DE ECIIIIN HET ZUIDEI. ICocostapijt ?tt Eooptrs. I Cocos-loopcrs. (ecos-loopers. No. 31. Zaterdag 16 April '27. 50c Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 April 1927 DOKTERSFONDS R. K. WERKLIEDENVEREEN. Zooals bekend hadden alle arbeiders van Groot-Waalwijk een oproep ont vangen voor een vergadering op Woensdag j.l., om te komen tot de op richting van een eigen doktersfonds. De belangstelling voor deze verga dering was zeer goed. Voorzitter Passier opende de bij eenkomst met den Christel, groet en heette allen hartelijk welkom, in .het bijzonder den heer Hendriks, Vrijge stelde, 's Bosch. Zooals ge weet aldus de heer Passier is deze vergadering bijeen geroepen naar aanleiding eener ver spreide circulaire van de beeren dok toren uit den Kring Geertruiden berg, welke met 18 April hebben opgericht een Afdeelings-Ziekenfonds „Geertrui- d en berg en Omstreken". Op zichzelf is daar niets tegen, maar waar de werklieden'vereeniging jaar met dit meenden we lang onzer arbeiders, meijer bezwaar maakte tegen fonds. Als motief voerde dokter ons mogelijk zal opgeven. Als we een be- Lan- hoorlijk; aantal leden hebben, dan twij- zicli reeds vraagstuk bezig lioudt, goed te doen, in 't be- oiii zelf tot de oprichting van een doktersfonds over te gaan. Want als de arbeiders in an dere handen zijn overgeleverd, dan worden ze hiervan maar dikwijls de dupe. Bovendien, onze organisatie is 't aangewezen lichaam voor de oprich ting van een doktersfonds. Dan geeft spr. het woord aan den heer Hendriks. De heer Hendriks zegt, dat 't niet de eerste maal is, dat dit onderwerp hier in behandeling komt. Maar ik geloof aldus dhr. H. dat 't nog wel een paar maanden zou geduurd hebben eer we definitief tot de kwes tie zouden zijn gekomen, waren we niet door omstandigheden gedwongen om tot spoedige totstandkoming van een eigen doktersfonds te geraken. Voor een duidelijk- begrip geeft spr. eerst een kort overzicht wat zich te voren heeft afgespeeld. In Kaatsheuvel heeft men pogingen aangewend, zegt spr., om in overleg en samenwerking met hoeren genees heeren, te komen tot de oprichting van een doktersfonds. Kaatsheuvel verkeerde ongeveer onder dezelfde om standigheden als Waalwijk. Ook daar had men aan de werkliedenvereen. een z.g. doktersfonds, doch uitsluitend voor loontrekkende arbeiders. Bij re organisatie zou men echter krijgen een algemeene ziekteverzekering, dus ook voor vrouwen, en kinderen en niet leden van de werkliedenvereen. Mei} wilde dus een z.g. gezinsverzekering In Kaatsheuvel stuitte men echter op de pertinente weigering om medewer king van de geneesheeren, waarom men zich genoodzaakt zag zelf een ver zekeringssysteem op te zetten. Toen de heeren geneesheeren voel den dat de zaak van de werkliedenver in orde was, hebben zij met stoom- en vliegwerk een particulier fonds ge sticht. Zij hebben alles gedaan om de menschen haastig in te schrijven en ons fonds in den kelder te werken Maar dat is hun niet gelukt en zal ook niet gelukken. Wij hebben thans in Kaatsheuvel reeds 300 leden. De heeren dokters in Kaatsheuvel he merkten als spoedig, dat ze niet sterk stonden, waarom men haastig over ging tot de oprichting-van het Afd Ziekenfonds „Geertruidenberg en Om streken" van de Maatschappij tot he vordering der Geneeskunst. De kwes tie Kaatsheuvel werd voor de heeren geneesheeren een motief om het fonds zoo spoedig mogelijk te stichten. Wij hebben toen tegen de circulaire van de Maatschappij gewaarschuwd en verzocht om niet tot het fonds van de doktoren toe te treden. Nu de kwestie Waalwijk, welke on geveer gelijk irf aan die te Kaatsheuvel. Ook hier werd een Commissie be noemd om te komen tot gezinsverze kering. Met. deze commissie hebben we eenige malen vergaderd. Ik