Sproeten 25 LKOOP Ie PUP Ie Werkendam Coop. Boerenleenbank SPRUÏOL Aangekomen I gevraagd. veilen en verkoop en veilen en verkoopen Q. J. van Dungen worded. De uitzonderingspositie achten wij onrecht. De Staat heeft zich niet te bemoeien met de vraag waarvoor de klooster lingen het hue krachtens algemeene regeling toekomende salaris willen besteden. Zij mogen dat geven aau hun kerk, zooals openbare onderwijzers aan huu Bond, de S D.A.P., >cultuiecle> blcs- copeo, jeugdwerk, enz. Recht voor allen, recht ook voor kloosterlingen. Tegenspraak. De N R C meldde, dat de stichting van 'n nieuw R. K. Dagblad voor Breda en Weste lijk Naordb»abant in vergevorderden staat van voorbereiding is. Io tegenspraak daarmede kan her D. v. N. op gezag eo machtiging van de meest gezaghebbende zijde, welke toch op de allereerste plaats In der gelijk plan gekend zou dienen te wor den, en welker voorbijgaan op z*> zachtst uitgedrukt een zeer onhoffe lijke daad zou zijn, mededeclcn, dar aldaar van een dergelijke stichting niets bekend is. Het' bestaan vaa een dergelijk plan wordt bovendien door bedoelde gezag hebbende zijde zeer onwaarschijnlijk en een eventueele verwezenlijking 00- gewenscht geacht. Ontwapeningswet. Het ontwapeningsvoorstel der socia listen is Ingetrokken, nadat hst voor stel om de veillgheldsmacht te bren gen op 3200 man on de zeemacht op 200 man mei 53— 32stemmen (S D.A P., V.D. en Communlsteii). Er was heftig tumult in de Kamer. Stenhuls gaf Lou de Visser een klap in 't gezicht. Wat doen ontwapeningsmaniak ken als zij zich boos maken Hoe handelen zij, die voor hun vaderland zelfs elk defensief verweer afkeuren, die a fortiori een aanval, een agressief optreden moeten verafschuwen? Dan ja het klinkt buitengewoon onlo gisch en onwaarschijnlijk, maar het is toch heusch zoo dan laten zij het eene scheldwoord op het andere vol gen, dan lokken zij als het ware achter buurt kloppartijen uit en stellen zij ons parlement bloot aan hetgeen gelukkig tot dusver nog steeds achterwege bleef de degradatie tol een worstelperk in den meest letterlijken zin van het woord. T-r^gicomisch, maar bovenal stuitend en ontgoochelend is het, dat het kwasi-ethische ontwapeningsdebat uit liep op een even smakeloos als luid ruchtig gekijf tusschen den éénen communist en de 24 sociaal democra ten, een gekijf, dat een handgemeen had kunnen worden, ja het eigenlijk reeds geworden is. In zóó dreigende houding, elkander uitdagend als vech- tersbazen in een kroeg, hebben wij nimmer te voren Kamerleden tegen over elkander zien staan. Dat zijn dan de mannen, die zich tegenstanders van het geweld noemen, de communist voor de toekomst, de sociaal-democra ten reeds voor het heden. Belg.- Hoil. Verdrag. Vandaag begint, de behandeling in de Eerste Kamer. Er wordt eiken da? van 115 uur vergaderd. Er ztja 23 •prekers Ingeschreven. DRUNEN. Gisterenmiddag hield de vereeniging van het Wit Gele Kruis in de zaal der Meisjes-Congregatie hare algemeene jaarvergadering. De Voorzitter, de WelEd. heer A. v. d. Wiel, opende deze bijeenkomst met den christelijker! groet. Door den se cretaris, den heer H. v. d. Geld, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna bracht deze ver slag uit over het afgeloopen jaar als volgt Geachte vrienden Ik vervul hiermede weder de mij opgedragen taak, U namens het bestuur van bovengenoemde vereeniging ver slag uit te brengen van de verrichtingen en den toestand der vereeniging in het afgeloopen jaar en U tevens de rekening en verantwoording ter goedkeuring aan te bieden. De vervulling dier taak is mij te aangenamer omdat, zoowel op stoffelijk als zedelijk gebied, onder al de in onze gemeente bestaande veree nigingen het Wit-Gele Kruis.wel de eereplaats inneemt en omdat zij, ik houd mij daarvan verzekerd, uw aller sympathie heeft verworven en gij nog