SanaR Gevatte Koude inn een bezwaar dat de menschen wo nende op de z g. uithoeken hiervan weer geen nut zullen hebben bij een eventueelen brand. Voorzitter. Dat 'hebben ze op het oogenblik ook niet. Van Mierlo. We hebben toch putten Voorzitter. Het is meermalen geble ken dat de putten die we hebben bij een brand vaak doelloos zijn. De heer v. Son beaamt zulks. De heer v Mierlo vindt het jammer dat deze menschen er weer buiten zullen vallen. Voorzitter. Het is in elk geval ook nog maar een mededeeling hierover. Verder doet de Voorzitter mededee ling dat er op 25 Januari j I. een schrijven is ingekomen van den.Ned. R K. Houtbewerkersbond „St. Antonius van Padua", houdende het verzoek in verband met den toestand van de werklooze mandenmakers, een steun regeling te willen treffen. Nog is hierop een telegrafisch bericht inge komen van bovengenoemden bond om steun te verstrekken. Er is daarop geantwoord, geen steun te geven doch de werkloozen de werkzaamheden in dienst der gemeente te laten verrich ten tegen een matig loon. Zonder verdere bespreking wordt dit goedgekeurd. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met den Christ, groet. opperd, zijn do bezwaren toch nic-t van een dat. aanvaarden zou zijn. Naar verwacht wordt, zal de lïooge Raad van Arbeid in do tweede helft van Maart over het voor-ontwerp Ziektewet vergaderen, ten einde zijn advies aan den Minister vast te stel len. DE SPOOR WEGONT VA NG STEN IN JANUARI. Het „U. D." publiceert eenige eij fers betreffende de (geschatte) ont Nederlandsche Spoor BINNENLAND. JHR. DE GRAEPF'S VERTREK NA Ar JAVA. De Gouverneur Generaal van Ned. Indië, Jhr. De Graeff, heeft te Sigli een bijeenkomst gepresideerd van zelf- bestuurders en Europeesche bestuurs ambtenaren uit Tapadoean en ómrin- gende landschappen. Z.E, verklaarde dat de regeering lankmoedig is, doch deze lankmoedigheid heeft haar gren zen. Ilij wees op de gevolgen van on volkomen plichtsbetrachting door de volkshoofden en op de noodzakelijk heid, dat zij hun taak op behoorlijke wijze vervullen. Een zelfbestuurder verklaarde uit naam van de andere zelfbestuurders, dat zij weer loyaal de bevelen van de regeering zullen, opvolgen. De Gouverneur-Generaal begaf zich vervolgens aan boord onder het ge donder van saluutschoten. Later werd Bankongan bezocht, waar Z. E. in het kampement eigenhandig de Ster van Trouw en Verdienste hechtte op de borst van Datoek Bandaharo, die destijds grooten steun aan de pa trouille van kapitein Wiarda had ver leend. Om half zeven scheepte de G.-G. zich weder in, na afscheid te hebben genomen van den gouverneur en den gewestelijken commandant, terwijl de saluutschoten opnieuw weerklonken. Om half acht zette „De Zeven Provin ciën" koers naar Java. DE VLIEGTOCHT DER K. L. M. NAAR KAIRO. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor De Fokker VII*a der K. L, M., de H NACT, is lieden, bestuurd door Geysendorffer, naar Londen gevlogen, vanwaar hij morgenochtend 6,30 uur, met het Amerikaansclie reisgezelschap aan boord, naar Kaïro zal vertrekken. De tweede bestuurder Scholte en de werktuigkundige Veenendaal, beiden eveneens van de K.L.M., zullen opliet vliegveld Crovdon aan boord gaan. Men rekent dat 't toestel omstreeks 6 uur te Boedapest zal aankomen. Op de reis tot Konstantinopel wordt op elke etappe een uur verloren, daar men de zon tegemoet vliegt. DE UITBREIDING DER SUBCOM MISSIE UIT DE COMMISSIE VOOR DE ECONOMISCHE