Drukwerk Antoon Iiei_ uaaiviik. fin (1. i L Wee-Cools. van A BON. Crediet voor aanbieding torenuurwerk voor de nieuwe O. L. Vr. kerk toegestaan. De Zaterdagmiddagmarkt ingesteld. II ATTENTIE. I» VSA 523 *3 KI PORTRET van PRINSES JULIANA BERICHT. S*IIHIIHI523l55ll55lg No. 36. WOENSDAG 4 MEI 1927 50e Jaargang' DERDE BLAD. Voorzitter de edelachtbare heer E. C. Moonen. Afwezig met kennisgeving van ver hindering de heeren v. Gent, Eibers, Oomens en Timmermans. De Voorzitter zegt na afloop dei- openbare vergadering in geheime zit ting nog even een onderwerp te willen hespreken dat een vorig maal reeds ter sprake in geweest en alsdan ook eenige ontheffingen van achterstallig schoolgeld te zullen behandelen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot verkoop van een perceel grond in de Mr. van Cooth- straat groot 25 strekkende meters voor de som van 4375,aan den heer A. H. van Schijndel. Dankbetuiging van den heer Klerks voor het in de vorige vergadering ge nomen besluit, waarvan hij echter voorloopig geen gebruik behoeft te maken. Schrijven van den heer J. Homber gen waarin hij verzoekt om met het plaatsen van de kermisvermakelijkhe den en vooral van de daarbij behoo- rende wagens rekening te doen houden met zijn kapperszaak, daar deze vaak schade hiervan ondervindt. Voorzitter. Het voorstel is om dit verzoek ter afdoening in handen te stellen van B. en W. tot wier compe tentie het plaatsen van die kermis-ver- makelijkheden behoort. Zooveel mo gelijk zal met dit verzoek worden re kening gehouden. Aldus wordt besloten. 2. Voorstel tot verhooging van de bijdrage in de onderhoudskosten van den fokstier. Voorzitter. Wij hebben van L. F. v. d. Broek, den houder van dezen stier, een verzoek om subsidie-verhooging gekregen. Alvorens hierover advies uit te brengen hebben B. en W. eens af gewacht, welke beslissing door de bei de polders op hetzelfde verzoek zou worden genomen. Beide polderbestu ren hebben zijn verzoek toegestaan op grond waarvan ook B. en W. gemeend hebben den man terwille te moeten zijn en voor te stellen zijn subsidie met 15,— te verhoogen. Zonder discussie wordt daartoe be sloten. 3. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor aanbieding van een toren uurwerk voor de nieuwe kerk in de parochie van O. L. Vrouw, (voor de beweegredenen die B. en W. geleid hebben om den raad voor te stellen een crediet van 1250,hiervoor toe te staan, zie men hun prae-advies in ons vorig nummer afgedrukt). Hartog. Ik kan me met de bedoeling van deze schenking geheel vereenigen, doch zou willen vragen om er een kleine voorwaarde aan te verbinden n.l. dat het kerkbestuur op zich neemt steeds voor een goeden 'gang van die klok zorg te dragen, zoodat zij steeds den goeden officieelen tijd aanwijst. Hiermede kunnen allen zich vereeni gen en zonder verdere discussie wordt hierna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 4. Voorstel tot het instellen van een Zaterdagmiddagmarkt. (Zooals men in hun prae-advies, af gedrukt in ons vorig nummer, heeft kunnen lezen, stellen B. en W. voor om op voorstel van het bestuur der R. K. Midenstandsvereeniging een Zaterdag middagmarkt in te stellen, te houden op het Marktplein, voor den verkoop van wild, pluimvee e.d. en hiervoor voorloopig geen marktgelden te hef fen.) Van Driel. 