Waalwijlsciie Stoomdruhlierii Antoon iielen. Drukwerk I --^t w-1 -'y - No. 26. WOENSDAG 30 MAART 1927 50e Jaargang. DERDE BLAD. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 25 Maart 1927 des avonds ten 7 uur. Voorzitter de edelachtb. heer E. C. J Moonen Afwezig de heeren B. Timmermans en Jac Oomens. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Bericht van verhindering van den heer B. Timmermans-Verschure. b. Goedkeuring Ged. Staten op het raadsbesluit dd 11 Febr. tot verhu ring van een gemeentewoning a^n P. J Dupont. c. idem tot verkoop van een per ceel bouwterrein gelegen aan het St. Antoniuspleip ter grootte van 121 M2 aan O. L. de Rouw, voor de som van f 900 Worden voor kennisgeving aange nomen. d. Verzoek Hendrika Michiels. wed. H. A. W. Surig, om ontheffing van de verplichting van verdere huur van een door haar bewoonde gemeente woning. Voorzifter. De weduwe Surig vraagt om van de huur ontheven te worden zoodra zij een andere woning heeft gevonden. Burg. en Weth. stellen voor om haar van de huur te ontslaan een maand nadat zij de huur heeft opge zegd. Deze woning was eigenlijk tot 1 Januari 1929 verhuurd. Geen der leden heeft hiertegen bezwaar. e. Bericht van kasopname bij den Gem.-Ontvanger v h. Centraal Bureau v. Verificatie en Financieele Adviezen der Ver. Ned. Gem. f. Schrijven van het Centraal Bu reau voornoemd, dat verificatie der administratie van het Woningbedrijf ook het 4e kwartaal heeft plaats gehad. g. Alsvoren v. h. Gas-, Electrlciteit- en Waterleidingbedrijf tot en met 24 Febr. 1.1. heeft plaats gehad. h. alsvoren van den Gem.-ontvan ger over le kwartaal '27 heeft plaats gehad. i. Schrijven van Ged Staten waar ter voldoening aan de voorschriften in de art. 73 en 104 der Gemeentewet wordt gezonden een ontwerp wij ziging der regeling van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in deze provincie. Zonder opmerking worden deze stukken voor kennisgeving aangeno men. 1. Schrijven van Fr. Klerks, die volgens verklaringen van geneeskun dige lijdende is aan een kwaal, die hem ongeschikt maakt voor zijn functie van ambtenaar ter secretarie, waarom hij voornemens is om pensioen aan te vragen. Hij zal echter slechts aanspraak kunnen maken op een pensioen van ten hoogste f390 Door de gemeente wordt voor hem jaarlijks aan pensioensbijdrage betaald een bedrag van 1217.— Ten einde in een hescheiden inrichting een tehuis te kunnen vinden vraagt hij een persoonlijke toelage van f 210 Voorzitter. We zullen dit verzoek straks in geheime vergadering behan delen en dan na heropening der open bare vergadering eene beslissing nemen. Hiertoe wordt besloten. 2. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein in de Mr. v. Coothstraat aan den heer A. H. van Schijndel Jr. Zonder discussie wordt hiertoe be sloten. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f 15 200 voor den bouw van 5 arbeiderswoningen aan hel St. Antoniusplein (3 beneden-en 2 boven woningen) Roks. Volgens het bestek dat ik gezien heb beloven het wel mooie woningen te worden die daar een heel aardig figuur zullen maken, maar ik vind een huurprijs van f4 60 toch nogal hoog voor arbeiderswoningen. Voorzitter. Dat is de gemiddelde prijs, 't Is wel een hooge huur, maar dit zijn dan ook de betere arbeiders woningen en naar mij bij informatie is gebleken, bestaat hieraan wel be hoefte. Er zijn altijd arbeidersgezinnen met een flink inkomen die graag iets meer betalen om wat beter te wonen. We kunnen trouwens op die plaats ook bezwaarlijk goedkoope woningen gaan zetten. Zonder verdere bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. en de bouwcommissie besloten. 4. