parochianen voor immer worden een huis des gebeds, waar zij vaak en gaarne zullen komen om Qod te dan ken en te verheerlijken, om kracht en sterkte af te smeeken van Hem die hier in het tabernakel woont, om als ware christenen te leven en alle moei lijkheden te overwinnen. Monseigneur, wij danken U op dit oogenblik voor de groote genaden die gij door Uwe bisschoppelijke zege ningen en zalvingen over deze kerken ook over de parochianen zult afsmee- ken opdat hun godsdienstzin moge versterken, opdat zij met hunne gees lelijkheid zullen samenwerken om het katholieke leven te doen bloeien in de parochie van den H Joannes de Dooper, mede ook tot tevredenheid van U Monseigneur. Nogmaals onzer, hartelijken dank voor het groote werk dat Gij zult gaan verrichten. Mgr. Diepen beklom daarna den preekstoel en sprak o. m. als volgt. Zeer Eerw. Heer Pastoor, Eerwaarde Heeren, Dierbare parochianen en verdere aanwezige feestgenooten I Het is niet zonder ontroering dat ik op dit oogenblik tot U allen het woord ga voeren, getroffen als ik ben door de hartelijke ontvangst, welke mij bij het betreden van deze parochie te beurt viel, getroffen door die algemeene belangstelling, door die hartelijke feest viering waarvan ik het voorwerp was bij den intocht in deze parochie, ge troffen door de blijdschap die ik zag bij oud en jong, arm en rijk, bij vreemdelingen zelfs, getroffen door de liturgische ontvangst in deze heerlijke kerk, getroffen door de hartelijke woorden waarmede de herder dezer parochie mij heeft toegesproken, ons daarbij wijzende op de groote betee kenis van het werk dat ik hier mag komen voltrekken. Het verheugt mij zoozeer dat uw herder heden dit feest met uw allen mag vieren, dat God hem het voorrecht schonk om met het kerk bestuur zulk een heerlijken tempel voor Hem te kunnen bouwen, die morgen door mijn Bisschoppelijke zegeningen en zalvingen voor altijd aan God wordt toegewijd. Het hart van een bisschop door God gesteld om een diocees te besturen moet wel ontroeren als deze bij het binnenkomen in een parochie zooveel ondubbelzinnige bewijzen van gods dienstzin, geloofsijver en volgzaamheid aan het door God gesteld geestelijk gezag mag ondervinden. Kan een bisschop ongevoelig zijn als hij de lieve jeugd ziet optrekken om een van zin den bisschop te hul digen, in wien zij zien het hoofd dat verantwoording draagt voor hun zielen heil. Als hij hier het verlangen ziet om zijn vreugde voor God te vieren, nu deze heerlijke kerk voor altijd aan God wordt toegewijd en daardoor nog meer de geloofsijver wordt bevestigd. Neen, dat kan het hart van een bisschop niet onbewogen laten, wan neer hij hier die betuigingen van aan hankelijkheid ziet, zooals hij die ook reeds eerder mocht ondervinden. Die treffen hem en geven hem steun en vertrouwen in de toekomst, want de woorden, de goede voornemens op dezen dag geuit, zullen niet te schande gemaakt worden. Ik ben ontroerd als ik denk aan den offerzin van al die menschen die hebben medegewerkt om zulk een grootschen tempel, een bouwwerk der middel eeuwen waardig, hier in deze parochie te stichten, waartoe rijk en arm het zijne heeft bijgedragen. In het bijzonder wordt heden met dankbaarheid herdacht den milden gever, wien God naar wij hopen, om zijn deugdzaam leven en zijn steun aan alle katholieke instel lingen de eeuwige belooning heeft gegeven. Maar niet minder erkentelijk ben ik met uwen