DE ECHO IU IET ZUIDEN No. 22 Woensdag 16 Maart '27, 50e Jrg TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 Maart 1927 Candidaatslelling Gemeenteraad. Bij de Zaterdagnamiddag van 5-6 gehouden candidaatstelling in de R.K. Kiesvereeniging voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn de volgende lijsten met onderstaande candidaten ingediend: P. W. H. Verwiel. W. H. de Graaff. R. Th. van Mil. W. Eibers. Adr. de Graaff. 1. C. L. v. d. Geld. J. C. L. v. d. Geld. F C. Smolders. Nic. van Gorcum. W. Eibers. J. van Loon. J. H. J. Klijn. F. C. Smolders. J. C. L. v. d. Geid. Fr. Passier. Nic. van Gorcum. A. W. v. Oudheusden. Jos. Loeff. H. G Donkers. C. W. Pullens. Ed. van Beijnen. j. H. J. Klijn. J. C. L. v. d. Geld. Adr. de Graaff. F. C. Smolders. A. H. v. Schijndel [r. Math. v. Loon. C. Spapens. B. Timmermans—Verschure. Totaal 8 lijsten met 20 verschillende namen. Een lijst voor de heeren W. Eibers, P. W. H Verwiel en P. Timmermans werd te iaat ingediend. Gemeenteraadsverkiezing in de R K. Kiesvereeniging.1 De stemming voor de groslijst (can- didatenlijst) voor de Gemeenteraads verkiezing heeft plaats op Zondag 3 April as. van 12 2 en van 3—5 uur op dezelfde plaatsen als bij de Staten verkie'zing. n 1. Bondsgebouw, Open bare School in de parochie St. Bewaarschool St. Ant.-parochie tronaat St Clemensparochie en r parochie Op Zaterdag 26 Maart Idem idem voor de letters S. t/m. U. Op Maandag 28 Maart idem idem voor de letters V t/m. Z. Dagelijks van 9XI2—12 en van 1—4 uur, met uitzondering van den Zater dag, waarop slechts zitting wordt ge houden van 9 1 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking in de vestibule van het gemeentehuis. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Afd. Lederbewerkers. Maandagavond werd door boven- genoemden Bond in de groote zaal van den Gildenbond de algemeene jaarvergadering gehouden. Voorzitter Passier opende de ver gadering met den christelijk groet, heette de aanwezigen welkom en be tuigde zijn leedwezen over de zeer ge ringe opkomst, daarop deze vergade ring 'n overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden en den financieelen toestand der plaatselijk afdeeling. Om de aanwezigen niet al te lang op te houden wil spr. zich van een breed voerige inleiding onthouden en gaat daarom over tot punt 2der agenda: Notulen. Deze worden na voorlezing van den secretaris algemeen goedgekeurd en vastgesteld. 3. Jaarverslag secretaris. Uit dit verslag blijkt, dat de afd. over 1926 met 21 nieuwe leden is vooruitgegaan. Er werden vier algemeene vergade ringen gehouden. Bij vertrek van den Eerw. Adviseur kapelaan Bijnen werd Z Eerw. in samen werking met de werkliedenver. een huldeblijk geschonken. In de plaats van Kapelaan Bijnen werd door Z D H Kapelaan Beekmans tot geestelijk adviseur der afd benoemd Het bestuur bestaat uitPassier, voorzitterA. v. d Velde, secretaris; Nico van Gorcum, penningm.Stokwielder en Schapen donk. respectievelijk 2e secretaris en commissaris. Onder dankzegging van den Voor zitter werd dit jaarverslag algemeen goedgekeurd. 4 Verslag penningmeester. De totale inkomsten bedroegen f 9709 54 en de uitgaven f 9527 63 Batig slot van Op 1 Jan f 100.92. Het totaal bezit de afd. is f 699.— De Voorzitter dankt ook den heer Nico van Gorcum voor diens voor treffelijk beheer. 