Rollen Pakpapier, Inwikkels e.d., Abonneert Sproeten komen vroeg in per K. W. U. maar in andere gemeen ten moeten de particulieren zelf het te kort dekken en daar zullen de men. schen wel niet veel zin in hebben, 't Zou in Berkdijk misschien wel rendee. rend zijn als er maar een krachtver bruiker was. v. Kuijk: Die is er misschien ook wel te vinden. Voorzitter: We kunnen eens at. wachten, want we moeten niet verge ten, als we A zeggen moeten we ook B zeggen. Terwijl men in Berkdijk ook al gas heeft wat we aan een ander deel der gemeente moesten weigeren kun nen we hier moeilijk extra kosten gaan maken. Dit zijn zaken die onder 't oog gezien moeten worden. v. Kuijk: Maar 't geldt hier toch een kom, een parochie. Voorzitter: Dat is wel mogelijk, maar in Berkdijk heeft men toch gas terwijl anderen niets hebben. v. Kuijk: Maar 't is er toch wel noo. dig. Snoeren: In Loon op Zand 't zelfde. Veronderstel als men daar nu eens op gasvoorziening aandrong. Voorzitter: Ik wil 't wel in omvraag brengen. v. Kuijk. Tegen eenig uitstel heb ik geen bezwaar, als 't maar niet op de lange baan komt en een afstel wordt. Voorzitter: Dat is de bedoeling ook niet. \Vordt aangehouden. 3. Verzoek van het Comité tot vie ring der Internationale Muziekfeesten te Kaatsheuvel om een subsidie van 200. De heer Verschuren vraagt hoeveel destijds aan de corpsen van Loon op Zand is gegeven. De Voorzitter antwoordt van 50 aan elke vereeniging. Snoeren: Dan is er ook geen reden om hier 100 meer te geven dan aan Loon op Zand. De heer Wijdemans zegt dat de fees ten te Kaatsheuvel ook heel wat duur. der worden. Snoeren: Wie zegt, dat ze in Loon op Zand niet die kosten gehad hebben? En wat is er al eerst niet over geboomd voor ze ieder 50 hadden. v.d. Horst: Nou moet U niet praten van „boomen", want d'r is heelemaal over die zaak niet geboomd. Als 't over Loon op Zand gaat wordt er niet ge boomd. De subsidie werd direct gege ven. Vrinten: Toen 't ging over subsidie aan het Kruisverbond hebt U (dhr. Snoeren) zelf gezegd dat men rekening moest houden met 't aantal inwoners. Dat mogen we hier dus ook wel toe passen en dan moet U niet vergeten dat Kaatsheuvel 7000 en Loon op Zand maar 2000 inwoners heeft. v.d. Horst: Wij dachten dat de Com missie met deze aanvrage al zeer be scheiden was, gezien de hooge kosten die dit festival meebrengt. Wil dit feest slagen dan moeten uit den aard der zaak de onkosten ook grooter zijn. 't Gaat ook niet aan dat 't festival bij den Steenbakker wordt gehouden. En juist omdat we in de kom v. d. gemeen te terreinen moeten hebben komen deze ons zoo duur. 't Wordt eigenlijk ook niet een gewoon festival maar een echt volksfeest, een feest waaraan héél de bevolking zal deelnemen. Om dit te bereiken hebben we de entrée's zoo laag mogelijk moeten stellen n.l. op 25 cent, zoodat dus elke groep dit feest kan meevieren. Daarom meenen wij, dat onze kosten heel wat hooger zullen zijn dan de 100 welke wij dan nu meer zullen ontvangen dan Loon op Zand. Ik hoop, dat ook de heeren van Loon op Zand in zoover kunnen mee gaan en het verzoek zullen steunen. Snoeren: U moet niet vergeten dat we in Loon op Zand een concours heb ben gehouden en dat 't hier maar een festival betreft, wat niet zulke hooge kosten meebrengt. We hebben toen goed weer getroffen maar anders had den we een strop gehaald. Ik blijf op m'n standpunt dat men hier gelijke rechten heeft en hét billijk is om Kaats heuvel even, zooveel te geven als Loon op Zand. De heer v. d. Horst wijst nogmaals op den grootschen opzet van dit feest en noodzakelijkheid om goede terreinen te hebben. De terreinen kosten ver over de 100 gulden. Door dien bril bekeken wordt de zaak heel anders. Bij den steenbakker kan het feest niet worden gehouden. De risico is te groot. Zou het feest in duigen vallen dan liggen de harmonieën aan den grond en dat zal toch wel niemand wenschen. Daar men meende met een aanvrage van 200 gulden zeer bescheiden te zijn, durfde men wel op een inwilliging van het verzoek