't Is mogelijk dat ik er naast kijk, maar mij dunkt, dat deze Zaterdag»! UUla//markt niet veel zal uithalen, zoolang die niet wordt aange vuld tot een Zaterdagowemdmarkt. Dat heb ik ook door andere menschen hoo- ren beweren, ook zij zien niets in een mkMagmavkt, omdat men zoo vroeg de buitenmenschen nog niet hier krijgt, die krijgt men wel 's avonds. Voor een drukker bezoek vooral van buiten, zou dus een Zaterdagavondmarkt beter zijn. Voorzitter. Hierovor zou misschien de voorzitter der Middenstandsver- een iging het best van antwoord kun- ïjen dienen. Verwiel. Dit is natuurlijk nog maar ?en beginhet staat voorop om die markt te vergrooten, den duur te ver lengen. Op het oogenblik is het wel de minst geschikte tijd voor deze markt; men is in de betrokken kringen alge meen van oordeel dat het na verloop van ruim 4 weken veel beter zal gaan. Alle betrokken vereenigingen op dit gebied zijn tot eene algemeene liespre- king van deze zaak bijeengeroepen. Eerst moet echter de markt worden daargesteld, eerder kunnen we niet alle zeilen gaan bijzetten. Voorzitter. Ik ben het met den heer van Driel eens, dat het voor de buiten menschen niet doenlijk is om te half drie reeds op de markt te zijn. Daar om zou ik er ook voor zijn, om haar in de zomermaanden later te houden. Het beste zal zijn dat de Middenstandsver eeniging omtrent dit punt eens advies uitbrengt, dan kunnen we intusschen in het aan Ged. Staten te zenden voor stel wel eenige vrijheid omtrent het tijdstip laten. Het ligt in de bedoeling om, indien deze markt levensvatbaarheid blijkt te hebben, in de toekomst ook marktgel den te heffen, wat billijk is ter bestrij ding van de te maken onkosten voor het schoonhouden der markt. Van der Aa. Er staat in het prae advies: „aanvankelijk voor pluimvee en dergelijke". Deze aanduiding is zoo vaag. Het ligt toch niet in de bedoe ling er later van alles op te brengen zooals op een gewone markt? Voorzitter. Ik geloot dat het alleen de bedoeling is er pluimvee en aan verwante artikelen, zooals bijv. voeder op te brengen. Verwiel. Wanneer die markt levens vatbaarheid blijkt te hebben, dan wil len we het geheel aan B. en W. over laten om daarop nog meer artikelen toe te laten. Daarom hebben we dit niet precies omschreven. V. d. Aa. Ik wil dit maar opmerken omdat, ingeval er later van alles op zou komen, de ingezetenen winkeliers er schade van zouden kunnen onder vinden. We zien het immers ook op de andere markt, dat er va^k artikelen worden te koop aangeboden voor prijzen waarvoor plaatselijke winke tiers op geen stukken na leveren kun nen en dus er mee blijven zitten. Zoo iets brengt de neringdoenden meer schade dan voordeel. v. d. Geld. Ik kan de bezwaren van den heer v. d Aa niet deelen. Ik geloof als aan de neringdoenden de vraag werd voorgelegd of de gewone markt voor hen wenschelijk was o niet, zij ze algemeen behouden willen zien, omdat ze veel menschen van buiten naar Waalwijk trekt, waarvan zij zelf mede profiteeren. Men moet niet nu reeds deze nieuwe markt aan banden gaan leggenlaat haar des noods gerust uitgroeien, want komt dit voort uit een gebleken behoefte dan zal het ook ongetwijfeld in het belang van Waalwijk en van de neringdoenden zijn. Ik blijf van meening dat het trekken van veel buiten menschen voor hen meer voor- dan nadeel brengt. v. d. Aa. Ik kan in veie opzichten met die zienswijze meegaan, als men maar niet uit het oog verliest dat er ook verschillende artikelen zijn, die onmogelijk door de plaatselijke winke liers kunnen geleverd worden aan die prijzen waarvoor ze vaak op de markt worden aangeboden. In zoo'n geval moeten zij schade lijden Ik heb deze aangelegenheid niet willen laten passeeren zonder eene waarschuwing daarover te laten hooren. Voorzitter. De bedoel ng is thans eene pluimveemarkt en indien men er later uitbreiding aan zou willen geven zal ik dit eerst in den raad ter sprake brengen. Met algemeene stemmen wordt hierna overeenkomstig het advies van en W. besloten. 