BËtCiiülÜH »H ZUIOfcH. v. Well-v. Doormalen f 1.00, f 1.50, f 1.75, f 2.25, 12.50, f 2.75, TWEEDE BLAD. BKOVLNC1AAL W1EUW8. Waalwijk, 10 Mei 1927 R.K. Kiesvereeniging. «De heer Mr. Frans Teulings, secre taris van de R. K. Siaaispariij in Nederland zal Donderdag 19 Mei a.s. optreden in de zaal van den R K. Gildenbond, daarioe uttgenoodigd door de plaatselijke R.K Kiesvereeniging alhier om eene uiteenzetting en toe lichting te geven van het nieuwe kiesreglement, heiwelk wij indertijd In ons blad hebben opgenomen. Vergaderingen B. en W. De vergaderingen van 't college van B. en W. zullen in de zomermaanden gehouden worden, Dinsdagavonds ten 7'/a uur inplaats van Zaterdagmiddag. Collecte voor de Missies. De collecte voor de Missles heeft 1.1. Zaterdag en Zondag opge bracht f 209 93. Hiervan ontvangt iedere parochiale missienaaikring van Waalwijk XU gedeelte. Bedevaart naar Handel. Op Zaïerdag en Zondag 21 en 22 Mei a.s. wordt wederom de jaarlijksche bedevaart naar Handel gehouden. Reeds 280 leden hebben zich voor deelname aangemeld, terwijl ook ntet- leden, tegen betaling der kosten aan deze processie zullen kunnen deel nemen. Gecommiteerden. Voor de Rijkskweekschool te Breda en de Bijzondere Kweekschool te Breda is o.m. benoemd tot gecommi- teerde, de heer Spijkerman, Oud directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Breda. Pastoors} eest. De versierings commissie van hei as. Zilveren Juoileumsteest van den Z Eerw. heer Kuijpers in de St. Anio- nius-parochie is met den heer Frits van Biadel reeds druk bezig de kerk in een passend feestkleed te steken. Hedenavond te half acht begint ter voorbereiding van het feest ue drie daagsche oefening, te leiden door Pater Louis Dumoulin jezuiet. De parochianen worden verzochi reeds hedenavond het „Feestlied" mee naar de kerk te brengen. Het comité vraagt ons alle paro chianen met nadruk te verzoeken a s. Zaterdag en Zondag de vlag uit te steken. Men zorge dat van elk huis de nationale driekleur wappert. Inspectie. Naar het Bureau van Militaire Zaken ons mededeelt, zal het onder zoek der verlofgangers van de lich tingen 1915 en 1918 uit de gemeenten Waalwijk, Loonopzand en Sprang Capeile plaats hebben op 8 Juni 1927, in de openbare Lagere Schooi Station straat 24, Waalwijk. Bekroningen. Op 't concouis hypique te Tilburg op 1.1. Zondag benaalde Notaris A Jansen,atdeelingTuigpaaiden met z'n Hacney pony „Belslze Beauly" den tweeden prijs. Mr. B. Timmermans in deafdeeling Besigaande Rijpaarden met „Jom Steel eveneens den tweeden prijs. Over deze belde paarden lezen we in een der bladen de volgende be schouwipg No. 1 Luxe eenspannen, negen in schrijvingen, waarvan er zeven op het appèl kwamen. Een Boy van P Basiiaanse, die opmerkelijk goed mar cheerde en aan de hand van den heer Baltzer, die hem reed, wel was toe vertrouwd, maar stond onzes inziens toch wel iets achter bij Belsize Beauty ^ran den heer Jansen, met hare onbe rispelijke bewegingen en sierlijke hoofd- en halshouding. Een der juryleden gaf ons te kennen, dat in dit nummer speciaal gelet was op het geheele exterieur en dan kun nen wij ons eenigszins vereenigen met de uiispraak. De door hem welver diende witte strik kwam aan Sublime van H. v. d Laak. Onder de overige vier waren opvallend goede gebruiks paarden, die in een klasse van ge bruikspaarden beslist een goed figuur zouden maken. No. 2. Schoonste rijpaarden. De concurrentie in dit nummer met zijn vele superieure ruiters was zwaar. Wij kunnen begrijpen dat de beslissing der jury lang niet gemakkelijk was. Baldun van A. Stevens met zijn minder bekoorlijke hoofd en hals houding, maar