adviseer de nog een beetje met de oprichting te wachten, omdat de Centrale Raad pogingen deed voor de stichting van een Diocesaan doktersfonds. Op een j.l. Maandag gehouden vergadering kwam dit fonds dan ook tot stand. Nu streven wij er naar om te krijgen een uniform fonds niet een uniforme regeling. Op vele plaatsen is dit nog verschil lend geregeld en kent men nog geen uniforme hulpverleening. Wanneer straks de geheele administratie is overgebracht naar het Bondskantoor, dan is het ook gemakkelijker 0111 een reservefonds te vormen, om, wanneer noodig, een zwak staande afdeeling te steunen. Wij zijn van oordeel, dat zoo'n fonds wenschelijk is voor hulpverleening, maar ook om meer medezeggingschap te krijgen. We willen zelf een fonds hebben dat door en voor onze arbeiders tot stand kwam. In het fonds van de heeren doktoren hebben wij niets te vertellen. Dezer dagen hebben we eene confe rentie gehad met de geneesheeren uit Waalwijk, waarbij de heer Lange- gemeijer aan. dat zij in ons fonds geen medezeggingschap hadden. Maar dat is immers ook niet noodig, wij kunnen zelf wel de premie bepalen en onze statuten vaststellen. De doktoren durven te zeggen, dat de arbeiders in hun fonds wel mede- zeggingschap hebben. Maar daar is practisch geen sprake van. Zij maken alleen de statuten en stellen ook op eigen houtje de premie vast. In een doktersfonds als van den Kring Geer truidenberg zouden dan in een be stuur zitting hebben twee geneeshee- en, twee apothekers en twee arbei ders. Maar die verhouding gaat mank. Moeten daar twee personen duizenden arbeiders vertegenwoordigen? En als t over zaken gaat als premiebepaling, dan voelt men tocli wel dat heeren doktoren en apothekers aan één zijde staan. Practisch staan we er dus eigenlijk buiten. Hiermede wil ik niet zeggen dat 't fonds van de Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst niet goed is! Maar we meenen toch, dat thans de tijd daar is dat we zelf een fonds exploiteeren. Aangezien door bet Bestuur onzer organisatie en liet Vakverbond, met den voorzitter van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, Dr. Pinkhoff, te Utrecht een vergadering werd gehouden en de kwestie dokters fondsen nog nader onder bet oog zou worden gezien, keurden wij liet niet goed, dat de heeren doktoren plot seling met een circulaire verschenen. De onderhandelingen met de Maat schappij waren immers nog gaande. We hebben ons gevoelen dan ook aan Dr. Pinklioff kenbaar gemaakt, i Dokter Langemeijer e.a. zeiden, richten jullie gerust, een fonds op, benoem boden om de wekelijksche premie op te halen, die men dan aan den administrateur van de Maatschap pij kan afdragen. Maar daar leenen we ons niet voor. Hoe kan men verwachten, dat wij bo den benoemen voor de beeren dokto ren en de gelden aan hen afdragen? t Ts niet mogelijk, 't gaat eenvoudig niet, dat onze fondsen zich herverzeke ren bij de Maatschappij. Als wij een fonds oprichten dan kunnen we dat wel zóó, dat er voor onze leden geen gevaar aan verbonden is en de gelden niet bij de Maatschappij behoeven te worden ondergebracht. Wij meenen, dat liet consequent is, dat, zoolang de onderhandelingen tus- schen ons hoofdbestuur en dat. der Maatschappij nog gaande zijn, door beide partijen een afwachtende hou ding wordt aangenomen. En nu komen plotseling de heeren doktoren met een circulaire die algemeen bekend is. Nu zagen wij ons wel genoodzaakt met een tegen-ciyculaire te antwoorden. Wij hebben ons nog gewend tot Dr. Pinkhoff over deze kwestie. In een daarop( volgend schrijven gaf deze te kennen geen bezwaar te zien dat door een der partijen met circulaires han delend was overgegaan, als men de zaken maar niet vertroebelde. Dit blijft natuurlijk een kwestie van