanton Zaltbommel worden overgebracht van het kanton Qelder- malsen naar het kanton 's Hertogen- bosch. De gemeente Hooge- en Lage- Zwaluwe van het op te heffen kanton Oosterhout wordt overgebracht van kwade tijdingen, dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. R.K. Kiesvereeniging en Candidaat- stelling voor den Gemeenteraad. Wij achten het van belang hier enkele datums te vermelden, die ln de eerst volgende weken van beteekenis zijn. De officieele candidaatsteiling voor den gemeenteraad heeft plaats den 2den Dinsdag van April, dus 12 April a.s. het ou"le kie8reglement van de K K. Kiesvereeniging en ook volgens het nieuwe concept, heeft minstens een maand te voren de candidaatsteiling fn de kiesvereeniging plaats, in dit geval dus uiterlijk 12 Mrt. De zitting voor die candidaatsteiling wordt den leden minstens 8 dagen te voren bekend gemaakt, uiterlijk 5 Mrt. Uit deze vastgestelde datums blijkt, dat nog slechts de drie weken van de maand Februari beschikbaar zijn voor het aankondigen en houden van een of meer algemeene vergaderingen ter behandeling en vaststelling van het nieuwe reglement der plaatselijke ver eeniging en van het kiesreglement voor den gemeenteraad, plus de in gediende voorstellen door de groep Baardwijk. Het wordt dus kort dag, om dit vele werk nog klaar te spelen! Uitbreiding van zaken. Zooals eene advertentie in dit blad ons aankondigt, is de heer J. Vermeer, die, naar wij in ons vorig nummer meldden te Amsterdam het diploma voor heeren- en dameskleeding be haalde, als compagnon ln de kleer makerij van den heer Th. v. Leent alhier opgenomen en zal deze zaak, die door verbouwing een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan, voortaan onder den firmanaam Van Leent Vermeer worden gedreven. St. Franciscus -spel. Ofschoon 't voor hen die het leven van St. Franciscus kennen onnoodig is eene kleine voorlichting te geven, meenen wij zulks 't het tooneelminnend publiek te dezer stede niet te mogen onthouden. Het mooie St Franciscus spel met zooveel succes vertolkt door de spelers die nu een tourr.ée maken, is een zeer hoogstaand stuk, met zooveel innerlijk moois, dat het iedereen aangrijpt tot in het diepst zijner ziel. Het eerste bedrijf geeft ons een samenspraak met Lucifer den vorst der duivelen met zijne drie bondgenooten, Oorlog. Oproer en Wellust, die ver heugd zijn Francesco in hun netten te vangen. Francesco echter die in volle wapen rusting slaapt wordt gewekt door „Gods Stem" die hoewel, eerst nog vaag, diens roeping doet begrijpen. In het tweede bedrijf zien we, hoe Francesco na een incident aan de feesttafel met Taddeo, op verzoek van zijn andere vrienden, zijn liefde bezingt, welke hem hier slechts lijden brengt maar tot eeuwig geluk zal rijpen. Als voor de derde maal het doek opgaat zien we Francesco, den koning der Jongelingschap, bezig aan het her- stellen van het kerkje van den H. Da- miano en hooren we hoe hij zijn vroegere vrienden toespreekt. Hierin zien we hoe moeilijk het valt voor Francesco zijn boezemvriend Giovanni te verlaten. Van deze gelegenheid maakt Lucifer gretig gebruik Francesco te bekoren. Ontroerend is het daarna als Francesco zich overwint en in zijn liefde tot God, de hand kust van een melaatsche. In het vierde bedrijf hooren we den hebzuchtigen Pietro Bernardone zijn aan Aanklagen bij den bisschop Doch deze neemt Francesco in bescherming. Hier rukt hij zich van alles los door »ok het laatste wat hij bezat, zijn kleeren, voor diens voeten te gooien. Een grove pij zal voortaan zijn kleed zijn. Het vijfde bedrijf laat zien hoe boeiend en mooi Franciscus heeft ge predikt. Hij krijgt een massa volgelin gen. Ook Giovanni zijn boezemvriend wordt opgenomen. Daarna volgt nog een besciiimping door Taddeo met ge zellen, waarmede Francesco voorgoed met dezen vroegeren vriend heeft af gewerkt, Dan krijgen we de Stigmatisatie van den H. Franciscus. Het is een zeer