DE UHO VAN HET ZUIDEN Week-Revue. ATTENTIE. ISTPOTSCIt \\mrm ceerd. No. 31. Zaterdag 16 April '27. 50e Jrg. TWEEDE BLAD. Binnenland. Nu we de verschillende partij orga nen er op hebben nagezien, zijn we tot de cunclusie gekomen, dat er tot heden geen verkiezing in ons land zóó prettig verloopen is, als de jongste Staten verkiezing. Alle parijen zijn zoo wat even tevreden en alle kunnen ze vooruitgang boeken sommige in zetel-, andere in stemmenaantal. Daarvoor is natuurlijk eenig gegoochel noodig en naar mate het dan ook in de politieke kraam te pas komt, wordt het thans behaalde resultaat vergeleken met den uitslag van de Staten-verkiezing in '23 of de Kamer verdiezing in '25. Om een objectief oordeel te krijgen, hebben we ons zelve eens aan 't cij feren gezet en de jongste uitkomsten getoetst aan de voorlaatste algemeene verkiezing, dus die voor de Kamer in 1925. De vorige week werd niet zóó druk gestemd als twee jaar geleden; het verschil bedraagt ongeveer 47 pCt. Daarmee rekening houdende en dus aannemde. dat een partij thans 47 pCt. minder stemmen kon boeken om ten opzichte van 1925 onverzwakt geacht te worden, werden door ons de vol gende wins- en verlies cijfer vastge steld. Winst C.' H. Unie 17 pCt. Vrijheidsbond 15 R. K. Staatspartij 2 25 Herv. Ger. St patij 14.50 Communisten (beide lijsten te zamen) 67 Verlies S. D. A. P. 9 pCt. Vrijz. Democraten 4.50 Plattelanders 38 Staatk. Ger. Partij 2 R. K. Volkspartij 39 Gelijk bleef de Anti-Rev. Partij. Bij de beschouwing van boven staande cijfers diene men in het oog te houden, dat, hoewel de winst- of verliespercentages van sommige par tijen aanzienlijk zijn, zooals een winst van 67 pCt. aan communistische stem men, niet vergeten mag worden, dat die hooge cijfers kleine partijen be treffen, die bij aanwas of verlies van stemmen, zulks degelijk in een hoog percentage-cijfer kunnen uitdrukken. Als een candidaat 100 stemmen ver wierf in 1925, dan beteekende zulks niets, maar als hij nu 200 stemmen kreeg, is hij toch 100 pCt. vooruitge gaan, hoewel de beteekenis daar van nóg niets is. Het terugloopen der socialistische stemmen met 9 pCt. en de winst ad. 17, respectievelijk 15 pCt. voor de conservatieve C. H. en Vrijheids- bondsche partij, is dan ook de meest kenmerkende tendenz in den jongsten uitslag. De winst- en verliescijfers, in zetels uitgedrukt, zeggen niet veel. Ons „stelsel" van Evenredige Vertegen woordiging is in haar toepassing soms zéér mank. We gaven daarvan in ons blad reeds enkele voorbeelden, maar verbijsterend wordt de stelselloosheid van het stelsel gedemonstreerd door Mr. Bomans, het lid van Gedeputeerde Staten van N.H., die in een der bladen o.m. opmerkte .Had de S.D.A.P. in Noord-Holland 2871 stemmen meer uitgebracht dan zij deed, zij zoude 22 zetels in plaats van 24 veroverd hebben. Het gemis van 2871 stemmen bracht haar twee zetels winst." Het kan dus zijn, dat een partij veel dank verschuldigd is aan kiezers, die haar lijst niet gestemd hebben. Daar heeft 'n troepje brood dronken Belgjes ons deze week een leelijke poets gebakken. i Slapen schijnt een gevaarlijke werk zaamheid te zijn. Grootmoeder waar schuwde ons er vroeger al voor, toen ze vertelde dat een mensch 's avonds gezond naar bed kan gaan en ,s mor gens dood opstaan. Bedoelde Belgen lieten ons een dezer dagen in vrede gaan slapen en in vollen oorlog ont waken. Midden in den nacht hadden ze een taxi gehuurd en daarmee waren ze drie kilometer „Limbourg cédé binnengedrongen, om het voor zich op te eischen. Hun eisch plakten ze aan de boomen, doch ze waren zoo ver standig om vóór het morgengloren, dus vóór de Limburgsche boeren er kennis van konden nemen, weer naar de overzijde van de „frontières" te verdwijnen. Natuurlijk hebben de Limburgers de aangeplakte eischen spoedig van de boomen gehaald en ze aan hun laarzen gelapt. Waarmee de oorlog voorloopig ten einde was. Als die Belgen nog eens zoo'n late carnavalsgrap willen uithalen, dan moeten ze op den dag komen. Dan beleven wij hier ten minste