OE ECHO VIN «ET ZUIDEN MIJNHARDT's £axe&t Indrukken. No. 10. Zaterdag 5 Maart '2750e Jrg. TWEEDE BLAD. De lachende lente. Hooit! Een nieuw lied! 't Geluid valt uit de boomen, klinkt over de vette velden en sterft weg te gen liet hoogopstaande bosch met zachten echo-klank. Als een uitgelaten kind laclit de vogel over de lente. En de lente zelf? Schuchter, als 'n jonge maagd, treedt zij nader, weifelend. En de ongeduldige menschen vra gen: zal ze komen? tGroen in de knoppen, de bloemetjes op het veld, het windje van het Zuidenzouden zij ook bang zijn...? 't Weergalmende bosch davert van den lach. 't Is feest, 't is feest De vogeltjes weten het welDe lente zal komen! Vanuit het Zuiden hebben zij den adem meegebracht, die over de doode schepping zal blazen en levende geuren zal rondwaaien. De natuur is één groot boek met schoone, levende letters en bloeiende vergezichten. Ik lees dan in dat boek een nieuw hoofdstuk, het hoofdstuk van de lachende lente. nog een late wagen. En dan valt er uit 'n toren een handvol klokke-klan- ken; 'tis d' avondklok, paternos ters gaan door ruwe handen. De klan. ken waaien rustig door de lucht en wijden den dag die wegkruipt naar j het verleden, en laten de velden in de rust van den nacht. Dit alles zullen wij zien en liooren als straks de lente is gekomen. Wij volgen met spanning haar ontwikke ling, wij zullen haar liefhebben met heel onze ziel en een vroolijk wel komstlied doen galmen boven heel het scheppingslied der natuur. Die natuur, dat groote boek! O, sla liet. open Het begint juist met een nieuw hoofdstuk, het hoofdstuk van de lach ende lente. H. B. BINNENLAND. Proef de zoete geuren, snuif de witte lucht als het morgen is in 't stille buiten! Gij staat verwonderd wat ge dan ziet! Ge sluit Uw oogen van zoet ge luk en haalt Uw hart op dat bruisend 't bloed de aderen doorperst van lou ter jolige lust. Zie! De zonnewagen staat gereed! En hij rijdt langs liet blauwe zwerk, dat als een klaar veld afgewisseld wordt door groote wolken-tunnels. En steeds^ maar voort rijdt hij langs den machtigen hemelkoepel. God, wat is Uw schepping schoon Zie daar dat bosch in neveldamp! Het lag daar stil, als wachtte het tot de dag komen zou. En als het morgen is, vangt het rosse zonneglans mee, dat als blinkend goud afsteekt in den natten nevel. Wat ademen die velden dan een vredige rust! Hoe geheel vergeten lig. gen zij daar! Is dit landschap nu een deel van de aarde die doornen en distelen zal voortbrengen? Ja, het is waar! Maar zien we op den grooten rijkdom van den morgen, den rustigen mor gen, die de woeste elementen als be teugeld, voor ons verbergt, spreken wij van zegen, van grooten zegen, die neerdaalt uit den stillen hemel en de aarde doorvochtigt met groeikracht van Gods groote goedheid. O, ga naar de bossclien, naar de bosschen, naar de groote bosschen, als straks alles groen is geworden! Adem daar grootheid in Onze bosschen zijn mooi en trotsee- ren de eeuwen, de lange grijze eeuwen. Luister 'ns naar de oude dingen waarvan zij fluisteren Stormen zijn over ons heengegaan en door den strijd om staande te blij ven, zijn wij sterk geworden. Gij ver heugt U in de lente? Doe het gerust, wij kennen haar reeds eeuwen! Maar vergeet in Uw vreugde onzen Schep per niet! Geloof den dwazen wereld- ling niet, die zegt de diepte en hoogte der schoone natuur te kunnen zien zonder GodHij alleen is het, die ons hier plaatste. En wanneer de bijl ons niet verrast, zullen wij nog vaak de lente zien en wij zullen' stil blijven fluisteren tot menschengeslachten die komen en vergaan Die hooge en groote overkoepeling van het lauwerige groen, doet ons dan wegzinken in namelooze klein heid. En wij lispelen met het zachte ruischen van het wijde, wijde woud: Heer, hoe groot zijn Uw werken! Als de stille avond uit de dauw- ademende velden komt gewassen, het maanlicht rijst, dat een vreemd blank schijnsel op de aarde laat vallen de aarde, die stil is weggezonken uit de drukte van den dag, dan komt er vre de in ons hart. De bladeren zien zwart en de scha duwen der bosschen zijn vaag wegge smolten in den witten nevel. 