- rr r 'ONS -msa VLO EI-C A RTO NS De Provincie Noord-Brabant kende ook voor 1926 een subsidie toe van f 10 500.-. De Provincie Limburg handhaafde haar subsidie op f200.— per geslaag den leerling der Limburgsche cursus sen M O., terwijl daarnaast het sub sidie van f500 voor de cursussen Gemeente -Administratie werd gecon tinueerd. Tenslotte maken wij metdankbaarheid melding van het subsidie der Kaïakom- benstichting te Valkenburg, die mede ten doel heeft het bestudeeren der Economie vooral in Tilburg, alsmede van het subsidie der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg e o. ten behoeve onzer Academie. Examens, Na het aan examens bijzonder drukke en vruchtbare jaar 1925. waren er ln het Kalenderjaar 1926 minder examen- candidaten, die echter hun werk over het algemeen met gunstigen uitslag bekroond zagen. Er slaagden voor Acte M. O. Nederlandsch 5 Fransch A 1 Engelsch A 5 Geschiedenis 7 Aardrijkskunde 2 Wiskunde K. I 4 Wiskunde K V 1 Natuurwetenschappen K. Ill 1 Boekhouden 4 Staatsinrichting 2 Staathuishoudkunde 1 Gymnastiek 1 Teekenen 1 Nij verheidsonder wijsvakken. Bouwkundig Teekenen N III 3 Akte L. O, Teekenen 1 Notariaat: 2e gedeelte. Gemeente Administratie. Noord Brabant 2 Limburg 5 Eigen diploma's. Paedagogiek A 2 Piano L O. Ie ged. 3 2e ged. 2 Solozang L.O. Ie ged. 1 Organist 1 De verslagen der Docenten zijn over het algemeen vol lof over den ijver der studenten, die dikwijls onderzeer moeielijke omstandigheden huns'udie moeten doen. Zoo nu en dan komt nog al eens een geval voor, dat een onderwijzer niet het noodige verlof kan krijgen om een cursus te volgen, wat er dan toe leidt, dat hij slechts in staat is om eenlge lessen bij te wonen of geheel van verdere studie moet afzien. Mede werken van de schoolbesturen of de inspectie in dezen, zou zeerwensche- lijk zijn. De leermiddelen voor de cursussen zijn over het algemeen in voldoende mate aanwezig. Haarlem de vijfde stad van Nederland. Men meldt uit Haarlem: Volgens een officieele opgaaf telt het door de jongste grenswijziging ver groote Haarlem sinds 1 Mei 111.242 inwoners en is dus de vijfde stad in zielenaantal van Nederland. Op 30 April van dit jaar, dus den laatsten dag voor de annexatie telde Haarlem 80 055 inwoners. Bij de grenswijziging zijn er bijgekomen: uit bchoten 20 964 inwoners, uit Spaarndam 752, uit Heemstede 5509, uit Bloemendaal 2544, uit Haarlemmerliede 1418. ln antwoord op de vragen, gesteld in het eindverslag nopens het wetsontwjrp, houdende wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van marine en van oorlog en van de instelling van een departement van defensie, heeft de minister van oorlog en van marine a. i., de heer Lambooy, het volgende aan de Tweede Kamer meegedeeld Indien de samenvoeging tot stand komt, zullen de generale staf en de marinestaf naast elkander blijven be staan, terwijl voor een zeer nauw con tact zal worden zorg gedragen. Inzake het aan de orde stellen van aanvragen omtrentnieuw materiaal voor de defensie van Ned. Indië blijft de huidige gang van zaken onveranderd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een circu laire gezonden aan de gemeenten, welke met steun van het Rijk werk verschaffen, waarin hij de aandacht vestigt op klachten van de Rijkscom- missie Werkverruiming dat sommige gemeentebesturen, wier gemeenten o.m. subsidie Rijkssteun ontvangen, hunnerzijds niet in zulke mate blijk geven het algemeene streven der Re- geering, waarvan o.m. het bestaan dezer commissie een bewijs is, te steunen als de commissie zou mogen verwachten. Meermalen komt het voor, dat ge meentebesturen, die