overigens een zeer mooi type rijpaard, ging met het oranjelint strijken, in weerwil van de ietwat scheeve staartdracht van Jom Steel en het kleine foutje dat de pikeur, ondanks zijn veel rijkunstig gevoe' maakte, door op de rechterhand in linksche galop te springen (hetgeen direct werd hersteld)stond ons inziens Jom Steel toch minstens gelijk met Baldur. Moederdag. In navolging van andere landen heeft zich ook in ons land een comité ge vormd om propaganda te maken voor 'n z.g. Moederdag, een speciale dag waar op eenieder hulde brengt aan zijn moeder, b.v. door een kleine bloemen hulde, een lieve attentie in elk geval. Dit jaar zal dit geschieden op 20 Mei. Om de idee te propageeren, zal ook de Ned. Bloemist Winkeliers vereeni- ging daaraan haar medewerking ver- leenen door hare leden aan te moedigen in die dagen b.v. vanaf 16 Mei ten mooie toepasselijke etalage te maken, vooral van mooie stukjes geschikt om door een kind aan z'n moeder op 20 Mei geschonken te worden. We rnogen dus ook ter propageering dezer idee mooie bloemeneialages verwachten. De firma Nic. van Donge.. Zn., die ons van een en ander op de hoogte stelde, deelde ons reeds mede, dat zij ook deelneemt aan bovengenoemde propa ganda. Afhalen van fietskaarten. Wie dit jaar het atnalen der weggeld kaarten alhier weer gezien heeft en wie heefi dat niet, want 'i duuit haast weken en de wachtenden nemen het geheele luinije en trottoir voor het belasting kantoor in, zal zich opnieuw verbaasd nebben (om 't maar niet sterker uitte drukken) over de wijze waarop dat geschiedt. Wij vragen ons af of toch geen andere en betere regeling mo gelijk is. 't Is toch eigenlijk ongehoord en ondoenbaar, dat degene, die verplicht is die belas ing te betalen, een voor recht voor onze provincie alleen, daar nog een dubbele belasting en meer bij oploopt aan loonderving, werk verlies, eea flinke verkoudheid, erger nis en wat dies meer zij. Er komen er dikwijls 's morgens om acht uur in de rij staan, die om half een onverrichterzake naar huis kunnen. Men kan er zelf halve of heele dagen aan besteden of z'n personeel er neer- planten om geduldig in de lange en steeds groeiende lijn te wachten om aan de beurt te komen en dan mis schien door een of andere onvoorziene omstandigheid nog niet geholpen te worden. Huismoeders, die om half negen voor haar man of zoon-kostwin ner komen, moeten na een paar uur vergeefs wachten huiswaarts, omdat om twaalf uur de pot gereed moet zijn! Enfin, we zouden door kunnen gaan, maar eenieder weel het, op het kantoor 't allerbeste (want voor hen is dat gedrang en gejaag en gemopper toch ook geen hapje) en daarom zouden wij namens de velen willen vragen of het niet mogelijk is cm een andere regeling te treffen; wij zouden haast durven zeggen eene betere regeling moet er komen. Is het niet mogelijk dat het Registra tiekantoor een beetje helpt (men ver zekerde ons zelfs dat dit zulks reeds heeft aangeboden) Is 't niet*mogelijk elke gemeente apart te helpen, de menschen alfabetisch te laten komen, als bij het ijken. Is het niet mogelijk de kaarten, na duidelijke invulling eir bezorging der vragenlijsten, per post toe te zenden. We geven deze ideëen gaarne voor betere en weten niet of ze uitvoerbaar zijn, maar wel weten we dat deze toestand onhoudbaar is en vertrouwen we dat de ontvanger met zijn staf gaarne bereid zijn om dezen uit den weg te helpen. legde een noodverband en spalkte voorloopig het been. Per brancard werd Pot toen naar huis gebracht. Tragisch ongeval. Maandagavond had het zes-jarig kindje van den heer J. D. het ongeluk zich ernstig aan het oog te verwonden