Q£ ECHO VAN HET ZUIDEN m k Dc 0l ED m Op Vrijdag 25 Maart a.s.t savon^8 uur' A D E F j n □p GO Q B t TWEEDE BLAD. Verkiezing Gemeenteraad. Stemming in de R.K. Kies* vereeniging. Om de leden der Kiesvereenlging zoo volledig mogelijk in te lichten, vermelden wij hieronder nogmaals, hoe men a s. Zondag van 12—2 en van 3—5 uur in de kiesvereeniging zijn slem moet uitbrengen. Hoe moet gij uw stem uitbrengen? Op het stembiljet, dat U zal worden uitgereikt door het stembureau, staan de 20 candidaten in volgorde door loting vastgesteld. Qij moet op het stembiljet zes stem men uitbrengen volgens het punten- stelselstembiljetten met meer of met minder stemmen zijn ongeldig. Dit puntenstelsel werkt als volgt: Door de leden worden de zes candi daten die zij wenschen, in het hokje vóór hun naam genummerd en wel van 1 tot en met 6 No. 1 geeft men hem, die men als eerste geplaatst wil zien. terwijl dit nummer voor 6 punten telt. Die men als tweede geplaatst wil zien, geeft men No. 2, dit nummer telt voor 5 punten en zoo vervolgens tot en met No. 6, welk nummer 1 punt telt. Anders mag met het stembiljet niets gebeuren. Hebt gij U bij de invulling van het stembiljet vergist, dan kunt gij éénmaal een nieuw biljet aanvragen bij het stembureau. Denkt er aan, de oproepingskaart mee te brengen. Hebt gij ze verloren of er geen ontvangen, gaat dan toch naar het stembureau en zegt het daar. U wordt dan een andere oproepings kaart uitgereikt. Hieronder volgen de namen der candidaten, waaruit gij voor uw zes stemmen een keus moet maken. Leest thuis de lijst kalm en rustig over en teekent Uw nummers voor de candidaten aan, zoodat ge, op het stembureau gekomen, weet, welke zes Uw candidaten zijn en gij ze gemak kelijk vinden kunt. SMOLDERS, F. C. DONKERS, H. Q. SPAPENS. C. DE GRAAFF, W H. VAN LOON, MATH. KL1JN, J. H. j. DE GRAAFF, ADR. LOEFF, JOS. VERW1EL. P. W. H. VAN SCHIJNDEL, jr. A. H. VAN GORCUM, NIC. VAN LOON, J. VAN OUDHEUSDEN, A. W. PULLENS. C. W. VAN DER GELD, J. C L. TIMMERMANS-VERSCHURE, B. VAN MIL, R. TH. PASSIER. F. VAN BEIjNEN, ED. ELBERS, W. Het is o. i. duidelijk genoegvóór den candidaat, dien men het beste acht voor gemeenteraadslid, zet men het cijfer 1; voor dengenedie men dan 't meest geschikt acht 2 en zoo vervol gens tot 6 toeniet meer, maar ook niet minder. Ter verduidelijking onderstaand voorbeeld Men acht E de beste candidaat, dus zet men het cijfer 1 voor E. Daarna acht men K 't geschiktst, die krijgt dus voor z'n naam 2. Daaropvolgend neemt men liefst B, dus die krijgt 3. Dan volgt naar 's kiezers meening M, dus die krijgt 4 voor zijn naam. Q is dan de uitver korene en krijgt 5. L is dan ten slotte de man, dus krijgt 't cijfer 6. (Zooals nevenstaan de aanduiding). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Maart 1927 Huldiging Waalwijks Belang. 't Was geen huldiging met. grootsche gebaren, die zoo dikwijls blijken slechts nauwkeurig bestudeerde vor men te zijn, of een herdenking die wel fèl schreeuwend, maar toch hol is, trouwens daarvoor leent zich 't ka rakter van een lichaam, geboren uit gemeenschapsgevoel, zooals „Waal wijks Belang", ook allerminst. Toch hadden we Maandagavond bij de herdenking van het vierde lustrum van Waalwijks Belang, een wat leven diger belangstelling mogen verwach ten. Al was dan de belangstelling kwantitatief niet zoo groot, dit werd door 't gehalte der belangstellenden ruimschoot vergoed; 'twas overigens