25-JARIG JUBILEUM van den ZeerEerw. heer A. Kuijpers, als pastoor der St. Antoniusparochie. 38. ZATERDAG 14 MEI 1927 50e Jaargang. TWEEDE BLAD. PASTOOR KUIJPERS. De Zilveren Jubilaris! „Moge ik gelukkig onder U leven „God tot glorie, mij ter zaligheid, tot heil". Met deze woorden aanvaardde pastoor Kuijpers op 28 April 1902, zijne geestelijke bediening als pastoor der nieuwe Sint Antonius parochie en wij zijn overtuigd dat Z.Eerw. met voldoening deze woorden in zijn ge heugen zal terugroepen, wanneer hij neerziet op deze 25 jaren, waarin hij de beteekenis dezer woorden omzet tend in daden, gelukkig heeft geleefd te midden der zijnen, gewerkt heeft tot Gods glorie, tot heil zijner paro chianen en eigen zaligheid. Ontegenzeggelijk heeft de jubilaris hard en veelzijdig gearbeid in zijne parochie, voor zijne kerk. voordeuit- ütelUtng uer devotie tot den li. Anto- nius, hier en elders alles heeft hij in 't werk gesteld om den godsdienst te brengen en te behouden in de harten der hem toevertrouwde geloovigen en zooveel mogelijk hen af te houden van den steeds groeienden overdaad der wereldsche vermaken. Hij is geweest al die jaren de Vader en de Herder, der zijnen, zooals Z.Eerw. den volke verkondigde bij zijn plechtigen intocht als pastoor uit de heer P. Wijten, die in deze dagen zeker niet zal worden vergeten. De ZeerEerw. pastoor droeg zorg voor de vestiging der Eerw. Zusters van O L. Vrouw van 't H. Hart, een weldaad voor de parochie en de ge- heele gemeente om hare nooit vol prezen hulp voor de zieken, voor de Bewaarschool, voor de oprichting der H. Kindsheid, der Vrouwenvereeniging. het meisjes- en jongenspatronaat, de stichting der 3e orde, van den missie- naaikring. Een prachtige nieuwe kruis weg werd geplaatst, een prachtig zusterklooster gesticht, enz. Wij denken ADR. DE GRAAFF. Vanaf de oprichting dus 25 jaren, Kerkmeester der St. Antoniusparochie. mogen erkend en gehuldigd. Na 25 jaren, waarin meermalen de dood dreigde, wij herinneren aan zijn ernstige ziekte in 1906, kan pastoor Kuijpers met vreugde terugzien op z'n afgelegde baan, op z'n werk als herder en pastoor. Wij brengen den jubilaris op dezen gewichtigen dag onze hartelijkste ge- lukwenschen. Moge hij nog vele jaren in goede gezondheid met denzelfden ijver zijn dierbare parochie besturen, moge hij in den jubel, de feest-uitingen van deze dagen een bewijs zien van de 9. Meisjeskoor. 10. Missienaaikring. 11. R K. Vrouwenvereeniging. 12. Rijtuig met Comité. 13. Harmonie St. Jan, v.m. Baardwijk. 14. R K. Parochiaal Zangkoor. 15. Gardes d'Honneur. Voor de ontbinding van den stoet Feestlied door alle aanwezigen. KEEKE (Cornelia Franken). Gedurende 25 jaren Pastoor Kuipers* trouwe en eerlijke dienstbode. Kerk, Pastorie en H. Hart-Monument op het St. Antoniusplein in de St. Antonius-Parochie. voorts aan de oprichting van 't H. Hart monument, en velschillende vereeni- gingen, welker steun en voorstander hij was.