effectvol decor en pakkend moment. Tot slot laat het zesde bedrijt zien, hoe Franciscus die broeder „ezel zijn lichaam" wat te hard heelt geslagen zich voorbereidt op den dood. Voor het laatst heeft hij Assisië willen zegenen. Als dan een moment zijn broeders hem alleen laten, komt Lucifer voor het laatst probeeren Franciscus voor zich te winnen. Als deze dan echter vol vertrouwen blijft op Gods Barmhartigheid ziet hij zijn spel ver loren en vlucht met een schreeuw. De broeders komen weer op en metbre kende stem zingt Franciscus voor het laatst zijn „Zonnelied". Daarna begroet zij met stervende stem zijn zuster „dood" die hem weldra komt verlossen. Moge deze simpele regeltjes dit moeilijk, verheven tooneelwerk U eenigszins ter verduidelijking hebben toegelicht. Christel. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders De afd. Waalwijk van bovengenoem- den bond vergaderde Woensdagavond in een der lokalen van de Christel. Bewaarschool in de Besoijensche Steeg. Voorzitter H. Nieuwenhuizen opende de vergadering en heette allen welkom, in 't bijzonder dén heer Stapelkamp, spreker van dezen avond. De heer Stapelkamp het woord verkrijgende, schetst den huldigen toestand der industrie en het sociale leven en de houding van denchriste lijken arbeider hiertegenover. Spr. zegt, dat de zonde de oorzaak is van de verwording van den mensch en van de maatschappelijke toestan den. Daartegen moet gestreden wor den. De vakbeweging, die uit den nood geboren is, richt zich tegen onredelijke lage loonen en tegen een langen arbeidsduur. Tegen deze verwording heeft de Christel, vakbeweging protest aangeteekend. Daar is en wordt nog gestreden tegen de slechte atmosfeer in de fabrieken. Wij hebben recht, zegt spr., op een verbeterde conjunc tuur, en m.er zon ln ons leven. ln vergelijking met de toestanden van 30 jaar geleden, valt er wel een verbetering te bespeuren. Maar de wereldoorlog bracht een schokkende verandering Jn het maatschappelijk leven. Nieuwe en andere gevaren bedreigen den arbeider. Al die moeilijkheden en gevaren meent spr. 't best met dit eene woord te typeeren Bestaansmoeilijkheid. Dit is het drukkende vraagstuk van onzen tijd. 't Kenmerk van dezen tijd is massale werkloosheid. Dit kende men vóór den oorlog niet. Europa is door den oorlog arm geworden. Er heeft een verschuiving plaats gehad, 't goud vloeide naar Amerika. Vroeger v/as Europa de wereldmarkt ten op zichte van Amerika. Maar nu is dit anders geworden, nu is Amerika 't toonaangevende land Ook andere overzeesche landen ontkomen aan Europa's macht. Zoo zien we ook hoe China en zelfs Indië zich vrij maken. Hierdoor wordt 't afzetgebied voor Europa steeds kleiner. Dit zijn alle maal factoren die ons economisch leven zoo sterk beïnvloeden. Daarbij komt nog de toename van de bevolking in Nederland en de technische vervol making van het bedrijfsleven, waar- door duizenden arbeiders moeten afvloeien. Op 1 Febr. 1926 waren er bij de Arbeidsbeurs bijna 100.000 werkzoe kenden ingeschreven. Door dit leger van werkzoekenden wordt de loon- basis afgebroken. Daarom kan men niet genoeg werken aan de totstand koming van een wettelijke werkloos- heidsveizekering, waartoe ook het bedrijf zal moeten bijdragen. Spr. zegt dat men een arbeider niet mag opofferen aan een geldmakerij, want dan wordt de arbeid tot een vloek inplaats van tot een zegen De jacht van het zich vervolmakende bedrijfsleven maakt een acht-urigen werkdag noodzakelijk. Dan wijst spr. erop hoe de chrlst. geest in het bedrijf moet worden gedragen, de Christel, geest, die recht vraagt en liefde. Dat is Godswet. Talma zeiboven het goud gaat de mensch. Vervolgens wijst spr. op het vele werk dat de Christel, vakbeweging nog voor den boeg heeft en spoort krachtig aan om te streven naar sociale rechtvaardiging. Het christen dom predikt usk broederschap. Men moet worden een christen van de daad. De heer Stapelkamp deed