DE tüHO VAK HET ZUIQtN m DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Februari '27. J A ARVERGADERING WIT GELE KRUIS. Jle belangstelling voor deze vergade ring was maar zeer matig, vooral van arbeiderszijde. De vice-voorzitter, dhr. Jansen, opende de vergadering met den Chr. groet en heette de aanwezigen harte lijk welkom. Spr. wil van deze gelegen heid gebruik inaken 'n woord van dank te brengen aan het huldigingscomité, dat bij het 12|-jarig bestaan der ver- eeniging zooveel heeft gedaan. Met betrekking tot 't gering aantal aanwezigen, uit spr. de hoop, dat de kwaliteit der belangstellende aanwezi gen de kwantiteit zal vergoeden. Door omstandigheden konden dei no tulen der vorige vergadering niet wor den voorgelezen. Jaarverslag. De Secretaris der vereeniging, dhr. J. de Graaff, deed hierna het volgende verslag (Applaus). De voorzitter dankt den ijverigen secretaris voor diens keurig jaarver slag. Over één ding zegt spr. zijn leed wezen te moeten betuigen, nl. over het besluit van den secretaris om de ver eeniging vaarwel te zeggen. Spr. hoopt echter, dat de heer de Graaff nog in het belang van het Wit-Gele Kruis zal blijven werken. De penningmeesteresse, mej. H. Pul lens, gaf het volgende finantieele over zicht: j men. Voor dit doel werd een adverten- i tie geplaatst. Een paar personen heb ben zich voor huisverzorgers opgege ven. Maar de groote moeilijkheid is deze: wil een huisgezin die persoon j hebben. We weten goed hoe ze op dit j punt in Waalwijk zijn: men laat niet eenieder in z'n linnenkast kijken. Een jonge vrouw heeft zich voor huisver zorgster beschikbaar gesteld. Die hulp zou dus kunnen worden ingeroepen. Om een speciale vereeniging uit den Vrouwenbond te stichten is niet wen- schelijk, dat geeft moeilijkheden als we twee vereenigingen op één terrein krijgen. Een andere kwestie is: kan deze zaak eens op een, vergadering van den Vrouwenbond besproken worden. Dat is wel mogelijk. Doch als de verga. spr., hebben verleden jaar wel eenig resultaat gehad. (Spr. wijst op de col lecte bij het jongste jubilé.) Zooals de voorzitter reeds zei, is hier een woord van dank voor h.h. collectanten wel op z'n plaats. Ik heb er reeds vroeger op aangedrongen om de contributies vrijwillig te verhoogeu. Dit heeft een dankbaar resultaat gehad, 'tls dus een goed begin. Ik hoop, dat ook nu een enkel woord niet zonder gevolg zal blijven. Niet ten opzichte van U, (de aanwezigen), want gij toont door uwe aanwezigheid in het werk belang te stellen. Maar ik weet. dat mijn woor den door middel van de pers zullen worden verspreid. Wanneer men nu a.s. Zaterdag „de Echoleest, of liever lieelemaal spelten wen ziet dan „ver- ATTENTIE! Denkt er aan U op te geven voor de binnenkort aanvangende CURSUS SEN EN PRIVAATLESSEN voorSpnansch - Fransch Steno gralfie in het Nederl.,Fransch, Duitsch en Engelsch - Typen. Aanmelding'. Van 'sMaandags tot en met Vrijdags tusschen 12'/2 en 2 uur GROOTESTRAAT No. 306, WAALWIJK (ingang in den dam J SMAR1US, Cursusleider, gediplom. Leeraar 37788 Handelscorrespondentie en Stenografie. Namens de rapporteurs deelt (le heer Wouters mede, dat boeken en beschei den zijn onderzocht en in orde bevon den. Verkiezing van Bestuursleden we gens periodieke aftreding van A. Ver- wiel en A. Janssen. De- voorzitter zegt dat de aftreden den zijn herkozen. Spr. wil wederom zijn beste krachten voor de vereeniging geven. Verkiezing twee Bestuursleden we gens het bedanken van de lieeren Wü- lox en de Graaff. De voorzitter deelt mede, dat het Bestuur moeite heeft gedaan om can- didaten te krijgen. Tenslotte hadden zich de lieeren