Wij zijn tr weer WATT EN 7, WATT. Niet wegsmijten! „ALLEGR O" Slijp* en Aanzetmachine No. 35, Zaterdag 30 April '27, 50e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 29 April 1927 ONTVANGST MGR. DIEPEN. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van 't Hoofd-Comité ter ont vangst van Mgr. Diepen bij gelegenheid der Kerk-Consecratie in de parochie St. Jan werd het volgende voorloopige programma vastgesteld. Ten 3,30 uur zal Mgr. per auto te 's-Bosch worden afgehaald door de heeren Kerkmeesters J. J. van Dooren, P. J. M. Sweens, J. van Iersel en Ka pelaan Sanders. Aan de grens der gemeente zal bij de eerepoort aan den Hoek Mgr. door het Hoofd-Comité ontvangen worden, en door den voorzitter, den heer M. A. van Liempt namens de parochianen worden verwelkomd. Hier staat de stoet van vereenigin- gen opgesteld die de Bisschop op zijn tocht door de gemeente zal vergezellen. De route is: Hoek—Groote Straat- Haven, terug door de Mr. van Cooth- straat, Burg. v.d. Klokkenlaan, Station straat, Markt naar de pastorie. Na 'n korte pauze zal Z. D. H. zich in vol ornaat naar de kerk begeven op het Kerkplein begroet door een aantal bruidjes en daar door de eerw. geestelijkheid liturgisch worden ont vangen. De kerk zal intusschen met geloovigen gevuld zijn en de Zeereerw. heer Pastoor van Riel zal Mgr. het wel kom toeroepen, waarna Z. D. H. de geloovigen toespreekt. Na afloop keert Mgr. naar de pasto rie terug om na eenigen tijd van rust zich wederom in gewone toga naar de kerk te begeven tot het verrichten van eenige voorbereidende ceremoniën voor de plechtigheid van Maandag Des avonds ten omstreeks half acht zullen de harmonie St. Crispijn en de Liedertafel „Oefening en Vermaak'" eene serenade brengen, welke door Mgr. gaarne zal worden aanvaard. 1 Daarna wordt een concert op de Markt gegeven, aangeboden door Waalwijks Belang. De eigenlijke consecratie der nieuwe kerk heeft Maandag plaats en begint reeds ten 7,30 uur. Het eerste gedeelte, waarbij Mgr. geassisteerd wordt door een twintigtal geboren Waalwij ksche geestelijken, is niet voor de geloovigen toegankelijk, hoewel Mgr. tijdens die plechtigheid vóór en rondom de kerk meermalen te zien zal zijn. Na deze ceremoniën draagt Mgr. ten ongeveer 10,30 uur (vermoedelijk) eene pontificale H. Mis op, waarmee de plechtigheden en ook de feestelijk heden zijn afgeloopen. Wij vernemen dat het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente zijne opwach ting zal maken bij Z. I). H. Mgr. Die- pern Op het oogenblik hebben zich voor deelname aan den stoet die Mgr. begeleidt, opgegeven de navolgende vereenigingen: Wit-Gele Kruis. R. K. Waalwijkschc Gvinnastiek- Vereeniging. Rijkscursussen. R. K. Middenstandsbond. R. K. Handelsschool. Liedertafel „Oefening Vermaak". Harmonie St. Crispijn. Harmonie St. Jan. Gilde St. Crispijn, met vaandel en standaard. Zangkoor van St. Jan. Het Comité verzoekt de overige ver eenigingen in de parochie St. Jan, die wenschen deel te nemen aan deze hul diging van Z. D. H. den Bisschop om zich zoodra mogelijk, uiterlijk tot a.s. Dinsdag op te geven bij den secretaris van het comité. Ongetwijfeld zullen nog talrijke vereenigingen zich aan melden, om deze betooging naar wensch te doen slagen. Mgr. toch bezocht reeds meermalen onze plaats, maar thans geldt het een officieel bezoek ter verrichting van de grootste plechtigheid die voor 'n paro chie is weggelegd, n.l. de consecratie van den nieuwen Godstempel, eene ge beurtenis van het voornaamste ge wicht, die dan ook niet alleen kerke lijk of liturgisch met den