- Wat is er gewerkt moeten worden, als een parochie zich uitbreidt van 400 tot 1200 communicanten en men Het Zusterklooster in de le Zeine. oude pastorie van St. Jan in zijne nieuwe parochie van den H. Antonius. Hij heeft hier gewerkt voor 'tziele- heil van groot en klein, door voor beeld en werkzaamheid, vroomheid en priesterlijke deugd en ook op ander terrein was zijn arbeidzaamheid van groot belang voor zijne parochianen- Wij noemen de uitbreiding der broederschap van den H. Antonius, de telkenjare terugkeerende en aan groeiende processie, waarin hij zoo krachtdadig werd gesteund door de directrice der broederschap, mevrouw Timmermans-van Turenhout, die zulk een groot aandeel had in de bevesti- gng dezer devotie en daardoor der kerk en parochie zelve, en aan welker nagedachtenis een eerbiedig dank- en huidewoord mag worden gebracht. Die steun voor kerk en parochie genoot de nieuwe pastoor ook in hooge mate van wijlen den WelEd. draagt daarvoor alleen de zorg. In 1903 waren er o.m. 728 zielen, 546 communicanten en 19 doopsels en in 1926 1625 zielen, 1160 communicanten en 53 doopsels. Wat is er gedaan moeten worden om de sociale nooden van den tijd mee te helpen lenigen, de geest des tijds in goede banen te leiden en de geloovigen af te houden van 't pad dat men voor 't zieleheil ten verderve acht. Voor dit alles mogen wij den ZeerEerw. heer pastoor Kuijpers, dien wij voor 25 jaren in ons blad, in arti kelen en in uitvoerige verslagen 't wel kom toeriepen en voor wien wij ook toen de beste wenschen koesterden, open lijk dank en hulde brengen. Hij heeft door dit werken groote verdiensten gehad voor 't zieleheil der zijnen, voor 't katholieke leven in onze plaats, maar niet minder voor de geheele gemeenschapverdiensten, die openlijk hartelijke genegenheid en dankbaar heid zijner parochianen, de waardee ring van 't vele goede door hem voor de zijnen verricht. Ad muitos Annos ZATERDAG 14 MEI. Samenstelling van den stoet aan de le Zeine te circa 3 uur, die vandaar trekt naar de Pastorie, alwaar 1. Toespraak en Feestlied door de meisjes. 2. Toespraak en Feestlied door de jongens. Volgorde van den stoet: 1. Gardes d'Honneur. 2. Rijtuig met Kerkmeesters. 3.- Eerw. Broeders met kinderen. 4. Vaandel van den H Antonius met de leden van het H. Sacrament. 5. Jubilaris met Familie en jubilee- rend Kerkmeester, vergezeld door de Eerewacht. 6. Harmonie St. Crispijn. 7. Eerw. Zusters met kinderen. 8. Rijtuig met Comité. LOUWKE VAN DER GELD, vanaf de oprichting der St. Antonius parochie de gedienstige en eerlijke stoelenzetster. 9'/s 2. 3. G. VERHOEVEN, 25 jaar onafgebroken Koorzanger der St. Antoniuskerk. ZONDAG 15 MEI. 9'/4 uur. De Harmonie St. Crispijn en Bruidjes geleiden den Zeer Eerw. Jubilaris van de Pastorie naar het Kerkgebouw, uur. Plechtige Hoogmis. Onmiddellijk na de Hoogmis: 1. Feestlied door alle aanwezigen. Aanbieding van het cadeau der Parochie door den ZeerEerw. Heer L. Dumoulin S. J. Feestcantate door hetversterkte R.K. Parochiaal Zangkoor. 12'Ja—2 uur. Receptie. 5 uur. Plechtig Lof. Na het Lof Cantate door het Meisjeskoor. V\2 uur. Uitvoering op het Kerkplein door de Harmonie St. Crispijn, in vereeniging met de Liedertafel Oefening en Vermaak, het R K. Parochiaal Zangkoor en het Meis jeskoor. Programma (Door den Harmonie „St. Crispijn„): 1. Salut a Villedommange, Marche A. Lefébre. 2. Fantasie sur l'Opéra Tannhaüser R. Wagner. 3. Potpourri sur l'Opera „Le Carillonneur de Bruges" A. Clement. Door het versterkt R.K. Zangkoor der St. Antoniuskerk) 4. Feestcantate C. Haagh S S.R. 5. De Almachtige W. Reiniers. 6. Opwaarts R. Hol. (Door de Liedertafel Oefening en Vermaak) 7. Deus in nomine tuo W. Kools. o a. Die Mühle im Thale Komzak. b. Waldesrauschen Ulrich. 9. Minnezangers Meilied Olman. (Door het Dameskoor): 10. Feestcantate Cath. v. Rennes. (Door de Liedertafel Oefening en Vermaak): 11. Omhoog G. Heinze. 