Arn. Verwiel en M. Weij- ers beschikbaar gesteld. Spr. vraagt of de vergadering zich met de benoeming van genoemde heeren kan vereenigen. (Algemeene instemming!»' Rondvraag. De heer Adrs. Leijten wijst op de noodzakelijkheid van „hulp hij ziek ten." Spr. vraagt, of deze kwestie in den Vrouwenbond aanhangig kan wor den gemaakt en men zich b.v. tegen 'n matige contributie, bij bevalling of an derszins van eenige hulp in de huishou ding kan verzekeren. De voorzitter antwoordt dat deze kwestie reeds ter sprake is geweest en door het Bestuur pogingen zijn aan gewend in die richting, echter zonder succes. De financiën zijn hier 't strui kelblok. Men kan zeggen, de uitgaven kunnen uit de contributie bestreden worden, maar wordt die dan niet te hoog en te zwaar voor den arbeider? Spr. vraagt of dhr. Leijten soma ook het financieele vraagstuk in en dooi den Vrouwenbond tot oplossing wil brengen. De heer LeijtenNeen, mijn bedoe ling is, om uit den Vrouwenbond een afzonderlijke vereeniging te vormen „hulp bij ziekten". De voorzitter vraagt of de adviseur van den Vrouwenbond, pastoor van Riel, ook van advies kan dienen. De ZeerEerw. heer van Riel zegt: Ik sta er eigenlijk buiten. Maar de kwes tie is bij het bestuur van het Wit-G de Kruis reeds herhaaldelijk besproken en werden pogingen aangewend om te ko men tot datgene wat door den heer Leijten wordt voorgesteld. Bij ziekte is een goede hulp in de huishouding,werkelijk noodzakelijk. In Utrecht bestaat een dergelijke vereeni ging van den Vrouwenbond en kan men tegen verschillend tarief huisver zorging bekomen. Maar de kosten hier. van zijn zoo hoog, dat 'tvoor een ar beider ondoenlijk is hieraan te begin nen. Wij hebben pogingen gedaan om geschikte personen te vinden die huis verzorging op zich zouden willen ne- deringen van 't Wit-Gele Kruis steeds goed waren bezocht, dan was er mis schien wel een persoon voor te vinden geweest. Ik wil deze kwestie echter wel op een vergadering van den Vrou wenbond ter sprake brengen, want daarin zitten toch in hoofdzaak de ele menten waarftit de huisverzorgsters gerecruteerd moeten worden, maar de moeilijkheid blijft: men wil niet een ieder in huis hebben, j Met een vreemde zou dit heel wat be. ter gaan. Doch hier komen zich dan i weer andere moeilijkhei^en opdringen. Om een vreemde te halen, laat de kas der vereeniging niet toe. Wij zouden I zoo iemand hier moeten huisvesten en salarieeren en de kosten hiervan zou den zeker niet gering zijn. Men zal te- jgenwerpen: als we hulp noodig heb ben betalen we toch ook. Maar is dat loonend. Ik betwijfel 't sterk. De in komsten zullen niet in staat zijn de uitgaf-en te dekken. Nemen we in 't gunstigste geval aan, dat een verzorgster eiken dag twee gezinnen kan verzorgen, des voormid dags een en des namiddags een. Wat zoudt ge nu niet voor contributie moe ten betalenVooral voor de arbeiders zullen hier groote bezwaren rijzen. De heer Leijten ziet dus, dat de oplossing niet gemakkelijk is. 't Eenigste zou zijn een persoon uit deze gemeente te nemen. Maar dan komt weer de andere moeilijkheid, dat men niet eenieder in zijn huis wil hoM«m. Misschien heeft een van de aanwezigen een andere op lossing? Ik zie er dadelijk nog geen. De lieer van Liempt zegt, dat de kwestie nu in hoofdzaak een financieel vraagstuk is geworden. De voorzitter beaamt dit, voor de arbeiders zouden de kosten te hoog worden. Misschien is er iets mogelijk op coöperatieven grondslag, maar een oplossing in de richting van den heer Leijten is vooralsnog niet mogelijk. Pastoor van Riel: De kwestie van verleden jaar betrof meer gezinsverze kering tegen