Wijziging Werkliedenreglement. Interpellatie Van Gent. Pluimvee - rubriek. No. 18. WOENSDAG 2 MAART 1927 50e Jaargang. DERDE BLAD. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den Raad dezer gemeente waren met kennisgeving afwezig de heeren Van Driel, Oomens en Timmer mans. Voorzitter: de Edelachtb. heer Moonen. Secretaris: de heer Van Lieinpt. De Voorzitter opent de vergadering en trekt als stemmingsnummer 6, aan wijzende, dat de rondvraag begint bij den heer Loeff. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Hierna kwam aan de orde het le punt der agenda: Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. A. een schrijven van den heer F. Smolders, dat hij zijne benoeming als wethouder aanneemt, daarbij de hoop uitsprekende, dat hij met medewerking van den Raad met vrucht in 't Dagel. Bestuur moge werkzaam zijn, B. een schrijven van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging voor Nederl. Gemeenten, houdende mededeeling, dat verificatie der administratie van het Gas_, Electriciteits. en Waterleiding- Bedrijf tot en met 27 December 192G heeft plaats gehad, waarbij boek_ en kassaldo en andere bescheiden in orde werden bevonden; C. voorts bericht van de leden die in de vorige vergadering in de diverse commissies werden benoemd, dat zij deze benoeming aanvaarden; D. een schrijven van de heeren Ant. Blok, A. Jansen en J. v. d. Hoven, dat zij, in verband met drukke werkzaam heden hunne benoeming als plaatsver vangend lid van de onderscheidene stembureaux niet kunnen aannemen; E. verslag der R. K. Hoogere Handels school voor Waalwijk zie ons no. van j.l. Woensdag Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Voorstel tot wijziging van het werkliedenreglement. (Zie 't prae.advies van B. en W. el ders in dit nummer). De Graaff: Is 't nu de bedoeling om ook voor den eersten dag dat iemand ziek is 30 pCt. uit te keeren? Voorzitter: Ja. De Graaff: Is dat dan nieuw? Voorzitter: Ja, en 't is wenschelijk ten opzichte van andere arbeidersgroe pen. De Graaff: Maar ik geloof toch dat dit nergens, ook niet door particulie ren gedaan wordt. Zelfs de ziektever zekering geeft voor den eersten dag geen uitkeering. Voorzitter: Dat weet ik wel. Maar als iemand inderdaad ziek is, dan is het voor een arbeider toch ook wel hard als hij niet alle dagen uitbetaald krijgt. We meenden hier toch wel eenige com pensatie te mogen geven Weth. Smolders voegt er nog aan toe, dat in de bedrijven waar een colr lectief contract bestaat bij eventueele ziekte ook de eerste dag wordt uit gekeerd. De GraaffIk wist niet dat een der gelijke regeling bij eenige bedrijven bestond, maar in de schoenbedrijven is dit toch anders. Bovendien keert men daar ook geen 30 pCt. maar 20 pCt. uit. Daarom sta ik er eigenlijk ook een beetje van te kijken. En de gemeente arbeiders staan toch werkelijk niet bij particuliere arbeiders ten achter. Weth. Eibers. Indien iemand één dag ziek is wordt er dan ook nog uit gekeerd? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Roks: 't Is m.i. billijk dat vanaf den eersten dag wordt uitbetaald. De arbei ders betalen toch ook naar 't volle weekloon. Dit is dus niet meer dan billijk. Dan werd mij medegedeeld dat er iemand op de Gasfabriek is die t volle weekloon geniet en niets bij draagt in het ziekenfonds en toch krijgt hij bij ziekte 't gewone loon. Dit isniet over één kam scheren en zeer onbillijk. \oorzitter: Noemt U mij dan eens een naam. Roks: 't Is Glaudemans. Voorzitter: Misschien dat Glaude mans onder de ambtenaren is gerang schikt. Weth. Smolders: Dat is van oudsher wel altijd geweest. Voorzitter: Maar ik ineen toch ook te weten dat hij later onder de cate gorie arbeiders werd gebracht. We zul len dit echter eens onderzoeken. Roks. Dan werd mij ook nog gezegd dat hij kindertoeslag ontvangt vol gens de berekening, zooals die voor de gewone arbeiders geldt. Me dunkt dat is toch niet billijk. Voorzitter. Natuurlijk niet, dat zal niemand