de goede opkomst der gewone verga deringen. Naast het huldigings-comité merk ten wij nog op den beschermheer van Waalwijks Belang, den Edelachtb. heer Burgemeester. In zijn openingswoord wees de Voor zitter op het doel der bijeenkomst, waarvan reeds in een vorige vergade ring werd kennis gegeven, 't Ligt niet in de bedoeling van 't bestuur om de huldiging tot zich te trekken, zegt spr., maar deze tevens dienstbaar te maken aan het algemeen belang. Het huldigings-comité achtte een speciale vergadering ter herdenking gewenscht, wat ten zeerste werd geapprecieerd. En zoo zijn we dan hier aldus spr. om gaarne alle hartelijkheid in ontvangst te nemen. Persoonlijk heb ik al gelegenheid gehad om mijn hart uit te storten in De Echo van het Zuiden en mag ik aan een der leden wel het woord geven. Namens het huldigingécomité sprak de heer P. Verwiel het volgende: (Applaus). Hierna sprak de Edelachtb. heer Burgemeester ongeveer als volgt: (Applaus). Vervolgens vroeg de heer Van Gent 't woord. Spr. onderschrijft gaarne de woorden van den Burgemeester, maar wil hier in 't bijzonder wijzen op de plichten der nalatigen. Die hier aan wezig zijn, aldus spr. om Waal wijks Belang te huldigen, zijn allen weliswaar Waalwijkers, maar inwoners van Klein-Waalwijk. De aanwezigen zijn dezelfden die men vroeger ook al tijd zag. En waar ik weet, dat de pers dit naar buiten zal brengen, wil ik hier even op wijzen. Ik betreur het ten zeerste, dat er niet meer leden zijn, speciaal leden van Groot-Waalwijk, om Waalwijks Belang te huldigen, dit zou voor het Bestuur een groote aan- tot zich zal kunnen trekken. Na nogmaals hartelijk dank te heb ben gebracht aan allen die van hunne belangstelling hebben doen blijken, was hiermede bet officieele gedeelte der vergadering ten einde. Wij voegen gaarne onze gelukwen- schen bij die van beide geachte spre kers en vertrouwen met hen, dat velen in de toekomst Waalwijks Belang zul len blijven of gaan steunen, omdat wij zoo innig overtuigd zijn van het belang dezer vereeniging voor Waalwijk. Wanneer wij onze plaats op indu strieel, commercieel en cultureel ge bied, vergelijken met plaatsen van den- zelfdeiii omvang in onze provincie, dan mogen wij, dunkt ons, tevreden zijn, omdat wij toch zeker op verschillend gebied mede vooraan staan. En waar wij meenen, dat zulks ook voor een bescheiden deel aan Waalwijks Belang is te danken, is deze vereeniging o.i. ook waard gesteund te worden. In ons historisch overzicht betref fende „Waalwijks Belang", dat wij in ons vorig nummer gaven, hebben wij medegedeeld, dat onder de heeren, die bij de oprichting tot het definitief be- stuur werden gekozen, behoorde de heer W. Timmermans. Wij verzuim den echter te vermelden, dat de heer W. Timmermans, in 'tjaar 1917, dus na die functie 10 jaren te hebben ver vuld, als zoodanig ontslag heeft ge nomen. Volledigheidshalve, en om een IN DE ZAAL VAN HOTEL VERWIEL TE WAALWIJK EEN LEZING MET LICHTBEELDEN HOUDEN over DE QBEST DER QOTHIEK IN DE KATHEDRALEN EN MYSTERIESPELEN. Plaatsbespreking en kaartenverkoop vanaf heden bij de WED. TH. PULLES, Sigarenmagazijn, Grootestraat, Telefoon 116. ENTRÉE f 1.25. STRENG VERBODEN TE ROOKEN. 