Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m I f t De trom van dei Bankier. BIGGELAACfraTIE -.t.lKO FEUILLETO 50 et .pep half pond DOOR, ERMUHWÊ NUMMER 39. ZATERDAG 14 MEI 1927. 50e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: WAALWLJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adre«ECHO. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Reuter seint ons d.d. heden uit Sjang hai, dat de landingstroepen van den kruiser Sumatra daar vóór het vertrek van dat schip zijn geïnspecteerd door generaal Duncan. Deze sprak zijn groote waardeering uit voor het werk, dat de Nederlandsche strijdkrachten hadden gedaan in het belang van de handhaving van de orde in de buiten- landsche nederzetting. Aneta seint uit Batavia Hr. Ms. kruiser Sumatra vertrekt 12 Mei uit Sjanghai en blijft enkele dagen te Nagasaki. Tegen het einoe van Mei wordt de kruiser te Tandjong Priok verwacht. Het filiaal van het Kon. Ned. Met. Instituut te Amsterdam schrijft ons: De IJsheiligen zijn dit jaar precies op tijd gekomen en het ziet er naar uit, dat zij Europa nog niet direct verlaten zullen. Hooge druk over de Britsche Eilanden, lage druk over Scandinavië, waardoor een Noordelijke luchtstroom over een groot deel van Europa ontstaat, zijn noodig voor hun intocht en voortbestaan. Eén depressie uit het Noorden ko- inenüe en naai hei Zuidoosten - - over Scandinavië, Finland en Oost Duitsch land wegtrekkende, hebben wij verwerkt; een tweede nadert in het verre Noorden bij Röst en Haparanda. Deze zal zich waarschijnlijk weer in dezelfde richting als haar voorgangster bewegen, zoodat de Noordelijke lucht stroom weer versterking krijgt, na de onderbreking van heden en hetkoHde weer houdt aan. Dat de koude-inval gevoelig is, heb ben wij allen ondervonden in getallen uitgedrukt, vinden wij voor geheel Europa het volgendeOp 9 Mei was de gemiddelde temperatuur 0.6 gr. C. boven de normale; op 10 Mei 1.4 gr. C. en op 11 Mei 3.8 gr. C. onder de normale Deze waarden gelden voor des morgens 7 uur. De sedert 31 jaar te Amsterdam gevestigde drukkerij van M. Linden- baum Co. wordt, naar wij vernemen, difonh U. of (ie oed koop Slhobeep haop eens Cebn. v d.SÖï&geloap 1 Core da het programma Na het noenmaal ver trekt minister Lambooy weer naar Den Haag; de minister van koloniën zal dan de verschillende sociaal econo mische instellingen der Phtlips-fabrie- ken in oogenschouw nemen. 's Avonds 8 uur za-. de minister van koloniën voor de microphoon van den Philips kortegolfzend^r Oost- en West- lndië toespreken, een historische ge beurtenis, die mede ten bewijs zal zijn van het practische nut eener radiotele- fonische verbinding met onze koloniën. Bij aankomst van den minister zal de bij het Philips radiolaboratorium opgestelde Philtps-Harmonie eenige vaderlandsche liederen spelen, welke eveueens in onze koloniën gehoord zullen kunnen worden. Den Rumphiusiis met 36 com munisten, die geïnterneerd zullen worden, naar Makassar vertrokken. Onder hen zijn Boedisoejitro en Gon- sojoewono. In totaal zijn thans 1000 personen voor interneering voorge dragen. Hiervan is reeds van 250 het besluit tot interneering geteekend. De correspondent der N.R. Ct. te Brussel schrijft De annexionisten van het Comité de Politique Nationale blijken thans een geliquideerd. Naar de directie mede deelde, is dit besluit een gevolg van de groote klappen, die het bedrijf vooral in den malaisetijd heeft onder vonden. De gevolgen dezer liquidatie zijn, dat het technisch personeel over 14 dagen en het administratief personeel over een maand zal worden ontslagen. In totaal zullen 75 menschen door het liquidatiebesluit worden getroffen. Wij vernemen voorts nog. dat mo menteel onderhandelingen worden ge voerd omtrent de eventueele overname van het bedrijf. Indien deze bespre- kingen tot een gunstig resultaat zullen leiden, is het, naar de directie mededeelde, niet uitgesloten, dat een gedeelte van het personeel wordt ge handhaafd. Met den minister van marine a i. zal ook de minister van koloniën a s. Zaterdag een