dagelijks hare zegenrijke werking meer en beter leert waardeeren. Behalve de algemeene vergadering werden in den loop van het jaar 1926 ter bespreking van de belangen der vereeniging nog drie bestuursvergaderingen gehouden, in den loop van het jaar verloor de vereeniging'door vertrek naar elders 4 leden, door opzegging van het lidmaat schap of niet betalen der contiibutie 14 leden, 13 vrouwelijke leden gaven zich op. Daar nog 4 leden de contri butie betaalden na het opmaken der rekening is het ledental van 509 gedaald tot 508. Het getal leden dat f2 50 of meer contributie betaalde daalde van 129 tot 114. Tengevolge daarvan daalde de contributie opbrengst van f 1016.15 in 1925 tot f995 85. Ik vind het hier de plaats er de leden op te wijzen dat wil de vereeniging mqj succes kunnen blijven werken, de contributie opbrengst minstens op het peil diende te blijven waarop het thans staat, wijl de jaar- lijksche uitgaven geene verdere afbrok keling daarvan meer gedoogen. Het aantal huisbezoeken door de Eerw. Zusiers afgelegd bedroeg in het afgeloopen jaar pl.m. 3910, terwijl om raad en verpleging ongeveer 1350 personen het wijklocaal bezochten. 270 artikelen werden ten dienste der zieken in bruikleen afgestaan. Ik meen goed te doen de gebruikers er op te wijzen aan de in bruikleen afgestane voor werpen de noodige zorg te besteden en deze na voldoende gebruik direct aan het wijklocaal te doen terugbe zorgen, daar dit nu en dan veel te wenschen overlaat. Omtrent den finan- cieelen toestand der vereeniging valt het volgende op te merken. De inkomsten bedroegen in 1926: Aan batig saldo f 1"6 75 Contributie 995 85 Boeten 11 80 Giften v. bewezen diensten 62 Vrijwillige giften en bijdragen 191. Subsidie van de Gemeente 150.— Diverse 34 62 Rente *9 66 i 1591 68 Uitgaven 1486 82 Batig saldo f 104 86 De uitgaven waren de volgende: Ter bestrijding der TBC. f 1000 Contributie Dioc. Federatie 50.— Verplegingsmateriaal 46 95 Algemeene onkosten 83 58 Salaris Eerw. Zusters 250.— Uitgaaf Moedercursus 15.— Diverse uitgaven 41 29 f 1486 82 Het batig saldo is alzoo in vergelij king met 1925 gedaald met f21.89. Het reserve-kapitaal dat op 31 Dec. 1925 f963.— bedroeg steeg met bij voeging der rente over 1926, zijnde f28 89 tot 991.89. Wat betreft de afdeeling ter bestrij ding der T.B.C. waren de inkomsten Saldo over 1925 f 5.99 Bijdrage van de vereeniging Wit Gele Kruis 1000.— Subsidie van het Rijk 442.— de Gemeente 100.— Opbrengst Emmabloem coll. 87.285 f 1635.27s De uitgaven bedroegen voor ontsmettingskosten f 58 25 Verplegingsmateriaal 130 63 Versterkende middelen 120. Salaris Eerw. Zusters 1200.— Vergoeding voor rijwiel 50. Aankoop Emmabloem en onk. collecte - 30 85 Diversen 48 925 f 1638.655 Totaal der inkomsten f 1635 275 Alzoo een nadeelig saldo van f 3 38 Geven, aangezien na het opmaken der rekening over 1925 nog een nota inkwam van f24.70 voor de aid. T.B. C. waardoor het voordeelig saldo van f5 99 werd omgezet in een nadeelig saldo van f 18,79 de financieele resul taten reden tot tevredenheid, met grootere voldoening mogen wij zeker neerzien op de stoffelijke en geestelijke belangen die de leden onzer vereen, daarvan mochten ondervinden.Derhalve is het te betreuren dat, hoewei daarop reeds herhaalde malen is aangedrongen en door het bestuur daartoe dit jaar nog bijzondere pogingen werden aan gewend, er altijd nog te veel op de ledenlijst ontbreken, te meer te be treuren, daar over het geheel genomen juist die ontbreken voor wieri het lid maatschap zoo bijzonder nuttig zou zijn, wijl zij daarin bij geval van ziekte het middel vinden tot eenige verzorging die anders vaak geheel ontbreekt. Maar niet alleen uit het oogpunt van licha melijke verzorging is dit te bejammeren meer nog om de geestelijke belangen der zieken, die bij de Eerw. Zusters in goede handen