zou worden gegeven, berekend naar hetgeen zij trokken uit hun werkloo- zenkas. Dat geldt dus voor allen of ze het hard noodig hebben of niet. Het moest alleen maar gegeven worden daar waar groote behoefte was. Er zijn er onder de kleine boeren en middenstanders veel die het zeker zoo hard noodig hebben en die krijgen toch ook niets. Ik ben niet tegen steunverleening doch het moet alleen daar gegeven worden waar het beslist noodig is. Ik zou hier wel namen kunnen noemen, doch daarvoor is het thans de gelegenheid nietin geheime vergadering wil ik dat wel doen. Zoo lang onze belasting nog zoo hard drukt ben ik er tegen dat zoo maar aan iedereen steun verleend wordt. Ik heb een zoon die examen Mercurius gedaan heeft, doch nog altijd geen betrekking heeft kunnen vinden. Toch wordt die jongen hier in Waspik in de belasting aangeslagen omdat ik hem voor mij een paar boodschappen laat doen. Moet ik dat dan zelf doen en hem thuis achter de kachel zetten. Zoolang *i hier met de belastingen nog zoo gesteld is vind ik het treurig dat het geld aan steunverleening wordt uitgegeven. Voorzitter. Uw argumenten zijn niet juist, zij staan buiten deze zaak. Als uw zoon wordt aangeslagen dan kan dat ten onrechte of onbillijk gebeuren, maar daar staat deze kwestie buiten Er is in de vorige vergadering beslo ten om alleen aan georganiseerden steun te verstrekken; gaat men er de ongeorganiseerden ook bij betrekken dan zal het nog wel meer worden. v. d. Kijken. U zegt dat hetgeen ik naar voren bracht buiten de zaak staat maar ik breng belasting betalen wel degelijk met steunverleening in ver band. De centen moeten toch opge bracht worden, zoo zit het er hier bij de gemeente niet aan. Voorzitter. We hebben er toch een post van f lOOO.voor op de begroo ting gebracht. v. d. Rijken. Dat wil nog niet zeg gen dat het moet worden uitgegeven. We mogen gerust wat overhouden. Ik ben niet tegen een steunregeling, maar men moet alleen geven waar het hard noodig is. A. Brokx. Dan komt u juist op mijn stokpaardje. Ook ik ben er voor ge weest om niet uitsluitend aan georga niseerden te geven, daar er ook on georganiseerden zijn die het veel harder noodig hebben. Voorzitter. Als ik den heer v. d. Rijken goed begrepen heb, dan wil hij wel een steunregeling, maaralleen voor menschen die het hard noodig hebben. Maar laat ik hem nu eens een vraag stellen. Stel dat iemand bij zijn organisatie is uilgetrokken. Hij heeft altijd uiterst spaarzaam geleefd, zoodat hij nog niet geheel broode loos zal zijn, zooals een ander die niet heeft overgehouden. U zou zoo iemand dus willen uitsluiten? v. d. Rijken. Inplaats van te ant woorden wil ik u een wedervraag stellen. Als ik in zeker jaar f500 van mijn winst heb kunnen overhouden, ben ik dan niet voor me zelf ver plicht die te bewaren, want kan ik anders als ik het volgend jaar verlies lijd bij de gemeente aankloppen? Zoo gaat het toch bij den midden stand ook, die heeft het hard te ver antwoorden en klaagt zeer over den zwaren belastingdruk. Verschure. Er is, dunkt me, over dit onderwerp genoeg gedebatteerd. Ik ben het met den heer Pruijssers eens dat het op het oogenblik zoo hard niet meer noodig is; iemand die ernstig wil kan wel hier of elders aan werk komen We kunnen dan in het najaar weer eens zien Daar komt nog bij dat het Armbestuur ook verdere bijdrage heeft ingetrokken, zoodat alles ten laste van de gemeente zou komen. Voorzitter. U zegt dat het Armbe stuur geen verdere bijdrage meer geeft, maar dat is mij niet bekend. Ze hebben uitdrukkelijk gezegd dat ze nog geen besluit genomen hadden wat ze verder zouden doen Ze wilden geenerlei garantie geven. J. Smits. We behoeven toch op de zaak niet vooruit te loopen alvorens gestemd is of we al of niet doorgaan. Het Armbestuur is wel zoo wijs om zich daarover in het openbaar niet uit te laten. Verschure. Maar als we nu besluiten om nog een maand door te gaan en het Armbestuur betaalt niet meer dan zit de gemeente er mee. J. Smiis. Dan zouden we het be sluit direct kunnen intrekken. Verschure. Dat gaat toch niet. J. Smits. We zouden kunnen bepa len„behoudens door het Armbestuur wordt bijgedragen". A. Kamp. Wij hebben in het Arm bestuur besloten om voor de volgende maand niet in de kosten der steun regeling bij te dragen. Pruyssers. 