bezoek brengen aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. Voor Zaterdagmorgen staat een be zichtiging van de Philipsfabrieken op tochtje in of boven Noord Brabant voor te bereiden, Evenais voor Lim- burg het geval was, beginnen zij met de legende te verspreiden, dat de bevolking van Noord Brabant door de rest van Nederland wordt verdrukten: niets méér verlangt dan door de Belgen uit de klauwen van den overweldiger te worden verlost. Zoo schrijft de Action Nationale in haar nummer van deze week (waarin zij o.m. ook nog beweert, dat een half regiment Belgische troepen voldoende zou zijn om Maastricht te bezetten en er trouwens, met open armen door de autochtone bevolking zou worden ontvangen), onder den titel, in groote letters De stem van het andere België, dat „de echo's van Noord Brabant, het oude Nederlandsche Kempenland nog altijd weergalmen van de vreugde door de te Roosteren aangeplakte biljetten gewekt". „Ook wij" zoo zegt een zoogenaamde Noordbrabantsche correspondent, „zouden, evenals de Maastrichtenaren het deden, gaarne den luchtbode zien verschijnen, ons den wekroep uit het moederland bren gend, ten einde zeker te zijn dat het ons niet heeft vergeten". En zoo gaat het voort, ruim twee kolommen lang over „de Noord Bra banders, die niets van hunne Belgische eigenaardigheden hebben verloren" en dit trots 1648 en 1830 over „den Brabantschen slaaf, die uiigehongerd wordt door den protestantschen mees ter", enz. Aan het slot van het artikel wordt de hoop uitgesproken, dat, wanneer „het onafwendbare uur" zal zijn ge comen vermoedelijk in 1930 de agitatie tegen Holland algemeen en ijoed georganiseerd zal zijn entot.de bevrijding" zal kunnen leiden. De vrijzinnig-democraten en generaal Van Heutsz. Namens de vrijzinnig democratische fractie in de Eerste Kamer wordt be richt: De mededeeiing van den voorzitter der Eerste Kamer, welke den Indruk wekte, dat de vrijz.-dem. fractie zich bij de huldiging van de nagedachte nis van generaal Van Heutsz zal doen vertegenwoordigen,spruit hieruit voort, dat de v.-d. fractie niet verwittigd was, dat de voorzitter zulk een uitnoodi- glng tot de fractie voorzitters zou Pruimtabak richten. Genoemde fractie, ofschoon waar- deering gevoelend voor menig deel van het beleid van wijlen gouverneur- generaal Van Heutsz, wenscht even- wel aan de thans ontworpen huldi ging, nu deze tot een militaristische propaganda gemaakt wordt, geen deel te nemen. Generaal van Heutsz was natuurlijk een .generaal" en wordt daarom met militaire eer begraven. Wat een grootsch idee om daarom de nage dachtenis van zulk een man nu niet mee te huldigen Het nieuwe spoorboekje. De Offictëele reisgids der Neder landsche Sooorwegen voor den op 15 dezer Jngaanden zomerdienst is ver- schenen met de reeds op de klokken der stations aangebrachte nieuwe tijd aanduiding, volgens welke de dag niet meer in twee maal twaalf, maar in vierentwintig uren verdeeld wordt Bij treinen, welke na middernacht loopen, is het uurcijfer voor het tijdvak van middernacht tot 1 uur 's nachts aan gegeven ais 0 Op 15 Mei zal tevens de zomertijd worden ingevoerd, volgens welke 11.00 u Amslerdamsche winter- tijd is 12 00 u. Amsterdamsche zomer- tijd is 11 u 40 West-Europeesche zomertijd (België. Frankrijk en Enge- land) is 11 u 40 Midden-Europeesche tijd (Duitschland) Leest en verspreidt het tegenwoordig prachtig Geïl lustreerde Sportblad „ONS ZUIDEN". WaalwUkstke en Langstraatscbe Courant Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. PrUs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1,50. BiJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN EET ZUIDEN itteSter OVERTREFT ALLE ANDERE in SMAAK «n STEVIGHEID It*. •TOONT»»"»»*»"** T— OF 57) Raoul toonde zich die hartelijke ontvangst waardig. Al ontbrak bem een verfijnde op voeding, tocli bezat bij de bijzondere gave alle9 gauw aan te nemen en bet ontbrekende te verbergen. Met bijzonder talent wist bij de karakters der verschillende menschen te doorgronden, zoodat bij weldra in ieders gunst was. Na