Van Reizen en Trekken Sproeten komen vroeg in voor die schepen, welke voor de be schoeiing liggen Waarom zou er dan niet een smid of timmerman van mogen profiteeren? De heer Norbart verwijt mij dat ik voor den haven pachter opkom, dat hij zelf voor de algemeene belangen spreekt, maar 't ligt er dik op dat hij enkel er» alleen de belangen van de schippers voor oogen houdt. Norbart heeft nog nooit anders dan voor de schippers gestre den. Eerst begon hij om de schippers vrij te stellen van belasting, toen dat alle schipperskinderen kosteloos onder wijs zouden krijgen met een extra vergoeding voor kostgeld en nu weer vrijstelling van havengeld. Zooals de heer Norbart de belangen van de schippers voorstaat, worden deze para sieten der gemeente, waarvoor wij, landbouwers en middenstanders, kun nen betalen. Norbart. Ik kom hier niet uitsluitend op voor de schippers, maar voor de industrie en middenstand van onze gemeente. In alle omliggende plaatsen zijn schippers bij reparatie van sche pen vrijgesteld van havengeld. Dit is ook juist de oorzaak dat men hier niet voor reparatie aanlegt. Men brengt nu 't geld naar Waspik, Geertruiden- berg of andere plaatsen. En daar wil ik tegen opkomen. Niet de schippers zijn de parasieten der gemeente, maar net omgekeerd. Weth. v. d. Reijdt merkt op, dat B. en W. er in principe voor zijn om bij belangrijke reparaties geen havengeld te heffen. De moeilijkheid geeft echter een juiste omschrijving. Wanneer kan men spreken van een belangrijke reparatie Een schipper kan altijd v/el een reparatie van een dubbeltje vinden. Moreel is de gemeente boven dien verplicht om zich aan 't contract te houden. Als 't contract afgeloopen is, voelt spr. ook wel voor wijziging der verordening. v. d. Sluis. Maar waarom zoo'n enghartige omschrijving en alleen gesproken van schoeiïng? Als wij art. 5 weer levend willen maken dan moeten we er alle belangen bij be trekken. De Voorzitter onderschrijft het ge zegde van Weth. v. d. Reijdt. Een goede omschrijving is zeer moeilijk. Norbart. B. en W. verlangen een redactie, die ze zelf niet kunnen vinden. Voorzitter. Daarom wenschen we den toestand voorloopig ook nog on gewijzigd. Weth. v. d. Reijdt merkt nog op, dat Gedeputeerde Staten geen twijfel achtige redactie-wijziging zullen goed keuren. De heer Norbart zegt, dat B. en W. uitvoering hebben te geven aan een raadsbesluit. v. d. Reijdt. Als de Raad een art. wil wijzigen dan moet hij zelf de redactie maken. Norbart. Dat is onzin, dat is het werk van B. en W. ook al kan dit college er zich niet mee vereenigen. Het gaat toch niet aan om te zeggen tegen een of ander lid; zie zoo, knap jij dat nu eens op. A. Segeren. Ik wil het voorstel Norbart wel steunen, onder voor waarde. dat de pachter er ook ge noegen mee neemt. Norbart. Dat zegt niets, dan kunt u net zoo goed zeggen, ik stem er tegen. De heer v. d. Sluis geeft een middenweg aan. Spr. stelt voor om 't bij wijze van proef eens te pro- beeren om alle schippers die voor minstens f 10.reparatie laten ver richten, vrijstelling te geven van havengeld. Wordt goedgevonden. 11. Vaststelling huur postkantoor. De Voorzitter zegt dat men een huur kan bedingen van f300 voor de bovenwoning en f250.— voor de benedenwoning. Dan leest spr. de voorwaarden voor waarop van Delft de woning wil huren. A. Segeren. Van Delft eischt nogal heel wat. Voorzitter. De woning kan ook niet langer leegstaan. v. d. Sluis. Die heele bezuiniging van het Rijk kost de gemeente maar veel geld. De Voorzitter vraagt een crediet van f1000 v. d. Sluis. Laten we eerst vragen wat de verbouwing kost. Diepstraten. Verbouwen moeten we. Zoo kan 't ook niet blijven. B. en W. zullen eerst nagaan welke veranderingen noodig zijn en deze dan zoo goedkoop mogelijk laten uitvoeren. 