DE ECHO VAN DEI ZUIDEN I S Co De trouw vau den Bankier Vrouwenhanden FEUILLETON No. 21. Zaterdag 21 Mei 1927. 50e Jrg. DERDE BLAD. Leidende mannen in het Binnen- en Buitenland. Verschenen is bij de Uitgevers Mij. „Unsre Zeit" te Berlijn Londen New- York-Den Haag de jaargang 1926 1927 van het werk „Leidende mannen in het Binnen- en Buitenland', een pracht uitgave in groot foimaat, geheel in kunstdruk-carton uitgevoerd, gevat op schitterend leeren band, in'tEngelsch en Duitsch uitgegeven. Dit werk bevat een voorwoord van professor Treub yit den Haag, die er op wijst dat de wereldoorlog de contrasten in het Europeesche statenleven danig ver hoogd, de wereldkrijg zulke diepe wonden geslagen heeft, zoowel moreele als economische, dat de volkeren elkaar thans op elk gebied veel meernoodig hebben dar. vroeger. De volkeren, speciaal de leidende mannen van ons werelddeel moeten elkander wederom leeren kennen en verstaan, leeren schatten en waardeeren, dan alleen is Europeesche cultuur te redden. Daar voor is op de eerste plaats rioodig, dat de staathuishoudkundige onder grond wederom gezond gemaakt en versterkt wordt. Daartoe moeten kunst, wetenschap, handel en industrie samenwerken. De geest moet doordringen dat de volkeren beseffen, dat zij elkander noodig heb ben dan kan men hopen op een betere toekomst van Europa. In ieder land wordt de geest der menigte door zijne leidende mannen gedragen. In dezen geest worden congressen en conferen ties gehouden en op tal van wijzen wordt de toenadering tusschen de volkeren bevorderd. Ik zelf, zoo zegt hij, ben overtuigd dat de redding van Europa slechts te bereiken is door de toe nadering der volkeren en dat deze toenadering slechts kan uitgaan van de leidende mannen op elk gebied der cultuur en daarom wil ik gaarne eenige woorden meegeven aan dit grootsche werk, dat zich ook in die richting be weegt Deze schitterende uitgave wil door de meest mogelijke verbreiding het leven en de werkingsfeer van persoonlijk heden uit het zaken- en wetenschap pelijk leven meer en meer bekend maken. Het wil als 't ware een inter nationaal archief vormen dat bestemd is om de toenadering tusschen deszelfs vertegenwoordigers uit binnen- en buitenland te bevorderen. Moge hel zijn doel bereiken en bij dragen tot de toenadering der volken door de leidende mannen van verschil lende naties in wijderen kring bekend te maken. Het werk bevat behalve schit terende reproducties met bijschrift, van tal van bekende biiitenlandsche geleerden en industrieelen, pracht foto's van 't Vredespaleis, den Volkenbond H M de Koningin, President Hinden burg. Dr. C J. van Aalst, professor Aalberse, Edo Bergsma. D. van Beu ningen, professor Bruins, professor Barger, H. Colijn professor Einthoven Fentener van Vlissingen. Dr. Fockema Andree, prof. Lanz, prof. Kan. Dr Loder, Th. Smit, Jan Toorop, Prof Treub, Dr, Visser, J. Wilton en ook van den heer A. H. van Schijndel te Waalwijk e. m. a. Wij ontleenen aan het bijschrift 't volgende A. H. VAN SCHIJNDEL, Waalwijk (Noord-Brabant.) Tot het handwerk behooren al die bedrijven, die ruw materiaal óf voor den verkoop öt voor loon volgens mechanische regeis verwerken en biuik- baar in de handen der consumenten leveren, in vroegere jaren was voor een zelfstandig nanuwerksbediijt noo dig dat men den meesieruiei behaalde, lol