DÉTcHÜTtH HET ZIIIBEN Parijscbe Moflebrieven Week-Revuc. Bewaar Uw goeden luim ook op waschdag No. 35, Zaterdag 30 April '27, 50e Jrg. TWEEDE BLAD. Binnenland. Het 40-jarig priesterschap van Mgr. Nolens moge dan al een uitsluitend kerkelijke beteekenis hebben, het is niettemin aanleiding geworden tot een inderdaad treffende huldiging van den Staatsman Nolens, treffend vooral daarom, wijl mannen en vrouwen van allerlei richiing tot het slagen van het feest hebben bijgedragen en daardoor te kennen hebben gegeven, hoe de bekwaamheid, het karakter en de geest van dezen partijman trots alle politieke animositeit de waardeering van alle weidenkenden verwierven. Op de receptie en huldiging stond de vertegenwoordiging van heel het Nederlandsche volk, en bovendien van vele buitenlandsche Rijken niet alleen in de Nederlandsche poli tiek immers heeft Mgr. Nolens al vele jaren een leidende positie ingenomen, maar ook nam hij actief deel aan de bevordering van internationale samen werking, in het bijzonder op het ge bied van sociale wetgeving. Mgr. Nolens is nog een politicus uit de oude schoolhoe zeer het parlement in de laatste jaren ook aan achting en respect van het volk in boette, hij behield het aanzien,'t welk men eertijds voor alle leidende parle. mentariërs koesterde. Figuren als een Borgesius, Kuiper, Lohman, Troelstra en Nolens, zij zullen niet meer gewekt worden uit het huidige beroeps-par lementarisme. Te meer waardeering omstraalt daarom dien éénen veteraan, die met zijn zeven en zestig jaren nog lang geen versleten ouderling is, maar als een geweldige woudreus het jonge bosch beheerscht en aanzien geeft, dat in den loop der jaren om hem heen werd opgeplant. Sommige Belskes beginnen nu toch wel een beetje èrg vervelend en lastig te worden. Kon men den nachtelijken autotocht door een stukje van Limburg nog aan de brooddronkenheid van een troepje jongelui toeschrijven, het vlie gen over Nederlandsch gebied met het doel om opruiende blaadjes uit te strooien en de bevolking tegen het vaderlandsche gezag op te zetten, is een strijd met „grooter" middelen en gevaarlijker consequenties. We nemen natuurlijk graag aan. dat de agitatoren slechts een zéér klein deel van hun volk achter zich hebben, maar het neemt niet weg, dat indien hun eigen overheid zich niet tegen het onbe kookte gedoe keert, zulke agitatie ten slotte de publieke verhoudingen ver giftigen kan, gelijk reeds meermalen in de geschiedenis is gebleken. Actie ontlokt reactie en als straks eenige groot-Nederlanders boven Vlaanderen gaan kruisen om de bevolking tot afscheiding van België op te hitsen, dan zouden de oorlogszenuwen van Noord en Zuid ernstig geprikkeld worden. Het groepje agitatoren in België vertoont een ijver, een betere zaak waardig. In Brussel belegden ze een openbare bijeenkomst, waarin heftige redevoeringen tegen ons land werden uitgesproken en na afloop organiseer den ze een overigens vrijwel mis lukte straatbetooging, waarbij bor den als „Weg met de Hollanders" werden meegevoerd. Een spoedig resultaat met nieuwe onderhandelingen over de Verdrags kwestie, zou verdere actie smoren, 't Is daarom maar te hopen, dat de nieuwe stap bij de Belgische regee ring door onzen gezant in Brussel, welke stap de heropening der bespre kingen beoogt, succes moge hebben En intusschen moeten we ons maar niet druk maken over de zenuwachtige misdragingen van een stelletje Brus- selsche heertjes. Met een lach en wat goeden spot zal men ze nog eerder treffen dan met een dreigende vuist. den Amsterdamschen raad stemmen opgingen om te waarschuwen tegen een al te lucratieven stadionbouw. Hoevelen, die in groot enthousiasme de gouden garantie—tonnen hielpen aanrollen, houden nu reeds hun hart vast Buitenland. In blij en optimistisch enthousiasme juichen we wel eens over het veld- winnen der internationale gedachten over vrede en verbroedering, gedach ten, die we belichaamd wanen in den Volkenbond, maar een nuchtere be schouwing der practische resulaten stelt ons vaak