appreciatie, maar wij blijven van mee ning dat zulks niet bad mogen ge schieden. Onze conferentie met de geneeshee ren van Waalwijk mocht dus geen succes hebben, want tot een overeen komst kwamen we niet. Nog denzelf den avond, j.l. Maandag, schreef ik een brief aan dokter Langemeijer en Sweens, om, vóór Woensdag nog eens deze kwestie te bespreken en zoo mo gelijk tot overeenkomst te geraken. (Spr. leest den brief voor). t Antwoord, dat ik gisteren mocht ontvangen, komt kort en bondig hier op neer, dat do heeren wel voor mede werking te vinden zijn. Maar dat is slechts een gebaar, dat practisch geen waarde heeft. Want men zegt: we mo gen slechts medewerken, als uw fonds door onze Maatschappij als zoodanig erkend zal zijn. Dit is echter een onware uitvlucht. Want de Maatschappij verbiedt niet om met ons een contract af te sluiten. Zij doen liet toch ook met z.g. fabrieks- fondsen, welke toch ook niet tot de door de Maatschappij erkende fondseit behooren. Daar mag 'tdus wel en met ons niet? Wij adviseeren u thans evenals te Kaatsheuvel, ook hier een eigen fonds te stichten. Als men tot oprichting besluit dan kan het fonds reeds niet 1 Mei in werking treden. De premie zal dan bedragen a. voor man en vrouw, maximum 0,35 per week, en niet zooals bij hee ren doktoren 0,40 b. voor een gezin, bestaande uit man, vrouw en alle kinderen beneden de 16 jaar 0,45 per weekbij de Maatschappij is dit ƒ0,50; c. kinderen van 16 tot 19 jaar 0,10 per week d. personen per weekbij 0,20. Een geheele gezinsverzekering tot i een maximum van 1, Met een dergelijke premie zijn wij 1 zeer zeker aan den veiligen kan. In 's Bosch is de premie nog lager en nog nimmer is er een klacht gekomen. Men kan zich dan verzekeren van de hulp van den huisarts en specialisten, ter wijl bij verlossing nog 10.wordt gegeven. Ik hoop, dat men zich zoo spoedig taurant „Berg en Dal", van den Roestelberg aan den voet buitengewoon fel ik niet. of de heeren geneesheeren aardig gelegen. Maandag 2en Paasch- den duur wel van Waalwijk zullen op met ons medewerken. Die zich vóór 1 Mei laten inschrij ven hebben dadelijk recht op uitkee- ring. Na 1 Mei zal men eerst 4 weken lid moeten zijn. (Applaus). De Voorzitter dankt voor deze dui delijke uiteenzetting en wijst er nog op, dat ook zij die buiten de werklie denvereen. staan, 'trij Katholiek of Protestant, tot liet fonds kunnen toe treden. Als tot oprichting wordt be sloten, dan zullen binnenkort de Sta tuten worden voorgelegd. Dan geeft de voorzitter gelegenheid om vragen te stellen. De heer Scliolten vraagt of naast arbeiders ook daarmede gelijkgestel- den lid kunnen worden. De voorzitter antwoordt dat dit wel in de bedoeling ligt. Elk geval zal men echter afzonderlijk moeten beooj'dee- len. De heer v. Oudheusden vraagt of men bij ziekte ook uitkeering krijgt. De lieer Hendriks antwoordt, dat 't doktersfonds een ander karakter draagt en gesplitst blijft van liet Zie kenfonds. Als men echter tot het dok tersfonds toetreedt, dan wordt de con tributie voor liet Ziekenfonds lager gesteld. De voorzitter zegt, als er niets wordt opgericht, dan kan de huidige premie-standaard voor het ziekenfonds toch niet gehandhaafd blijven. De heer Smolders uit zich in gelij ken zin en wijst op de splitsing tus- schen dokters- en ziekenfonds. Spr. spoort aan om en bloc toe te treden. Op een vraag antwoordt de lieer Hendriks, dat iemand gedurende ziek te niet kan worden ingeschreven. Er kunnen persoonlijke gevallen zijn die 't Bestuur onder 't oog kan zien. Toch raadt spr. hierbij voorzichtigheid aan. Men kan terwille van eenige gezinnen niet het heele fonds in de waagschaal stellen. Maar leden van het zieken fonds kunnen zich dadelijk met. hun gezin zonder meer laten inschrijven. Om