grootsten luister wordt gevierd, maar die ook overal en terecht van de zijde der pa rochianen met den noodigcn luister en spontane deelname wordt begroet. De buurtcommissies zorgen voor passende, deftige versieringen, (de commissie die pastorie en kerkplein decoreert heeft naar wij vernemen ten deze uitstekende plannen), laat dan ook de betooging der vereenigingen door algemeene deelname, spontaan en treffend zijn. En dan voor allen: denkt tijdig aan uwe driekleur; van alle huizen moet het dundoek zoo mogelijk met paarsen wimpel wapperen, dat reeds geeft aan onze straten zulk een buitengewoon feestelijk aanzien; ten deze hebben ook de buurtcommissies hun taak goed be grepen - Wij vernemen nog nader dat in de Stationstraat twee eerebogen zullen verrijzen q.l. een voor 't huis van den heer A. H. van Schijndel en een voor 't huis van den heer Ivo van Haren. In' versélfil lénde buurten zullen brilidjëk Mgr. hulde brengen. De Mr. van Coothstraat krijgt ver moedelijk een paar bloemenzuilen aan in- en uitgang- dér straat, met mogelijk eenige vlaggetjes-versiering der straat en kinder,-hulde. Aan de Haven komt bij 't huis van wethouder Eibers een prachtige eere poort, waarvan de teekening ons zeer mooi leek. Van de overige buurten is de versiering reeds medegedeeld. R. K. HOOGERE HANDELSSCHOOL. Tot lid van 't Bestuur der Hoogere Handelsschool alhier, waarvan de heer Jan van Iersel, in plaats van den heer E. W. Klijberg het voorzitterschap heeft aanvaard is benoemd de heer Jan Tielen N.V. STOOMSCHOENFABRIEK „HOLLANDIA". Naar wij uit goede bron vernemen bestaat er veel kans, dat het bedrijf der N.V. Hollandia op kleinere schaal wordt voortgezet. Na heden" zouden geen verdere ont slagen meer gegeven worden. (Door misverstand eerst heden ge plaatst.) ernstig, dat geen enkel lid zijn eigen tonds zal voorbijgaan. Ook wordt gezegd en gewaarschuwd om niet bij ons fonds te gaan omdat dit toch wel niet zal kunnen blijven bestaan. Laat men zich echter niet bang maken, zegt spr.. de menschen die zich bij ons laten inschrijven kun nen alle mogelijke hulp ontvangen. 't Gaat er nu om art. 4 van het reglement te wijzigen en wel de laatste alinea. Hierna geeft spr. gelegenheid om vragen te stellen. Het lid van iersel zegt bezwaar te zien tegen de verplichting dat zich een heel gezin moet verzekeren. Spr. vindt deze maatregel niet goed en prefereert handhaving van den ouden toestand. De heer Hendriks antwoordt, dat de hier voorgestelde maatregelen zeer juist zijn. Het is echter altijd onjuist geweest om een fonds te bezitten waarbij zich alleen loontrekkende arbeiders van hulp konden verzekeren omdat deze veel minder ziektedagen doormaken als vrouwen en kinderen. Een andere kwestie is, of dit wel 't juiste moment is. daar valt over te spreken, maar de voorgestelde maat regelen zijn zeer juist. Bovendien is men niet verplicht om zich direct te verzekeren. Dat de heeren doktoren nu een gunstige gelegenheid geven en niet tot algeheele gezinsverzekering verplichtén. is volgens spr. slechts een kwestie van tijd en berekening. Op den duur is deze bepaling niet te handhaven geen enkele verzekering de bot geworden Gilettemesjes. Ze zijn 6 maanden bruikbaar, als ge ze slijpt of laat slijpen op de PRIJS 17.50. 