Quick Quaker ONTVANGST MGR. DIEPEN. De plechtige Kerkconsecratie. Groote belangstelling. worden verwacht, dat hij aan de hand van feiten, de juistheid van zijn oor deel omtrent de invulling der vragen lijsten zou hebben gestaafd. Het betoog van den heer Jonker omtrent den gemiddelden stroomprijs, dien de P.N.E.M. in het afgeloopen jaar heeft ontvangen, stelde de Com missie als zijnde zonder practische beteekenis ter zijde. De gemiddelde prijs toch door de P.N.E.M gemaakt, hangt van zeer speciale verhoudingen af. Zoo is de prijs, betaald door de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, die in 1924 de helft van de door de PN.E.M aan de groot industrie geleverden stroom afnam, van overwegenden invloed op het gemid delde. De Commissie deelt verder in haar Rapport mede, dat zij aan de Directie der P.N.E.M. voorstelde om bijaldien er bezwaren bestonden aan de Com missieleden de juisie prijzen voor te leggen, die de P.N E.M voor haar stroom ontvangt, dezealthans aan haar Adviseur Dr. Lulofs te toonen Dan zou deze daarin aanleiding kunnen vinden, om zijne conclusie nopens de P.N E M.-tarieven te wijzigen. Ook hiertegen bleken van de zijde der P.N.E.M. bezwaren te bestaan. Na het bovenstaande spreekt het vanzelf, dat de Commissie voor een moeilijke taak stond om een oordeel te vormen over de PNEM tarieven. Eenerzijds een gedopumenteerd rap port van een bij uitstek deskundige, den directeur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf van Amsterdam, anderzijds het betoog van den Direc teur der PNEM, dat de conclusies van ür. Lulofs omtrent de in Brabant be taalde tarieven niet met de werkelijk heid strookten. De noodzakelijkheid bleek nieuw feitenmateriaal te verzamelen en de Commissie besloot aan de PNEM, de Amstcrdamsche en de Ttlburgsche Centrale eene prijsopgave te vragen voor eenige concrete gevallen van stroomleveiing, terwijl daarnaast ren- tabiliteitsberekeningen voor overeen komstige gevallen werden gevraagd aan machine- en motorenfabrieken. De Commissie drukt er nare teleur stelling over uit, dat de Directie der PNEM, niettegenstaande een herhaald verzoek, de verlangde prijsopgave wei gerde te verstrekken, zulks op grond, dat de Commissie van de zijde der PNEM voldoende inlichtingen had ontvangen om tot eene conclusie te komen. Een en ander was voor de Commis sie aanleiding om zelfstandig nog een tweede enquête en thans beperkt tot een klein aantal flinke ondernemin gen, die rechtstreeks van de PNEM hun stroom betrekken in te stellen. De binnengekomen antwoorden be vatten zeer waardevol materiaal, dat door de Commissie aan een nauwkeurig onderzoek is onderworpen, terwijl de Commissie een vergelijkend overzicht van de verkregen cijfers en de prijzen van Amsterdam, Limburg en kosten van eigen opwekking samenstelde, Welk overzicht als bijlage aan het rap port is toegevoegd. Behoudens één enkele uitzondering blijken de onderhavige fabrieken een aanmerkelijk percentage te veel voor hun electrischen stroom betaald te hebben. Deze bevinding wint in be teekenis, waar de fabrieken, in de tweede enquête betrokken, geheel willekeurig gekozen zijn. DeCommis sie meent dan ook wel als vaststaande te mogen aannemen, dat, al moge de PNEM voor den stroom, dien zij recht streeks aan de industrie levert, geen bijzonder hoogen gemiddelden prijs ontvangen, zij niettemin aan de nor male Brabantsche fabrieksbedrijven tarieven oplegt, die niet onbelangrijk de kosten van eigen opwekking over