wclkei verkujging een zekere graad van gescnikincid noodig was, die ook de bevoegdheid mei zich brachi gezellen en leerlingen te houden, welk geial zich richtte naar den atzet en de grootte van 't bediijt. Zoo begon ook A. H. van Schijndel in 1873 met het vervaardigen van schoenen en laarzen volgens 't hand werk in de naar hem genoemde „Waal- wijksche schoentabriek A. H. van Schijndel". Als zoon eener boeren- tamilie op 3 November 1855 geboren leerde hij eerst het handwerk en maakte speciaal lijn werk. Zijn fabrikaat vond snel ingang en was sedertdien op de Europeesche schoenmarkteen gezocht, eerste klas product. Omstreeks 1900 wijzigde de heer A. H. van Schijndel zijn steeds grooter wordend bedrijf in een machinale ver vaaidiging van schoenwerk en schoeide die op Amerikaanschen leest. De üoodyear-welt machine en andere mo derne machines verhoogden de fijnere fabnkatie, zoodat hij aan de geweldige buitenlandsche concurrentie het hootd kon bieden. Sinds 1909 heeft de heer A. H. van Schijndel zijne onderneming overgedragen aan zijne zonen en wero voorzitter van den raad van commis sarissen. In 1909 verleende H. M. de Koningin het praedicaat „Koninklijk". Hare capaciteii bedroeg circa 7000 paar schoenen per week en is eene nog hoogere prestatie mogelijk. Als president commissaris staat A. H. van Schijndel het bedrijf nog steeds met raad en daad ter zijde en mag met bevrediging op zijn weik terugzien. Zoo kon hij in 1923 hel 50 jarig bestaan zijner fabriek vieren. De algemeene ontwikkeling der schoenindustrie in Holland ondervond in weerwil der algemeene wereld malaise eene voondurendeopwaartsche beweging. In Waalwijk, een Hollandsch stadje in Noord-Brabant, bevindt zich het centrum dezer industrie, waai slechts uitsluitend „kwaliteitswerk" gemaakt wordt. Haar afzetgebied strekt zich niet alleen uit tot het. binnenland, daar de rentabiliteit van dezen tak van industrie een voortdurenden exporten een algemeenen vrijhandel vordert. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 20 Mei 1927. Rapport omtrent het onderzoek naar de prijzen der volkswoningen te Helmond. In verband met de opmerking van den heer F. C. Roxs in de laatst ge houden raadsvergadering omtrent den bouw van goedkoope arbeiderswonin gen, heb ik mij, in opdracht van Bur gemeester en Wethouders, in verbin ding gesteld met het Bouw- en Wo ningtoezicht der gemeente Helmond, naar welke gemeente door genoemd raadslid was verwezen. Teneinde een goede vergelijking tus schen de alhier en de in die gemeente gebouwde woningen mogelijk te maken, heb ik in gezelschap van den heer Burgemeester en den heer W. P. C Eibers, Wethouder, Voorzitter van de Commissie voor het Gemeentelijk Wo ningbedrijf, een bezoek gebracht aan de gemeente Helmond om daar per soonlijk de woningen te kunnen op- HELMOND. Begane grond. Hoogte der vertrekken 2,70 M. Portaal 1,10 x 1,25 M. Woonkeuken 4,30 x 3,45 M. Slaapkamertje 2,30 x 2,45 M. Bijkeuken 2,30 x 2,10 M. Overdekje 1 x i M. W. C. gebouwd zijn in de St. Crispijnstraat en verhuurd zijn voor f 3,55, f 3,65 en f3,85. Ofschoon de huur van deze laatste woningen beduidend lager is dan van die te Helmond, zijn zij niet alleen voor elk onderdeel van grootere afmeting, doch bieden ook meer com fort. In de St. Crispijnstraat staan nog 1 woning van f3,— en 9 van