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het aanplanten van mast op de Fellenoord. (Zie prae-ad- vies van B. en W. in ons vorig num mer). Voorzitter. Aan het prae-advies dient nog te worden toegevoegd dat bedoelde aanplanting iniusschen reeds is ge schied, omdat anders de geschikste tijd daarvoor verstrijken zou. B. en W. meenden zich daarom wel de vrij heid te mogen veroorloven om op de beslissing van den raad vooruit te loopen. v. d. Geld. Ik heb toevallig hierover iets opgevangen van deskundige zijde. Er zijn naar ik hoor 2-jarige planten gezet en die deskundige beweerde dat i-jarige planten veel beter hiervoor geschikt waren. Die 2-jarige zijn veel duurder en sterven eer af. Eibers. Ons is van deskundige zijde aangeraden om er 2-jarige planten te zetten die grond is al eens meer ont gonnen, dat is een verschil met heide grond. v. d. Geld. Ik ben niet deskundig, ik vertelde maar wat ik gehoord had. Voorzitter. Hier blijkt weer: .De beste stuurlui staan aan wal" en „die aan den weg timmert, heeft veel be kijks". 5. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot het toewijzen van ge- meentewoningen (niet van het woning bedrijf), die met de week verhuurd worden. Voorzitter. Zooals de secretaris mij heeft medegedeeld, gebeurde dit vroe ger ook door B. en W. Doordat ik daarvan onkundig was, is hiervan ge durende den tijd dat ik burgemeester ben onbewust afgeweken. Toch is het aan te bevelen, üai B. en W. hierover kunnen belissen, daar anders de ge meente, doordat de raad slechts ééns per maand bijeen komt, soms huur zou moeten derven. Te meer is hier tegen weinig bezwaar nu de Voor- ziiter der bouwcommissie in het college van B. en W. zitting heeft. Wordt besloten B. en W. bedoelde machtiging te verleenen. 6. Voorstel tot wijziging van hel huurreglement voor de woningen var het woningbedrijf. Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden, komt het prae-advies van B. en W. in hoofdzaak hierop neer, dat voortaan voor woningen mei een huurprijs t.m. f 5 een opzeggings termijn van één week wordt gesteld; voor die met een huurprijs van f5 t.m. f 7 vier wekenvoor die met een huurprijs van meer dan f 7 acht we ken. Zulks om de risico van het leeg staan van duurdere woningen, waarnaar niet altijd even groote vraag is, tegen te gaan. Door den voorzitter wordt een en ander nogmaals toegelicht en op de wenschelijkheid vandusdanige bepaling gewezen. v. d Aa. Als dit voorstel wordt aan genomen, is het dan de bedoeling dat hel altijd van kracht is ook al zou 't bezwaar kunnen opleveren. Siel dat iemand, die f 7 verwoont, werkloos is en ergens werk kan krijgen, dan zou hij daar de eerste 8 weken nog niet heen mogen trekken vanwege dezen opzeggingstermijn Zou daarmede geen rekening te houden zijn Voorzitter. Dat is natuurlijk een moeilijk geval, zoo'n bepaling is van vérstrekkende beteekenis. Waar moet men nu de grens trekken. Moet men zeggen dat dit niet geldt voor min- of onvermogenden Het is niet gemak kelijk om een goede bepaling te maken die in alle gevallen voorziet. v. d. Aa. Ik wil niet zeggen, dat zoo iets in een besluit moet worden vast gelegd, doch ik zou alleen aan B. en W. de machtiging willen geven om in bijzondere gevallen, naar hun oordeel, ontheffing van den voorgestelden opzeg gingstermijn te verleenen. Voorzitter Ik zou zeggen, als we deze bepalingen zoo laten, dan staat het toch nog altijd aan den raad vrij om in een bijzonder geval ontheffing te verleenen. Vergeleken bij particuliere huurcon tracten is zoo'n termijn nog zeer kort, want daar heeft men vaak huurover eenkomsten waar men in jarenlang niet af kan. Na nog eenige discussie wordt be sloten om de voorgestelde wijzigingen betreffende den huurtermijn aan te nemen en fn bijzondere gevallen aan den raad over te laten of er van kan worden afgeweken. 