ziekte, ongevallen etc. Maar voor aangeslotenen zou dit een vrij hooge contributie eischen. Voor elk gezin zou dit ongeveer 25ƒ40 bedragen. Ik heb echter gelezen dat de ze kwestie reeds de aandacht heeft van de werkliedenvereeniging. Misschien is daar wel een uitkomst te vinden, door -er de huisverzorging in op te nemen. Of dit mogelijk is weet ik natuurlijk niet, misschien scherm ik maar in de lucht, maar dit punt zou toch wel eens onder 'toog kunnen worden gezien. Voor de arbeiders is dit van het allergrootste belang. Tenslotte wijst spr. er op, dat bij bevalling nog te veel gebruik wordt gemaakt van een baker. In die voor een moeder toch zoo gewichtige dagen is deskundige hulp van de wijkzuster onontbeerlijk. Maar men neemt een baker, omdat deze ook voor een deel 'thuiswerk verricht. Doch dit zijn twee punten, welke gescheiden moeten worden. Leijten: Ik zie het nog niet zoo heel zwaar in om een vereeniging te stich ten. Men zou de raenschen vrij kunnen laten in de keuze van een huisverzorg ster. Dan zou, het heel wat gemakkelij ker gaan. Pastoor van RielEen dergelijke vereeniging heeft m.i. geen levensvat baarheid. Wanneer een afzonderlijke vereeniging gesticht zou worden, dan is het nog de vraag: wie wil er lid worden. En hoe hoog zou dan niet de contributie gesteld moeten worden? Wat kost het wel niet, als men gedu rende 14 dagen een huisverzorgster hadVeronderstellen we dat er 100 ge zinnen zijn die hulp noodig hebben. Dit zijn dus uitsluitend gezinnen die an ders niet geholpen kunnen worden. En dit zullen er toch wel niet zooveel zijn. Maar schatten we eens ruim, b.v. 100, eu stellen we de contributie op 25 ct. per \vleek, d.i dan 25,— per week. Zullen we hiermee klaar komen? Neen. 't Is dus een financieele kwestie. De heer Leijtens zegt de moeilijkheid van het vraagstuk in te zien. De heer Smolders zegt dat een en ander hij het bestuur der Werklieden vereeniging de aandacht zal hebben. Pastoor van Riel zegt van deze ge legenheid gebruik te willen maken, om evenals 't vorige jaar^en enkel gadering Wit Gele Kruis", laat men dit dan ook lezen. Het Dioc. Wit-Gele Kruis heeft veel gedaan en reeds veel bereikt. De heer Witlox heeft hierin een zeer groot aan deel gehad. Men heeft Waalwijk hier voor een pluim gegeven. Dit moet voor ons een aansporing zijn om op den in geslagen weg voort te gaan. Het Be stuur wil gaarne alles doen in het be lang der Vereeniging, maar met een goeden wil alleen, kan het Bestuur niet alles. Nu kunt ge wel zeggen: 'tis altijd en altijd vragen, maar dat is nu eenmaal niet anders. De behoeften der vereeniging worden steeds grooter, dus ook de uitgaven. Die 't wel meent met zijn zieken evenmensch, kan en moet 't Wit-Gele Kruis meer steunen. Voor drievierde betreft het de arbeiders. Nu is 't jammer dat we bij het aanbieden van de kwitantie moeten liooren: „ik bedank". En dit betreft meestal ge zinnen met kinderen, waar men by ziekte of anderszins niet buiten de hulp van het Wit-Gele Kruis kan. En dat voor een contributie van 1,50. D'r is geen vereeniging die voor zoo'n geringe bijdrage zóóveel geeft als het Wit-Gele Kruis. Laten de arbeiders dit toch ook eens beseffen, want zij hebben de hulp van liet Wit-Gele Kruis 't meeste noodig. Een contributie van 1.50 is toch waarlijk niet te veel als men zich hier voor de hulp van het Wit Gele Kruis kan verzekeren. De arbeiders moeten bedenken, dat de vereeniging in de eerste plaats voor hen is. Men moest er een eer in stellen een vereeniging als het Wit Gele Kruis te kunnen hel pen. Ook de middenstand en hoogere stan den hebben belang bij een gezonde ge meente. Dit vraagt