12. Adres verbetering weg Oude kerk. De Voorzitter zegt, dat die weg intusschen zeer goed in orde is ge maakt. (A. Segeren en Weth. v. d. Veeken verlaten de vergadering.) Rondvraag. Ligtvoet. Bij mij in de buurt willen de menschen electrisch licht hebben. Moeten ze de aansluitingskosten zelf betalen of doet de gemeente dat? Voorzitter. We kunnen alleen uit breiden als 't rendabel is. v. d. Sluis zegt, dat 1926 voor het bedrijf een voordeelig jaar is geweest. Weth. v. d. Reijdt. D'r zijn nog wel meer wijken die aansluiting wenschen. We kunnen misschien voordeeliger een geheel plan opmaken. Van Beek. Laat men de menschen geven, dan kunnen we zien welke wijken voor aansluiting rendabel zouden zijn. Wordt goedgevonden. De heer Ligtvoet wijst nog op den slechten toestand van eenige wegen. De heer v. d. Sluis vraagt om den Drimmelschenweg te walsen. Op voorstel van v. Beek wordt besloten een goedkoope wals aan te schaffen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Voor de bevolking van 't Platteland. Het vórig jaar verschenen in „Reizen en Trekken", het orgaan der Neder- landsche Reisvereeniging, een serie artikelen van haren voorzitter den heer van der Flier, die ter gelegenheid van het 20 jarig bestaan dier vereeni- ging haar wording, groei en bloei uiteenzette. In die artikelen kwam vooral tot uiting de opvoedende kracht, die in het reizen in het algemeen en in het werk der Nederlandsche Reisver eeniging in het bijzonder school. Indirect is dit de oorzaak geweest, dat op initiatief van het Dagelijksch Bestuur der N. R. V. een commissie is gevormd, die zich ten doel stelt de ideëen, waaruit gemelde vereeniging leeft, in wijder kring ten platten lande bekend te maken. Volgens hare Statuten heeft de Ne derlandsche Reisvereeniging ten doei den lust tot reizen in het algemeen te wekken, aan te moedigen en te onderhouden en dat daardoor echt vacantiegenot, als ontwikkeling op elk gebied bereikt dient te worden, waar- toe zij voor hare leden kleinere en grootere reizen in binnen- en buiten land onder deskundige leiding orga niseert. Streven is, zooveel mogelijk reisgenot voor zoo weinig mogelijk kosten te verkrijgen. Naar winst wordt niet gestreefd, de leiders zijn leden der vereeniging, die zich belangeloos ten dienste hunner medeleden stellen. Het eventueel overschot der reisbe- dragen wordt aan de deelnemers terug gegeven. De leden ontvangen tweemaal per maand kosteloos het orgaan der ver eeniging, waarin behalvetal vanwetens waardigheden, steeds diverse reizen met de reissommen worden vermeld. In de reissom is alles begrepen (kosten der vervoermiddelen, verblijfkosten in hotels, fooien enz.), zoodat slechts de kosten van en naar het eind- en aan vangspunt der reizen en van niet verplichte consumpties niet, althans in den regel niet, in de reissommen zijn begrepen. De toetreding tot de vereeniging staat voor alle mannen en vrouwen open, die den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt en die deswege slechts een contributie van f 1.25 per jaar verschuldigd zijn met bij de toetreding een entreegeld van 50 cent. Het behoeft geen verwondering te wekken dat de Nederlandsche Reis vereeniging in den zomer van 1926 reeds haar vijftigduizenste lid boekte en gedurende haar bestaan met hare honderden reizen aan duizenden een ongekend reisgenot heeft verschaft, waartoe de enkeling uit onbereisdheid en gebrek aan talenkennis nooit in staat zou zijn geweest. Tot dusverre trok de vereenlgiging in hoofdzaak hare leden uit de steden, was helaas ten platten lande nog steeds niet inge burgerd. Voormelde commissie hoopt daarin verandering te brengen. De kosten van het lidmaatschap