doordat het in een stuk ijzerdraad liep. De kleine moest naar 's-Hertogenbosch i vervoerd worden. Mogelijk zal het oog verloren zijn, wat al buitengewoon tragisch zou blijken, daar de kleine met slechts één oog is geboren. Korfbalclub. Naar wij vernemen is het voor loop g bestuur, dat de oprichting eener korfbalclub alhier voorbereidt samen gesteld uit de heeren C. Trimbach en Pompen en de dames L Trimbach en A. Rox. In den loop dezer week zullen aan verschillende ingezetenen circulaires over deze aangelegenheid gezonden worden. Biljartmatch. Donderdag 12 Mei as. speelt alhier de Btljartvereeniging „Ons Genoegen" gevestigd bij den heer A Kemperman. een wedstrijd voor de competitie van den Tilburgschen Biljartbond tegen de Biljartvereeniging van H. de Haas uit Tilburg. - Waalwijksche Zwemvereeniging. Onder zeer matige belangstelling vergaderde Maandagavond Ir. hotel Gerris de Waalwijksche Zwemveree niging. -« De voorzitter de heer Lackamp, opende de vergadering en geeft zijn spijt te kennen over de slechte op komst. Aan den anderen kani, zegt spr. geeft deze toch cok wel eenige reden tot tevredenheid, want indien men ontevreden was over het werk der vereeniging dan zou men wel ter vergadering komen omzijn misnoegen te kennen te geven. De noiulen der vorige vergadering werden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Jaarverslag penningmeester. Aan het verslag van den heer Both ontleenen wij het volgend Ontvangsten 1 751 27 Uitgaven f 598 89 Grootestraat207, WAALWIJK. Aanbesteding. Voor de aanbesteding van het bouwen van een huis met landbouwschuur voor rekening van den heer P. v d Broek gehouden Vrijdagavond in caléFrans- sen ten overslaan van architect Snijers werd ingeschreven als volgt J. Kooien, Waalwijk f4 950, J. v. d Meijs, Waalwijk f 5 049, Vermeer, Waalwijk f5 493, F, A. Kramer. Gen- deren f5 500, Den Teuling, Waalwijk f 5 620, van Dongen (timmerwerk) Raamsdonksveer f3 162, A. A Kramer (metselwerk) Genderen f 2.679, Zw. Treffers, Waalwijk f7 165. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Belastingschuld. Bij den inspecteur der directe be lastingen enz. te Waalwijk werd onder letters G. G f 2299 78 wegens te weinig betaalde belastingen enz ontvangen. Ernstig ongeluk. Gisterenmorgen begaf zich de voer man C. Pot, wonende aan de haven, met een wals naar de le Zeine. Op den hoek van de Crispijnstr.-le Zeine geraakte hij plotseling bekneld tusschen een paal en walsbeugel, met 't droevig gevolg dat zijn linker dijbeen brak. Eenige omstanders kwamen haastig toegeloopen en droegen Pot onder hevige pijnen ten huize van v. d. Hammen De agent van politie Driessen toevallig daar in de buurt, waarschuwde Batig slot f 152 38 Met betrekking tot het batig saldo licht de voorzitter toe, dat de veree niging volgens bedongen rente en aflossing aan de gemeente de ver plichting heeft om in Juli de ver eischte aflossing te doen Dit in aan merking genomen heeft men eigenlijk geen batig saldo maar een te kort van f 90.—. Spr. wijst hierop ter voorko ming varr céu ccïitoeel misverstand omtrent den financieelen toestand der vereeniging. Dan merkt spr. op, dat men in ledental achteruit is gegaan, 't Eerste jaar telde men 323, 't tweede 308 en nu maar 250 leden. Vervolgens dankt spr. den penning meester voor diens voortreffelijk be heer en groote activiteit en contióle waardoor geen onproductieve uitgaven werden gedaan De heeren P. Treffers en V. v. Laar hoven werden aangewezen om de kasbescheiden van den penningmees ter te verifieeren. Na onderzoek verklaarden zij een en ander voor accoord. Jaarverslag secretaris. Aan het jaarverslag van