't Zou ook niet verstan dig zijn var\, het gemeentebestuur om geregeld maar bij het armbestuur aan te kloppen. Brokx. Ik zou er voor zijn het nog een maand te doen nu zijn we toch pas een maand aan den gang, Verschure. 't Wordt een veel te zware last voor de gemeente. De Hond. Wordt er ook controle op de trekkenden gehouden of ze wer kelijk geen werk kunnen krijgen en het wel ernstig zoeken, want als ik er eens een mannetje bij noodig heb, dan moet ik gewoonlijk lang zoeken. Voorzitter. Vraagt U dat dan in het vervolg op het gemeentehuis, daar staan ze allen ingeschreven. v. d. Rijken. We hebben destijds zoo geklaagd over de wegen. Er zijn toch genoeg werkloozen die toch wel geschikt zijn om daaraan te werken. Smits. De werklieden hebben juist om werkverschaffing gevraagd Ze verdienen het liever met werken dan dat ze het van de steunregeling moeten trekken. Er is hier even als elders in Maart weinig te werken, zij kunnen dus met den besten wil niet allen aan werk komen. Brokx. Ik moet respect hebben voor die menschen die werken willen. Ik ken er die uren ver naar hun werk moeten en iedereu morgen om half vier op moeten om er op tijd te kun nen zijn. v. d. Rijken. Ik zeg maar dat er veel menschen zijn die niet weten hoe hun belasting op te brengen en als de voorzitter wil dan zal ik zeg gen wie er van fhij een renteloos voorschot hebben ontvangen om die menschen uit den nood te helpen. Voorzitter, ik heb thans allen ge iegenheid genoeg gegeven om het voor en tegen naar voren te brengen. Ik zal nu het voorstel in omvraag bren gen om de steunregeling nog meteen maand te verlengen. Vóór stemden de heerenJ. de Hond, J. Smits, Rubbens, Vloeimans en Brokx. Tegen de heerenJ. G. Kamp, Ver schure, v. d. Rijken, Pruyssers en A. Kamp, dus staakten de stemmen, zoo dat het voorstel tot de volgende ver gadering wordt aangehouden wat in dit geval evenveel beteekent alsof het was afgestemd. 6. Bespreking wijziging datum kermis. Voorzitter. Zooals ik in de courant heb gelezen heeft de gemeenteraad van Raamsdonk besloten om de ker mis te verzetten In verband hiermede heb ik mij tot de burgemeesters van Raamsdonk en Geertruidenberg ge wend. Immers, onze gemeenteraad heeft vorig jaar besloten om de ker mis tegelijk met die van Raamsdonk en Geertruidenberg te doen samen vallen. Wanneer we dus dat besluit niet zouden wijzigen, dan zouden we hier tweemaal kermis krijgen, eens tege ijk met Raamsdonk en eens tegelijk met Geertruidenberg, en dat zal toch wel niet de bedoeling zijn. De burgemees- •er van Raamsdonk heeft geschreven dat de kermis aldaar gehouden wordt op den laatsten Zondag der maand Juni en de twee daarop volgende dagen. Van Geertruidenberg ontving ik bericht dat de kermis daar vermoede lijk op 24 Juli zal worden gehouden, teneinde haar niet met de andere kermissen te doen samenvallen De vraag is nu maar wat zullen we in Waspik doen. Brokx. Ik zou willen voorstellen Zondag na 24 Augustus. v. d. Rijken. Ik houd het met een inwoner van Raamsdonk die zei dat men het beste de vroegste kermis kan hebben, dan beurt men de eerste en de meeste centendaarom houden ze daar reeds in Juni kermis en Geer truidenberg zal eerst eens willen zien wat wij doen en daarom zeggen ze maar „waarschijnlijk" 24 Juli. De heer Verschure zou 24 Juli voor de boeren een mooie tijd vinden. Na eenige discussie wordt met 7 tegen 3 stemmen besloten de kermis op Zondag na 24 Augustus te stellen. Alleen de heeren J. Smits^Verschure en v. d. Rijken waren vóór '24 Juli. 9. Wijziging gemeentebegroting 1926. Zonder opmerking worden de voor gestelde wijzigingen goedgekeurd. 