No. 40. WOENSDAG 18 MEI 1927 50e Jaargang TWEEDE BLAD. men verdringt elkander op de binnenl. markt. Volgens den voorzitter van de Langstraatsche Kamer van Koophandel is het schoenbedrijf sterk aan de mode onderhevig geworden. EEN CHRONISCH TEVEEL AAN WINKELS. Een verslaggever van „De Tele graaf heelt een onderhoud gehad met üen heer M. A. J. van Liempt, secre taris der Kamer van Koophandel voor de Langstraat, over de moeilijkheden in de Schoenindustrie. Wij nemen dit belangrijke gesprek gaarne in ons blad over Wegens liquidatie van de Stoom- schoenlabriek „Hollandia" te Waalwijk werd, zooals kortelings gemeld, aan on geveer 200 arbeiders hun dienstverband opgezegd. Uit ontslag heeft in de klingen van hen, die in de Lang straatsche schoenfabrieken hun be staan vinden, ongerustheid verwekt. Zelfs wordt hier en daar de vrees ge uit, dat, indien in den huidigen slech ten toestand niet spoedig verbetering zou intreden, massa ontslag onvermij delijk zou zijn. Wat van deze sombere voorspellin gen waar is? Volgens den heer M. A. J. van Liempt, secretaris der Kamer van Koophandel voor de Langstraat, met wien wij een onderhoud hadden; alleen dit, dat alle veiwachtingen ten spijt, de schoenindustrie op 't oogen- blik in ongunstiger conditie verkeert dan het vorige jaar om dezen tijd Dat echter massa-ontslag zou drei gen, wenschte de heer Van Liempt zeer beslist tegen te spreken. Zoo heel gauw is men geneigd een of andere gebeurtenis van beteekenis, wat de liquidatie van „Hollandia" inderdaad is, een algemeen karakter toe te kennen.. De feiten liggen hier eenigszins anders. Wij hebben hier te doen met een geheel op zich zelf staand geval, at mag niet worden ont kend dat de weinige geanimeerdheid in de schoenindustrie het liquidatie- besluit wel zal hebben bevorderd en verhaast. Veimo^delijk zullen uit de geliquideerde N.V. „Hollandia" één of twee nieuwe ondernemingen wor den geboren. Flinke bedrijvigheid. Tegenover de hier genoemde liqui datie en eenige slapte in sommige fa brieken staat flinke bedrijvigheid in andere fabrieken, ook in die welke nog kortelings haar zaken belangrijk hebben uitgebreid. Zijn er, naar uw inzien, be paalde factoren aanwezig die geleid hebben tot den minder gunstigen toe stand De heer Van Liempt meende hierop ontkennend te moeten antwoorden. Het beste bewijs daarvoor, zeide hij, leveren de invoercijfers, die de laatste twee jaren geen noemenswaaidige wijziging hebben ondergaan. De invoer van lederen schoenen bedroeg nl. over 1926 936,478 paar met een waarde van f 3.808.Q0O tegen resp. 908,276 paar en f 3,651,000 in 1925. De uitvoer bedroeg voor lederen schoenen in 1926 309,131 paar met een waarde van f 1,676,000 tegen 271,699 paar tegen een waarde van f 1,559,000 in het jaar daarvoor. Aangezien ook de algemeene eco nomische toestand van ons land ten opzichte van het vorige jaar geen on gunstiger beeld vertoont is de heer Van Liempt dan ook van oordeel, dat de depressie in de schoenindustrie een tijdelijk karakter zal dragen. Voorzichtig met conclusies Toch moet men, aldus de heer van Liempt, ook hierbij weer voorzichtig zijn met het maken van conclusies. Er zijn nl. andere omstandigheden, die hun stempel drukken op de huidige toestanden in deze industrie. Een daarvan is b.v. de belemmering van den uitvoer. Wij worden als 't ware ingesloten in een kring vajj {oiïen.'