QËECHO VAH HEI ZUIDEN- No. 12. Woensdag 9 Febr. '27 50e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 Februari '27. f C. R. M. FICQ. f Terecht schreven we voor enkele weken dat de dood in dit seizoen vele echte Waalwijkers, mannen van beteekenis voor onze plaals, naar betere gewesten oproept. Na wethouder Gragtmans, heeft onze gemeente thans wederom het verlies te betreuren van den in de lederindustrie niet minder bekenden Charles René Mathieu Ficq, die een bijzondere loopbaan van hard en ambitieus werken achter den rug heeft, die vooral in de lederbereiding in vroeger jaren een belangrijke rol heeft gespeeld en die in de Lang straat en in de leder-centra, welke hij dag in dag uit bezocht, werd geres pecteerd om z'n voorbeeldige werk kracht, eerlijken handel, hoogst aan- genamen en beschaafden omgang, z'n joviaal karakter. Hij is terecht de man die gewerkt heeft zoolang 't dag is en die den jongeren gerust ten voor beeld mag worden voorgehouden. De heer Ficq, die den gezegenden leeftijd van 81 jaar bereikte, is gebo ren 21 December 1845 te Delfshaven. Hij richtte te Waalwijk eene zoolleer looierij op, die later werd vervangen door eene fabriek tot het machinaal vervaardigen van drijfriemen, de eerste in dit genre in Nederland, een hoogst moderne inrichting, waarvoor de beste krachten uit 't buitenland werden geëngageerd. In latere jaren legde de heer Ficq zich meer op den handel toe, spe ciaal als vertegenwoordiger van eerste huizen op 't gebied van huiden en leder, wat hij met groote ambitie en goede resultaten deedtot ongeveer 80 jarigen leeftijd was hij dagelijks op reis, om des avonds zijne zaken af te werken. Werkelijk een rusteloos leven van gestagen arbeid voor z'nl gezin De heer Ficq had door z'n druk zakenleven weinig tijd voor publieke en andere beslommeringen. Alleen van 18871889 is hij lid geweest van den gemeenteraad en lange jaren president der harmonie „St. Crispijn". De heer Ficq was in 1870 gedu rende eenige jaren officier der d.d.- schutterij. waarvan hij de requisieten als een aangenaam souvenir nog steeds bewaarde. Wij mogen hier ook nog wel in herinnering brengen het ongeval op 't Oude Maasje 18 Febr. 1891, toen een 50 tal personen (meest Waalwij kers) op losgeschoten ijsschollen plotseling werden afgesneden en rond dreven, en elk oogenblik dreigden in de diepte te verdwijnen. Mede aan het verstandig optreden van den heer Ficq was te danken dat het reddings werk zoo beleidvol geschiedde 'en allen van een wissen dood werden gered. Een braaf, voorbeeldig, arbeidzaam burger is met den heer Ch. R. M. Ficq van ons heengegaan, wiens nage dachtenis in groote eere zal blijven, t Hij ruste in vrede, f a. de leden der Commissie van Bijstand voor de Gemeente Licht- en Waterleidingbedrijven. b. de leden der Commissie van Bijstand voor het Woningbedrijf. c de leden der Schattingcommissie voor de Rijksinkomstenbelasting. d. een lid in het Burgerlijk Arm bestuur van voormalig Besoijen (period, aftreding J. Kuijsten). e. een lid in het Burgerlijk Arm bestuur te Waalwijk (period, aftreding J. G. de Leijer). f. een lid in het Bargerlijk Arm bestuur van voormalig Baardwijk (overl. L. van Herpt). g. een lid in het R.K. Burgerlijk Gasthuisbestuur (period, aftreding P. J. van Loon). h. een lid in het Oud-Mannenhuis bestuur te Baardwijk (period, aftre ding A. J M van Erp). i. drie leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (aftredend W. P. C. Eibers, A. Froklage en L, P. Louwe Kooijmans). j. een lid in de Commissie van Toezicht voor de Gëmëente Teeken- school (period, aftreding E. C. Moonen). k. de leden van de Stembureaux en het Hoofdstembureau