treffen, hetgeen tot schade is van de economische ontwikkeling der Pro vincie. De Commissie wijdt verder beschou wingen aan de tarieven, toegepast door de Gemeenten, die een eigen distri butiebedrijf exploiteeren van electri schen stroom, dien zij van de PNEM betrekken. Zooals dit ook het geval is in Ge meenten met een eigen opwekkings- bedrijf, worden de distributiebedrijven van electrischen stroom beschouwd als een prachtobject van belasting heffing. Uit de cijfers, door de Commissie verzameld, komt zij tot de conclusie, dat de Gemeenten in 1925 een netto winst van circa f 465 000 hebben gemaakt op een inkoopsprijs van l'/2 miliioen gulden. Vooral de midden stand wordt zwaar doirdeze bedrijfs- politiek gedrukt. In verschillende Ge meenten moeten de middenstands bedrijven tarieven van 65, 70 en zelfs 100 ets. per KWU betalen. Uit het ingestelde onderzoek is de Commissie tot de overtuiging gekomen, dat op goede gronden op tariefsver laging bij de PNEM kan worden aan gedrongen. Oe contracten voor stroom- levering aan de industrie zijn nog gaat in 3 tot 5 minuten. steeds gebaseerd op de „Algemeene Voorwaarden, waarop door de N.V. Provinciale Noord-Brabantsche Electri- citeits-Maatschappij electrische energie wordt geleverd aan grootverbruikers" van September 1919. Al heeft de Com missie de overtuiging, dat aan deze „Algemeene Voorwaarden" in zeer vele gevallen niet de hand wordt ge houden, maar ijverig gebruik wordt gemaakt van de slot alinea van artikel 5: „In bijzondere gevallen kan de prijs volgens een anderen nader overeen te komen maatstaf worden vastgesteld", dit neemt niet weg, dat eene verla ging der tarieven zeer ten goede zou komen aan handel en nijverheid in de provincie. Elke verlichting van pro ductiekosten hoe gering deze ook mag schijnen komt ten goede aan het concurrentie vermogen der Bra bantsche Nijverheid zoowel hier te lande als in het buitenland. Door een politiek van lage tarieven moet voorkomen worden, dat,eigen installaties door de industrie worden aangelegd. De tariefpolitiek der PNEM moet als 't ware allen dwingen tot aansluiting. Eene dergelijke politiek van zeer lage tarieven moet naar de meening der Commissie juist voor de PNEM moge lijk zijn, en wel in verband met het enorme bedrag aan vaste uitgaven, die dit electriciteitsbedrijf voor de distri butie van zijn stroom heeft. Op de verlies- en winstrekening der PNEM zien wij een bedrag van f 1 398 707 75 voor distributiekosten op een totale rekening van f 3.221.580 61, terwijl daarnaast nog andere groote bedragen op de verlies- en winstrekening voor komen, die onafhankelijk zijn van hel opgewekte aantal KWU. Op de tweede plaats acht de Com missie evenzeer noodzakelijk eene herziening van de Gemeentelijke tarief politiek, die speciaal voor het klein bedrijf zeer nadeellg is,^te meer waar het kleinbedrijf in vrijwel alle Gemeen, ten nog geheel op de gemeente is aangewezen en rechtstreeksche aan sluiting op de PNEM is uitgesloten. De hooge Gemeentelijke tarieven vor men bovendien een ernstig beletsel voor een rationeele uitbreiding van het electriciteitsverbruik. Door hun tariefpolitiek werken de Gemeenten zelf het streven der PNEM om de electriciteitsvoorziening zooveel moge lijk geheel aan zich te trekken in de hand. Voorzoover dan ook de Gemeen ten vooral de groote geen an deren weg op willen met hun tarief politiek ligt het op den weg der Kamers te bevorderen, dat de moge- lijkheid om rechtstreeks stroom te leveren aan