vertrouwen. Snoeren: Wij vroegen ook 200 en dachten ook 200 te krijgen, maar dat was mis. En U, mijnheer v.d. Horst, U hebt toch altijd op het standpunt gestaan dat men elke vereeniging zon. der onderscheid gelijk moest behande len. v.d. Horst: Volkomen juist, maar daarbij rekening houdende met de om standigheden. Nogmaals we hebben slechts dure terreinen kunnen krijgen, daarop valt niet te bezuinigen dat is een noodzakelijke uitgave. Loon op Zand daartegenover heeft het voordeel om in of bij de kom over prachtige ter. reinen te kunnen beschikken. Voor de rest wil ik dan de verdere kosten voor beide plaatsen gelijk houden. Snoeren: In Loon op Zand moest men ook dure terreinen huren, mis schien nog duurder dan Kaatsheuvel. Wijdemans: De heer Snoeren zegt dat een concours meerdere kosten me de brengt, maar dat geloof ik toch niet. Snoeren: Zoo, alleen de jury kost al 500. Wijdemans: Maar wij hebben wel voor 500 prijzen. Snoeren: O, en in Loon op Zand hadden we zeker geen prijzen. v.d. Horst: Dat valt hier eigenlijk buiten mijne heeren. Voorzitter: Dat is nu wel voldoende besproken, ik zal dit punt nu in om vraag brengen. Wordt aangenomen met 101 stem men. Tegen stemde de heer Snoeren. Snoeren: Ik heb dit nog te zeggen: dat men in de gemeente Loon op Zand meet met twee maten. Anders heb ik niets te zeggen. 4. Benoeming leden Schattingscom. missie voor de Inkomstenbelasting, we gens periodieke aftreding. Op voorstel van den Voorzitter wor den alle aftredende leden herbenoemd, n.l. de heeren: Van Lier, Broks, Rijken en v. d. Wee. 5. Benoeming leden Stembureau. Benoemd werden: Stembureau I. Voorzitter, Burge meester (ambtshalve). Leden: L. J. v. d. Horst en M. Swagemakers. Plaats vervangende leden: J. Wijdemans en L. Verbaandert. Stembureau II: Voorzitter, A. Snap haan: Leden: W. Brok en G. Wijde mans. Plaatsvervangende leden: C. Roestenberg en W. Roestenberg. Stembureau III: Voorzitter, J. de Wijs. Leden: A. Vrinten en M. Musters. Plaatsvervangende ledenH. van Woensel en W. de Kort. Stembureau IV: Voorzitter, J. van Amelsfoort. Leden: W. van Kuijk en A. Rijken. Plaatsvervangende leden: Th. Ligtvoet en Van Kuijk. Stembureau V: Voorzitter, C. Ver schuren. Leden: Snoeren en H. v. d. Wildenberg. Plaatsvervangende leden: Donkers en Van Tilburg. Stembureau VI: Voorzitter, J. van Lier. Leden: M. v. Rooy en Broeders Plaatsvervangende leden: W. Kenne. ken en Heikant. Hoofdstembureau: Voorzitter, Bur gemeester (ambtshalve). Leden: v. d. Horst, Swagemakers, Van Kemenade en v. d. Wee. 6. Definitieve benoeming Directeur der Lichtbedrijven. Voorzitter: De proeftijd voor den Directeur is voorbij en ik twijfel er niet aan of ook de Raad heeft de over tuiging gekregen, dat we in den heer Teunissen gevonden hebben een alles zins bekwaam en vol ijverig directeur. Want 't valt niet te ontkennen, dat de heer Teunissen onder zeer ongunstige omstandigheden is gekomen en de lei ding kreeg toen 't op de gasfabriek een echte janboel was. Thans heeft de heer Teunissen de fabriek weer netjes opgeknapt, zoodat ze door eenieder kan worden gezien. Nu stellen B. en W. en de Lichtcom. inissie voor om den heer Teunissen niet slechts definitief te benoemen maar als bewijs van dankbaarheid en waardeering voor zijn prestatie, zijn salaris op het maximum te brengen zijnde van 3200 op 3600. De Directeur maakt nu juist ook met de opvoeding van zijn kinderen de moeilijkste jaren van een huishouding door. Maar deze salarisverhooging willen we geven als bewijs van erkentelijk heid en wat voor hem een prikkel zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. v.d. Horst. Het spijt me dat ik er op moet wijzen dat hier wederom iets aan de orde wordt gesteld waarvan niets op de agenda vermeld staat. Ik ben vol lof en heb alle waardeering voor 't werk van den directeur, die echter ook allen steun heeft gehad bij het in orde bren gen van de fabriek. Een ambtenaar is toch ook degelijk verplicht om zijn best te doen, vooral als hij alles mee heeft. U wilt een prikkel geven en daarom 't salaris ineens op 't maxi mum brengen. Dit vind ik zeer ingrij pend. Destijds is er ook al een verhoo. ging gegeven en nu zie ik niet in waar. om we dit ineens vier jaren vooruit moeten schuiven en op maximum stel len. Daarmee kan ik mij geenszins ver eenigen, en dat is bovendien ook geen prikkel. Ik zie werkelijk niet in waar om we hier ineens 't volle pond moe ten geven, 't Was iets anders als 't sa laris onvoldoende bleek, maar me dunkt 3200 plus vrij vuur en licht en wonen, is toch zoo min nog niet. 