voor de ver kiezing van leden van den Gemeente raad. Wethouder Eibers. Naar wij met genoegen vernemen is de toestand van wethouder Eibers dermate verbeterd, dat hij weer spoedig zijne werkzaamheden als zoo danig zal kunnen hervatten. Ned. Vereen, van Schoenfabrikanten Na eenige voorbesprekingen werd .Dinsdagmiddag in „Lohengrin" te 's Bosch opgericht een nieuwe bond van schoenfabrikanten onder den naam van „Nederlandsche Vereeniging van Schoenfabrikanten", gevestigd te Waa wijk, waarbij oogenblikkelijk een 20 tal der voornaamste schoenfabiikanten uit 't geheele land zijn toegetreden. Het bestuur dat onderling de func ties zal verdeelen, zal bestaan uit i leden. Voor de eerste maal werden als zoodanig gekozen de heeren H. B Sterenborg, Lichtenvoorde, H. Elias (firma van den Bergh) 's Bosch, Jos Klijberg (E. W, Klijbergs' Stoomschoen fabriek Hollandia) Waalwijk; H. Roo sen (fa. A. Roosen-de Bakker) Oister wijk; Oosterholt (fa. Oosterholt-Wie gerink) Groenlo. Lezing en collecte. Zondagavond hield de Eerw. Pater Flavianus, missionaris in Borneo, in de zaal van het Meisjespatronaat van de parochie H. Maria Onbevlekt Ont vangen eene lezing met lichtbeelden over de Missie in Born.o. De belang stelling was zeer groot en ae tegen woordigen hebben een duidelijk beeld gekregen van de moeilijke, maar tevens dankbare missie in Ned -Indië, met name in Borneo onder de Dajaks ook de lichtbeelden van deze nog veelal ongerepte streken waren hoogst interessant, zoodat ook op dit'terrein de bezoekers genoten hebben. De collecte voor de missie brach niet minder op dan f81.50. Naar 'f Utrechtsch Stedelijk Orkes Het Waalwijks Symphonie-Gezel schap bezoekt Donderdag 10 Febr a.s. het concert van 't Utrechtsch Stedelijk Orkest onder Evert Cornelis Niet-leden, die met de autobus mee willen gaan, kunnen zich daarvoor opgeven bij den heer Th. Löwentha muziekhandel alhier. De plechtige begrafenis heeft plaats a.s. Donderdag 10 dezer, des voorm. 10 uur in de parochie-kerk van „St. Jan". Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag li Februari 1927 des nam. 7 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Beëediging van de nieuwgeko- zen leden J. A. Loeff en A. van Gent. 2. Verkiezing van een Wethouder. ■i. Ingekomen stukken, 4. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de St. Antonius- plein. 5. Voorstel tot verhuring van de voormalige onderwijzerswoning aan de Min. Loeffstraat. 6. Benoeming van Bekroning. „Bloemsierkunst", vakblad voorden bloemist winkelier, heeft eind vorig jaar een prijskamp uitgeschreven om het peil der Nederlandsche bloem schikkunst te verhoogen. Het was een prijskamp langs fotografischen weg De prijskamp was verdeeld in drie deelen, nl. „grafkrans", „stilleven" en bloemwerk naar keuze. De .ingezonden toto's van vervaar digde bloemwerken werden beoordeelt naar de artistieke waarde van he gefotografeerde, naar de waarde der foto en naar de geschikheid om ze te clicheeren. Als leden der jury fun geerden de heeren H. Hartlieb, R'dam J. v. Howinge Jr. en Ph. v. d. Lubbe Den Haag, C. Thuis, A'dam, Fr. Wei dema, Arnhem, voor 't bloemwerk. Adr. Boer voor foto en J. M. Visser voor de reproductie. De deelname aan dezen eersten kamp was goed te noemen, vooral in de derde afdeeling. Voor een eer sten prijs moet men 40, voor een tweeden 35 en voor een derden 25 punten halen. Er waren een 16-tal deelnemers; een slechts behaalde met „herf^tkrans" den eersten prijs (40 punten), terwijl de heer Frits van Bladel te Waalwijk den eenigen tweeden prijs behaalde met 39 punten (dus slechts één punt onder den eersten prijs), waarmede hij trouwens de eerste