5 Voorstel tot het verleenen van een crediet voor aankoop van reproducties van een schilderij van H.K.H. Prinses uliana. Zonder discussie wordt het voorstel aangenomen om 50 platen (welke 20 cent per stuk dus totaal f 10.—kosten) aan te schaffen en deze gedeeltelijk n de scholen te doen ophangen en de rest uit te reiken aan de ijverigste leerlingen. 6 Voorstel tot vaststelling van de aan de besturen van de Bijzondere scholen uit te keeren vergoeding over 1915 en tot vaststelling van het voor schot op de vergoeding over 1927 Zonder op of aanmerkingen wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Rondvraag. Box. Naar aanleiding van hetgeen ik in de laatstgehouden raadsvergadering dato 25 Maart bij de rondvraag heb naar voren gebracht om, rekening houdende met den toestand van Waal wijk, in overweging te nemen in de toekomst goedkoopere arbeiderswo ningen te bouwen wilde ik heden even terug komen. Het lag geenszins in mijne bedoeling om eenige critiek uit te oefenen op de bouwcommissie en nog minder om eenigen blaam te leg gen op haar werken. Mijnheer de voorzitter deelde mij mede dat de woningen in Helmond duurder waren dan hier. Ik heb me dan ook naar Helmond begeven om de woningen daar te gaan bezichtigen en meteen dienaangde nadere inlich tingen in te winnen. Ik ben voorge licht door een deskundige een ar chitect die in Helmond reeds meer dan vijfhonderd woningen heelt ge bouwd, niet voor de gemeente, maar voor een particuliere woningbouwver- eeniging „de Hoop" die dan toch zoo iets niet onderneemt om verlies te lij den. Verschillende woningen heb ik bezichtigd, alle verschillend in prijs Mijn bevindingen waren dat die wo ningen er zeer aardig uitzagen, bene den hadden de meeste een kleine vesti bule met twee kamers, keukentje, een aardig tuintje met een schuurtje, bo ven twee kamers met zoogenaamden overloop, of alleen drie kamers met bergplaatsje, boven die kamertjes was het nog geplafonneerd en dan had men nog een zoldertje of vliering, wel moeilijk om op te komen maar toch bijzonder geschikt om iets te bergen De huren der woningen waren 2,80 3,—, 3,30, 3,60 3,80, 4,00 tot 5.00 welke laatste ik echter niet heb gezien daar de tijd mij ontbrak, doch volgens verklaring van den deskundigen kwa men die wel eenigszins overeen met hier de middenstand^woningen vol gens mij zijn dan de woningen in Hel mond van die bouwvereeniging goed- kooper inplaats van duurder, en dan ook geen vertrekken minder zooals de heer de Graaff liet uitkomen. De grond kost in Helmond 5 per M2, hier on geveer 4 per M2, transport van ma teriaal zal wel ongeveer gelijk staan met hier, daar de afstand daar van de haven of stationloods wel een kwar tier is. Hier is nog zeer geschikt bouwter rein te vinden voor arbeiderswoningen dat geen 3 per M2 kost. Teekening en inlichtingen betreffende die wonin gen zijn te bekomen bij dien architect. Volgens de ingewonnen inlichting kan men dan toch wel concludeeren dat het mogelijk is goedkoopere woningen te bouwen wat voorloopig wel niet noo- dig zal zijn daar er genoeg zullen ledig komen als het niet spoedig veranderd met de werkzaamheden.. De heer Rox legt verder eenige plat- tegrondteekeningen over van woningen die in Helmond f3.