billijk kunnen vinden. Maar ik kan U thans niets anders zeggen, dan dat ik deze zaak zal onderzoeken. Van der Aa. Als d(* raad dit voor stel aanneemt, dan zou ik willen vra gen of de menschen, welke nog de du pe zijn geworden van de oude rege ling, nu niet met terugwerkende kracht volgens de nieuwe regeling uit betaald kunnen worden. Voorzitter. Dat zal wel niet zoo'n groot bedrag zijn, maar ik ben over liet algemeen niet zoo voor terugwer kende kracht. De voorzitter brengt hierna 't con cept-voorstel van B. en W. in stem ming, Dit wordt aangenomen met S2. Tegen stemden de heeren Roks en de Graaff. Voorzitter. Het voorstel vafi den heer van der Aa, kan ik niet in stem ming brengen, als het niet door min stens twee leden wordt gesteund. Hartog. Dan zou er gezegd moeten worden over welken tijd de terug werkende kracht geldt. Voorzitter. Dat zou dan zijn vanaf de tot standkoming der regeling, ik geloof zoo ongeveer een jaar. Hartog. Ik ben wel voor terugwer kende kracht vanaf 1 Jan 1927. Van der Geld. Is dat nog wel te controleeren. Voorzitter, Zeker, aan de hand van de loonlijsten. De heeren Roks en Verwiel verkla ren zich bereid om het voorstel van den heer van der Aa te steunen. In stemming gebracht, wordt het voorstel van der Aa met algemeene stemmen aangenomen. Van der Aa. Kan het nu niet in die richting geleid worden, dat de Zater dag Jieelemaal wordt uitbetaald, zoo als de verzekering ook doet? Voorzitter. Men ontvangt nu im mers 100 pCt., dus 't volle loon, 3. Voorstel tot wijziging der over eenkomst van grondruiling op den hoek van de Besoijeusche Steeg, tus- schen den Staat en de Besoijensche Woningbouwvereniging. (Zie prae-advies B. en W. in ons vorig nummer), Roks, Is het nu de bedoeling dat er betaald wordt vanaf den dag dat de grond in gebruik werd genomen? De Voorzitter antwoordt ontken nend. Hartog. Zal de Bouwvereniging hiermee instemmen? Voorzitter. Dat geloof ik toch wel, want de vereniging is altijd welwil lend en coulant geweest. Hierna werd het voorstel van B. en W. aangenomen, 4. Aanvulling van enkele stembu reaux, wegens niet aanneming der be noeming door enkele leden. (Zie hierover d. onder Ingekomen stukken). Vervolgens werden gekozen de hee ren van Driel, Pulles.van Gerwen en J. Loeff. 5. Benoeming van een lid in de Commissies van Bijstand voor het Ge meentelijk Woningbedrijf en voor de Gemeente Licht- en Waterleidingbe drijven, (vacature F. C. Smolders), Tot leden werden benoemd de hee ren J. van- der Geld en de Graaff, res pectievelijk voor Woningbedrijf en Licht- en Waterleidingbedrijven. Mcdcdcelmg vwti den Voorzitter. In antwoord op een door den heer Roks in de vorige vergadering gestel de vraag, betreffende het huis hoek Kerkpad, deelt de Voorzitter mede, dat hij niet heeft geweten dat in be wust pand altijd een winkel gevestigd is geweest, doch later uitsluitend als particuliere woning benut werd. Daarom werd er destijds een mupr in opgetrokken, die er nu weer uitge broken is. Bruurmijn Beeft echter de verplichting om, wanneer hij de wo ning verlaat en zijn opvolger geen win kel wenscht te houden, er opnieuw den muur tusschen te bouwen. Rondvraag. De heer Roks vraagt, of aan Ged Staten al eenige kennis is gegeven betreffende de rioleering door en langs de tramlijn in de Grootestraat van voorm. Besoijen. De Voorzitter antwoordt dat men in overleg is getreden met de Holl. Buurtspoorwegen. De kwestie is dat de rails zijn vergaan. Als er nu een auto over komt, licht zich een stuk van de lijn op, waar door er naast dan -t water afloopt. De opzichter deelde mede, dat de goot langs het trottoir loopt. De heer Rokx spreekt dit tegen 't water wordt tusschen en buiten de tramlijn afgevoerd. r De Voorzitter vindt dit wel een zonderlinge plaats. De heer Eibers zegt dat zulks nog van vroeger is. De Voorzitter zegt een nader onder- zoek toe naar de mogelijkheid van verbetering. Interpellatie van den heer Van Gent. Van Gent. Toen in de laatste ver gadering