en ook nu weer te leur. Er zou een internationale ontwape ningsconferentie georganiseerd worden door den Volkenbond, maar daar de heeren het lang niet eens waren over de basis, werd alvast een voorbereidende conferentie in het leven geroepen. Welnu, de voorbereiding is al een volledig fiasco geworden, zoodat we over de eigenlijke ontwapeningskwes tie zelve verder gevoegelijk zwijgen kunnen. Zelfs een poging om een ver bodsbepaling te redigeeren tegen de meest afschuwelijke oorlogsvormen, n.l. tegen chemische en bacteriologi sche strijdmiddelen, mislukte, o.a door het „voorbehoud" dat de Ver. Staten aanstonds op de aanvaarding maakten. Het aanzien van den Volkenbond zei ven wordt met kunst- en vliegwerk hoog gehouden, maar we zijn er vast van overtuigd, dat heel de Volkenbond bij de eerste ernstige beproeving als een kaartenhuis ineen zou storten. Nu Mussolini zijn gepantserde vuist op Albanië gelegd heeft en Joego Slavië (Servië) zich daardoor bedreigd acht, bezweren Engeland en Frankrijk de benauwde Joego-Slavische regee ring om toch vooral niet de bemidde ling van den Volkenbond in te roepen. En waarom niet? Omdat de Engel- sche en Fransche slaafsheden heel goed inzien, dat Italië een voor haar nadeelige beslissing toch aan haar fascistische laars zou lappen, daarmee de onmacht van den Volkenbond aan- toonende. 't Is jammer, maar 't is zoo. Wat Italië ten opzichte van Albanië misdeed, verrichten de Ver. Staten tegenover Nicaragua. De Ver. Staten handhaven in genoemde midden Ame- rikaansche republiek een door het volk niet gewilden president, omdat president Coolidge gaf het deze week in een politieke rede toe die president een gewillig werktuig is in handen der Noord Amerikaansche politici, aan wie hij voor eenige milli- oenen dollars het recht verpatste om een kanaal over zijn gebied te graven, dat de twee Oceanen verbindt en er tevens een vlootbasis der Ver. Staten te vestigen. Gelukkig voor den Volkenbond be- hooren de Ver. Staten nog niet tot den bond. Daarvoor is de tijd natuur lijk pas gekomen als alle imperialisti sche oogmerken zijn verwezenlijkt. Dan predikt Uncle Sam mede het „Vrede op aarde"dan als de buit binnen is, verkondigt hijmenschen, houdt toch op met vechten Zoo hebben de groote mogendheden ook nimmer zooveel droeve vredestra- nen geschreid over den burgeroorlog in China waar toch altijd strijd is als thans, nu.... zij er het kind van de rekening dreigen te worden door het ontwaken van het nationalistisch bewustzijn der Chineezen. Op het militair tooneel is daar overigens weinig verandering te constateeren, sinds de Zuidelijke legeraanvoerder er, enkele weken geleden, allen commu nistische aanhang van zich afschudde. Spanje moest weer eens 20 000 man troepen naar de Marokkanen zenden om die te leeren, dat ze slechts „Vrede" te prediken hebben, als ze eenmaal door Spanje geslagen zijn. DeMarok kanen zijn echter zeer hardleersch op dat gebied. doen hier vooral de smalle blauwe band- es, die zoo'n aardige overgang vormen usschen de donkere en de lichte stof. Onder den liggenden kraag is een smal donkerblauw zijden dasje gestrikt. costuum te gebruiken is. Een dergelijk pakje is op onze eerste afbeelding weer gegeven. Het eenvoudige japonnetje heeft slechts een breeden Schotschen band dwars over den rok en een groote Schotsche zijden strik onder den kraag Mode nieuwtjes. Kent ge den langen tuimen mantel met kap. waarin we Dante altijd zien afgebeeld? Deze eerbiedwaardige man tel nu is in de mode gekomen voor avonddracht. We zouden 't bijna een profanatie noemen, indien niet de kostbaarheid en luxe der stof (met goudpatronen doorweven, hem zóó onkenbaar maakten, dat we onsheusch niet behoeven te ergeren wanneer we hem door een modesnufje zien omslaan Om in hardnekkige voorjaarsregens uit te gaan, zagen we onlangs bijzon- aardige machintosh mantels, niet alleen de geëikte tinten.be ige en greis, maar in verschillende aardige kleuren. Men kan er een bijpassend hoedje bljkrijgen en ziet er dan, ook in