^Nu pas weer is aangekondip jJ een tarieisverhooging voor D^netT\^ken, naar w"ëïk land de ^xDafder^Fatsten tijd zich 200 gun. Me begon te ontwikkelen. Zoo gaat het telkens. Wanneer euw afzetgebied wordt veroverd, reigt steeds dat afzichtelijke monster: invoertarief. Nu. om een voorbeeld te noemen de Fransche franc kans zou Saan geven voo'export naar dat land, wordt een tarefsverhooging aange kondigd. Het gevolg hiervan is dat de Brabantsde schoenen, die In t buitenland seeds een goeden afzet vonden, te^volge van de invoerta rieven in ten regel veel te duur wor den. 19>ó kon dan ook niet meer -halen h(l exportcijfer van 1924. Een ander, niet te onderschatten euvel is> dat de schoenindustrie, even als zoovele andere takken van nijver heid, bezwaard is met te hooge pro ductiekosten. De oorzaak hiervan is, naar de secretaris meende, slechts te zoeken in den te beperkten werktijd. In dit verband verwees hij ons naar de in Januari uitgesproken nieuwjaarsrede, waarin de voorzitter der Langstraat sche Kamer van Koophandel o.m. dit memoreerde, dat de beperking van den arbeidstijd zeer belemmerend werlft voor een bedrijf, waar arbeidsloon een belangrijke factor vormt in de kost prijsberekening. Deze b perki g wordt te ernstiger, nu bij den toenemenden invloed der mode de seizoenwisselingen de pro ductie zoozeer gaan beïnvloeden, dat de schoenindustrie meer en meer het karakter van een seizoenbedrijf gaat aannemen. Op onze vraag, op welke wijze hij zich een oplossing voorstelde, ant woordde de heer Van Liempt, dat in den winter en in 't voorjaar een langere en in den zomer en het najaar kortere arbeidstijden zeer ten goede van het bedrijf zouden komen. Deze wenschen zullen vermoedelijk niet in vervulling gaan, gezien het bekende feit, dat bij ministerieel be sluit de regeling voor overwerkver- gunningen is ingetrokken. Men verdringt elkander. Daar, zooals reeds opgemerkt, de schoen export, vrijwel onmogelijk wordt gemaakt, zien de fabrikanten zich genoodzaakt, hun gezamenlijke productie op de binnenlandsche markt te brengen. Het gevolg hiervan ligt voor de hand. Men verdringt elkander meer en meer. Is zulks op zichzelf reeds abnormaal, erger is nog, dat vele fabrikanten aan hun afnemers zooda nige leveringsfaciliteiten hebben ver leend, dat een eerlijke en gezonde concurrentie daardoor zoo goed als onmogelijk wordt. Bovendien hebben wij hier, ik zou haast zeggen, een chronisch teveel aan winkels, die de bestaansmogelijk heid van vele ondernemers in gevaar brengen. Ik stel de zaken werkelijk niet te somber, zeide de heer Van Liempt, als ik verklaar, dat de winkeliers elkander failliet concurreeren Ik zei het u al; het schoenbedrijf is de laatste jaren zeer sterk aan de mode ondërhevig geworden. Wil een winkelier nu .bij" blijven, welnu dan is hij genoodzaakt zijn schoenen voorraad bij elke seizoenswisseling met de nieuwste modellen te completeeren. Niet zelden komt 't voor, dat zoo'n .detaillist" met een beiangrijk deel van z'n mode-artikel blijft zitten. Ten einde zoo lang mogelijk tegen 't groot winkelbedrijf te kunnen concurreeren wordt maar al te vaak de toevlucht genomen tot het verknopen voor een bedrag dat den kostenden prijs nauwe lijks te boven gaat. Het zal wel nie mand bevreemden dat de winkelier die met een zeer geringe winst nood gedwongen genoegen neemt, behalve zichzelf ook den fabrikant dupeert. De buitenstaander heeft geen flauw idee hoe buitengewoon gering het winstpercentage is van de winkeliers, die op tijd aan hun financieele ver plichtingen voldoen. Voortdurend is door ons gewezen op dit euvel, dal zijn terugslag vindt op de geheele Langstraatsche industrie. Het schijnt echter uiterst moeilijk te zijn, dezen misstand verbeterd te krijgen. Nog steeds neemt het aantal winkelbedrijven toe. Menschen die niet over voldoende middelen beschikken, de noodige kennis van het schoenenvak missen en nog minder verstand hebben van be drijfsorganisatie. vinden niettemin moed om een winkel te beginnen. Van te voren is reeds te voorspellen, welken kant 'tmet die neringdoenden uitgaat. De zwakke positie van een zeer groot deel derschoenwinkeliersnoemde de heer Van Liempt dan ook de kanker voor deLangstraatsche schoenindustrie. Wat de secretaris der Kamer van Koophandel ten slotte in het belang v^n de schoenindustrie wenschelijk acht is. dat ook al in verband met het gewijzigd karakter van het bedrijf een mildere regeling van de arbeids tijden tot stand komt, voorts minder overheidsbemoeiing en last not least: wegneming van de uitvoerbelemmerin- gen, de sta in den-weg voor de naar expansie strevende schoenindustrie. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Mei 1927. Eind-examen R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk. Tot gecomitteerden bij het a s. eind examen zijn benoemd de Heeren N. H. J. v. Riel. Pastoor, Waalwijk. J. v. Ierse!, Industrieel, Voorzitter v. h. PI. Best,, Waalwijk. M. A. J. v Liempt, Secr, Kamer van Koophandel en Fabrieken, Waalwijk. H. Wiesman, Industrieel, Secr. PI. Comm. v. Toez o h. M. O Waalwijk G. v. Loon, Industrieel, Lid van de K. v. K. Fabr., Waalwijk. Mr. H. Loeff, Burgemeester, Drunen. Mr. C. W. van Ommeren, Kanton rechter, Heusden. Mej. Dra. B. Geers, Apothekeies. Waalwijk. Deze benoeming is door Z. Ex. den Min. v. O. K. W. goedgekeurd. De examens zullen plaats hebben van 31 Mei tot en met 10 Juni schrif telijk en op 23 en 24 Juni mondeling. R.K. Werkliedenvereeniging. In de groote zaal van den Gildenbond vergaderde gisterenavond de R. K. Werkliedenvereeniging ter bespieking deelname Congres Nijmegen. De belangstelling was matig. Te ongeveer 8 uur opende voorzitter Fr. Passier de bijeenkomst met den Chr. groet en heette allen welkom, die ge hoor gaven aan den oproep. Spr. vindt het jammer, dat er niet meer belang stelling is, maar hoopt, dat de aanwe zigen de propaganda naar buiten zullen dragen. Dan wenscht de voorzitter de muzikanten en solisten geluk met de onlangs behaalde successen, vooral den energieken directeur Duivelaar. Spr. hoopt, dat men op denzelfden weg zal blijven voortgaan en nog veel lauweren mag oogsten. Vervolgens geeft de voorzitter aan, waarom men tot deze vergadering werd bijeengeroepen, n.l. de bespreking van deelname aan het Congres te Nijmegen. Waar de grootsche betooging in hoofdzaak geldt de Bedrijfsorganisatie en Medezeggingschap, is dezewoor de arbeiders van het grootste belang. Men verwacht, dat ongeveer 70.000 personen aan dit Congres zullen deel nemen. Mgr. Diepen zal in de open lucht een plechtige H. Mis opdragen. Gezien het groote belang, dat de arbeiders hebben bij 't welslagen van dit congres, mag men zeer zeker op een groote deelname vertrouwen. Meer dan 20 muziekcorpsen zullen dezen geweldigen stoet opluisteren, waaronder ook het groote corps van Goulmy en Baar. De congresdag valt voor Waalwijk ook al zeer gunstig, juist In de ker- misweek. Daarom, zegt de voorzitter, kan men de .kermis niet waardiger sluiten dan door deelname aan dit congres. De kosten bedragen, heen en terug, slechts f2. Om van die goed koope reisgelegenheid gebruikte kun nen maken, kan men zich nog voor deelname aanmelden tot 1 Juni a.s. Ook niet leden der vereeniging, zoowel mannen als vrouwen, kunnen zich hiervoor opgeven. Voor dit con gres kan men tegen betaling van 10 ct. een insigne bekomen. De voorzitter spoort ktachtig aan om zooveel mogelijk aan het Congres deel te nemen en daardoor getuigenis te geven van het Roomsche leven. Voorts deelt spr. nog mede, dat er op 26 Mei a.s te 's Bosch de Centrale Raadsvergadering wordt gehouden, waarbij o.a. aan de orde komt het af- voeren van de agenda van de meetings, die dit jaar zouden worden gehouden, o.a. ook te Waalwijk. De afd. Waalwijk heeft voor deze vergadering een amen 'dement ingezonden om de aanvankelijk voor de meetings bestemde gelden beschikbaar te stellen voor de ver schillende muziekcorpsen. Vervolgens zal er nog besproken worden de centralisatie der Dokters fondsen. Het lid de Brouwer vraagt of hierom trent reeds definitief werd besloten. De voorz. antwoordt ontkennend. Nadat de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze heeft gesloten, gaven de kwartetten van