den heer Jac. Spijkerman ontleenen wij het volgende Het derde vereenigingsjaar onzer zwemclub kan niet als een der gun stigste jaren beschouwd worden. Op de allereerste plaats is het weer, vooral de eerste maand van het sei zoen. geheel tegen ons gekeerd ge weest. Dit bracht mede, dat bij velen vergeefs werd aangeklopt om de contributie en viel er alzoo een aan merkelijk ledenverlies te boeken. Dat per saldo het finantieel resultaat nog niet zoo slecht is geweest, is te dan ken aan het voorzichtige beleid. De inrichting werd regelmatig be zocht, doch niet zooals de vooraf- gaande jaren, hetgeen vooral gescho ven moet worden op het minder gun stige zomerweer het geheele seizoen door. De kostelooze kaarten werden niet in die mate uitgegeven als vroeger, hetgeen echter niet de uitwerking had zooals door het bestuur werd ver wacht. Het gemeentebestuur antwoordde verder, in gunstigen zin op ons ver zoek om de rente der leening aan onze vereeniging verstrekt, met ingang van Jan. 1926 van 6 pCt. te brengen op 5 pCt. De voorzitter dankte den heer Spij kerman hartelijk voor 't uitgebrachte jaarverslag, dat hij nog met zooveel ambitie heeft gemaakt, ofschoon hij van te voren wist dat er sjechts een paar menschen naar komen luisteren. Verkiezing bestuursleden wegens periodieke aftreding. De voorzitter zegt. dat de rooster van aftreding zoodanig is samengesteld, dat het Dagel. Bestuur om beurten moet aftreden. Aftredend zijn de heeren Jac. Spijkerman, Jud. van Delft en Drs. Gerard van Imbeeck, welke terstond herkiesbaar zijn. De heer Leijtens deelt mede, dat hij zijn ontslag heeft ingediend als bestuurslid der R.K. Werkliedenver. voor welke vereeniging hij als afge vaardigde zitting httil m de Zwem club. Een en ander brengt mee, dal spr. ook bedankt ais bestuurslid dei Zwemclub, hieibij geleid door de gedachte, dat naar spr. meening hif zijn taak ntet naar behooien kan vervullen. Spr. dankt hartelijk voor de prettige samenwerking met de overige leden, die, waal*noodig, ook zijn voorstellen hadden geapprecieerd. t Indien geen arbeidersvertegenwoor- diger meer in het Bestuur mocht zitting nemen, zoo hoopt spr. toch, dat men de belangen van deze categorie niet uit het oog zal verliezen. De Voorzitter zegt verrast te zijn over het plotselinge besiuit van den heer Leijtens, die hij heeft leeren ken nen ais een goed bestuurslid, al was hij nu niet direct een zwemmer van professie. Dan merkt de voorzitter nog op, dat men van de zijde der R K. Werkliedenvereniging niet die medewerking heeft ontvangen welke men er van had mogen verwachten. Wij hebben getoond, zegt spr., ook te voelen voor de belangen van den werkman. Dat de Werkliedenvereen. een lid heeft aangewezen om zich daaidoor te doen vertegenwoordigen woidt op hoogen prijs gesteld. Nude heer Lcijiens echter bedankt, zou dit contact verbroken worden, wat spr. niet wenschelijk voorkomt Juist omdai de werkman belang heelt bij een goede bad— en zweminrichting, is het ge wenscht dat de Werkliedenvereen. daadwerkelijke belangstelling gaat toonen. Spr. hoopt dat de heer Leijtens op zijn besluit terugkomt. De heer Leijiens dankt voor de waardeerende woorden, maar kan tot zijn spijt niet voldoenden tijd vinden om zijn functie naar behooren te kun nen vervullen. De voorzitter noemt 't jammer, dat de heer Leijtens tot du besluit is gekomen en vraagt of de Werklieden vereen. nu een ander lid zal voor dragen. De heer Spijkerman vraagt of'twe de aangewezen weg is om zich weder om met de Werkliedenvereen. in ver binding te stellen, aangezien men van die zijde zoo weinig medewerking heeft ontvangen. De heer