10. Wijziging begrooting 1927. De begrooting is wederom van Ged. Staten zonder goedkeuring terug ont vangen. Een paar opmerkingen zijn van zuiver administratieven aard. Over het kardinale punt: het dekken van een gedeelte der geldleening door de opbrengst van het verkochte school huis, geeft de Voorzitter een korte toelichting. Het schoolhuis is destijds aan den Pastoor verkocht voor f5000. Nu wilde men met dit bedrag een gedeelte der leening aflossen, die destijds op het schoolhuis met schoolgebouw te samen is aangegaan. Spr. meent echter dat het beter is niet af te lossen. Immers die leening, groot f 10 500, bij het Armbestuur aangegaan, is slechts rentende 3'/2 pCt Wanneer men daarop f5000 gaat aflossen, dan is weliswaar die schuld minder, doch als men daarentegen dat bedrag in Staatsstukken belegt, dan heeft men gemakkelijk een rente van 4lj2 pCt., dus is het een voordeel voor de gemeente. Bij dezen stand van zaken heeft geen der leden bezwaar met de op merkingen van Ged. Staten mee te gaan en wordt besloten die f5000 in stukken N.W.S. te beleggen. Alsdan stelt de Voorzitter aan de orde punten 7 en 8 der agenda nl. begrooting en rekening Armbestuur. Bij de rekening is een staat ge voegd van pachters die over 1925 hun pacht betaald hebben en die zulks nog niet hebben gedaan. Spr. stelt voor dat de commissie een en ander onderzoeken zal en advies aan den raad zal geven. De heer v. d. Rijken wil nog even terugkomen op het gezegde van den Voorzitter in de vorige vergadering, dat er door het te laat betalen door de pachters een renteverlies van f 350.- was ontstaan. Naar spr. van Notaris Middelkoop heeft vernomen lijdt het Armbestuur daar geen cent schade door, alles komt binnen en wat over tijd betaald wordt daarvan wordt 2 °/0 intrest per maand door'de pachters betaald De Voorzitter deelt enkele cijfers uit de rekening armbestuur mede, waaruit blijkt dat er nog f 1200 a f 1300 pacht moet binnenkomen. Het nadeelig saldo bedraagt f 2727 66 wanneer dus alle pachten binnenkomen dan blijft er nog een tekort van f 1500.— Dat valt dus nog mee, doordat, zegt spr., een en ander zeer zuinig wordt beheerd. Daarvoor heeft het armbe stuur vaak zeer veel onaangenaam heden ondervonden. Er wordt altijd maar op hun beleid afgegeven, maar ik heb er alle respect voor. Ik zou willen vragen wie zooveel moeilijkhe den wil trotseeren en daarvoor nog altijd kritiek heeft te doorstaan. Ik geef het te doen om, als men slechts de beschikking heeft overf 18000 nog met zulke cijfers te kunnen komen. Steeds vind ik het armbestuur bereid alle mogelijke inlichtingen te verschaf fen en de gemeente ter wille te zijn. Ik vind het zeer onprettig, dat zij bij hun werk zooveel kritiek moeten onder vinden, waar zij zooveel waardeering hebben verdiend. (Applaus). De rekening en begrooting zal door de aangewezen commissie worden na gezien. (Wordt vervolgd). VLIJMEN. Het werkloosheidsvraagstuk. De raad dezer gemeente werd Vrij dagavond in een spoedeischende ver gadering bijeen geroepen Wegens ongesteldheid kon Burge meester v. d. Ven de vergadering niet bijwonen, waarom Wethouder J. van Helvoirt presideerde. Afwezig de heer Princen. De voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet. 1. Ingekomen stukken, mededeelin- gen, enz Ingekomen is o m. a. Een dankbetuiging van de Fede ratie van het Wit-Gele Kruis voor de toegekende subsidie van f 10. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b Verslag van de werkzaamheden der Commissie tot wering van school verzuim over 1926. waaruit blijkt, dat 25 personen werden opgeroepen, waar van er 18 verschenen, wegens onge oorloofde schoolverzuimen. Voorts ge waagde het verslag van de bestuurs- verandering, dat in de vacature van Kapelaan Horsten door de benoeming van Kapelaan Hekspoor wasvoorzien. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Besluit van Gedeputeerde Staten waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegrootlng 1926. Wordt voor kennisgeving aangeno men. d. Schrijven van den heer v. d. Mee- renaonk, dat hij zijne benoeming tot lid der Schattingscommissie voor de R. I. B. aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangeno men. e. Bericht van den heer J. v. Engelen, dat hij zijne benoeming tot lid der Schattingscommissie voor de R I. B. niet kan aannemen. Daar nu andermaal een nieuw lid gekozen moet worden, wijst de voorz. er op. dat van Engelen de eenige landbouwer was, die in de Commissie zitting had. Spr. bepleit de wensche- lijkheid om wederom een goed en practisch landbouwer in de Commissie te hebben. De heer M. de Vaan wordt gekozen met 6 stemmen. Aanvulling installatie—voorschrift G.E.B. De voorzitter licht toe, dat deze aanvulling plaats heeft met het oog op de veiligheid overeenkomstig de voorschriften van het Koninklijk insti tuut van Ingenieurs. De bepalingen gelden voor alle nieuwe aansluitingen na 1 Juni'27. Voor binnenleidingmoet dan koperdraad van 2*/a m.M genomen worden. Dit was tot nu toe l'/a m.M. De secretaris leest de verordening voor welke hierna wordt vastgesteld. Dan brengt de voorzitter het voor naamste punt der agenda aan de orde Bespreking werkeloosheid. De voorzitter zet de kwestie nader uiteen. Naar aanleiding van het besluit in de vorige vergadering, hebben B. en W. overleg gepleegd met het Arm bestuur, waarmede men een nadere regeling betreffende steun aan werke- loozen heeft getroffen. De werkelooze mandenmakers, welke georganiseerd zijn, genieten de eerste 17 dagen, dat ze werkeloos zijn, een ondersteuning van den Bond. Dan blijft er niets anders over dan dat de gemeente helpt. B en W. hebben de hulp ingeroepen van het Armbestuur, in overleg waar mee is besloten om aan de daarvoor in aanmerking komende werkeloozen een uitkeering te geven van f 1.— per dag plus 10 ct. kindertoeslag per kind en aan kostgangers f 0.75 per dag. De gemeente zal later aan 't Armbestuur alle kosten bij wijze van subsidie terug moeten geven. Daarom hebben B. en W. niet verder durven gaan en deze vergadering belegd om't oordeel en de voorstellen van den Raad te hooren. Zal men nu met de regeling overeenkomstig reglement doorgaan ot wenscht men werkverschaffing. Ook over dit laatste hebben B. en W. reeds ernstig nagedacht en gezien of er op den Meerheuvel ook nog iets te doen valt. Maar een mandenmaker kan men maar niet ineens aan grondwerk zetten. Men weet werkelijk niet waar men met die menschen heen moet. De opzichter weet er ook geen raad mee Bovendien zijn de beste krachten weg. Op een desbetreffende vraag licht Weth. van Buul toe, dat de uitkeering over drie weken reeds f270 bedragen heeft. De voorzitter vraagt wat men nu doen zal. v. Wagenberg. Laat men de regeling laten zooals ze thans is. We gaan nu 't voorjaar in en ik geloof niet, dat de werkloosheid nog lang zal duren. Voor grondwerkers is er dan nog uit te zien voor werk op den Meerheuvel. Voorzitter. Dat is wel goed, maar we moeten 't Armbestuur later alles teruggeven. van Sprang Is het nu wel geschikt om aan den Meerheuvel te werken in verband met den waterstand. Voorzitter. Nu niet. het water zal nog te hoog staan, maar lang zal deze toestand wel niet blijven De heer v. Heesbeen vraagt of er bij zijn die eigenlijk niet voor steun in aanmerking komen en die te oud zijn om te werken. Voorzitter. Dal hebben we al na gegaan en 't is gebleken dat er zijn die geen recht hebben op steun en aangewezen zijn op het Armbestuur. Van Heesbeen. Wat verdienen de menschen Voorzitter. De beste krachten f 0.25 per uur. Van Heesbeen. En hoeveel uren werken ze dan. Voorzitter. 