was in de afdeeling „bloem- schikking naar keuze", van de elf deelnemers in deze afdeeling. Zijn werk wordt in het vakblad gerepro duceerd en de jury zegt hiervan De afdeeling voor „Bloemwerk „naar keuze" was 't best bezet. Jam mer, dat de inzending welke het „hoogst aantal punten op zich ver- „eenigde, een punt beneden het mi nimum bleef om in aanmerking te J „komen voor den eersten prijs. AI moeten wij dus de officieele titel „van eerste prijs ingevolge de beoor- „deeling der jury, aan deze inzending „onthouden, toch komt „Rayonanthe" „van Frits van Bladel te Waalwijk als „overwinnaar uit deze afdeeling te „voorschijn". Een mooi succes dus voor onzen plaatsgenoot, dien we gaarne geluk- wenschen, waar hier weer opnieuw zijn vakkennis op dit terrein duide lijk naar voren komt. Ook de heer Oudkerk alhier kreeg van de jury een bijzonder compliment voor zijn zeer artistieke foto van d-it mooie bloemstuk. Lezing. Wij vestigen de aandacht op den zesden ontwikkelings-avond die a s. Donderdag in de zaal der R K. Werk liedenvereeniging wordt gegeven. Als: dan zal de vrijgestelde, de heer W de Natris uit Helmond, spreken over- „De kolenmijnen en hare gevaren" (met lichtbeelden). Wij twijfelen er niet aan of dit interessant onderwerp door een bekend spreker zal veel belangstelling trekken, wat wij ook in 't belang van deze ontwikkelende avonden gaarne hopen. Kegelsport. De heer jan Pulles-Hens behaalde het club-kampioenschap van de Waal- wijksche Kegelclub, dat 1.1. Zaterdag onder de leden werd verwotpen. Biljartmatch. De biljartclub „Onder óns", geves tigd bij den heer G. v. d. Blerk te Tilburg, zal as. Maandagavond een return-match spelen tegen haar sport genoot de biljartvereeniging „Hotel Verwiel" alhier in de zaal van laatst genoemde. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot godsdienstleeraar aan de R. K. Middelbare Scholen te Eindhoven de WelEerw heer L. J. A. C. Bijnen, kapelaan Villapark, aldaar. Pol de Mont over Pieter Breughel. Voor een oprecht Vlaming en Bra- banter is Breughel als een broeder die blij maakt. Hebt ge wel eens voor een schilderij van den ouden Pieter ge staan Dan riekt ge de goede aarde van Brabant; ge snuift dan dezelfde geur In van 't hoen en de vette wor sten, die ons moeder in de keuken klaar maakt. Marie Gijsen typeerde de Brabantsche atmosfeer, ge snuift een bekende lucht in„de rook van de Brabantsche hut en de dompe geur van vochtig mos met de kruidenwrange lucht van hars, die aanvaart ujt de bosschen". Ook de huizekens, die Breughel maalde, zijn van ons, wi wonen in zulke huttekens met scheef gezakte deuren en kozijnen, met muur- kens die zich naar buiten bollen daar w^ar drukt. En de velden met wijde ijle horizonten zijn van ons geen boom, geen struik, geen weg. geen pad, niets is ons vreemd, héél de atmosfeer van Breughel's werk is de onze. Daarom maakt Breughel zoo blij, zoo ontroerend blij als na een weerzien. Zie, voor wie zóó voelt, heeft Po de Mont Vrijdagavond Pieter Breughel mee naar huis gegeven. Hang 't beeld van Breughel in een stil hoekske van uwe ziel en peins er dan dikwijls op, dat zal u deugd doen in deez moderne dagen en periode van over-verlichting Breugel blijft altijd een heel inte ressant studie-object. En ofschoon ook hij leefde in een tijdvak van verwor ding, in een periode van voor de Ne derlanders verleidelijke Italiaansche overheerschinghet gespeel met de renaissance-krul, bleef onze Breughe een oprecht zoon van zijn land en volk Pol de Mont behandelde in'teerste gedeelte zijner lezing de figuur en wer ken van Breughel, vooral vanuit his torisch standpunt. Spr. wees er bij zijn inleiding