aankoop van schoolmeubelen (Art. 72 L.O.W. 1926). 7. Wijziging begrooting 1926. - 8. Mededeeiingen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). In de laatstgehouden vergadering van de Afd. Sprang van het Ned. Werk lieden-Verbond „Patrimonium" alhier, werd eene commissie benoemd, welke werd belast met de voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting van een doktersfonds. Op verzoek van deze commissie werd j 1. Zaterdagavond te Kaatsheuvel een vergadering gehouden met het Bestuur van het sinds enkele weken aldaar opgerichte doktersfonds (onder- afdeeling van de R.K. Werklieden- vereeniging. Het door het bestuur van het fonds te Kaatsheuvel opgemaakte reglement 't welk nog door de alg. verg. dient te worden goedgekeurd werd arti- kelsgewijze toegelicht en besproken. Door het Bestuur van Kaatsheuvel werd medegedeeld, dat reeds ruim 250 gezinnen met een totaal van ruim 1200 leden tot het fonds zijn toege treden en dat zij overtuigd zijn, dat het fonds met een inkomen van f 5200 per jaar, berekend naar het ledental van thans, ruimschoots in staat zal zijn, alle kosten voor medische behandeling aan hunne leden, hieruit te kunnen bestrijden. Het Bestuur deelde voorts mede, dat het plan bestaat, echter nogmaals een onderhoud met H.H. Doctoren aan te vragen om zoo mogelijk nog tot een voor beide partijen bevredigende op lossing te komen, waarvan wij echter zeer weinig resultaat verwachten. Voorts werd nog besproken de hou ding van H.H. Medici te Kaatsheuvel, tegenover het opgerichte fonds van de R.K. Werkliedenvereeniging. geuit in eene waarschuwing aan de burgerij, dat zij het fonds niet erkennen en de gezinnen voor de betaling hunner vor deringen aansprakelijk blijven stellen. Het bestuur deelde in verband hiermee mede, dat zij, zoo H.H. Doctoren hals starrig blijven weigeren het fonds te erkennen, zij de dokterskosten tegen behoorlijke kwijting aan hunne leden zullen uitkeeren en zich dan in geen enkel opzicht aansprakelijk zullen ach ten of hunne leden al of niet aan hunne verplichtingen tegenover H.H. Doctoren voldoen. De vergadering was algemeen van meening dat een dergelijke houding van H.H. doktoren zeer af te keuren valt en vroeg zich ernstig af of het niet al te ver gaat, wanneer H.H. dok toren in een voor de arbeiders op de eerste plaats zeer belangrijke zaak als deze, geheel zelfstandig willen te werk gaan, waarmede men zich natuurlijk nooit kan en mag vereenigen. De mogelijkheid werd onder het oog gezien, om bij voortdurende weigering van de zijde van H.H. doktoren, in samenwerking van' Kaatsheuvel en Sprang, te komen tot het benoemen voor de fondsen van een eigen genees heer. Dit punt zal dan ook zeer ernstig onder het oog worden gezien, waar van men met reeds verzekerde hulp van deskundigen succes mag ver wachten. Tenslotte werd gesproken over het door H.H. Doktoren opgerichte fonds, waar zich te Kaatsheuvel ca. 80 ge zinnen en te Sprang pl.m. 15 gezinnen bij aansloten. Wij vernemen, dat door huisbezoek van H.H. doktoren pogingen worden aangewend om meerdere leden voor het fonds te winnen. De Commissie van „Patrimonium" zal nu spoedig voorstellen aan de alg verg. voorleggen en wij twijfelen niet of ook in Sprang zal een fonds op denzelfden voet als het fonds van de R.K. Werkl. Ver. te Kaatsheuvel wor den opgericht. t J1. Vrijdagavond kwam de A R. Kiesvereeniging „Sprang" in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in open bare vergadering bijeen. De zaal was goed bezet. Als