in de eerste plaats onze liefde als katholiek. Wij zijn toch allen broeders en zusters en moeten el kaar in tijd van nood helpen. Van U wordt niet gevraagd om in de hutten der armen te kruipen. Dat is niet noo dig, maar wel uw finantieelen steun. Tk heb er reeds meermalen op ge wezen dat er katholieken gevonden wor den, die geen lid zijn van het Wit Gele Kruis, maar wel van het Algemeen Groene Kruis. Wilt ge uwe liefde ook uitstrekken tot de Protestanten, goed, daar is absoluut niets op tegen, maar gij hebt in de eerste plaats voor uw eigen vereeniging te zorgen. Wij ka tholieken moeten eerst helpen de broe ders en zusters van ons eigen geloof. Wilt ge uw liefde dan nog verder uit strekken, daar is niets op tegen. Tot slot spoort spr. krachtig aan tot moreelen en finantieelen steun, opdat de vereeniging niet elk jaar met een nadeel ig saldo zit te haspelen. Spr. hoopt dat zijn woorden ingang zullen vinden tot bloei der vereeniging en tot heil van den mensch. De heer van Liempt zegt, dat de contributie voor de arbeiders soms wel eens moeilijkheden kan meebrengen. Zorgzaamheid is over het algemeen wel de minste deugd van de Waalwij- kers. Spr. vraagt of de contributie niet gesplitst kan worden. De voorzitter antwoordt, dat dit practisch reeds is gedaan. Pastoor van Riel zegt, dat voor 2 jaar geleden de gelegenheid werd open gesteld om de contributie per maand te betalen, dit zou dan 15 cent bedragen. Maar niemand gaf zich hiervoor op. Men schijnt dus liever ineens ƒ1,50 te willen betalen. De voorzitter merkt op dat de con tributie steeds de groetste zorg geeft. Spr. dankt voor de opkomst en hoopt dat het bezielende woord van pastoor van Riel zal inslaan. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering gesloten. R.K: Kiesvereeniging. Gisterenavond hield de R K. Kies vereeniging een belangrijke bestuurs vergadering, die wegens het nog ongesteld zijn van den Voorzitter, onder leiding 6tond van den vice- president, de heer Math, van Loon. Na gedachtenwisseling werden eerst de datums vastgesteld, verband hou dende met de gemeenteraadsverkie zingen. Besloten werd Zaterdag 12 Maart te bepalen als datum, waarop stelling moet geschieden. Een commissie werd benoemd, be staande uil de heeren W. Eibers, A. Jansen en j. v. d. Geld, die voor dat doel in het Bondsgebouw zullen zitting nouden des namiddags van 5-6 uur. De stemming in de kiesvereeniging werd vastgesteld op Zondog 3 April. In verbana hiermede werd besloten, tot 20 Maan nog de gelegenheid open ie stellen, om zich op te geven als lid der R K. Kiesvereeniging, inet recht nog aan de verkiezing voor den gemeenteraad te kunnen deelnemen. Vastgesteld werd op Woensdag 23 Febr. a.s. de algemeene vergadering ie houden, waarvoor als agendapunten gelden: l Opening. 2. Notulen. 3. Vaststellen reglement plaatstlijke kies vereeniging en reglement voor de gemeentelaadsverkiezing. 4 Mtdedee- üng betreffende de jaarvergaderingen 5. Mededtelingen betreffende candi- daatstelling enz. voor den gemeente raad. Hierna volgde een uitvoerige be spreking van het concept-reglement. Eenige aanbevelingen en wijzigingen werden nog aangebracht, als aan art. 10, voor de laatste alinea toe te voegen „De algemeene vergadering bepaalt ot en welke voorstellen zullen worden ingediend voor behandeling in de Siatenkieskringvergadering". Na de vijfde alinea van het regle ment voor de verkiezing van den gemeenteraad laten volgen. 