Antoon Tieten. Drukwerk f Voorzitter. Daar wil ik wel rekening mede houden en u vóór half vier gelegenheid geven om uw verdediging te doen. Nu wil ik niet gaarne van de gewone zaken afwijken. De heer Jansen kon zich hiermede vereenigen. 1. Wijziging begrooting 1926/27. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten de gemeente-begrooting van 1927 hebben goedgekeurd, onder eenige aanmerkingen van administra tieven aard. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Eenige af- en overschrijvingen voor 1926 worden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is om.: a. Qoedkeuring van Ged Staten op het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ad f20.000. b. Goedkeuring van Ged. Staten tot het doen van 2 wijzigingen in de begrooting. c. Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot verhuring van een perceel grond aan M. Sandbergen. d. Schrijven van den Autobusdienst ondernemer Wagenmakers, dat door hem met 1 Maart j.l. de dienst tus- schen Geertruidenberg's Gravemoer is opgeheven. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van A. J. van Dongen te Geertruidenberg om voor zijn woning een trottoir van tegels te mogen maken. Voorzitter. B. en W. hebben hier tegen geen bezwaar, 't Plan van den heer van Dongen kunnen we wel als voorbeeld stellen voor anderen. We zullen echter een kleine recognitie moeten stellen om daarmee eigenlijk vast te leggen, dat de trottoirgrond 't eigendom van de gemeente is en men dit als zoodanig zal blijven erkennen. We stellen daarom voor de recognitie te bepalen op f0 25 per jaar. Van Dongen heeft er met mij over gesproken en gevraagd of hij soms later een vergoeding krijgt als de gemeente daar tegels gaat leggen. Ik heb tegen van Dongen gezegd dat er nu nog niets van te zeggen is. 't Zal er aan liggen of de tegels dan ook nog werkelijk in goeden staat verkeeren. Mocht de gemeente daar later eens tegels leggen, dan lijkt me wel billijk om aan van Dongen een kleine vergoeding te geven. Wordt goedgevonden, f. Een ontwerp—besluit van Ged. Staten ingevolge het le lid van art. 73, 104 en 107 der Gemeentewet, regelende de salarissen van Burge meester, Secretaris en Ontvanger. De Voorzitter geeft een nadere toe lichting en zegt dat B. en W. zich niet kunnen vereenigen met de 2e alinea van het onder 5 in artikel 1 bepaalde, waarin om. te lezen staat: .Als diensttijd kunnen in aanmerking komen de jaren, in dienst van het Rijk, de Provincie of de Gemeente doorgebracht voor zoover het karakter der bewezen diensten daartoe aanlei ding geeft enz.". Want, zoo zegt de Voorzitter, zoo zouden de dienstjaren van een officier die burgemeester werd, meetellen. Dit komt ons niet gewenscht voor. Sassen. Dat is zeer juist, mijnheer de Voorzitter, 't Doet dat ook B. en x W. innemen. Voorzitter. Ged. Staten vragen in een begeleidend schrijven ons oordeel. Zullen we dan meedeelen, dat we ons met het ontwerp kunnen vereenigen met uitzondering van het hier genoemde art. Tak. Dat is wel goed. Wanneer men het Rijk doorgebrachte salaris wil meetellen eigenlijk me genoegen dit standpunt in dienst van jaren voor 't dan heeft een particulier er ook recht op. Voorzitter. Zeker want iemand die in 's Rijks dienst is geweest heeft toch niet meer waarde dan een particulier. Zou een particulier dan minder zijn Dat gaat niet. Tak Een procuratiehouder of ander persoon b.v. kan veel beter voor bur gemeester geschikt zijn dan een officier. Jansen (schertsend). Zou wel goed zijn voor de Burgerwacht. Maar ik vind het standpunt van B. en W heel ge zond en ik kan er mij dan ook zeer goed mee vereenigen. In den geest zooals door den Voor zitter voorgesteld, wordt besloten. 3 Bespreking Kermis. Voorzitter. Ik stel voor aangaande dit punt eerst eenige mededeelingen te doen in geheime zitting Jansen. Acht U dat beslist noodig Voorzitter. Ja, het is echter de be'- doeling om de verdere besprekingen en het besluit in openbare zitting te doen. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat de kermis vroeger gelijk werd gehouden met de kermis te Raamsdonk. In verband hiermede hebben B. en W. een onderhoud gehad met den Burgemeester van Raamsdonk, welke te kennen gaf, dat men de kermis van Raamsdonk in dezelfde week hield als te Geertruidenberg, omdat anders door de ingezetenen tweemaal per jaar ker mis werd gevierd, wat hij niet wen- schelijk oordeelde. B. en W. onderschrijven dit be zwaar wel, maar achten het toch niet wenschelijk, dat de Raamsdonksche kermis gelijktijdig met die van Geer truidenberg wordt gehouden. Immers beide plaatsen hebben daar- door schade, want èn middenstand èn kasteleins èn kermisexploitanten ma ken dan geen goede zaken. De Burge meester van Raamsdonk zag hierin als eenige oplossing een kortere kermis. Daarom besloot de Raad van Raams donk inmiddels om dit jaar maar drie dagen kermis te houden en wel op 26, 27 en 28 juni. De Voorzitter zegt, dat een besluit wel moeilijk is. Spr. ziet echter meer voordeel in een korte kermis afzonder lijk dan in een lange kermis als deze gelijktijdig met Raamsdonk wordt ge houden. Dit zeggen de kermis-exploi- tanten zelf ook. De Raad van Raamsdonk heeft voor dit jaar weliswaar besloten slechts drie dagen kermis te houden, maar als wij een week kermis houden is het niet onwaarschijnlijk, dat Raamsdonk dit in de toekomst ook weer zal doen. De eerste dagen van een achtdagen kermis zijn wel goed maar voor de rest is 't een z.g. café-kermis, want dan zijn de centen op en kan men in café's poffen wat kermis exploitanten niet doen. Dan hebben we 't vorige jaar gezien hoe groote inrichtingen al in 't laatst van de week weer den boel afbraken. Dat zijn toch allemaal dingen, die er op wijzen, dat een week kermis voor deze gemeente te lang is. Jansen. Voor een paar jaar dacht ik ook dat een week kermis voor Geer truidenberg te lang was, maar later zag ik, dat juist de twee Zondagen de meeste druk te brengen. Met onze eigen inwoners kunnen we al besteen heele week kermis houden En hoeveel buitenmenschen komen er nog niet. Ik zou daarom willen voorstellen om de kermis te laten zooals die altijd geweest is. Zou de Raad zich echter uitspreken om van Zaterdag tot en met Woensdag kermis te houden, wat mij ten slotte persoonlijk niets kan schelen want ik heb met de kermis toch geen muziek in m'n café, dan zouden de kleine caféhouders nu meer muziek- belasting moeten opbrengen. Voorzitter. Dat ben ik niet met u eens, want ze betalen immers per dag. Als we hu slechts vier dagen kermis zullen geven dan betalen ze ook maar voor vier dagen. Bovendien ben ik er zeker van dat men 't in die vier dagen net zoo druk zal hebben als anders een heele week. lansen. Ja en al betalen ze anders voor een heele week, dat voelen ze toch niet zoo zwaar, omdat de 2e Zondag alles goedmaakt. De belasting is toch al zco hoog en als ze nu maar één Zondag en een paar werkdagen kermis hebben dan wordt 't nog zwaarder. Voorzitter. Dat moet u nou niet zeg gen, want wij laten, juist in het belang der kleine caféhouders geen danstent toe Ik vind die belasting heelemaal niet te hoog Jansen. Maar ik wel. Voorzitter. Sedert we een belasting heffen op vermakelijkheden is ons gebleken dan er véél meer gedanst wordt dan vroeger. Sassen. Da's modern, da's modern. Jansen. Als men een korte kermis wil dan stel ik voor om de muziek belasting met 50°/0 te verminderen. De Voorzitter zegt nogmaals, dat de muziekbelasting niet te hoog is. De heer Tak ziet geen bezwaar om bij een kortere kermis de belasting iets te verlagen. Men zal echter eerst moeten bepalen of er een korte kermis gehouden wordt en op welke dagen. Voorzitter. Dat kunnen we zelf re gelen. Als de Raad zich voor een korte kermis uitspreekt, dan lijkt me Zater dag, Zondag, Maandag en Dinsdag wel 'tbeste. Ook uit het oogpunt voorde politie, want andere jaren was 't op Zaterdag altijd't heftigst. De menschen loopen dan op zoo'n vooravond van kermis met 't geld op zak, dat hun schijnt te jeuken, omdat ze 't nog niet kwijt kunnen, 't wordt dan een drink partij en een rumoerige zaak, waarmee de politie heel wat te doen heeft. Jansen. Die