spreker trad op de heer C. B. van de Wal, van 's Bosch, met het onderwerp: Koers houden tussehen twee klippen door". Nadat de bijeenkomst door den Voor zitter, den heer O. J. van Willigenburg, op gebruikelijke wijze was geopend, sprak hij een kort woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot den heer v. d Wal. De geachte spreker, het woord ver krijgende, zegt na een toepasselijk in leidend woord, te zullen wijzen op een tweetal klippen, welke voor ons gevaar opleveren en omzeild moeten worden. Spr. stond breedvoerig stil bij de eerste klip, waaronder hij de geheele linkerzijde rangschikte. 't Was vroeger spr. gewoonte om in verkiezingsdagen de menschen op te wekken: stemt A.R. of in ieder geval rechts, daar waar zich thans ook ter rechterzijde klippen hebben gevormd, kan spr. zulks niet meer doen. Spr. zag voor de doorwerking der begin selen ook gevaar van de zijde der Staatkundig Qeref. Partij en Herv. Qeref. Staatspartij. Spr. toonde duide- lijk aan, dat de actie van deze groepen leidt tot versterking van de liberale en sociale partijen. Aan het slot bracht de Voorzitter een woord van welgemeenden dank aan den geachten spreker voor de duidelijke uiteenzetting van zijne rede, waarna de heer C. B. van de Wal met dankgebed sloot. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal heden Woensdagavond 7 uur Bidstond voor het Gewas worden gehouden, waarin zal voorgaan Ds. Jonker van Waspik. WASPIK. De dag van stemming voor den gemeenteraad is alhier be paald op Donderdag 19 Mei. Aan de Coöperatieve Productie en Consumptievereeniging „Onderlinge Hulp" werd vergunning verleend tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. Aan de Eerwaarde Paters Car- melieten werd vergunning verleend tot het aanleggen eener nieuwe be graafplaats nabij de nieuwe Kerk te Waspik-Boven. Bij Koninklijk Besluit is de heer W. A. Roovers alhier benoeuid tot hulptaxateur bij de motorvordering in het vorderingsdistrict Weert. Ook de heeren A. Kamp en J.J. Kamp hebben verklaard bij de a s. stemming voor den Gemeenteraad niet meer in aanmerking te komen. De Heer J. J. Kamp bekleedde het raads lidmaatschap sinds 1897, de Heer A. Kamp sinds 1923. Zondagmorgen ongeveer half zeven brak brand uit in een arbeiders woning te Waspik-Boven. Het huis brandde tot den grond toe af. Niets werd gered. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. RAAMSDONKSVEER. Tot leden van het bestuur der C. H Kiesvereeniging werden gekozen de heeren J. Faro, H. Netten en C Sneep. Door de C.-H. Kiesvereeniging werden tot candidaat gesteld voor leden van den Gemeenteraad de hee ren P. v. Dongen-Torman. H. Netten, D, Lankhuijzen Sz., J. P. Elemans, D. Konings Az. en A Redert. Wegens vertrek heeft de heerA. J. Konings bedankt als Voorzitter der Veeverzekering. Ten behoeve van het Tubercu- losefonds werd op de Jaarvergadering van den Werkmansbond gecollecteerd ongeveer f 12. Het schoolplein van de Ned. Herv. School werd geheel geplaveid, terwijl in de school waterleiding werd aangebracht. Woensdagavond treedt op uit- noodiging van de A R. Kiesvereeni ging op de EdelAchtb. Heer Bergmeijer van Almkerk. RAAMSDONKVEER. Voor het aanleggen van twee kunstwegen onder Beek, is laagste inschrijver de heer W. Kanters, alhier, met f23.100. RAAMSDONK. A.s. Zondag kun nen bij de R.K. kiesvereeniging can- didatenlijsten worden ingeleverd voor de e.k. verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Op Donderdag 7 en Donderdag 28 April e.k. zal de Rijksontvanger op het gemeentehuis des v.m. van 10 12 en des n.m. van 2—5 een speciale zitting houden voor het afhalen van de provinciale weggeldkaarten. Op Woensdag 23 Maart a.s. 