op de uitkeering bij gezinsver meerdering recht te hebben, moet men 30 weken lid zijn. Met het oog op de komende ziekte verzekeringswet zal 't fonds zoodanig worden gesticht, dat 't straks aan de wettelijke bepalingen zal voldoen. Een der aanwezigen vraagt wat er zal gebeuren als de inkomsten van het fonds worden overschreden. De lieer Hendriks zeide deze vraag verwacht te hebben. Tevoren zal men echter zekerheid kunnen stellen. Wel iswaar hebben de doktoren in Kaats heuvel gezegd, alle bij Uw fonds ver zekerden rekenen wij tot den midden stand, maar dan zullen we wel eens verder zien. Het Bestuur heeft zich hieromtrent >*eeds tot Dr. Pinkhoff gewend. In Waalwijk zullen de heeren geneesheeren dit toch geloof ik niet doen aldus spr. om door hooge rekeningen uit te schrijven ons fonds in den grond probeeren te werken. Dan vroeg de voorzitter wie van de aanwezigen lid wenschten te worden. Zoo goed als allen gaven te kennen tot het fonds te willen toetreden. De voorzitter dankte en zeide dat men binnenkort de statuten ter goed keuring zou voorleggen. In de hoop, dat allen voor het fonds propaganda zouden maken, s\oot de% voorzitter de vergadering met den Chr. groet. 100 c M. breed 1ste kw. f 1.69 I 100 100 70 70 70 50 50 50 c.M. c.M. lste 2de 3de f 1.69 f 1 49 f 1.19 c.M. breed c.M c.M. lste 2de 3de kw. 119 1.05 0.89 c.M. c.M. c.M. breed lste 2de 3de kw. f 0.86 f 0.74 f 0 54 KAATSHEUVEL. Combinatie Homo-Bonus. 184 zaken in Nederland. boven 19 jaar 't doktersfonds ƒ0,17 is dit Toestand Van Tuijl. De toestand van den lieer C. van Tuijl, die naar inen weet Maandagmor gen bij de paardenschatting door een trap van een paard zeer ernstig in wendig werd gewond en daarop naar het groot R.K. Ziekenhuis te 's' Bosch is overgebracht, wordt, naar men ons mededeelt, steeds ernstiger en daar mede de kans op behoud steeds ge ringer. De inwendige verwondingen zijn zeer gecompliceerd, de spijsverterings organen functionneeren in 't geheel niet, zoodat de getroffene geen voed sel tot zich nemen kan en veel pijn lijdt. OPENING „BERG EN DAL." Zooals blijkt uit vorenstaande ad vertentie, zal het paviljoen-café-res- dag geopend worden. Naar men ons mededeelt, ziet er een en ander aller keurigst. uit, is uitstekend ingericht en van alle gemakken voorzien. Voor goede bediening en prima consumptie zal worden zorg gedragen, zoodat thans in een lang gevoelde behoefte is voorzien. Het zal voor velen in den a.s. zomer en niet 't minst in de va- cantie-dagen, een aangenaam optrekje zijn op een heel mooi plekje temidden van een aardig boschje, zeer mooi ge legen in onze schitterende omgeving. Wij wenschen den heer I\ van Een wijk 't beste succes. UITVOERINGEN. De Vastentijd en daarmede de „stil le tijd" ligt weer achter ons en alsof men zich thans haasten wil het ge mis aan uitvoeringen in den kortst mogelijken tijd in tef halen, zoo verkon digen ons de talrijke programma's van evenzoovele uitvoeringen, hals, enz., die dezer dagen op handen zijn. Onder onze „agenda" heeft men een goed overzicht, dat; men kan raadple gen bij bet opmaken van zijn uitgaans- plannenmen heeft daar keus genoeg. In aansluiting op hetgeen we in ons Woensdag-nummer reeds over eenige uitvoeringen schreven, volgen hieron der thans nog enkele uitvoeriger aan kondigingen. Bioscopen. De Witte Bioscoop brengt ons niet minder dan 5 opvoeringen van de ont roerend schoone film „De Ontblader de Roos", waarover we in ons vorig nummer reeds uitvoerig hebben ge schreven, terwijl zij verder voor een prachtig bijprogramma en een spe ciale muzikale attractie zal zorgdra gen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. De directie der Flora Bioscoop heeft eveneens voor 'n bijzonder programma zorg gedragen. Op 2on