herder voor iedere andere, zelfs de geringste gave, ge schonken, om mede dit Godshuls te stichten dat ik morgen het voorrecht zal hebben te stellen onder de be scherming Dooper. Bij die pontificaal hoop op van den H. Joannes den plechtigheden, die ik zoo mogelijk den goeden God te dragen, zal ik in mijne gebeden niet vergeten die reeds van ons zijn heengegaan, indien ze zulks nog noodig hebben en niet reeds voor Gods troon met ons juichen op dit feest. Moge de zegen des hemels, welke ik krachtens mijne zending en wijding als bisschop van God zal afroepen, dan ook inderdaad geworden op de eerste plaats aan al diegenen door wier offervaardigheid deze grootsche kerk kon tot stand komenaan allen die dezen dag mij en daardoor het geeste lijk gezag hebben willen eeren. Moge God zijn zegen schenken ook aan de toekomstige geslachten die Hem hier zullen komen aanbidden. Geve dan de goede God dat de zegen die ik zal uitspreken in den ruimsten zin aan U allen moge ge schonken worden en dat de herder met zijne medehelpers deze parochie besturen en de zijnen geleiden moge in de liefde Gods. En gij, parochianen, wilt dikwijls Uwe kerk bezoeken, komt daarin zooveel mogelijk de Sacramenten ont vangen, laat steeds tenminste een per soon uit elk gezin iederen dag het H. Misoffer bijwonen. Dan zal ook zeer zeker de wensch van Uw herder in vervulling gaan, dan zal Waalwijk toonen te zijn een echt katholieke plaats, waar mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards leven in liefde voor de deugd, God beminnend boven al, het kerkelijk gezag eerbiedigend en de tijdelijke goederen benuttend om het Eeuwige te verwerven. Deze tempel moet voor U zijn een Poort des Hemels, waardoor ge opgaat tot het Eeuwig Leven, waar God bij droefenis des levens opbeuring schenkt, waar Hij de tranen droogt van hen die verdriet lijden en de ware vreugde, de echte Roomsche blijdschap ver hoogt. God is toch voor ons allen gestorven, Hij noodigt ons allen uit tot Hem te komenwelnu, laten wij dan aan die roepstem gehoor geven en moge voor allen die hun voet zet ten in deze kerk, het in den waren zin een ingang in de poorten des hemels zijn. Laat ik dan thans het altaar opgaan om volgens den geest der plechtig heden mijn bisschoppeiijken zegen te geven. Leef gelukkig, gij parochianen, ron dom het door U geëerbiedigde geeste lijk gezag; geve het gebed U steeds de kracht om ook in tegenspoed nog gelukkig te zijn. Moge duizend, ja honderdduizend maal aan U in vervulling gaan wat U wordt toegewenscht op dezen dag. Daarna gaf Mgr. op plechtige wijze den Bisschoppeiijken zegen en verliet uitgeleide gedaan door de priesters, nogmaals toegejuicht door de kleine bruidjes, de kerk. Vigilie. Na eenigen tijd van rust begaf Mgr. zich in gewone toga met H H. Gees telijken wederom naar de Kerk tot het verrichten van eenige voorbereidende ceremoniën voor de plechtigheid van Maandag. Deze ceremoniën bestaan o.a. hierin, dat de bisschop de H.H. Relikwieën der Martelaren met een blad perkament in een fraai kistje legt, het welk Mgr. met drie korrels wierook dichtsluit en verzegelt. Dit kistje met de H.H. Relikwieën wordt op een versierd tafeltje in de Sacristie ge plaatst, waarbij des avonds door de Geestelijkheid de Metten en Lauden der Martelaren worden gezongen en gedurende den geheelen nacht twee kaarsen blijven branden. Een serenade. Toen Mgr. wederom in de pastorie was