5 Verslag controleurs. Namens de controle commissie deelt de heer v. d. Aa mede, dat boeken en bescheiden van den penningmeester f 181.91 '26 was er aan kasgeld nastieklokaal parochie O. Het bestuur heeft het zeer gemalT' kelijk gemaakt voor de kiezers. De helft van 't oproepingsbiljet bevat nog maals alle namen dercandidatenin juiste volgorde, men kan dus op z'n gemak thuis de punten vaststellen die men geven wil, deze zelfs er achterzetten, zoodat men ze goed in z'n geheugen kan prenten. Men denke er echter op, deze helft tijdig af scheuren en niet mee in leveren, men behoudt die voor zich zelf en vuile diensvolgens zijn stem biljet in, dat men in 't stemlokaal krijgt, dan stemt men zeker zooals men zich dat heeft voorgesteld. aigF" Men kan zich nog tot en met Zondag als lid aangevende minimum contributie is 15 cent, dus dit kan voor niemand bezwaar zijn. De Prov. Statenverkiezingen. Nummering van de candidatenlijsten. Te 's-Hertogenbosch had de num mering plaats van de ingeleverde candidatenlijsten voor de Prov. Staten verkiezingen in Noord-Brabant. De uitslag was als volgt: 1. Chr. Hist. Unie 2. Anti-Rev. Partij. •a c n A P A. R K. Volkspartij. 5. R.K. Staatspartij in de kieskringen 's-Hertogenbosch, Grave, Helmond, Eindhoven, Bergen op Zoom en Breda. 5. Diss. R.K. Volkspartij en lijst-van Nunen in den kieskring Tilburg. 5. Herv. Geref. Staatspartij in de kieskringen Heusden en Zevenbergen. 6. Vrijz. Dem. Bond. 7. Vrijheidsbond. 8. R.K. Staatspartij in de kieskringen Tilburg en Zevenbergen. 8. Lijst-Vink in den kieskring Heus den. 9 R.K. Staatspartij in den kieskring Heusden. 10 Lijst-van Gent in den kieskring Heusden. Herijk van Maten en Gewichten. De Herijk van Maten en Gewichten zal dit jaar in deze gemeente gehouden worden van Dinsdag 22 tot en met Maandag 28 Maart a.s. in het gebouw der Openbare school aan de Stations straat. Op Dinsdag 22 Maart voor die herijkplichtigen, wier geslachtsnaam begint met de letters A. tot en met D. Op Woensdag 23 Maart idem idem voor de letters E. t/m. H. Op Donderdag 24 Maart idem idem voor de letters 1. t/m L. Op Vrijdag 25 Maart idem idem voor de letters M. t/m. R. onderzocht en keurig in orde bevonden zijn. Spr. brengt den heer van Gorcum dank voor 't accurate beheer der finan ^*ciën. In de plaats van het aftredend lid der controle commissie, dhr P. v. d Aa werd benoemd dhr Antoon Verhoeven. 6. Bestuursverkiezing. De Voorzitter deelt mede, dat zeer tot zijn spijt geen enkele candidaat is gesteld, waarom dus wederom 't Be stuur uit slechts 5 personen zal be staan. Dit is jammer, men had er zoo graag twee leden meer bij gehad, vooral van de looiers. Spr. uit de wenschelijkheid. dat 't volgende jaar het bestuur uit 7 personen wordt samengesteld. Dan dankt spr. deafge treden leden van Brunschot en v. d. Velden. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat binnen kort het rapport van het werklieden verbond in boekvorm gaat verschijnen. In dit rapport zijn verweer en tegen- verweer van de werkgevers en werk nemers samengevat. Spr. raadt aan om dit rapport te bestellen. De prijs ervan is gesteld op f 0.20, opdat ieder arbeider in de gelegenheid is zich dit nuttige boek aan te schaffen. Dan doet de Voorzitter eenige mede deelingen betreffende het op 17 Juli a.s. te houden congres, dat voor de arbei dersorganisaties van groote beteekenis zal zijn. De Harmonie der werklieden vereniging zal de afd. opluisteren. De kosten voor deelname zullen zoo gering mogeiijk gesteld worden, daar de S.S. reductie heeft toegezegd en de mogelijkheid aan den gewonen dienst nog extra treinen toe te voegen. Spr. acht het daarom raadzaam dat men zich tijdig voor deelname opgeeft. 