acht dagen stond hij vooral in die van myn heer Fauvel, was intiem met Abel en Lucien en had Prosper Bertomy den kassier, die iederen avond bij zijn chef aan buis kwam, reeds verleid. Mevrouw Fauvel was, tengevolge van den goeden jndruk, dien Raoul maakte, haast verzoend met bet denkbeeld, Louis' plan ge volgd te hebben. Zij zou zich er echter maar korten tijd over verbeugen. Sedert Raoul, dank zij de kennissen zijner nieuwe vrienden, Abel en Lucien, met rijke jongelui in aanraking kwam, begon hij, in plaats van zicb te verbeteren, hoe langer hoe meer geld uit te geven. Hij speelde, soupeerde, vertoonde zicb bij de wedrennen en het geld gleed tu99cbeu zijn vingers als zand weg. Hij hield dus niet op, zyn beschermster om geld te vragen. Eerst bad zij het liein gaarne gegeven, zonder te tellen, maar me vrouw Fauvel begon te beseffen, dat zij op moest passen, niet te veel te geven. Die rijke vrouw, over wier diamanten men sprak, die de mooiste sieraden uit Parijs be zat, leerde bet ongelukkigste gebrek kennen de noodzakelijkheid, een geliefd persoon iets te moeten weigeren. Haar man rekende haar uitgaven nooit na. Den morgen na baar huwelijk had hij haar een sleutel van zijn schrijftafel ge geven en sinds dien ^jd nam zij er uit, wat zij noodig bad, zoowel voor bet huishouden als voor haar persoonlijk gebruik. Maar daar zij altijd zeer bescheiden was geweest, zoodat André er baar zelfs mee plaagde, daar zij bet huishouden altijd met bijzondere zuinigheid gevoerd bad, kon zij nu toch opeens veel grootere sommen ge bruiken, zonder dat dit opzien zou'verwek ken. Mijnheer Fauvel, de vrijgevigste mil- lionnair bad zicb stellig verheugd, als zijne vrouw eens een dwaasheid begaan zou, maar bij had er tocli een verklaring voor kunnen eisclien. En door een klein toeval zou de bankier ontdekken, boe de uitgaven van zijn huis opeens stegen. Wat zou zij moeten antwoorden, als hy naar de oorbaak vroeg. En Raoul had In drie maanden een klein vermogen verslonden. Had hy zicb niet net jes moeten inrichten? Hy bezat niets, even min als een schipbreukeling. Hy had een paard willen hebben en een rytulg; hoe kon zy hem iets weigeren! Daarna kwam hy eiken dag met een nieu we gril. Als mevrouw Fauvel 9oms aarzel de, nam Raoul een treurige houding aan, vulden zfjn oogen zich met tranen en zy was overwonnen. Als by berouw had, beklaagde zy hem. Hy had ook zooveel ontbeerd, zoodat zy hem ten slotte troostte en verontschuldigde. Ach, zei hy dan, wat z.yn uw Zoons ge lukkig, zy zyn door een gouden poort bet leven binnen getreden. Hun ontbreekt niets, noch de achting der wereld, bun behoort de toekomst. Maar ongelukkige, wat mist ge dan, riep mevrouw Fauvel wanhopig uit. Alles! Oppervlakkig niets, in waarheid alles. Wat ou er "van my worden, als ik u niet had, u, myn weldoenster, myn goede engel? En in zulke oogenblikken was zy tot alles bereid. Het voorjaar naderde en zy verzocht Raoul in de buurt van haar landgoed Saint Germain te komen wonen, zy was op tegen spraak bedacht, maar deze kwam niet. Dat voorstel scheen hem te behagen en eenlgen tyd daarna zeide hy haar dat by een kleine villa in Vesinet had gebuurd en er zyn meu belen zou laten brengen. Zoo zal ik dan dikwyis by u kunnen komen, vleide hy. Zy genoot te meer, daar Raouls uitgaven in den laatsten tyd verminderden, tot dat by eens naar de wedrennen ging en 2000 francs verloor. Nu, zei mynheer Fauvel, al9 iemand die weet, dat zyn geldkast goed gevuld is, mama Lagors zal het wel betalen, moeders zyn nu eenmaal geschapen om voor hunne zonen te betalen en onbewust van de uit werking zfjner woorden op zyn vrouw, die doodsbleek werd, vervolgde by Maak u niet ongerust, als ge geld noodig hebt, kom dan maar by my, ik zal bet u wel leenen. Wat kon mevrouw Fauvel daartegen zeg gen? Had zy volgens Clamerans wil niet ge zegd dat Raoul zeer ryk was? Waarom was zy gedwongen de waarheid te verbergen? Nu bemerkte zy eerst, in welke val zy geloopen was en er niet meer uit kon. De woorden van den bankier waren overi gens aan geen