f3,35, die verre te prefereeren zijn boven de eerstgenoemde Helmondsche wonin gen van f3,75. Tot slot zij nog medegedeeld, dat, naar de desbetreffende bouwkundige ambtenaar mij verzekerde, de gemeente Helmond thans overgaat tot het bou wen van een 25-tal woningen met een grootere woonruimte dan de reeds ge bouwde, omdat de ruimte van deze laatste wel iets te gering werd geacht. De kosten van deze woningen worden geraamd op f2800 per stuk. Buiten beschouwing latende de drie woningen, welke voor f 2,97 worden verhuurd, omdat die beneden den nor malen huurprijs zijn verhuurd, zijnde huren der volkswoningen te Helmond ven ongunstiger gelegen aan niet ver harde wegen. Het bezoek aan Helmond heeft dan ook geen enkele aanwijzing opgeleverd voor de mogelijkheid wo ningen te ontwerpen met een lageren huurnorm, dan door het Woningbedrijf het laatste jaar zijn gebouwd. Waalwijk, 18 Mei 1927. De Gemeente-Opzichter, (w. g.) G. P. van Hulten. jaarverslag Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel. Winst fl. 123 048 69 6°/0 op de Cum. Pref. Winstd. aand. 6°/0 op de gewone. Goede vooruitzichten. Wij zijn in staat gesteld aan het verslag der directeuren van boven ■staande vennootschap, dat in de jaar vergadering van a s Maandag den ■aandeelhouders zal worden aange boden, het volgende te ontleenen „Met genoegen kunnen wij rappor teeren. dat de behaalde winsten ge durende het afjzeloopen jaar ons riet alleen in staat stelden het achterstallige dividend ad 7°/8 op de Cum. Pref Winstdeelendeaarideelen uit te betalen, doch bovendien laten deze, na be hoorlijke af«chrljzingen eene uitkeerlng toe van 6°/0 op deze aandeelen. en 6 op de gewone aandeelen. De alleszins bevredigende gang van zaken gedurende de eerste vier maan den van het loopende boekjaar, als mede de toewijzing eener belangrijke regeenngsorder voor militair schoeisel, lengevolge waarvan wij voor het ge heele jaar 1927 gedekt zijn met orders en deihalve op volle capaciteit kunnen werken, wettigen o.i. de verwachting omtrent gunstiger vooruitzichten voor de houders der gewone aandeelen, mede in verband met de omstandigheid dat thans het achterstallige dividend op de cum. pref aandeelen geheel is ingehaald. De loonende prijzen welke bij voort- during voor ons fabrikaat kunnen worden bedongen versterken ons in deze verwachting. Dank zij de voortdurende zorgen welke wij aan de fabricatie van ons product besteden, mochten wij er in slagen hetzelve geheel op pijl te houden en kan met voldoening worden ge constateerd dat de „Van Schijndels' schoen" zijne plaais in de voorste ge lederen volledig heeft gehanöhaatd. Als toelichting op de balans kunnen wij volstaan met de mededeeling, dat de verhooging v an den post „deelname in andere ondernemingen" is ontstaan door participatie in meerdere schoenen- detailzaken. en dat de rekening „Ver bouwing Eabriek" die op de balans van 31 December 19^5 voorkomt, ver anderd is in „Electrische Centrale" (Gebouwen en Diesselmotorei omdat deze verbouwing In den aanvang van 1926 gehrel is gereed gekomen. De posten „Terreinen, fabrieks gebouwen, kantoren, magazijnen" en „Arbeiderswoningen", staan laag te boek Hierin zit eene belangrijke stille reserve. Het winstsaldo ad f 123 048 69 zouden wij gaarne als volgt verdeeld willen zien. Afschrijvingen op: machines, moto ren en electrische installatie, werk tuigen, gereedschappen en leesten, Ezpeditiemaieriaal Centrale Verwar ming Electrische Centrale. Nagevor derde O W. belasting. Debiteuren en Kosten Kapitaaluitbreiding f 30 037.58 7°/0 achterstallig dividend op de cum pref winstd. aandeelen (3°/0 hiervan is betaalbaar gesteld in Nov. 1926 en 4% in April 1927) f 35 000 6dividend op de cum. pref. winstd. aandeelen over 1926 f 30.000.