teruggekeerd, werd Hem door de Harmonie „St. Crispijn" en de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" een sere nade gebracht, die door Mgr. dankbaar werd aanvaard 2.D.H. dankte de Har monie voor de gebrachte serenade en hoopte, dat zij nog vele jaren als ont spanningsvereniging van de R. K. Werkliedenvereniging mocht werk zaam blijven en in de toekomst het vaandel met nog meer medailles zou worden versierd. Vervolgens spoorde Mgr. aan om te blijzen trouwe leden der R K. Werkliedenvereeniging. Eveneens bracht Mgr.'n dankwoord aan de Liedertafel, welke, naar Hij hoopte, steeds getrouw moge blijven aan haar kernspreuk „Oefening en Vermaak. Wat door oefening hier be reikt werd aldus Mgr. —mocht ik reeds in uw heerlijken zang bewon deren, wat het vermaak aangaat, be twijfel ik niet of ook dit zal wel in overeenstemming zijn met de verheven roeping der toonkunst. Heerlijk klonk den mannenzangonzer liedertafel in dezen mooien zomer avond, heerlijk de muziek van onze harmonie, aanhoord door Monseigneur, de vele priesters, geboren Waalwijkers, echte Waalwijkers gebleven, die zich ook ditmaal weer verheugd zullen hebben in hetgeen hun geboorteplaats op verschillend terrein vermag, aan hoord door vele duizenden inwoners en vreemdelingen. Een waardig slot van dezen zoo in elk opzicht geslaag. den dag vormde het zeer bijzondere concert, dat de harmonie „St. Crispijn op de kiosk gaf en dat werd aange boden door „Waalwijks Belang" en welke feestelijke uiting de bezoekers nog een paar uren aangenaam bijeen hield en waarin zij konden genieten van den opvallenden vooruitgang van ons muziekcorps Een woord van dank past haar zeker vanaf deze plaats. MAANDAG. De Consecratie. Maandag j 1. geschiedde de eigen lijke Kerk-Consecratie. Over de zin rijke en indrukwekkende plechtigheden bij de Kerk-Consecratie schreven we reeds in ons vorig nummer. Geruimen tijd nog voor de geloo- vigen in de kerk mochten was er reeds voortdurende belangstelling bij de kerk. Toen de Relikwieën plechtig werden binnengedragen mochten ook de ge- loovigen in de kerk volgen. Bij de Consecratie werd Z. D. H. de volgende assistentie verleend. Diacomus ecclesiapastoor N. van Riel. Diacomus consécratianispater Albertus, O C. Sub-diacomus consécratianus: pater 3leghelmus O. C. CeremoniariusW. Mutsaerts, Secre taris van Mgr. Diepen. TureferariusKapelaan A Verwiel. Minister ad Baculum: Prof. Dr. J. Witlox. Minister ad Mitran: Kapelaan W. van Mierop. Crucifer: pater L. Dumoulin. Ad AquamEerw. heer H. Hens. CerofarariïJ. Verwiel, A. Wage- makers, G. Witlox en W. Kolsteren. Cantores Prof. Ant Witlox en prof de Bree. Qui portante pastoor van Riel, kap. Sanders, Martens en Beekmans. De plechtige ceremonies werden door de geloovigen met groote belang stelling gevolgd. Pontificale Mis. Afcs vierde deel en slot der plech tige Consecratie werd als bekroning van het werk door den Bisschop een pontificale H. Mis opgedragen, met de volgende assistentie Presbyter ass Plebaan J. Brekel- mans. Troondiaken pastoor Dr. Le Blanc en Dr. J. van Gils Diac. Missaepastoor L. van Riel (Nijmegen). Subdiac Missae; kap. P. Hoffmans. Minister de mitro kap. W. v. Mierop. Minister de baculoDr. I van Gils. Minister de queulale k amp. Ant. Witlox. Minister de libro k amp. H. Hens. Minister de condela prof. P. de Bree. Tureferarius: Kap. A. Verwiel. Ceraferaiü: Pater Albertus en pater Pleghelmus. Ceremoniarius; ZeerEerw. heer W. Mutsaerts. Ad funalia: J. Verwiel, A. Wage- makers, G. Witlox en W. Kolsteren. 