St. Crispijn een voortreffelijke uitvoering van de nummers „Le Calif de Bagdad" van Boieldieu en „Fantaisie sur l'Opera Martha" van Flotow, waarmede zij onlangs op 't concours zoo'n succes wisten te behalen. Leger- en Vlooi film. Uitgaande van de Luchtwacht, Afd Waalwijk, zal blijkens de in ditnum mer voorkomende advertentie in de zaal van den R.K. Gildenbond Vrijdag 20 dezer de bekende en zeer interes sante Leger- en Vlootfilm gegeven worden. Deze film is reeds meermalen in ons blad aangehaald en heeft in de groote steden en zelfs in 't buitenland een groot succes gehad, waar hij dui delijk laat zien wat ons leger is en wat het beteekent. Men kan over het leger denken zoo men wil, zoolang geen algemeene ontwapening komt zullen wij o. 1. ook het onze tot de weerbaarheid van ons volk en de handhaving onzer neutraliteit moeten presteeren en moesten het leger en de vloot, zoolang ze er zijn zoo goed mogelijk bewapend en geoefend zijn. Van een en ander geeft de film de prachtigste beelden. Wij raden een ieder ten zeerste aan een kijkje te gaan nemen, te meer waar 't bedoeld is als een propaganda voor de afd. Waalwijk van de Luchtwacht. Diefstal. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft men op de binnenplaats van van den fruithandelaar J. Bruurmijn, Grootestr.' een partij sinaasappelen ontvreemd. De politie heeft een en ander nog in onderzoek. Militaire Zaken. Naar het Bureau van Mil. Zaken ons mededeelt, zal onze gemeente wederom worden aangewezen als plaats waar de loting voor de lichting 1928 zal worden gehouden. Concert Apollo. A.s, Zondagavond zal de bekende harmonie .Apollo" van Kaatsheuvel een concert geven op de kiosk op de Markt, daartoe uitgenoodigd door de Vereeniging „Waalwijks Belang". Wanneer het weer meewerkt, dan mogen we een groote drukte verwach ten, waar de concerten van „Apollo" hier zeer worden op prijs gesteld. De vereeniging zal wel zorg dragen voor de uitvoering van een schitterend pro gramma. W. G. V. Zooals wij reeds aan onze tijding zaal publiceerden, behaalde de R. K. W. V. op de groote gymnastiek- en athletiekteesten van den R.K. Gym- nastiekbond in het bisdom 's Bosch de navolgende prijzen le prijs Marschwedstrijd, bestaande uit een groote zilveren lauwerkrans, le prijs Pyramidenwedstrijd, 2e prijs Vierkamp Athletiek (hoog springen, speerwerpen, driesprong en kogelstooten), Uit goede bron wordt ons verder nog gemeld Wat den marschwedstrijd betreft, zoo gold hier het „Vox populi, vox Dei", want de uitspraak der jury bleek in volkomen overeenstemming met de uitlatingen van het publiek, die de W. G. V.ers onder het marcheeren herhaaldelijk opvingen. In den vierkamp gymnastiek be staande uit: vrije oefeningen in stan den, rek- brug- en ringenoefenlng, had de W. G. V. geen geluk. Aan de ringen had men eenige pech. De oefenstof was dan ook vrij zwaar te noemen, gezien het feit, dat enkele vereenigin- gen niet de krachten konden vinden (6 goede turners voor elk onderdeel) om met kans van weislagen te kunnen deelnemen. In de lange rij van deel nemers wist de W. G. V. zich toch nog op de vijfde plaatste handhaven. In den vierkamp athletiek ondervond de turner L. Schalken bij beide mooie worpen den gril van het lot, daar de speer maar niet wilde steken. Dit had tengevolge dat de W. G. V.