POLITIEK. Naar de Volkskrant verneemt, zijn Zaterdag ter reeds aangekondigde aan vulling van de subcommissie uit de commissie voor de economische poli tiek welke tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de omstandig heden, welke verschillende takken van ons volksbestaan ongunstig beïnfluen- ceeren en daarbij na te gaan in welke mate deze de bestaande werkgelegen heid aantasten of uitbreiding daarvan tegenhouden benoemd de heeren H. Amelink, secretaris van liet Christ. Nationaal Vakverbond; dr. J. van Beurden, professor aan de abdij te IleeswijkJ. Goedkoop, voorzitter van den Metaalbond; C. J, Kuiper, lid van de Tweede Kamer; dr. H. Lo- vink, lid van de Tweede Kamer en F. van der Walle, lid van het bestuur van het N.V.V, VOOR ONTWERP-ZTEKTEWErT. Naar wij vernemen, heeft de desbe treffende commissie uit den Iloogen Raad van Arbeid haar overleg geëin digd over het voorontwerp-Ziektewet. De strekking van liet. uit te brengen advies mag vrijwel gunstig genoemd worden, want hoewel verschillende bedenkingen tegen het ontwerp zijn gerezen en eenige desiderata zijn ge en oefeningen met alle christelijke wel- dergelijken principieelen aard, I voeglijkheid en kuischheid, zoodat Wij het beginsel van de wet niet te J daartegen in onze roomsche scholen reeds verbiedend moesten optreden. Achten Wij een openlijk protest daartegen in dit herderlijk schrijven niet misplaatst, in zedebedervenden invloed winnen het daarvan, om hun algemeene verbreiding, nog verre de verfoeilijke moderne dansen, welke naar onverdachte getuigenissen, uit hun aard berekend zijn op weliustprikkeling. Aan dien aard, aan winstbejag en de niets ontziende mode danken zij ook onder ons hun beschamend succes, tot zelfs in z.g. „fatsoenlijke" gelegen heden en in den intiemen familiekring van overigens godvreezende Katholie ken. Waarom toch nog langer geaar zeld met beslistheid daartegen op te treden De Bisschop wekt dan met Paulus op tot gemoedsvernieuwing. Al te veel is die vernieuwing onder ons tot hier toe wellicht gezocht in het uiterlijke van ons godsdienstig leven, van onze Katholieke vereenigingen, onze schit terende Katholieke manifestaties, alsof er van dergelijke gemoedsvernieuwing sprake zijn kan, als wij die niet aller eerst in ons eigen zieleleven doen ingrijpen. Mgr. wekt op tot nederig heid en gehooizaamheid versterving en boetvaardigheid, geduld en lijdens moed, naastenliefde en vergevings gezindheid, liefde en eendracht in de gezinnen. vangsten der wegen over de maand Januari 1027. in vergelijking tot die van 1920. In totaal bedragen de geschatte ont vangsten over Januari '27 ƒ11,820,160 terwijl zij in dezelfde maand van het vorige jaar bedroegen 13,273,772,37. Alzoo is er in de afgcloopen maand minder ontvangen dan hot vorige jaar 1,453,622,37. Bijna alle ontvangst-bronnen der Spoorwegen hebben, vergeleken met het vorige jaar, minder opgeleverd.' Wat het reizigersvervoer betreft is er alléén vooruitgang te bespeuren in de opbrengst van de traject-abonne mentskaarten, die brachten ƒ16,497,51 méér op dan in het jaar 1926. Doch overigens werd er in Januari deze meevaller niet meegerekend uit 't reizigersvervoer 475,674,86 minder ontvangen. Het bagagevervoor leverde op 98,600 tegen 110,170,99 in 1926: een nadeel ig verschil alzoo van 11,570,99. Het goederenvervoer geeft een reus achtig verschil te zien: dit jaar 5,104.000, vorig jaar 6,054,692,07. Minder ontvangsten