't Kerkkoor gaf een onverbeterlijke vertolking van Kuijper's vierstemmige Mis: „Sancta Trinitatus". Met het plechtige en hoogverheven Misoffer kwam Mgr. aan 't eind van zijn groote taak en kon men terecht besluiten: „Welbeminden, nadert tot Hem, den levenden steen, door de menschen wel verworpen, maar door God uitverkoren en verheerlijkt; en wilt U zelve als levende steenen op Hem opbouwen tot een geestelijk huis, tot een heilige priesterschaar, om geestelijke, Gode aangename offers op te dragen door Jezus Christus". (I Petr, II4, 5 Des middags kwamen de leden van 't Dagel Bestuur dezer gemeente bij Mgr. hun opwachting maken, waarbij door den Edelachtb. Heer Moonen 't woord werd gevoerd. Door den Burgemeester werd o m. de verklaring afgelegd, dat hij, waar Kerkelijke en Maatschappelijke be langen samenvielen en deze vereenig- baar zijn, deze gaarne wilde helpen bevorderen. Mgr. Diepen toonde zich zeer dank baar voor het gesprokene. Aan de feestelijke bijeenkomst in de pastorie bracht de ZeerEerw. heer pastoor nogmaals dank aan Mgr. voor het groote werk door Z.D.H. verricht, maar speciaal dat Mgr. eene pontifi cale H. Mis had willen opdragen, wat na diens ziekte niet meer is geschied tevens dankte hij den architect, den bouwer, het gemeentebestuur en alle parochianen, speciaal voor hun uiting van feestvreugde bij deze ge legenheid, hun algemeene deelneming niet 't minst de heeren van 't comité en der buurtcommissies voor hun werk verricht als een hulde aan het kerkelijk gezag, als blijk van inge nomenheid met de gebeurtenis, maar ook naar hij vertrouwde eenigszlns verricht ten zijnen opzichte. Mgr. Diepen feliciteerde pastoor van Riel met de bekroning van z'n levenswerk, herinnerde er aan hoe bij de installatie de nieuwe pastoor z'n groote voldoening uitte over z'n plaats, maar niet over z'n kerk, hoe hij met z'n kerkbestuur zulk een prachtigen tempel heeft gesticht, memoreerde de jaren, dat hij met pastoor van Riel zoo prettig samenwerkte, noemde hem z'n goede vriend en uitte de hartelijkste wenschen voor diens gezondheid voor 't heil van de parochie, de parochianen en geheel Waalwijk. De burgemeester van Waalwijk, sprak als vertegenwoordiger van het burgerlijk gezag, wees er op hoe het burgerlijk gezag steunt op het geeste lijke en hoe die in 't belang der maatschappij moeten samenwerken, j ZeerEenv. De burgemeester had gelegenheid op de hem eigen bijzondere wijze deze stelling te belichten, terwijl ook hij z'n gelukwenschen namens de burgerij aanbood. Na hem spraken nog de vicaris van 't bisdom, de plebaan van St. Jan, die als Waalwijker er o.m. op wees, dat het oude Waalwijk niet minder dan 30 priesters telt, dus ook op godsdienstig zooals op tal van ander gebied met eere «gezien mag worden en nog tal van andere personen, die om strijd den prachtigen Godstempel roemden, maar niet minder de waardige wijze waarop Waalwijk Mgr. heeft ontvangen Want waarlijk zoowel de ontvangst in, de rondgang door de parochie, de plechtigheden in de kerk, alles was even treffend en uitstekend ge regeld. Wij feliciteeren gaarne onzen be minden herder met deze grootsche gebeurtenis, de bekroning van een groot werk, zijn levensdoel, maar niet minder het comilé met het uitnemend verioop der feestelijkheden, een ont vangst, een