-ploeg met een achterstand van slechts 3 punten op de tweede plaats belandde. Bij sieken van de speer was de W.G. V. beslist enkele punten voorgekomen. Een volgende maal beter 1 nKunst en Kracht". Mochten wij hierboven van de fraaie successen van het oude W. G. V. ge wagen, hare veel jongere zusterveree niging „Kunst en Kracht" heeft Zondag in 's Bosch nog meer van zich doen spreken door hare overwinningen in de afdeeling athletiek. Op dit gebied heeft „Kunst en Kracht" in den korten tijd van haar bestaan in sportkringen reeds een klinkende naam verworven, daar deze kranige ploeg in "iederen wedstrijd en in verschillende onder deden met de overwinning gaat strij ken. Zondag jl. echter heeft zij de kroon op het werk gezet en getoond over de beste athletiek-ploeg te be schikken. Onder zware concurrentie (er namen ruim 600 turners aan de wedstrijden deel) wist zij de hoogste onderscheiding in de afd. athletiek te behalen, nl. een prachtigen zilveren wisselbeker met inscriptie, geschonken door Z. D. H. Mgr. Diepen, alsmede een fraaie groote medaille voor het behalen van het hoogste aantal punten in de nummers: hoogspringen, drie sprong, kogelstooten en speerwerpen. De kranige ploeg die deze overwin ning wist te behalen, bestond uitJoh. v. Mierlo, H. v. Mierlo, 4ac v. Mierlo, Hein Pulles, Hendr. Pulles, L. v. Gel der, Jos Greve, A. Kleijberg, Boom, L. Leijtens, A. Lombaris en G Slaats. De rennersploeg deed haar naam weer alle eer aan. Al ontging haar ditmaal dan ook op het nippertje den eersten prijs in de 4 x 100 meter es tafette, zoo mag toch het behalen van den 2en prijs, bij zoo'n zware concur rentie, een prachtig succes genoemd worden. Deze estafette ploeg bestond uit: Joh. v. Mierlo, H. v. Mierlo,L.v. Gelder en J Boom. In de 100 meter snelloop behaalde Joh. v. Mierlo. trots zijn minder ge Ibkkig starten, toch den 3en prijs In het nummer ver-springen (asp was v. d. Hoven bij loting tusschen den len en 2en prijs de onfortuinlijke en werd hem dus den 2en prijs toe gekend. Hoewel Kunst en Kracht zich door deze overwinning aan den spits van de deelnemende athletiek-ploegen heeft geplaatst, liep het haar Zondag lang niet mee. Ze kén nog beter en vooral in de nummers polsstok-hoogspringen en 100 M. hardloopen ging het haar niet voor den wind. Maar het was niettemin een jubeldag en terecht mogen de jongens van K. en K. met hun leider, den heer L v. Drunen, trotsch zijn vooral op het be halen van de buitengewone onderschei ding in den vorm van den wisselbeker. Bij de uitreiking der prijzen sprak de Bondsvoorzitter, de heer v. Rijze wijk, een speciaal woord tot K. en K die winnaar werd van den door Mgr. Diepen geschonken beker. Hij schetste de groote beteekenis, die aan deze schenking moet worden toegekend, als zijnde een bewijs dat Z. D. H. de Bis schop met RK sport-organisatie me deleeft en dat Z. D. H. voor de athle- tiekbeoefening speciaal de aandacht en waardeering vraagt. Proficiat jongens van „Kunst en Kracht", houdt den naam van je club hoog. blijft steeds in training, dan zal nog menige overwinning je deel worden. R. K. Middenstandsvereeniging. Dinsdagavond vergaderde de R K. Middenstandsbond in de achterzaal van Hotel Verwiel, waarvan wij de aankondiging met het onderwerp in een ander blad vonden. De vergadering, die door een 20 tal leden werd bijgewoond, was in hoofd zaak gewijd aan de bespreking van een concept-wetsontwerp voor de win kelsluiting. Een commissie van bestu deering en onderzoek werd ingesteld, die nader aan de algemeene vergade ring rapport zal uitbrengen. Daarna werd besproken de Pluimveemarkt, waarover II. Maandag een vergadering is gehouden met verschillende veree- nigingen op dit terrein en waarvan zeer goede resultaten verwacht worden. Nog werd mededeeling gedaan van de verzending van circulaires aan katho lieke instellingen enz. om hun werk aan leden dezer vereeniging te gunnen enz. Na een gezellig praatje werd de ver gadering ten omstreeks 11 uur geslo ten, nadat een der leden de opmerking gemaakt had, dat hij omtrent de ver gadering van II. Maandag niets in 'i plaatselijk blad gelezen had en dat de pers hier geweerd wordt, maar toch steeds verslagen worden opgenomen. Klerkx, op Zondag 22 Mei a.s., aanvang 2 uur. Op dit concours zal o.a. gekamp worden om den fraaien MissBlanche- wisselbeker, geschonken door „The Egyptian Sigaretten-Compar.y" te Rotterdam. Een 200 tal schutters