— en- voor de houders der gewone aandeelen f 28011.11 f 123.048 69 Voor de houders der ge wone aandeelen is der halve beschikbaar f 28 011.11 plus hel onverdeelde divi dendsaldo (zie balans over 1925)f 2.319 is totaal f 30 330 11 zoodat hij een uitkeerlng van 6°/of 30 000 - resteert als onverdeeld di vidend voor gewone aandeelenf 330 11 Aan de beurt van aftreden als com missaris is de heer A. Jansen, notaris alhier. De heer A. J. M. Jansen, Notaris alhier, is Maandag aan de beurt van af'reding als Commissaris. Ingezonden Mededeelingen. welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30 60-90. Tube 80c PUROL van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". OF 5<V Die woorden, die blijk gaven van een on bepaalde hoop, aan een vertrouwen op een toeval, een luchtkasteel, een niets, verklaar de het karakter van mevrouw Fauvel. Angstig en aarzelend, had zij nooit een flink besluit kunnen uemen, waar men niet meer op terug kan komen. Op het oogen blik van het gevaar sloot zij de oogen, op een wonder hopende, dat nooit kwam. Madeleines karakter was geheel anders Haar bescheidenheid verborg een flink man neljjk gemoed. Eens besloten zich op te of feren, deed zij het ook volkomen. Zij sloot de oogen voor bedriegelqke illusies en liep rechtuit, zonder om te zien. Het is heter het gauw te doeu, lieve tante, zei zy flink. Geloof my, het feit van het ongeluk is niet zoo erg als de gedachte er aan. Zou u aan die afwisselende vreugde en verdriet weerstand kunnen bieden? Weet n wat die verborgen ang9t van u maakt Hebt ge u in de laatste vier maanden he keken Zy voerde haar tante voor een spiegel en zei Zoo, zie u nu eens. Mevrouw Fauvel was nog slechts de scha duw van wat zy .geweest was. Zy was op dien leeftyd. waarin de schoonheid der vrouw, als by een roos, in één nacht kan R. K. KIEZERS VAN WAALWIJK. Gy stemt natuurlijk allen No. 1 van lijst 7 (Smolders), dan doet gij Uw plicht als Katholiek, maar ook als ECHT WAALWIJKER. verdwynen, Iu die vier maanden was zy zeer oud ge worden. Het verdriet had zy» stempel op haar voorhoofd gedrukt. Haar frissche glad de slapen hadden zich gerimpeld en hier en daar vertoonden zich reeds witte haren. Begrijpt u nu. vervolgde Madeleine waarom het noodig is. dat u zekerheid ver krijgt? Begrijpt u, dat het een wonder is dat my'n oom die verandering niet by u op merkt en zich er over verontrust heeft? Mevrouw Fauvel, die gemeend had, alles te kunnen verbergen, hoog treurig het hoofd. Arme tante, ik heb wel geraden, dat u een geheim hadt... Gij... Ja, alleen ik geloofde het, totdat ik zekerheid had. Nu zullen wfj samen strijden ons verdedigen en ons redden. Dien avond kon de markies de Clameran tevreden zijn. Een briefje van mevrouw Fauvel meldde hem. dat zij in alles toe stemde, zy vroeg alleen uitstel. Zy schreef dat Madeleine niet dadelijk den volgenden dag, met Prosper kon breken Buitendien moesten zy op