't Moge dan al niet zeer vet zijn, schraal is 't toch ook niet. Ik ben wel voor een geleidelijke verhooging, daar gaat ook een prikkel van uit. Ik zeg nogmaals, aan 't werk en den ijver van den direc teur wil ik niets te kort doen. Maar d'r zijn ook nog andere ambtenaren die hun best doen, dan zouden ook zij op een extra verhooging aanspraak kun nen maken. Van Kuijk: Ik ben het heelemaal eens met den heer v. d. Horst. Voorzitter: Nou, ik zal 't in stem ming brengen. Wijdemans. Kunnen we 't niet aan houden? 't Komt ook zoo plotseling, dat we geen tijd hebben om er over te denken. v.d. Horst, 't Had op de agenda moe ten staan. U komt met een ingrijpend voorstel waarop we niet zijn voorbe reid. Voorzitter: Wil men 't dan nog uit stellen of v.d. Horst: Wil men iets doen en bewijs geven van erkentelijkheid voor zijn trouwe plichtsbetrachting, laat men dan de verliooging b.v. in 2 keer toekennen. Voorzitter: Wilt U dit voorstellen? v. d. Horst: Ik heb geen bezwaar om er een voorstel van te maken. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 74 stem men. Tegen stemmen de leden: Snap haan, de Wijs, Swagemakers en Broks. 7. Voorstel tot verlaging gas. en electriciteitsprijs. Voorzitter: Wij stellen voor om den gas. en electriciteitsprijs met 1 cent te verlagen. D'r waren eigenlijk twee stroomingen, de een wilde 1 cent de ander een verlaging van 2 cent. De directeur acht een verlaging van 2 cent mogelijk als de kosten van munt meters met 15 cent worden verhoogd. De directeur gaf hiervan als reden op, dat de meters zich niet kunnen be druipen. De meerderheid der Com missie is echter van gevoelen dat 1 cent voorloopig voldoende is. Men kan dan later nog altijd verlagen als zulks mogelijk blijkt. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Zand in verband met waterafvoer door de lederfabriek van de fa. C. F. Ver. schuren. De voorzitter zegt, dat de fabriek wordt uitgebreid en waar reeds nu, als twee fabrieken gelijktijdig water afvoeren, geregeld alles overstroomt, is het de bedoeling om hierin veran dering te brengen door een rechtstreek. sche afwatering, met een riool langs den Klinkerweg. Naar begrooting be. loopen de kosten ongeveer een 600. De werkzaamheden kunnen met eigen personeel worden uitgevoerd. Wordt goedgevonden. 10. Verzoek G. J. M. van de Wilden berg, ambtenaar ter Secretarie;*om ver hooging van salaris. De Voorzitter erkent dat het salaris van v.d. Wildenberg te gering is en stelt voor dit te verhoogen met 250. De heer Verschuren sluit zich hier bij aan. De Voorzitter merkt nog op, dat de heer v. d. Wildenberg zeer goed z'n best doet en reeds twee jaar in het be zit is van het diploma voor gem. admi nistratie. Snaphaan: Ik wil er niet veel van zeggen, maar van Kemenade heeft ge loof ik nog nooit 'n verhooging gehad. Swagemakers: Dat geloof ik ook niet. Hij is hier gekomen op 2100 en dat heeft hij nog meen ik. De lieer De Wijs merkt op, dat het hier niet gaat over 't salaris van Van Kemenade. Men heeft hier te doen met een ambtenaar die in de termen is ge vallen dat zijn salaris successievelijk moet worden opgevoerd. Een verhoo. ging van 250 is heuscli niet te veel, zegt spreker. Voorzitter: Als ge Van Kemenade er nu ook al bij gaat halen dan zouden we alle salarissen moeten herzien, v. d. Horst: De verhooging voor v. U op en in M H het blad dat U het nieuws uit Waalwijk en de Langstraat het vol ledigst en uitge breidst geeft, zoowel de berichten als de ge- meenteraadsverslagen. Met 1 April begint het nieuwe kwartaal. 