vele bals tijdens de ker mis doen veel slecht en afbreuk aan de eigenlijke kermis. Toen er vroeger maar tot 8 uur mocht worden gedanst, hadden de caféhouders er ook nog wat aan. Maar als men blijft dansen tot 11 of 12 uur dan maakt de kermis zich zelf kapot. Voorzitter. Daar heb ik in mijn rond- schrijven ook al opgewezen; willen we een goede kermis hebben dan moet er niet tot bijna 't sluitingsuur gelegenheid zijn om te dansen. Dat is veel te lang. Wanneer we dit zullen bekorten, dan bevorderen we er de eigenlijke kermis mee en zullen de kermis-exploitanten ook beter inschrijven, 't Eene sluit hier bij 't andere aan. Een ieder 'l naar den zin maken, gaat toch niet, wat voor den een 'n voordeel is, kan voor een ander 'n nadeel blijken. Wiegman. Naar mijn meening zijn 3 of 4 dagen kermis genoeg. De mid denstand kan dan wat verdienen en de arbeider is z'n centen kwijt. In elk geval is er een proef te nemen. Jansen. Hoe denkt u zich een be. lasting-verlaging in voor de kermis exploitanten. Voorzitter. Dat gaat bij inschrijving. Jansen. Maar zullen ze komen Voorzitter. Ja, ze zeggen zelf, dat ze meer willen geven als we een korte kermis^houden. Wiegman, 't Vorige jaar zag ik een kapitale inrichting op de kermis die de heele week maar drie dagen open is geweest. Dat zegt toch al genoeg. Jansen. Maar verleden jaar was er ook op twee plaatsen tegelijk kermis. Nu niet en dat zal een groote instelling ook zeer ten goede komen. Bovendien we behoeven ons toch ook niet te laten ringelooren Raamsdonk heeft er zich maar niets van aangetrokken en de kermis gelijk met G. Berg gehouden. Daar heeft men ons nageaapt, daar heeft men de kermis verzet. En zouden wij nu verplicht zijn om onze kermis te verzetten om die van Raamsdonk goed te maken. Straks, als men in Raamsdonk een andere Raad heeft dan kunnen nieuwe heeren wel eens nieuwe zinnen hebben. Ik zeg nogmaals, wij hebben niemand nageaapt, wij hebben onze kermis niet verzet. Daarom kan ik er mij niet bij Laat daarom uw In WAALWIJK vervaardigen. Het geeft aan vele handen werk. Bestelt prima drukwerk bij trum is, zie ik de noodzakelijkheid in van het handhaven der traditie. Voorzitter. Enkele dingen^van Uw betoog kan ik wel beamen, maar 't wil me toch ook voorkomen dat vooral de arbeiders een korte kermis ten goede komt. Sassen. Zeker, ik geef gaarne toe dat de arbeidersbelangen niet met een lange kermis gediend worden, maar wat vroeger bedorven is kan nu door 't verkorten van een kermis niet wor den goedgemaakt, 't Sociale werk eischt iets anders. We moeten de menschen een krachtige overtuiging, wilskracht en vrijen wil bijbrengen, dat is noodzakelijk. Zoolang dit niet 't geval is bereiken we niets.'Ik onder- schrijf dat er in die dagen onnoodig geld wordt uitgegeven, dat is niet in den haak. Maar dat verwijt treft ook den anderen stand. Ook'daar geeft men veel geld uit. Als we hier dus wat doen willen dan moeten we bovenaan beginnen. Voorzitter. Later kan men ons wel verwijten dat wij niet goed handelen met een lange kermis te houden. U sprak daar over een-vrijen wil maar dan wordt de mensch juist z'n eigen slaaf. De menschen moeten niet willen wat ze altijd zelf willen, maar wat een ander wil. Tak. Ik heb altijd gezegd, neem je iets weg, geef er dan ook iets voor in de plaats. Verkorten we hier de kermis, laat ons er dan een Konin ginnedag voor in de plaats geven. Och, wat de kermis betreft, Jan vindt een week te lang en Piet acht een paar dagen de moeite niet. Daar kunnen we toch niet op afgaan. We moeten 't algemeen gevoelen toetsen, en dan geloof ik, dat we de gemeente een dienst bewijzen met een kortere kermis. Ik ben er dan ook voor om dagen kermis te geven. Wat de Ingezonden Mededeelingen. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. neerleggen, dat wij onze kermis gaan verzetten of bekorten. Dan wijst de Voorzitter op't nadeel voor een kermis van de z.g. gezel schapsbals. Vroeger was dit anders omdat er toen als 't ware maar een keer per jaargelegenheid werd gegeven om te dansen en dat was dan met de kermis Kroon. Ais ik mag afgaan op het geen zoo algemeen gesproken wordt dan voeit men meer voor een kortere kermis Zou Raamsdonk 't volgend jaar weer de kermis gelijktijdig met ons houden, dan wordt v't toch weer een mislukking. Vroeger, was ik ook steeds voor een heele week kermis, maar toen hadden we ook maar eens per jaar feest, d'r was voor ons maar één kermis, maar nu is er bijna eiken dag kermis. Dat de tweede Zondag goed is, geef ik toe, maar bij een korte kermis zal de eerste Zondag ook veel drukker zijn dan anders. M.i. handelen wij in den algemeenen zin der burgerij zoo we een korte kermis houden. Sassen. Als ik deze overtuiging had, dan was ik er ook voor om de kermis te stellen op Zaterdag, Zondag, Maan dag en Dinsdag Maar Geertruiden berg raakt toch al zoeijes aan in vergetelheid, dat ondervinder, we, dat voelen we allen persoonlijk aan den lijve, 't Is waar, een kermis alleen zal niet van grooten invloed zijn voor de wederopleving van onze plaats, maar hoe meer bekendheid we eraan geven des te beter. Dan moeten we er rekening mee houden dat er men- schen zijn die voornamelijk met de kermis geld verdienen en uitgeven. We zijn er toch op aangewezen om rekening te houden met elkanders welvaart en deze zooveel mogelijk te bevorderen. De kermis heeft niet meer 't zelfde karakter van vroeger, maar wiilen we beginnen met"de menschh'eid te hervormen, dan moeten we andere wegen inslaan. Dat is niet alleen te bereiken met een kleine kermisverandering. Dan moeten we niet vergeten, dat de traditie in Geer truidenberg sterk mee spreekt Dit overwegende zou ik willen voorstellen om dit jaar de kermis te laten zooals ze nog altijd geweest is, al heb ik er vroeger wel eens anders over gedacht. Men kan dan 't volgend jaar nog zien. Waar Geertruidenberg een cen- vier kwestie Raamsdonk betreft, dat is geloof ik meer ter goeder trouw ge daan. Voor een goede en blijvende verslandhouding moeten we vertrou- wen stellen in onze naburen. Voorzitter. Die kwestie met Raams donk had ik eigenlijk liever eens 't volgende jaar in den raad gezien. We weten niet wat de nieuwe raad straks zal doen. Jansen. Gezien de besprekingen geloof ik dat bij stemming de stem men zullen staken. Voorzitter. En dan Jansen. Dan kan ik wel mei den heer Tak meegaan om de kermis te vetkorten als er een Koninginnedag voor in de plaats wordt gegeven. Voorzitter. Dat heeft ook bij B. en W. voorgezeten. Maar wat wil men nu Tak. Zondag. Maandag. Dinsdag en Woensdag zou ook kunnen. Voorzitter. Wat voor bezwaar hebt u eigenlijk om reeds Zaterdag te be ginnen De heer Tak meent, dat de kerke lijke plichten er eenigszins onder zouden lijden. Voorzitter. De 2e Zaterdagkei mis hadden we toch al. We doen er dus niets bij maar brengen wei een goede verandering. Jansen. Ja, 't zou er werkelijk beter door worden want den vooravond vie ren ze toch als kermis. Als we dan 'toestemming geven tot 11 uur dan houden we ook eenige rekening met de kerkelijke plichten. Voorzitter. Maar de kermis begint al laat, zoo tegen een uur of zes, en als we dan al om 11 uur zouden sluiten aan wordt 't heelemaal niets. Jansen. Ik bedoel 't met het oog op de kerk. Voorzitter. Als de tweede Zondag komt te vervallen dan moeten we als compensatie den Zaterdag daarvoor in de plaals stellen Dan zal 't des Za terdags ook drukker worden. Ook uit moreel oogpunt lijkt me goed om reeds Zaterdag te beginnen want tot nu toe was de Zaterdag voor Kermis altijd de lamste dag van de heele week. Dan was het altijd nog een ergerlijke drinkpartij. Kroon. Als er toch op Zaterdag kermis wordt gehouden dan ben ik er voor om niet vóór 12 uur te sluiten. Wiegman. Ik zol 't toejuichen als we hier een korte kermis krijgen, want dan zijn we een stap in de goede richting. Voorzitter. Zijn er heeren die nog andere dagen wenschen dan als Za terdag, Zondag, Maandagen Dinsdag? Jansen. Voor de industrie lijkt 't me niet wenschelijk om er Woensdag ook nog bij te nemen, maar wel ben ik er voor om des Zaterdag het sluitingsuur op 11 uur te bepalen. Ik zeg'nog maals als er alle