9 uur per dag. v. d. Udenhout. Ook al zou er dadelijk geen werk te vinden zijn, toch moeten we ze helpen. Van Buul. Als er geen werkverschaf fing is, dan zou men op het Armbe stuur zijn aangewezen. v. d. Griendt. Is dat wel goed. Als eenigste weg worden de menschen nu naar de Armenkas gewezen. Ik ken er genoeg die er dan heen moeten met een bloedend hart. Daarom ben ik liever voor een gemeentelijke steun regeling. Voorzitter. Ze worden ook niet door het Armbestuur uitbetaald. Het gaat anders in z'n werk. De Armenkas betaalt den Voorzitter van den Bond, deze draagt de gelden weer af aan den Secretaris der afdeeling, welke laatste de uitkeeringen doet. Van Sprang. Het is toch volgens mijn meening zoo niet goed. Nu helpt het Armbestuur, terwijl de gemeente later alles weer terug moet betalen, al zij het dan in een anderen vorm. Ik voel meer voor een gemeentelijke steunregeling en sluit me gaarne bij het gezegde van den heer v. d. Griendt aan. Werkelijk, d'r zijn menschen, die met een bloedend hart naar het Arm bestuur gaan Laten we daarom liever naar werk uitzien. U zei, dat men een mandenmaker niet ineens aan grond werk kan zetten. Maar kom, dat is toch zoo moeilijk niet of noodzakelijk dat allen grondwerkers moeten zijn om aan den Meerheuvel te kunnen werken. Dat is het vorige jaar wel met het plaatsje gebleken. Daar heeft men toch keurig werk verricht, min stens zoo goed, zoo niet beter, als van beroepsgrondwerkers. Met een paar ploegwerkers er bij is wel iets te bereiken. M.i. is het beter dat de menschen in de gelegenheid worden gesteld om* iets te verdienen. Mocht er dadelijk nog geen werk te vinden zijn, dan ben ik er voor om de uit keering rechtstreeks door de gemeente te doen en niet eerst over het Arm bestuur. De gemeente zou toch later weer alles aan het Armbestuur moeten subsidieeren. Voorzitter. Maar ik zie dadelijk geen kans om de menschen aan het werk te zetten. Van Buul. We hebben ook maar een noodregeling getroffen, omdat er in de vorige vergadering op spoed was aangedrongen. Voorzitter. Juist. Wilt u (v. Sprang) een voorstel doen om een betere re geling, ik stem er dadelijk mede in Van Sprang. Uw noodmaatregel wil ik natuurlijk niet afkeuren, absoluut niet. Maar nu blijft er nog de moge lijkheid open van een andere steunre geling. Voorzitter. Hoe komen we aan het geld. Van Sprang. Dat blijft immers gelijk, want u zegt dat we later alles aan t Armbestuur, moeten teruggeven. Dan moet er toch ook 't noodige geld zijn. Van Wagenberg. Administratief is de regeling zooals thans, geloof ik, gemakkelijker; laat men 't voorloopig zoo laten. Als het water zakt, is er natuurlijk geen bezwaar om een stuk werk te laten aanpakken. De Voorzitter sluit zich hierbij aan. v. d. Griendt. 't Is natuurlijk beter om er de menschen voor te laten werken dan zoo steun te geven. We krijgen er dan tenminste nog iets voor terug. Als er gewerkt kan wor- den op den Meerheuvel is er dan ook geld Voorzitter. Ja, f 1000 op den kapi- taaldienst voor 1926 en f2000 voor 1927. Van Heesbeen. 