's avonds om half acht, zal door de A.R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een vergadering worden ge houden in het Henricusgebouw, waarin als spreker zal optreden de heer P. Bergmeijer, burgemeester van Almkerk. In de Kerkstraat ging het paard, gespannen voor den bakkerswagen van v. D. aan den haal. Op het Sandoel slaagde men er in het dier op te van gen. Alles liep vrij goed af. De keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lich ting 1928 uit deze gemeente, zal zitting houden in het St. Henricusgebouw op het Veer, op Donderdag 14 April v.m. 10 uur en Zaterdag 16 April n.m. ll'/2 uur- GEERTRUI DEN BERG. Op de lijst der Vrijzinnig Democratische partij voor de a.s. gemeenteraads verkiezin gen, zullen de volgende candidaten voorkomen 1. M. J. Timmermans, 2. H. Ne- derlof, 3. A. Füldaner, 4. C. C. H. Boon 5, P. v. d. Meer. De voorloopige groslijst, voor de candidaten der a.s. gemeenteraads verkiezingen der R.K. Kiesvereeniging is als volgt samengesteld 1. A. den Kroon, 2. Wiegmans, 3. C. Tak, 4. S. Meijers, 5. W. v. d. Loo, 6. W. Sassen, 7. L. Rutgers, 8. de Jong, 9. de Boer, 10. M. Verschure, 11. G. v. d. Bosch, 12. Mol, 13. J.J. Staal, 14. Merk, 15. G. Zijlmans. MADE. Vrijdag jl werd aanbesteed het bouwen van 2 lokalen met over dekte speelplaats, onder architectuur van den heer Donders te Tilburg. De uitslag is als volgtR. de Nier, Tilburg f 14.000, Broekhoven Tilburg en H. Ploeg Oosterhout f 12,990, Schuurkes Tilburg f 11,587, Appels Tilburg f 11,500, Th. Rovers Made f 10.588. Blijlevens f 11,260, Hessels f 10 548, Knoop f 10,528. A. den Exter f 10,512, Dupont Geertruidenberg f 10,497. De Burgemeester van Made c a. brengt ter algemeene kennis dat op Zaterdag 26 Maart, des voormiddags half tien ten raadhuize een openbare raadsvergadering zal gehouden worden Ten overstaan van Notaris Smits werd ten verzoeke van den heer A. Pieterse in het café van B. Rovers bij toeslag verkocht het huis met erf en tuin voor f 1300 aan Segeren. De harmonie „St. Cecilia" zal met de as. Pinksterdagen deelnemen aan het te Kaatsneuvel te houden festival. Zondag hield de R.K. Bond van groote gezinnen in een zaal van het Liefdegesticht een vergadering. Kape laan Klerks opende de vergadering met den Chr. groet. Een nieuw be stuur werd gekozen, nl. de heeren A. Antonissen, A v. Beek, J. Smits, A. Verhagen, P. Gotschalk, M. van Bakel en M. de Wijs. Tevens gaven zich 24 nieuwe leden op, zoodat het ledental is gestegen tot 59. Daaina sloot Kapelaan Klerks de vergadering met den gebruikelijken groet. Gisteren hield de R.K. Boeren stand de verkiezing van candidaten voor de groslijst voor den R.K. Boe- renstand. De uitslag is als volgt: j. Segeren Wz., M. Horrevoets, J. Sege ren Dz. Op Zondag 27 Maart, direct na de Hoogmis zal in 't café Het Hof van Holland een vergadering worden ge houden tot oprichting van een rij- vereeniging. MEEUWEN. Vrijdagavond j.l. hield de Eiervereeniging „Drongelen en Omstreken" in het café Smits alhier hare jaarvergadering. De belangstelling was enorm. De zaal en de aangrenzende vertrekken van het café waren stamp vol terwijl velen zich slechts een plaatsje in de veranda konden verove ren. Dat de kippenfokkerij zich vooral ook in de vrouwelijke belangstelling mag verheugen, kon blijken uit het feit, dat ook tal van dames zich ter vergadering bevonden om het jaarver slag en de te houden lezing te volgen. Uit het door den secretaris voorge lezen jaarverslag bleek o a. dat over 1926 door de vereeniging naar de veilingen zijn verzonden: 562055 kippeneieren. 