dhr. Smolders tot Wethouder gekozen werd, kon ik geenszins ver moeden, dat er een besluit genomen zou worden dat B. en W. voortaan op Zaterdagnamiddag zullen vergaderen. Ik meen, dat bij de vorige verkiezing van den heer Klijberg er overleg ge pleegd was geworden om niet op Zaterdag de vergaderingen van 't Dag. Bestuur te houden. Nu spijt 't me. dat de heer Smolders heeft voorgesteld om op Zaterdagnam. te vergaderen, want hij toch is altijd geweest een voorstander enpropagan dist voor den achturendagen den vrijen Zaterdagmiddag. De achturendag heeft bij ons reeds burgerrecht gekregen Vreesde men vroeger dat de vrije Zaterdagmiddag niet goed zou worden besteed thans is dit anders geworden. In elk geval lijkt me de vrije Zaterdagmiddag een zegen voor de maatschappij en ook voor het gezin. Daarom vraag ik dan ook: le. Zijn B. en W. niet van meening dat door het vergaderen op Zaterdag middag een lang verkregen en hoog gewaardeerd recht van de ambtenaren ernstig wordt verkort? 2e. Zijn B. en W. niet bereid alsnog welwillend te overwegen of de ver gadering niet op een anderen dag en een ander uur gehouden kan worden. WETHOUDER SMOLDERS. Mijnheer de Voorzitter. Had ik het plan in deze eerste raads zitting, waar ik als wethouder tegen woordig ben, een kort woord te spre ken, nu de heer van Gent, naar aanlei ding van het tijdstip waarop de wet houdersvergaderingen gesteld zijn, vooral uit principieel oogpunt, zijn af keuring hierover heeft te kennen ge geven, zal ik uiteraard uitvoeriger zijn, en wil ik eerst dienaangaande een ver klaring geven. Vooreerst dank ik den heer v. Gent, die zoo welwillend was om mij van te voren van zijn inzichten kennis te geven waardoor ik in de gelegenheid werd gesteld hierop een antwoord te geven. Dat ik in de vorige vergadering mijn benoeming in beraad hield, was om met U mijnheer de Voorzitter en met wethouder Eibers van gedachten te wisselen over het tijdstip waarop de wethouders-vergaderingen te houden, omdat dit van grooten invloed zou zijn op het al. of niet aanvaarden van mijne benoeming. Ik wil hierbij wel verklaren, dat die vergaderingen niet anders te stellen waren geweest, dan in de uren van mijn gewone dagtaak afgezien of zulks op de drukkerij waar ik werk zaam ben, mogelijk zou zijn (trou wens van de onmogelijkheid om perio diek op eenzelfden dag in de week den noodigen vrijen tijd te hebben, was ik volkomen overtuigd) maar afgeschei den hiervan, zou ik er voor bedankt hebben om dit financieele offer te brengen. Door mijne vele bestuurs functies in diverse vereenigingen, die ofwel het behartigen van liefdadige doeleinden nastreven, of het bevorde ren van organisatie- of algemeene be langen tot doelwit hebben, wordt zoo veel van mijnen vrijen tijd gevraagd, dat ik me meermalen de vraag heb ge steld, of het als huisvader wel te ver antwoorden is, al die uren aan het ge zinsleven te onttrekken. In de overtuiging het algemeen be lang te dienen heb ik deze functies steeds willen blijven vervullen. Bij mijne wethoudersbenoeming heb ik de belangen voor mijn gezin«echter niet geheel ter zijde willen zetten, dat vond ik onverantwoord. Het algemeen belang wilde ik door deze benoeming wel dienen, doch niet ten koste van financieele offers, n.l. elke week een halven dag of meer werkverzuim. Dat wil niet zeggen, dat ik voor bijzondere gelegenheden of omstandigheden, waar noodig, niet eens werkuren zal benutten. In theorie is alles heel mooi op te zetten, doch met de practische uitvoer baarheid moet ook rekening worden gehouden. Waarom worden de raadsvergade ringen en alle commissievergaderingen buiten de gewone daguren gehouden? Werden vroeger de wethoudersver gaderingen, toen de heeren fabrikan ten nog hun volle energie in hun be drijf hadden te ontplooien niet meestcn tijds des avonds gehouden? Bij al die vergaderingen waren ook ambtenaren aanwezig. Over het bezwaar voor heeren amb tenaren, betreffende den vrijen Zater dagmiddag, zou ik