belangrijke orders hebben te plaatsen en waarnaar ook buitenlandsche ondernemers dingen, naar het buitenland worden vergeven, omdat het betrokken gemeentebestuur niet tijdig overleg met de commissie heeft gepleegd. De Commissie heeft de overtuiging dat, zou dat overleg tijdig hebben plaats gehad, menigmaal een order voor de Nederlandsche nijverheid zou kunnen zijn behouden. De minister betreurt dit gebrek aan medewerking, hetwelk zelfs nu en dan moet worden geconstateerd bij ge meentebesturen, die met steun vanwege zijn Departement werk aan werkloozen verschaffen. Hij deelt ten slotte mede te zullen overwegen verderen steun in de kosten van werkverschaffing aan diegemeenten te onthouden, van welke mocht blijken, dat zij niet het hare doen om hare bestellingen, voor zooveel mogelijk, aan onze industrie op te dragen. Hij zal moeten aannemen, dat voldoende me dewerking niet wordt verleend, indien het gemeentebestuur bij voorkomende gelegenheid niet tijdig met de Rijks commissie Werkverruiming in overleg treedt. Eenige Fransche invoertarieven verlaagd. Naar uit Parijs van bevoegde zijde wordt gemeld, heeft de Fransche Re geering in het tariefontwerp. dat voor het einde van deze maand bij de Fransche Kamer in behandeling zal komen, alsnog eenige wijzigingen aangebracht. O a zijn de tarieven voor gloeilampen met 25 °/o verlaagd en is het invoer recht voor cacaopoeder en cacaoboter van 450 francs tot 320 francs per 100 K G. verminderd Ook in het tarief voor sanitair aar dewerk is een kleine wijziging aan gebracht. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. Als een hoogfeest in~den cyclus van het kerkelijk jaar, zoo staat deze kerk in den krans van haar geburen, het Sursum corda, dat zij verkondigt, Is klemmender van voordracht en van meer wijding in den toon. En het is goed, dat er ook nog zulke kerken worden gebouwd, so- lemneele-missen van kerken, kerken, die een heroieke vereerings act zijn, kerken, die aan „la grande chapelle du ciel" doen denken, kerken, die de majesteit Gods beduiden. De afmetingen der kerk ruim 80 M. diepte bij 35 M. breedte en 19 M. hoogte van vloer tot gewelfsluitsteen zijn zeker niet alledaagsch. Maar zij zouden toch het indrukwekkende van het intérieur alléén niet verklaren het is veeleer het fraaie rtytme in de ruimte ontwikkeling, waardoor beurte lings op ééne der drie dimensies de volle aandacht wordt gevestigd, dat deze kerk een zoo grootsch aanzien geeft. (Wij nemen bovenstaand over, omdat het naar ons van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, geheel wel slaat op onze kerk. Mede in verband met den grootschen opzet van onze kerk is 't volgende stukje uit .de Kampioen" wel aardig) Een stukje uit Een mooie Fransche reisbeschrijving. In de .Kampioen" No. 16 van 22 April j.I. treffen we een mooie Fran sche beschrijving per fiets, doorMau- rits Parser, waaruit we hieronder laten DE PLECHTIGE KERK-CONSECRATIE. Mgr. Diepen begeeft zich Zondagmiddag door een rij van huidjes naar de Kerk, om daar lithurgisch door de Geestelijkheid ontvangen te worden. Melkbeslui t. Stalver betering De Directeur van den Keurings dienst voor Waren te 's Hertogenbosch raadt belanghebbende veehouders, die voornemens zijn dezen zomer hun stal te verbouwen, dringend aan zich tevoren te wenden tot de H H. Rijks- zuivellandbouw- of veeteelt-consulen ten of tot de Vereeniging voor Stal- verbetering in Noord-Brabant. Adviezen, plannen en begrootingen worden alsdan kosteloos verstrekt. Voor nadere inlichtingen kan men zich ook wenden tot een der Coöp. Zuivelfabrieken of tot den Directeur bovengenoemd