dus 950,692,07. Het vervoer van levende dieren le verde méér op: Jan. 1927 ƒ183,590, en Januari 1926 144',340.57. Een voordeel ig verschil alzoo van 39,249,43, Verder leverde de brief- en pakket- post >0.000 minder op, de buitenge wone ontvangsten f 29,968 en de tele graaf 1,462,76. De Landraad te Tjiamis heeft drie beklaagden, beschuldigd van op stand en moord, resp. veroordeeld tot de doodstraf, levenslang en twintig jaar gevangenisstraf. Griep en Influenza geneest men met tabletten wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 25-4-0 en 75ct. betreft. Vindt U die zelfniet erg kinderachtig. Wat voor reden zou er zijn om Uwe vereeniging in een on gunstig daglicht te plaatsen. Neen, geacht bestuur, hoe beter en hoe grooter „Halleluja" wordt, des te liever is het mij Laat alle vereeni gingen flink groeien en bloeien, dit komt ten goede aan ons plaatsje. Het beste, Correspondent. Vrijhoeve-Cappel. INGEZONDEN STUKKEN KERKNIEUWS. VASTENMANDEMENT. In zijn Vastenmandement, dat giste ren in de R.K kerken van den predik stoel is voorgelezen, bespreekt Z D. H Mgr. Diepen de gevaren van het moderne heidendom en voegt aan de uitingen daarvan twee nieuwe toe: de moderne sport- en gymnastiekoefenin gen en de moderne dansen, waarvoor Z-D H, krachtig waarschuwt. Aan het slot van zijn herderlijk schrijven vraagt Z.D.H. gebed voor onze vervolgde broeders in Mexico en voor de gees telijke overheid. Mgr. zegt in zijn herderlijk schrijven dat soortgelijke herderlijke bekomme ringen als eertijds den H. Paulus zijn hart beangstigen. Gaan valsche leeraren en herauten, die alom een modern heidendom door voorbeeld, woord en schrift aan onze huidige samenleving aanprijzen, ja. als hun eenig heil be vrijdend en heilbrengend licht opdrin- gen, aan de onzen ook niet het waar geluk, hun vrede met God, met zich zelf en de menschen ontstelen Mgr. behandeltdaarnadrie algemeene uitspraken van den H. Paulus. die in onderling verband de juiste richting aangeven van en voor een christelijk even. Met den H. Paulus zegt de Bisschop „Zoekt wat boven is en uwe gedachten richtend naar den hemel, als ons laatste einddoel", herhaalt hij met hem„zint op wat boven is' niet op wat op aarde is. Men moet altijd bidden en niet ophouden. Mgr. wijst voöral op het H. Misoffer, de H. Communie en vermaant zich bij alles wat men $loet zich door hetchr. beginsel te doen leiden. Mgr. zegt dan verder „Hoe dikwerf Wij U ook, nu eens met Z.H. den Paus of met het geheel Episcopaat, dan weer in eigen herder lijke brieven tegen de begeerlijkheden waarschuwden, aan die plichtmatige vermaningen tegen de verfoeilijke heidensche opvattingen en gebruiken op het stuk van kinderopvoeding, van verkeering, huwelijksleven en moderne kleeding, van onrechtvaardige en lief- delooze geldzucht, van allesverderven- den hoogmoed, meenen Wij er thans nog een tweetal te moeten toevoegen tegen nieuwe vormen, waarin het huidige nieuwe heidendom, bijna his torisch getrouw, thans het oude volgt door zijn zinneprlkkelend misbruiken De Muziekschool. Mijnheer de Redacteur. Kunt U mij ook inlichten of de commis sie of 't bestuur der Muziekschool nog bestaat. Zoo ja, of die nog wel eens bijeen komt, waar naar ik hoor de toestand op het oogenblik aldaar een beetje precair te Het zou toch zoo ontzettend jammer zijn dat door een of andere omstandigheid deze school, die met zooveel moeite is tot stand gebracht, de moeielijke jeugdjaren heeft