38051 HET COMITÉ. moediging zijn geweest. Toch hoop ik, dat het Bestuur de vele nalatigen hier op zal wijzen, en, als straks het vijfde lustrum gevierd wordt, wij hierbij ook zullen aantreffen personen uit v.m. Baardwijk en Besoijen, en dat ook zij met ons „hoera!" zullen roepen. (Applaus). De Voorzitter deelt mede, dat een huldigingstelegram is ingekomen van het Wit-Gele Kruis en een bloemen hulde van het huldigingscomité en van de Liedertafel „Oefening en Vermaak". Overgaande tot de beantwoording der verschillende sprekers, noemt spr. het een aangename taak, allen hier voor hartelijk dank te brengen, ook aan 't comité, dat zich zooveel moeite getroost heeft, om dezen dag voor Waalwijks Belang aangenaam te ma ken. Niet direct het huldeblijk heeft ons Bestuur zoo aangenaam getroffen, zegt spr., maar wel de waardeering die hieraan ten grondslag ligt. De over tuiging, dat ons werk wordt gedragen door belangstelling, is voor ons aan genaam en een aanmoediging. De of fers worden daardoor verlicht. De idealen welke men bij de oprich ting heeft gehad, waren niet altijd te verwezenlijken, maar 't pogen naar 't geen men heeft gesteld, is op zichzelf reeds een voldoening, zoo dit ge schraagd wordt door belangstelling. In dit licht krijgt ons lustrum ook een grootere beteekenis. Dan wijst spr. er op, dat de gedach ten van de oprichters der Vereeniging nog ongewijzigd zijn en het huidige bestuur nog met denzelfden geest is bezield als de stichters. De waardeerende woorden van den heer Verwiel en het huldeblijk, hebben 't Bestuur zeer gefrappeerd. Ook de complimenteuse woorden van den Burgemeester worden op hoogen prijs gesteld. Al valt liet terrein niet ge makkelijk af te bakenen, toch meent spr. dat Waalwijks Belang nimmer tot zich trok wat alleen behoorde onder het openbaar bestuur. Als hij den Burgemeester dank zegt voor diens waardeerende woorden dan zijn deze dezelfde als voor 't gemeentebestuur, en hoopt spr. dat Waalwijks Belang steeds op den steun van het gemeen tebestuur mag rekenen. Met betrekking tot het gesprokene van den heer van Gent, kan spr. ver zekeren, dat het voor 't Bestuur niets aangenamer zal zijn, dan als 't zich in de belangstelling van' Groot-Waalwijk zou mogen verheugen. Door 't bestuur is niets nagelaten om blijk ie geven, dat ook belangstel ling van die zijde bijzonder op prijs wordt gesteld. Het heeft daartoe meer malen zelf de eerste stappen gedaan. Spr. hoopt ernstig, dat Waalwijks Be lang ook de toegevoegde gemeenten juiste geschiedenis te schrijven, ver melden wij zulks alsnog. Gom cc n teraa dsvergaderin g. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 25 Maart 1927, des namid dags 7 uur ten raadhuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein in de Mr. van Coothstraat. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor den bouw van 5 ar beiderswoningen aan 't St. Anton ius- plein. 4. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aanplanten van mast op de Fellenoord. 5. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot. het toe wijzen van gemeentewoningen (niet van het Woningbedrijf) die met de week verhuurd worden. 6. Voorstel tot wijziging van het huurreglement voor de woningen van het Woningbedrijf. 