ook nog eens het genoegen den ontwapenaar Schaper met het geweer op den nek naar de grenzen te zien snellen, zoo als hij ons in 1919 beloofd heeft. Tenminste als er vóór dien tijd niet bericht komt. dat de Limburgsche boeren de Belgische annexionisten naast hun proclamaties aan de boomen hebben ge hangen. Buitenland. In China is het heele oorlogs-aspect danig veranderd. De krijgskans der Zuidelijken is ineens gekeerd en mét het keeren van de kansen verloren ze vele vrienden. Generaals liepen naar de Noordelijken over, nadat dezen in een slag boven de Jang tse gezegevierd hadden en ook Woe pei foe, die zoo lang geaarzeld had, heeft zich met Tsang-Tso-Lin ver bonden. De Zuidelijken zijn in vollen aftocht en mogelijk zullen binnen af- zienbaren tijd Nanking en Sjanghai weer in handen der Noordelijken zijn. De gematigde elementen onder de Zuidelijken hebben nu ook meer moed gekregen om zich tegen de conmmunis tische extremisten te keeren, en zoo zien we het gebeuren, dat het machtige leger der Cantonneezen, op de vlucht voor de Noordelijke troepen, haar ontbinding verder tegemoet gaat door onderlinge twisten. Nu het hem op het oorlogstooneel zoo voor den wind gaat. behoeft Tsang-Tso-Lin niet meer zoo bezorgd te zijn omtrent de gevolgen van zijn kras optreden tegen de Russische legatie in Peking. Zijn doorzoekingen in de bijgebouwen dier legatie hebben èn voor Rusland, èn voor de Canton neezen compromitteerend materiaal opgeleverd, waardoor de positie voor den heerscher uit Mandsjoerije is ver sterkt. De Russen hebben nu hun officieele betrekkingen met Peking afgebroken, maar tot een oorlog schijnt het voorhands niet te zullen komen. De Zuidelijken hebben zich eveneens een buitenlandschen druk op den hals gehaald, De mogendheden zijn het n.l. met elkaar eens geworden over een gezamenlijken eiseh tot genoeg doening voor de te Nanking bedreven wandaden. Het verder verloop der gebeurte nissen in China wordt met spanning tegemoet gezien. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Raadsvergadering van 13 April. De Raad was compleet. I. Notulen der vorige vergadering. Deze werden onveranderd vastgesteld. II. Mededeel ing van ingekomen stukken. 1. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en admi nistrateur van den Vleeschkeurings- dienst op 25 Maart, waarbij bleek, dat alles in orde was. 2. Brief van Ged. Staten, goedkeu rend een wijziging der gemeente-be grooting van 1926. 3. Verslag der Commissie tol we ring van schoolverzuim over 1926. Hieruit bleek, dat slechts 3 keer voor verzuimen behoefde te worden verga derd. 4. Mededeeling van de heeren J. de Mol en A. van der Kolk, dat zij hun benoeming als lid der schattingscom- inissie voor de Rijks-Inkomstenbelas ting aannemen. III. Voorstel van B. en W. om den vermenigvuldigingsfactor voor de be paling der Gem. Inkomstenbelasting dienstjaar 1927/'28 te behouden op 1,5. De Voorzitter gaf de noodige toelich tingen, waarna men het voorstel goed keurde. IV. Brief van Ged. Staten betreffexv- de een voorgenomen herziening der jaarwedden van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers. Hiervan werd voorlezing gedaan, waarna de Voorz. mededeelde, dat hij daarmede niet ac eoord kon gaan, waartegen de Raad zich hoegenaamd niet verzette. V. Voorstel van B. en W. tot verkoo- ping van 28 canadaboomen onder Oudheusden. De Voorzitter zei, dat be doeld waren de boomen op de Alg. be graafplaats van Heusden onder Oud heusden; dat het in de bedoeling lag, dat het rooien zou moeten plaats heb ben in het najaar en dal men het ter- reintje opnieuw met canadaboomen zou beplanten. Ook dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. VI. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Gem.-begrooting voor 1926. Een drietal ont^angstposten ten be drage van 1219 moesten worden bij geschreven, evenals een paar kleine posten van uitgaven er op moesten ko men. 