6 alinea: „Voorts moet de candidaat een ver klaring teekenen, dat hij ten allen tijde een opengevallen plaats in den ge meenteraad zal bezetten". De volgende alinea Zaterdag te veranderen in „Zondag" en minstens 10 dagen in „3" dagen. Het bestuur verzoekt ons de voor stellen door de groep Baardwijk inge dieud in ons blad te willen opnemen, welke hieronder volgen Voorstel 1. Het Bestuur mag bestaan uit slechts vijf leden. Voorstel 11. Bestuursleden mogen geen deel uitmaken van Gemeenteraad, Provinciale Staten of Tweede Kamer. Voorstel 111. leder lid die een candi- datuur voor de groslijst wenscht te aanvaarden legt een schriftelijke ver- klaring at waardoor hij zich op eere woord verbindt zich onvoorwaardelijk bij den uitslag dier stemming neer ie leggen en een eventueele verkiezing met voorkeur-stemmen niet te aan vaarden. Voorstel IV. Dat bij stemming voor den gemeenteraad inplaats van 12 candiüaten er zes worden genummerd. Het praeadvies van het .bestuur betreffende deze voorstellen, gisteren avond in de bestuursvergadering vast gesteld is, dat het bestuur aangaande de drie eerste voorstellen deomschrij ving handhaaft, zooals in het concept vastgesteld en het vierde vooistel, 6 inplaats van 12 candidaten nummeren, neemt het besiuur over. Begrafenis C. R. M F icq. Donderdagmorgen ten 10 uur had de plechtige uitvaart plaais van den heer C R. M. Ficq. Een groot aantal belangstelienüan bewees den geachien overledene de laatste eer, terwijl ook de parochiekerk met vele geloovigen was gevuld. Een groot aantal kransen van familie en zakenvrienden werden meegedragen naar de laatste rustplaats van dezen verdienstelijken burger. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk, gehouden aldaar op 10 Februari 1927. Van de afdeeling Grootbedrijf zijn tegenwoordig 7 leden, van de afdee ling Kleinbediijf 5 leden. VoorzitterB Timmermans-Verschure. Secretaris M.'A. J. van Liempt. De geloofsbrieven van het nleuw- gekozen lid der afdeeling Grootbedrijf, C. Vesters te Kaatsheuvel (vacature M. A. van Beurden) worden onderzocht, waarna tot toelating wordt besloten. De voorzitter richt eenige welkoms woorden tot het nieuwe lid. waarbij hij zijne bijzondere ingenomenheid met deze keuze te kennen geelt, omdat hij uit persoonlijke ervaring weet, dat de heer Vesters juist die kwaliteiten bezit, waardoor hij als het ware aan gewezen is om in een orgaan als de Kamer van Koophandel het belang van handel en industrie van plaats streek te dienen. De voorzitter geeft een beknopt jaaroverzicht van den economischen toestand in het district der Kamer. (Zie 2e blad). De heer Smits brengt den voorzitter dank voor zijne werkzaamheden en brengt hem hulde voor de verzorging van dit overzicht. Met algemeene stemmen worden herkozen tot algemeen voorzitter de heer B. Timmermans-Verschure te Waalwijk, tot onder-voorzitter voorde afdeeling Groot-bedrijf de heer A. I. J Smits te Dongen en tot onder voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf de heer M. Beerens te Waalwijk. Vervolgens worden in de volgende commissies benoemd Commissie voor hel Handelsregister F. J. van der Reijt. H. Verheijen, B. J. Hoevenaars en C. Vesters. Commissie voor Verkeersbelangen P. A. van Dongen, A. de Haan en J. B. de Lange. No. 13. Zaterdag 12 Febr. 1927. 