zijn en zeker zullen zorgen dat die belangen tijdig worden verzekerd. De Moedercursus welke dit jaar door Zuster Smit gegeven werd mag alles zins geslaagd heeten en heeft de ver wachtingen dienaangaande ver overtrof fen. Ongeveer 30 deelneemsters hebben dezen cursus medegemaakt en het moet gezegd worden, met veel ijver. Wij mogen dan ock verwachten, dat de gunstige gevolgen daarvan niet zullen uitblijven en hun weldadigen invloed op de zuigelingen-sterfte zuilen doen gevoelen.Teneinde een meer doorslaand bewijs te geven van het nut daarin gelegen wil ik het volgende meedeelen. In 1919 en 1920, de twee laatste jaren vóór het bestaan onzer vereen, bedroeg het sterftecijfer van kinderen beneden het jaar respectievelijk 9 41 °/o en l9 7l°/0 of gemiddeld 14.56°/0 1 Jan. 1921 trad onze vereeniging in werking en reeds vroeg in dat jaar werd de eerste Moedercursus gegeven Het sterfte-cijfer bedroeg alstoen 6 61 °/0 in 1922 8.42 °/0, in 1923 5.94 °/0. in 1924 5 55 °,V in 1925 4 95 °/0 in 1926 8.07 °/0 of gemiddeld 6 59 °/0. Het zeer ongunstige getal van 1920 geeft te denken dat waarschijnlijk in dat jaar eene kinderziekte heeft ge- heerscht, zooals ook hetmindergunstige van 19Z6 een gevolg kan zijn van de geheerscht hebbende griep. Stellen wij echter het percentage van 1920 gelijk met dat van 1919 dan zou dit nog eene vermindering van 30 °:0 te betee- kenen hebben. Verschillende oorzaken kunnen tot dit gunstig resultaat hebben medegewerkt, veilig mogen wij echter aannemen dat, èn liet huisbezoek der Zusters èn het geven van den Moeder cursus als de voornaamste oorzaken worden beschouwd. Aan het eind van dit verslag wil ik op de eerste plaats dank brengen aan God voor den milden zegen dit jaar weder aan onze vereeniging geschonken dank verder aan de Eerw. Zusters voor den belangloozen ijver waarmede zij hun vaak moeilijke en ondankbare taak hebben vervuld. Moge Gods inildstcn zegen daarvoor over hen nederdalen en hen de kracht schenken om met een blij hart hun zegenrijk werk voort te zetten. Voorts dank aan onzen gees telijken adviseur die steeds door zijn belangstelling toont onze vereeniging op hoogen prijs te stellen. Moge zijn Eerw. lot in lengte van dagen getuige zijn van deszelfs bloei en daaraan zijn gewaardeerde huip blijven wijden. Verder dank aan het Gemeentebestuur voor den financieelen steun dit jaar weder geschonken, dank aan de gevers van vrijwillige bijdragen. Wij houden onze vereenigin'g in hunne milddadig heid aanbevolen. Dank tenslotte aan de leden onzer vereeniging, die door hun lidmaatschap onze vereeniging steunen en dank aan allen die op welke wijze dan ook hebben bijgedragen aan het welzijn onzer vereeniging. Moge wij allen in vriendschap en eendracht samenwerken opdat ook dit jaar onze vereeniging weder vele en rijke vruchten voor het stoffelijk en zedelijk belang harer leden mag afwerpen, dat is voorzeker ons aller wensen. Daar niemand iets op het verslag had aan te merken, bracht de voorzitter namens allen een woord van dank aan den secretaris voor zijn keurig verslag en spoorde de leden aan alles in het werk te stellen om hen die nog geen lid zijn er toe te bewegen lid te wor den, daar deze vereeniging voor ieder een een nuttige instelling is en waarbij ze, al hebben ze het zelf niet noodig, de vereeniging dan toch steunen die veel goeds hier tot stand brengt. De Commissie van onderzoek bracht verslag uit en deelde mede dat de boeken en bescheiden waren nagezien en in orde bevonden. -Daar de heeren G. Veltman en A. v. d. Wiel niet meer als Commissie van controle in aanmerking wenschten te komen werden door het bestuur H. v. lersel en H. v. Delft aangewezen, die hunne benoeming aanvaardden. Bij de bestuursverkiezing werd het lid H. Smits herkozen, terwijl in devapature omstaan door het bedanken van het bestuurslid