Paaschdag zul len 2 uitvoeringen plaats hebben, met als hoofdnummer het prachtige film werk: „Tom Mix, de luxe knokker", terwijl we als attractie op het tooneel zullen .zien optreden de beroemde acrobaat excentriek Barthly. Ook hierover zal de advertentie U nader inlichten. Een prachtig feest programma ter opening van de mooie, door ons reeds beschreven zaal. Hedertafel Oefening Vermaak". Van de liedertafel „Oefening en Vermaak" krijgen we eersten Paasch dag een uitvoering, waarop een zeer aantrekkelijk en varieerend program ma, geheel met eigen krachten, zal worden afgewerkt. Naast met zorg ge kozen nummers voor het mannen- en gemengd koor, zullen ook de heer Thom. Burmanje en mej. Marie Mor tens verschillende soli uitvoeren, ter wijl de heer Gerard Sars in „Sclnvei- geu der Nacht" de baritonsolo zal ver tolken. Tijdens het concert zal voorts de huldiging van den heer C. van den Meijdenberg, bij zijn 50-jarig lidmaat schap van de liedertafel, plaats heb ben en hem de daaraan verhonden eere-teekenen overhandigd worden. Onnoodig lijkt het ons om eenieder nog aan te sporen dien avond aanwe zig te zijn, daar ieder Waalwijker en toonkunstliefhebber wel spontaan op zal gaan, om getuige te zijn van de huldiging van iemand die vijftig jaren de toonkunst en de vereeniging met. hart en ziel gediend heeft. Als bijzonderheid zij vermeld dat dien avond het groote mooie koor „Rudolf von Werdenberg" van Hegar, geschenk der familie de Cortie, uitge voerd zal worden. Ook heeft, het bestuur dezer ver eeniging besloten, om toch eenieder maar in de gelegenheid te stellen deze mooie avonden voortdurend hij te wo nen, dat van dengene, die Zondagavond donateur wordt en contant betaalt, (zegge 3.25), het diploma zal loopen tot Juli 1928, dus jaar bijna en dat het donateursschap aan den hou der hel recht geeft, tot hot introducee- ren van een dame. Vermelden wij nog dat een groot bal met prima Jazzband op de uit voering zal volgen, dan gelooven we dat deze avond weer veel belangstel ling trekken zal. Bal. In Café A. van Berkel, wordt 2en Paaschdag eveneens een groot bal ge geven, opgeluisterd door prachtig strijkmuziek. Uitvoering O. O. G. Over de uitvoering van „O.O.G." bij gelegenheid van de opening van de nieuwe concertzaal „De Lindeboom", op 2en Paaschdag, hebben wij reeds in ons vorig nummer uitvoerige mede- deelingen gedaan, waaraan we slechts hebben toe te voegen, dat ook hier een gezellig bal de avond zal besluiten en op Zondag, lsten Paaschdag, des middags 4 uur, een kindervoorstelling zal worden gegeven. Uitvoering R, K. Jongenspatronmt parochie StClemens." Hier krijgen we 2en Paaschdag dan de zoo lang verwachte eerste uitvoe ring van het opnieuw geheel gereorga niseerde patronaat, waarover thans kapelaan Thomassen de directie voert. We zijn wel benieuwd boe zijn jon- het er zullen afbrengen. Gezien het uitvoerige programma belooft liet een bijzonder genotvolle avond te wor den. Aan afwisseling zal het niet ont breken. Dat ook de harmonie hare me dewerking verleent en met een vijftal nummers de pauze's tussclien de ver schillende nummers komt aanvullen, zal voorzeker de aantrekkelijkheid nog verhoogen. De patronaatsjongens zullen uit voeren Hubert, bet gestolen graaf je", tooneelspel met zang in 3 bedrij ven, van Toon Jansen; „De Wonder bare leuningstoel", blijspel in één be drijf en „Hiep, hiep, hé, voor de R.K. V.", spel van den voetbal in ernst en luim in 3 bedrijven. Men ziet dus dat het programma voor „elck wat wils" biedt en men hier een zeer genoeglijke avond zal doorbrengen. De entréeprijs is door omstandigheden uiterst laag gesteld, zoodat deze voor niemand een beletsel is. Voor de kinderen zal lsten Paasch dag om 6 uur hetzelfde programma worden vertoond. Vooruitgang