de consumenten voor de PNEM worde uitgebreid. Resumeerende, komt de Commissie tot de volgende conclusies: 1. een politiek van tariefsverlaging komt ten goede aan handel en nijverheid in de provincie en is zonder schade voor de PNEM mogelijk, daar de mindere op brengst per KWU door een groo teren afzet kan worden gecom penseerd. het is de taak der Kamers van 2. Koophandel in deze provincie bij de Directie der PNEM, bij den Raad van Toezicht en bij het Provinciaal Bestuur deze politiek van tariefsverlaging te bepleiten. 3. de Kamers van Koophandel moe ten stelling nemen tegen het streven der. Gemeenten, om, voor zoover betreft de levering van electrischen stroom aan industrie en handel, hun distributiebedrijf van electrischen stroom te maken tot een steeds ruimer vloeiende bron van inkomsten. 4 Het ligt op den weg der Kamers van Koophandel, bijaldien de PNEM de richting eener tariefs verlaging inslaat, door een stelsel matige propaganda de aansluiting der industrie bij de PNEM te bevorderen. 5. door de Kamers van Koophandel worden aan grootverbruikers een inzicht' gegeven in die voorwaar den, welke voor hen voordeeliger en voor het Provinciaal Bedrijf acceptabel zijn. 6. Teneinde het werk der Commis sie voor nij erheid en handel in onze provincie meer vruchtdragend te doen zijn. verdient het aanbe veling de Commissie voorloopig in stand te houden en al degenen, die ten aanzien van de PNEM- tarieven of de Gemeentelijke tarie ven bezwaren hebben, naar de Commissie te verwijzen, die dan in overleg met den Heer Lulofs en cq. den Heer Jonker kan na gaan, in hoeverre de bezwaren gegrond zijn en zoo ja op welke wijze daaraan kan worden tege moetgekomen. Ja,- dat was een plechtige maar toch recht hartelijke ontvangst, een indrukwekkend kerkfeest, hoog op en breed uit. Wanneer wij overwegen, die grootsche ontvangst van en oprechte hulde aan onzen Bisschop, dan kunnen wij wel verklaren, dat men niet ge dreven werd door aan bepaalde vormen te voldoen. Immers èn de voor bereidende werkzaamheden èn de eigenlijke ontvangst van Mgr. Diepen, dragen 't stempel van één spontane medewerking En waar enkel „ver standelijke vormen* of plichtplegingen elk gevoel van spontaniteit buiten sluiten, moeten wij tot de verklaring komen, dat die vrije en ongedwongen feesthulde was een weerkaatsing van het innerlijk gemoed der parochianen van St. Jan. Eik uitwendig vertoon werd hier uit een natuurlijken toestand geboren en daarom kon het ook niet anders of dit alles moest onzen hoogen kerk vorst zeer treffen. Ook Mgr. zal in die grootsche hulde hebben kunnen zien den oprechten Godsdienstzin van de parochianen van St. Jan Baptist, de waardeering, hoogachting en dank baarheid die ons volk koestert voor den Bisschop, als hoogste kerkelijk gezag in ons diocees. Na dagen van ijverige voorbereiding waren de verschillende buurtcom- missies zoo ver gevorderd, dat Zater dagavond Waalwijk in een passend feestkleed was gestoken Op ver schillende plaatsen had men mooie versierde bogen opgericht of anders zins getracht aan z'n omgeving een feestelijk cachet te geven. Elke buurtcommissie had z'n beste beentje vooruitgezet en de versieringen waren werkelijk goed geslaagd te noemen, al was 't een natuurlijk beter dan 't ander. De Haven spande o. i. met z'n majestueuse eerepoort de kroon; de vaardige hand van den heer W. Hens viel hier zeker te waardeeren 't was een monumentaal stuk, goed gedacht, maar ook smaakvol uitgevoerd; de Stationsstraat