't Congres staat op een hoog plan, want niet minder dan Mgr. Diepen zal dien dag in de open lucht voor de Congressisten een plechtige H. Mis opdragen. Vervolgens deelt spr. mede, dat de Eerw. Bonasadviseur rector Mulder uit 'sHage, voor eenige tijd geleden werd benoemd tot Pastoor In een nieuwe arbeidersparochie te Schiedam. Z E. heeft een oproep gedaan om steun. En waar tal van afd. aan dien oproep gehoor geven, meende het Be stuur hierin niet achter te moeten blijven, en stellen daarom voor een bijdrage te geven van f 15. (Algemeene instemming). Wijzende op het verslag van den Penningmeester merkt de Voorzitter op, dat over 1926 door de plaatselijke werkloozenkas f 6000.— is uitgekeerd. Dit moet voor de ongeorganiseerden toch wel een bewijs zijn dat de Bond ook nog wel iets afwerpt en de con tributies eigenlijk in anderen vorm worden terugbetaald. Tot slot bracht de voorzitter de contract-beweging ter sprake. Toen de opheffing van den R.K. Bond van Schoenfabrikanten als nasleep had de opzegging van contracten, heeft hst Bestuur niet stil gezeten. Met den laatsten voorzitter van den voorm. Bond, dhr. Verheij (van de firma Verschuur en Co. Nijmegen) heeft men reeds een prachtig contract afgesloten. De Verheij is een princi pieel man die't ook noodig oordeelde, dat in overleg met werkgever en arbei der een contract tot stand kwam. Thans zijn onderhandelingen gaande met firma's uit Eindhoven, Valkens- waard en Veldhoven, waarmede 't op een a s. Zaterdag te houden conferen tie tot een beslissing komt. Dan wijst spr. op de hergeboorte van den R K. Bond van Schoenfabri kanten in een thans Neutralen Bond. Op zich zelf misschien niet erg, dat moeten zij zelf weten, maar als men weet, dat de heeren geen contract wenschen of noodig achten, maar per soonlijk het lot vanden arbeider willen regelen, nog wel bij bindend besluit, dan voelt men wel, dat een dergelijk optreden den vrede niet kan bewaren. Zondermeer over utebeschikken gaat niet, zegt spr. Kapitaal en Arbeid zijn de voornaamste factoren voor het pro ductievermogen en daarom onafschei delijk verbonden. Staan beide factoren afzondêrlijk dan bereikt men niets. Waar men nu geplubliceerd heeft dat de nieuwe werkgeversbond een contract overbodig acht moeten wij aldus spr., concludeeren, dat we verder overgeleverd zouden zijn aan de willekeur van den fabrikant. Spr. noemt het spijtig dat de R.K Fabrikanten overgaan tot een Neutra len Bond. Aan de arbeiders is't thans om ooren en oogen goed open te houden, vooral in Waalwijk Tot slot spoort spr. tot krachtige propaganda aan. Rondvraag. De heer Brunschot geeft zijn ver wondering te kennen, dat er nog geen stem is opgegaan voor een vergoeding voor den penningmeester, te meer waar de werkzaamheden in verband met de werkloosheid grooter zijn ge worden. Spr. roemt den heer van Gorcum als een zeer goed penning meester. De afd. heeft wel altijd goede penningmeesters gehad, spr. maar zoo'n goede toch nog niet. Daarom stelt spr. voor, om evenals andere jaren den penningmeester een gratificatie te geven. (Applaus). De Voorzitter onderstreept de woor den van den heer Brunschot. De heer Brunschot stelt voor om f 35 te geven. Dhr. Lombarts maakt de opmerking, dat er andere jaren altijd f 50 werd gegeven en de heer van Gorcum daarop dan ook wel aanspraak mag maken. Wordt met algemeene instemming goedgevonden. Op een vraag van het lid Siegen- thaler zegt de voorzitter dat de Bond steeds met de werkgevers contact zal blijven zoeken. Op een andere vraag deelt de pen ningmeester mede, dat het ledenaantal de laatste maanden goed is toegeno men. Onder dankzegging sloot de voor zitter hierna de vergadering. Laagste Inschrijf ster. Naar wij met belangstelling ver nemen was de Koninklijke Stoom schoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier bij de Dinsdag te Amsterdam gehouden inschrijving, laagste inschrijf- ster voor de levering van 40 000 paar militaire schoenen. Festival 1927. Maandagavond zijn de verschillende sub comité's in een druk bezochte algemeene vergadering bijeen geweest en bij een dergelijke gelegenheid krijgt men weer eens een juist over zicht van den stand der voorbereidende werkzaamheden. Mededeeling werd gedaan dat reeds van bijna alle daartoe uitgenoodigden bericht was ingekomen dat zij in het eere-comité wilden zitting nemen. Zoodra alle antwoorden zijn ont vangen, zullen wij het voltallige eere comité in ons blad publiceeren. Waar bij de verdere uitwerking der plannen gebleken was dat het ge kozen terrein niet geheel de ge- wenschte oppervlakte had, heeft men onderhandelingen aangeknoopt met den eigenaar var» het aangrenzend perceel en zal men dus de beschikking krijgen over een zeer flink en gunstig gelegen terrein. Deze uitbreiding is vooral nood zakelijk gebleken met het oog op het besluit om ook verschillende attracties op het terrein te doen plaatsen. Onge twijfeld zal dit er veel toe bijdragen om de deelname en het bezoek aan het festival nog aantrekkelijker en drukker te maken. Uit de verdere mededeelingen bleek dat de diverse sub-comité's hun taak met energie hadden aangepakt en dat aan alle onderdeelen van dit muziek feest de beste zorgen worden besteed. Jubileum Liedertafel „lot Bloei der Toonkunst". In aansluiting aan bovenstaand be richt betreffende het festival dat op 26 Juni en 3 Juli a.s. zal worden ge houden ter viering van het 40-jarig bestaan dezer Liedertafel, kunnen wij nog mededeelen dat de eigenlijke jubileum-dag is 19 April a.s. Het ligt in de bedoeling dat het bestuur dien dag receptie zal houden danig met zijn rug op het trottoirband ie val.en, dat hij in de omgeving moest worden binnengedragen. Deoniboden geneesheer, ür. Sweens, constateerde spierverrtkking. Per politiebrancard en de leden alsdan in feestvergadering werd hij naar nuts vervoerd. bijeen komen om het zeldzaam jubi leum in intiemen kring te vieren. Als dan zal tevens de huldiging plaats hebben van de jubilarissen die onaf gebroken sinds de oprichting aan de Liedertafel verbonden waren n.i. de heeren L. v. Cromvoirt, directeur en L. Burmanje- Wij vernemen ook dat de leden die thans in het festival comité zitting hebbenen buiten de Liedertafel staan, besloten hebben om dien dag aan de Liedertafel een souverniraan te bieden, als uiting van medeleven door de burgerij met dit zeldzaam jubilé. Ook van de zijde der zustervereni gingen zal men dien dag ongetwijfeld van zijn belangstelling doen blijken. Concours. Naar wij vernemen zullen de kwar tetten onzer harmonie „St. Crispijn" die met zooveel succes deelnamen aan het concours te Steenbergen, eveneens hun geluk beproeven op het groot concours te Rotterdam, gedurende de a.s. Paaschdagen. Voor de eerste maal zullen alsdan ook een vijftal solisten der harmonie aan het solisten-concours deelnemen. Eierveiling. De eerste eierveilingen van de Waalwijksche Pluim veevereeniging hebben zich reeds in een levendige belangstelling mogen verheugen. Op de Maandag j.l. gehouden veiling werden ruim 1400 eieren ter veiling gebracht. Pluimveemarkt. Wanneer men tijdig de vereischte goedkeuring heeft verkregen voor het houden van een Zaterdagsche Pluim veemarkt, dan ligt het in de bedoeling om aan de opening der markt, waar schijnlijk een week voor Paschen, eenig officieel karakter te geven. Vermoedelijk zal de eerste markt met een concert worden