BUITENLAND. Het gezantschap bij 't Vaticaan blijft in Engeland gehandhaafd. Aan Chamberlain is vanmiddag in het lagerhuis de vraag gesteld, of de handhaving van een gezantschap bij het Vaticaan thans als een zaak van duurzamen aard moet worden be schouwd. Chamberlain beantwoordde deze- vraag met ja. De regeering is niet van plan het gezantschap bij den H. Stoel in te trekken. Het is in een tijd van internationalen strijd nuttig bevonden om dit gezantschap te vesti gen en dit thans terug te trekken, zou als een beleedigende handeling moeten worden beschouwd. Welke ook de indivldueele opvat tingen omtrent de Roomsche Kerk mogen zijn, kan er geen twijfel bestaan, dat het Hoofd van deze Kerk een groote macht in de wereld vertegen woordigt en door vele millioenen Engelsche onderdanen wordt vereerd. KUNST EN LETTEREN. Uit „De Katholieke kerken in Neder^ land" door Dr. Jan Kalf. De Parochiekerk van den H. Vitus te Hilversum. Eene kerk als een kathedraal, naar afmeting, opvatting en waardigheid. Ik kan het niet helpen, wanneer ieder hoofdstuk van dit boek tenslotte mocht blijken erait te zien als een eenvoudige platte ring, waarop een prachtig, vonken-sparkelend juweel zou zijn gezet en dat juweeleen werk van Cuypers. Het is toch niet mijne schuld, dat het edel geaarde, het grootsche, het hoog reikende, zelfs waar het niet tot volkomenheid kwam, aan zichzelf den luister ontleent om het goede, maar gewone, het deugdzame, maar niet verhevene, geheel te doen verbleeken. Ingezonden Mededeelingen. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mifnhardts Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. volgen een klein stukje over Amiens. We gaan verder, langs een der vele vertakkingen of kanaaltjes („hortillon- nages") van de Somme en vinden in de- rue Condé l'Ancien hotel Morgan een particuliere bezitting, interes sant specimen van bouwwerk met torentjes en spitsjes uit het eind der 15e eeuw. Via de Place Marché aux Cheveaux, waar ze dien Zaterdag avond van alles, behalve paarden, ver kochten, bereikten we „la cathédrale Notre-Dame". Een bouwwonder van omstreeks 1218. Een dier onvergete lijke monumenten van strengen schoon heidszin en puur Godsgeloof der mid deleeuwen. Een mirakel van gothische bouwkunst. Een der schoonste kerken der gansche wereld. Chef d'oeuvre der bouwmeesters Robert de Luzarches, de Cormont en zijn zoon, Renault. .O, rechtlijnig kerkje met uw schuine dakje, ergens achter in plan Zuid ginds in mijn Amsterdam, even verwijlen mijn gedachten bij u en ik zou u willen smeeken, pro beer onzichtbaar te zijn, zooals Oberon, in Shakespeare's Midsum- mernightsdreamtrek een sluier over u heen;.of wordt een keurig behuisd 3 étagewoninkje want een kerk neen een kerk moet zijn als deze cathédrale Notre-Dame. O, rechtlijnig kerkje stort u niet op mij verpletter mij niet, om dat ik in vervoering raak voor dit gedicht van lijn en vorm in steen dit monument van cultuur en gij mij als uiting onzer 20ste- eeuwsche bouwkunst toch waarlijk een weinig schrieltjes en schraaltjes voorkomt." M. M. Wij hebben ontvangen eene schitterende collectie Engelsche en Amerikaansche VOOR RECLAME-DOELEINDEN. Wij zullen U gaarne onze pracht-collectie toonen. Aanbevelend, WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN Alle correspondentie te richten aan Oom Wim, „De Echo", Waahmjk.) CORRESPONDENTIE. Toosje van Mersbergen. Ik wist wel Toosje, dat jij ook weer van de partij zoudt zijn, al kwam je dan op het laatste nippertje. In het oplossen van de raadsels waart gij ditmaal minder gelukkig. Toosje, waarom heb je 't rebusje voor Afd. A niet opgelost „Lentegrap" hoop ik binnenkort een plaatsje te kunnen geven, maar je begrijpt dat er nog veel op plaat sing wacht. Vele groeten ook voor thuis. Francis Hamburg. De oplossingen waren bijna goed, Francis, maar.... 