Uitslag der verkiezing der R. K. Kiesver- eeniging in den Statenkieskring Neusden. 'I ■S* z z w Kiesvereeniging te <u v T3 W a a 1 w ij k Stembureau Gildenbond Stembureau Openbare School Stembureau Bewaar school St. Antonius Stembureau Patronaatsgebouw St. Clemens Stembureau Gymnastieklokaal Bijz. School Besoijen Alem Bokhoven Drunen Empel Heusden Hedikhuizen Herpt Haarsteeg Kessel Maren Nieuwkuijk Vlijmen Elshout Totaal 2013 190 28 467 229 246 110 58 212 64 115 550 1560 170 6012 246 210 318 328 191 174 25 401 157 171 95 53 130 47 89 280 1028 148 4050 13 7 10 51 117 15 O c c <u W oi oi H s Z a X -c O H 0* Cd X Cd Z Cd Z O O 2 *ri -c X ciT O J 241 115 210 305 321 181 174 24 396 154 162 95 52 125 47 86 277 977 147 3953 115 161 278 121 384 21 79 14 18 80 11 16 246 579 130 2369 119 99 163 117 81 173 12 116 150 145 88 41 99 41 84 235 858 62 2663 21 11 18 16 174 19 106 144 47 11 10 41 41 82 20 233 1005 47 26 44 15 35 12 151 56 79 37 53 6r 377 80 1086 215 206 205 284 223 154 74 22 17 108 26 1348 177 252 302 136 171 23 357 136 137 93 49 97 39 73 252 776 140 3407 Momenteel bestaat er geen Katholieke Kiesvereeniging in: Waspik, Dussen, Mariapolder, Engelen. Volgorde 1. LOEFF, Mr. P. H.,'s-Hertogenbosch. 2. VEN, G. R. VAN DE, Vlij men. 3. LOEFF, Mr. H. J. M., Drunen. 4. MOONEN, E. C. J., Waalwijk. 5. HERPT, CH. A. J. VAN, Herpt. 6. SMITS, J. M.. Alem. Maandag avond omstreeks 7 uur werd door een student der Eerw. Paters van 't Missiehuis St. Antonius brand ontdekt op de fabriek der firma Wij- demans-Dudar. Bij onderzoek bleek dat op de bovenverdieping brand was uit gebroken. Door den verstikkenden rook was het echter onmogelijk er bij te komen, zoodal in de eerste oogen- blikken aan 't blusschingswerk niet veel gedaan kon worden. Rappe handen droegen echter de benedenverdieping der fabriek spoedig leeg. Alles wat ver. plaatsbaar was werd uitgedragen. Door een ladder te plaatsen tegen een der ramen kon de plaats worden vast gesteld waar de vuurhaard was. Daar er zoo goed als geen wind was nam het vuur niet in hevige mate toe. Toen ein delijk met een slang op de waterleiding water kon gegeven worden was men het vuur spoedig meester. Toen de rook opgetrokken was, kon de schade opgenomen worden, die vooral aan schoenen en overleer groot is. Het gebouw heeft naar gelang wei nig brandschade geleden. De water schade is echter niet onaanzienlijk. Met zekerheid is nog niets van de oor zaak mede te deelen. Verzekering dekt de schade. De belangstelling van de zijde van t publiek was zeer groot. Ook waren aanwezig de heeren Burge meester v. Besouw, wethouder de Wijs, de gem.-secretaris v. d. Wee, de inspec teur v. Politie en de geheele brigade marechaussee, die van af 't eerste mo ment druk aan blusschings- en red dingswerk medewerkten. De Zeer Eerw. Pater M. v. d. Wee die sinds een 14-tal jaren in de Zuid- Afrikaansche Missiën verblijft, zal ver moedelijk naar Holland terugkeeren wegens ongesteldheid. Door de marechaussee van Kaats heuvel zijn gearresteerd en naar de' kazerne overgebracht zekeren H. en R. te Sprang.Capelle verdacht van diefstal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk aldaar. Vermoedelijk is hiermede de hand gelegd op de daders van ver schillende kleinere diefstallen te Sprang.Capelle gepleegd. De verdach ten zijn op transport naar 's-Bosch ge steld. Dokiersfonds. Men verzoekt ons opname van het volgende verslag J.l. Zondag werd hier onder enorme belangstelling de aangekondigde ver gadering gehouden van de R K. Werk- liedenvereeniglng. ter