't Is wel goed als er degelijk voor gewerkt wordt, maar als er evenals vorig jaar voor de be werking van één bunder grond f6000 wordt uitgegeven, dan ben ik er toch ernstig op tegen. De Voorzitter acht het voorstel— Wagenberg nog het beste. Men kan dan tegelijkertijd naar eenig werk uitzien. De heer van Sprang kan zich voor loopig hierbij aansluiten om met de regeling voor onbepaalden tijd door te gaan. Als dan een andere regeling mogelijk blijkt kunnen B. en W. een spoedeischende vergadering beleggen. De heer Boom acht het wen- schelijk om de menschen in elk geval onder toezicht te laten werken. Z i. levert de waterstand geen bezwaar en is er genoeg productief werk te vin den op den Meerheuvel en achter de Biessensche dammem v. d. Griendt. Was het misschien niet beter om een Commissie te be noemen die alle werken in oogen- schouw nam De heer Boom wil niet langer uitstellen maar direct de zaak aan pakken, zoodat reeds Maandag met 't werk begonnen kan worden. Besloten werd dat een aantal leden met B. en W. Zaterdagmorgen eens poolshoogte zullen nemen in de ge meente. Eenige wijzigingen op de begroo ting voor 1926 werden goedgekeurd. Wijziging begrooting 1927. De Secretaris licht toe, dat Ged. Staten een afschrijving van f3000 op het GEB. te weinig achten en f500 hooger wenschen te zien. Deze ver hoogde afschrijving kan geschieden als de winst minder wordt geraamd. De heer v. Wagenberg vindt f3000 ook te weinig voor afschrijving. De heer Boom is het hiermede eens. Ofschoon 't wel niet aan de orde is wil spr. er toch wel vast op wijzen, dat de gemeente goed zou doen omin de toekomst het G E B. van zich af te schuiven en over te dragen aan de P N.E.M., zooals bijna alle andere gemeenten doen. B. en W. moeten dit plan maar eens nader uitwerken. De wijziging werd hierna goed gekeurd. Rondvraag. v. d Griendt. Ik zou uw aandacht eens willen vragen voor de verlichting bij het station De electrische lantaarn staat er te veel in een hoek en geeft daarom niet voldoende licht op der. weg Met een kleine verplaatsing was men hier reeds geholpen. De heer v. Wagenberg zegt dat de Stationschef hem er ook al meermalen op gewezen heeft. Als men de lan taarn verplaatst, laat men er dan tevens een stukje van den weg in orde maken waar altijd groote water plassen blijven staan. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Van Heesbeen. Hoeveel personen komen er, met het oog op de werk verschaffing, voor steunregeling in aanmerking? De Voorzitter antwoordt: 16 per sonen. Van Sprang. Komen er nog bij? Voorzitter. De eerste weken zeker niet. Boom. Weet U nog iets van de bekende kwestie Voorzitter. In gesloten zitting Jieb ik dadelijk nog enkele mededeelingen hieromtrent te doen en zullen de notulen van de vorige geheime ver gadering worden voorgelezen. Hierna sloot de Voorzitter de open bare vergadering. BINNENLAND. Recht voor allen, ook voor kloosterlingen. Prof. Diepenhorst schrijft in de (A.R.) >Rott Warme voorstanders zijn wij van den kindertoeslag bij loonregeling. Dal bij de looosbcpallng met wet telijk controleerbare factoren als hu welijk en kindertal wordt rekening gehouden, achten wij rechtvaardig en voor onze toekomstige maatschappe lijke ontwikkeling een goed van groote waarde. Dat aan ongehuwde mannen en vrouwen een geringer ultkeeilng wordt gegeven dan aan hoofden van gezin nen, strookt volkomen met ons rechts gevoel. Echter geldt dit dan voor alle on- gehuwden. Niet maar voor zekere groep, waar van men onderstelt dat zij geringere behoefte heeft dan een andere groep. Daarom doet ons leed, dat thans weer verdediging vindt het te kwader uur ia de Pacificatie-commissie ver dedigde denkbeeld om aan Roomsch Katholieke broeders en zusters, die tot een orde behooren en In gemeen schappelijk huishouden verkeeren, een deel van het salaris in te houden. Uitgegaan wordt dan van de ver onderstelling, dat die ordeleden bet hun toegekende salaris niet geheel ontvangen, maar dat Indirect een deel aan kerkelijke Instellingen ten goede komt. Om dat te verhinderen, moeten zij In hun uitzonderingspositie geplaatst

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2