't Voorstel werd goedgekeurd. VII. Voorstel van B. en W. om de kermis in 't vervolg te houden van Zondag voor Hemelvaartsdag tot en met dezen dag. Waar de proef van het vorige jaar succes had, keurde de Raad het voorstel goed. VIII. Vaststelling van een supple toir-kohier voor de rioolbelasting. En kele posten tot een gezamenlijk bedrag t van 8 zullen daarop moeten komen, j wat werd goedgevonden. IX. Voorstel van B. en W. om aan art. 36 der Alg. Politie-verordening het volgende toe te voegen: (Het is verbo den) c. zonder toestemming van den gebruiker van een perceel op stoepen of vensterbanken te zilten of tegen vensterramen te leunen; d. na daar toe gedane aanzegging van de politie, om zich te verwijderen, te blijven staan, of na zich ten gevolge van zoo danige aanzegging te hebben verwij derd, weder te gaan op stoepen van be woonde huizen. De Voorzitter wees op zijne ervaring met betrekking tot de onhebbelijke ge dragingen van sommigen en den last door hen aan meerderen veroorzaakt en vond deze aanvulling beslist noodig. De leden Ruitinga, De Haan en Schmichusen vroegen nadere inlich tingen, terwijl wethouder Hub. Ver hoeven een wijziging voorstelde. De Voorzitter sprekers beantwoor dende, handhaafde het voorstel, dat ongewijzigd werd aangenomen. X. Voorstel van B. en W., om nu sedert 1 Jan. de school voor Mulo is voortgezet in een voor U. L. O., het hoofd, den heer J. Straver een benoe ming als hoofd der U. L. O. uit te rei ken, teneinde van eventueele moeilijk heden verschoond te blijven. Hoewel het volgens den Voorzitter slechts een kwestie van form, aard was en hij het na overleg met den Inspecteur van het L. O. noodig vond, werd dit punt op voorstel van het lid De Haan tot de volgende keer aangehouden. Rondvraag. Op een vraag van Weth. van Ever- dingen antwoordde de Voorzitter, dat de uitgaven voor de pomp bij het Stad huis met het ontijzeringstoestel onge veer 1759 bedroegen en dat na on derzoek door een deskundige het re sultaat zeer bevredigend was. Het lid Schmiehusen vroeg, waarom werkzaamheden waren onttrokken aan vaklui, die volgens den rooster daarop recht hadden en waren opgedragen aan niet-vaklui. De Voorzitter begreep de portee niet en zei ten overvloede zoo'n vraag liever in zijn werkkamer te ver nemen. Hierop verklaarde S. zich duidelij ker, waarop de Voorzitter repliceerde, dat niet van den gewonen weg was af geweken, doch voor het bedoelde werk geen vaklui hier woonachtig zijn en dat men op dit gebied vroeger al eens voor moeilijkheden was komen te staan. Beide sprekers konden het ech ter niet eens worden. Het lid De Haan wees op den slech ten toestand van een riool nabij de R. K. Kerk, waarop de Voorzitter toezeg de zulks na te laten gaan, waarna de vergadering gesloten weid. NIEUWKUIK. Gemeenteraad "van Woensdag 13 April j.l. des voormiddags om half elf. Eén vacature. Afwezig de heer A. van Halder. Na opening werden de notulen on gewijzigd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van het polderbestuur van Herpt houdende het verzoek een bijdrage te doen aan de verbetering v. d. weg door de Hoeve naar Elshout, door dezen weg over een lengte van 500 M. te bestraten. Voorzitter zegt, dat dit in de verga dering van B. en W. is besproken. Tot zoover echter de huizen aan ge noemden weg onder Nicuwkuik staan is eene bestrating van dezen weg reeds aangebracht. Aangezien het niet valt te ontkennen dat eene verdere bestra ting een algemeen belang is meer voor andere gemeenten, zou Voorzitter wil len voorstellen voor onze gemeente hierop niet in te gaan. De heer Van Son zegt, dat de men- schen uil de Hoeve zoowel ingezetenen van Nieuwkuik zijn als de hier wonen den. Ook is hij van gedachten dat aan Haarsteeg en Elshout ook wel een schrijven gericht zal zijn om een bij drage te verleenen. Voorzitter. Hiervan staat in 'l schrij ven niets vermeld. De weg echter voor wat het belang betreft der Hoevensche mensehen, is daar goed bestraat en dus in orde. Voorzitter zou daarom willen voor stellen het voor kennisgeving aan te nemen, een uiteenzetting te vragen in hoeverre Haarsteeg en Elshout dit be lang bekijken en welke bedragen