38239 FIRMA JOHAN SMULDERS, 's Hertogenbosch Vughterstraat 33 Tel. 659. Ziekenfonds. Onder zeer groote belangstelling vergaderde Donderdagavond het Zie kenfonds v van de R. K. Werklieden vereniging. Voorzitter Leijtens opende de bij eenkomst met den Christel, groet en heette allen welkom Spr. zegt, dat deze vergadering werd belegd om te be spreken de splitsing van het Zieken fonds, waarom hij 't woord geeft aan den heer Hendriks, 's Bosch. Hendriks. D'r werd mij gevraagd om eens een woordje te spreken over de noodzakelijkheid van splitsing van het ZiekenfDnds. Niet onmogelijk heeft men 't bevreemdend gevonden, dat 't Bestuur een circulaire heeft uitgege ven waarop o.a. staat, dat wij genood zaakt zijn, de kosten van geneesheer en apotheker te scheiden van het uit keer i n gsfonds en daarom met 1 Mei de premie voor het Ziekenfonds kan worden verlaagd. Hieruit mag men echter niet lezen, dat 't bestuur dit zonder meer gedaan zou hebben. De gewone gang van zaken is natuurlijk, dat eventueele wijzigingen besproken worden met de leden. En zoo zal ook hier de verga dering uitspraak hebben te doen. Deze kwestie is echter iets anders geloopen dan aanvankelijk in de be doeling lag. Reeds bestond er een commissie die in samenwerking met 't bestuur zou onderzoeken de mogelijkheid om te komen tot oprichting van een Zie kenfonds dat de verzekering van het geheele gezin zou omvatten Tijdens de werkzaamheden dezer commissie hebben, zooals bekend de heeren dok toren gemeend zelf een fonds te moe ten stichten. Toen heeft de commissie met alle kracht de hand aan den ploeg gesla gen en onmiddellijk maatregelen ge nomen om de werkzaamheden, die reeds in een vergevorderd stadium waren heelemaal door te zetten. 't Bestuur heeft toen direct hande lend moeten optreden. Daar kwam nog bij, dat deze zaal nog 14 dagen besproken was en de vergadering niet vroeger kon worden uitgeschre ven- Ik hoop, dat men deze vergadering niet noodeloos zal rekken, maar zake lijk zal afhandelen. 't Nieuwe fonds is er nu gekomen en gaat met 1 Mei in werking Vanaf dien dag vervalt de medische hulp van het oude Ziekenfonds. ,Nu vraagt 't bestuur om opheffing van de aan het Ziekenfonds verbonden Dokters- en Apothekers-hulp en mitsdien een ver laging van de premie van 8 ct. Het uitkeeringsfonds blijft echter be staan en eigendom van het Zieken fonds. Alleen kan men zich uit dat fonds na 1 Mei geen geneeskundige hulp meer verschaffen. Tot slot wijst de heer Hendriks er op, dat de doktoren voldoende te kennen hebben gegeven dat de huidige contributie van het Ziekenfonds te laag is. Men zou dus na verloop van tijd genoodzaakt zijn om de premie te ver- hoogen. Spr. merkt nog op, dat men geen dwang zal uitoefenen om bij een bepaaldfonds te gaan, maar hoopt toch doet zulks. Een lid vraagt waarom men voor 4 jaren geleden niet reeds de hand aan de ploeg heeft geslagen. De heer Hendriks antwoordt niette weten wat er voor 4 jaren geleden is gebeurd. Toen zou een doktersfonds voor Waalwijk ook niet zonder rjsico zijn geweest. Maar nu gaat erhetDioce saan bestuur achter staan. In elk geval mag men 't bestuur dankbaar zijn dat 't zoo krachtig heeft doorgetast. Het oude fonds ka^pfen onmogelijk hand haven. Het lid Hornes vraagt of 't mogelijk is dat een bepaalde groep Van perso nen in het oude Ziekenfonds kunnen blijven. Spr. doelt hierbij op jonge mannen, waarvan de ouders zich niet willen verzekeren. De heer Hendriks antwoordt dat zulks niet gaat.. Men heeft de konse- kwenties te aanvaarden van wat men vroeger heeft voorgesteld. Het lid Brouwers vraagt of bij ver werping van het voorstel ook het geheele Doktersfonds vaH. In aanslui ting op het gezegde van Hornes acht spr. toelichting noódig alvorens tot stemming kan worden overgegaan, ook met betrekking tot verplegings- kosten. De heer Hendriks wijst er op dat men de zaken niet moeL verwarren. Als 't