Norb. Gragtmans zegt'top prijs te stellen om 't contact met de Werkliedenvereeniging te bewaren. De Voorz. uit zich in gelijken zin, een verbreking van 't contact komi spr. niet wenschelijk voor. Maar't feit blijit dat 't Bestuur der Werkliedenver. niet erg „zwemachtig" is, anders was er wel meer actie. De heer Leijtens raadt aan om een schrijven te richten aan genoemd Pestuur en om propaganda ie verzoe ken. Naar spr. meening zal de vereen, 't ook doen. De Voorz. zegt dat de goede wil wel aanwezig Is en dit voldoende reden is om 't contact te handhaven. Nogmaals dankt spr. den heer Leijtens. De heer P. Trtffers vraagt of het mogelijk is om de aftredende bestuurs leden bij acclamatie te herbenoemen. De Voorzitter antwoord bevestigend waarna de vergadering algemeene in stemming geeft met het voorstel van den heer Treffers. - Rondvraag. De Voorz. zegt dat getracht moet worden om een reserve fonds te ver krijgen, teneinde de noodige attractie te kunnen bieden. Spr vindt 't niet goed dat de prijzen worden betaald door particulieren, dit moet de vereen, zelf kunnen doen. Dan wijst spr. op de steeds ondervonden medewerking van de pers, waarvoor men dankbaar is. Er zijn volgens spr. nog te veel menschen die fictieve bezwaren hebben om lid te worden, leder lid moet, waar zich de gelegenheid voordoet deze bezwaren uit den weg ruimen. Voorts wijst spr op de guide leiding van den badmeester. Dan moet voor komen worden dat de menschen zich verfrisschen in de Loint of bij de haven in den modder springen. Vervolgens is het aller taak om meerdere leden te winnen het mag niet zoover komen dat men op het laatst de hulp van Waalwijks Belang zou moeteninroepen. Dan heeft men nog aan de gemeente verplichting dat de ver. zich minstens 10 jaar moet handhaven. De heer P. Treffers vraagt of het geen aanbeveling verdiend om een zwemcursus voor de jeugd op te richten. De Voorz antwoordt dat men er in principe wel iets voor voelt, maar dat er eenige practische bezwaren zullen zijn omdat men maar één badmeester heeft. De heer Treffers acht zoo'n cursus wel van belang, mede vooral omdat er ouders zijn die hun kinderen niet alleen naar de inrichting sturen. De voorzitter beaamt dit. De heer Treffers zegt, dat het zijne bedoeling is om voor een cursus een bepaald uur vast te leggen, dan zal er ook gebruik van worden gemaakt Verschillende besprekingen vloeien hieruit voort voornamelijk over de vast- stelling van dag en uur waarop lessen gegeven zouden kunnen worden. De voorzitter zegt, dat men dan zoowel een cursus voor jongens als voor meisjes moet openen. De heer Castelijns vraagt naar de mogelijkheid om ook op andere dan de vastgestelde uren van de zwem inrichting gebruik te kunnen maken. De voorzitter antwoordt dat zulks bezwaailijk i% omdat men toezicht mist. Is toevallig een bestuurslid aan wezig dan kan 't worden toegestaan maar dan op beperkte schaal. Na nog eenige besprekingen van hub houdelijken aard zegt de voor zitter dat de Zweminrichting a.s. Zaïerdag 15 Mei des nam. om 2 uur zal worden geopend Met een dankv/oord sloot de voor zitter deze vergadering. Deze week zal over de abonne mentsgelden worden beschikt. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de heeren L H. Both, (v m. Besoijen), of D R G. Lackamp, Grootestr. 180, Waalwijk. Jubileum. Heden, 11 Met herdenkt de heer A. Schaap den dag waarop hjj voor 12'/2 aar benoemd werd tot notaris te Waalwijk. Wij bieden den geachten ubilaris onze gelukwenschen. Schapen doodgebeten. Gistermorgen deden een tweetal honden in 't Loonsch hoekje bij Plantloon een aanval op een kudde schapen _van de heeren Timmermans alhier. De roofzuchtige dieren zagen in een kort oogenblik kans om zes schapen dood te bijten, of althans zoo te verwonden dat ze moesten worden afgemaakt.