't lot had hier te beslissen. Misschien zijt ge een vol gende maal gelukkiger. Dag, Francis Jozef Swolfs, Tongerlo. Welkom jonge vriend en hartelijk dank voor Uw vriendelijk schrijven. Dat opstel is heusch niet kwaad, maar 't slot zal ik zelf een beetje moeten wijzigen, misschien begrijp je later wel waarom. Maar je zult nog een weinig geduld moeten heb ben voor ik 't kan laten afdrukken. Ik heb de groeten aan mijn vriend overgebracht, hij laat je wederkeerig hartelijk groeten, Jos. Binnenkort zal ik je „Schoon tembers" zenden. Wil je eens probeeren Jos om wat mooier te schrijven? Daar zal de pater ook plezier van hebben. Bovendien is het in je eigen belang. Dag Jos, geef maar eens spoedig een salvo terug. Piet, Rotterdam. Je zult nog een beetje geduld moe ten hebben. Piet. De aankondiging van d^t Juiianaboekske kon nog net tijdig geschieden. Nog moet ik je danken voor 't hartelijk schrijven spoedig krijg je 'n tïrief van den ouden Cupido. Ik had reeds een pennevruchtje verwacht, Piet. Stokt 't ergens? Hoe gaat 't met Mercurius en andere makkers? Ik ben blij dat je in een wat rustiger omgeving zijt gekomen, waardoor de gelegenheid gunstiger wordt om je uit te diepen en te ontwikkelen 't schoone wat in je hokt. Spoedig verwacht ik iets van je. Wanneer kom je naar Waalwijk? Tot ziens. Henk Horst, Nijmegen. Nou, dat je echt blij was met je prijsje, kan ik me heel goed voorstel len. Kom Henk, jij kunt best een op stel maken. En op school dan Daar zul jij je er toch ook wel niet van kunnen afmaken met 't praatje„ik ben niet voor schrijver in de wieg gelegd". Bovendien, flinke jongens zeggen niet „ik kan 't niet" maar doen hun best om 't te kunnen. Met een beetje inspanning kom je er wel. Veel succes, Henk. Grootmoeders verjaardag. „Vader! Vader!" er is een brief van Grootmoeder", riepen de beide meisjes van mijnheer Van Linschoten toen hij terugkwam van 't postkantoor. „En Grootmoe vraagt ofwedeZomer- vacantie bij haar komen doorbrengen en of U en Moeder op haar verjaar dag komen, welke juist in de vacantie valt". Vader vond het goed. Enkele weken later zaten de beide meisjes in den trein naar Bussum, waar Grootvader en Grootmoeder woonden op een groote buitenplaats met een prachtigen tuin erbij. Daar stoomde de trein het station binnen, waar Grootvaders chauffeur al met den auto stond te wachten. Ze stapten er vlug ln en daar ging het voort. Ze tuften flink door, want Grootvader woonde een half uur buiten de stad en Grootmoeder zat natuurlijk met ongeduld te wachten op haèr klein kinderen. De auto reed de groote oprijlaan in. Grootmoe stond al aan de deur en verwelkomde de kinderen met - een kus. Vlug gingen ze naar binnen, waar Kaatje de tafel al gedekt had. Cor en Frieda aten haastig, want ze wilden weer vlug naar buiten spe len. Zaterdag zouden Vader en Moeder komen, want Maandag was Grootmoe jarig en dan was er feest. Morgen mochten ze hun Vader en Moeder afhalen. Nu gingen ze met Kaatje naar de stad boodschappen doen, want in het dorp dat dicht bij Groot moeders huis was, kon je bijna niets krijgen. Cor en Frieda zouden, door Kaatje geholpen, wat voor Grootmoe koopen. Cor zei„Ik koop een mooie doos bonbons voor Grootmoe", „En ik", zei Frieda, „ik koop een fijne kop en schotel". „Kaatje, in welke banketzaak moet je zijn", vroeg Cor even later. „Wel, waar we altijd gaan natuurlijk". „Ja, dat