tegenwerpingen van haar man bedacht zfln, die van Pros per hield en hem Madeleine reeds had toe gezegd. Hot. was dus verstandig den tqd de gele genheid te gunnen eenige hinderpalen uit den weg te ruimen, die anders niet te over komen waren en hem zeer zouden dwars hoornen. Een regel van Madeleine onder den brief barer tante, bevestigde haar medewerking Arm meisje, zei spaarde zichzelf niet. Den volgenden dag reeds sprak zy met Prosper en van haar macht over hem mis bruik makend, had zy hem de noodlottig belofte afgeperst, te pogen haar niet weer te zien en zelfs de schuld van dien breuk op zich te laden. Iiy had Madeleine gesmeekt, hem ten minste de oorzaak dier verbanning mee te deelen, die zijn leven verwoestte. Zy lind hem eenvoudig geantwoord, dat haar eer en geluk van zyn gehoorzaamheid afhingen En zy had zich met den dood in het hart verwijderd. De markies de Clameran kwam spoedig R. K. KIEZERS VAN WAALWIJK. Als ge stemt op No. 1 van lijst 7 (Smolders) dan werkt ge mee aan de keuze van minstens 11 leden van den gemeenteraad. nemen, Bij het bezichtigen der woningen werden wij geleid door een bouwkun dig ambtenaar van de gemeente Hel mond, die ons ook de gewenschte in lichtingen verstrekte. Ik heb in het )ijzonder aandacht geschonken aan de woningen van het kleinste type, juist die, welke door den heer Roxs werden aangeduid. Deze zijn gebouwd ineen complex van 75 woningen. De normale ïuurprijs van deze woningen i9 f3,75 per week, verhoogd met f 2,25 per iwartaal voor de waterleiding. De wa terleiding in de huur begrepen, zooals lier, geeft dus een normale weekhuur van f3,92. Van die 75 woningen zijn er slechts enkele, naar mij medege deeld werd 3 stuks, die in verband met het inkomen van de betrokken ïuurders, beneden den normalen huur prijs werden verhuurd, nl. voor f 2,80, met de waterleiding inbegrepen f 2,97. Woningen met een normale huur van 2,80 waren er niet. Wat de inrichting dezer woningen )etreft, meen ik niet beter te kunnen doen, dan de afmetingen op te geven van bedoelde woningen en daarnaast de afmetingen van de woningen, welke lier zijn gebouwd en waarvan de huur prijs, met inbegrip der waterleiding, slechts f3,65 per week bedraagt of ongeveer f 0,29 per week lager dan te delmond. R. K. KIEZERS VAN WAALWIJK. Als ge stemt op No. 1 van lyst 7 (Smolders), dan werkt ge mee aan de goede samenstelling van den Raad: arbeiders fabrikanten, boe ren, middenstanders. hooger dan hier. Zij zijn niet zoo ruim, minder gerieflijk, terwijl zij wat afwerking betreft, achterstaan bij die van het Gemeentelijk Woningbedrijf in onze gemeente. Zij zijn daarenbo- WAALWIJK. Begane grond. Hoogte der vertrekken 2,90 M. Gang 1,20 x 2,80 M. Woonkeuken, exclusief spoelruimte, 4 x 4 M. Slaapkamertje 2,80 x 3,60 M. Bijkeuken x Overdekje 2 x 2 M. W. C. Schuurtje (vrijstaand) 2.50 x 2,50 M. Schuurtje, waarin stookgelegenheid voor de wasch 3 x 1,90 M. Verdieping. Verdieping. Plafondhoogte 2,40 M. Plafondhoogte 2,80 M. Open zolderruimte met inbegrip van Open zolderruimte met inbegrip van trapgat 1,75 x 6,70 M. 1 slaapkamertje 2,75 x 2,80 M. 1 slaapkamertje 2,75 x 3 M. In de woningen, zoowel te Helmond als hier, zijn de slaapkamertjes in de dakschuinte en ontvangen deze het licht door middel van een dakkappel. In de woonkeuken in de woningen der gemeente Helm.nd bevindt