-De politie heeft een onderzoek ingesteld. Eenieder zij in zijn belang aangera den om geen honden mee naar de hei te nemen, of deze aan een band te houden. Baldadigheid. Bij een inwoner dezer gemeente is thans voor de derde maal een spion van de raam ontvreemd Deze flauwe aardigheid is thans in handen der politie. Werkeloosheid Naar het correspondentschap Waal wijk der lnieicom. Arbeidsbemiddeling ons mededeelt, waren bij dit corres pondentschap op 7 Mei 1927, al6 werkzoekenden ingeschreven Schoenmakers, (fabrieksarbeiders en thuiswerkers) 51. Los werkvolk 4. Machinisten 1. Opperlieden 2. Timmerlieden 1. tij i Metselaars 2. Grondwerkers 7. Kantoorbedienden 3. Jubité „De Etna". Ter gelegenheid van het 70 jarig bestaan van de N V. Ijzergieterijen en Emailleerfabiieken te Breda is een album in vierkleurendruk uitgegeven, «lal een duidelijk beelu geeft wat de firma beteekent vooral op het gebied der kachelfabricage. Bij de vervaardi ging der Etna kachels en haarden wordt speciaal de aandacht besteed aan de prima afwerking en vooral gelet op een constructie, welke gering brandstoffen-verbruik tengevolge heeft. Uit een overzicht welke voordeelen deze kachels bieden, blijkt, dat de aanschaffing van een Etna kachel be teekent Brandstoffenbesparirg. bezui niging, een voortdurend genoten geen onderhoud. Het boekje, met vele fraaie afbeel dingen wordt op aanvrage gratis toe gezonden, SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). De netto-opbrengst van de alhier ge houden*" bazar ten bate van de Chr. School bedraagt circa 900. J.l. Zaterdagmiddag speelde on ze Korfbal vereeniging „N.E.O." een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Korfbal vereeniging „B. L. E.VI." van Geertruidenberg. Het was een mooie en spannende wedstrijd, waarin van beide zijden hard werd gewerkt. De rust ging in met 30 vobr N.E.O. Na de rust werd door B.L.E.I. alles in het werk gesteld om der. achterstand in te halen; wat hen echter niet gelukte, daar ook N.E.O. wist, vol te houden en nog driemaal wist te doelen.Door B.L. E.l. werd ook tweemaal gedoeld, zoo dat deze wedstrijd eindigde in een ver diende 6—2 overwinning voor N.E.O. alhier. Een mooi begin voor dit sei zoen met het oog op de a.s. competitie. CAPELLE. J.l. Zaterdagmiddag ongeveer half een dreef over onze gemeente een luchtballon, welke daalde op een stuk land van het landgoed „Ravenbosch" op het eind der Dreef De ballon was bemand met 4 personen, afkomstig uit Munster. Nadat de ballon ingepakt was werd hij ter verzending naar het station Capelle-Nieuwevaart vervoerd. Naar men ons mededeelt zal de gemengde zangvereeniging „De Heide bloem" alhier onder leiding van den heer A. v. d Kolk uit Besoijen, deel nemen aan het met de Pinksterdagen te Kaatsheuvel te houden festival. Zaterdag 14 Mei zal in deze ge meente een collecte gehouden worden ten bate van het Drentsche veenkind om uitzending van zwakke kinderen van elke godsdienstige gezindte naar No. 38. Woensdag ll Mei 1927. 50e Jrg. SPRANG-CAPELLE. Het gemeentebe stuur van deze gemeente was zoo welwil lend een collecte toe te staan voor de Ver eeniging voor Bijbelverspreiding te Amster dam. De meisjes-collectanten zullen a.s. Donderdagmiddag met een busje rondgaan om een bijdrage, zoowel bij Hervormden als Gereformeerden. De meisjes die rondgaan, worden om 2 uur verwacht in de Consistoriekamer der Geref. Kerk te Capeileook die van Sprang.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5