8. Bespreking verbouwing voorma lige Openbare School te Looft op Zand en bestemming gemeentelocaal. Voorzitter: Zooals U weet is de voor malige openbare school te Loon op Zand ontruimd. Nu is de bedoeling, dat de gemeente er een gedeelte van in ge bruik neemt voor Stembureau, voor de zitdagen van deai gem.-ontvanger en weer een ander deel om er de brand spuit in onder te brengen. Dan zouden we er ook nog een cachot kunnen ma ken, want het tegenwoordige is niet meer te gebruiken. Het oude gebouwtje kunnen we aan iemand verhuren voor 3 per week, dan behoeven wij er eerst geen onkosten voor te maken. Wij zijn echter van oordeel, dat 't ons bij een kleine verbouwing meer zal opbren gen. De menschen zijn daar nog al voor winkels. Me dunkt als we er eens een winkelhuis van lieten maken dan komen* er wel liefhebbers en dan kun nen we een Tiuur krijgen van 5 ƒ6. Dan schieten er nog twee lokalen over van de oude school, welke m.i goed te bezigen zijn voor vergader in gen van den Boerenbond e.d. of later voor de huishoudschool. Nu is er bij de oude school ook nog de overdekte speelplaats. Ik zou U willen voorstel len om deze over te brengen naar Kaatsheuvel, waar men nog geen over dekte speelplaats heeft. De kosten van verbouwing van - de openbare school worden geraamd op 400 5 500. Snaphaan: Zal de rente de verbou. wingskosten dekken? Voorzitter: We moeten dit eerst on derzoeken en afwachten of er liefheb bers komen. Snoeren. Zoo kan men de school toch. ook niet betrekken. De Voorzitter beaamt dit. Snaphaan: 't Maakt natuurlijk ver schil hoe er gebouwd wordt. Voorzitter. In elk geval wachten we eerst tot er gegadigden zijn en dan brengen we het plan in den Raad. Wordt goedgevonden. 9. Bespreking rioleering Loon op d. Wildenberg is ook werkelijk niet te veel, dit zou meer kunnen zijn. Maar waar er tegenwoordig zoo weinig vraag is naar ambtenaren is dit van invloed op 't salaris. Als ik zoo Van Woensel eiken dag naar 't gemeentehuis zie stappen, en die heeft toch al wel een zekere be kwaamheid verkregen, dan vraag ik me af, zouden we hem nu ook niet eens een 100 of 150 kunnen geven. Voorzitter: 't Salaris van v. d. Wil denberg zouden we aanvankelijk bij de begrooting behandelen, maar in dien tijd was v. d. W. aan 't solliciteeren en vroeg 't toen nog maar niet. Wat den Volontair van Woensel betreft, moeten we eerst zijn prestatie's eens zien. Hij zit nu nog voor zijn voorbereidings examen en dan zal liij nog drie ipar voor 't andere diploma moeten studee. ren. Laat hij eerst eens zijn voorberei dingsexamen achter den rug hebben. Dit moet voor hem een prikkel zijn. Ik wil de verantwoordelijkheid niet dra gen wanneea' hij zijn studie niet ernstig voortzet. Dan komt er niets van zoo'n jongen tereeht, en ware het beter dat hij een goed vak leerde. Als hij dus zijn voorbereidingsexamen gedaan heeft, dan is er wel aanleiding om hem te salarieeren. Wordt goedgevonden. Rondvraag. v.d. Horst: Hoe staat 't met de Ver lengde Hoofdstraat? Voorzitter. We-wachten nog op de bandeif, maar die kunnen wel spoedig komen. Wijdemans: Ik heb al eens eerder gewezen op die dokterskwestie, en op de scheeve verhoudingen. Kan dat nu niet veranderen als men straks in Loon op Zand een nieuwen dokter krijgt? De Voorzitter antwoordt dat hier omtrent in geheime vergadering zal worden gesproken. Hierna ging de Raad in geheime zit ting. GEMENGD NIEUWS. Een dezer nachten werd de wed. W. te Terlinden—Noorbeek plotseling wakker door dat ze in een aangrenzen de kamer hoorde praten. Ze ston.d op en ontdekte dat in die kamer zoowel als In de keuken licht brandde. Met keukenraam stond open. Toen ze daa.r kwam, hoorde ze gedempt praten in den gang. De indringers waren bezig de voordeur te openen, waarschijnlijk om bij mogelijk onraad den aftocht vrij te hebben. De 60 jarige greep haar Browning, maar voor ze 't wapen in de hand had, hadden ook de indringers onraad bespeurd en haar gegrepen en tegen den