'tHart der schepping luistert! Elk geluid wordt door het scherp gehoor van den avond opgevangen en ver weggedragen, waarheen Ginds blaft 'nhond, sluit 'n venster met 'n harden slag 't lamplicht bin. nen, zaagt een harmonika wat tonen kapot of ratelt er van een verre weg HET ONTWAPENINGS-ONpWERP DER SOCIALISTEN. Bij de behandeling van dit wets ontwerp, waaruit duidelijk gebleken is dat de overgroote meerderheid te recht van eenzijdige ontwapening niets moet hebben, zijn de socialisten nog al aardige pillen te slikken gegeven, waarvoor zelfs de heer Albarda stond te kijken. Hem werd o.m. onder 't oog ge. bracht, de uitspraak van den socialis- tischen minister van België, Van der Velde. Deze laatste heeft indertijd in De Telegraaf een ondubbelzinnig ant- antwoord gegeven op de vragen, waar toe zeker artikel van den lieer Albar da in Het Volk aanleiding had gege ven. Tegenover diens slappe (nu weel bij de verdediging van liet wetsont werpK. ter Laan door anderen na gebouwde) opvattingen inzake de handhaving van de neutraliteit, stelde de sociaal-democraat Vandervelde in dit Amsterdamsch blad de volgende stellingen Wie schennis van de onzijigheid niet bestraft maakt zich tot medeplichtige van den oorlogvoerende. Het moet. reëele afweer zijn, „een enkel gebaar van verzet is niet voldoende." Het Volkenbondsstatuut, dat internatio nalen bijstand toezegt, brengt mede, dat het aangevallen land moet begin nen met zich ^e verzetten. Kon de heer Albarda, die daarna aan liet woord kwam, dit ontkennen Natuurlijk niet! Toch trachtte hij zichzelf en anderen te suggereeren dat er geen tegenstrijdigheid bestond tusschen sociaal-democraten in bin nen- en buitenland. Eigenlijk zoo wilde hij zijn auditorium wijs maken zijn al die socialisten het roerend eens. Maarmaar men moest on derscheiden. Voor Frankrijk, Enge land en België waren de omstandig heden heel anders dan voor Nederland Noorwegen, Denemarken en Zwitser land. Wij begrijpen aldus de heer Albarda met stemverheffing dat ontwapening van Frankrijk alléén misschien het oorlogsgevaar zou ver hoogen, vooral als dit een fascistisch karakter zou dragen. Maar Neder land behoeft den vrede niet door leger en vloot in stand te houden. Dat de Belgische sociaal-democraat hierover gansch anders denkt, dat hij eenzijdige ontwapening van Nederland als woordbreuk beschouwt, was nog pas ten duidelijkste gebleken uit de citaten, waarop de heer Van Dijk de Kamer had vergast. Dat vóór den oor log blijkens de verwerping van het plan-von Schlieffen door von Moltke tijdens den oorlog blijkens merkwaar, dige uitingen van Ludendorff, leger en vloot wel degelijk Nederland buiten den oorlog hebben gehouden, ver zwijgt de heer Albarda. Dat de land grenzen van Nederland 13 of 14 maal zoo lang zijn -als die van Denemarken en dat op zeer korten afstand van onze Zuidergrens in 1914 neutral iteits- schennis plaats had, laat hij onver meld. Dat zelfs in laatstgenoemd land het ontwapeningsministerie door den volkswil is weggevaagd, schrijft hij uitsluitend toe aan misnoegen over de werkverruimingsvoorstellen van dat kabinet, zonder de vraag te beant woorden of men bij warme geestdrift voor de algeheele eenzijdige ontwape ning, om een betrekkelijk bagatel dat ministerie zou hebben verjaagd. Nederland zoo constateert hij is een klein land en een klein land kan zich niet meer verdedigen, maar tegelijk vergoelijkt hij de geheel af wijkende houding zijner partijgenoo- ten in België, dat in geheel andere omstandigheden heet te verkeeren. Is België dan niet klein, heeft, het groo. ter kolonie dan Nederland? Boncour wordt door den heer Albarda ten too- neele gevoerd als een der sociaal-de mocraten, die de internationale vre- desgedaclite bevorderd hebben maar met geen woord weerlegt hij de vol gende mededeeling van den heer Duv- maer