voorstel niet zou worden aan genomen is er nog geen directe reden om het Coktersfonds te laten verval- len. Blijft men echter de oude toe- standen handhaven, dan werkt men, alhoewel onwillend, zijn eigen fonds tegen. Ook de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunde schrijft algeheele gezinsverzekering voor. Ver- plegingskosten zijn niet in het fonds begrepen. Dit kan niet annex zijn met het Doktersfonds. Wil men dit echter handhaven, dan zal men de premie aanmerkelijk moeten verhoogen Het lid Brouwers wijst er nog op dat de statuten van het Ziekenfonds koninklijk zijn goedgekeurd. Bij even tueele wijziging zou dit wederom moe ten geschieden. Spr. zag de statuten gaarne in dien zin gewijzigd, dal ook het oude Ziekenfonds bleef bestaan. De heer Hendriks antwoordt, dat 't hier gaat over een reglementswijzi ging. Vervolgens merkt spr op, dat er dezer dagen door de fabrikanten een circulaire is verspreid waarin den arbeiders werd aangeraden om zich te verzekeren bij het doktersfonds. Welk doktersfonds wordt er niet bij gezegd, maar uit de genoemde premie blijkt dat men hierbij 't fonds van de h h. doktoren op het oog heeft. Spr. hoopt, dat men zich niet door de werkgevers zal laten adviseeren in welk fonds men moet gaan. De orga nisatie heeft getoond dit zelf wel te kunnen. Nog heeft spr. ontdekt dat er reeds een fabrikant is die defabriekszieken- kas gaat splitsen In welke richting dit moet, is duidelijk, zegt spr. De arbeiders zouden dan straks aan- gewezen zijn op het fonds van de doktoren. Daarom hoopt spr. dat men met bet voorstel van 't bestuur zal meegaan en met algemeene stemmen zal besluiten om met 1 Mei met het nieuwe fonds te kunnen beginnen. Het lid Dekkers vraagt of men ook gratis hulp heeft van een tandarts. De heer Hendriks antwoordt dat, waar men hier in Waalwijk een tand arts heeft, in deze wel een uitzonde ring kan worden gemaakt. In's Bosch wordt een tandarts echter niet onder specialisten gerekend. Daar kan men wel door zijn huisarts voor rekening van het fonds kiezen laten trekken. Het lid Dekkers merkt op, dat het Ziekenfonds toch f 1.50 vergoeding geeft. De heer Hendriks zegt, dat 't niet aangaat dat niet-leden van het nieuwe doktersfonds hier stemmen of voor- stellen doen over zaken waar ze eigenlijk buiten staan. Dekkers. Als iemand een paar dagen onder dokersbehandeling is geweest en dan weer beter is. dan kan een dokter wel zeggenkom, ik doe er nog een paar dagen bij, 't fonds moet 't toch betalen. Hendriks. Dat mogen we absoluut niet denken. De heeren doktoren staan voor mij te hoog, dan dat ze zulks zouden doen. Ik kan dus geenszins uw gedachte onderschrijven en dat mogen we ook niet. De tijd zal wel komen, dat we met de h.h. doktoren van Waalwijk een goed contract kunnen afsluiten. Zij staan niet vijandelijk tegenover ons, maar houden zich aan de lijn welke de Maatschappij aan geeft. In stemming gebracht wordt met overgroote meerderheid (21 tegen) besloten tot reglementswijziging als hiervoren genoemd. Voorts werd nog m.a s. besloten om de premie met 8 cent te verlagen. Voor het doktersfonds zal binnen kort een vergadering plaats hebben. Er hebben zich reeds over de 200 huisgezinnen opgegeven. Allen die zich voor 1 Mei opgeven hebben vanaf dien datum volledig vrije hulp. Na 1 Mei zal men eerst 4 weken lid moeten zijn Naar aanleiding van het gezegde van het lid Brouwers, merkt de heer Smolders op, dat er geen koninklijk goedgekeurde statuten van 't Zieken fonds bestaan omdat dit een onder- afdeeling is van de Werküedenvereen. Spr. hoopt dat men enthousiast za toetreden tot het Doklersfonds en eensgezind zal meewerken om een krachtig fonds te krijgen. Bij de rondvraag uit spr. nog de hoop, dat men straks in de onder scheidene afd. zal aansluiten bij het inhalen van den Bisschop. Onder dankzegging sloot de voor zitter deze vergadering. Steun voor de Missie. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Mei zal in onze gemeente een Bloempjes verkoop worden gehouden tot steun der Missies. L. Brok, Grootestraat. De opperbrandmeester, G. van Hui- ten, daar juist in de buurt, wist met een snelblusscher den brand te blusschen. Proef nieuw buizennet. Onder leiding van den heer Plevier, Dir. van de Water- en Llchtbedrijven, werd Vrijdagmorgen de nieuwe hoofd leiding van den watertoren naar de Markt op dichtheid der verbindingen beproefd op 100 M. waterdruk. De nieuwe leiding heelt de proef goed doorstaan, Kerkklokje. Ter gelegenheid van de Kerk-Conse cratie in de parochie St. Jan, zal a s. Zaterdag een feestnummer ver schijnen van 't Kerkklokje; een der gelijk nummer wordt ook uitgegeven bij de a.s. feesten in de St. Antonius- Verduistering. De chauffeur E., in dienst bij den expediteur van Es alhier, werd aan gehouden wegens verduistering van gelden ten nadeele van zijn patroon en diens cliënten. Na onderzoek werd E. weer op vrije voeten gesteld. De totale verduistering beloopt ongeveer f200 -. met een onzer beste werken „Het Amerikaansche Orgel" tn de Witte Bioscoop. Bespreekt tijdig Uw plaatsen bij Firma TH C PULLES. Sigarenmagazijn. Arbeidsbemiddeling. Naar het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling alhier ons mede deelt, worden op een stoomschoenen- fabriek ter plaatse 4 schoenstiksters gevraagd tegen een salaris van f 20. per week. Nog worden gevraagd 1 of 2 petro- leumventers voor Waalwijk en omstre ken tegen een provisie van 4 cent per Liter. Aanmelding kan geschieden bij ge noemd Correspondentschap ten ge meentehuize alhier. Nieuwe aansluiting. Onder No. 188 is bij de Rijks telefoon aangesloten J. Verwiel de Greeff, Dir fa. L. Verwiel v. Loon, Lederimporteurs, Mr. v. Coothstraat. Waalwijk. Korfbal. Naar wij vernemen wordt door eenige jongelui getracht te dezer plaatse een korfbalclub op te richten. Kiesvereeniging. Op e Donderdagavond gehouden bestuursvergadering van de R.K. Kies vereeniging kwam o.a. ter sprake het dezer dagen verschenen en door ons aangekondigde rapport der Kiesregle ment Commissie van de R.K. Staats partij. Besloten werd om half Mei een algemeeene vergadering te beleggen, waarbij een lid van het Hoofdbestuur zal worden aangezocht om zoo moge lijk een uitvoerige toelichting te geven op bedoeld verslag. Schoorsteenbrand. Vrijdagmorgen ontstond een begin van schoorsteenbrand ten huize van parochie. qifPastoor Kuijpers. Donderdag 28 dezer was het precies een kwart eeuw geleden, dat de Zeer Eerw. Heer Pastoor Kuijpers de stich tingsoorkonde kon vastleggen van de jarochie van den H. Antonius van ^adua. Zooals bekend bereidt de parochie zich voor om binnenkort dit feit op waarlijk grootsche wijze te herdenken. Ofschoon wij op den dag der eigenlijke feestviering hierop uitvoerig terugko men, lijkt ons nu een korte levens schets van den jubilaris wel op z'n plaats. Op 1 Aug. 1863 te Oisterwijk gebo ren, begaf zich A. P. Kuijpers in Sept. 1876 naar het Klein Seminarie. Vóór z'n 25 jaar, 26 Mei 1888 zag hij zijne studies bekroond met de wijding tot het H. Priesterschap. Een jaar later ontving hij van Mgr. A. Godschalk zijne benoeming tot kapelaan te Leeu wen. Hier vond de jonge priester een ruim