zich inplaats van een eenvoudig marmeren kamerschoorsteentje, zooals hier, een hoogen keukenschoorsteen. Kan mén in de woningen, hier gebouwd, de woonkeuken en het slaapkamertje vanaf den gang afzonderlijk bereiken, in de woningen te Helmond kan men tot deze slechts toegang verkrijgen door de woonkamer. De bouwkosten der bezichtigde wo ningen bedragen gemiddeld f 2400 per woning, zonder de kosten van den grond en de kosten voor den aanleg van gas- en waterleiding. De bouw kosten der alhier gebouwde woningen waarvan hierboven de afmetingen zijn gegeven, bedragen rond f2200 tot f2400 exclusief den grond (dus wel met inbegrip der kosten voor den aan leg van gas- en waterleiding). Behalve de hierboven beschreven woningen heb ik nog opgenomen een complex van 80 iets grootere wonin gen, met een weekhuur van f 4,25. Deze woningen zouden kunnen wor den vergeleken met die, welke hier trapgat 1,85 x 4,75 M. 1 slaapkamertje 2 x 1,85 M. 1 slaapkamertje 3,40 x 3,10 M. 1 slaapkamertje 3,40 x 3,10 M. terug. Ja, hy had de brutaliteit zelf aan me vrouw Fauvel te komen zeggen, dat hfl van af bet. oogenblik, dat. by baar woord en dat van bare nicht bad. genegen was te wachten. HU zelde de noodzakelijkheid van dat ge duld in te zien, daar by wist. dat mijnheer Fauvel niet. veel van hem hield. Nu by de nicht zoowel als de tante in zyn macht had. was Clameran gerustge steld. Hy zeide tot zichzelf dat liet oogenblik wel zou komen, dat een fflet te dekken te kort dit huwelijk zou verhaasten. Raoul bracht bet zyne er toe l>y dit oogenblik te verbaasten. Daar mevrouw Fauvel vroeger dan andere jaren haar landgoed betrokken had. was Raoul ook naar Vesinet gekomen. Maar het buitenleven maakte hem niet zuiniger. Langzamerhand had by alle schijnheiligheid afgeworpen en kwam nog slechts by mevrouw Fauvel, als hy geld noodig bad. En dit gebeurde tamelijk dik wijls. De markies hield zich voorzichtig op den achtergrond, het gunstig oogenblik af wachtend en na den bankier toevallig ont moet te hebben, werd by drie weken later te dineeren gevraagd. Het was een groot diner, er waren onge veer twintig gasten. Men zat by het dessert en het gesprek vlotte goed, toen de bankier zich plotseling tot. de Clameran wendde en vroeg Mynheer de Markies, ik zou gaarne een inlichting van u hebben. Hebt u familie leden, die uw naam dragen? Niet, dat ik weet, mynheer. Maar ik ken sedert acht dagen nog een markies de Clameran. Hoe schaamteloos Louis ook was en hoe zeer hy ook op allerlei verrassingen voor bereid was, kon hy niet verhinderen dat hy schrok en verbleekte. Zoo. zoo, stamelde hy met aanwending van al zyn wilskracht, een Clameran. mar kies, die titel voor. Markies of niet, die bewuste Clame- ran schijnt In staat te zyn, zijn titel alle ■eer aan te doeu. Is hij ryk? Ik heb alle .redenen, mynheer, te ge- looven, dat hy een groot vermogen bezit. Een myner correspondenten heeft my de Terugbetaling van 400.000 francs voor zijn rekening opgedragen. De Clameran bleef bewonderenswaardig meester over zichzelf. Hy had er zl'oh aan gewend, op zyn gelaat niets te laten Jezen, van wat er in zyn ziel omging. Ditmaal was het nieuws echter zoo vreemd, zoo verras send en tevens zoo dreigend, dat zyn ge- wone kalmte hem verliet. Hy meende ié) den bankier een spottenden en vreemd soor tigen blik op te