51349 eenden-eieren. 1307 ganzen-eieren. 430 kalkoen-eieren en 179 andere eieren. In totaal aldus 615300 stuks, waar voor werd ontvangen f 35985. Dit aantal is belangrijk hooger dan in 1925, doch de prijs is in 1926 echter minder geweest. De vereeniging breidt zich nog steeds uit. In 1925 bedroeg het aantal leden 185. Over 1926 reeds 248. Het periodiek aftredende bestuurs lid de heer H. Vos, werd bij accla matie herkozen. Vervolgens hield de heer Dr. ten Hennepe, bacterioloog aan de Rijks- seruminrichting te Rotterdam een leer zame causerie over pluimvee in 't al gemeen, verduidelijkt door een groot aantal mooie lichtbeelden uit buiten en binnenland, Tenslotte kwam de gratis verloting aan de beurt van een broedmachine, 50 broedsels eieren en 5 koppel jonge hennen van 5 stuks. De heer van Hennepe gaf bovendien ook nog gratis eenige broedsels eieren ter verloting. Zoo werden 58 leden door Fortuna gelukkig gemaakt. De broedmachine viel ten deel aan den secretaris der Vereeniging. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Maart 1927 Goed zeven uur brak Zaterdag avond brand uit bij café Torenzicht, Th. v. Boxtel aan de Kruisstraat. Een der café bezoekers bemerkte aan de achterzijde van het huis boven het vuur, reeds in groote kracht. Direct werd met de ontruiming van café en woon huis begonnen en rappe handen brach ten een groot gedeelte van den inboedel in veiligheid. De brandweer was spoedig gewaarschuwd en met twee slangen op de waterleiding werd het vuur aangetast, dat men in betrek kelijk korten tijd meester was, zoodat de belendende gebouwen, die er zoo goed als tegenaan gebouwd zijn ge spaard bleven. Verzekering dekt eenigszins de schade. De oorzaak van den brand is onbekend, al wordt door sommigen verondersteld dat een weg geworpen brandend Sigarpt-eindje de oorzaak zou kunnen zijn. Na de openbare vergadering van Zaterdag werd met gesloten deuren nog vergaderd om te spreken over de, dokterskwestie. Maandagavond had wederom een besloten met spoed bijeen geroepen vergadering van den raad plaats. De rede hiervan was dat dokter A A. Hueber plotseling te kennen had gegeven naar Loonopzand te gaan verhuizen en daar de prakrijk over te nemen van den overleden dokter Steen- metser. Ook inplaats van dokter Hueber bood zfch reeds een ander geneesheer aan. Na langdurige beraadslaging werd dokter A. A. Hueber benoemd tot ge neesheer te Loonopzand. terwijl voor de vacature te Kaatsheuvel een op roeping voor een 2den geneesheer zal geschieden. Dinsdag deden weer hardnekkige geruchten de ronde als zou dokter Hueber niet naar Loonopzand gaan. In de maand Mei zal de voetbal club K.S.W. „Kaatsheuvel" haar 2e lustrum vieren, 't Ligt in de bedoeling dit 10 jarig bestaan met eenigen luister te vieren. Zondag had in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond de tentoonstelling plaats van het werk geleverd door de leerlingen van den teekencursus, door den heer C. Brands gegeven. Het werk getuigde van goede leiding en tevens van ijver en kunde der leerlingen. De volgende bekroningen werden toege wezendoorden keurmeester A. Torrians te Loonopzand. Ie klasse: C. Kroot le pr. met lof 18 punten, H. Netten le pr. met 17 pnt., M. Didden le pr. met 17 pnt., N, Verster 