doorleefd en in zulk een groote behoefte voorziet, zou moeten verdwij nen of dat zij haren hoogstbekwamen directeur den heer A. A Groot zou moeten missen. Dat zou trouwens haar ondergang beteekenen. Mijnheer de Redacteur, ik weet het niet precies, maar er is toch wel iets niet in den haak. Weet U er meer van of "kunt U belangstellenden in- ichten. Met dank, X. Wij moeten den geachten inzender opmerken, dat wij van een en ander niet op de hoogte zijn, maar gaarne zullen informeeren en t.z.t. daarvan melding maken. Misschien kan de commissie of 't bestuur eenige mede deeling doen, als er die tenminste te doen valt. RED. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk door het bestuur der Christelijke Zangvereeniging „Halleluja" verzoek ik U een klein plaatsje, U bij voor baat zeer dankend. Het bestuur van „Halleluja" vindt het vreeselijk dat het gebeurde een drama wordt genoemd. Gaarne wil ik het daarom een blijspel, tooneelspel of film noemen, naar verkiezing van het bestuur. Wat de inhoud van mijn relaas betreft, tot mijn spijt voor het bestuur moet ik mij daaraan houden, omreden de toedracht der zaak volgens een zeer betrouwbare ooggetuige zich aldus heeft afgespeeld. Verder ver wondert het mij buitengewoon in Uw ingezonden stuk te lezen „En wie eenigszins met dat auteursrecht op de hoogte is zal het ons dan ook zeker niet kwalijk nemen, als we zulke heeren buiten de deur sluiten". Geacht be stuur, U noemt zich een Christelijke Zangvereeniging? Uw eerste plicht is dan toch zeker wel ook wat de 's HERTOGENBOSCH. Het Oetel- donksche Carnaval is Zondagmiddag op de gebruikelijke wijze ingezet met de plechtige intrede van prins Amadero Ricosto di Carnavallo. In het station was daarvoor de le klasse wachtkamer gereserveeid Op het perron stonden de raad van elf en het muziekkorps van Goulmy Baar. Om 12 uur 11 min. reed de extratrein, waarop de Oeteldonksche vlag wapperde, het station binnen onder faniares van de muziek en het gejuich van de talrijke Oeteldonkers. De Orion-Mij legde de aankomst en begroeting op de film vast. Na een rondgang over het perron werd in de wachtkamer gerecipieerd. Er werd dapper gespeecht. De prins kreeg een krans van de Oeteldonksche club Nadat 't eerste kralekes-nat was gebruikt de prins hoopte, dat het in deze dagen rijkelijk zou vloeien begaf men zich naar het bordes van het station. Een duizendkoppige menig te wachtte den prins op, die in een met vier paarden bespannen landauer, voorafgegaan door het muziekkorps en gevolgd door rijtuigen en auto's met raad van elf en propagandaclub onder een fiksche regenbui een tocht door de stad maakte. Nog twee bloemstuk ken werden hem aangeboden. Om 2 uur had in Casino de Oeteldonksche matinée plaats, waarop tal van Oetel donksche krachten voor de noodige vroolijkheid wisten te zorgen. Na de matinee begon de Carnavalspret op straat, die ten slotte in de vele dans gelegenheden in de daarvoor eens extra versierde zalen culmineert. Maandag werd Peer van den Mug- genheuvel op het bordes van het stad huis gehuldigd en Is de Oetldonksche tocht gehouden. Het boerengedeelte domineerde daarin. Behalve Peer van den Muggenheuvel met z'nassesoren notabelen zag men 't Oeteldonksch muziekske op een wagen in den vorm van een grooten boerekop met watten pet, 'n Oeteldonksch paor, dat door Peer eige zeivers getrouwd wou wotre, allerlei boerengroepen, een wagen met Dommelkaantsche bruidjes, die Peer