had een paar mooie poorten, modern opgezet en die uit stekend voldeden, de heeren P. Dek kers en H. van Huiten hebben hier saamgewerkt om een mooi geheel te krijgen De Mr. °an Coothstraat had een eenvoudige .naar zeer fijne ver siering vooral die aan de Burgemeester van der Klokkenlaan was bijzonder smaakvolwij vonden het een der beste der gtheele gemeente Aan den Hoek had men een dubbele eerepoort opge bouwd met middenin een mooie bloemenmand. De heeren C. Aarts en G Hens hadden hier iets anders als anders gemaakt, dat hoewel wat ijl lijkend, het goed deed toen groen en bloemen met kwistige hand er om heen werden gebracht. Wij noemen enkele namen, maar men begrijpt dat nog verschillende leden der buurt commig- sies zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Van schier elk huis wapperde een vlag met of zonder bisschoppelijke kleur. En waar 't uitsteken van een vlag misschien eenig practisch bezwaar meebracht, had men 't dundoek handig langs den muur gedrapeerd. Bij den ingang der pastorie was een baldakijn opgericht waarboven evenals op andere plaatsen de wapenspreuk van den Bisschop „Ad Jesum per Marium" prijkt Aan weerszijden van den kerkopgang werd men getroffen door de mooie bloemen- en piantenrijen, die zich kronkelden tot aan den ingang der kerk. Dit was een allerkeurigste decoratie van het kerkplein, fijn en decoratief in elk opzicht. De buurt commissie, speciaal de heeren G. van Huiten en H Klaassen, hebben hier werkelijk iets bijzonders gecreëerd, geheel passende bij de plechtigheid van den dag. De heer Guust van Bladel heeft hier uit nemend werk gemaakt. Van het gebouw der R.K. Hoogere Handelsschool had men een aantal doeken gehangen in bisschoppelijke kleur, omgeven door een versiering van dennengroen en heide, door leeraren en leerlingen met veel smaak gedecoreerd Men ziet een ieder en alles had saamgewerkt om zijn omgeving zoo een feestelijk mogelijk aanzien te geven, bij den intocht van Mgr. Diepen. Toen Zondagnamiddag de heeren kerkmeesters J. J. van Dooren, P. J. M. Sweens, J. van Iersel en Kapelaan Sanders naar den Bosch vertrokken om Mgr. af te halen, konden ze de overtuiging meenemen, dat alles voor een feestelijke ontvangst in orde was. Reeds lang voor tijd drongen de menschen al naar 't Hoekeinde alwaar Mgr. zou worden verwelkomd. De belangstelling bleef groeien. De leden van 't hoofd comité, de commissarissen van orde waren druk in de weer iedere deelnemende ver- eeniging z'n plaats te geven om zeker te zijn van een ordelijk verloop van den stoet, die een respectabele lengte vormde. Te ongeveer half 5 arriveerde Mgr. Diepen met zijn secretaris den Z.Eerw. heer W. Mutsaeits bij de eerepoort aan den Hoek. Te voren had Mgr. nog even een bezoek gebracht aan de pastorie van St. Clemens. De ontvangst. Hier werd Z.D.H. door het Hoofd comité ontvangen en door den Voor zitter, den heer M. A. van Liempt namens de parochianen alsvolgt ver welkomd Monseigneur. De Parochie van St. Jan heeft zich opgemaakt tot een blijde ontvangst van Uwe Doorluchtige Hoogwaardig heid, welke het behaagde onze schoone nieuwe parochiekerk te komen consa- creeren en aan mij is de hoogstver- eerende opdracht verstrekt U, Monseig neur, met een kort woord namens de parochianen welkom te heeten bij de overschrijding der parochiale grens en te vertolken hunne gevoelens van eerbied, aanhankelijkheid en dank- baarheid. De geheeie parochie heeft zich in feestgewaad gestoken om daarmede uitdrukking te