7. Benoeming van 2 leden der commissie voor de Lichamelijke op voeding. Gekozen worden de heeren Math, v. Loon en Dr. Langemeijer. Rondvraag. Roks. Is de gemeente bij het bou wen van woningen aan bijzondere voorschriften omtrent bouwplannen gebonden Voorzitter. Ja zeker. o.a. aan de Woningwet en aan de bouwverorde ning. Roks. Dus toch niet aan een bij zonder ype? Dan zou ik er rekening mede houden dat de huur der gemeen tewoningen over het algemeen voor de huidige draagkracht van den arbei der te hoog is en dus trachten woningen te bouwen die niet meer dan f 4,— per week aan huur behoeven af te doen. Voorzitter. Ik moet U zeggen dat ik steeds al het mogelijke gedaan heb om woningen van zoo laag mogelijken kostprijs te bouwen, maar lager dan van f2200 per woning hebben wij er nog geen kunnen bouwen. Maar als U me misschien aan een goed en goedkooper type kunt helpen dan zou U daarmee den raad en de ge meente een grooten dienst bewijzen Roks. Daar kan ik direct geen ant woord op geven daarvoor zou ik eerst nog eens bij deskundigen in lichtingen moeten inwinnen. Voorzitter. Ik ben o.a. eens naar Helmond gaan zien naar de goed koope gemeente-woningen, maar de onze zijn altijd nog veel goedkooper dan daar. Roks. Ik kom dagelijks bij die menschen en hoor dan algemeen klagen over de hooge huur. De Graaff. De heer Roks zegt dat hij dagelijks in aanraking met die menschen komt en ze dan allemaal goedkooper willen wonen maar dan moet hij ook eens vragen of ze iets zouden willen missen als ze soberder mogen worden ingericht kunnen ze weer wat goedkooper zijn, maar daar komen ze gewoonlijk niet van in. Het is een feit dat de best ingerichte woningen, dus de duurste, het meest gevraagd worden. Maar ais de heer Roks ons eens een beter idee aan de hand kan doen, .dan zou ons dat zeer welkom zijn. Roks. De menschen die in die huizen wonen kunnen niets missen, zoo ruim zijn die woningen niet. Maar misschien zou er nog wel een type zijn dat hetzelfde biedt, doch weer wat goedkooper is. In de Crispijnstraat staan o.a. woningen waar slechts één vertrek is Toen er ergens een doode in huis was moest men in hetzelfde vertrek waar het lijk lag ook eten en werken. Ik heb nog nimmer zulke droevige woningtoestanden gezien als hier. Voorzitter. Ik weet het niet, maar de toestand is toch op dat gebied heel wat verbeterd bij vroeger. Hoe zou men dan vroeger in dergelijke gevallen hebben moeten handelen, toen er zoovele één-kamer woningen waren W. Eibers. Mag ik den heer Roks ook even opmerken dat de Bouw commissie en de gemeente steeds al het mogelijke hebben gedaan om goede woningen te krijgen tegen zoo laag mogelijken prijs en toch moeten reeds jaarlijks f 18 000 te kort op de exploi tatie door de gemeente worden bijge past, dus dat zou dan nog meer moe ten worden. Roks. Ik wil graag toegeven dat de commissie al het mogelijke doet om de huur zoo laag mogelijk te stellen maar u zult me toch moeten toege ven dat de tegenwoordige toestand alles behalve rooskleurig is en dr menschen de huur moeilijk kunnen opbrengen Voorzitter. U verkeer! als bakker in een bijzondere omstandigheid Tegen den bakker zegt men soms dat men niet betalen kan vanwege de hooge huishuur en tegen de gemeente zeggen ze omgekeerd dat ze niet kunnen be talen omdat ze anders den bakker niet kunnen betalen. We moeten bij de beoordeeling van Uwe opmerking met deze omstandigheid rekening houden. Roks. Als we daarover gingen uit wijden dan kwam er nog heet wat anders kijken, dan zou blijken dat de bakkers veel belasting aan de ge meente betalen. Hartog De heer Roks heeft gezegd dat hij nog nooit zulke woningtoe standen gezien heeft als hiermaar dan behoeft hij toch niet zoo ver te gaan In 's Bosch o.a. zijn honderden ge zinnen nog veel slechter gehuisvest dan hier in de z.g. „dam"-woningen Roks. U zult toch moeten toegeven dat woningen als daar bij v. Liempi, bij v. Leeuwen, enz. ellendig waren. Ik heb hel nog nooit zoo gezien als het die men kan betitelen als boeken in hier vroeger was. Voorzitter. Wij zijn, meen ik, opden goeden weg daarin verandering te bren gen en ik