er voor iedere gemeente apart vereischt zouden worden. Vooraleer men hier omtrent een besluit neemt zou het vol gens zijn meening gewenscht geacht worden een cijfer te noemen. Weth. A. M. Oostermans zegt, als Haarsteeg, Herpt en Elshout ook een bijdrage doen, zou hij voor onze ge meente daar ook niet zoo'n bezwaar in z;en. Doch indien de bijdrage alleen hier gevraagd wordt, zou hij hier niet op ingaan, daar de verbetering toch voor onze gemeente in 't algemeen niet van zooveel belang is. Wordt goedgekeurd. Vaststelling vermenigvuldigingscif- fer der gemeentelijke inkomstenbelas ting 1927—1928. Voorzitter B. en W. hebben gemeend daar er geen termen aanwezig zijn tot verlaging, het te laten zooals vorig jaar n.l. op 2,5 procent. Alle leden gaan hiermede accoord. De Voorzitter stelt voor om te be noemen in de commissie volgens art. 167 L. O. wet, de personen die thans de commissie vormen, n.l. de heeren C. Hornmans, J. de Bont, W. v.d. Leede en Th. Keetels en mej. M. Schreers. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt het lid Van Son of die heele weg in de Hoeve toch zeker wordt bestraat. Voorzitter er staat 500 Meter. De heer Van Son, dan kan Elshout er geen belang bij hebben. De heer Van Mierlo, in den zomer met het hooi-rijden wel. De Voorzitter. Laat ons afwachten tot op de door ons te stellen vragen hieromtrent een antwoord is ingeko men. DRUNEN. Vergadering van den Raad dezer ge meente op Donderdag 14 April 1927, des avonds half negen. Voorzitter: Ed. Achtb. heer mr. H. J. M_ Loeff, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De De Voorzitter opent de verga dering met den christel. groet. Aan de orde: 1# Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. a. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat er op dat oogenblik in kas was 1628,02. b. Dankbetuiging van de Federatie van het Wit-Gele Kruis voor de ver leende subsidie. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De heer Van Drunen stelt voor om aan den heer J. van Wezel toestem ming te verleenen, dat deze op zijn van de gemeente gepacht weiland eenige melkkoeien laat weiden van v. d. Staak. De kwestie is n.l. dat v. d. Staak wel weiland heeft oiider Oudheusden maar 't voor hem niet doenlijk is daar eiken dag heen te gaan om te melken. Als hij nu bij van Wezel zijn koeien mocht laten weiden, dan kon deze zijn jong-vee op de wei van v,d. Staak brengen. Dit voorstel wordt door de heeren Muskens en Pijnenborg gesteund. Van Drunen: De gemeente heeft er geen schade bij en de menschen zijn er zeer mee gediend. Ik ben er dan ook voor. Pijnenborg, 't Is hier alleen dat men elkander helpt. Daar kan toch niets op tegen zijn. v. Halder. Ik ben er ook wel voor te vinden, maar d'r is toch ook iets op tegen, omdat wij destijds besloten heb ben dat huurders 't land niet aan der den mochten verpachten, tenzij er na tuurlijk een bijzonder geval is, waarbij van dezen regel kan worden afgewe ken. Maar of dat hier 't geval is, be twijfel ik sterk. Als iemand in Oud heusden land heeft, dan weet hij toch wel van te voren dat 't ver af ligt. 't Is hier weliswaar niet van groote betee kenis maar ik vrees, dat we er in de toekomst moeite mee zullen krijgen. Voorzitter. Dat ben ik met U eens we moeten voorzichtig zijn. Als we een en ander toegeven dan verliezen we onze controle. Bij wijze van uitzonde ringsmaatregel zou ik de toestemming echter voor slechts één jaar willen ver leenen, Ik geloof wel niet dat van We zel 't land duurder zal verpachten maar controle hebben we toch niet. v. Drunen. 