geven aan hare groote vreugde. Vreugde om het voorrecht Uwe D.H in ons midden te mogen zien, niet minder vreugde om het doe) Uwer komst, de consecratie van den prachtigen nieuwen Godstempel, waar van de luister afstraalt op onze parochie. Met recht mogen wij trots zijn op dit machtige kerkgebouw niet alleen om het bezit daarvan, doch niet het minst omdat daarmede getuigenis wordt afgelegd van de godsvrucht en de offervaardigheid van vorige en thans levende geslachten in onze parochie. Door de plechtigheid die morgen zal plaats vinden wordt de kroon gezet op het grootsche werk, tot stand gekomen uit het gezegend initiatief van onzen gevierden Pastoor, gesteund door de instemming van Uwe door luchtige Hoogwaardigheid en de enthousiaste belangstelling van de parochianen. Wij zullen het ons tot een groote eer rekenen, U Monseigneur te mogen voeren door de verschillende deelen onzer parochie, die alle door vlaggen en eerepoorten zijn versierd. Tal van corporatiën hebben zich met vaandels en banieren opgesteld tot een eere- geleide bij Uwen tocht. Uwe Doorluchtige Hoogwaardig heid gelieve dit eerebetoon te aan- vaarden ais erkenning van Uwe hooge geestelijke waardigheid, blijk van aan hankelijkheid en trouw aan Uwe leiding, moge daarenboven de deel neming aan dit eerebetoon door d£ kinderen onzer parochie, die zich hier en elders hebben opgesteld tot U spreken als blijk van onze groote erkentelijkheid voor de bijzondere zorgen die door U bij voortduring aan het heil der jeugd worden gewijd. Onderwijl klinkt vroolijk klok gebeier door de zonnige lucht en staat de stoet gereed orn door de versierde straten te trekken. Als de officieele ontvangst is afge loopen begint Mgr. zijn tocht door de parochie, vergezeld door den volgen den stoet: R.K. Waalwijksche Gymnastiek-ver- eeniging. Rijkscursussen. Harmonie St. Jan. R K Hoogere Handelsschool. R.K. Middenstandsvereeniglng. Wit-Gele Kruis Prefecten der H. Familie met vaandel. R.K. Zangkoor. Bedevaart van Handel. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Harmonie St. Crispijn. R.K. Werkliedenvereeniging met vaandel. R K. Lederbewerkers met vaandel. R.K. Werkmeestersvereeniglng met vaandel. Gilde St. Crispijn, met vaandel en standaard Auto's Comité. Auto Mgr. Diepen. Auto Comité. Van den Hoek ging 't door de Grootestraat, waarlangs aan weers zijden een haag van menschen stond, naar de Haven, terug door de Mr. van Coothstraat, Burg v. d. Klokkenlaan, Stationsstraat, Markt. Hier hield de stoet halt en reed Mgr. daar geheel langs, omgeven door een menschen- massa, zooals Mgr. en ook Waalwijk vermoedelijk zelden zagen. Een indrukwekkend gezicht was het saluut en afscheidsgroet der W.G V. en der kleine turners, toen Mgr. de auto verliet en de pastorie binnenstapte. Na een korte pauze begaf Mgr. zich in vol ornaat naar de kerk. Op het kerkplein had Z.D.H. eerst nog een pieuze kinderhulde in ontvangst te nemen van een 150-tal bruidjes, onder leiding der Eerw. Zusters Dat was een frappant gezicht toen de rijzige, imponeerende gestalte in z'n mooie purper, voortschreed tus- schen de mooie versiering, tusschen een haag van onschuldige kleinen, elk met een bloementuil in de hand en aan de poort der kerk door den ZeerEerw. heer pastoor metdegeeste lijkheid liturgisch werd ontvangen en daarna zegenend de kerk betrad, eer biedig begroet door een duizendvou dige knielende menigte. Dan zingt het zangkoor ter vervolmaking van het imponeerend moment „Ecce Sacerdos