vormen natuurlijk geen bezwaar, even- min de kosten der reizen zelve. Immers tallooze reizen worden ieder jaar in binnen- en buitenland gemaakt, die de som van zestig gulden niet overschrijden, daarnaast worden tien tallen reizen voor hcogere reissom men naar verder gelegen landen uit geschreven. Is men bekend met het feit, dat van dit geslacht de uitspanning van vele jongeren bijna uitsluitend bestaat in het bezoek van kermis na kermis met de daaraan verbonden genoegens, die later vaak in minder aangename herin nering moeten worden herdacht of bezuurd, dan rijst des te meer de wensch, dat ook in die jongeren daarvoor in de plaats de lust tot rei zen ontwaakt. Geen genoegen alleen, neen in de allereerste plaats dient aan het nut van reizen gedacht. Bedoeling is dit jaar reeds onder deskundige leiding een tweetal reizen te ondernemen. De eerste een Pinkster reisje van vier dagen naar de weelderige Vlaamsche landouwen, Antwerpen, Gent en Brugge, met Belgische badplaatsen, terug door Zeeland, kosten begroot op f35 De tweedenaar Parijs en Normandië Normandië bekend om hare vette wei den, paardenfokkerij (Anglo-Norman- disch paard). Getracht zal worden eenige landbouwondernemingen en fokstations van beteekenis te bezien, terwijl voor ontspanning verder een bezoek zal worden gebracht aan de Fransche badplaatsen Deauville en Trouville. Kosten hoogstens f85 Waar momenteel een trek onzer landbou wers naar Frankrijk is om daar een bestaan te vinden, hopen we, dat voor deze reis veel belangstelling zal bestaan De N R. V. hoopt verder, door het houden van voordrachten op ver schillende plaatsen ten platte lande, belangstelling voor haar werk te wek ken en roept daartoe aller medewer- king in. Wie verdere inlichtingen wenscht, vervoege zich tot het Centraal Bureau 'der Vereeniging, Anna Paulownastraat j 48, Den Haag, of den heer D. R. G. Lackamp, Lid derCommissie, Waalwijk die gaarne gratis inlichtingen verstrekt. Namens de Plattelandscommissie der N.R.V. W. G. H. Le Fèvre, voorzitter. G K Smit. secretaris. BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In de gistermiddag ondervoorzitter- schap van den minisier-president Jaspar gehouden Belgische ministerraad, welke door den minister van buitenlandsche zaken Vandervelde, die nog niet uit Weenen is teruggekeerd, niet kon worden bijgewoond, is de diplomatieke toestand, in het leven gercepen door de verwerping van het Nederlandsch- Belgisch Verdrag uitvoerig besproken. Na afloop werd het volgende com munique aan de pers verstrekt: De ministerraad heeft zich beziggehouden met den toestand, geschapen tengevolge van de verwerping door de Staten- Generaal van het Nederlandsch Bel gisch Verdrag van 3 April 1925 Hij werd er pijnlijk door getroffen, te meer waar België blijk had gegeven van grooten bezadigingszin, met het inzicht tusschen beide landen een op rechte en duurzame verstandhouding te scheppen, deze laatste trouwens in hun wederzijdsch belang, evenals in dat van Europa zijnde, zooals blijkt uit de reeds in 1920 door de mogend heden aan de grondslagen der over eenkomst verleende bekrachtiging. L)e regeering, zich sterk voelend door den eensgezinden steun der natie, is vast besloten voort te ijveren voor herzie ning der tractaten van 1839, teneinde de verwezenlijking te verzekeren der essentieele eischen van België, name lijk voor wat betreft zijne verbindings wegen met de zee en den Rijn. In Belgische politieke en journalis tieke kringen is men zeer ontstemd over de wijze, waarop sommige Parijsche bladen de verwerping van het verdrag in een voor het Nederlandsch slandpunt geenszins ongunstigen zin commenteeren. De Libre Belgique en de Vingtiéme Siècle geven dan ook lucht aan hunne