toezongen, Dommelkaantsche visschers op een groot visschersschip enz. Prins Carnaval zat op een prachtigen reus- achtigen blauwen vlinder. Een andere wagen stelde een champagnefKsch voor. Een „rollende bar", waar het vroolijk naar toe ging, reed mee. Een radio reclame vertegenwoordigde Nederlandsch fabrikaat Op de pui van het stadhuis werd Peer gehuldigd. Hij werd toegesproken en bezongen, kreeg kransen, een reuze krentenmik, eieren, bruine boonen en erwten, een groote snoek enz,, terwijl hem het gouden eereteeken van de ridderorde van den snoek werd op de borst gespeld. Er had zelfs een heusche trouwpartij plaats, waarbij de Prins het jonge echtpaar z'n zegen gaf. Alles werd op de film vastgelegd. In Casino sprak daarna de Prins zijn Troonrede uit en hield de burger- vaojer zijn aonspraok, beide over vloeiend van satire op Bossche toe standen. auteurswet betreft eerlijk te zijn, of der lichamelijke opvoeding enzer jon- is het misschien Christelijk deze wet gere en oudere jeugd, in nieuwe sport- en gymnastiekmethoden en door zijn alom verbreide moderne dansen. Die moderne sport- en gymnastiek, die thans heimelijk of openlijk wordt gepropageerd, spotten in hun gewilde naaktheid, in hun theorieën, werktuigen te ontduiken en bovendien als voor beeld voor anderen zulks in de cou rant te zetten. Wat de geschiedenis der kerkelijke goederen betreft, verwijs ik alweer naar bovenstaande. En nu wat Uw laatste opmerking NIEUWKUIJK. Dankbetuiging en waarschuwing Naar aanleiding der welgeslaagde uitvoeringen der blinden in ons Patronaatsgebouw schrijft de Eerw. Frater Aurelius, directeur van het St. Henricusgesticht te Grave „Ontvang onzen oprechten dank. ook voor de nagestuurde postwissel (f 12) Het doet ons genoegen dat de men schen bij U ook tevreden zijn geweest, Bid s.v.p een weesgegroetje, dat onze demonstratie in Amsterdam groote ge volgen mag hebben Ia, mocht er maar één Katholieke blinde van de neutrale inrichting eens andere gedachten krij gen, ik voor mij zou zeggen dat het al een succes zou zijn, want zonder godsdienst is een blinde toch diep on gelukkig. D^ aanvraag om in ons in stituut te worden opgenomen is op het oogenblik zoo groot, dat ik er geen meer kan aannemen En dat doet mij werkelijk leed. Vandaag alleen nog 2 aanvragen, waarvan een uit Semarang (01). Arm zijn voor ons dat is niets, ja zelfs goed, maar als daardoor onze schoonste liefdewerken moeten lijden, dat vind ik treurig. Wat betreft „de bezemverkoopers" die langs de deur gaan, vertrouw ze niet. Dezer dagen heeft men er te Breda enkele te pak ken gehad, uit Schiedam. Na onze uitvoering waren ze rond gegaan, had den eerst hier wat bezems gekocht, die wij onder rembours moesten sturen en hebben toen gezegd dat ze van ons gesticht gestuurd waren, omdat de menschen nu zoogoed jegens de blin den gestemd waren, maarhad Frater directeur gezegdze heb ben zelfs nogal wat geld gehad, en de menschen zijn er zoo mede ingeloopen te Breda. Een paar winkeliers hebben van mij een geschreven bewijs, waar van één in Tilburg en één in Breda. Nogmaals de weldoeners vanNieu wkuijk dankend, enz.". Met deze waarschu wing kan men natuurlijk ook buiten ons dorp 't zijne doen. 25 Februari herdacht Driek van Son den dag waarop hij voor 50 jaar tot opziener in dienst der Graven d' Oultremonts uit Brussel alhier werd aangesteld. Tal van gelukwenschen in den vorm van brieven, kaartjes en telegrammen mocht de jubilaris