feestelijkheid, gehee1 passend bij de beteekenis en de hooge waarde van den bezoeker en 't feit zelf, maar die opnieuw een waardige bladzijde vormt in de geschiedenis van Waalwijk. Onder groote belangstelling vertrok Mgr 's avonds te ongeveer 7 uur weer naar 's Bosch. ELSHOUT. Begunstigd door mooi lenteweer, kwam Zondagmorgen zeer vroeg reeds een groote menigte pel grims per auto en per fiets, weer an deren te voet, naar ons kerkje, om de Wonderbare Moeder haar gunsten en gaven te komen afsmeeken. Om 6 uur was de kerk al tjokvol. Om 7 uur kwam wederom een Processie van de mannen der H. Familie nit. Haarsteeg, onder leiding van de Eerw. heer Meijs, op geluisterd door de Harmonie St. Ce cilia. Bij de Bidkapel werden de pel grims door Pastoor Willems verwel komd. Daarna begaf de processie zich naar de kerk ter bijwoning van een solemneele H. Mis, welke door den Eerw. heer Meijs uit Haarsteeg werd opgedragen met assistentie van den ZeerEerw. heer "Pastoor Willems en Pater de Jong, waaronder-de Eerw. heer Wenri, van de Abdij, een opwek kend woord sprak. Ruim 10 uur kwam wederom een Processie, bestaande, uit de Mannen broederschap der H. Familie van Kaatsheuvel, onder leiding van hun Directeur Sanders en den Eerw. heer Kapelaan van Kemenade. Om 5 uur kwam een processie van de H. Familie uit Heusden. Het is een drukke en schoone dag geweest. Dinsdag was het feest bij de Eerw. Broeders van het Norberlu «ge sticht alhier. Broeder Franciscus her dacht n.l. zijn zilveren kosterschap. Alhoewel een kloosterlijke feestvie ring zeer intiem is, had men ge meend dat hier nu wel een uitzonde ring gemaakt moest worden. Daarom was vanaf het Norbertus-gesticht tot aan de kerk de straat met wimpels versierd, terwijl bijden ingang der kerk een schoone eerepoort was opge richt. Om 10 uur was de geheele fami lie aanwezig en gingen allen ter kerke, 't Godshuis was bij deze gelegenheid ook bijzonder fraai versierd. Door pas toor Willems werd een solemneele H. Mis tot dankzegging opgedragen. Het koor voerde de tweestemmige H. Mis van Haller uit. Na de H. Mis werd door den ZeerEerw. heer Pastoor een treffende toespraak gehouden tot den Jubilaris, waarbij hij hem feliciteerde met zijn 25-jarig kosterschap. Ook wees Z.E. op het voorbeeldige kloosterleven van broeder Franciscus. Daarna ging de jubilaris met zijn familie naar het versierde Jongenspatronaat, alwaar een feestdisch was aangericht. Van alle zijden ontving Broeder Franciscus bewijzen van sympathie en belangstelling. Behalve persoonlijkeen stoffelijke felicitatie's had de jubilaris er talrijke in den vorm van bloem stukken te ontvangenook nog ca- deau's, waaronder een prachtig kleed voor de* Communiebank. Wel een be wijs hoe 't. werk van Broeder Francis cus gewaardeerd wordt. Na den mid dag werd er feest gevierd onder de familie en kennissen en werd de dag aangevuld met zang, muziek en voor-1 drachten. Wij hopen en wenschen dat het Broeder Franciscus welga in zijn verdere leven en hij nog vele jaren mo ge werkzaam blijven in dienst van God. Maandagmorgen kwam een bede vaart vanuit Bokhoven het genade oord binnen, onder leiding van den heer Pastoor Schepers, om alhier hulde te brengen aan de Won derbare Moeder van Elsliout; opge luisterd door de harmonie St. Corne lius, trok de Processie naar de kerk, alwaar om 10 uur door den Eerw. heer Wenri 'een solemneele H. Mis werd op gedragen, met assistentie