7. Benoeming van a. twee leden der Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding; b. een lid van een Stembureau. Nieuwe woningen St. Ant onius plein. Zooals wij reeds eerder meldden, be stond het plan om op het resteerende terrein aan het St. Antoniuspleiu een aantal woningen te bouwen van een beter type. In de a.s. Raadsvergadering zal hieromtrent een beslissing worden genomen. Uit het prae-advies van B. en W. blijkt ons, dat door dit college de plannen der Commissie worden on dersteund en den Raad een crediet zal worden gevraagd van 15,200, voor 't bouwen van 5 woningen (3 be neden- en 2 bovenwoningen). Waar de bouwkosten meer bedra gen dan. van de laatstelijk aan de St. Crispijnstraat gebouwde woningen, zal er volgens de exploitatie-begroo ting zijn te rekenen op een gemiddelde huur van 4,60 per week. Beplanting Fellenoord. Bij een inspectie vgn de houtaan- planting op de gemeentebezitting Fel lenoord, trok het de aandacht van het Dagel. Bestuur, dat een terreinstrook van ongeveer 1 H.A. langs een perceel jonge mast, in het geheel niet benut was. B. en W. stellen zich voor, mits de uitvoering 's Raads instemming heeft, de strook te laten omwerken en te be planten met 2-jarige mast. Wijziging verhuringsvoorwaar den. De commissie voor het woningbe drijf heeft aan B. en W. medegedeeld, dat voor de kleine en grootere mid denstandswoningen een huuropzeg- gingstermijn van acht dagen zeker te kort is, en waar uiteraard het aantal gegadigden voor deze duurdere wonin gen veel geringer is, zou het risico van leegstaan bij een zoo korten op zeggingstermijn geheel voor rekening van het bedrijf komen. B. en W. sluiten zich bij 't oordeel der commissie aan. Lezing Drs. van Imbeeck. Met bijzonder genoegen geven wij ditmaal een korte inleiding tot de laat ste voordracht die liet Comité voor dit seizoen op haar programma plaatste, n.l. de voordracht van Drs. G. van Im beeck over den geest der Gothiek in Kathedralen en Mysteriespelen, die op Vrijdag 28 dezer in de achterzaal van hotel Verwiel zal worden gehouden. Het spreekt van zelf dat wij deze voordracht met meer dan gewone vol doening inleiden nu zij wordt gehou den door een der onzen en wij er zeker van zijn dat de behandeling van 'n zoo rijk onderwerp aan hem volkomen is toevertrouwd. Niet alleen omdat de stu die voor zijn doctoraal den spreker zoo nabij tot het gekozen onderwerp bracht, doch veel meer nog omdat de schoonheid der Gothisclie kunst zijn artistieken geest dermate boeide dat hij haar tot voorwerp koos van nauwge zette en voortdurende studie. Moeilijk zal ook een dankbaarder onderwerp voor een voordracht kun nen worden gekozen, vooral omdat de spreker naar voren zal doen treden de geest die spreekt uit de gothische kerk gebouwen. I)e architectuur is de meest tastbare uitdrukking van het peil der geestes ontwikkeling en het is juist de gothi sche bouwkunst die op zoo bijzondere wijze den geest des tijds demonstreert. Machtige bouwwerken, die alleen konden tot stand komen omdat een geestdriftige bevolking in hare geledin gen medehielp de glorie van het bede huis te vergrooten. Cathedralen die uitmunten door lo gische constructie, rationeele en wel begrepen versiering die het architecto nische plan accentueeren, getuigend van een diep religieus sentiment, ge dragen door een nobelen geest van een religieus élan. De wonderwerken van gothische ar chitectuur, veelal vol symboliek door vorm en versiering, steeds getuigend van een gevoel van serene hoogheid, soms rustig en sober van lijn en zuiver harmonisch van verhoudingen, soms van wonderlijk rijke afwerking en schitterende fantasie, doch steeds edel gestemd en gebaseerd op krachtige religieuse drijfveeren vormen een on uitputtelijke bron van diepe en rijke beschouwingen. Juist in dezen tijd van materialisme dat ons verwijdert van de kunst moet een toetsen van onzen tijdgeest aan dien waaruit de scheppingen van de gothische kathedralen werden geboren zeer aan trekkelijk zijn en wij zijn den spreker dan ook bij voorbaat dankbaar dat hij zich bereid verklaarde ons in te leiden in de rijke gothische kunst. Wij vertrouwen dan ook dat èn om den spreker èn om het gekozen onder, werp de zaal tot alle hoeken zal gevuld zijn dan zal de voordrachtenreeks voor dit seizoen zeker lot onze voldoening waardig worden besloten. v. L. Ned. Vei', van Schoenfabrikanten. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Schoenfabrikanten, gevestigd te Waalwijk, opgericht 8 Februari 1.1. te 's-Hertogenbosch, heeft in haar vergadering van 12 Maart te Arnhem, de functies als volgt ver deeld Voorzitter, de lieer H. W. .T. Ste- renborg, van de Firma H. B. Steren- borg, Lichtenvoorde., Vice-Voorzitter, de heer Jos. J. Klijberg, van de Firma Klijberg-Per- not, Waalwijk. Secretaris, de heer Jac. Oosterholtt. van de Firma Oosterholt-Wiegerink, Groenlo. Penningmeester, de heer L. Elias, van Van den Berg's Stoomschoenfa- briek, 's-Hertogenbosch. Tot adviseur werd) benoemd de Wel edelgestrenge Heer Mr. Frans Houben te Den Haag. Slachthuis. Met den bouw van 't slachthuis in onze gemeente schiet men goed op. Naar wij vernemen zijn thans reeds alle koelcellen door Waalwijksche sla gers gehuurd, zoodat aanvragen van buiten moesten worden afgewezen. Jubileum. Dezer dagen herdacht de heer Her man Sleenhoff. den (lag waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij den heer E. W. Klijberg. Door de directie der N.V'. E. W. Klijberg-Pernot's Stoomsclioenfabriek „Hollandia" werd hij ten kantore gecomplimenteerd en hem een geschenk ondév enveloppe aangeboden. Hij werd geprezen als een ijverig, nauwgezet en pliehtsbetrach- tend arbeider. Ook anderzijds ontving hij vele blijken van belangstelling en ook wij bieden; gaarne onze felicitaties aan. E No. 24. Woensdag 23 Maart 1927. 50e Jrg. ..Hooggeachte Voorzitter en Leden van het Bestuur van „Waalwijks Belang", Geachte Leden. De Commissie door Uwe vergadering ge kozen om plannen te heramen voor de her denking van het vierde lustrum Uwer Ver eeniging, is thans aan het einde van hare taak en heeft het genoegen op heden, den herdenkingsdag van de oprichting der Ver eeniging. 21 Maart, II het resultaat van hare bemoeiingen aan te bieden. Lang heeft de Commissie stilgestaan bfj en uitvoerig van gedachten gewisseld over den vorm waarin zij meende de Vereeni ging, vertegenwoordigd door het Bestuur, te moeten huldigen en afgaande op het re sultaat dat de Commisie mocht bereiken, koesteren wij de hoop dat onze manier van huldigen de appreciatie van het jubileerende Bestuur en de goedkeuring van de leden van Waalwijks Belang zal kunnen wegdra gen. Wy hebben eene inschi-yving geopend van vrywillige bydragen voor het geven van concerten in dit lustrumjaar en bieden de opbrengst hiervan, die 420 bedraagt, met inteekeniyst aan het Bestuur der jubilee- rende Vereeniging aan, Deze zal het bedrag aanwenden voor het vooropgezegd doel, met den tact en het onvolprezen beleid dat steeds de handelingen van het Bestuur van Waal wyks Belang heeft gekenmerkt. Met. vreugde en liarteiyk welgemeend, Hooggeacht Bestuur, felieiteeren wy U, met de viering van het vierde lustrum Uwer Vereeniging, en met ons zullen niet alleen de aanwezigen hier, maar ook zeer velen in Waalwyk en talryken bulten