arbeidsveld, want Leeuwen was toen onder pastoor Joren nog maar één parochie, die zeer uitgestrekt was. Na 7 jaren onafgebroken werkzaam te zijn geweest te Leeuwen, volgde zijne be noeming tot kapelaan te Waalwijk in de parochie van St. |an Baptist, des tijds onder pastoor V A. Rijken en kapelaan A. Wevers. Een jaar later, dus in 1897, werd de ZeerEerw. Heer Sprangers benoemd tot pastoor en de WelEerw. Heer A. A. Suijs tot derde kapelaan. Indezen tijd begon zich hier de in dustrie buitengewoon krachtig te ont wikkelen, waarmee de bevolkingsaan was en de woningbouw gelijken tred hielden, 't Was dan ook geenszins te verwonderen, dat kapelaan Kuijpers een bijzondere belangstelling aan den dag legde voor de uitbreiding over de spoorlijn. ZEW. zal zich toen reeds ongetwijfeld een voorstelling hebben gevormd van hetgeen later te verwe zenlijken bleek, 't Was ook dien tijd, dat men telken jare onder leiding van Kapelaan Kuijpers zoo ror.d St. Ant. van Paduadag in processie naar de Devotiekerk van dien heilige te Ble- rick ging Zijn de gezegden geloofs- waardig, en we hebben geen reden om eraan te twijfelen, dan kunnen we hier de gegevens vinden voor een verkla ring, waarom in 1902 te Waalwijk een St Antoniuskerk werd opgericht met daaraan een bedevaart, welke telken jare gedurende het octaaf 13—21 juni duizenden pelgrims trekt. We kunnen ons voorstellen de vreug de van Kapelaan Kuijpers, toen hij in 1901 de opdracht ontving om een nieuwe parochie te stichten. ZEW. heeft zijn toekomstbeeld zien verwe zenlijken en dankbaar droeg hij op 28 April 1902 zijn eerste H. Mis op inde nieuwe kerk. Wij allen weten wat pastoor Kuijpers voor de vereering van den H Anto nius voor den voortdurenden bloei der nationale bedevaart naar deze devotiekerk, voor de broederschap heeft gedaan, daarin ijverig bijgestaan door Zelateurs en Zelatrices waarvan wijlen Mevrouw Timmermans—van Turenhout de ijverige en trouwe aanvoerster was Wat heeft deze de votie bijgedragen tot den naam en groei dezer mooie parochie. Toch kreeg pastoor Kuijpers een moei lijke taak, de zorg van een geheele parochie. Hoe deze zich yitbreidde kan men zich voorstellen als men weet dat deze bij de oprichting der parochie pl.m. 500 en thans 1200 communicanten telt. En deze zorg neemt pastoor Kuij pers geheel alleen, zonder kapelaan, op zich. Maar met voldoening kan hij toch op de ?5 afgelegde jaren van zijn Pastoorsschap terugzien. Wat we thans in de Parochie van den H. Antonius kunnen aanschouwen, is zijn werk. We wijzen naar de parochiekerk, naar de Bewaarschool, naar het mooie zusterklooster, naar het H. Hart-monu- ment en zoo talrijke bloeiende gees telijke instellingen en vereenigingen. We twijfelen dan ook niet of alle parochianen zullen straks één zijn in feestvreugde en dankbaar herdenken het vele werk, dat hun Herder onder Gods Zegen mocht tot stand brengen. EMMA-BLOEMPJE. Morgen, Zondag 1 Mei zal de Einma- bloem weer in onze gemeente' worden verkocht. Wij vertrouwen dat weer velen de zoo bekende bloemj)jes zullen koopen en kunnen de collecte niet be ter aanbevelen dan Mej. Whet deed in een dichterlijke ontboezeming welke werd opgenomen in de Nieuwe Eerst ten ongeveer 9 uur kunnen de parochianen in de kerk komen, nadat de reliquieën die in 't hoofdaltaar inge metseld worden, proccssiesgewijze zijn rondgedragen. Dan heeft de plechtige consecratie van het hoofdaltaar plaats en de zalving-der twaalf apostel-kruis jes. Van deze kiatste plechtigheden mo gen de parochianen getuigen zijn.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9