van Twist (vergadering van 26 Februari 1927)„Toen in Frankrijk op het einde van 1925 een poging werd gedaan om de legersterkte daar te lande van 607.000 man terug te bren gen op 500,000 man, was het socialis tische leider Paul Boncour, die tegen die poging waarschuwde, omdat, zoo als hij zeide, de voorgestelde vermin dering een doodelijk gevaar voor Frankrijk zou zijn." Ook is daar nog het revolutiegevaar. De heer Albarda verfoeit den burger oorlog, zelfs in vroeger tijden ver diende die niet zoo vernamen wij heden van hem de romantische ver heerlijking, welke daaraan veelal (van socialistische en communistische zijde) is ten deel gevallen. De tijd, waarin de commune van 1871 onze sociaal democraten in een staat van enthousi asme bracht, schijnt gelukkig voor goed achter ons te liggen. Maar denkt de heer Stenliuis er precies eender over en is daar nog niet steeds de con gresresolutie van 1919, waarin ook de mogelijkheid der aanwending van .an dere dan wettige middelen wordt er kend. Is de S.D.A.P. wij zeggen het den heer Van Dijk na niet de partij van den klassenstrijd, ligt liet wel bovenal op haar weg, zich als den profeet van den vrede voor te doen? Die vrede kan op den duur gewaar borgd worden door algemeene ontwa pening met een internationale politie macht; niet echter op de wijze onzer sociaal-democraten. Deze laatsten willen, tot ontstelte nis van ds. Liugbeek de burgerwachten enz. verbieden. „Vrijwillige gewapende corpsen zijn verboden", leest men in art. 12 van hun wetsvoorstel. Wie heeft echter die burgerwachten noodig gemaakt? En hoeveel onschuldiger zijn ze dan de weltoegeruste machtige, vrijwillige roode garde van 250,000 man in (het thans slechts kleine) Oostenrijk! Vindt ds. van der Heide, die om het satanisch karakter van den oorlog ook de defensie verafschuwt, zoo'n bewapening als wij juist schets ten wel geoorloofd als het onder socia listen gebeurt? Wij zouden aan het vragen kunnen blijven. En een bevre digend antwoord kan zelfs een be kwaam en slagvaardig man als de heer Albarda op schier geen enkel dier vragen geven VERBETERING VAN HET VEER TE MOERDIJK. Waarschijnlijk in. het voorjaa1928 een nieuwe* veerboot. Het propaganda-coniité voor wegen verbetering, schrijft o.m. 'tvolgende: De vraag is gesteld hoe het staat met de plannen tot verbetering van het veer MoerdijkWillemsdorp over het Hollandsch Diep en meer in het bijzonder is daarbij gevraagd of er kans zou bestaan de gewenschte ver betering gereed te krijgen, vóórdat de in '28 te Amsterdam te houden Olym pische Spelen beginnen, welke 'n 'toe neming van het verkeer doen verwach ten over dit veer op een der voor naamste routes, die Frankrijk en Bel gië met Nederland verbinden. Er bestaat alle kans, dat het veer MoerdijkWillemsdorp vóór den zo mer van 1928 verbeterd zal zijn. Het voor de uitvoering van de ver beteringen opgemaakte werkplan is in dien zin opgezet en binnenkort zal met die verbetering een begin worden gemaakt. Bij dergelijke werken kan de tijd, noodig voor de voorbereiding en de uitvoering, mede- of tegenvallen, maar verwacht kan worden dat in het voorjaar van 1928 een nieuwe veerboot voorzien van koplading, in de vaart zal worden gebracht, de vaarafstand zal worden verkort en een geregelde halfuursdienst kan worden onderhou den. Het Corr. bureau te 's-Graven- hage meldt: Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de versterking van de be manning van Hr. Mr. kruiser Sumatra te Sjanghai geschiedt op verzoek van den commandant van dien bodem, teneinde naar behooren in den dienst te voorzien. De sterkte der bemanning is thans aanzienlijk zwakker dan de normaal benoodigde. Voor de reis naar Oost-Indië toch was slechts een beperkte bemanning aan boord geplaatst, die in Indië met inlandsche schepelingen zou worden aangevuld; bovendien zijn te San Francisco pl.m. 20 opvarenden, verlokt door hooge loonen aldaar gedeserteerd. Daar het zich nu laat aanzien, dat het langer zal duren