Quick Quaker ZILVEB I i binnenland. IV p w R< K( Ar Al OP 37 51 47 ag rij plaats hebben. Dobbelsteen. Neen. Er is gezegd dat de aanbesteding zou plaats hebben t in 't café bij v. Leeuwen, na afloop van de aanwijzing. De Voorzitter zegt niet te weten, waarom 't niet gebeurd is. Dobbelsteen. Ik wil dit maar zeg gen, als hier besloten wordt dat de aanbesteding om 5 uur zal plaats vinden B. en W. zich hieraan hebben te houden. Voorzitter, 't Gaat er nu over om al of niet te gunnen. Bovendien heb ben B. en W. over de aanbesteding te beslissen. Dobbelsteen. Tenzij de Raad 't zelf wil doen. Maar ik zal er niet meer veel woorden over vuil maken. Ik heb geen bezwaar dat er aan den laagsten inschrijver wordt gegund. Maar dan mag er den opzichter wel opgewezen worden, dat alles overeen komstig bestek wordt uitgevoerd. Voorzitter. De opzichterds welver trouwd, die behoef ik er niet op te wijzen, dat weet hij uit zich zelf wel. Maar als de Raad 't wenscht, wil ik hem er wel op wijzen. Ik vertrouw hem wel. Dobbelsteen. U kent hem natuurlijk beter dan ik. Met algemeene stemmen wordt be sloten de uitvoering van het werk aan den laagsten inschrijver op te dragen. Benoeming Wethouder. De heer P. van den Brand wordt met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter wenscht hem proficiat. Aangehouden adres A. v d. Wensch. De Voorzitter zegt dat v. d. Wensch bij hem is geweest en over deze kwestie heeft gesproken. De bedoeling is om er twee kamers bij te bouwen en dan nog een pad over te houden waarlangs hij naar achter kan komen. v. d. Brand. Daar kan toch niets op tegen zijn. Wordt goedgevonden. Voorzitter De raad moet natuurlijk prijs bepalen. Heeft iemand een voorstel v. Hemert. Hebben B. en W. geen advies Voorzitter. Neen, daar hebben we niets aan. Voor niets werken doen we niet. Winkel. Men stoort zich ook niet aan een advies. Voorzitter. We doen 't ook niet meer. Dat hebben we gehad. Verschillende losse meeningen wor den geuit. v. d. Heijden zag ook gaarne, dat er rekening mede werd gehouden dat men hier met een arbeider heeft te doen. De heer v. Vrede meent dat daar de vorige keer f 1.— per M2 werd gevraagd. Dobbelsteen. Volgens mij moet 't net zooveel opbrengen als de andere hui zen daar. Men gaat er verbouwen maar ik had liever gezien, dat er een nieuw flink huis kwam. En omdat 't er wel 't modste punt van de gem. is, zou ik iets meer willen vragen dan f 1, v. d. Heijden. Omdat die man arm is, moet hij'dus meer betalen? Dat is geen werk. Dobbelsteen. Ik voor mij reken, op welke manier brengt 't de gem. 't meeste op. En dan kijk ik niet of ik met een gewoon werkman of een ander te doen heb. De heer v. d. Brand meentook.dat f genoeg is. Met 6—1 stemmen wordt besloten het perceeltje te verkoopen tegen een prijs van f 1— per M2. Tegen stemde alleen de heer Dobbelsteen. Nadere bespreking kleine verbou wing. De Voorzitter zegt, dat van Vlijmen de kosten op f 180 begroot. Dobbelsteen. Ik begrijp niet waarom men nu plotseling aan dat huis moet verbouwen. Voorzitter. Dan moet u maar eens gaan kijken. Dobbelsteen. Vroeger woonde er een veel grooter huishouden en toen ging 't wel. Ik ben er dan ook tegen. Winkel. Verbouwing is wel noodig, want die keuken is maar een krot. En al heeft er vroeger iemand gehokt, daarom is 't nu toch niet noodig. Dobbelsteen. De politie kost toch al genoeg. Voorzitter, 't Keukentje is maar l'/a M. breed. De kosten van de politie hebben hiermee niets te maken en die zijn ook niets hooger dan in andere gemeenten. Winkel. De heer Dobbelsteen sprak daar van vroeger, maar vroeger be hielp men zich met zooveel dingen, maar dat wil nog niet zeggen, dat zulks goed is. Wie weet b v. in wat voor een huis je ouders vroeger ge woond hebben. Dobbelsteen. Daar wonen we nog. Voorzitter. Ik zal 't in omvraag brengen. v. d. Brand. Kunnen we 't anders nog niet wat aanhouden? Voorzitter. Alweer en dat voor zoo'n bagatel. v. Vrede. Ik weet niet of de ver