hierna nog enkele mededeelingen omtrent den stand van zaken in de schoen industrie. Met de ontbinding van den R. K. Bond van Schoenfabrikanten kwam tevens het contract te vervallen. Men poogde nu individueele contrac ten at te sluiten, waartoe men bij een aantal fabrikanten een onderhoud en onderhandeling verzocht. Sommige fabrikanten hadden er wel ooren naar en wenschten, mede in 't belang -van het bedrijf, een uniforme regeling. Maar plotseling veranderden een aantal directeuren van houding en dit komt vermoedelijk doordat men advies had gevraagd aan den heer Denteneer. Deze heeft toen wel gezegdgeen contract sluiten. Men een andere belangrijke groep werkgevers heeft men eveneens onder handelingen aangeknoopt. Dezen voel den meer voor een landelijk collectief contract. Een der werkgevers zeide het initiatief te willen nemen om een aantal fabrikanjen hiervoor aan te zoeken en zoo mogelijk te komen tot de oprichting van een nieuwen bond. Ten slotte wees spr. erop dat het slagen der pogingen in Brabant voor een groot deel mede afhangt aan den organisatiegeest bij de Kaïholieke arbeiders. Hierna sloot spr. deze bijeenkomst met dankgebed. Installatiecommissie van advies Rijksvakschool Waalwijk. Vrijdag 28 Januari j.l. vergaderde de met Koninklijk Besluit van 4 Ja nuari ingestelde Commissie van Advies voor de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers in het gebouw der Rijksschool te Waalwijk. De voorzitter de heer Ir. J. L. van Gijn hield daarbij een toespraak die op voorstel van het lid den heer M. A. van Loon aan de vakpers ter pu blicatie wordt medegedeeld. Na voorlezing van het Kon. Besluit van 4 Januari 1927 No 30 door den secretaris sprak de heer van Gijn als volgt Van de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Arbeid, Handel en Nijverheid ontving ik het verzoek, om onze Commissie spoedig voor een vergadering bijeen te roepen en alsdan de Commissie namens deze Ministers te willen in- stalleeren. Aan die opdracht van de Ministers geef ik gaarne gevolg. Van den Chef der Afdeeling Han del mocht ik een schrijven ontvangen, dat hij wegens verblijf in het buiten land verhinderd is en waarin hij zijn beste wenschen uitspreekt voor het werk, dal ons wacht. Meer dan U allen heb ik het wel en wee van de Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers met daaraan verbonden Proefstation en Voorlich tingsdienst t.b.d. Lederindustrie mee gemaakt, eerst als Directeur dezer instelling tot 1919, daarna tot 1924 als Voorzitter der toenmalige Com- misssie van Advies, Een klein stukje geschiedenis moge U hier eerst in herinnering gebracht worden, Toen in December 1909 in de Tweede Kamer bij de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken, waar toen Onderwijs nog onder resorteerde. de post voor de oprichting van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers eerst na staking der stemmen bij de tweede stemming werd aangenomen, toen vele tegenstemmers hun stem motiveerden met tegen het Rijksinitiatief te zijn en liever zagen, dat de industrie zelve de hand aan de ploeg zou slaan, waarbij dan op subsidie gerekend kon worden, toen is het te danken geweest aan deh per soonlijken invloed van den vertegen woordiger van het oude kiesdistrict Waalwijk, den oud-Minister Mr. P. J. Loeff, dat die tweede stemming een beter verloop had. Een woord van stille hulde aan de nagedachtenis van dezen eminenten man zij hier ge bracht. Dat de Regeering voorlichting uit en contact met de kringen der indu strie wenschte, kan men zich voor stellen. Want wat hier beoogd werd, was een nieuwe combinatie, die nog in geen enkel land bestond. Een nieuwe combinatie doordat èn looiers èn schoenfabrikanten èn schoenmakers li BiNBIETEH UH HIW-TIRK NlIHflllUUlUIJMMUBIUUl iiiniiiuturtniiiiiitiiiiiimiitMirufniiiMiiiiifuruirtnuni IBNIUIWIUIIIRIIIIllUmiUinillUIOflMiNUUIIIUI

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9