ont vangen. We wenschen Driek nog een langen en gezelligen ouden dag. VRIJH. CAPELLE. Vergadering van de Kiesvereeniging „Vreest God eert den Koning der Staatkundig Gerefor meerde partij te Werkendam op Don derdag 3 Maart des avonds 7 uur in het locaal Hoogevaart, alhier. Als spreker zal optreden de heer Kuijk, van 's Gravenhage, met het onderwerp „Om de beginselen". CAPELLE. De arbeider—telegrafist Wegman, werkzaam op het station Capelle—Nieuwevaart. wordt met in. gang van 13 Maart a.s. overgeplaatst naar Venlo. Voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk is door Ds. P. Kuijlman te Houten (Utr.) bedankt. - Voor de Landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeve en Sprang te Vrijh.- Capelle trad Vrijdagavond j.l. op de secretaris der Noord—Brabantsche Maatschappij van Landbouw in de zaal van den heer J. Treffers alhier. Zeer velen waren opgekomen om de films te zien en den uitleg daarbij te hooren. Geheel geslaagd is deze avond jammer genoeg niet. De eerste film over het Trekpaardenstamboek met zeer mooie duidelijke beelden, slaagde uitstekend en viel zeer in den smaak. Ongelukkigerwijze raakte het toestel defect, zoodat de tweede film niet kon doorgaan. Spr. gaf alsnu een overzicht omtrent de werking der N.—B. Mij. van Landbouw en raadde eenieder aan lid dezer Mij. te worden, vooral omdat wat den landbouw betreft organisatie zeer noodig is. De voorzitter der vereeniging dankte spreker met hartelijke woorden voor zijn gezelligen en buitengewoon leer rijken avond en de belangstellenden voor hunne opkomst. A.s. Vrijdag wordt eenzelfde avond gegeven bij den heer L. F. v. Dongen te Capelle en eenieder die verzuimd heeft j.l. Vrijdag aanwezig te zijn wordt ten sterkste aangeraden alsnog de reis naar 's Grevelduin te onder nemen. WASPIK Gisterenavond had in de Harmoniezaal van den Heer H. van Iersel eene uitvoering plaats door deRederijkerskamer „Geestbeschaving" uit Oosterhout. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven „Truusje Meijer" van Jan Grosveld en Leo Post onder regie van den Heer Joh. Spoo- renburg Het stuk werd zeer goed gespeeld en de spelers mochten zich in een zeer dankbaar publiek, dat in groot getal aanwezig was, verheugen, onder de pauze werden door eenige Volendammerinnetjes surprises uitge reikt van de N. V. Canton v. h. S. Fick's Fabrieken te Oosterhout. Verslag van den gehouden vriend- Schappelijken biljartwedstrijd tusschen Je biljartclubs gevestigd; bij den heer I. Heeren te Raamsdonk en die bij den Heer Chr Montens alhier. Raamsdonk. Heeren 55 Harks 86 de Rooij 42 Pruijssen 48 v. d. Plas 51 Waspik. Hamers 100 Montens 100 Gijsman 100 v. d. Broek 100 Schroot 100 Totaal 282 500 De Vereeniging van den H.Vin- centius alhier zal in den loop der maand Augustus haar 60 jarig beslaan vieren. Het feest zal niet onop gemerkt voorbijgaan. Voor het lidmaatschap van het zangkoor van de R. K. Kerk te Was pik Boven hebben zich tot heden 12 personen aangemeld. RAAMSDONK. De eerste vasten avonduitvoering welke gisterenavond door het duo Lips van Zevenbergschen- Hoek in het Leogebouw werd gegeven, is weer bijzonder geslaagd. Hun nummers vonden bij het publiek veel bijval. Vooral hadden de humoris ten succes met-De nieuwe dienstbode- Gerritje de lachbek, en de Kunstbroe ders. De dag waarop de stemming voor den nieuwen gemeenteraad zal Bij apoth.en drogisten (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2