merken, die hem achter dochtig mankte. Voor de menschen, die er geen belang hy hadden, hem gade te slaan, bleef hy dezelf de. Madeleine en haar tante hadden zyn schrik echter opgemerkt en een blik van hem naar Raoul opgevangen. Het schijnt dat die nieuwe markies koopman is? vroeg hij. Ja, nu vraagt u my teveel. Alles wat ik weet is, dat die 400.000 francs hem door eenige reeders te Havre betaald moesten worden, nadat hy de lading van een Brazl- liaansch schip verkocht had. Komt hy dan uit Brazilië? Ik weet het niet, maar als het u in teresseert, kan ik u zyn voornaam zeggen. Gaarne. De bankier stond op en haalde uit het salon een marokijnen portefeuille met zyn initialen er op. Hij nam er een zakboekje uit en doorliep het, halfluid de namen opnoemend, die er in stonden. Wacht eens even, Jiei hy, op den 22en, neen het was later, aha, liler is het: Cla meran, Gaston, hy heet Gaston. Ditmaal verschrok Louis niet, hy had den tijd gehad, zich voor te bereiden en ge noeg moed op te doen, om lederen slag af vooral komt my verdacht 5 te weren. v Gaston, zei hy onverschillig, dan weet Mynheer Fauvel was er niet rouwig 0111 ik het. Die heer moet de zoon zijn van een een gelegenheid te vinden tot het plagen zuster van myn vader, wiens man in Ha- van een gast, wiens ideeën en adeiyke aan- vanna woonde. Naar Frankryk fterugge- matiging hem dikwyis geërgerd hadden, en keerd, zal moedei) aangenomen hebben, did deftiger klinkt dnu die van zy» vader, <fle als Ik mij goed herinner, Moirot of Boirot heette. De bankier had zyn zakboekje op het buffet neergelegd en zei Boirot of Clameran, hetzelfde, binnen kort zal ik u met hem laten dineeren. Van de 400.000 francs, die ik voor hem moet ontvangen, moet hy er slechts 100.000 hebben en verzoekt my de rest voor hem (e bewaren. Hy is dus van plan naai Parijs te komen. Ik ben nieuwsgierig hem te leeren kennen. Men sprak weldra over iets anders en Clameran scheen de mededeeiing van den bankier spoedig vergeten te zyn. Terwyi hy vrooiyk zat te spraken verloor l hy ine vrouw Fauvel en Madeleine niet uit het ,*og. Zy .-.varen veel ongeruster dan hy en hun angst zichtbaar. Ieder oogenblik wissel den zy in het geheim beteekenisvolle blik ken. Klaarblijkelijk had dezelfde vreeseiyke gedachte zich «van beiden meester gemaakt. Madeleine schc&n nog meer bewogen dan haar tante. Op het .^ogenblik, dat de bankier den naam Gaston had uitgesproken, had zy duidelijk gezien, hoe Raoul zyn stoel naar achteren had geduwd en naar buiten had gekeken. .alle een overvallen dief, die zoekt te ontvluchten. En hy was sedert dit oogen blik zeer verstrooid gebleven. Iiy. anders altjjd even vrooiyk cn druk, was stil «11 sloeg Louis onophoudelijk gade. Toen de gasten .eindelijk opstonden, om zich naar het salon te hegeven, richtten Cla meran en Raoul het zoo in, dat zy het langst in de eetkamer bleven. Nu waren zy alleen en behoefden hun angst niet meer te verbergen. Hy is het, zei Raoul. Ik geloof het ook. Alles is verloren, laat ons vluchten. Maar Clameran, de brutale avonturier, was er de man niet naar, zich dadeiyk by alles neer te leggen en, terwijl zyn gerim peld voorhoofd zy» inspanning verried, zei h«: Wie weet? Waarom heeft die ellendige bankier ons niet gezegd, waar die Clameran zich bevindt? ordt vervol»

Echo van het Zuiden | 1927 | | pagina 9