opgeluisterd. Bedrijfsongeval. Vrijdagmiddag had de jeugdige ar beider v. d. H., werkzaam op de stoom schoenfabriek „Hollandia" alhier, het ongeluk een beugel van de Ago pers tegen het voorhoofd te krijgen, zoodat een hevig bloedende wonde ontstond die door dr. Sweens werd gehecht. Jubilea. Zooals bekend mag worden geacht herdenkt ons blad l Januari a.s. zijn gouden jubileum. Tegelijk zullen dan de feiten herdacht worden dat de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen voor 50 jaar door wijlen den heer Antoon Tielen werd opgericht en de leiding van couranten drukker! gedurende 25 jaren in handen is van den tegenwoordigen eigenaar. Reeds thans heeft zich uit het personeel een comité gevormd ten einde tijdig maatregelen te nemen om voldoende fondsen bijeen te brengen tot het aanbieden van een huldeblijk bij deze bijzondere jubilea en tot het treffen van voorbereidingen. Het comité bestaat uit: Jac. van Mierlo, Herman Bresser, Mej J. van Well, G. Eijkenbroek, F. Smolders C. Didden en M. van Loon. Aanbesteding. Bij de gistermiddag 12 uur door den Commandant der Treinafdeeling 111e Art. Brig, gehouden aanbesteding voor de levering van hooi, stroo en turfstrooisel ten behoeve van de paarden bij de troepen, die in het garnizoen 's Bosch zullen zijn van Mei tot en met 31 juli 1927 werd ingeschreven als volgt: C. L. v. d. Bigchelaar, Velddriel hooi 52.8 cent, stroo 38 cent. C. Bouwmans, Engelen, hooi 58 cent, stroo 38 cent. N.V. A. Oerlemans en Zonen, Vrij hoeve Capelle, hooi 52 cent. A. Scholte, Amersfoort, turfstrooise 17.6 cent Verkoopbureau turfstrooisel, Rotter dam, turfstrooisel 16 3 cent. T. Arkema, Rotterdam, 'turfstrooise 16 5 cent. Alles per 10 K.G. De gunning heeft plaats na beslissing van den Minister van Oorlog. Prov. Crt. Candidaatsexamen. Zooals wij in een gedeelte onzer vorige oplage mededeelden, is de heer G. j. de Vries, Directeur der RK Hoogere Handelsschool alhier, cum laude geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het Candidaats-examen Economische Geografie. Politiezaken. Maandag 1.1. bezocht een zekere Frans Deynen of Denen, zich ook wel noemende Jhr, Eijsinga uit Den Haag. hier ter plaatse verschillende firma's waar hij flinke bestellingen deed. o a. bij de firma de Folter een partij zadels, bij de firma van Liempt een hoeveel heid wijn, enz. Der politie kwam dit heerschap eenigszlns vreemd voor en bij nader onderzoek bleek men dan ook te doen te hebben met een entsnapte uit de stichting „Renier van Arkel" te's Her togenbosch, waarheenN hij door de politie weer werd getransporteerd. Zekere D„ onder den invloed van sterken drank verkeerende kwam Zondagavond omstreeks 10 uur aan het Westeinde te v.m, Besoijen zoo- Dr. Witlox' „Katholieke Staatspartiju. Over enkele weken zal het tweede deel verschijnen van dr. J. Witlux' „Katholieke btaaispariij". Overwerkvergunning in de Munaeninausuie. Door het bestuur van den R.K. bond van Houtbewerkers enz. is aan de Arbeidsinspectie overleg gevraagd, aan gaande de steeds doorioopende over- werkvergunningen. Daar in de Lang straat momenteel 25 a 30 pCt. mandenmakers werkloos loopen, komt het 't bestuur van bovengenoemden bond hoogst gewenscht voor, nader over die overwerkvergunningte spreken. Door de Aibeidsinspectieistoegezegd zoo spoedig mogelijk zich van den stand van zaken op de hoogte te stellen en het bestuur van zooeven genoemden bond daarvan mededeeling te doen. De Breugheliaansche koffiemaaltijd in den Bosch. Zooals bekend heeft de burgemeester van 's-Hertogenbosch, sprekende voor den K. R. en voor den H.U.O. de luistervinken uitgenoodigd