verontwaardiging. De Libre Belgique schrijft Laat er ons voor zorgen ook in de Nederlandseh- Belgische kwestie niet eens te meer de dupe te worden. Men ziet de Fransche pers onderduims partij trek ken voor Nederland en ons den raad geven concessies te doen De reden van deze houding is heel eenvoudig. Te Parijs is men niet zeker van Neder land en men tracht het voor zich te winnen, terwijl men ervan verzekerd is, dat wat er ook gebeure. de Belgen steeds met Frankrijk zullen zijn. Laat er ons dus niet over verwonderen, in dien de keuze gevallen is voor het belang en tegen onze sentimentaliteit. De Vingtiéme Siècle is niet minder bitter en komt nogmaals aandragen met het verhaal dat Duitschland veel heeft geïntrigeerd ten einde het verdrag te doen verwerpen en dit door bemid deling van den Nederlandschen Prins gemaal. Het Londensche .Fin. News" vestigt andermaal de aandacht op de groeiende beteekenis van de Neder landsche kapitaalmarkt. Daaraan vooraf gaat de opmerking, dat de beurs hoe genaamd geen aandacht heeft gewijd aan den binnenlandschen politieken toestand, geschapen door de verwer ping van het verdrag rnet België. Een eventueele verandering in de regeering, zegt het blad, zou de grondslagen, waarop Nederlandsch welvaart berust niet wijzigen. KERKNIEUWS. Maandag was het 40 jaren geleden dar Mgr. dr. Nolens de H. Priester wijding ontving. Zooals gemeld, werd dit feit niet feestelijk herdacht, doch op een nader te bepalen dag kort na Paschen, wanneer Z. Exc. ook het huldeblijk zal worden aangeboden. Z. D. H. de Bisschop van 's Her togenbosch heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de afdeeling. Nijmegen en omstreken van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons den Weleerw Pater Th. v. d. Burg, assistent „H. Dominicus" afdeeling Oss van den R. K. Nationalen Bond van Hotel Café en Restauranthou ders en slijters den weleerw. heer. R. J. Dekkers, kapelaan „H Maria Onb. Ont." van de afd. Zeelst van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond den wel eerw. heer kapelaan J.R. H van Eijnd- hoven tot kerkmeester te Drunen den heer Johannes Robben en herbenoemd tot regent van het Sint Antonius Gast huis te Helmond den heer Louis van Asten. Tevens heeft Z. D. H. goedge keurd de benoeming van den heer S. P. Wijn tot armmeester te Eindhoven H Hart van jezus. (Sint Jansklokken. Gisteren werd Mgr. C C Princen Huisprelaat van Z. H. den Paus, Pro- tonctarius, apostolicus kanunnik van het kathedraal kapittel van Den Bosch pastoor van St Jacob, 75 jaar. Ingezonden Mededeelingen. het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. RECHTSZAKEN. Treurig.. M. Sch., arbeider Waspik, een flinke man, stond terecht ter zakedat hij op 4 Februari 1927 te Waspik heeft rondgezworven zonder middelen van bestaan. Vanwege het O.M. was als getuige gedagvaard I C. Pleijs, Opperwacht meester der Marechausseé te Waal wijk. Verdachte is wel een zeer zonder linge jongen. Zijn moeder woont in Waspik, maar hij mag niet thuis komen. Hij slaapt meestal in een schuur en wordt het hem dan te koud dan trekt hij 's nachts op stap en wordt nu hier, dan daar op alle uren van den nacht gezien. Maar hij doet niemand kwaad en haalt ook geen andere misdrijven uit. De politie had hem al vaak gewaarschuwd dat het nu eens uit moest zijn met dat zwerven anders zou verdachte als landlooper moeten worden ingerekend en zou hij moeten worden opgezonden naar de Rijkswerkinrichting. En nu stond hij daar dan als land looper. Hij verhaalde dat hij nu kon gaan werken aan den Scheepswerf van Ruitenberg te Waspik. De rechibank zal er op 7 April a s. uitspraak over doen wat er met dezen zwerver gebeuren moet. Mishandeling. J. P, arbeider te Almkerk, had zich te verantwoorden wegens mishande ling, doch was niet verschenen. Hij had J Dekker met een ijzer tegen het been geslagen. Deswege werd hij veroordeeld tot f25,— boete te vervangen door 3 weken hechtenis. Niet opgekomen. Voor den Kiijgsraad stond terecht W. A. S.. geboren te Waspik. 