doove gezegd. Tegen bet ein de der week zocht Raoul zyn oom op en leende 10,000 francs van hem. Toen mevrouw Fauvel die brutaliteit ver nam, sloeg zy wanhopig de handen in el kaar. Myn God, wat doet by met zooveel geld, riep zy uit. Sinds eenlgen tyd kwam Clameran wei nig by den bankier. Mevrouw Fauvel be sloot hem om een onderhoud te verzoeken. Zy hoopte, dat die energieke man. <lio zyn plicht als opvoeder zoo ho^g opvatte, er in zou slagen, Raouls verkwistingen te stuiten. Toen hy vernam wat er voorviel, scheen hy nog onrustiger dan mevrouw Fauvel te zyn. Er had een hevige scene tusscben bem en Raoul plaats. Maar de argwaan van mevrouw Fauvel was opgewekt en het scheen haar hoe het mogeiyk was, begreep zy zelf niet of die twee mannen onder bun hevigen toorn en bittere woorden en bedreigingen door, tegen elkaar lachten. Zij durfde niets zeggen, maar deze twy- fel, die in baar geest drong, als een druppel van een snelwerkend vergif In de Ingewan den, voegde nieuwe smart by bijna niet te verdragen pynen. Op Raoul kon zy niet boos zyn, den markies alleen beschuldigde zy, de zwakheid en onervarenheid van zyn neef te misbruiken, zy moest zichzelf be kennen, dat zy op alles bedacht moest zyn. nu zy van de geheimhouding van zulk een man afhing. Tevergeefs vroeg zy zich af. wat zyn doel was. IIy zelf verklaarde haar dit echter spoe dig. Nadat Clameran eens bitterder dan ooit over Raoul geklaagd bad, nadat by -me vrouw Fauvel getoond had. aan den rand van welken afgrond zy zicb bevond, ver klaarde de markies, dat by slechts één mid del wist, een treurigen afloop te voorkomen. Dat middel was. dat by Clameran, Ma deleine zou trouwen. Reeds lang was mevrouw Fauvel op al lerlei verrassingen voorbereid, maar indien zy voor zichzelf ook alle hoop op geluk op gegeven had, haar familie wilde zy niet opofferen. Die onverwachte verklaring van Clame ran trof baar dus byzonder, zoodat zy ver ontwaardigd. uitriep Mynheer, hebt u kunnen gelooven, dat ik u nog langer in uwe schandelyke plan nen zal helpen? De markies antwoordde kalm: it wat voor vrouw denkt u dan wel te spreken? Ja zeker, myzelf heb ik opge offerd, myn huisgezin zal echter niet on- l der dat geheim lijden. Mevrouw, zou het dan zoo een gr<x>t ongeluk voor mejuffrouw Madeleine zyn, markiezin de Clameran te worden? Myn nicht, mynheer, beeft aelfs reeds haar toekomstigen echtgenoot gekozen, /y bemint den beer Prosper Bertomy. De markies haalde verachteiyk de schou ders op. Kalverliefde, zei by. Zij gehoorzamen, waar u beveelt. Ik wil het niet Pardon, hernam Clameran met diepe stem, nauwelijks meester zyn woede en on geduld te verbergen, laten wy onzen tyd niet met nuttelooze praatjes zoek maken. Tot nu zyt u nog altijd begonnen, u tegen myn plannen te verzetten, en zyt tocli ge ëindigd, met my volkomen geiyk te geven. Ook ditmaal zult u wel zoo goed zyn toe te geven. Neen, antwoordde mevrouw Fauvel flink, neen. Iiy deed, alsof hy baar niet hoorde en vervolgde Dat ik zoo aan dit huweiyk hecht ls, omdat het noodig is, orde op uwe zaken, zoowel als op de onze te brengen, die beide op dit oogenblik zeer verward zyn. Het geld waarover u beschikt, is niet voldoen de, om In de uitgaven van Raoul te voor zien, dat moet u tocli reeds gemerkt heb ben. Er zal een oogenblik komen, waarop u hem niets meer geven kunt, waarin het u oninogeiyk zal zyn, uw echtgenoot nog lan ger te verbergen, wat gy uit uw huishoud- kas leende. Wat moet er dien dag gebeuren? Mevrouw Fauvel huiverde even. Dien dag zag zy reeds zeer naby. Iiy vervolgde intusschen: Dan zult u inzien dat ik geiyk heb ge had dit te willen voorkomen. Mejuffrouw Madeleine is ryk, baar bruidschat zal my toestaan het tekort aan te vullen. Ik ben liever verloren, dan door zulke middelen gered. Maar ik zal niet toestaan, dat u ons allen zoudt verraden, wy hebben ons tot een gemeenschappelyk werk verbonden, mevrouw, vergeet dat niet. De toekomst van Raoul. Spaar nog verder aan tc dringen, myn besluit staat vast (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 1