Magnus" van Mitterer. Nadat Mgr voor 't hoofdaltaar een kort gebed heeft gestort, spreekt Pas toor van Riel ongeveer 't volgende hartelijke welkomstwoord Monseigneur Het is mij een groot genoegen op deze stonde Uwe Doorl. Hoogw. mede namens mijne parochianen, hartelijk welkom te heeten in onze nieuwe kerk. Welkom. Monseigneur, omdat wij in U begroeten den Vader die ons leidt op den weg door dit leven naar een betere eeuwigheid. Welkom, omdat wij in U begroeten den man Gods, gesteld door den H. Geest over het bisdom van Den Bosch. Welkom, omdat U naar deze paro chie is willen komen om den kroon te zetten op het werk dat met deze nieuwe kerk is tot stand gekomen. Ik heet U welkom namens alle paro chianen. Gij hebt kunnen zien met welk een vreugde en blijdschap zij U hebben ingehaald in de parochie. Zulks ge schiedde niet alleen omdat gij geko men zijt om het gewichtige werk der consecratie van deze kerk te verrich ten, doch men heeft daarmede tevens blijken van hoogachting willen geven jegens Uwe Doorl. Hoogw. voor de wijze, de waardige wijze, waarop Gij Uw bisdom en zijne katholieken be stuurt en leidt. 't Is ook met groote voldoening dat wij U in ons midden begroeten. Toen deze nieuwe kerk was voltooid en zou betrokken wratden, was het niet attnen het verlangen van Uwe Doorl Hoogw. maar ook van mijzelf en van alle pa rochianen dat ook de plechtige Con secratie door U toen zou kunnen ge schieden Echter, wat we toen allen zoo ver langd hadden, heeft niet mogen zijn, doordat de krachten van Uwe Doorl. Hoogw. dermate verminderd waren dat U zulks niet mogelijk was. Langen tijd hebben wij gevreesd met bangen vreeze dat Uw gezondheidstoestand oorzaak zou worden dat een dergelijk gewichtig werk ais de Consecratie onzer kerk niet meer door Uwe Doorl. Hoogw. zou geschieden. Maar God zij dank, zijt ge thans kunnen komen om op plechtige wijze deze kerk te te consacreeren en voor eeuwig aan God toe te wijden. Het is daarom dali ook dat wij heden zoo'n groote voldoening sma ken U in zoo goede gezondheid thans in ons midden te zien. Het is een groot en gewichtig werk dat gij hier komt verrichten, dat door de parochianen zoo lang is tegemoet gezien en dat de kroon zal zetten op het werk van de stichting dezer nieuwe kerk, waarmede zij uiting hebben willen geven aan hun godsdienstzin. Met groote liefde hebben alle paro chianen medegewerkt aan het tot stand komen van deze kerk Men zegt wel eens: „ze is te mooi", maar kan zij wel te mooi zijn als ze toch is een huis voor God, ter liefde van Hem gebouwd, waar Hij komt wonen en waar de parochianen met liefde en vol eerbied zullen komen bidden en zich met het Offer aan het altaar zullen vereenigen. Een woord van dank zij hier ge bracht aan allen die tot de stichting dezer kerk hebben bijgedragen, zoowel aan de parochianen van thans als die reeds zijn heengegaan en reeds vroe ger hunne bijdragen schonken. Zoo is het prachtige hoofdaltaar ook een geschenk der parochianen waarvoor ik hen allen van harte dank zeg. Bijzonder komt heden dankbaar in onze herinnering de groote weldoe ner die bij het verscheiden van deze wereld ons in staat stelde de stich ting dezer kerk mogelijk te makenen die elke katholieke instelling in onze parochie flnantieel heeft gesteund n.l. de heer Petrus Weijten. Moge hij thans met vreugde vanuit den hemel1 op deze feestviering neerzien. Deze kerk moge dan voor mijne VLUGKOKEND HAVERMOUT

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 2