Waal- wyk, instemmen en met dankbaarheid en erkenteiyklield het vele nuttige en zeer zeker het vele aangename herdenken, dat Waalwijks Belang, gedurende het tydperk van zijn bestaan heeft daargestekl of waar toe door zyn Bestuur het Initiatief is ge nomen. Met voldoening kan Uw Bestuur terug zien op de afgelegde loopbaan en de zoo ruime en milde bydragen, die onze Com missie zoo vrygevig werden afgedragen, zyn voor U een bewys van de appreciatie van Waalwyks ingezetenen, -voor Uw stre ven en werken en moge U, zoonoodig, eene aanmoediging z.yn om op dezen weg cres cendo voort te gaan. Wy geven U de verzekering dat ieder weldenkend Waalwyker Uwe Vereeniging, Uw Bestuur, hoogacht; dat velen gaarne U steunen en willen medewerken om 't doel Uwer Vereeniging te bereikenWaalwyk aan den spits te houden der omliggende ge meenten, Waalwyk nog aantrekkeiyker voor inwoner en vreemdeling te maken. Groeie en bloeie Waalwyks Belang onder Uw Bestuur. Sterker en hechter worde de band tussclien Bestuur en Leden. Waal wyks ingezetenen, doordrongen van het nut en begrypend het streven Uwer Vereeniging, komen in groote getale Uwe gelederen ver sterken. om dan wanneer de dag van het vyfde en zilveren lustrum daar zal zyn, dit te vieren met een enthousiasme, Waal wyks Belang ter eere en Waalwyks ge meente waardig." „Na de woorden van lof en waardcering aan Uw Bestuur gewyd, voel ik my ge noopt deze ook mynerzyds te onderstree- pen. Hetgeen door U, mynlieer de Voorzit ter, ter herdenking van het 20-jarig bestaan van Waalwyks Belang in De Echo van het Zuiden van Zaterdag j.l. werd geschreven, heeft myne volle instemming en ik deel geheel Uwe meening, dat het Bestuur van W. B. geheel belangeloos tyd en krachten beschikbaar stelt ter bevordering van den bloei onzer gemeente. Dat dit niet algemeen wordt gewaardeerd, is zonder twyfel te betreuren. Altruïsme is nu eenmaal een artikel, dat, hoe groot de vraag daarnaar tegenwoordig ook is, maar heel schaarsch wordt aangevoerd. Voor wat, hoort wat, is de leus die algemeen opgeld doet. De toekomst zou voor Waalwyks Belang inderdaad troosteloos zyn, wanneer dege nen die voor het lidmaatschap dezer Ver eeniging in aanmerking komen, zich door dit beginsel zouden laten leiden. Ik geloof echter, dat betere inzichten zich ten deze zullen baan breken, inzichten zoo stevig ge fundeerd, dat ze niet zullen veranderen door de moeiiykheden, verbonden aan het overschrijden der thans denkbeeldige gren zen vaui Oud-Waalwyi> Dit lustrum zal weer eens in wyden kring de aandacht ves tigen op het vele goede door Wualwyks Be lang tot stand gebracht en daar de Waal wyker een practisch mensch is, die zeer goed begry'pt, dat zonder de nervus rerum, Waalwyks Belang vleuggollam Is, dus zeer beperkt in zy» bewegingen, zal zyn prac tisch inzicht er hem wel toe brengen, zyn financieelen steun aan deze Vereeniging niet te onthouden. Ik wensch U dan geluk met dit herinne ringsfeest en spreek daarby uit het ver trouwen, dat het zilveren verschiet van Waalwyks Belang tevens moge zyn een hoopvol verschiet, hoopvol niet alleen door meerdere/waardeering van de zyde der in woners van Groot-Waalwyk, maar hoop vol vooral, door den yver van Uw Bestuur, om zich, ondanks tegenslagen, met liefde te biyven wyden aan het schoone doel, dat U by het aanvaarden Uwer bestuursfunc ties voor oogen had. Drs- Gerard van Imbeeck

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5