geloof, dat daarin ook reeds heel wat bereikt is. Smolders. Waai de heer Roks vooral over „typen" heeft gesproken, wil ik even opmerken dat men in geen enkele gemeente zooveel verschillende typen vinden zal als hier. Dus wel een bewijs dat de bouwcommissie genoeg proe ven neemt en al het mogelijke doet om zoo goedkoop en gerieflijk mogelijk te bouwen, daarbij tevens nog lettend op het uiterlijk Zoo ook in de Crls pijnsiraat waar men f 3.65 huur betaalt 't Is heel gemakktlijk om er over Ie spreken hoe men het graag hebben zou, maar de bouwcommissie heefi reeds ondervinding genoeg opgedaan om te weten dat het onmogelijk is aan die wenschen tegemoet te komen. De vraag naar woningen blijft nog zeer groot, dus wel een bewijs dat er nog genoeg gegadigden zijn. We zul len dus maar afwachten of de heer Roks ons een beter idee kan aan de hand doen. Roks. 't Was niet'mijn bedoeling om critiek uit te oefenen op de bouw commissie. Ik wilde slechts in over weging geven om zoo mogelijk nog goedkooper woningen beschikbaar te stellen. Van Gent. Ik wilde gaarne een slot aan deze woningdiscussie maken. De conclusie die de bouwcommissie er uit trekken mag is deze: dat zij op den goeden weg is. Als ik mij herinner hoe de toestand was toen ik in Waal wijk kwam en hem vergelijk bij nu, dan moet ik waardeering uitspreken dat zooveel verbeterd. Nu gaat men weer 5 woningen bouwen, dus blijft de Bouwcommissie dapper op den inge slagen weg voortgaan. Hierna worden de discussies hier over die geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren brachten, gesloten en daar niemand meer het woord verlangt schorst de Voorzitter de openbare zit ting om in geheime vergadering het onder i. vermeldde ingekomen verzoek van Fr. Klerks te hespreken. Besloten werd hij afkeuring van jaar tot jaar, tot mogelijke wijziging in den toe stand komt, het gevraagde bedrag te verleenen. Het gemeentebestuur zal voor een jaar proef nemen, de werkzaamheden met een ambtenaar minder, klaar te spelen. (Ongecorrigeerd). Laat daarom uw in WAALWIJK vervaardigen. Het geeft aan vele handen werk. Bestelt prima drukwerk bij VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. LEZING DRS. VAN IMBEECK. We kunnen van deze rijke lezing, die Gerard van Imbeeck gisterenavond in de achterzaal van hotel Verwiel hield en een zeer groote belangstelling genoot, zeggen, wat de Voorzitter aan het slot van den avond zeidat het peil der voordrachtenavonden een bevesti ging vond met de lezing van den heer Van Imbeeck. Van dit veel omvattende onderwerp „de geest der Gothiek in de Kathedra len en Mysteriespelen", dat een boven- menschelijke heheersching eischt van stof en geest, kunnen we slechts een fragment geven. De heer Van Imbeeck riep hij den aanvang zijner lezing de toegevendheid in van zijn auditorium, een o.i. al te groote bescheidenheid, gezien de wijze waarop de spr. zich van zijn zeer moei lijke taak kweet. De St. Jan, uit Den Bosch, zegt spr. is 't beste vorbeeld van onze Nederi. gothiek; in weerwil van de indiscrete restauratie benadert ze toch zeer sterk de Fransche Kathedraal. De St. Jan houdt ook innig verband met de mysteriespelen. Alle kunst die van godsdienstigen oorsprong is, vinden we nergens ster ker dan in de middeleeuwen, waarvan de onlzaglijkste uiting der inspiratie te vinden is in de Fransche Kathedralen, steen. De tooneelspelen zijn uit dezelf de idee ontsproten, zijn een weerspie geling van die boeken in steen. De religieuze inspiratie vindt haar hoogte punt in Christel, kunst der middeleeuwen, waar heel 't maatschap pelijk en individualistisch bestaan onafscheidenlijk verbonden waren. De oud-christelijke kunst was eigen lijk niets anders dan een aanpassing van heidensche vormen aan een nieu we leer. De gothiek heeft de geniale breuk gemaakt in den hechten cyclus der an tieke kunst; zij is origineel en heeft bijna