bouwing noodig is, dat zou ik eerst moeten opnemen. Voorzitter. Dat hebben we gedaan, 't Voorstel wordt aangenomen met 6 1. Tegen stemde de heer Dobbel steen. Verzoek van het polderbestuur van Herpt om subsidie voor de verharding van den Hoevensche weg Wordt voor kennisgeving aangeno- De Voorzitter zegt, dat hem 't Hoofd der school te Hedikhuizen heeft mede gedeeld, dat 't aantal leerlingen is toe genomen en men nu een paar school banken te kort komt. Buijs. Ze zitten soms met drieën op één bank. Besloten wordt vier nieuwe banken te laten bijzetten. Werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat G. v. d. Wiel werkloos is. Dobbelsteen. Uit de notulen hoorde ik, dat er een loonregeling was vast gesteld, maar daarvan is mij niets bekend. Voorzitter. Dat was in 1925. Dobbelsteen. Oh, dat is wat anders. Voorzitter. Kunnen de leden er toe besluiten om v. d. Wiel werk te ver- schaffen? a v. Hemert. Ja, maar dan onder be paalde voorwaarden, 70°/ovanhet loon der vaste arbeiders met een minimum van f 10.50 per week. Wordt m.a.s. goedgevonden, v. d. Brand. Komt er nog wat grint in den Polder? Voorzitter. We zijn reeds aan de begrootmg^nd Wag tQch wel goed als er eens naar omgezien werd. Dobbelsteen. We hebben nog zoo iets als een reglement van orde waarin staat, dat de Voorzitter een vergadering 8 dagen van te voren moet uitschrijven. U wilt zich hieraan voortaan zeker wel houden. Waarna sluiting. - waardevol geschenk De verjaardag van Prjnses Juliana Ter gelegenheid van den 18en ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, werdZaterdagin de meeste plaatsen van ons land drukker gevlagd, dan gebrui kelijk. In eenige steden waren feeste lijkheden voor de kinderen georgani seerd, terwijl in de meeste plaatsen de viering bestond in een concert of muzikale wandeling van een harmonie gezelschap. Alleen in Den Haag heeft een groote feestviering plaats gehad. Op het Louise de Colignyplein te 's Gravenhage werd Zaterdagochtend de eerste steen gelegd voor een ge- denkteeken voor Juliana van Stolberg, waarbij generaal Weber en minister president De Geer het woord voerden. De eerste steenlegging geschiedde door Jhr. de Geer en werd opgeluisterc door muziek van de Kon. Militaire Kapel. In den middag had een in goede orde verloopen feestelijke rijtoer door de stad plaats. Er heerschte een over- weldigende drukte en langs de straten, waardoor de Koninklijke Familie zou komen, hadden zich duizenden men- schen geschaard. Tal van bloemstukken werden tijdens den rijtoer aangeboden door de talrijke vereenigingen, die zich hier en daar hadden opgesteld. Overa steeg bij het verschijnen der Koninklijke Familie een enthousiast gejuich op, dat soms tot een ovatie aangroeide. Op het Binnenhof had eenfeestspe plaats, dat in alle opzichten schitterend slaagde. De Prinses verklaarde tegen allen, hoe mooi ze het had gevonden. Bij haar terugkomst in het Paleis vond de Prinses het geschenk van de vereenigingen.de schilderij vervaardigd door J. Hoynck van Papendrecht. Des avonds had in het Koninklijk Paleis een gala-diner plaats, dat werd bijgewoond door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de Ministers, tal van militaire en burgerlijke autori teiten enz. enz. Gedurende den maaltijd richtte de Koningin zich tot haar dochter met de volgende woorden Geliefd kind, „Alvorens uw vader onzen gasten voorstelt een heildronk op uw gezond heid uit te brengen, gevoel ik mij ge drongen een enkel woord tot U te richten, waar mijn hart vol is van dank aan God, dat Hij het U gegeven heeft in goeden welstand den mijlpaal door de Grondwet gesteld bij de vervulling van uw 18e jaar te bereiken. Zoo be- hooren thans de gelukkige jaren ran uwe opvoeding en aanvankelijke vor ming tot het verleden. Ik wensch een woord van hulde en warmen dank te wijden aan allen, die daartoe met ons hebben medegewerkt. Echter kan hiermede voor U het ijdperk van studie nog niet worden