W. v. Drunen, met meer derheid van stemmen werd gekozen C. v. Delft, welke zijn benoeming aan vaardde. Door den Z.Eerw. heer Pastoor werd gewezen op het groote nut van den Moedercursus en hij twijfelde niet of degenen die dezen volgdenzullen terug komen, waarmede zij veel hebben ge leerd wat ze beslist moeten weten voor het welzijn van moeder en kind. Z.Eerw, hoopte dat als er wederom een cursus wordt gegeven nog meer vrouwen zullen komen om dezen te volgen. Zijn Eerw. deelde verder mede dat er een boek wordt uitgegeven door het bestuur wat voor iedere moeder onmisbaar is en wat gratis yoor de leden bij het bestuur te bekomen is. Door den voorzitter werd nog mede gedeeld dat in tijd van nood de leden uit den Wolfshoek bij de Eerw. Zusters in Elshout kunnen komen voor hulp middelen, anders hitr in het lokaal ieaeren dag van hal! 9 tot half 10. Verder werd verzocht om ieder lid 10 ct. meer te doen betalen voor de aan vulling van het tekort van het Hoofd bestuur, wat ontstaan is door het veelvuldig gebruik v. d. ziekenauto, zij die dit niet kunnen worden niet ver plicht. Over verschillende punten om trent de verkiezing was nog eenig debat. Nadat van de rondvraag nog eenig gebruik was gemaakt sloot de voorzitter de vergadering met den chr. groet. Door de tooneelvereen van de Jongens Congregatie wordt na Paschen het tooneelspel „Wat niet sterven kon* opgevoerd, uitsluitend voor vrouwen en meisjes. Bij hei spelen op de speelplaats der school kwam~he! zoontje van den heer P. zoodanig te vallen dat het zijn sleutelbeen brak. VRIJHOEVE CAPELLE. Ten post kantore alhier weid in de afgeloopen maand op de Rijkspostspaarbank f4058 66 ingelegd terwijl terugbetaald werd f 1002 50 alzoo f 3056.16 meer ingelegd als terugbetaald. Zaterdagmiddag had een jong mensch fietsende langs den Loonschen- dijk het ongeluk zijn stuur kwijt te raken, vanwege den schitterenden toe stand waarin deze weg zich bevindt, en hals over kop in de sloot te dui kelen. Niet alleen was dit bad zeer koud maar ook onwelriekend, daar de sloot als afvoerkanaal dienst doet van de gasfabriek van Kaatsheuvel. MADE. Donderdagavond j.l. werd in een zaal van het Liefdegesticht een ver gadering gehouden van kiezers van den gemeenteraad. 6 Candidaten wer den naar vorer. gebracht n 1. de heeren j. Segeren Az., j. Segeren Wz., M. Horrevoets, J. Vermeulen, A. Prince Pz. en P. Smits. Gisteren werd aanbesteed te 's Hertogenbosch het uitvoeren van onderhoudlngswerken aan bestrate en onbestrate zij- en voetwegen in 5 per- ceelen. Voor massa werd ingeschreven door de firma C. Verwater en Co. voor f 12.100. Op 13 April a s. hoopt het echt paar J. Rullens en Rozalia de Bok zijn 50 jarige echtvereeniglng te herdenken. De man is 76 en nog zeer kras, de' vrouw 69 met goede gezondheid doch gekluisterd aan bed en stoel wegens rheumatiek. De uitslag van het biljartcon cours om den zilveren wisselbeker is ais volgt: E G. K. G. G.K. 333 beur ten, M. O. D. 198 en D. J. B. 177. zoodat laatst genoemd gezelschap met 21 beurten won. Gedurende de maand Februari werd ten postkantore en de drie daar onder ressorteerende hulpkantoren bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 23497,26 en terugbetaald f 16998.80. Bij den postcheque en girodienst werd gedurende de maand Februari gestort f 95150,12 en terugbetaald t 35232,94. De vrouw van Chr. Huygens had het ongeluk in een kelder te vallen, waardoor zij haar pols en knie ernstig bezeerde. KERKNIEUWS. Dankschrijven van Mgr. Ih. van Roosmalen. Aan de Katholieken van Nederland. Bij onzen terugkeer naar de Missie van Suriname is het Ons een behoefte des harten onzen oprechten dank uit te spieken tegenover de katholieken van Nederland, die Ons gedurende ons verblijf in het vaderland door gebed en aalmoezen zooveel blijken van liefde en belangstelling voor de