het leelijkste weer uit om door een ringetje te halen Leuke korte manteljes, die zoo'n beetje den dienst doen van overblouses vallen bij de dames die nog al eens dikwijls uitgaan, zeer in den smaak. Ze worden over een fijn kleed gedragen en hiermede kan men 's middags op bezoek gaan' in een restaurant dinteren enz Doet men het manteltje uit, zoo is men dadelijk In avondtoilet en ge reed om den schouwburg, een bal of andere feestelijke gelegenheid te be zoeken. Dank zij Rinso, het moderne zeeppoeder, zijn waschdag en een goede luim thans zeer goed ver- eenigbaar. Het krachtige en toch zoo zachte Rinso sopje maakt al het vuil los als U het waschgoed een paar uur erin laat weeken. Dan een half uurtje koken en terdege spoelen. Zonder moeite is de wasch dan klaar. Koop nog heden een pak. Overgangshoeden Van overgang gesproken we leven op 't oogenblik in een overgangstijd de weken dat het niet echt winter meer is en toch nog geen lente. In dezen tijd worden smaakvolle over gangshoedjes gedragen van zijde, satijn tafzij, enz. met fantasie gebogen en met gratie gedragen. In het lekkere zonnetje van Monaco hebben de goden van den Olympus zitten beraadslagen over het festijn, dat ze het volgend jaar binnen Am sterdam's veste denken te orgar.isee- ren. Er zijn mooie woorden gespro ken, maar we kregen tenslotte aller minst eenige garantie voor welslagen. In het bijzonder het geschil over de kwalificatie van voetbal-amateurisme, een geschil, dat een groot aantal lan den van de Olympiade afwezig dreigt te houden, is er niet tot oplossing gekomen. En toch kan uitsluitend een goed voetbal tournooi ons voor een financieelen strop behoeden. De ver- standhouding in het Nederlandsche Olympisch Comité is tengevolge van de vrees voor mislukken ook al geen botertje tot den bodem, hetgeen weer tot gevolg had, dat uit kringen van 'n Voorjaarstoiletje, Zooals we nu reeds vertelden, bestaat een voorjaarstoiletje heel dik wijls uit een rok met stolpplooien en een breede leeren ceintuur, waarboven zich een aardig ruim blousje bevindt, van dezelfde stof als de rok. Nu kan men ook, indien men wil, eefl lichte blouse bij een rok dragen maar dan moet deze toch 'n beetje veranderen, een beetje aanpassen bij den rok, zoodat men niet, zooals in vroeger dagen, precies in twee helften verdeeld is. Op heel aardige wijze is dit aange geven op ons derde plaatje: een don kerblauw leeren cijntuur en een witte (of beige) blouse, die volop met don kerblauwe stof gegarneerd is. Goed Schotsche stof. Een van de stoffen, die op het oo genblik het meest voor garneering in aanmerking komt, is Schotsch. Men heeft ook aardige streep en moesen- stoffen die bij sommige toiletjes zeer kunnen voldoen, maar den boventoon voert toch het Schotsch. Op verschillende manieren kan men zich van Schotsche stof bedienen. Op een donkerblauw japonnetje b. v. kan men een kraagje van manchetten zetten van rood groen Schotsch, op een bruin toiletje van blauw geel of blauw groen Schotsch. Men kan ook smalle biesjes nemen, langs zakjes, langs den zoom volants en de halsopening. Mantels worden eveneens veel met Schotsch afgezet en we zagen snoezi ge voorjaarsmodelletjes met Schotsche revers en zakjes. Garneert men japon en mantel bei de met Schotsch, zoo heeft men een aardig ensemble, waarvan men veel plezier kan hebben en dat ln het ver dere seisoen ook heel goed als reis- Ook ons postpapier behoort tegen woordig tot de mode-artikeltjes Indien ge van mooi postpapier houdt, neem dan eenvoudig papier, bijna vierkant van vorm, ln een zachte tint beige oker of blauw.Hierop laat ge, in iets donker der tint dan het papier, uw monogram zetten. Bij het fijne doosje luxe papier, dat ik op mijn laatsten verjaardag ten ge schenke kreeg, was het monogram ge heel uitgesneden en waren de letters in afstekende kleuren uitgevoerd, op mijn beige papier in groen en okergeel. 