eer Ned -Indië wordt bereikt dan aanvankelijk was berekend, bleek het wenschelijk, mede gelet op den drukkeren dagelijkschen dienst in de haven van Sjanghai, in meerdere mate de normale sterkte der bemanning te benaderen. Zaterdag vertrekken 35 man voor dit doel vanuit Rotterdam. gezant van Hare Majesteit te Brussel van jhr. Beelaerts van Blokland, thans werkzaam aan het departement van buitenlandsche zaken te's Gravenhage. (Reeds eerder was gemeld, dat jhr van Vredenburgh, zoodra de beslissing over het verdrag gevallen zal zijn, zal aftreden, Red Naar „de Maasb." verneemt, zijn als afgevaardigden van Nederland naar de economische Volkenbondsconferen tie op 5 Mei benoemd de heeren H. Colijn, Joh. Gelderman, dr. H. J LoVink, mr. R. Zimmerman en J. Oudegeest. Verder de heeren mr. M. P. L Steen- berghe, eerste technische adviseur werkgevers, mr A. M. Molenaar, tweede idem, P. J. S. Serrarens, eerste tech nische adviseur werknemers, H.Amelink tweede idem en H J. van Brink, ad viseur voor koloniale zaken. GOED NIEUWS. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer wordt gezegd dat het 7e leerjaar zoo spoedig mogelijk zal worden ingevoerd en dat de Hotel belasting waarschijnlijk wel zal ver dwijnen. INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND. Naar verluidt, heeft de regeering van de Koningin der Nederlanden aan Koning Albert een verzoek gedaan om instemming met de benoeming tot Er is in de Fransche Kamer een plan ingediend tot organisatie van de Fransche natie in tijd van oorlog en tot beveiliging der Fransche natie. Het zal 67 milliard kosten. Naar de „Daily Mail" meldt, zal bij de aanstaande Engelsche vloot manoeuvres in de Middellandsche Zee de vloot verdeeld worden in twee partijen. Tot de oefeningen behoort o.a. het trachten door een van beide vloten zich met eenige verspreide een heden te vereenigen en, zoolang dit niet geschied is, een gevecht raet den vijand te vermijden, wat deze moet trachten uit te lokken Natuurlijk moet de vloot, die het gevecht ontwijkt, toch zorgen steeds gevechtsklaar te zijn Een tweede oefening zal zijn, dat een smaldeel linieschepen met behulp van vliegtuigen tracht een zeestraat door te komen, die door duikbooten onveilig wordt gemaakt Tegen het invallen van de duisternis zullen de duikbooten de vijandelijke linieschepen en kruisers steeds vasthouden en zoodoende een gevecht uitlokken tusschen een smal deel liniekrulsers en de vloot van groote linieschepen. Ten slotte zullen de oefeningen dienen «ter beproeving van alle schepen en vliegtuigen onder oorlogsomstan digheden", gelijk een lakonieke, maar veelbeteekenende order luidt. De nieuwe verkeerswet in Enge land waaraan onlangs de laatste hand gelegd is, zal volgens de „Daily Mail" de maximum snelheid van 33K.M. per uur voor gewone auto's en motorrij wielen afschaffen, doch die van 25 K M voor vrachtauto's en omnibussen handhaven. In plaats van de maximum snelheid die tot dusver voor alle wegen gold komt* nu het verbod om zoo te rijden, dat het gevaar op levert en om harder te rijden dan onder de gegeven omstandigheden wensche lijk is. Voorts zou de nieuwe wet bepalingen bevatten inzake een verplichte verze kering van de aansprakelijkheid jegens derden en zal zij de voorwaarden voor het verkrijgen van een rijbewijs ver scherpen. De Belgische begrooting van landsverdediging is verhoogd met 19 millioen frank en vraagt 616'/2 miilioen francs. De invloedrijke Amerikaansch Republikeinsche leider prof. Nicholas Murray -Butler, de president van de Columbia Universiteit te New York (stad) is aldaar teruggekeerd van een reis in de Staten van het Midden- Westen. Hij heeft als resultaat van zijn ervaringen meegedeeld, dat het er op het oogenblik niet rooskleurig uitziet met de verkiezingskansen van Coolidge en de Republikeinen. De oorzaken daarvan zijn verhaalt prof Botler dat er een reusachtige aandrang is om te komen tot intrekking van het drank verbod, dat er groote tegenkanting