50e Jrg. Hiermede brengen wfj U uns dertiende algemeen jaarverslag en ofschoon er enkele feiten zijn, welke nu niet precies verheu gend aandoen, mogen wjj dit jaarverslag toch in opgewekten geest schrijven. Immers, is er dit jaar door toedoen van onze vereeni ging wederom veel leed verzacht en lieb- l>en de mensehen kunnen profiteeren van de vele gemakken, die zy hun biedt. Ook is, dank zy de propaganda die gemaakt is. het ledental gestegen tot ongeveer 1200. Het is mooi, maar nog lang niet wat het zijn kan en zjjn moet. Den niet verheugend feit is o.a. dat onze geachte voorzitter, de heer C. Witlox, om gezondheidsredenen dit jaar zyn ontslag heeft moeten nemen. Wij bestuursleden be treuren vooral dit feit, omdat wij van nabij zijn werken en zwoegen voor de vereeniging hebben kunnen gadeslaan. Reeds hebben wij meermalen onzen dank betuigd, voor wat hy in zijn 12J-jarIg voorzitterschap tot stand heeft weten te brengen en ook in dit jaar verslag meenen wjj nogmaals onze hulde te moeten brengen aan den persoon, die onze vereeniging heeft groot gemaakt. Hij im mers wist door zyn hard werken en liefde voor de vereeniging den moed erin te hou den, want niet altijd waren de perioden even rooskleurig. Wjj meenden onzen dank niet beter te kunnen uiten, dan door den heer Witlox het eerevoorzitterschap onzer ver eeniging aan te bieden, hetwelk genoemde heer onder dankzegging voor het sympa thieke bewjjs van waardeering gaarne aan vaardde. Wjj vertrouwen, dut de goede God, hem na een korte rustperiode, zjjne volle krachten weer zal terugschenken, opdat wjj binnen matigen tjjd weer over zijn persoon zullen kunnen beschikken. Thans willen wjj de vereeniging in haar verschillende afdeelingen afzonderlijk gaan beschouwen. De Wijkverpleging. Al jaren zijn de Eerwaarde Zusters aan onze vereeniging verbonden en volbrengen hun werk met ware liefde en zelfopoffering. Ook dit jaar zullen onderstaande cjjfers u toonen, wat zjj voor onze vereeniging deden. In de wjjk zjjn dit jaar in totaal 19S pa tiënten geweest. Dus 1/6 gedeelte der leden. Hiervoor werden 8867 bezoeken afgelegd, waarvan 8462 met verpleging. In de polikli niek waren 158 patiënten met een totaal van 2579 verplegingen. 382 maal werden uit het magazjjn artikelen in bruikleen gegeven. In aanmerking genomen, dat in deze afd. 3 zus ters werkzaam zjjn, kan men de drukte wel begrjjpen. Wjj brengen dan ook gaarne vanaf deze plaats een woord van hulde en dank aan deze zusters van liefde. .4fd. Tu herculoscbcstrijding. Zwaar drukt ook onze gemeente deze moordende ziekte en men kaïi niet genoeg de voorzichtigheid in acht nemen, om de kwaal Ie voorkomen of ze in haar eerste ontkie ming te doen smoren. Maak daarom vooral gebruik van ons consultatiebureau, hetwelk geopend is des Woensdags van 78 uur en waarvan de onderzoekingen gratis zjjn. Momenteel staan 67 gezinnen met 84 pa tiënten onder toezicht onzer T.B.C.-enquetri- ce. In totaal werden 2997 bezoeken afgelegd, waarvan 2159 met verpleging. 9 patiënten werden in de lighallen verpleegd, 97 perso nen op het consultatiebureau onderzocht. 2 woningverbeteringen en 1 ontsmetting ge daan. Uitzendingen konden wegens gebrek aan financiën niet. plaats hebben. Nog zij vermeld, dat deze afdeeling van het program ma der vereeniging zal verdwjjnen, daar een Rjjkscoinmissie in het. leven is geroepen, die de bestrjjding der T.B.C. zal ter hand ne men. Deze commissie bestaat uit den Weled. Zoergel. heer Dr. H. G. Langemejjer, voor zitter, den heer van Geut, seer.-penn., de lieeren Notaris Schaap, Smolders en de Graaff, als leden. Afd. Wijkkraamverpleging. Zuigelingenzorg. In deze afdeeling verrichten twee leeken, n.l. Zuster B. Houben en mej. Kreima, hun nen zegenenden arbeid en wjj willen hier direct een woord van dank en hulde bjjvoe- gen, voor de wjjze waarop' zjj zich van deze schoone. maar vaak onpleizierige taak kwjj- ten. Wjj hopen dan ook, dat wjj nog lang over hunne krachten tot heil onzer moeders kunnen beschikken. Ook het damescomité in deze afd., brengen wjj gaarne onzen dank, inzonderheid hare jjverige presidente Mevr. Mombers-Smelt. Het aantal geboorten, waar