aan zijn gemeente een bezoek te brengen en neeft hij toegezegd zich beschikbaar te zullen stellen om onder zijn persoon lijke leiding de bezienswaardigheden van de stad, speciaal de Kathedraal van St. Jan te gaan bezichtigen. Wijzende op hetgeen te Breughel is geschied, heeft hij aan de bezoekers de gelegenheid willen openstellen om na die kunstbeschouwing gezamenlijk deel te nemen aan een eenvoudige Brabantsche kolfieialel in den Bosschen stadhuiskelder, teneinde de kunstzin nige sfeer, die zonder twijfel bij de meesten zal ontstaan, niet aanstonds te laten vervagen. Uit alle oorden des lands zijn den burgemeester sympathie betuigingen met deze per radio gedane uimoodiging toegezonden en het aantal personen dat zich bereids voor deel name had opgegeven was reeds zoo groot, dat conform zijn per radio gedane mededeeling, de lijst op 1 Maart j.l. onherroepelijk is gesloten. Het aantal personen, dat zich voor een bezoek aan den Bosch in Juni a.s. heeft opgegeven, bedraagt ongeveer 1200. Waar het uit den aard der zaak niet mogelijk is een zoo groot aantal gezamenlijk rond te leiden, ligt het in de bedoeling van den burgemeester de deelnemers op 5, zoo noodig op 6 verschillende dagen voor een bezoek aan Den Bosch uit te noodigen. De Gothische kelder biedt trouwens slechts voor 200 personen plaais. Alles wat voor den maaltijd noodig is wordt door Bossche middenstanders kosteloos aangebodenbrood, boter, kaas, koek, chocolade, vleeschwaren, melk, biei, koffie, thee, suiker, sigaren bloemen enz. Voorts zal de Vereeniging Bosch, Belang om het verblijf der bezoekers zoo veel mogelijk te veraangenamen, trachten op de Markt concerten te doen geven, terwijl van gemeentewege caril- loncerten zullen gegeven worden. In aansluiting aan bovenstaand be richt kunnen wij nog mededeelen, dat het in de bedoeling ligt de 1200 deel nemers aan het bezoek aan 's Bosch op zes data in Juni in groepen van 200 elk te ontvangen en wel op Maan dagen en Dinsdagen 13 en 14, 20 en 21, 27 en 28 Juni. Kamer van Koophandel Tilburg. Door den voorzitter werd in de laatste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken in een breedvoerige beschouwing gewezen op den slechten toestand van de in dustrieën in het Zuiden. Er werd be sloten opnieuw een adres te richten aan de Kamer, waarin v/ordt gewezen op den ongebreidelden invoer en de mogelijkheid van wederkeerigheids- tarieven wordt bepleit. Aan alle Zui delijke Kamers zal adhaesie worden gevraagd. Bovendien zal een adres aan de Tweede Kamer worden gezonden om er op aan te dringen, dat in 't wets ontwerp op de N.V. niet opgenomen worde de verplichting om publicaties te doen over de financieele gestes van familie-vennootschappen. Het rapport der Commissie tot onderzoek der electriciteitstarieven in Noord—Brabant kon worden aange beden, en zal nader in de pers worden gepubiiceerd. Op voorstel van den heer Dav/es werd besloten aan den Minister van Financiën te vragen het ongedekt ver voer van suiker te verbieden in die gemeenten aan de Belgische grens, waarvoor ook reeds geldt het verbod van vervoer van gedistilleerd. FRED. H. HOEK.^ Heden, 16 Maart, herdenkt de heer Frederik H. Hoek. den dag, waarop hij voor 12£ jaar werd benoemd tot leeraar aan de Rijksschool voor Leer- looiers en Schoenmakers en Waalwijk. De heer Hoek doceerde het hand werk en de anatomie en heeft vooral als wandelleeraar voor de vele schoen makerspatroons in tal van steden van ons land groote verdiensten. Vanaf zijne benoeming aan de Rijksvakschool tot op heden, heeft de

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5