van den Z. E. heer Pastoor Willems'en Kapelaan van Caane. Kapelaan van Caane hield een predicatie over de verhevenheid van Maria. DRUNEN. Zondag had alhier op de doelen van „de Wet's Zonen", geves tigd bij den heer Pulles-de Wit, Dru- nensche Heide, het eerste Bonds-con- cours plaats van de Handboogschut- terijgezelschappen „Gezellig samen zijn". Om drie uur had de bijeenkomst plaats van het bestuur. Ongeveer half 4 riep de lieer W. van Heescli uit Waalwijk, voorzitter der vereeniging, allen een woord van welkom toe, waarna de wedstrijden een aanvang namen. Het geheel had een gezellig verloop. De uitslag is als volgt: Eereprijs, Ons Genoegen te Herpt, 99 punten; 1ste prijs, 1ste zestal Een dracht maakt macht. Waalwijk met 91 punten2de prijs „de Wet's Zonen", Drunen, S3 punten3de prijs „Buiten Verwachting", Vlijmen, S3 punten; 4de prijs „Gezellig Thuis", Waalwijk, 67 punten, 5de prijs „Victoria", Els- hout, 74 punten, 6e prijs „Constantia", Drunen, 65 punten7de prijs „Oefe ning en Volharding", Ammerzoden, 32 punten8ste pr. „Entre-Nous", Waal wijk, 30 punten. 2de zestal, 1ste prijs „de Wet's Zo nen", Drunen, 68 p.2de pr. „Een dracht maakt macht", Waalwijk, 58 p., 3de prijs „Ons Genoegen", Herpt, 51 punten4de prijs „Oefen'ng en Vol harding", Ammerzoden, 47 put.5de prijs „Buiten Verwachting", Vlijmen, 44 punten6de prijs „Constantia", Drunen, 39 punten; 7de prijs „Gezel- ligfhuis", Waalwijk, 20 punten. Hoog ste schutters J. van Kuijk, 1ste prijs, 13 punten, L. de Gouw, van de Wet's Zonen, 2de prijs, 11 punten. Presiden- tenprijs A. van Delft, met 14 punten. Daarna werden de prijzen onder een toepasselijk woord uitgereikt. Maandag a.s. maakt de vereeni ging „De Jonge Boerenstand" per autobus een uitstapje naar de H. Land stichting te Nijmegen. Naar wij vernemen zal de Eerw. Frater Hermenigild op 10 dezer ver trekken naar zijn nieuwe Missie te Medan (Sumatra). Door de firma Gebrs. de Munnik en Klerks is dezer dagen een schoen fabriek geopend. oor ÜW Gisteravond werd in de zaal der Jongens-Congregatie eene propaganda- vergadering gehouden van den R. K. Fabrieksarbeidersbond. De opkomst was zeer gering. Aanwezig waren de Adviseur en de heer Passier u't Waal wijk.. Dhr. Passer drukte zijn spijt erover uit dat er zoo weinig leden aanwezig waren om daarna de ongeorganiseer den in te lichten hoe noodig het is zich aan te sluiten. Spr. wees op het collectief contract, om daardoor te komen tot betere loonen en medezeg- gingsschap in de arbeidsvoorwaarden. Hij haalde voorbeelden aan van het geen een goede organisatie vermag. In Nijmegen, alwaar de arbeiders be halve een goed weekloon, nog vrije da gen krijgen, uitbetaling bij ziekte en feestdagen, enz. Hij spoorde allen aan om bij hun kinderen en vrienden pro paganda te maken, om de organisatie sterk te maken, om daardoor sterk te staan wanneer dit noodig is. Ook moet men zich Katholiek organiseeren om te kunnen strijden tegen liet socialis me. Hij spoorde verder allen aan, ook niet-georganiseerden, om op te trek ken naar Nijmegen op 17 Juli, om ge tuigen te zijn. van wat de kathol'ek georganiseerde arbeidersbeweging ver mag. Hij wees er op dat ook vooral de meisjes zich moeten aansluiten, het welk zeer noodig is. Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. ALLE GERO-ARTIKELEN verkrU*ba«r b\j: I. VAN LEEUWEN-FRIJDA WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 3