2e pr. met 16 pnt., A. v. d. Velden 2e pr. met 16 pnt., J. Priems 2e pr. met 16 pnt., H. de Nijs 3e pr. met 15 pnt., J. Mulzelaar 3e pr. met 15 pnt., J. Spapens 4e pr. met 12 pnt lie klasse: Bertus v. Rijswijk lepr. met 17 pnt,, Bertus v. Gooi lepr. met 17 pnt,Jos Kleijsen le pr. met 17 p., Cor. v. d. Heijden 2e pr. met 16 pnt. Jos. v. Dijk 3e pr. met 15 pnt., H. Kops 3e pr. met 15 pnt., Peter Groot zwagers 4e pr. met 14 pnt. Aanbesteed is den bouw van een winkelhuis met bakkerij voorden heer P. J Cornelissen te Kaatsheuvel. De uitslag is als volgt J. Brekelmans te Kaatsheuvel f 10837.— j. v. Dongen te Raamsdonk f 10645 P. Michaël te Kaatsheuvel f 10476. C. Michaël te Vrijh.-Capelle f 10410. Th Rovers te Made f 8865. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 22 Maart '27. Ds marechaussée S:am is voo> 2 maanden gedetacheerd naar 'c Loo om deel uit te maken van het be wakingsdetachement. In de bijeenkomst der Pluimvee- vereeniging voor Heusden en Om streken in 't Wapen van Amsterdam gehouden en hoofdzakelijk uitgeschre ven voor de donateurs, was de op komst niet schitterend, wat bepaald jammer was, daar de pluimveeleeraar de heer A. Willems uit Elshout, een werkelijk interessante voordracht hield met betrekking tot de Voedering der hoenders en het opfokken^ van kui kens, iets waarvan de leek doorgaan* al heel slecht op de hoogte is. Ook besprak hij de eischen waaraan een hok moet voldoen en tooode een model. Verder gaf hij nog meerdere wenken o.a. met betrekking tot hei betrachten der zindelijkheid. Nogmaals de afwezigen hebben veel gemist. Ia de vergadering der R.K. Debatiogclub >St. Catharioa» hield de Eerw. heer kapelaan v. d. Vleuten een voordracht over Luther, welke blijkbaar bij de aanwezigen zeer io den smaak viel. Na afdoening van enkele kleine zaken werd medege deeld, dat Dlndagsavoods gelegenheid zal bestaan in het Vereenigingslokaal de Vasten-medltatie te hooren, die alsdan radiografisch wordt uitgezon den, en verder, dat de eerstvolgende vergadering zal zijn op Dinsdagavond in de Goede Week, waarin behandeld zullen worden de laatste drie dagen dier week, zooals die in de R K. Kerk worden gevierd. GEMENGD NIEUWS. De moord aan het Bezuidenhout. Het Ned. Corr. Bureau meldt ons nader, dat de aangehoudene bij de politie een flauw vermoeden deed rijzen, dat zij als bovenbewoonster er misschien wel Iets naders van zou weten. Een ingesteld onderzoek had echter geen resultaat. Maar de politie gaf het niet op en korten tijd na den bewusten Maandag werd aan de over zijde van den winkel van den heer Wilk door de politie een kamer ge huurd, van waaruit door eenige recher cheurs de bovenbewoners onafge broken gade werden gesiagen. Niets bijzonders werd echter opge merkt. Gedurende dien tijd leidde een ander spoor naar Brussel, dat zoo als bekend op niets uitgeloopen is. Gedurende het onderzoek te Brussel werd de bewoonster nauwkeurig na gegaan en werd deze zelfs door de politie aan een langdurig verhoor onderworpen. Door den commissaris Besseling werd zij zelfs op een Don derdag van des ochtends 10 uur tot ruim 2 uur 's middags ondervraagd, zonder resultaat echter. De zaak kreeg echter een ander aanzien, toen Wilk met een verklaring kwam, welke hij, als naar zijn meening niet ter zake dienende, niet opgegeven had, maar welke toch van groot gewicht bleek te zijn. Deze verklaring komt op het volgende neer De aangehoudene is de eigenaresse van het perceel. Den winkel had zij aan Wilk verhuurd op mondeling