bij onze zusters hulp verleenden, bedroeg in bet afgeloopen jaar 122. Hiervan werden er 6 dood geboren. Het aantal huisbezoeken bedroeg 4044. Ook het consultatiebureau voor zuigelingen, onder de kundige leiding van Mevrouw Dr. van Djjk. kinderartse te Den Bosch, gaat excelsior. Het aantal nieuw in- ?ooo r0Ven Patiënteu bedroeg 195, terwjjl consultatiebezoeken werden genoteerd, N oorwaar een mooie prestatie en een bewjjs, dat de moeders het nut dezer stichting be- grypen en weten te waardeeren. Uit bovenstaande bljjkt dus, hoe ook in deze afd. groote bedrijvigheid heerscht en bracht VGel K<>edS WOrdi t0t stand ge" R.K. Kliniek van het Wit-Oele Kruis. Ofschoon het bestaan dezer stichting alles zins noodzakelijk bljjkt, valt het niet te ont kennen. dat de exploitatie jaarljjks een zeer belangrjjk tekort aanwjjst, zelfs der mate, dat haar bestaan niet van langen duur meer kan zjjn. indien geen afdoende maat regelen kunnen worden getroffen. Bespre kingen dienaangaande worden reeds ge loerd met geïnteresseerde personen, waar- Van de uitslag over het al of niet bljjven voortbestaan dezer stichting zal beslissen. In het afgeloopen jaar werden 23 volwasse nen en 6 kinderen verpleegd. Het aantal pa tiënten voor de hoogtezon bedroeg 14. Dr. Langemejjer verrichtte met gunstig gevolg 17 operaties. Ook Mevr. Dr. Gimbrère, oor-, neus- en keelartse, had drukke praktjjk. 219 patiënten werden door haar behandeld, waarvan er 36 werden geopereerd. De recapitulatie wijst dus een vruchtbaar jaar aan met een groot saldo goede sociale daden. Bjj het einde van ons jaarverslag bren gen wjj nog gaarne onzen dank aan allen, die in het belang onzer vereeniging werk zaam waren, inzonderheid aan onzen advi seur den ZeerEerw. heer Pastoor van Riel, die zich ook dit jaar weder met hart en ziel aan onze vereeniging gaf. Aan de beide hee- ren doktoren, wier medewerking wjj ook dit jaar weder mochten ondervinden. Nog rest ons een woord van dank aan de redac ties van Kerkklokje en De Echo van het Zuiden, die hunne kolommen zoo welwillend beschikbaar stelden, voor pers en propagan da onzer vereeniging, en last not least, aan het Gemeentebestuur van Waalwjjk voor den financieelen en moreelen steun, welke wjj van dit geacht college ondervonden, waar door wjj in staat gesteld werden, onze theo retisch opgezette plannen in praktjjk te kun nen brengen. Alvorens te sluiten, willen wjj er nog. een woordje van propaganda aan toe voegen, n.l. dat alle leden, waar noodig, zich voor standers zullen toonen van deze katholieke instelling en de verdediging op zich zullen nemen, wanneer minder gunstige critiek wordt uitgebracht. Brengt niet-leden in ken nis met de heilzame werking onzer instel ling. Want alleen kennen doet beminnen. Moge dan het jaar 1927 dat wjj thans zjjn ingetreden, onder Gods zegen de vereeniging tot nog grooter bloei brengen. Inkomsten 2640.06. Uitgaven (met kassaldo ƒ96,70) 2640.06. Afd, T.B.C. Ontvangsten 1570. Uitgaven 1570.—. Kassaldo 41.35. Nog te betalen rekeningen 48,32. Afd. H"ijkkraamverpleging. Inkomsten 3791.56. Uitgaven 3705.23. Saldii 86.33. Bjj de inkomsten is begrepen een bedrag van 350.dat uit de reservekas der lo- terjj werd overgeschreven. R.K. Kliniek Wit-Gele Kruis. Inkomsten 1468.38. Uitgaven 2667.75. Nadeelig slot 1199.37. 't Verlies over 1926 ad. 1199.37. zal voor ongeveer 2/3 uit de reservekas der loterjj worden gedekt. (Men verzoekt ons er op te wijzen, dat in een paar dagbladen geheel onjuiste cijfers worden genoemd, betreffende den finaati- eelen toestand van liet Wit-Gele Kruis.)

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9