bestaattegen een derdenpresidentieelen termijn van Coolidge en dat het boeren- element in het Midden-Westen, fel op Coolidge gebeten is. De boeren in de Unie willen nu dus bij de a.s. verkie zingen voor de Democraten stemmen waarschuwt Butler. d'-Tntf Mienheer de Redaktie. Mak ook is wat in ouwe krant schrijve, In Sprang zin ze al klaor metdeleist veur de raotsverkiezinge met dereve- luutionairen zegge ze en aan 't brug- geske oak. Zou noemen ze ze toch, geleuf ik, is 't nie? in Capelle daor heurde niks es van eene die onverwachtsch fein geworre is, nou en zukke feinigheid kan de van meen kedoo krijge hur. Daor hem we nou al eens mee geleerd in de mobelesasie. Doen ze in Capelle nou weer niks krek es naa de vereendiging Motte ze hier nou weer den boel deronder looppe Mot er Roel. Arjaon en Jan Michels nou ook wer uut. Neie zek! det mot nie 11 Dees kèèrels vechtien vur Capel en ze hen der wè vur over oak, aè hen we verleej jaor op de Nieuwvart gezien met 'i konkoers. Capelsch hart en portemennee hanze der vur over en dar kwaamp hetmer opaan. Kepeische errebaiers loat ons nou toch onz gezont veistaant gebruikke en loat ons nou ook is ne keer ver- gaierre bij Leentjes oet bij de weeuw van Toon van der Haart bij Jansse, wandt wille we nou noch eens een lolletje hewe, dan motte we gaauw de haande in mekoare slaan om d'aauw Leje van de raad bovengenoemt er in te haauwe, 't wordt zoo zuutjes aon teid hur. We motte der mtnse in haauwe, daar we wè an hebbe. Aon al oè gesauwel der hemme nou genoegt van. Mienheer ik daank oe veur hetplaotse. Ouw getrouwe Leezer Ne Nieuwvaortsche errebaaier. Capelle, 3 Mèèrt '27. RECHTSZAISEN. Van de eeuwige onbekende I Terecht stond G. J. L., werkman te Eethen, beklaagd van diefstal van 3 kippen ten nadeele van J. Straver en 3 kippen ten nadeele van W. de Graaft. De kippen werden door de ramen van den zolder in het huis van verdachte gezien. Ze waren ge stolen te Babiloniëabroek. Veidachte hield vol geen tweemaal drie kippen te hebben gestolen. Hij had ze gekocht van een onbekende en terwijl hij dronken was. De „onbekende" had zeker weer een baard, nietwaar? vroeg de presi dent en 't publiek lachte. De politie had te voren bij een huiszoeking geen kippen bij verdachte aangetroffen. Ze hebben toen niet eens goed gekeken, aldus verdachte, ik heb altijd kippen gehouden. Ze zaten opgesloten in de bedstede. De verdachte hield vol tegen de klip pen op, maar de getuigenverklaringen brachten het wettig en overtuigend bewijs. Verdachte staat ongunstig bekend. De eisch luidde 2 maanden gevan genisstraf. Ik kan 't niet aannemen, hoogedel achtbaren aldus verdachte. Uitspraak 17 Maart a.s. Auto ongeluk. J. Z., chauffeur te Grave, belast met het vervoer van weiklieden van Raams- donksveer naar de werken der Maas- Maaskanalisatie te Grave, was in den nacht van 19 op 20 Sept. 1926 aan zijn stuur ingeslapen en ook de werk lieden sliepen. Gevolg was dat hij tegen een boom is gereden en eenige der werklieden uit Raamsdonksveer werden gewond. De eisch luidde 1 maand hechtenis, de uitspraak 1 maand hechtenis voor waardelijk met één jaar proeftijd. Vrijgesproken. J. P., landbouwer te Baardwijk, gemeente Waalwijk, was door den Kantonrechter te Waalwijk tot geld boete veroordeeld wegens ovèrtrtding de Jachtwet. Verdachte kwam van zijn vonnis in hooger beroep en met succes. De rechtbank, uitspraak doende, ver nietigde het vonnis en sprak ver dachte vrij van de aanklacht. J. J. v. W., schoenmaker te Kaatsheuvel, geheel alsvoor, vrijge sproken. Diefstal. De rechtbank uitspraak doende ver oordeelde Ian B., arbeider, bijgenaamd de Vlijmensche gek, wegens diefstal van een fiets ten nadeele van M. Kremers te Beugen, tot 8 maanden gevangenisstraf, conform den eisch. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft. werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent. (Batten verantwoordelijkheid der Redactie).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5