afgesloten, integendeel, gij zult u nog verder voor de U wachtende taak wil- en en moeten bekwamen. Het is uw vader en mij aangenaam geweest ge- volg te kunnen geven aan den in U zelve opgekomen wensch, uw studies voort te zetten aan de Leidsche Hooge- school. die door zulke schoone en aloude tradities aan de geschiedenis van het vaderland en onze familie is verbonden. En als ik denk aan het schoone volle even met zijn groote verantwoorde lijkheden, dat U wacht, te midden waarvan gij de kunst zult moeten leeren verstaan U wezenlijk gelukkig te ge voelen, onverschillig onder welke om standigheden, dan gaan mijne gedach ten vanzelf terug tot uwe prille jeugd, waarin wij reeds het verlangen U één te voelen en mede te leven, met anderen mochten beluisteren^ Zij het U gegeven altijd weer te vinden die diepere eenheid, die alle menschen saambindt, die gij steeds gezocht hebt en te leeren anderen en u zelve te begrijpen en U in te leven in het tijdperk dat voor u ligt; U zóó het vertrouwen waardig te maken van uwe tijdgenooten en bovenal van ons dierbaar volk aan welks geluk en wel zijn ge eenmaal geroepen zult zijn uwe beste gaven en krachten te wijden. Wij weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult beproeven, het is daarom dat wij met U heel uwe toekomst met ootmoed' en met ontroering in het harte doch met groote blijdschap en ver trouwen, leggen in die Vaderhand, die Uw jonge leven lot hiertoe zoo liefde vol bewaard heeft. De Prins zeide na deze woorden der Koningin Ten volle instemmend met de woor den van de Koningin, noodig ik u allen uit dezen heildronk in te stellen op de gezondheid van ons geliefd kind. Het waterfeest op den fraai verlichten Hofvijver 's avonds, dat eveneens door de Kon Familie werd bijgewoond is eveneens schitterend geslaagd. De be langstelling was enorm. De Kon. Familie maakte ook een tochtje in een der booten. Van te voren was de Stan daard van Prinses Juliana geheschen. Het vuurwerk op het Malieveld werd eveneens door tienduizenden bijge woond. Nog lang heeft Den Haag daarna gefeest. De gezondheidsraad heeft aan mej. M A van Dijk. arts te 's-Herto genbosch, opdracht gegeven, een on derzoek in te stellen naar het voor komen van struma (krop) onder de schoolbevolking te Steenwijk en te Meppel en na te gaan of er, in verge lijking met de streken in ons land. waarin krop weinig voorkomt, verbant moet worden gelegd tusschen het voor komen van kropgezwel en het gebruik van meer of minder deugdelijk drink water. Aan het onderzoek zullen worden onderworpen alle leerlingen van open bare en bijzondere lagere scholen van de ambachtsscholen en van de vrou wenarbeidsscholen. Wij gelooven dat een dergelijke opdracht voor onze provincie en deze streek ook zeer gewenscht was. Het heerscht ook hier ontzettend. Buitenlandsch fabrikaat. Wij ontvangen een afschrift van den volgenden Open brief aan he Haagsche Comité voor de viering der meerderjarigheid van H. K. H. Prinses Juliana Ik lees in het avondblad der N.R.Crt. dat hedenavond bij de feesten ter eere van de meerderjarigheid van Prinses Juliana, op het gebouw der Nederlandsche Eerste Kamer der Staten Generaal was opgesteld, een groote luidspreker der Duitsche firma Siemens en Halske. In Eindhoven wapperden de oranje blanje-bleu vlaggen op *onze fabrieken die aan meer dan 9000 Nederlandsche arbeiders werk verschaffen. In Eindhoven zond de Philips'Korte golf zender op verzoek van den Gou verneur van Westlndië, Nederlandsche volksliederen naar onze Koloniën, ter opluistering van het door Zijne Exelen tie gegeven tuinfeest. In Eindhoven wordt op het gebiec van radio- en luidsprekers-techniek werk gepresteerd, dat ook in he buitenland algemeene bewondering afdwingt. In den Haag echter werden op dezen nationalen feestdag de volksliederen, die de Kon. militaire kapel speelde, naar het Buitenhof overgebracht door een luidspreker van Duitsch fabrikaat. Is dat geen nationale schande Wie draagt de verantwoordelijkheid voor dezen smaad, onzer Nederland sche Industrie aangedaan? Heeft dit de goedkeuring van hen, die enthousiast mede hebben gewerkt, om dezen verjaardag van Prinses uliana tot een onvergetelijken feest dag te maken (w.g.) A. F. PHILIPS. Directeur der N.V. Philips' Radio, 2 Mei 1927 Eindhoven. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschap pen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Het ontwerp bepaalt, dat Nederlan ders, die het Rijk metterwoon verla ten hebben, aangeslagen worden als woonden zij nog hier te lande, met dien verstande, dat zij van de naar iet Nederlandsch tarief verschuldigde belasting in aftrek mogen brengen hetgeen zij in de gelijksoortige belas ting van een vreemden staat hebben te betalen. voovdeelig in het gebruik. In het antwoord op het V. V. nzake samenvoeging van Oorlog en Marine, zegt de minister Lambooij Voldoende aan het verzoek in het V. V. om duidelijk en onomwonden het standpunt der regeering met be trekking tot de splitsing der Marine aan te geven, herinnert de minister er aan, dat zijnerzijds herhaaldelijk is ver zekerd, dat het niet in de bedoeling igt het begrip van een staatsmarine os te laten. Zoo moet het denkbeeld eener marine als orgaan uitsluitend van Nederiandsch-Indië zeker worden verworpen. Tegenover de meening, in het V.V. uitgesproken, als zou het beheer van een zoo uitgebreid departement als het e stichten departement van defensie te zwaar zijn voor één man, staat de ervaring van ondergeteekende, aldus de minister. Ook het feit, dat in de laatste 9 jaar slechts gedurende een ideine 4 jaar afzonderlijke ministers aan h?t bewind zijn geweest, terwijl minister Westerveld, die beide depar tementen beheerde, jaren aan het be wind bleef, schijnt de In het V. V. uitgesproken meening niet te bevesti gen. De reorganisatie van het veldleger is niet van zoo omvangrijken aard, dat deze samenvoeging der departementen zou moeten tegenhouden. Het ligt niet in de bedoeling, de gecombineerde departementen te doen bestaan uit twee afdeelingen, Oorlog en Marine naast elkaar. En derhalve ook niet het aanstellen van directeuren generaal. De voorbereidende werkzaam heden voor herziening van het post- tarief zijn thans zóó ver gevorderd, dat waarschijnlijk reeds tegen 1 Juli kan worden tegemoet gezien: a. Verlaging van het port der binnenlandsche brieven van enkelvou dig gewicht tot 7'/a cent. b. Idem van het onmiddellijk daar mede samenhangende port der brieven voor Nederlandsch-Indië, Suriname en Cua^ao, alsmede van het port der in het grensverkeer naar Duitschland en België verzonden brieven. De mindere ontvangst tengevolge hiervan wordt geraamd op f4.100 000 per jaar. In verband met den stand van de bedrijfsrekening der P. T. T. en de eischen der schatkist zal voor het loopende jaar, voor zoover thans kan worden voorzien, met de aangegeven tariefsverlagingen moeten worden vol staan. ren feestdag; zij allen ruim 50 in getal werden goed onthaald. Tal van brieven en telegrammen van gelukwensch hadden de Eerw. Broeders in ontvangst te nemen, ook verschillende notabelen kwamen hunne gelukwenschen aanbieden. Het verde re van den dag werd in intiemen kring gevierd. Tegen de avond bracht de Harmonie van het Jongelingen-patronaat eene serenade waarbij gelukwenschen wer den uitgesproken. Ook het bestuur der Jongelingen Coneregatie kwam de Broeders feliciteeren met dezen bij zonderen gedenkdag. Hel was een feest ofschoon op be scheiden voet, dat lang in het geheu gen zal blijven bij de Broeders thans 20 in getal en ook bij de ouden van dagen. Wij hopen dan ook dat het Fran- ciscusgesticht met zijn Patronaat in groei en bloei mogen toenemen tot heil van Drunens ingezetenen en vooral voor de opvoeding der jonge lingen. Gisteren hield de Imkersbond „St. Ambrosius" van Drunen en om streken gevestigd bij den heer Pulles- de Wit eene algemeene vergadering, waarin als bestuurslid werd gekozen den heer