zij ons Doel". De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons doel" geeft op Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk eene uitvoering," waarbij ook de heer J. van Kempen met contra-bas en de heer L. Both aan het orgel hunne me dewerking zullen verleenen. De hoofd schotel van het programma vormt het Paasch-oratorium „De jongeling van Naïin" door Robert Schwalm, voor ge mengd koor en soli, orgel en contrabas vertaald door den heer A. v. d. Heijden. De bekwame leiding-van den heer Nelis en de medewerking van de heeren van Kempen en Both zijn ons waarborgen, dat het aantrekkelijk programma op uitnemende wijze zal worden vertolkt, en verwachten wij ook hier groote be langstelling. Tooneeivereeniging DV .8.V Van deze bekende tooneelclub van de R.K. Werkliedenvereeniging, krijgen we a.s. Woensdagavond voor de leden der R.K.W.V. en Zondag 24 April a.s. voor het publiek een hijzonder aantrekkelijke uitvoering, waarop het blijspel in drie bedrijven„Op den kop af" zal worden uitgevoerd. In ons volgend nummer ko men we hierop' nog nader terug. buchtioacht. Vergadering van de Luchtwacht, op Donderdag 14 April 1927. Er was vrij veel belangstelling. Besloten werd eene gemeenschappe lijke tocht te maken op 23 April a.s. naar het Vliegkamp Gilze, teneinde onder deskundige leiding een der moderne legervliegtuigen in oogen- schouw te nemen. Op 16 Mei zal in de Witte Bioscoop de aantrekkelijke „Leger en Vlootfilm" worden vertoond. Na bezoek aan het vliegkamp Gilze, zal eene tocht naar Soesterberg wor den overwogen, alwaar de mogelijk heid bestaat voor de leden van onze Luchtwacht, in de lucht m#t de wer king van den dienst kennis t.e maken. Kerk-Consecratie. Woensdagavond had eene vergade ring plaats van bewoners der Mr. van Coothstraat en Burgemeester van der Klokkenlaan tot vorming van een buurtcommissie. Na een inleidend woord van den heer M A. van Llempt, werden als zoodanig gekozen de heeren Petrus Mombers Voorzitter, P Bergmans secre taris, J. van Nuenen penningmeester, leden de heeren A. H van Schijndel Jr., A. Teurlings, Frans Pullens, J. Lo- destijn. Deze commissie zal eene collecte houden, een plan voor eene passende, smaakvolle versiering ontwerpen, en deze plannen voorleggen aan eene nogmaals te houden algemeene ver gadering. Wij vertrouwen dat de bewoners van Mr. van Coothstraat en Burge meester van der Klokkenlaan wier aantal nog wel niet zoo groot is, niet achter zullen willen staan, bij de overige buurten en de collecte die a.s. Zaterdagmiddag gehouden wordt flink zullen gedenken. Ook de buurt Haven—Markt vergaderde Donderdagavond in hotel Verwiel. Hoewel verschillende perso- nen verhinderd waren, werd toch een buurt-comité saamgesteld en besloten Vrijdagavond nogmaals te vergaderen en Zaterdagmiddag de collecte te houden. De buurtbewoners zullen dus ook hier Zaterdagmiddag bezocht wor den en deze buurt zal zich zeker wel goed houden, ze is er dan ook best toe in staat. Voor de commissie wer den de volgende heeren benoemd of aangezocht: Jan Wiesman, Eug. de Qreeff, Th. v. Delft, Th. v. Dongen, J. Speekenbrink, G. Bergmans, v. Eijkelenburg, W. Hens, J. v. Iersel Jr., Henri Hoffmans, Jac. Spijkermans, H. Kolsteren en Jan Pullens. Ze stemde niet rood l gens Kee uit de buurt, was maar een simpele ziel, zoo'n eenvoudig menschje op het naïeve af Ze leefde haar ge wone leventje zooals vele vrouwen van haar slag, hetzelfde leven van eiken dag. onopgemerkt In het groote plan Kee deed haar werk gelaten en was vreemd aan elk ziele gedobber of reactie. Als je d'r zeiKee je moet dit of dat doen, dan deed ze 't, zon der meer. Ze vroeg eigenlijk nooit het waarom der dingen. „De zoo"

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9