op dat Breughel een van die oude meesters is, welke in leven on gemeen gevierd en gewaardeerd wor 'den, na hun dood miskenning onder vinden en een paar eeuwen in verge telheid blijven. In 't begin der 19e eeuw was Breughel nog onbekend Eerst in 1850 begint men héél schuch ter aan hem te denken. Hendrik Lijst, schilder te Antwerpen, was de eerste die Breughel begon te waardeeren, ter wijl in 1893 de schilder Laremans voor 't eerst Breugheliaansch werk maakt. Van het leven van Pieter Breughel is slechts weinig bekend. Wat weten we trouwens ook van de Gebrs. van Eijck, van v. d. Weijden e. a. Bijna niets. En toch hebben deze meesters met hun werk veel bijval gehad. Dat men echter zoo weinig van Breughel weet, is te wijten aan de onvolledige archieven en aan de leeken die met de werkzaamheden hiervan waren be ast. In de registers van het St. Lucas- gilde te Antwerpen komt over Breughel slechts één regel voor: „1551 Pieter ïreughel den Oude vrijmeester ge worden'. Spr. begrijpt niet waarom men er bijvoegde „den oude", want Breughel was toen nog jong en on gehuwd. Een tweede bron over Breughel geeft een Italiaansch schilder, die in 1566 een boek liet verschijnen, waarin drie regels aan Breughel zijn gewijd. Een derde en uitvoerige bron geeft Karei Vermandere. Hierbij rijst de vraag: hoe komt Vermandere aan die gegevens? Niet van Pieter Breughel, want Vermandere zegt zelf in zijn werk (dat in 1601 verscheen) dat hij Breughel niet persoonlijk heeft gekend. Hij heeft zelfs nog nooit schilderijen in 't Zuiden gezien en is ook nici in betrekking geweest tot een eifgenaam van Breu ghel. Daarom moet Vermandere zoo critisch bezien worden. Hij zegt, dat Breughel geboren is in Breugnel bij Breda in 't kerspel Breughel-Son. Met zekerheid valt dit echter niet te zeggen, doch d'r zijn ook nog overleveringen, die geloofwaardig zijn. Zulk een tra ditie valt niet aan een spindraad uit een boom. Zeker is dat de familie Breughel uit 't kerspel Son-Breugbel stami. Pieter Breughel is vermoedtlijk in Breda geboren en heelt gewoond te Son-Breughel. 't Doet ten slotte ook niets terzake waar ie geboien is, hoofdzaak is oat hij geboren is en gewerkt heeft. De veronderstelling dat Breughel een leerling z'ou zijn geweest van Pieter Koecke, is onjuist. Want Koecke is een romanisant, een ltalianisant's na volger, die alle toekomst van Italië verwacht. Tusschen Koecke en Breughel is geen geestelijke verwantschap. Nu we dit met zekerheid weten, is de wijde horizont weer vrij en zien we Breughel individueel. Pieter Breughel is echier wel verwant met Hieronimus Bosch. Vermoedelijk heett hij in Den Bosch bij Bosch gestudeerd, diens invloed is althans nauw merkbaar. Volgens spr. is Breughel rond 1520 geboren en in pl.m. 1575 gestorven Hoe Breughel in Antwerpen geleetu heeft, weten we niet. Jan van Amstel, de Braunschweiger monogramist, toont een sierke over eenkomst met Breughel. Jan van Am stel is de eerste voor Breughel, die in zijn werk beweging wist te brengen. Vermoedelijk is er ook relatie geweest tusschen v. Amstel en Breughel, om dat ook deze met een dochter van dc tamilie Koecke was gehuwd. In dienst van Kok heeft Breughel krabbels gemaakt naar 't werk van Bosch. Zijn kunstbroeders zagen met wat minachting op Pieter neer. in die tij den meende men zich eerst meestei als men naar Italië was geweest. Breu ghel werd aangeraden naar Italië te gaan en hij ging dan ook reizen. Hij neeft in de Alpen en in Italië gezwor ven. Hij had de Alpen-natuur zóó in zijn kop zitten dat hij, thuisgekomen, alles zoo op 't papier kon spuwen In 1553 was Breughel weer in Ant werpen terug. Hij kwam zooals hij