zullen aan dit concours deelnemen. Aan belangstelling zal het dien dag wel niet ontbreken. Langstraatsche Biljartbond. De besprekingen in verschillende vereenigingen hadden tot resultaat dat Zondagmiddag in Hotel Gerris een aantal besturen van in deze omgeving gevestigde biljartverenigingen bijeen kwamen om te komen tot oprichting van een Langstraatschen Biljartbond. Zes vereenigingen hadden aan den oproep gehoor gegeven. De voorzitter van de biljartclub Ho- tel Gerris heette de aanwezigen wel kom en hoopte dat de besprekingen vruchtbaar zouden zijn en tot stand zou komen een Langstraatsche Bil jartbond, waaraan de behoefte reeds lang wordt gevoeld. De tijd voor op richting acht spr. nu gekomen, wil men althans a.s. winterseizoen reeds competitiewedstrijden spelen. Op de vraag van de heer de Moor, lid van de vereeniging „Krijt op Tijd" Waspik, of alle aangeschreven vereeni gingen aanwezig zijn, antwoordt de voorzitter ontkennend. Een paarver- eenigingen konden geen afgevaardigde zenden maar betuigden wei instemming met het doel. De Voorzitter wijst er voorts nog op, dat het gewenscht is om het rayon niet al te ver uit te strekken, wijl er Hierop werd medegedeeld dat dit dan gevaar bestaat dat bij competitie- verslag op order van 't bestuur wordt wedstrijden moeilijkheden rijzen Mocht opgenomen en tegelijk aan de bladen verzonden. Naar aanleiding der eerste opmerking, die ook op de vergadering van 1.1. Maandag terecht is gemaakt, moeten wfl mededeelen, dat ons noch eenig bericht, noch eeuig ver zoek, tot publicatie heeft bereikt. Men heeft alleen hier en daar een briefje aangeplakt, maar vergat gelieeL ons blad en onze tijding- zaal! Wat mag hiervan de reden zfjn, vra gen wy ook op onze beurt, nu er toch over gesproken is. Begrijpt men dan zfjn eigen belang niet. Men weet toch, dat wfj steeds zoo gaarne bereid zyn, elke goede Waal- wyksche onderneming zoo krachtig mogelijk te steunen, vooral in deze zaak meenen wy juist in de naaste omgeving prachtige propaganda te kunnen voeren. Dat-de ver slagen der vergadering teyelijk worden ver zonden is eveneens onjuist. Een vorig maal hadden wy 't verslag Zaterdags, terwijl het daags te voren in een ander blad stond, vandaar dat wy thans reeds zelf een kort verslag moeten geven. En was zelfs een kleine voorsprong van het plaatselijke blad in zuiver plaatselijke zaken zoo ergï Afd. Waalwijk van het Ned Roode Kruis. Gisteravond vergaderde het bestuur van bovengenoemde afdeeling, waarbij vooral de ontslagname van den heer Prinsen als leider van de transport- colonne een onderwerp van bespreking uitmaakte. Door den voorzitter, den heer A. Schaap werden aan het adres van den heer Princen waardeerende woorden geuit voor het vele goede, dat hij voor de transport-colonne heeti gedaan, waarmede de aanwezigen in stemden. Tot zijn opvolger zal de heer J, Verhoeven worden aangewezen, zoodra deze na examen het vereischle diploma heeft behaald. Besloten werd verder een ploeg van de transport colonne te doen deelne men aan den te Den Haag te houden wedstrijd op Maandag 18 Juni a.s. Pluimvee-Markt Naar wij van terzijde vernemen, heelt het bestuur van den R.K. Mid denstandsbond onzen raad opgevolgd, n.l. om Pluimvee en Duivenlief- hebbers-vereenigingen wat warmer te maken voor onze Zaterdagsche Pluimvee markt. Voor dit doel heeft n.l. 1.1. Maan dag een bespreking plaats gehad, met het resultaat dat de pluimvee vereeni ging, de duiven- en kanariehouders meer medewerking hebben toegezegd. Waar wij van deze vergadering noch eene mededeeling, noch eenige publi catie ontvangen, zullen wij 't hierbij laten, maar niettemin de hoop uit spreken, dat alles en allen zullen samenwerken om de Zaterdagsche Pluimvee markt op te voeren en daar door 't vreemdelingen verkeer te be vorderen op Zaterdagmiddag. Daartoe zullen wij, desgewenscht door de