Surinaamsche missie en hare melaat schen getoond hebben, en onzen bij zonderen oprechten dank voor de groote belangstelling ondervonden bij gelegenheid van ons zilveren Priester feest. Door Neerlands katholieken gesteund en bemoedigd keeren wij blijde terug naar ons dierbaar Missie land om den moeilijken arbeid voor het heil der onsterfelijke zielen voort te zetten. Gods rijkste en mildste zegen moge de belooning zijn voor hun steun aan de Missie van Suriname. t TH. VAN ROOSMALEN, Apost. Vic. van Suriname. Amsterdam, 4 Maart 1927. ADVERTENTIëN. In plaats van kaartjes. VERLOOFD37965 ties v. d. tinde en M ftuijtenberg. Rotterdam. Waspik, Geen ontvangdag. WIE BELANG STELT in 37968 die uitstekend organisatorisch en vakkundig op de hoogte der schoenfabricage is gelieve te schrijven onder No dezer adv. aan het bureau van dit blad. BIEDT ZICH AAN voor het aanleggen en onder houden van tuinen. Loon zeer concurreerend. A. VAN LOON, 37966 Nieuwkuijk. Leeftijd 14 jaar. Adres: JAC OOMENS. Stoom- schoenfabriek. Waalwijk. 37969 Alles moe! weg In slechts 2 weken Nog voorradig planken, kraal- deelen, amerik. vioerdeelen, bad- dings, ribben, balken, ramen, voetroosters, enz. Alles zoo goed als nieuw, aan spotprijzen. Te bevragen aan de Nood kerk Waalwijk. 37960 Donderdagen 10 en 17 Maart 1927, telkensdes avonds om 6 uur ter herberge van L F. VAN DONGEN te Capelle zullen de NOTARISSEN en ten verzoeke van de Erven van den E A. Heer P. VERHAGEN te Woudrichem, in het openbaar Onder Capelle. KOOP 1. Een perceel Welland, „in de Heyen, sectie F nummer 634, groot 1 hectare 24 aren 70 centiaren. KOOP 2. Een perceel Welland, achter de Heistraat, Noord van de Spoorlijn, sectie E nummer 663 en 664, groot 34 aren 10 centiaren KOOP 3. Een perceel Welland, Noordelijk van den vorigen koop, sectie E nummers 1445, 1447 en 668, groot 79 aren 60 centiaren. KOOP 4. Een dito perceel aan de Kruisvaart, sectie E nummers 669, 1446, 1454, 682 en 683, groot 1 hectare 57 aren 50 centiaren. Koop 3 is in huur bij G. Ockers te Capelle tot einde 1927 voor f65 de overige koopen zijn te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Daarna zal Notaris Middelkoop, a. voor den heer C L. de Rooij te Capelle KOOP 5. Een perceel Bouw* laad in de Geerakkers Capelle, sectie F nummer 27, groot 33 aren 10 centiaren. In huur tot en met 1927 bij G. Verschuren Azoon voor f 24.— per jaar. b. voor den heer F. van den Biggelaar te Geertruidenberg KOOP 6. Een del aan de Willem van GendsvaartCapelle, sectie G nummer 329, groot 45 aren 50 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. 37961 2 TE SPRANG. De ingeleverde boekjes kunnen vanaf a. s. Vrijdag in groote en kleine maten, leeftijd 4 en 5 jaren. Dagelijks te zien bij 37952 Degenen die hun boekje nog niet ingeleverd hebben, wor den verzocht zulks nog te doen. Namens het Bestuur De Secretaris 36974 J. VAN BEEK. OVER TE NEMEN 2 nieuwe eerste klas LUXE BURGERS RIJWIELEN, met Torpédo vrijwiel, terugtrap rem, zwart celluloid overtrokken stuur, pracht zadel met hang- veeren uit de alom bekende fa briek H. Burgers van Groningen Velp. Spotprijs. Heeren f60.- Dames f62.50 met nog volle garantie. Vrij zicht. Br. No. 647 uitgevers dezer courant. 37969 Ondergeteekende maakt hier mede bekend dat hij met ingang van Maandag 7 Maart 1.1 door Bakkerij VAN MIERLO te Baardwijk is aangesteld als voor Waalwijk en Besoijen. Door prompte, dagelijksche bediening en levering van prima kwaliteit brood, beschuit en koek, hoopt hij de gunst der ingezetenen waardig te worden. Minzaam aanbevelend, P. ADRIAANSE Besoijensche steeg 63, 37957 W A A L W IJ K. ORGEL EN PIANOMAKER, STEMMER. 36023 WAALWIJK. Prinses Julianalaan27a 5 Maaft 1927 komen vroeg in 't voorjaar koop tijdig een pot Bij Alie Orogisten Broodslijler

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3