't Zal ook wel de bedoe ling zijn voor 1 jaar. Maar 't is niet gemakkelijk om een geschikt stuk wei land dicht bij huis te krijgen. Boven dien woont v. d. Staak geloof ik pas 1 jaar hier en heeft hij nog niets in de buurt kunnen krijgen. De gemeente heeft er in elk geval geen schade bij. v. Halder. Als een ander land ver pacht, heeft de gemeente nooit schade maar we weten ook niet of v. Wezel er voordeel bij heeft. Doch 't gaat hier voornamelijk om het princiepe en daarom moeten we voorzichtig zijn anders kan men er wel eens misbruik van maken. Het voorstel van v. Drunen wordt aangenomen met 10 stemmen. De heer W. v, d. Wiel hield zich hui ten stemming. Van Gedeputeerde Staten is nog in gekomen een ontwerpbesluit ingevolge het bepaalde in het le lid van artike len 73, 104 en 107 der Gemeentewet een en ander regelende de salarissen van burgemeester, secretarissen en ontvangers. Voorzitter. Wij stellen u voor om dit ontwerp besluit goed te keuren. Heeft iemand hieromtrent nog iets te zeggen? W. v. d. Wiel: D'r is weinig van te zeggen. Gedeputeerde Staten doen toch zooals ze zelf willen. v. Drunen. 't Is me een rare geschie denis', de raad kan er iets van zeggen maar Ged. Stalen volgen toch hun op zijn Keurig pakje Geen wonden hel is gewasschen mei eigen weg. Ik vind 't klein dat men nog dergelijke stukken zendt. Voorzitter, Ik moet U even opmer ken, dat Gedeputeerde Staten hier ab soluut niet klein handelen. Ze geven eenvoudig volgens hun bevoegdheid uitvoering aan de wet. In stemming gebracht wordt het voorstel van den Voorzitter aangeno men met 92. De heer van Drunen hield zich buiten stemming, terwijl de heer W. v. d. Wiel tegen stemde. 2. Aanbieding gemeente-verslag 1926 wordt gedurende 14 dagen ter inzage gelegd evenals 3. verslag ingevolge art. 58 der wo ningwet, over 1926. 4. Benoeming leden van het Hoofd stembureau. Benoemd worden Voorzitter: Mr. H J. M. Loeff ambtshalve Leden: weth. v. Halder, A. v. Spijk, A. v. d. Wiel en Th. Elshout. Plaatsvervangende leden: H. v. Son, W. Muskens, L. Pijnenborg en A. van Huiten. De notulen worden voorgelezen en na eene kleine wijziging goedgekeurd en vastgesteld. Op een vraag van het lid W. v. d. Wiel of de loting en vaststelling der eandidaten-lijsten in openb. vergad. geschiedt, antwoordt de Voorzitter ont kennend. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. HERPT. Vergadering van den gemeenteraad van Herpt «en Bern, op Donderdag 14 April 1927, des voormiddags ten 11 uur. Na behandeling van ingekomen stuk ken, o.a. goedkeuringen en de bekende circulaire van Ged. Staten omtrent salarisherziening, stellen B. en W. den raad voor, met de bank van Ned. Gemeenten een deposito-overeenkomst aan te gaan, waarbij liet geld dat de gemeente te veel heeft, wordt uitgezet tegen 2| pCt. Goedgekeurd. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om den vermenigvuldigings factor voor de gemeentelijke inkom stenbelasting dienst 1927'28 te be palen op 3. Zonder eenige discussie gaan alle leden hiermede accoord. Gebeurtenissen uit plaats en omgeving, berichten en foto's uit Binnen- en Buitenland worden steeds aan OnS Bureau Grootestraat 205, 9 G P U b 1 i* BINNENLAND. Rewnmthiek-genezing. Prof. dr. j. G. Sleeswijk schrijft in de Telegraaf: Er wordt weer eens een beroep gedaan op de offervaardig heid van het Nederlandsche volk. Voor iets nieuws? Ja en neen! Nieuw, omdat de Vereeniging voor Rheumatiekbestrijding. die thans bij ons publiek om finantieelen steun voor haar werk aanklopt, eerst onlangs is opgericht. Oud, omdat de ziekte die men te lijf wil, een oude vijandin is van het menschelijk geslacht Met een ongeloofelijk fatalisme laat men dit euvel knagen aan de gezond heid van velen onzer. Er is haast geen familie, waarvan niet een of meer leden met dit lijden hebben te kampen, 'n Paar dagen thuis, wat aspirine en zoo sukkelt men voort, jaar in, jaar uit. Men sterft er immers niet aan Het is waar, dat de sterftestatfstiek van ons land een gunstig beeld ver- toont. Maar het is er niet alleen om te doen dèt wij oud worden, het komt er ook op aan hoe wij oud worden. Ons streven moet toch zijn, om zoo- velen onzer als maar mogelijk is niet alleen geestelijk, maar ook lichamelijk bewegelijk te houden. Want beweging is leven En nu berooft de rheumatiek nog al te veel menschen van hun normale r i fpiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii ma M V CCP» AüQitn .oe. niorv CODP.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5