bespreking van het te stichten doktersfonds. Ónder de aanwezigen bemerkten wij behalve het plaatselijk bestuur der Werkl. Ver. en het Ziekenfonds, eveneens den WelEerw. Heer Kap. Hoekx, Adviseur der vereeniging, zoomede de heer Eyckemans uit Tilburg, secretaris v.d. Bosschen Dioc. Werkliedenbond en den heer Hendriks, ambtenaar van voor melden bond, tevens bestuurslid van he ..Algem Afd. Ziekenfonds v. d. Ned Mij. t. b. d. geneeskunst" voor 's Bosch en Omstreken. De belangstelling was zoo groot, dat het eenvoudig niet mogelijk was allen een plaatsje te ver schaffen. Nadat de vergadering op de gebrui kelijke wijze door den heer Pols was geopend, die allen een hartelijk welkom toeriep, speciaal aan den geestelijk Adviseur en de heeren Eyckemans en Hendriks, verkrijgt allereerst het woord de heer Damen. Spreker zet dan uit een hoe het bestuur voor ongeveer een jaar geleden opdracht kreeg van de vergadering om te trachten totgezins verzekering te komen. Tot driemaal toe heeft het bestuur om een onderhoud verzocht met de plaatselijke genees- heeren, tot driemaal toe ook werden zij daar verwacht, maar eveneens tot driemaal toe, waren de heeren op het afgesproken uur niet thuis. Ten slotte kreeg men op 23 Januari j.l. eene uitnoodiging van een der geneesheeren om dien dag even bij hem te komen ter bespreking van een en ander. Men begrijpt de verbazing van het bestuur, als wij daar vernamen dat het reglement gereed, de contributie bepaald, de administrateur benoemd evenals de bode, waarbij de mededeellng werd gevoegd dat de heeren zelf per 1 Maart a s. een doktersfonds zouden oprichten. En de daad bij het woord voegende werd het contract oat het plaatselijk ztekenlouds sinds jaren met de genees heeren had, tegen i Maart opgezegd. Zoo wordt er overleg gepleegd te Kaatsheuvel in den jare I9z6—19^7. 1» liet wonder dat wij op aeze wijze ontevreden aroeiders krijgen Wij zou den geneigd zijn de vraag te siellcn, wie zijn de oorzaak dat ook nier weer een geweldige haai wordt gekweekt in zoovele hanen onzer arbeiders. Wie zijn mede de schuldigen aan het steeds voortwoekerende socialisme ook in ons BrabantDe vergadering stond ineen geweldig teeken van protest, Uit de vergadering werd geëtscht, met alle ten dienste slaande iniuuelen te voorkomen, dat geen enkele onzer 600 kaïholiek georganiseerde arbeiders zich bij het fonds der Heeren doktoren zal laten inschrijven. Het bestuur heeft in deze dan ook het parool gegeven, en dezei dagen krijgen alle leden daaromtrent een circulaire in hun bezit. Medege deeld weid nog door een der aanwe zigen dat men nad vernomen, dal ieder die niet bij het tonds zou aansluiten voortaan als middenstander zou worden berekend, in welk verband werd ge vraagd er naar te streven Indien de plaatselijke geneesheeren op hun standpunt zouden blijven staan een derde geneesheer zich in Kaatsheuvel te doen vestigen. L)e heer Eyckemans het woord verkrijgende maant allen aan tot kalmte. Spreker wijdt erop, dat wij hier voor een zeer ernstig geval staan, dat wij niet hebben gewild, maar dat ons wordt opgedrongen. Liever hadden wij in behoorlijk overleg een goed- werkend doktersfonds in Kaatsheuvel tot stand gebracht. Nu dat evenwel niet mogelijk is gebleken en onze katholieke organisatie, door eveneens katholieke geneesheeren absoluut niet wordt ge kend, vraagt hij de aanwezigen als één man achter hunne bestuurders te gaan staan en er voor te zorgen dat niemand der onzen als lid in het fonds der geneesheeren wordt