32 jaar, gew. dienstpl. soldaat 3 Reg. Inf. te Bergen op Zoom. Niet voldaan aan de oproeping tegen 22 November 1926 bij zijn korps te Bergen op Zoom en op 16 Februari 1927 te Velzen aangehouden. Verdachte beweerde niet geweten te hebben, dat hij op moest komen De oproeping kon hem ook moeilijk bereiken, want gedurende vijf jaren was hij rondtrekkend los werkman geweest, die overal aan den slag trok waar hij maar werk kon vinden, tot hij ten slotte in ljmuiden was ver zeild geraakt. De eisch van den Auditeur Militair luidde gevangenisstraf voor den tijd van het voorarrest. De uitspraak luidde 2 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk.. En toen was de pret uit. J de P. te Waalwijk stond terecht wegens wederspannigheid. Met vastenavond was hij 's avonds om elf uur dronken uit en liep te zingen. De politie wilde hem mee nemen, doch daar verzette hij zich tegen. En toen was de pret uit. Hij staat overigens gunstig bekend, er valt niets van hem te zeggen. Wegens wederspannigheid luidde den eisch van het O. M. f35.- boete. Verdachte beweerde dat hij zich niet zoo ernstig zou verzet hebben, indien de politie hem niet met een gummistok had geslagen. De Officier merkte op dat verdachte zeer woest en ernstig wederspannig optrad en er geen aanleiding was de politie te beleedigen. De uitspraak luidde f20 boete te vervangen door 14 dagen hechtenis. Lastige jongens onderling. P. S. en J. S. jonge timmerlieden te Sprang-Capelle, werden uit hun tent gelokt door gebroeders Kuijsten aldaar. Het heette dat na schooltijd de drie Kuistens geplaagd hadden door tegen de deur der woning te gooien van gebr, S. en hun poes was ook door een hunner mishandeld. Toen een der Kuistens uit den landbouw cursus kwam werd hij door Gebr. S. op 1 Maart met een knuppel geslagen. Wegens die mishandeling stonden de twee broers terecht De Oificier wees er op dat de jongens Kuisten bepaald lastig waren en de anderen hebben gehinderd Daarom zou de straf ook slechts licht zijn. Eisch en uitspraak f 10.— boete. Uitspraken J. J. W. aannemer Nieuwkuijk, overtreding Jachtwet, vonnis van den Kantonrechter te Waalwijk vernietigd, vrijgesproken. G. J. L. te Eethen, diefstal, 2 maan den gevangenisstraf. J. v. E te Cromvoirt, verduistering, 1 maand gevangenisstraf SPRANG CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donder dag 31 Maart 1927, des namiddags te drie uur. AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 29 December 1926. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening houdende aanwijzing van stemlokalen. 4. Vaststelling voorschot op de ge meentelijke vergoeding ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1920 uit te keeren aan het bestuur der bijzon dere lagere school te Sprang over 1927. 5. idem betreffende de bijzondere lagere school te Capelle. 6. Wijzigingen begrooting 1926. 7. Mededeelingen. CAPELLE. De Nutsbibliotheek, ge vestigd in de O. L School in de Kom alhier, zal met 1 April a s. weer ge sloten worden. De nog in omloop zijnde boeken mceten op Zaterdag 2 April d.a.v. tusschen 2 en 3 uur ingeleverd worden. Tot agent—bode van het Afd. Ziekenfonds „Geertruidenberg en Om streken" waartoe ook onze gemeente behoort, is benoemd voor de gemeente Sprang Capelle de heer J. Kraak alhier. De stierenkeuring, uitgaande van de Prov. Commissie voor rundvee-fok kerij in NoordBrabant, zal voor deze gemeente te Waalwijk worden gehou den op 6 April c k. des voorm. half 10. Vanaf heden worden ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar gesteld blanco formulieren ter bekoming van visch en hengelakten. De keuring van de ingeschreve nen der lichting 1928 dezer gemeente zal plaats hebben te Waalwijk in de Muziekschool op de volgende dagen en uren op Dinsdag 26 April des voorm. 