— f 3.50 huur opbrachten. De bouwkosten van deze woningen, alsook van die welke slechts f2 80 huur opbrachten, kon de heer Rox op een desbetreffende vraag van den Voorzitter niet mededeelen, wel zou zijn deskundige zegsman, de heer de Vries, architect te Helmond, desge- wenscht nadere inlichtingen omtrent deze aangelegenheid verstrekken. Voorzitter. Het gebeurt wel meer dat men van een woning den huurprijs regelt naar het inkomen van den be woner. Dat gebeurt hier ook. waardoor er zelfs zijn die slechts f 2.65 behoeven te betalen. Niettemin is het wei de moeite waard om deze plannen eens te bestudeeren. Mogen wij die teeke- ningen dus even ter inzage houden Rox. Ik moest ze direct aan hem terugzenden. Voorzitter. Desnoods kunt U ze mor genochtend reeds terug hebben. Rox. Tot morgenochtend wil ik ze U wel afstaan op voorwaarde dat er geen copie van genomen wordt. Voorzitter. Daar is natuurlijk geen sprake van. Rox. Men nadert weer het zomer seizoen en zullen we weer vergast worden op concerten. Reeds is de kiosk op de Markt opgesteld. Ik meen dat het echter zoowel voor de muzi- kanten en voor het luisterend publiek als voor de politie met de handhaving markt onze aandacht op, dat de prlj- der orde belast, veel beter zou zijn zen van 't vee op 't oogenblik goed als de kiosk wat meer achteruit op zijn, dat België druk aan de markt het midden van het Marktplein werd geplaatst. Voorzitter. Ik geloof dat U dit on derwerp al eens meer ter sprake heeft gebracht. Het is een kiosk van Waal wijks Belang, dus heeft de gemeente er niet over te beslissen. We zouden echter aan Waalwijks Belang kunnen vragen of er bezwaar beslaat die kiosk meer naar achteren te plaatsen. Zij kunnen dan eens naar voren brengen welke bezwaren er eventueel tegen bestaan en in de volgende vergadering kan zulks dan aan den raad worden medegedeeld. Rox Nu ze er weer eenmaal staat zou ik er niet op aan willen dringen om ze expres te gaan verplaatsen, doch naar ik hoor zal ze toch naar de St. Antonlusparochie worden ver plaatst met de feestelijkheden aldaar, dus wanneer ze daarvan terugkomt zou men er rekening mede kunnen houden. De Graaff. Aan hetgeen U daar zegt is heelemaal niet gedacht. Er is geen sprake van dat die kiosk in de Anto- niusparochie komt te staan. Voorzitter. Dal doet trouwens niets ter zake. Naar ik verneem wordt ze toch binnenkort op nieuw geverfd en kan ze dan eventueel goed verplaatst worden. Rox. Ik wilde verder nog eens informeeren naar hetgeen is gedaan met betrekking tot den slechten toe stand van de Zuidzijde der Groote straat te Besoijen tusschen de tram lijn. Is hierover niet naar Ged. Staten geschreven Voorzitter. Neen, er is wel geschre ven naar de Tramwegmaatschappij Die zou ons voor een zekeren dag in Mei antwoorden, doch ik zal eens goed opletten of ze zulks inderdaad doet. Nienand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad in geheime zitting over. .ULiiLdi.iii.di.dii.iiA.iiii.di.jii comt voor fok- en melkvee en ook Spanje en Tsjecho Slowakije invoer toestaan en bevorderen. Zij vroegen ons of het nu niet dringend tijd was de maatregelen te nemen, om hier weer in de rij te komen en te trach ten onze bloeiende veemarkt van voor heen zooveel doenlijk in eere te her stellen. eene vraag die wij gaarne met klem onderst^pnen op elk gebied, laat men vervaardigen ter Voor Kaatsheuvel Wij vragen de attentie voor de prachtige beeltenis van Prinses Juliana voor ons bu reau. Zie de nieuwe uitgaven: DE BLINDE VINK. LAUS DEO II. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Wanneer is men Kiesgerechtigd. Een onzer lezers vraagt or.s eenige inlichtingen betreffende de bevoegd heid tot stemmen. Wij gelooven, dat velen op dit punt niet juist georiën teerd zijn en daarom laten wij hier eenige inlichtingen in 't algemeen volgen De kiezerslijsten worden vastgesteld 22 Maart. Tot 15 April daaraanvolgende kun nen daartegen bezwaren worden inge bracht. Op 15 Mei daaraanvolgende worden de lijsten van kracht. Om op de lijst geplaatst te worden moet aan de eischen, wat betreft de woonplaats zijn voldaan op 1 Februari (voor den gemeenteraad 1 jaar in de gemeente wonen) en wat betreft de leeftijd op 15 Mei (25 jaar) van het zelfde jaar. Wanneer iemand geen oproepings- kaart heeft ontvangen dan kan dat zijn omdat hij niet op de kiezerslijst voor komt of dat hij bij het schrijven der oproepingskaarten is overgeslagen. In het eerste geval is herstel niet qjeef mogelijk omdat de tijd van re clame tegen de kiezerslijsten (22 Maart- 15 April) is verstreken, in het tweede geval kunnen aan de stembureaux alsnog oproepingskaarten worden uit gereikt. Veemarkt. Indertijd werd door den gemeente raad besloten om vooralsnog geen subsidie te verstrekken aan „Waal wijks Belang", bij de pogingen die zij met verschillende veehouders, organisaties, enz. uit Waalwijk en omgeving beraamde, om onze vee markt, de bloeiende fok- en melkvee- markt van weleer, weer zooveel mo gelijk op te heffen. De kansen ston den toen o.i. door algemeene mede werking zeer gunstig. Vergissen wij ons niet dan meende men toen de gevraagde betrekkelijk geringe subsidie te moeten weigeren, wijl het vee toen zoo laag in prijs was en de grenzen gesloten waren. Later zou men er op terug komen. Eenige landbouwers en veehouders vestigden er ter gelegenheid der jaar- Muzikale wandeling. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal de Harmonie St. Jan eene muzikale wan deling door de gemeente maken. Aan gezien de harmonie St. Crispijn heden een concert op de kiosk geeft, zal deze wandeling morgen na de Hoog mis plaats hebben. RouteMinister Loeffstraat, Laageinde, Grootestraat, Mr. v. Coothstraat, Burg. v. d. Klok- kenlaan, Stationsstraat, Grootestraat, Nieuwstraat, Laageinde, Min. Loeff straat. Bestuursverkiezing. In de vacature, ontstaan door het wegens vertrek uit de gemeente be danken van den voorzitter, den heer Jos. v. Heijst Jr. is tot bestuurslid van de Harmonie St. Jan benoemd de heer C. van Haren, die deze be noeming heeft aangenomen. Boerenleenbank. Vergadering op Donderdag 5 Mei a.s. des avonds half acht in den Gil denbond te Waalwijk. Agenda als van de op 21 April uitgestelde vergadering. Aanbestedingen. Gistermorgen had op het Gouver nementsgebouw de aanbesteding plaats voor het aanbrengen en asphalteeren van steenslagdeklagen op den kanaal- weg langs de Zuid-Willemsvaart in Noord-Brabant, in twee perceelen en De bekende kunstenaar Willem Maris Jzt heeft een buitengewoon mooi portret in aqnarel van Prinses Jnliana geschilderd. Het is een buste-portret. Tegen een rijk genuanceerden achter grond komt het frissche jonge meisje, eenvoudig gekleed, een paarlencollier om den hals, levendig, meteen vrien-, delijken blik, allerinnemendst uit. In verband met den l8den verjaar dag van H. K. H. stelt „De Echo van het Zuiden" zijn getrouwen in de gelegenheid een in de innige kleurenweelde welgeslaagde reproduc tie van dit kunstwerk te bekomen tegen betaling van slechts Vijftig Cent per stuk. Men verzekert zich een artistiek waardevol bezit, een mooi portret van onze Prinsesje, dat elke Nederlandsche hniskamer tot sieraad zal strekken. S3* Men zie het portret aan ons Bur. Tegen afgifte van de zen bon heeft houder recht op een (Aquarel van W. MARIS Jzn.) 1 0.50 per stuk. De portretten kunnen na nadere afkondiging worden afgehaald. Men bestelle ze aan ons bureau. De Echo van het Zuiden. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9