nog heel wat kun nen zeggen, maar dan zou ik daarbij persoonlijk moeten worden, en dat wensch ik niet. Met het principe van den heer van Gent ben ik het eens, maar de practi sche uitvoerbaarheid is mij onmoge lijk. Er is echter reeds overwogen om avondvergaderingen te houden, waar door de Zaterdagmiddag vrij zou ko men. Kan de raad een voor heel het Col lege van burgemeester en wethouders bevredigende oplossing aan de hand doen, dan zal die zeer zeker gaarne worden aanvaard, en persoonlijk wil ik nog verder gaan, als de meerderheid van den raad in het algemeen belang meent, dat de toestand niet bestendigd kan blijven, en die meerderheid uit zijn midden thans een ander door haar gewenscht lid vindt, dat op de werk uren kan vergaderen, dan wil ik mijn functie beschikbaar stellen. Is dat niet het geval, dan verklaar ik hij deze nogmaals mijn beste krach, len aan 't algem. belang van de mij dier bare gemeente te zullen wijden, spe ciaal aan het onderdeel, waarvoor ik ben aangewezen, n.l. de bedrijven van Gas., Waterleiding en Electriciteit. Tevens wil ik hier een woord van dank brengen aan de leden der Bouw commissie waarmee ik ruim 8 jaar in prettige verstandhouding heb mogen samenwerken. Dan zij het mij tevens vergund aan B. cn W. hartelijk dank te zeggen, welke mij zoo ruimschoots tegemoet kwamen hij de vaststelling van dag en uur van vergadering. De Voorzitter zegt er wel iets van te willen zeggen daar hij er ook bij betrokken is. Spr. en Weth. Eibers hebben er na overleg mee ingestemd om de vergaderingen buiten de ge wone uren te houden. 'tWas geens zins de bedoeling om aan den vrijen Zaterdagmiddag te tornen wat men besloot deed men met bloedend hart. Maar, vraagt spr. staat de daad hier niet op een hooger plan? En zou het niet een verkeerde democratie zijn in dien hier niet aan den vrijen Zater dagmiddag werd getornd in dit geval, waardoor dan de zaken van het alge meen belang achterwege zouden moeten blijven. Spr. wil daarom voorstellen in den bestaanden toestand te berusten Het ging force majeure; de persoonlijke belapgen van de ambtenaren moeten wijken voor het algemeen belang. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter hierna de openbare ver gadering en ging de Raad in geheime zitting ter behandeling van eenige belastingreclames. (Ongecorrigeerd). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 Februari 1926. Benoemd. Tot Kerkmeester van de parochie .St. Jan" den heer Gerard v. Loon- van Wagenberg. Briljanten bruiloft. Heden wordt in onze gemeente een zeer "bijzonder feit herdacht, dat slechts aan zeer weinigen is toebedeeld te mogen vieren. Het is toch 65 jaar geleden dat de heer Jud. Timmermans Wz. en mevr. Timmermans-Maertens in het huwelijk traden. Zeer zeker een zoo zeldzame gebeurtenis, dat wij, hoezeer wij weten dat de jubilarissen elk uiterlijk vertoon willen mijden, het ons toch tot een plicht achten het brillanten paar en de geachte familie, zij 't in 't kort, openlijk onze hulde betuiging en onze welgemeende feli citaties aan te bieden. Wij wenschen hen dan van ganscher harte toe dat zij nog verschillende jaren in zoo goed mogelijke gezond heid en onder de meest gelukkige omstandigheden te midden hunner kinderen mogen genieten van de zoo welverdiende rust, daarbij dankbaar in herinnering brengend wat de heer Timmermans voor onze gemeente heeft gedaan in die lange reeks van jaren als-lid van den gemeenteraad, als wethouder en in tal van andere functies, niet 't minst als directeur van „Noord-Braband", die onder zijn krachtige en energieke leiding is ge worden een der eerste levensverzeke ring-maatschappijen van ons land, een sieraad voor den naam Timmer mans, maar niet minder voor onze plaats, waar ze meer dan 80 jaren is gevestigd. Het brillanten paar nogmaals onze hartelijke en beste wenschen. Zooals wij hierboven zeiden is op verzoek der jubilarissen om door ons vroeger medegedeelde redenen, elk uiterlijk vertoon zooveel mogelijk