ingeschreven. Men kan er van verzekerd zijn, dat een en ander de volle aandacht heeft van ons Dioc. Bestuur, en wij alle mogelijke moeite zullen doen, om ook in deze voor de toekomst op behoorlijke wijze te worden gekend. Spreker zet dan nog eens duidelijk uiteen, welke hooge premie er door de plaatselijke genees heeren voor hun fonds gevraagd wordt een premie, die zelfs hooger is dan voor het fonds der Mij. in den kring den Bosch. Ook wijst hij er nog op, dat in een dezen morgen nog bij het bestuur ingekomen schrijven van de geneesheeren er op wordt gewezen, dat de premie in 's Bosch hooger is, maar de heeren vergeten er bij te schrijven, dat te 's Bosch ook de zie- kenhuisverpleging in het fonds is op genomen. Spreker begrijpt niet om welke reden de Mij.t.b d. geneeskunst er hier op tegen zou zijn, dat een con tract wordt gesloten met onze organi satie, terwijl dat in Maas en Waal reeds op meerdere plaatsen geschiedde. Dan krijgt het woord de Heer Hen driks uit 's Bosch. Spreker begint met te vertellen dat hij eenige weken terug een briefje oniving afkomstiguit Sprang, waarin in korte trekken een reglemem en een te heffen premie was uitgestip peld. Hij heeft daarvan onmiddellijk kennis gegeven te Tilburg, alsook te Waalwijk (waar men intusschen even eens pogingen aanwendt om via de R.K. Werkl. Ver. eene gezinsverzeke ring te krijgen) en als zijne meening te kennen gegeven, dat een dergelijk optreden z i. in dezen tijd niet meer moest plaats hebben, terwijl daarnaast de premie te hoog werd geacht. Het spreekt vanzelf dat deze actie sprekers volle aandacht heeft. Zeer betreurt hij het, dat de genees heeren-hier ter plaatse blijkbaar voor geen behoorlijk overleg vatbaar zijn Dezerzijds, aldus spreker wordt niet gedecreteerd. Wij zijn bereid tot ieder behoorlijk overleg. Wil men dat aan de zijde der medici niet, dan staat er een belangrijke strijd te wachten Spreker heeft evenwel goed vertrou wen, dat men op andere plaatsen mei ons zal willen overleggen. Hij wijst er dan nog op, dat in den zoo juist door het bestuur ontvangen brief van de pl geneesheeren wordt medegedeeld, dat de premie in de omliggende ge meenten van 's Bosch van het fonds der Mij te laag worden geacht. Ove rigens kan dat, zegt het schrijven ver der, omdat daar minder van de spe cialistische hulp wordt gebruikt. Spre ker wil daar nog op zeggen, dat het minder gebruik maken van specialis tische hulp door de buitengemeente van 's Bosch, toch eveneens wel zal gelden voor Kaatsheuvel? Verder zegt spreker dat de premie per 1 Januari 1921 voor het fonds in den kring den Bosch nog is verhoogd. Spreker zegt in het bestuur nadien nog nimmer gehoord te hebben, dat de premie voor de buitengemeenten te laag is, zoodat hij deze mededeeling ten sterkste moet tegenspreken. Ook hij spoort ten slotte de aanwezigen aan, nu zij als katho liek georganiseerden weten wat zij willen, ook te willen wat zij weten. Hij vraagt hun als één man achter het bestuur te gaan staan, zij kunnen zich dan verder ook van de volledige medewerking van het B B. verzekeid houden. Tot slot spreekt de Heer Roesten- berg. Zeer beknopt, maar niet minder adrem wijst spreker op alle middelen die worden aangewend om onze menschen van hunne Stands- en Vak organisatie at te krijgen. Spreker waar schuwt de aanwezigen onder geen voorwaarden zich op deze wijze in hel fonds der heeren doktoren te laten inschrijven. Met de mededeeling. dat binnenkort opnieuw eene vergadering zal worden gehouden, werd daarna met een kort dankwoord door den Voorzitter gesloten. INGEZONDEN STUKKEN (Buiteu verantwoordelijkheid der liedactie) Waalwijk, 8 Februari 1927. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd nogmaals een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van het tegenbericht van den Heer G. de Bont in Uw blad van 5 dezer zou ik den heer de Bont willen verzoeken mij te verklaren, waarom het een uitgemaakte zaak is, dat hier van „onderkruiperij geen sprake is". Ik stel hem dan ook deze vraag, waarom gaat de heer de Bont naar den architect te Houten, terwijl hij als op een na de laagste inschrijver daar toch niets te maken had. (U bent toch door deze niet uitgenoodigd Immers mij was als laagste inschrijver door den aanbesteder verzocht daags na de besteding om 10 uur op de ontginning te zijn. Ik herhaal hier dan nogmaals dat er - van onderkruiperij wel degelijk sprake is, 't welk ik desgewenscht met getuigen kan bevestigen. Ziehier dus Mijnheer de Bont in hoeverre ik er naast ben. U Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, KOOLEN. CORRESPONDENTIE. Een Landbouwer. We gelooven dat uw ingezonden stuk na de stemming van 1.1. Zondag en de daaruitvolgende samenstelling van de lijst niet veel nut meer kan hebben. Daarenboven is het stuk te persoonlijk om aldus te worden opgenomen. Kan een candi- datuurniet op andere wijze bestreden worden, dan door anoniem persoon lijkheden de debiteeren? Wanneer U werkelijk iets wilt doen voor 't algemeen landbouw belang zonder andere bedoelingen, dan zou U daarvan wel op andere wijze kunnen doen blijken. In elk geval voor ons blad niet geschikt. Red. ^GEMENGD NIEUWS. De vorige week is, zooals is gemeld, te Soest een dubbel woonhuis afgebrand, in verband waarmee een der bewoners, zekere Bin arrest gesteld werd, als verdacht van brand stichting. Den volgenden dag is B. weer in vrijheid gesteld. Gisteren even wel is hij opnieuw gearresteerd en na een verhoor door de politie, gevanke lijk naar Uirecht overgebracht. Gisteravond omstreeks kwart over elf is de 34 jarige koopman B. M. Biersteker te lerseke vermoord. Hij kwam terug van een bezoek aan een zakenvriend, met wien hij een rekening had te vertffenen. Op ongeveer 100 meter afstand van zijn woning fs hij met een hard en scherp voorwerp, vermoedelijk een bijl, doodgeslagen. De vermoedelijke dader van den moord, een zekert R., is vannacht door de politie van zijn bed gelicht en in voorloopige hechtenis gesteld. De mo- lieven voor den moord zijn niet bekend. De verslagene laat een vrouw en tien kinderen na, van wie het oudste kind ruim tien jaar is. Het parket uit Middelburg werd vandaag te lerseke verwacht. Naar aanleiding van den moord op Biersteker te lerseke meldt men ons nog De vermoedens tegen den vannacht in arrest gestelden R. schijnen sterker te worden. Verdachte was schoenmaker in de kerk der Ger. gemeente. Dit was dezer dagen opnieuw aanbesteed, waarbij de vermoorde de laagste inschrijver was. Verdachte was daarover zeer verstoord en dit zou dan de beweegreden tot den aanval moeten zijn geweest. Op den klomp van verdachte was een bloedspoor aanwezig-R verklaarde dat dit afkomstig was van een klein wondje, dat hij den vorigen dag bij het hout hakken had opgeloopen. De vermoorde, die melkslijter was, was 's avonds bij een confrater ge weest om af te rekenen en is, zooals gemeld, op weg naar huis aangevallen. c 4> •o 0) c re -O *00 c re C O c re O •o0 u 4> CXh Éd O C/3 173 có r w -re O CA O O Üh Cd CD

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3