grond geworpen onder bedreiging haar te zullen dooden als ze niet vedelde, waar ze haar geld had ver borgen. Toen zij heftigen tegenstand bood, kneep een der laffe kerels haar de keel dicht, zoo dat ze niet schreeuwen kon, terwijl de ander alles nasnuffelde, kasten en laden openbrak en den inhoud over den vloer slingerde. Een bedrag aan geld viel in hun handen benevens een browning, en een kistje sigaren. Toen alles was afgezocht, kozen 2e het hazenpad na 't licht te hebben uitgedraaid. De wed. W., die 't niet wilde op geven, draaide het licht weer aan, waarna een der bandieten haar een trap in de zij gaf, dat ze omver sloeg. De bandiet, die haar moest vast houden, had intusschen geen benij denswaardig baantje gehad. Zijn pet en de helft van das, moest hij in haar handen achterlaten, terwijl ze hem bovendien nog een 'bloedneus had gestompt. De marechaussee uit Slenaken die den volgenden morgen een onder- zoek instelde met behulp van 'n paar speurhonden, heeft een halve zijden das, een pet en een bebloeden zak doek gevonden. Het is reeds den tweeden keer, dat dit oud mensch, wier 87 jarige echt genoot drie maanden geleden is over leden, wordt lastig gevallen. Op 27 Februari j.l. wist ze waarschijnlijk dezelfde dieven, die reeds de blinden van een venster haden weten te openen met haar vuurwapen op de vlucht te drijven. Beide dieven waren gemaskerd geweest. De vrouw van den café houder H. Kiers, wonende in het perceel Noorderstationstraat no. 1 te Gronin gen ontdekte gisteravond toen zij nog even naar haar kinderen ging kijken, dat in de kamer, waarin de kleinen sliepen nog een gaskraantje openstond. Onmiddellijk draaide zij het kraantje dicht, doch het bleek reeds te laat. De drie kinderen, een jongetje van drie jaar, en een tweeling, meisjes van 15 maanden, lagen levenloos te bed. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Men meldt uit Zevenaar Bij de familie te Zevenaar is giste ren bericht ontvangen, dat de heer en mevr. Deurvorst uit Terborg nabij Mors aan den Rijn met hun auto zijn verongelukt door aanrijding met een anderen auto. Mevrouw Deurvorst was direct dood, de heer Deurvorst werd gewond. Na dere bijzonderheden ontbreken. Hedenochtend is bij Voorburg te Vught tijdens mistig weer een auto, bestuurd door den heer W. tegen den wagen van den voerman M. Backx uit Liemde gereden. De kar kwam vernield in een sloot terecht. De voer man werd gedood. De heer W. werd onbeduiden gewond. Op den Rotterdamschen weg nabij de Tempel over Overschie is gisterenavond dr. van Deursen uit Den Haag tengevolge van den mist met zijn auto waarin nog twee damens en twee kinderen waren gezeten, in een sloot terecht gekomen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De heer J. de 'Graaf heeft den zwaar-beschadigden auto met behulp van zijn kraanwagen naar Den Haag gesleept. Ingezonden Mededeelingen. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R. K. Werkliedenver eenigingen te Enschot, Malden, Dru— nen en Zeelst respectievelijk de Zeer— Eerw. heeren pastoors O. A. Schel— lekens en Q. Th. H. de Bekker en de Wel.Eerw. heeren kapelaans B. H. M. de Vochten J. R. H. van Eindhoven van de R. K. Sportvereeniging „Prinses Juliana" te Malden den ZeerEerw. heer pastoor Q. Th. H. de Bekker; van het Kruisverbond en de Maria—ver eeniging te Berlicum den WelEerw. heer kapelasnP. J. M. J. Breugelmans, O. Praem van. de afdeeling Drunen van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders- bond en var. den „R.«K. Jonge Boe renstand* te Drunen den WelEerw. heer B. H. M. de Vocht. Tevens heeft Z D. H. benoemd tot kerkmeester te Le^wen-Boven den heef Herman van der Ver/ en gekeurd de benoeming van v.011 WelEerw. heer B J. M. Verhoeven, kapelaan ie Eindhoven (Tongelre) tot bestuurslid van het Missie—Studie fonds „St Joseph" te Eindhoven St. [anskl. ALVORENS UW elders te bestellen, gelieve U onze monsters en prijzen te vragen. U zult hiermee groot voordeel behalen. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3