12. Het vendel op den thuismarsch Th. v. Wamel. 13. De Rots in Zee R. Hol. (Door de Harmonie St. Crispijn): 14. Eola, Valse roumaine J. Kessels. 15. Potpourri sur des motifs d'Opéra Verdi. 16. Nous Voila, Marche A Eenhaes. Jaarverslag R.K. Leergangen. Aan het jaarverslag der R.K. Leer gangen over 1926, ontleenen wij het volgende In den loop van 1926 hebben de R.K Leergangen een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den Edel.HoogAchtbaren Heer Mr. R. B. Ledeboer in leven advocaat generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, die vanaf 1917 als Curator der Stich ting fungeerde. Groot zijn zijne verdiensten geweest voor de zaak, die aan het Curatorium ter behartiging werd toevenrouwd. Vol enthousiasme werkte hij mede aan de plannen voor de R.K. Handelshoge school, welke instelling hij in 1927 hoopie mede tot stand te brengen. Het heeft zoo niet mogen zijn God heeft het anders gewild. Dankbaar zullen wij blijven herden- ken het vele en goede, dat Mr. Lede boer voor de R.K. Leergangen heeft gedaan. Het Rectoraat werd ook in 1926 tot groote tevredenheid van Curatoren vervuld door den ZeerEerw. ZeerGel. Heer Dr. Tn. Goossens, Docent voor Geschiedenis, die tevens als Leider der Afd. Algemeene Wetenschappen en als Bibliothecaris optrad. Als leider der Afd. Beeldende en Bouwende Kunsten trad op de Heer H. C. Bonsel; als leider der Afd. Han delswetenschappen, de Heer C. v. d. Eeden; als leider van het Muziekcon servatorium, Afd Profane Muziek, de Heer W. v. Kalmihout, als leider Afd. Kerkmzlek de WelEerw ZeerGel Heer Dr. A. Smyers; als leider der Afd. Gymnastiek, de Heer J. Nijsten. Over 1925/26 bedroeg 't aantal leer lingen 649, tegen 611 ingeschrevenen van het vorige cursusjaar. De ongunstige finantiëele uitkom sten over 1925 welk boekjaar een tekort opleverde van niet minder dan f 7.621.42 noopte het Curatorium tot verschillende bezuinigingsmaatre gelen. Zoowel van de gewone als van een deel der buitengewone docenten werd een offer gevraagd in den vorm eener salarisverlaging, een maatregel, die althans voor de gewone docenten ten deele werd gecompenseerd door eene ten behoeve dier docenten gesloten levensverzekering. Waar een pensioenregeling voor het personeel der Stichting tot nu toe ontbreekt, en zonder groote finan- ciëele offers ook niet tot stand te brengen is. meende het Curatorium door eene levensverzekeringsovereen- komst eenigszins in de bestaande leemte te moeten voorzien. Reeds hiervoor werd melding ge maakt van de opheffing der functie van Administrator, een maatregel even eens ter wille van de bezuiniging genomen. (1) Tot de betere financiëele uitkom sten van het afgeloopen boekjaar werd voorts bplangrijk bijgedragen door de 1 Mei 1926 ingevoerde tariefs verlaging der Nederlandsche Spoor wegen, waardoor aan reiskosten f 1900.— minder werd uitgegeven, dan geraamd was. Tenslotte overtroffen, dank zij het niet onbelangrijk toegenomen aantal studenten, de ontvangsten aan lesgel den pl. minus f4000.— de raming. De verdere inkomsten en uitgaven vertoonden geen belangrijke wijzi gingen. Behalve den krachtigen steun in den vorm van een jaarlijksche subsidie van f20.000 mochten wij van de Gemeente Tilburg voor de Afdeeling Gymnastiek nog een speciale subsidie ontvangen tot een maximum van f 1560.-. De Echo van het Zuiden. Feestprogramma.

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 5