Canters uit Herpt, verder werden nog enkele punten van huis- houdelijken aard behandeld. Ter gelegenheid van den ver jaardag van prinses Juliana, maakte de harmonie „De Volharding" een muzikale wandeling door onze ge meente. Zondag vond landbouwer v. W. een zijner beste melkkoeien dood in de weide. Verzekering dekt gedeelte lijk de schade. Ons scheiden thans nog ongeveer vier weken van de kermis feesten. Naar ij vernemen is voor voldoende a tractie gezorgd en komt ook weer de- groote stoomcaroussel en de bios coop. ELSHOUT. Wederom is in onze kerk O. L. Moeder Maria ter eere eene Meitroon opgericht bij het Wonder beeldje van O. L. Vr. van Elshout. Het altaar straalde in een zee van licht en een keur van bloemen. Vanaf het middenschip hingen keurige guit landes terwijl het Priesterkoor in bloemen prijkte. Te midden dier bloemen noodigt Maria ons uit om te komen knielen en bidden aan haa voeten. De eerste Meidag is dan ook een groote devotie-dag geweest waarbij honderden waren toegestroomd om Maria's gunsten te vragen. Ons dorp prijkte, zooals we reeds mededeelden in feestkleed. Om 9 uur kwam de groote Processie ruim 700 pelgrims met 2 extra DRUNEN. Vijf en zeventigjarig be staan van de Congregatie van de Onbe vlekte Maagd en Moeder Gods Maria en van den H. Franciscus vanAssisië op 1 Mei. Dit feest werd op Maandag kerke lijk en huiselijk gevierd. In den vroe gen morgen naderden de Eerw. Broe ders ter H. Tafel, om half negen werd in de kapel weike met bloemen en licht was versierd door den Zeer Eerw. heer Goosens een plechtige Hoogmis tot dankzegging gecelebreerd, terwijl de Eerw. Broeders onder leiding van den Eerw. Broeder Paulus de twee-stemmige Mis van Haller uit voerden. De ZeerEerw. heer pastoor, Direc teur van het Franciscusgesticht-Patro- naat sprak tot de aanwezige broeders een dankwoord en feliciteerde allen met hun diamantenfeest, ook de Eerw. Rector Pater Deckers van het Fran ciscus gesticht complimenteerde de Broeders. De oude mannen vierden een wa- van trams uit Tilburg. Om 10 uur werd de stoet opgesteld, en 't was een fleurige stoet met banieren, vlaggen, het beeld der H. Moeder door bruidjes gedragen. Grootere meisjes waren als engelen gekleed, een harer stelde O.L. Vrouw v. Lourdes met Bernadette voor. Om llll2 uur werd door den Zeer Eerw. Heer Pastoor Willems een welkomswoord gesproken en een plechtige H. Mis gecelebreerd, met assistentie van den Eerw. Heer J. Laane kapelaan alhier en Professor Cooij- mans, met Pontificale assistentie v. d. HoogEerw. Heer Th. de Berg, Prelaat van Heeswijk, waarbij fungeerde als presbyter ass. Rector Spolders en als troondiaken, kapelaan de Vocht uit Drunen en de eerw. Pater de Jong, minuitser ad Mitram L. Boelaars, ad prisedum P. Klijn semenaristen en thuriferarius J. Kempenaars van de abdij Heeswijk, als ceremoniarius fun geerde de WelEerw. Heer Wenzi van de abdij Heeswijk bij wie de leiding in goede handen was, terwijl het zangkoor en zangvereeniging „La Renaissance" onder leiding van hun eminenten directeur den heer Spijkers de drie stemmige Missa van L. Perosi uitvoerden. Kapelaan Laane hield een indruk wekkende feestrede mei betrekking tot het Processiefeest ter gelegenheid van dit eerste lustrum der processie. Na den middag om half twee werd de plechtige kruisweg verricht waar onder het Stabat Mater werd gezongen. Om drie uur kwamen al de pelgrims op het kerkplein bijeen en trok men naar de bidkapel. Bij aankomst werd het nieuwe vaandel door den Hoog Eerw. Prelaat plechtig ingewijd. De ZeerEerw. heer Pastoor WHIems hield een treffende Vaandelrede, waarbij Z.Eerw. de pelgrims opwekte zich onder hunne banier te scharen welke voor hen moet zijn de banier die voor op gaat om hen te brengen tot haar die allen lief heeft en als kinderen ;g ill j DO pa >r AaT-»v»tK ALLE GERO-ARTIKELEN verkrijgbaar b«: I. VAN LEEUWEN-FRIJDA WAALWIJK. VLUGKOKEND HAVERMOUT

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2