noodige publicatie enz gaarne medewerken. Mai Tanz. De Intern.Vakschoolstudenten-vereeni- ging „Fidelitas" zal een „Maf-Tanz" organiseeren in de zaal „Musis Sa crum" op Maandag 30 Mei des avonds ten half negen. Dioc. Federatie Wit Gele-Kruis Gisteren herdacht bovengenoemde federatie haar tweede lustrum, met eene algemeene vergadering in „Lo hengrin" den Bosch, die bijgewoond werd. door Dr. Eyckel en voor een gedeelte door Mgr. Diepen. Na een overzicht door den Voor zitter dr. van der Heijden, werd o.m. tot bestuurslid herkozen de heer C J. J. M. Witlox te Waalwijk. Concours Kruisboog. De Langstraatsche Bond van Kruis boogschuttersgezelschappen „Door Eendracht Saam Verbonden" geeft een groot Bondsconcours „Excelsior" te Elshout, in het café yan den heer J later de wenschelijkheid van een grooter district blijken, dan kan men hierin nog eventueele wijzigingen brengen, De heer v. d. Willigenburg afge vaardigde van de vereeniging „Vol houden uit Sprang geeft in overwe ging om de voorgestelde plannen te handhaven en reeds tot benoeming van een voorloopig bestuur over te gaan. De heer Klerks van de W. B., acht het wen'schelijker om eerst alle aange schreven vereenigingen in een verga dering bijeen te hebben. Spr. stelt voor om de afwezige vereenigingen nog maals een uitnoodiging te zenden. 't Voorloopig bestuur kon wel een con cept-regiement ontwerpen, dat men dan op een algemeene vergadering zou kunnen bespreken. De voorz. zegt, zich met de ziens wijze van den heer Klerks zeer wel te kunnen vereenigen. Bovendien wijst spr. op de wenschelijkheid om een ge middelde vast te stellen; dan houdt men rekening met de zwakkere ver eenigingen en zal er eene goede ver standhouding onder de leden blijven bestaan. Na nog eenige besprekingen wordt overgegaan tot stemming van een voorloopig bestuur. In bet bestuur wordt zitting genomen door een afge vaardigde van de vereeniging: „Hotel Gerris", Waalwijk, „Ons Genoegen," Waalwijk, „Krijt op tijd" Waspik, „Volhouden" Sprang en „Het kalme spel" Capelle. Hotel Gerris werd aangewezen als zetel van den bond. Binnen 14 dagen zal opnieuw een vergadering worden uitgeschreven, waarbij tot definitieve oprichting zal worden besloten. Met een dankwoord sloot de voorz. de vergadering. Christ. Hist. Kiesvereeniging. Morgenavond 8 uur zal de heer J. W. Putman Cramer, Lid der Prov. Sta ten van Noord-Brabant, in de boven zaal van de Christel. Bewaarschool te voorin. Besoijen voor de Christ.-Hist. Kiesvereeniging spreken over „Grond gedachten, Oorsprong, Geschiedenis en iets uit het standpunt der Christ.-Hist. Partij. Comité Letterkundige voordrachten. Ofschoon 't afgeloopen seizoen voor 't comité een finantieel tekort mede bracht, heeft men zich hierdoor geens zins laten ontmoedigen wederom stap pen te doen om voor a.s. winter een degelijk program te kunnen aanbie den. Wij kunnen 't comité hiervoor niet genoeg dank brengen. Voorzoover wij reeds kunnen na gaan, zal 't comité er ook ditmaal weer in slagen om een varieerend program samen le stellen. Verschillende personen van naam zijn reeds aangezocht, o.a. de Groning- -sclia letterkundige Herman Poort, de Bossche teekenaar Herman Moerkerk. Drs. Gerard van Imbeeck zal vermoe delijk een lezing houden over Brugge in de letterkundige geschiedenis. Jubileum. De Eerwaarde Zuster Crescentio in het St. Theresia-Gesticht alhier, her denkt a.s. Vrijdag haar zilveren pro- fessiefeest. Pater Dumoulin. Naar wij vernemen zal de Z.Eerw. Pater Dumoulin in September a.s. waarschijnlijk weer naar de missie in Eng.-Indië (College in Calcutta) terug- keeren. Turners-uitstapje. De W. G. V. met de jongens van den Rijkscursus gaan a.s. Zaterdagmiddag een marsch maken naar 's-Bosch. De terugtocht zal per spoor geschieden. v - 'V Echo van het Zniden. Moeilijkheden in de

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9