dagen z.g. vereeni- gingsbals worden gegeven dan ver moorden we de eigenlijke kermis. Kroon. Als men de gelegenheid heeft om tot 10 uur te dansen dan kan men nog een paar uur de kermis op. Voorzitter. Ja, als men een vereeni- gingsbal wil geven, dan is zulks moeilijk te beletten of te verbieden Jansen. Ik stel voor de kermis maar te laten zooals ze altijd geweest is en de bals buiten de kermis te doen houden. Voorzitter. Als er zich geen nieuwe gezichtspunten voor doen, zal ik het voorstel in stemming brengen. Zooals te verwachten staakten de stemmen. Voor het voorstel van den voor zitter steraden de heeren Wiegman. Tak en Kroon. Tegen de heeren Jansen, Sassen en Meijer. Voorzitter. Volgens de wet zouden we dit punt wederom in een volgende vergadering moeten brengen. Maar uitstel heeft hier geen nut, want ook dan zal 't oordeel van de heeren nog wel ongewijzigd zijn. Tak. Maar 't kon toch gebeuren dat er een lid afwezig was. Sassen. Oh, op die manier. Voorzitter. Nu staan we op een dood punt. Zullen we de kermis voor dit jaar dan maar laten zooals ze altijd geweest is? Hoe 't dan 't volgend jaar zal gebeuren, dat moet de nieuwe Raad maar uitmaken. Ik zie op 't oogenblik geen anderen weg. Jansen. Waar nu de stemmen staak ten, blijft de toestand toch zooals die geweest is, dat is toch duidelijk. Tak. Dat is niet waar. Volgens de wet moet dit punt wederom in een volgende vergadering aan de orde worden gesteld. De stemming kan dan een heel ander resultaat hebben, 't zij doordat een lid absent is of anderszins. Voorzitter. Me dunkt de meeningen zijn nu toch wel voldoende bekend. Om 't van de ziekte van een der leden te laten afhangen vind ik be spottelijk. Wat doen we nu Wiegman ik wil den gang van zaken niet tegenhouden, ofschoon ik 't blijf betreuren dat we hier weer een week kermis krijgen. Ook de andere leden sluiten zich hierbij aan, zoodat na deze langdra dige bespreking de Geertruidenberg- sche inwoners zich wederom op een heele week kermis-vreugde kunnen voorbereiden. Wordt vervolgd. (Nog kunnen wij mededeelen, dat de heer Jansen te kennen heeft gege ven, dat hij zich niet meer wenscht herkiesbaar te stellen). Afwezig de heeren Amersfoort en De Bresser. Voorzitter: Edelachtb. heer van Be. souw, Burgemeester. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m.: a. Een dankbetuiging van de Fede ratie van het Wit.Gele Kruis, voor de ontvangen subsidie. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Een dankbetuiging van de R.K. Militairenvereeniging te Venlo, voor de ontvangen subsidie. Wordt voor kennisgeving aangeno men. e. Verslag van.de Commissie tot we ring van schoolverzuim van, de ver richte werkzaamheden over 1*926. Wordt voor kennisgeving aangeno men. d. Een ontwerpbesluit van Gede puteerde Staten ingevolge het bepaalde in het le lid van art. 73, 104 en 107 der Gemeentewet, een en ander rege lende de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Na een kleine toelichting van den Voorzitter kan de Raad zich met 't concept vereenigen. 2. Aangehouden, verzoek van de be woners van den Berkdijk om electri. ficatie. Voorzitter: We hebben deze zaak overwogen, maar kunnen, met het oog op de hooge kosten die ongedekt blij ven, het verzoek niet inwilligen. v. Kuijk: Ik heb zoo iets gehoord van een kostenaanleg van 2000,is dat zoo? Voorzitter: Dat is ongeveer de ra ming. v. Kuijk; Maar 't licht dat men ver bruikt wordt toch betaald. Voorzitter: Dat natuurlijk, maar de kwestie is, dat er niet voldoende wordt gebruikt v. Kuijk: Maar ik geloof dat er toch wel 13 of 14 aansluitingen zijn te krij gen. Veronderstellen wij dan eens een verbruik van 100 K.W. U. per jaar en per aangeslotene en voor totale aanleg. kosten 2000,hoeveel wil men dan toch rekenen voor afschrijving op den kabel. oorzitter: 't Zit hem niet zoo zeer in de afschrijving, maar de menschen zullen niet genoeg verbruiken. In Waspik betalen zij weliswaar 45 cent KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 19 Maart jongstleden.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2