contract. Wilk meende echter, dat het voor zijn zaak beter was, als hij zich in een ander stadsgedeelte vestigde Hij kon een voor zijn branche zeer ge- schikten winkel in de Witte de Wit- siraat huren en ook zijn vrouw voelde er veel voor. Zij besloten daarom de huur van het perceel op te zeggen. Echter hadden zij een huursom van f180 bij de verdachte gestort en deze zou nu dit bedrag terug moeten betalen, Zij had echter doorloopend geldgebrek en het gebeurde meermalen dat zij bij Wilk, die zooals men weet en kele dagen in de week met een kraam op de markt stond, kwam om een voorschot op de huur te vragen. Wilk en diens echtgenoote oordeelden het dan ook raadzaam om een gedeelte van de huur in té houden, daar zij meenden anders niet hun borgtocht terug te krijgen. Dit werd door Wilk en zijn vrouw besloten op Zondag 16 Jan. De bewoonster placht 's Maandags in den loop van den ochtend de huur te komen halen en de afspraak luidde dat juffrouw Wilk dan meteen een gedeelte zou inhouden. Wilk zei nog tegen zijn vrouw „Ik benijd je mor gen niet, als je dit tegen haar zegt. Wat zal ze tekeer gaan". Wilk vreesde n.l. het twistzieke karakter van zijn buurvrouw en voorzag een hevige ruzie. Enkele dagen na den moord kreeg Wilk een brief van zijn buurvrouw, waarin deze mededeelde, dat 2ij het gebeurde voor Wilk treurig vond, temeer daar zij nog dien Maandag, ochtend een „kort maar hartelijk onder- houd„ met zijn vrouw had gehad en dat „dit niet over de huur had geloo- pen". Deze laatste opmerking verbaasde Wilk zeer. Immers hij verklaarde stel lig, dat als de buurvrouw een onder houd met zijn vrouw had gehad er ongetwijfeld over de huur gesproken zou zijn. Op zijn zachtst uitgedrukt vond hij dit schrijven wonderlijk. In een en ander vond de politie aanleiding een huiszoeking te doen in de woning van de aangehoudene. Daar werd het volgende gevonden. Een schort, dat duidelijk de sporen vertoonde zeer onlangs uitgewasschen te zijn. Een bepaalde plek was zelfs uitgebeten, waarschijnlijk door het reinigen met scherp-bijtend vocht. Ook werd nog medegenomen een jumper, welke de verdachte dikwijls droeg en welke eveneens sporen ver toonde korten tijd geleden gewasschen te zijn Nu kwam de politie een getuigen verklaring ter oore, welke erop wees, dat de gearresteerde altijd een donker schort droeg, dat in beslag genomen is, terwijl zij op den middag na den moord met een schoon schort gezien is. Een andere nog sterkere aanwijzing is de volgendeOp een verborgen plaals werd een bijl gevonden. Aan de steel van de bijl werden bloedsporen gevonden. Een nauwgezet onderzoek is door deskundigen ingesteld, om na te gaan, of dit menschenbloed was. Er is zelfs een apart serum vervaar- digd, om zonder eenigen twijfel den aard van het bloed te kunnen vast stellen. Maandagavond j 1. hebben deze deskundigen hun rapport uitgebracht. Eenstemmig waren zij van oordeel.dat het bloed, dat aan den steel van de bijl kleefde, menschenbloed was. Tenslotte is nog het volgende ge bleken De sectie had indertijd reeds uitgewezen, dat de schedel van het slachtoffer met een hard voorwerp, een hamer of den achterkant van een bijl, ingeslagen was. De achterkant van de bijl past nu precies in de wonden, welke op den schedel zijn toegebracht. AI deze feiten hebben er toe geleid, dat tot de gevangenneming is besloten. ABONNEERT U op dit Blad, dat U het nieuws uit de Lang straat en Omgeving het UIT GEBREIDST geeft.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7