vermeden. Niettemin is deze gebeur tenis van zoo'n bijzonderen aard, dat natuurlijk betuigingen van sympathie en hoogachting niet geheel achterwege konden blijven. Hedenmorgen ten half negen werd een H. Mis tot intentie der jubilaris sen opgedragen, waarbij behalve de familie, het personeel van Noord- Brabant en de firma W. Timmermans Zn. tegenwoordig waren. Door het personeel dezer beide kan toren werden bij monde respectieve lijk der heeren Th. van Mlerlo en Klaassen onder hartelijke toespraken bloemen aangeboden. Ook van tal van andere zijden kwamen in den vorm van bloemen, telegrammen, enz. legio huldebetui gingen in. Mr. van Coothstraat. De bebouwing der Mr. van Cooth straat gaat den laatsten tijd snel vooruit. Nog zijn eenige huizen in aanbouw of pas betrokken en thans weer heeft de heer A. van Schijndel- van Thiel een 20 h 25 Meters aan de gemeente aangevraagd zuidelijk van het magazijn der firma Rosenberg om daarop een landhuis te bouwen. Examen. Aan de R K. Universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het candidaatsexamen in de klassieke taal en letteren de Zeereerw. heer H. W. J. Surig. rector van het gesticht Kalarama te Beek bij Nijmegen. Werkwijziging. Naar wij vernemen, zullen bij de firma Van Iersel, Witlox Co. eenige werklieden, die in de zoollederfabriek werkzaam zijn, heden ontslagen worden als gevolg van de omzetting van het zoollederbedrijf in een bedrijf tot het vervaardigen van alle soorten technisch leder, waardoor zij overcompleet wor den. Duitsche Schoenfabrikantenbond. De „Verband der Deutschen Schuh- und Schaftefabrikanten" heeft zijn naam gewijzigd in „Reichsverband der Deutschen Schuhindustrie. Een be stuursvoorstel om wegens de onver- dragelijke houding der leiders van de werknemersbonden geen collectief contract van bondswege meer aan te gaan en de regeling van loonen en werktijden over te laten aan de af- deelingen, is na ampele beraadslaging verworpen tegen een sterke minder heid. De meerderheid verwachtte dat de werknemers in 't vervolg een be teren toon zouden aanslaan. V.v.d.S. PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's gezonden worden aan „De Combinatie", Wester, singel 27a, Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. ZELF FOKKEN OF EIEREN (KUL KENS) KOOPEN? Er zijn nog menschen, wien die vraag niet interesseert. Ze hebben slechts enkele kippen voor 't gemak om het tafel, en keukenafval kwijt te raken en verlangen er in 't voor. jaar naar om een der dieren te „zet ten" en die straks als moeder „kloek" met een koppel donzige kuikentjes te zien rondscharrelen, tot levendig ver. maak der kinderen, zoowel als van vader en moeder zelve. Nu behoort zulk een tafereeltje inderdaad tot de lieflijkste voorjaarsidyllen en hoen derhouders, voor wie de te behalen voordeelen slechts nevenzaak zijn, zouden wij het zelf fokken der jonge dieren niet graag ontraden, hoewel zij toch wel eenige meerdere belangstel ling mochten toonen voor de beant woording van het tweede gedeelte der vraag, nl. of het beter is eieren van eigen koppel voor broeddoeleinden te bestemmen, dan wel broedeiereren te koopen. Overigens zouden we in het alge meen willen aangeven, dat de boeren, die een aantal kippen houden als ne. venbedrijf en degenen, die, hoenders bezittende uit liefhebberij, er toch graag zooveel mogelijk voordeel uit willen halen, goed doen om jaarlijks de benoodigde eendagskuikens of jon ge hennen te koopen. Men weet, van welk belang het is om op den juisten t(jd kuikens te bezitten, daarvan hangt het zelfs af, of men voordeel zal kun nen behalen of niet. Welnu, in het vroege voorjaar zijn er nog weinig broedsche hennen, zoodat het heel moeielijk is om le gaan vertrouwen op het toeval, dat een of meerdere onzer kippen op den door ons bepaalden tijd broedneigingen zullen vertoonen; slechts het bestellen der dieren tegen het door ons gewenschte tijdstip geeft De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7