11 uur voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters A—G. op Dinsdag 26 April des nam half 2 voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters H M. op Dinsdag 26 April, des nam. 3 uur voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters N—R. op Woensdag 27 April des voorm.. 11 uur voor de ingeschrevenen wier- naam begint met een der voorletters- S-W en op Woensdag 27 April, des nam hal& 2 voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters Y—Z. Op Donderdag 31 dezer des avonds 6'/2 uur zal de algemeene ledenvergadering plaats hebben van de Coöperatieve stoomzuivelfabriek „De Toekomst" alhier in de zaal van J. Treffers. De agenda bevat de volgende punten: 1 Opening, 2 Notulen,3Jaar verslag en rapport jaarcontrole en 4 Rondvraag en sluiting. Blijkens opgemaakte statistiek werd de haven te Capelle gedurende het jaar 1926 bezocht door een 161 -lal schepen met een gezamenlijke tonnen- maat van 9324 ton. WASPIK. Zaterdag werd in het Pa tronaatsgebouw eene propaganda ver-i gadering gehouden van leden van den. Bijzonderen Vrijwilligen Landstormen oud militairen dezer gemeente. Als spreker trad op de Heer A. B. Rabou uit 's Hertogenbosch. De heer Rabou brengt bij den aan vang zijner rede een woord van hulde dank aan den heer Burgemeester, als vertegenwoordiger van het Burgerlijk gezag voor het samenstellen eener lijst van alle oud—militairen der laatste lichtingen dezer gemeente en aan den ZeerEerwaarden Heer Pastoor als ver tegenwoordiger van het geestelijk ge zag voor het beschikbaar stellen van het Patronaatsgebouw. Spreker gaat vervolgens na, hoe het Communisme zich nog voortdurend uitbreidt, hoe het ontstaan is in Rusland en thans bijna over den ganschen aardbodem is verspreid. Eenigszins breedvoerig werd behandeld de groote moreele en econo mische ellende, waarin Rusland thans gedompeld is. Maar ook in ons vader land moet men constateeren dat het communisme steeds meer en meer veld wint, want bij de laatste verkiezingen voor de leden der Tweede Kamer werden ruim 54.000 stemmen op de communistische partijen uitgebracht. Spreker spoort vervolgens de oud militairen aan om lid te worden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm en als de nood aan den man komt, met het zwaard in de hand te strijden voor het behoud van het wettig gezag. Een daverend applaus beloonde den geachten spreker voor zijne geest driftig voorgedragen rede. De heer Rabou zette vervolgens eenige voordeelen uiteen die deleden var» den Bijzonderen Vrijwilligen Larvtf.. storm genieten, wanneer zij in dagen! van revolutie onder de wapenen zou den worden geroepen Ook deelde de- heer Rabou mede, dat in den zomer weder geregeld schietoefeningen zul len worden gehouden, waarna de ver gadering, onder dankbetuiging voor de getrouwe opkomst, werd gesloten.. Op de op 22 Maart j.I. vastge stelde kiezerslijst komen voor 1678 kiezers voor de Tweede Kamer, 1670 voor de Provinciale Staten en 1645 voor den Gemeenteraad. De kwestie Smits. Zondagavond 6 uur hield de R.K. Werkliedenvereeniging eene vergade ring in het Patronaatsgebouw. Als spreker trad op de heer Roestenberg uit Kaatsheuvel. De heer Schellekens opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, vooral tot den heer Roestenberg, die zich bereid heeft getoond heden avond eene

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2