gegaan was: een oprecht zoon van zijn land. Of, zooals Timmermans zegt: snakkend naar het gebaan der wind molens. Breughels' gezindte. Hij was katho liek en is ook zoo gestorven. Hij leefde in een tijd van oproer, leefde mee met zijn tijd en zijn volk en voelde den druk van het Spaansche juk. Zijn wer ken getuigen hiervan. Na de pauze vertoonde Pol de Mont een serie lichtbeelden van Breughels' kunst: teekenwerk, graveer- en schil derwerk. Hij bepaalde zich tot een uitvoerige explicatie der beelden, wat betreft voorstelling, compositie en een eenvoudige verklaring van den gees telijken inhoud van Breughels' werk als reflectie van zijn zieleleven. Pol de Mont de dichier, de conser vator van Antwerpen's museum is een buitengewoon levendig causeur in gebaar en taal. Een recht hartelijk applaus was hierwel op zijn plaats. De Voorzitter van het Comité, de heer M. A. van Liempt, dankte Pol de Mont namens comité en auditorium. Spr. maakte van deze gelegenheid te vens gebruik om even te wijzen op de vorig jaar gebrachte Breughelhulde. Daarom ook heeft het Comité met bij zondere voorliefde een onderwerp als dit op het program gezet, mede door 't feit, dat de groote stoot voor 't Breughelfeest van Waalwijk is uitge gaan en de heer Jos. Verwiel het ini tiatief hiertoe heeft genomen. Het is, zegt spr., vooral aan den heer Verwiel te danken, dat de aandacht van Zuid en Noord en nog ver daarbuiten op Pieter Breughel is gevallen. Het is hem aangenaam hierop nog eens openlijk de aandacht te kunnen vestigen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de ZeerEerw. heer pastoor van Breugel, de Burgemeester en Wethouder van Breugel deze lezing bijwoonden. Een nieuw biljartspel. Het in Waalwijk nog weinig be kende „Foepspel", hetwelk tot heden alleen in het café van den heer A. v. Berkel gespeeld wordt, is een ont spanning waaraan door vele bezoe kers met graagte wordt deelgenomen en de lachspieren in beweging brengt, det is een soort ronde biljart van 1 Meter in doorsnee en wordt gespeeld met kurken balletjes, welke worden voortbewogen met blaasballen. Naar aanleiding van het groote animo, welke voor dit spel bestaat, tad 1.1. Maandag in de zaal van A. v. Berkel een bijeenkomst plaats om tot de oprichting van een „Foepclub" 'e geraken. Staande deze bijeenkomst traden 15 leden toe, welke besloten deze nieuwe club den naam te geven van „De Vroolijke Foepers". Tevens werd een bestuur gekozen, hetwelk als volgt saamgesteld werdH. v engelen, voorzitter; B. Hornes, secr.- penningm.H. v. d. Griendt, comm. De heer A. v. Berkel zegde direct een nieuw Foepspel toe, zoodat steeds op twee tafels gespeeld kan worden, wat de animo voor dit spel wel zal verhoogen. Diefstal. Maandagavond werd uit de vestibule der stoomschoenfabriek „Hollandia" een overjas en een Missiebusje ge stolen. In het missiebusje bevond zich ongeveer f5.—. De politie is den vermoedelijken dader reeds op het spoor. Aangehouden. Maandagavond werd alhier door de politie een mindeijarige uit Tilburg aangehouden en naar de ouderlijke woning teruggebracht. Gisteren is door de politie alhier aangehouden de handelsreiziger B., uit Amsterdam, die in het politieblad gesignaleerd stond en nog een gevan genisstraf van 2 maanden moest ondergaan. Internationale raad van Leder- fabrikanten. Naar wij vernemen zal de afdeeling Holland van den Internationalen Raad van Ledertabnkanien op de te Mun- chen te houden conferentie inzake uitvoerkwesnes van huiden, voor het standpunt opkomen dat de uitvoer van ruwe huiden en vellen uit alle bij den Raad aangesloten landen van Europa onbelemmerd en vrij van elke heffing moet kunnen geschieden. Uitvoering. A.s. Zondagavond krijgen we de tweede winteruitvoering der R. K. Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht" die gezien het programma dat geboden wordt schitterend belooft te worden. Het alom bekende en gevierde Duo Gebr. de Laat uit Tilburg, zal dien avond ook zijne medewerking verlee- nen, met aan de piano mej. de Laat. Gezien de schitterende persbeoordee- iingen over het optreden van dit ge zelschap door het geheele land ja zelfs daar buiten, mag men gerust een ge notvollen avond verwachten. Vooral waar men hier van goeden zang en voor dracht houdt, zal men kunnen genieten, want de heer Aug. de Laat," die reeds herhaaldelijk, zelts in Berlijn, voor de gramaphoon en voor de radio zong en als coupletzanger overal gevierd wordt om zijn fraaie stem en beschaaf de voordracht zal ons ook hier op een pracht-programma onthalen, terwijl hij in duo met zijn broer Koos de Laat, den uitnemenden karakter-humo rist en declamator, verschillende leuke scènes zal opvoeren,waarmee hij overal zoo'n geweldig succes had. Een over-druk bezoek mag a.s. Zondag dan ook zeker verwacht worden. Militaire Zaken. Het Bureau voor Militaire Zaken alhier deelt ons mzde, dat 't aantal ingeschrevenen uitdeze gemeente voor de lichting 1928 in totaal 87 bedraagt. Arbeidsbemiddeling. Door net correspondentschap der Arbeidsbemiddeling wordt ons mede gedeeld, dat sederi 31 Jan. '27 bij dat correspondentschap als werkzoeken den slaan ingeschreven1 werkmees ter, 2 stanzers, 1 doornaaier, 1 hak- kenschrooier (tevens hakkenzetter), 2 kantoorbedienden, 1 timmerman, 1 stansmeester, 1 aanklopper en 2 met selaars. St. Franciscusspel. Het leven van den geniaal simpelen heilige van Assisië is vooral de laatste jaren voor tal van artisten en pseudo- artisten een niet onbelangrijke bron geweest. Muziek, tooneel, literatuur en schilderkunst, alles voelt zich door 'n mystieke kracht naar Francesco gedreven. St. Franciscus bevat dan ook werkelijk voor een kunstenaars temperament zeer dankbare elementen. Maar voor wie 't leven, de ziele- gesteldheid van Franciscus intens voelt, zal ongetwijfeld 't bewustzijn wakker worden en dit speciaal voor Franciscus tooneel van de zware taak om een stuk van zijn leven ten tooneele te brengen. De geest van St. Franciscus is zoo zeer gecompliceerd, zoo wonderlijk voor onze levensbeschouwing, dat er een buitengewone gave wordt vereischt, om den geest van St. Franciscus weer te geven. Nogmaals, wie dit kleurrijk karakter wil uitbeelden, moet over 'n bovennatuurlijk scheppingsvermogen beschikken. Het wil ons voorkomen, dat de schrijver van het Maandag avond door „Tilburgsche Tertiarissen" in den Gildenbond opgevoerde St. Franciscus-spel.dit zwaartepunt eenigs- zins uit 't oog verloor. Het is hier niet de plaats om het werk van Erich Eckert uiL voerig te bespreken, alleen willen wij er even op wijzen dat Eckert daardoor hier en daar geestlooze tooneeleffecten in zijn stuk heeft geschapen. De geest van Franciscus is niet met een stukje decor of lichlschijnije te benaderen. Men zal zeggen: dat is ter aanvulling. Goed, maar het aanvullendmotief mag niet te overheerschend blijven. Een Franciscusspel eischt'n innerlijk sterke beleving, niets dan leven en bezieling, met een diep-devoot relief. Jammer, heeft Erich Eckert dit niet heelemaal kunnen bereiken, al missen wij geens zins zeer goede momenten. Als we het eerste in oogenschouw nemen, dan zal ons duidelijk worden.de moeilijke taak der Tilburgsche spelers van de Derde Orde. Wanneer we hiermede rekening hou den bij ons oordeel over 't spel, dan

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5