't Stond bflzonder fijn en toch niet te opvallend. Bij geparfumeerd postpapier wordt steeds gezorgd, dat kleur en geur bij elkander passen. Roze papier heeft een rozen parfum, lila papier geurt naar viooltjes, mauve naar itissen, enz. Ge kent zeker wel de methode om zelf uw postpapier te parfumeeren? Ge knipt vloeipapier in stukjes, even groot als het formaat van uw enveloppen. Dit vloeipapier drenkt ge in uw lievelings- parfum(„witte rozen" of „anjer" is o. a. een heerlijk parfum voor postpapier.) com pli men h'e aao Dan neemt ge een stevig doosje, dat ge luchtdicht kunt afsluiten. Een blik ken theetrommeltje is b. v. heel ge schikt voor dit doel. Daarin legt ge net papier, waarna ge in de envelop pen de stukjes vloeipapier schuift. Spoedig zal in het tromeltjeeen heer lijke, zachte bloemengeur hangen, die zich aan al uw papier zal mededee- len. RECHTBANK. Poging tot doodslag op een marechaussée. De rechtbank uitspraak doende ver oordeelde C. V. bijgenaamd Kai, 48 jaar, visserteWoudrichem, gedetineerd, ter zake van poging tot doodslag op den marechaussée J. Blokland van de brigade te Woudrichem tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar gevangenisstraf. Leugen en laster. Terecht stond W. B., koopman te Wijk bij Heusden beklaagd ter zake, dat hij in November of December 1926 te Wijk opzettelijk de eer en goeden naam van D. van Wijk, den voorzitter van de Coöperatieve Landbouwver- eeniging „Onderling Belang" te Aal burg heeft aangerand door opzettelijk verschillende personen te vertellen.dat I hij van Wijk in zijn kwaliteit van voor zitter van genoemde vereeniging frau duleuze handelingen had verricht. Verdachte ontkende de bedoeling te hebben gehad te doen wat hem is ten laste gelegd. Het spijt hem, dat men zoo iets van hem gedacht heeft. Hij heeft wat hij vernam zonder zulke bedoeling medegedeeld Getuige van Wijk, de beleedigde partij, doet een uitvoerig verhaal hoe hij er aan meewerkte de Landbouw- vereeniging voormeld, op te voeren tot wat zij geworden is en geenzins ver diend te hebben, dat ook maar in 't geringste zijn goede naam zoo ondank baar wordt aangerand. Getuige Michaël te Wijk verklaart het verhaal gehoord te hebben, dat het praatje de ronde deed, dat van Wijk erwten voor de Coöperatieve vereeniging zou verkocht hebben en de winst er van voor zich behouden. Als belanghebbende onderzocht getuige de zaak en bleek, dat verdachteB.de zegsman was. Eerst was getuige naar De Waal gegaan om zijn licht op te steken en daarna heeft hij tweemaal naar Kees Erkel te Polbroek geschre ven. Uit dat onderzoek werd'bevestigd, dat verdachte het verhaal over den verkoop van erwten heeft uitgestrooid. Getuige Pieter De Waal, landbouwer te Wijk, een oom van verdachte, had een onderhoud met verdachte gehad over tuinbouw aangelegenheden. Bij die bespreking verhaalde verdachte hem van de fraude door van W. met#de erwten. Getuige gaf toen geen ant woord, doch kwam later tot nadenken. Fraude zou de prijzen kunnen bein- vloeden en vermits hij en velen, gere geld zaken doen met de Coöp. Ver. achtte hij het noodig in zijn en aller belang eens nader te informeeren. Verdachte, nader door hem gevraagd, of het wel wezenlijk waar was dat van Wijk tweemaal erwten zou ver kocht hebben ten eigen bate. hield zijn vertelsel staande. In zijn veront waardiging heeft getuige het verhaal toen weer aan een ander gedaan en werd de geschiedenis ruchtbaar welke ook den belasterde van Wijk teroore kwam. De verkoop der erwten in kwestie zou hebben plaats gehad aan de beurs te Rotterdam. Getuige De Waal heeft aan verdachte gevraagd of deze zijn verhaal gestand deed en zoo ja, dan zou getuige de zaak aan 't rollen brengen om klaar heid te krijgen over wat er dan eigen lijk wel zou gebeurd zijn. Toen nog bevestigde verdachte zijn vertelsel. Nader bleelr, dat alles laster en klets praat was. Het O.M. wees er op, dat zeer vaak bij den officier van Justitie klachten inkomen ten aanzien van laster- en kletspraatjes welke echter meestal niet EEN PRODUCT DER SUNUOHT ZEEP FABRIEKEN R 306-25 H.V ZEEPFABRIEK .DE KL01V-MEERDE

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5