aan geen voorgangers iets te dan ken. Met de Grieksche kunstidee, die over de Europecsche kunstwereld alleen- heerscheres geweest is, werd de Go thiek direct „ebenbürtig". Tusschen heide kunstuitingen liggen diepe con trasten die men heeft trachten te ver zoenen. Maar de eenvoudige strijd tus schen Romantiek wat de ziel is der Gothiek en Classicisme bleef. Dit eenig contrast ligt in 't karakter der kunstenaars. Het Classicisme is de rustige, gema tigde, zich houdende aan de lijnen van een afgebakende kunstconseptie, de Gothiek daarentegen is meer spontaan, los van regel, zich uitbreidend in een ongebreideld individualisme. De Grieksche tempel is er een vol stille grootheid, éénheid, koel-wis- kundig berekend opgebouwd in strakke lijnen, volgens een principe en een steeds terugkeerende gelijkvor migheid. De Gothiek is een ongelijk ka rakterschrift, persoonlijk en niet te imiteeren, terwijl de Grieksche kunst zuiver objectief is, wetenschappelijk opgezet met de traditie van zuilen, ar chitraaf en fries-systeem. Deze eigen schappen vinden we in iedere uiting van Classicisme, 't zij wc staan voor Parthenon, St. Pieter, of de verzen le zen van Virgilius of een treurspel van Racine. Na deze uiteenzetting van de anti pode der Gothiek en 't Classicisme kwam de heer Van Imbeeck tot zijn eigenlijk onderwerp de Gothiek. Gothiek is eigenlijk een scheldnaam van verachting die de Renaissance had voor deze kunstuiting. Men noemde de Gothiek barbaarsch, omdat ze durfde afwijken van de eeuwige principes, om nieuwe oorspronkelijke, christelij ke kunst te geven. Zooals de Grieksche kunst aristo cratisch was, zoo rs het wezen der Go thiek een zucht naar volmaaktheid, een drang naar hoven, een zucht naar verlossing. De Gothiek ontstond op de principes van het Romaansch maar nieuwer, als de ziel van een kind in een oude familie. 't Was in 1125, dat abt,Auger, be roemd bouwmeester van de Benedict, kerk te St. Denis, voor 't eerst de rondboog verving door spitsboog. Auger voegt aan de Romaansche bouworde drie nieuwe elementen toe die het es- sentieele wezen der Gothiek zullen vormen en ook den geest in essentie heliehamen. De Gothiek wordt 't genie van de lij dende en strijdende kerk, de heilige onrust, die van Faust. De steen zoo zwaar hij de Grieksche en Romaansche houw wordt hij de Gothiek onstoffelijk geen massale muur meer en drukt alles uit: flora, fauna, God,, demonen, heiligen, pro feten, heidendom, kortom héél den mensch. Is Gothiek dan wel zoo origineel? Ja, want ze verandert door het nieu we de ziel der Kunsl. Alle ronde en horizontale lijnen worden verticaal. De Gothieke kerk hecht niet meer aan de orde, maar stijgt ten hemel met alle lijnen en vormen, als een pennament gebed tot God. De Gothische kerk in de 14e en 15e eeuw is geheel open, als fijne Mechel- sche kant, met een minimum van muurvlakken. Dit was mogelijk door toepassing van stcunbeeren en lucht bogen en de gewelven hechter werden op steenen ribben. De kolossale druk wordt opgevangen door fijne, ranke zwevende bogen, juist op de plaats waar de gewelven in de muren schie ten. In Chartres en Parijs zijn de vor men der Gothiek gelukkig nog be waard. Voligens Viole la Due bracht het volk van Parijs 120 millioen goud francs hijeen voor den houw van de Nötre Dame. In de 14e eeuw is er vertroebeling en reeds een vingerwijzing der nade rende decadentie. De adellijke houding en vooral de etherische gelaatsuitdruk king van de beelden der Kathedralen te Chartres en Amiens verdwijnen. Al zijn de heelden van Reims en Straatsburg een meesterschap van beeldhouwkunst, ze zijn dichter hij de aarde en missen de zuivere geest der Gothiek. In de 15e eeuw z.g. flambogante hespeuren we dat de Gothiek geleide lijk overgaat naar de Renaissance, naar de vermenschel ijkte kunst, en in de De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 7