begrijp ik wel, maar ik be doel waar is die". „In de Ruilstraat, dat weet je toch nog wel". Zoo pratende kwamen ze in de stad waar ze vlug hun boodschappen deden en weer huiswaarts keerden. Zoo brak de Zaterdag aan. Vader en Moeder werden van den trein ge haald. Grootvader en Grootmoe waren blij dat ze gekomen waren. Na het eten gingen ze met z'n zessen wan delen. Den volgenden dag was het prachtig weer. „Weet je wat we zullen doen", zei Cor tot Frieda. „We zullen mooie bloemen plukken en dan versieren we daar de kamer mee". „Ja, dat is goed. Ik weet een mooi plekje. Kom maar mee." 't Tweetal trok weg om met een arm vol bloemen terug te keeren Ze zetten ze in het water en brachten ze toen op hun kamer opdat Grootmoe ze niet zou zien. 's Maandags stonden ze vroeg op om de kamer te versieren. Groot moeders stoel versierden ze heel mooi, en terwijl dekte Kaatje de tafel. Daar legden ze ook wat groen tusschen en een groote vaas met bloemen zette ze er op. Juist toen alles klaar was, kwamen Vader, Moeder, Grootvader en Grootmoeder binnen. Ze vlogen dadelijk op Grootmoeder af en felici teerden haar en gaven haar toen de cadeautjes. Grootmoeder kreeg er zoo veel dat zij ze niet meer vast kon houden. Door al die drukte heen had ze nog niet opgemerkt hoe mooi haar stoel versierd was. Eindelijk kreeg ze hem in 't oog en liep er vlug heen om hem te bewonderen. Och. wat was Grootmoeder blij Na het ontmjt gin gen ze met z'n allen buiten zitten, want het was prachtig weer Toen kwamen er veel gasten, en daar waren ook kinderen bij van hun leeftijd. Ze speelden en ravotten den ganschen middag met elkaar, en Max, de groo te hond, sprong dapper mee. Des avonds mochten ze wat langer opblij ven dan gewoonlijk. Maar toen ze naar bed moesten sliepen ze bijna onder het uitkleeden. Zoo eindigde Grootmoeders verjaar dag, en enkele dagen later ging het heele gezelschap weer terug naar Leeuwarden. JO DALMAIJER. SPORT. WAALWIJK, w. s. c. De groote strijd tusscheti W.S.C. en Quick. W.S.C. contra QUICK! Waarin zulks schuilt weten wij niet, een feit is het, dat van alle plaatselijke voet balwedstrijden de ontmoetingen tus schen WSC en Quick de grootste attractie blijven houden en de voor naamste kampen vormen in onze plaats. Ook morgen, nu op het W.S C. terrein het eerste treffen in dit seizoen tusschen deze beide oud-tegenstanders zal plaats vinden, zien de resp. aanhangers wederom met stijgende spanning dezen dag tegemoet. Zou het nog noodig zijn eene uitvoe rige voorbeschouwing omtrent dezen wedstrijd te moeten geven Wij achten dit overbodig, een ieder zal wel vol doende hiervan op de hoogte zijn. Wat van den uitslag te zeggen? Ook hierin zullen en kunnen wij ons aan geene voorspelling wagen, doch spreken den wensch uit, dat beide tegenstanders ons morgen wederom op een pittigen, opwindenden en fraaien wedstrijd zullen vergasten en dat de sterkste als winnaar uit dezen kamp zal treden. Voorts, dat wederom de spelers als resp. aanhangers zullen zorgdragen, voor een prettig en ordelijk verloop van deze ontmoeting, opdat het scheidsrechter Mathijsen niet moeilijk gemaakt zal worden. Het pu bliek gelieve er nota van te nemen, dat de wedstrijd om half drie zal aan vangen. Het Bestuur der Vereeniging WSC verzoekt ons nog om de houders van Donateurskaarten ervan in kennis te willen stellen, dat de oude kaarten sedert 1 Mei j 1 vervallen zijn en slechts de nieuwe kaarten recht geven tot het terrein. Voorts zal in het vervolg uit sluitend bij vertoon dezer diploma's toegang verleend kunnen worden en

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 6